Při kojení trpím bolestí. Nekojit - je to tak špatný?

tezu
21. čer 2010

Ahoj vsem maminkam!
Chtela jsem se Vas zeptat na nazor, jestli rozhodnout se nekojit je opravdu tak spatny, jak mi po precteni nejruznejsich clanku a diskuzi pripada. Mam sestitydenni holcicku, a hned na zacatku mi prokousla obe bradavky. Diky pitomym clankum, ze kojeni neboli, a ze ragady se zahoji za par dni jsem nakoupila a postupne vyzkousela bepanthen, purelan, gencianku, propolisovou masticku i hydrogely, a kojila zurive i pres neuveritelnou bolest dal s tim, ze je to normalni a ze to prejde. Po 14 dnech jsem uz myslela, ze to nevydrzim a pozvala jsem si lakt. poradkyni. Ta mi techniku schvalila, a dala na zkousku mast od welledy. Bohuzel po ni se mi obe bradavky otevrely do zivyho, tak jsem na jeji radu druhy den jen odstrikavala(rucne),a vesele jsem si privodila zanet prsu s teplotou 39,4. ..Takze jsem kojit zase musela..Bylo to priserny, obe bradavky rozsklebeny a zhnisany a ja na dne. Tak mi poradkyne dala kloboucky. Pravda, zpocatku byla bolest mirnejsi, ale pak se vratila, a ke vsemu se bradavky pod kloboucky vubec nehojily. Tak jsme si pujcili el. odsavacku a krmili strikackou. Je to uz 14 dni a bradavky se teprve zahojuji (i lakt. poradkyne rekla, ze byly neskutecne hluboky), zato moje holcicka pribrala za dva tydny 700g, takze ji to evidentne prospelo🙂 Vcera jsem s poradkyni zkusila kojit, a bylo to temer bezbolestny, jenze dneska je bolest zpatky a jizvy na bradavkach vypadaji hur. A ja uz po sty brecela. Neumim si predstavit, ze kojim, ale stejne tak je mi smutno z predstavy, ze takovy mrne bude pit z lahvicky umely mliko jen proto, ze ja nevydrziim nejakou bolest.
A tak se Vas tady chci zeptat, co si o tom myslite. Zacinam mit pocit, ze se z toho zblaznim. Kvuli odstrikavani nemuzem na zadnou delsi prochazku ani na vylet, a kvuli bolestivym prsum si mrnouska po kojeni ci odstrikani ani nepochovam. Pripada mi to jako zly sen. Myslela jsem si, ze kojeni je samozrejmost a ted mam za se bou probreceny sestinedeli a vyhlidky nejsou o moc lepsi.

strouzek
21. čer 2010

jo a holky vařili vám v porodce květákovou polívku,kukuřici s masem aj. super papání? ne tak u nás v porodce je to oblíbené menu 😀

dzejn81
21. čer 2010

no nás se ptaly všude kam jsme přišly a taky všichni známí. Na větu: "A kojíš?" Už jsem byla opravdu velmi alergická a na tu co následovala hned po ní ("A proč nekojíš?") už jsem vyskakovala jak čertík z krabičky! Teď v sobotu se mě zrovna jedna známá ptala jestli ještě kojím tak už jsem se naštvala a řekla,že né, že jsem kojila jen půl roku a aspoň mám od blbých řečí pokoj! 😉

hancazivocich
21. čer 2010

Myslíš čočková polívka, hrachová kaše a čerstvý pečivo? 😀 😀

strouzek
21. čer 2010

hanco kvůli mě kličky na oknech nechodili kontrolovat ale měla jsem jeden den naprosto stejný stav, to bylo v ten den kdy předešlý zjistili že malá má ten špatný krevní obraz dali nám konečně vytoužený sunar a slíbili že druhý den jdeme domů ale nastoupila službu jiná dětská dr. a opět zakázala příkrmy MM i UM a dom nám nepustila, v tu chvíli jsem se při představě že malé zase vemou druhej den krev a zase bude vyhladovělá sesypala a řvala jsem a řvala, totálně oteklá, pohádala jsem se s manžou o kojení no děs. nakonec mě tam přišla utěšovat jedna hodná sestra že prej další den bude sloužit zase jiná dětská dr. a že jí zkusí přemluvit abysme šli už domů, protože o den déle tak jdu vážně na psychinu

dzejn81
21. čer 2010

já jsem dostala na svačinu červenou řepu a já ji nesnáším, no ale zrovna za mnou byl manžel a donutil mě ji sníst, že to malé určitě prospěje když mi ji donesli. pak se na pokoji objevila sestra z novorozeneckého a že prý jestli sem si tu řepu donesla z domu, že malá bude mít strašné bolení bříska. no já jsem myslela, že si dělá p....el. hned druhý den po císaři jsem dostala meruňkové pyré a další den došla s malou sestra a že prý co nám tady dávají za jídlo, že se jim všechny miminka osypali. No vidím, že ta strava pro matky po porodu je všude hrozně hlídaná 🙂 🙂 🙂

strouzek
21. čer 2010

hančo jj čerstvý pečivo, mě sice dávali cukrov. dietu ale menu jaký mi dávali se nehodilo do meníčka cukrovkářky ani náhodou (sladký čaj, pomeranč ....) a už vůbec ne do jídelníčku maminy která by měla kojit. noc po obědu květákové polívky nespalo celý patro v porodnici a všechny děcka řvali jak tur 🙄

dzejn81
21. čer 2010

strouzek - můžu se zeptat za jak dlouho po porodu musíš na kontrolu s tou cukrovkou?

strouzek
21. čer 2010

dzejn ježiš věta kojíš a proč nekojíš tak z té mám osypky. teď už je to lepší, ale ty začátky to byl mazec, při pohledu do kočáru se ani nikdo neptal na jméno miminka nebo jestli je hodná nebo prostě ty osvědčený bláboly cizích lidí při pohledu na mimčo, mě se každej ptal "kojíš?" už jsem z toho byla tak v nervech že jsem to hlásila všem dopředu, jak se někdo blížil ke kočáru že mrkne už jsem říkala nekojím kdyby ses náhodou zeptala 😀 mimochodem zrovna teď jsem se zhádala se spolužákem, napsala jsem mu že jsem mamina a on že mi přeje abych to obchodí probdělých nocí přežila tak jsem mu naspala že spíme krásně že jsme na sunaru a už jsem si vyposlechla co jsem to za matku když odpírám malé kozenu. v tu chvíli jsem pěkně vypěnila a poslala jsem ho do zadnice na 4. doby 😀

dzejn81
21. čer 2010

dobřes udělala, já mám sto chutí to udělat pokaždé když se mě někdo ptá a to už má malá 8.měsíců, to už by se snad měli ptát na to co baští za příkrmy a né na kojení proboha! 😉

strouzek
21. čer 2010

no já jdu po půlroce, někdo chodí hned, já šla k cukrovkáři asi 3. týdny po porodu vrátit ten glukometr a říkal že by mi vzal krev i hned ale někomu to z těla mizí i několik měsíců takže mi prej to veme až teda po tom půlroce aby mě nemusel trápit pitím toho blivajzu víckrát

strouzek
21. čer 2010

my začínáme příkrmy za pár týdnů ale myslím že na kojo se mě budou lidi ptát snad navždy 😀

romana29
21. čer 2010

@andu přesně tak to vidím já - nebude chtít být u prsu, její problém-myslím, že při dvou dětech se odsávat moc dobře nedá a je to na nervy. Já šla po šestinedělí k dětské a říkala, že malej se od prsu odtahuje, brečí a tak je stejně na UM a doktorka řekla - tak přestaňte kojit. nějak jsem měla podle těch keců všude kolem pocit, že MUSÍM kojit....děsně mě to pomohlo, spadlo to ze mě, věděla jsem, že záleží na mě a můžu kdykoliv přestat - přitom jsem už nebyla nejmladší matka, měla jsem 27, ale stejně jsem nějak cítila divně, všude kolem nátlak na kojení. Předplatné Máma a já jsem zrušila 😀
@strouzek vidíš a mě se spíš lidi ptali, proč odsávám, když u prsu nechce být, že by se jim nechtělo 😀 a mama mi říkala, ať se na to vykašlu a je jenom na UM 🙂

dzejn81
21. čer 2010

holky pro dnešek se loučím, malé rostou další zoubky takže bude asi krušná noc, tak radši zalehnu co nejdřív, mějte se 🙂

jaru30
21. čer 2010

Ahojky holky,
můžu k vám? chci se zeptat. Já taky přímo nekojím, jen pořád odsávám (už jsem si i zvykla) a v noci dávám UM, ale mám dilema. Když budeme chtít někam na delší vejlet a udělám si třeba ten Nutrilon do zásoby, jak dlouho takhle vydrží???
Na krabici píšou, že udělaná dávka maximálně 2 hodiny ☹ Ale to je málo....Myslíte, že by to byl fakt takovej problém, kdyby to mlíko bylo ve flašce dýl, nebo se tím jen výrobce sichruje....Děkuju za odpověď. Já totiž nevim, jak jinak to dělat. Odsávat někde v terénu, to by se mi asi nechtělo 😅

hancazivocich
21. čer 2010

Taky končím - malá má zub na cestě a k tomu rýmu a bříško, takže od čtvrtka ponocujeme 😠 Všechno od soplíků, no mazec... Po odpoledním spánku byla ulepená od šušní, že jsem nevěděla, kde mám začít... Protože to bere rukávem, peřinou a vším možným, tak až odrýmujem, to bude prádla... Teď se suší pračka plyšáků
dobrou

endie
21. čer 2010

Ahoj holky

já kojila 5 dnů a to v porodnici jenom, malá nechtělap ít, byla tak lenivá se přisát a já neměla vůbec mlíko, jenom mlezivo ☹ v porodnici jsem musela chodit přímo za primářkou protže nevěřila že to mlíko nemám co dvě hodiny přes den jsem klusala k ní a u ní kojila by věděla že to nehraju, pak nám dal příkrm a malá začla přibírat a pustili nás domů ale mazec setričky mě tam tak vydeptali že jsem nic nejdela jenom brečela a kojila, byla jsme fakt psych nadně ☹ a dodnes mě to mrzí že jsme pořádně nekojila

hancazivocich
21. čer 2010

Jaru - vydrží podle teploty - dobrý jsou ty termoobaly, nebo takový ty zásobníky zvlášť na mlíko a na vodu - prostě něco jako větší dávkovač na léky 😉 Pak to jen uděláš na místě
Dobrou

mobina
21. čer 2010

Kojení je super, když to jde. Mě to šlo samo. U prvního samozřejmě proběhly nějaké ragády a strupy, ale nebolelo to nijak zvlášť. Ale proč to píšu. Z kojení se dělá strašný halooo. Do nedávna nebyly k vidění ani žádné reklamy na UM. Je to fakt hysterie neskutečná. Když to nejde, tak to nejde. Důležitý je, co vyhovuje vám a mimču 😉 S námi se loučila pediatrička z porodnice se slovy, že i ředitelka z laktační ligy uznala, že ne každá maminka je schopná kojit a to klobouk dolu, protože co jsem kolikrát zaslechla za rady od laktačních poradkyň, to jsem šla do kolen. Pomalu se u toho stavět na hlavu 🙄 Kojení z vás dobrou nebo špatnou matku nedělá. Mateřství je fakt o něčem jiným než o kojení 😉

andu
21. čer 2010

@sussanah: Hehe, tak to promiň. 😉 Asi se mi malá z toho stresu ani do očí podívat nechtěla! 😀 😉

andu
21. čer 2010

@jaru30: Já někdy Am. dělala mlíko normálně do termosky... Té malé, takže se tam vejde myslím půl litru... Né nijak často, ale někdy na noc. Jinak jsem to pak dělala, jak psaly holky. Do termosky teplejší vodu, s sebou dávky mlíčka (já nosila v přesnídávkové skleničce) a lahvičku... A míchala jsem, když bylo třeba 😉

andu
21. čer 2010

Heh, holky, jak vás čtu, asi si do porodky pro jistotu nějaké UM přiberu 😀, kdyby náhodou něco 😝 A abych byla v klidu, že když kojení nepůjde, mimino si sama dokrmím 😀 No uvidíme, jak to všechno bude! Někdo psal, že člověk míní, mimino mění - to se mi velice líbilo! 😉 😀

strouzek
22. čer 2010

holky co to jsou ty ragády?? 😅

endie já jsem taky musela ukazovat prsa každýmu dr. a každý sestře,ráno při vizetě automaticky kozy ven, chodili za mnou neustále snad co hodinu a mačkali mi necitelně prsa aby si ověřili že tam fakt nic není 😝 prsa bolavé jak blázen ale stejně z toho nevydolovali ani kapku až nějaký 6. den se tam něco objevilo. nejlepší bylo jak mi týden6 dnů říkali že nás domů nepustí protože nekojíme a když se tam něco objevilo tak mi zase řekli že nás nepustí protože kojíme 😀

pani_haf
22. čer 2010

strouzek-popraskané bradavky (většinou nesprávnou techcnikou sání, přílišným sáním atd.) super záležitost...léčila jsem 3 týdny!

strouzek
22. čer 2010

aha díky už jsem chytřejší 😵 já si to nedovedu představit, stačili mi ty bolavé prsa od toho mačkání z porodky měla jsem pocit že v nich mám kámen a ještě mít tohle s bradavkama tak asi skočím z okna.

wobludka
22. čer 2010

@tezu hele já odstříkávám, ale rozhodně ne vždycky, jen když jsem doma, obvykle ráno a večer, někdy i během dne si to vezmu třeba k notebooku a koukám na net. Ale rozhodně ne v noci. Třeba na chalupu odsávačku vozím jen kdyby mi prsa neodpil a nějak mi to tam zatvrdávalo. Na protilátky apod. jim beztak stačí jen cucnout... Starší děti jsou kojený taky třeba jen 2x denně, uvidíš, že se Ti uleví.

Někdo se ptal, jak dlouho vydrží Nutroš - já ho dělám na 24hod a v pohodě, jen jak byly ty vedra, tak jsme zrovna někde trajdali a po celým dni v autě už jsem mu to odpoledne nedávala.

tetes1
22. čer 2010

Holky,ten Nutrilon nebo jakákoliv UM,když je udělaná dlouho,tak se v tom množí bakterie. Je lepší brát vodu do zásobníku um a mlíko udělat na místě.Malýmu mimču bych ho nedávala takhle dlouho udělaný. 😉

strouzek
22. čer 2010

no já bych taky nedělala mlíko dopředu, nosím jen vodu a ve skleničce prášek a míchám až na místě, ani znovu neohřívám nedopitý mlíko jak mi radila snad 100 x moje máti, že prej plítvám nevím no bojím se nějakých těch průjmů to radši budu sunar vylívat než pak lítat po doktorech s malou. i když je fakt že v tý ohřívačce lahví se to mlíko taky drží teplý dlouho a prý to neva

jaru30
22. čer 2010

Ahojky, moc děkuju za rady!!! 🙂
Já ani netušila, že existujou nějaké zásobníky na sušené mlíko 😅 Hned vyrazíme do krámu. A vezmeme tam rovnou i termoláhev. Díky moc!!!!!! 🙂
Jen by mě zajímalo, co je pravdy na tom, že po umělém mléku se mimčo vykrmí, doslova zbuřtí 😔 To bych nerada 😨

andu
22. čer 2010

Hehehe, Jaru30, to vůbec neber vážně s tím vykrmením!!! Myslím, že se stačí podívat na děti nás tady 😉 To je podle mě dáno spíš geneticky, než tím, jestli dítě krmíš mateřským, nebo umělým mlékem 😉

jaru30
22. čer 2010

Andu, uffffff 🙂 díky.