Při kojení pláče. Čím to může být?

Ahojky maminky, uz si nevim rady, nase mesicni Elenka se nam pri kojeni vzteka, place, vzdy se prisaje, za chvili zrudne, pusti prso a breci a tak to jde porad dokola? Nekdy place i s prsem v puse? To jej pak stiskne, co muze, uz mi z toho nekonecneho prikladani tekla z bradavky krev dnes :( Kdyz si ale prso zmacknu, mlicko mi tece? Je mozne, ze mam slabe mlicko? Cetla jsem si ale, ze slabe mlicko neexistuje? Dekuji za rady...

atreides
7. srp 2008

Veru nám tohle Ninča začala děla taky, ne vždy, ale min. 1x za den, jsem tu vždycky chodila s obnaženým prsem a uklidňovala. Teď, když začnč řvát, tak jí hned strčím do pusiny dudlík, to se ukldiní a hned měním za prso. Nevím co to je 😒

gilotek
7. srp 2008

ahojky, netrápí malou bříško a prdíky? Zkus ji při kojení dát na bříško teplou plínku, zkus nějaké kapičky. My doted bereme Babycalm - přírodní kapičky proti bolení bříška - jsou u od 1 měsíce. Nám to dělal Martin taky....

veronikapulkertova
autor
7. srp 2008

No prdiky nas trapi, ale jak mohou ovlivnovat kojenii?

dzej
7. srp 2008

veroniko, já jsem četla, že to může plakat proto, že to mlíčko teče málo a ona nemá takovou sílu tahat. Já jsem to taky párkrát zažila. Doporučuje se při kojení pít něco teplýho, nebo si nahřát prsa. Mě zabralo to pití teplýho čaje.

kok12ska
7. srp 2008

Ahoj Veroniko, malá mi to dělala taky. Vždycky se přisála, párkrtát popotáhla a hned se s hrozným pláčem pustila. Byly to opravdu prdíky. Nejvíc nám pomohlo a prakticky okamžitě ,když jsem začala pít 3 x denně fenyklový čaj. Zpočátku jsem pila jen ty pro kojící matky, kde je fenykl také obsažený, ale to nepomáhalo. Nejvíc se mi osvědčil bio fenyklový čaj, ale když jsem ho nesehnala, pila jsem obyčejný fenyklový. Můžeš vyzkoušet nahřávat malé bříško pecičkami z DM ( dej je při kojení mezi tebe a malou ), masaže po směru hodin.ručiček .... Nám osobně nejvíc pomáhal ten čaj. Malá reagovala na všechno, bolelo jí bříško i po vajíčkách v jídle ( šunkofelky apod.)

gilotek
7. srp 2008

tam jde hlavně o to, že jakmile se prckové přisajou a polknou mlíčko začnou se jim roztahovat střevíčka a pak je to bolí a pouštěj se od prsu. Teď mi malej u kojení pěkně prdí, ale dřív to bylo taky peklo. Tak hodně sil a zkus ten čajík a teplo.

jjaanca
7. srp 2008

jak píše gilotek, když se dítě přisaje, tak mu automaticky začnou pracovat střeva a to ho bolí. Všimněte si, že při kojení často kaká. Nás to trápí taky. ☹

atreides
7. srp 2008

hmmm holky, ale je fakt, že jak se Ninča potentuje, tak je klid 😅

binki
7. srp 2008

nám se to stávalo kolem 3tího měsíce, když jsem měla atb a mléko změnilo chuť a bylo ho málo

atreides
7. srp 2008

ha zrovna mám ATB, páč mám angínu

veronikapulkertova
autor
7. srp 2008

Tak holky, fenyklovy caj piju ja, koupila jsem ho i male - BIO fenyklovy od Goldymu od ukonceneho 1.tydne, hlidam se ve strave, zkousela jsem snad vsechny kapky... zkusim jeste nahrat to brisko. Kdyz totiz spatne pije, skrze plac, musim kojit co hodinu :(

zanulav
7. srp 2008

Jo samík se mi taky vztekal bud to byli prdíky a nebo to mlíko mi teklo hodne že to nestačil polykat a proto se vztekal a zalykal se.

ene
7. srp 2008

Pijte fenyklovy caj (pokud kojite, tak caj pro kojence urcite ne), pro miminka jsou vyborne probioticke kapky a uplne nejvic se nam na koliky osvedcilo davat pred kojenim do klubicka, nejlepe nad umyvadlem a nechat miminko vyprdet a vykakat. Pokud neni nachylne ke zvraceni, tak je dobre dat vykakat i po kojeni, pripadne pri kojeni zaklubickovat, nechat vykakat a pak pokracovat v krmeni. Koliky vyrazne ubylo a sama jsem byla prekvapena, jak na klubickovani reaguji vyprazdnenim.

jjaanca
8. srp 2008

ene: tak to Lucka na klubíčkování nereaguje, to bychom strávily nad umyvadlem půl dne 🙂 "nechat vykakat" to mi zní stejně jako "dát spát" to u nás nefunguje 😅

veronikapulkertova
autor
8. srp 2008

Jak polohu do klubicka delate? Dekuji.

bramburka
8. srp 2008

holky, nekde tu toto tema je, konzultovaly jsme to cca pred 8 mesici s holkama, naše malá to taky dělala, bylo to psycho, dopadlo to i tak, ze jak jsem vytahla prso a ona ho videla (do te doby v klidu), tak zacala srdceryvně plakat. No, tak jsem po 2 mesicich celodenniho kojeni a trápení a pláče nás obou začala odstříkávat odsávačkou a davat jí to z láhve. Okamžitě byl klid a po 2,5 měsících se dokonce malá poprvé usmála. Do té doby jen plakala. Dodnes to nechápu. Technika byla dobrá, 1. měsíc bylo vše naprosto OK. Kdyby to byly prdíky, pak mi není jasné, proč by jí to z láhve nevadilo. Kdybych měla mlíka malo, tak bych tolik neodsala. nevim. Kazdopadne jsem takto kojila az do 7,5 mesíců jejího věku a byly jsem spoko. Za 15 minut bylo odsáto a ona to do 10 minut vypila. Vím, že je to divné řešení, ale mě se strašně ulevilo, ani už si nemuzu vzpomenout, jaké to bylo, když tak strašně plakala.

jeliska
9. srp 2008

ahojte 🙂 nasa eliska to robieva obcas tiez.Zo zaciatku pije plnymi duskami a potom po nejakych troch minutach zacne revat a trhat sa.Tiez som si myslela ze mi asi nechce tiect mlieko ale tece mi dost .Dnes tiez plakala tak som vymenila prso potom po 2 min. zase rev tak som zmenila polohu aj prsa furt tak nakoniec som ju nakojila okolo 8 min.Neviem chcem sa vas spytat ci staci kojit 7-8 min ja ju tak kojim od narodenia a boli sme v stredu na kontrole a pribrala kilo tak myslim ze napapana je.Ale to ako sa trha pri tom kojeni zaujimave ze v noci ju kojim iba raz lebo spinka celu noc a to sa netrha nikdy kludne pije.A este sa chcem vas spytat ci mam budit v noci na kojenie alebo si odstriekavat ona spinka aj 7-8 hod.
Este mam jeden dotaz ci moze byt ze mam malo mlieka ked som kojila tak kratko najviac 8 min a niekedy iba 4 min a stacilo to.Teraz ked ma 6 tyzdnov tak jej to mozno nestaci a preto place?

robi
10. srp 2008

ahoj, naše malá taky občas při kojení plače. pouští prso a začne kňourat nebo rovnou řve, teď už vím proč:
* neteče to, jak by chtěla. stalo se nám, že začala preferovat pravý prso a dopadlo to tak, že z levýho skoro vůbec nepila. snažím se to pomalu vyrovnávat, už je to lepší. když jsem ji dala k pravýmu, spokojeně pila jak o závod
* chce grknout (dám si ji na rameno, hodí grkanec a můžeme pokračovat)
* nebo je prostě přetažená, unavená a ještě musí tahat (dám si ji obličejem k sobě na kolena a trošku ji uklidním, třeba jí namažu obličej, něco jí povídám a uklidní se a pokračujeme v pití - většinou taky rovnou kaká, tak se jí uleví)
tak snad jsem vám svými zkušenostmi pomohla

gryja
10. srp 2008

ahoj holky, neslyšely jste nikdo o "růstovém spurtu" ???? Jestli kromě vztekání u prsu jsou vaši drobečci více hladoví,než jindy,jedná se pravděpodobně o růstový spurt. Ten bývá u kojenců právě ve věku 3týdnů, 6týdnů,3měsíců a 6 měsíců. Přečtěte si tento článek,kde je vše vysvětleno http://www.moje-rodina.cz/miminka/rustovy-spurt
Náš 6 týdenní Štěpánek už taky tento spurtík měl,naštěstí jen 2 dny,pak se to zlepšilo.Vydržte a nevzdávejte kojení,Jana

gryja
10. srp 2008

A zase ten pláč. .Ach, ten je nekonečný! Opět své dítko přikládám k prsu. Saje a saje... po chvíli se odtrhne a začíná se vztekat! Zpátky mu vložím bradavku do úst. Saje a opět se odtrhne a začne ne pláč, ale přímo řev. Nabídnu mu druhý prs. Zdá se, že to bude dobré, ale po chvilce sání se znovu opakuje odtrhávání a vztekání se. A tak nechám plačtivé dítko odříhnout a chovám, houpu, kolíbám, zpívám. Dítko podřimuje a je spokojené. Když přestanu, koukne na mě, našpulí pusinku do obráceného U a spustí! Domácnost stojí, halda prádla čeká na vyžehlení, špinavé nádobí volá o pomoc a teď ještě uvařit a postarat se o starší dítě. Je toho na mě trošku moc! Jsem unavená, znechucená, podrážděná, vyčerpaná. Ještěže vím, že se tato situace potrvá jen týden. Pak se vše vrátí do normálních kolejí a bude zas dobře. A co je příčinou té změny v chování dítěte? Je to růstový spurt.

Růstový spurt je období, kdy dochází k náhlému zrychlení růstu u kojence. Bývá to v období 3. a 6. týdne a 3. a 6. měsíce. Děťátko během krátké doby dosti povyroste a proto má častou potřebu příjmu potravy. U některých maminek nedochází ke spuštění zadního mléka (nejčastěji ze stresu) a proto se miminko vzteká. Zná chuť zadního mléka, chce se i nasytit a ne jen napít. Může mít i nazelenalou stolici. Pláče, protože je nevyspalé, z důvodu častého přikládání a pití sladkého předního mléka má koliky. Ale hlavním důvodem pláče není jen hlad.

A právě v této době hodně maminek sahá po příkrmech. Dosti často podléhají názorům svých maminek a v neposlední řadě i bohužel názorům pediatrů, které v té době zaznamenávají malé váhové přírůstky a barvu stolice přiřazují k tzv. ?hladové". Maminky většinou nevolí alternativní způsob podávání mléka, ale podají ho z lahve se savičkou. A pomalu ale jistě dojde k zástavě kojení. Což je velká a nepopsatelná škoda!

Maminky, vydržte to, zvládněte tuto dosti napjatou stresovou situaci a po týdnu budete obdařeny a vše se vrátí do stavu před spurtem. Přikládejte děťátko co nejčastěji, třeba i po půl hodině. Konejšete, hlaďte své miminko, snažte se jej uklidnit. Pokud bude nejhůře a vy budete mít pocit, že je k neutišení, můžete i přikrmit nejlépe mateřským mlékem, které jste si zamrazily pro ?zlé časy", ale i mlékem umělým. Zvolte však alternativní způsob podávání (kádinkou, lžičkou, stříkačkou ap.), ne však lahví! Věřte, že je to skutečně přechodná záležitost. Nedávejte na rady typu ?máš málo mléka", ?máš slabé mléko", ?máš řídké mléko" atd. Věřte v sebe! Nestresujte se věcmi kolem vás (špinavé nádobí, nepořádek), zkuste zaměstnat své partnery nebo blízké osoby, jistě vám rádi pomohou.

Malá podřimuje v kočárku, jednou rukou houpu a druhou se snažím psát tento článek. Nabíjí mě víra, že pomůžu byť jen jedné mamince a zachráním tak její kojení.

Některá se nesetká z žádným problémem při kojení a bere ho za přirozenou věc, ale jiná zas se potýká s problémy od samého začátku a ráda se něco doví a něčemu se přiučí. Nebude pak opakovat chyby našich maminek, které ihned podaly umělé mléko a byly spokojené, jak dítko přibývá. Bez snahy, bez odborné pomoci. My však máme v dnešní době velké plus. To ony neměly. My víme o kojení hodně, píše se o něm, propaguje se. Jsou laktační poradkyně, kterým můžeme zavolat a ony nám pomohou. Tak jako mě.

lucy..
11. srp 2008

gryja: moc diky za clanek 😉 mam 3. mesicniho chlapecka a uz vim, proc je tak neklidny u kojeni. V noci uz spinkal i 7h v kuse a poslednich par dni basti v noci co 3h 😝 ..zase roste kluk nooooo

veronica1
25. srp 2008

gryja - dakujem za super clanok, vsetko to na nas sedi, mame 3apol mesiaca, akurat sa mi zda, ze to nase hnevanie a plakanie pri prsku trva uz skoro 2 tyzdne a nie tyzden. Tak dufam, ze nam to uz coskoro prejde, inak na poradni nam povedali ze priberame pekne.

bikca
2. zář 2012

Ahojte měli jsme přsně ten stejný problém - při kojení hrozný řev, až na nás sousedi zvonili jestli se něco náhodou neděje 😕. Přečetla jsem spoustu diskuzí a různých debat a snažila se přijít na to v čem je problém až mi nakonec kamarádka poradila fenyklový čaj s anýzem že jim s malým pomohl. Skoušela jsem předtím různé rady, teplo, ale nic nefungovalo tak jsem ho nakonec vyzkoušela a světe div se - fungovalo to 😝 Natálka nám roste jako z vody 😉 Kdyby ho někdo chtěl taky vyzkoušet, je fakt výborný a krásně voní tady jsem ho kupovala: http://www.feedo.cz/shop/sunarek-bio-detsky-caj...

adriana1314
2. únor 2019

@bikca a tebe čaj byl určen pro dite ??

simi68
14. srp 2023

Ahoj vespolek, mam stejny problem s malou ( necelych 5 mesicu, plne kojena MM). Jenze..trva to uz skoro mesic..predtim pila normalne, bez breku. Ted se ale pri kojeni po zhruba 3min zacne vztekat, poustet se prsa..a i kdyz ze zacatku pije, tak hlavickou pocas kojeni ruzne hybe, zprava doleva a nebo prso natahuje. Kdyz prsa vymenim, 2min pije a pak to same, brek. V noci pije klidne, zkratka stejne jako pise pani jeliska vyse.. Spurt to neni, ten netrva mesic. Uz premyslim jestli nesahnout k prikrmu, ale chtela jsem pockat az bude mit alespon ukoncenej 5.mesic. Na prdiky uz si myslim netrpi, to uz je za nami. Tak vam holky nevim, zkusim ten fenyklovej caj, tonouci se stebla chyta, ale moc tomu neverim a taky uz jsem z toho spatna :/