Při kojení trpím bolestí. Nekojit - je to tak špatný?

tezu
21. čer 2010

Ahoj vsem maminkam!
Chtela jsem se Vas zeptat na nazor, jestli rozhodnout se nekojit je opravdu tak spatny, jak mi po precteni nejruznejsich clanku a diskuzi pripada. Mam sestitydenni holcicku, a hned na zacatku mi prokousla obe bradavky. Diky pitomym clankum, ze kojeni neboli, a ze ragady se zahoji za par dni jsem nakoupila a postupne vyzkousela bepanthen, purelan, gencianku, propolisovou masticku i hydrogely, a kojila zurive i pres neuveritelnou bolest dal s tim, ze je to normalni a ze to prejde. Po 14 dnech jsem uz myslela, ze to nevydrzim a pozvala jsem si lakt. poradkyni. Ta mi techniku schvalila, a dala na zkousku mast od welledy. Bohuzel po ni se mi obe bradavky otevrely do zivyho, tak jsem na jeji radu druhy den jen odstrikavala(rucne),a vesele jsem si privodila zanet prsu s teplotou 39,4. ..Takze jsem kojit zase musela..Bylo to priserny, obe bradavky rozsklebeny a zhnisany a ja na dne. Tak mi poradkyne dala kloboucky. Pravda, zpocatku byla bolest mirnejsi, ale pak se vratila, a ke vsemu se bradavky pod kloboucky vubec nehojily. Tak jsme si pujcili el. odsavacku a krmili strikackou. Je to uz 14 dni a bradavky se teprve zahojuji (i lakt. poradkyne rekla, ze byly neskutecne hluboky), zato moje holcicka pribrala za dva tydny 700g, takze ji to evidentne prospelo🙂 Vcera jsem s poradkyni zkusila kojit, a bylo to temer bezbolestny, jenze dneska je bolest zpatky a jizvy na bradavkach vypadaji hur. A ja uz po sty brecela. Neumim si predstavit, ze kojim, ale stejne tak je mi smutno z predstavy, ze takovy mrne bude pit z lahvicky umely mliko jen proto, ze ja nevydrziim nejakou bolest.
A tak se Vas tady chci zeptat, co si o tom myslite. Zacinam mit pocit, ze se z toho zblaznim. Kvuli odstrikavani nemuzem na zadnou delsi prochazku ani na vylet, a kvuli bolestivym prsum si mrnouska po kojeni ci odstrikani ani nepochovam. Pripada mi to jako zly sen. Myslela jsem si, ze kojeni je samozrejmost a ted mam za se bou probreceny sestinedeli a vyhlidky nejsou o moc lepsi.

sunysara
21. čer 2010

ahoj tezu, já jsem si říkala, že musím kojit pokud to půjde, ale takové problémy nemám.a myslím si že i to miminko vycítí, že nejsi v pořádku. asi bych to ukončila, protože když se ti to pořád vrací a nic na to nepomáhá, nebudeš v pohodě a malá také ne.

já bych asi přestala ikdyž jsem zastáncem kojení.

brisalek
21. čer 2010

tezu dobre je vse co ty citis, ze ti pomuze byt v pohode, spokojena mamka, ktera tak muze dat male vse co potrebuje je to hlavni!!!. Bez MM (nebo pri dokrmovabni) male bude stejne fajn jako s nim, ale s utrapenou, nervozni...maminou ji moc dobre nebude🙂. Ja jsem s bradavkama problemy nemela, ale z mnoha jinych duvodu bych dnes zpetne to snazit se kojit za kazdou cenu uz nikdy nedelala. DRz se at je lip. A priprav se na to, ze diskuze bude spis hadka supermatek, ortodoxnich zastankyn kojeni a tech co maji nazor jako ja🙂 🙂.

brisalek
21. čer 2010

A pokud to odstrikavani jde tak zkus jeste chvilku odstrikavat a krmit z lahvicky, abys treba byla vic v klidu ,ze male davas MM. Je to hodne prace, ale treba bys pak mela lepsi pocit a nemala to trapeni s bradavkama...

hancazivocich
21. čer 2010

@tezu - já jsem jedna z těch, co se to snažily ,,za každou cenu ustát", vydržela jsem šestinedělí, pak to prostě nešlo, malá kojená nebyla.......
Problémy u nás začly v porodnici - těžký porod, problémy s bradavkama - vpáčené a ploché - klobouček, pak přišla žloutenka, malá se odmítala přisát, já se snažila, bulela, narodila se v po ve 3 ráno, ve středu nebo čt měla o 700 g míň. Teprve potom to začly řešit... Já je prosila, malá jak viděla prso, hysterák, mlátila ručičkama, kloboučky lítaly, byl půlhodinový boj s přisátím, pak boj, jestli vůbec pije,....vážení - váhy ukazovaly míň, než před kojením........ Prostě nervy, slzy, řev,....... Jedna sestra ti řekne - vy si na každý kojení zvoňtě, potřebujete pomoct, druhá tě sprdne, že otravuješ, jak to budeš dělat doma?!!! Dokrmování UM stříkačkou, prosila jsem o odsavačku,................
No, těžce vydřený gramy už v porod, šly jsme domů, doma zkoušeno kojo + dokrm, odstříkávání, mlíko zmizlo......... Horečky, bolavá prsa, přikládání..... Nechtěla jsem to vzdát, ale .....víš, dospěla jsem do fáze, že jakýkoliv leták jedině kojení mě přiváděl na pokraj sebevraždy. A pak, když jsem stála u otevřenýho okna a přemýšlela, jestli skočím sama, nebo s malou, se ve mně najednou cosi zlomilo, šla jsem uvařit celou lahvičku UM - malá se napila, spokojená, převážení u Mudry dopadlo výborně, já jsem měla najednou čas umýt si vlasy, vyprat, nepřemejšlela jsem - bože, blíží se kojení, podaří se to? Určitě dostanu vynadáno, že jsem to vzdala, ale mně už je to teď jedno... Sice to trvalo, ale než bych si nebo malý něco udělala, tak volím cestu šťastný maminy a šťástnýho dítka (protože dítko šťastný není, když není mamina)

monako3
21. čer 2010

Ahoj tezu, jejda tak to ti chuděrko nezavidím...taky jsem měla spočátku problémy horečky atd.. Kojení byl pro mě horor, ale nakonec se vše zpravilo a kojení ted někdy i lechtá 😀 ...Víš co mě pomohl na ty popraskané bradavky? nejlepší je na to vzduch, takže pokud ti nevadí chodit doma nahá, tak fakt nejlepší je vzduch a bez žádných mastiček. V porodnici mi poradili si trošku toho mlíčka vymačknout a nechát na vzduchu zaschnout. Prý je to nejlepší na hojení a mě to pomohlo. všelijaké mastičky byli na prd.

Ale pokud se ti to tak léčí dlouho a fakt už i psychyka je na tom špatně, tak lepší bude přestat....hodně dětí je na umělé stravě a taky jsou OK, dneska ty umělé stravy jsou kvalitní. Jen to leze do peněz no, ale jsou horší věci 😉

zaleží vše na tobě, bud chvilku ještě vydržíš a nebo to prostě kašli, plno holek na tvé místě to už dávno vzdalo....

tezu
autor
21. čer 2010

brisalek:
moc dekuju za podporu, odsavani jeste nejakou dobu zvladnu, to totiz prakticky neboli a nemusim se tak bat dalsiho krmeni..jen je to casove narocne a pritel uz z toho zacina byt taky unaveny, celych sest tydne jsem nic neuvarila, nevyzehlila, zvladnu jen hodit veci do pracky..

tezu
autor
21. čer 2010

hancazivocich:
🙂 ja jsem vazne rada za takovej prispevek, ani nevic jak. Vubec tim nemyslim, ze to preju takovy problemy, jen je mi hned lip, kdyz si prectu, ze to nekdo prozil jako ja. Mam uplne stejny stavy, jen s tim rozdilem, ze mrnousek je peknej savec, a nema problem se pricucnout i po dvou tydnech co nevidela prso, a o to je mi toho nekojeni vic lito, ale kdyz se ze mnestava blazen, tak to asi vazne nema cenu..moc ti dekuju za podporu, strasne to ted potrebuju a moc mi to pomaha. Jesli mi totiz neco vadi, tak reci typu: jeste pockej a vydrz, treba to prejde...uz cekam 6 tydnu!!

brusinka.pusinka
21. čer 2010

Tezu pokud máš takové velké problémy tak bych to řešila jak píše Brisálek odstříkavat a dávat z lahvičky 😉 Protože pokud je nespokojená maminka je nervózní a unavené i dítko. Já jsem zastance kojení ale né za každou cenu, kolik z nás vyrostlo na UM a nic nám není a jsme zdravý.Viz já nebyla jsem kojená vůbec a jela jsem na sunaru a vůbec mi to neublížilo 😉 Moje dcerka je kojená jěště te´d sice 2x denně ale nechci ji odvykat i když už baští vše co může 😉 Takže můj nároz je kojit když to jde a jsou obě srany spokojené, a když to nejde nic se neděje a svět se nezboří 😵 😵 😵 😵 😵

sunysara
21. čer 2010

tezu, je dobré si o tom popovídat. hnedka je líp. prostě dělej to, co cítíš že je správné a halvně aby jsi byla v pohodě. a pókud to kojení nepůjde tak nepůjde, malá bude prospívat i na UM takže bud hlavně v klidu ap rostě třeba u druhého dítka to vyjde. já jsem sama vyrostla na sunaru, páč mamce se ztratilo mlíko a jsem zdravá. 😀

sunysara
21. čer 2010

brusinko moje řeč 😀

brusinka.pusinka
21. čer 2010

sunysara no vidíš píšem to samé i když se neznáme 😀 🙂

tezu
autor
21. čer 2010

monako3:
ja doma chodim nahore bez, to je prave taky neprijemny, protoze jen se podivam na to moje miminko, tak ze mne leje mliko, uz je od nej vsecko-podlaha, koberec, klavesnice, mobil, vsecko..porad jen utiram fleky od mlika, a nemuzu si "nahore bez" malou ani pochovat, protoze mam citlivy bradavky a boli to, takze kdyz ji mam dat odrihnout nebo prebalit, nebo se s ni mazlim, musim se zase cela oblict, vrazit do podprsenky chranice a pak to zase za chvilku vsecko sundat a odstrikavat... ☹ a diky tomu spousteni mlika vlastne bradavky ani na suchu nejsou,, 😖

momin
21. čer 2010

@tezu na nekojeni neni vubec nic spatneho!
Dle meho nazorzu je mnohem dulezitejsi klidna mama-tudiz spokojene miminko.. nez kojeni za kazdou cenu.... 🙂 😉
Ve tvem pripade bych nakoupila UM a pokracovala takhle.. 😉

Uvidis ze budes mnohem vic v klidu.. I lide v tvem okoli.... 🙂 😉
Kojeni je urcite super!-kdyz jde..... Vazne bych to nelamala pres koleno... 🙂 😉

tezu
autor
21. čer 2010

A tohle je ta moje panenka🙂

brisalek
21. čer 2010

@tezu malo mamin v sestinedli stiha varit a uklizet....a je malo chlapu, kteri to chapou sami🙂. Bude lip neboj. Vysvetli mu to,ze ted to nejde, ze jsi z toho opravdu vycerpana a ze hormony proste delaji sve... vzdyt si to i sam treba tady v diskuich mue precist🙂. Jak chapu babicky nepomahaji??? Ale on to urcite jeste chvilku vydri. A jak uz psaly i jine holky, jestli te to ma moc trapit a stresovat honit se za "modni" modlou kojeni a bude ti lip, kdyz budes schopna v klidu uvarit, protoze mala bude na UM spokojeni klidnejsi, bude lepe spinkat....tak proste budete bumbat UM. Nic hroneho 🙂.

monako3
21. čer 2010

tezu aha, no není to jednoduché...pamatuji si, že jsem taky brečela, že už nemůžu....a to jsem to neměla až tak strašné jak ty....
At se rozhodneš jak chceš, je to tvé rozhodnutí a neposlouchéj blbé kecy od ostatních, hlavně at s v pohodě a uživaš si malou....Já přišla na to, že mě syn hrozně rychle vyrostl, protože než se dá člověk do pohody po porodu nějakou dobu trvá, než si uděláte s malou nějaký režim, tak opět nějaká doba uběhne a pak se jen koukáš jak ti to dítě rychle roste a zjištuješ, že jsis toho miminka vlastně ani neužila. Teda já mám takový pocit....takže hlavně se dej do pohody a uživej si malou.... 😉

je moc krásná 😵 😵 😵

hancazivocich
21. čer 2010

tezu -
parádní vlasáč!! 😀 😀
Akorát u tebe bude asi problém to kojení stopnout - ne? Když máš tolik mlíka?

Jinak - naprosto tě chápu - stačí - přijde návštěva a cože? Ty nekojíš? Jako proč?!! Hm... Nebo kámošky - nezkoušela, nesnažila ses dost dlouho - tohle myslíš? Myslím, že vnitřně tě to bude štvát dlouho, ale až se dokážeš přenést skrz tyhle řeči, pohledy, poznámky, naučíš se neodpovídat, nevysvětlovat..... Chlapa se taky ptal jeho kámoš - teň mají druhý na kojo, chlap prostě odpověděl, že to nešlo, že je zátěž v rodině 😀 😀 😀

brisalek
21. čer 2010

holky moje rec 🙂 🙂

hancazivocich
21. čer 2010

Jinak tezu...
chlap byl do 10. měsíce malá celý týden pryč, jezdil na víkendy, babičky nepomáhaly, moje máti byla jak přepadový komando - lehla na zvonek akorát, když jsme obě padly 😅
Naštěstí, když to hoří, tak přítel i uvaří, vysaje.... Další věci je nebezpečný po něm chtít... Jo a nakoupí!
Jinak - žehlila jsem, až když na mě stoh prádla v komoře padnul, atd... Příjdeš na rytmus, neboj 😀

tezu
autor
21. čer 2010

brisalek:
pritel to chape, je unavenej prave proto, ze to vsecko dela za mne, je skvelej 😲
babicky bohuzel opravdu nefungujou.., ale domacnost me nevadi, klidne bych mela bordel v byte, kdyby bylo stastne dite..jak se rika, ale to bysme museli uz konecne vyresit to basteni, a proto vas tady s tim otravuju. ted totiz spokojena je, ma perfektni rezim, budi se jednouv noci a jinak po trech hodinach krmime ze strikacky, a ja se bojim aby to i s UM bylo takovy, abych ji tim zkratka neublizila.

mirri
21. čer 2010

@tezu mala je nadherna!!! 😵 😵

to,ze nic nestihas je naprosto normalni!ja prvni 3 mesice doma neudelala nic.manzel se o sebe staral sam,nekdy neco prinesla tchyne a prala a zehlila jen pro maleho!pak se maly zacal zajimat o okolni svet a uz bylo lip!

ke kojeni-maly se narodil hladovy,tak uz od prvniho dne mi stale visel na prsou.vysledek-totalne dorasovany bradavky a pak tolik mlika,ze jsem si do podprsenky musela davat pleny....kdyz se blizil cas kojeni,tak jsem uz dopredu brecela kvuli bolesti.pomohlo menit polohy pri kojeni a pak chodit nahore bez.taky jsem mela doma vse postrikane od mlika....pak po sestinedeli se to zlepsilo.prsa nebyly tak nalite a maly se lip prichytaval a tak se mi prestaly delat ragady.

ono zalezi na tobe,jestli tomu das jeste sanci a doma te podpori,nebo zkus odsavat a davat z flasticky.a nebo skonci a prejdi na um....nikdo te nebude soudit,rozhodnuti je na tobe!! 😉

tezu
autor
21. čer 2010

hancazivocich:
zatez v rodine..skvely vysvetleni🙂
tos teda mela zahul, jezismarja to teda musim taky zvladnout, kdyz jsi to zvladla i ty a sama!
jupii, hned je mi lip, moc za prispevky dekuju, jdu se mrknout po tech mlikach a lahvickach..nevim ted o tom vubec nic🙂 a opolko zajedem s pritelem na nakup! 🙂

monako3
21. čer 2010

tezu, s tím, že doma nestíháš si nic nedělej, já taky po 6 nedělce neměla doma nic udělané...přítel dost pomáhal jak se dalo, já taky snad jen nandala do pračky, ale některé věci jsem si ulehčila...já prostě nežehlím, u nás doma to nemá smysl. Když pěkně pověsím prádlo není třeba. A pokud se stane, že něco zmuchlané je, tak to prostě vyžehlím až si to beru na sebe. 🙂 ....neboj do všeho se zaběhneš, chce to opravdu jen čas...já bych místo toho abych ted uklízela, když malý spí tak sedím tu, ale odreagovat se taky musím 😀

tezu
autor
21. čer 2010

monako3:
s tim jak to utece se presne trapim ted taky, je nam sice teprve sest tydnu, ale uz je videt obrovska zmena..kope nozickama, zacina na nas knourat jako by mluvila a jak uz vidi daleko! a ja to vsecko nechci prosvihnout kvuli urputnym boji za kojeni, kdyz ji pak budu videt jen pres slzy, jako dneska rano, to za to fakt nestoji.

hancazivocich
21. čer 2010

tezu - hlavně, když tě to bude bolet, abys pak nebyla naštvaná na malou...

Ono jde o to, že kdo nezažil, nepochopí 😉 Zvládnout se to dá, jen musíš rozvrhnout síly... Zezačátku nestíhá každá.. Prostě děláš jen nezbytný věci - co hoří 😀 😀
No, super, že ti spinká hezky v noci 🙂 Jo a až bude větší a bude ti pomáhat prát - jako mně tuhle, tak si připrav nervy - mezi bílý mi šoupla rudej roláček 😀

brisalek
21. čer 2010

tezu-tak to je dobre, ze pritel pomaha..prislo mi to, ze mozna trochu brbla....🙂.Mala je fesanda🙂.
Jak to holky pisou vse se ustali, zvyknete si a vsichni se szijete s novym rezimem🙂. A fakt to utece, ja jsem si myslela, ze nemuzu prezit prvni pulrok(taky jsme byla bez babicek.., mala hoooodne plakala...) a uz male bude rok a je cim dal lip i kdyz pak zase jine starosti, treba se vstavanim v noci...🙂 🙂

tezu
autor
21. čer 2010

hancazivocich:
😅 to je ale kouzelny ze ti takhle pomaha, a jak je stara?

andu
21. čer 2010

Ahojte holky, ahoj Tezu... 🙂
Nečetla jsem celou diskuzi, ale naprosto ti rozumím 😉 A jen co jsem si přečetla první příspěvek, musím souhlasit! Miminko vycítí, že mamka není v pohodě! Já si zažila to samé a mám na kojení nekojení příšerné vzpomínky ☹ Nepamatuju si z prvních 2 měsíců Amelinčina života nic, krom jejího neustálého hladového pláče, odstříkávání a svých slz ☹
Teď čekám druhé miminko a jsem pevně rozhodnuta, že pokud i druhé kojení bude takový boj jako první, začnu hned odstříkávat a krmit z lahvičky a postupně přejdeme na UM! (To UM proto, že mi dělalo psychicky hrozně zle i to odstříkávání ☹ Připadala jsem si jako dojná, no opravdu nepříjemné pocity ☹ ) Protože jak píšeš, vidět své dítko jen přes slzy, za to mi kojení opravdu nestojí! Ameli je od 2 měsíců na UM a od té doby jsme spokojené obě 😉

tezu
autor
21. čer 2010

brisalek:
tak to je mi hned lip, kdyz vim ze to bude jen lepsi🙂 mne ted ani vstavani nevadi, a to jsem byla opravdovej spac! a nikdy bych nerekla ze vydrzim sest tejdnu takovou bolest, prakticky celou dobu me ty prsa bolej, boli to i ted, kdyz nekojim, proste furt, hruza....ani na brise se nevyspim, a pasy v aute si musim pridrzovat rukou..

hancazivocich
21. čer 2010

tezu :
12. jí bude 1,5roku