Při kojení trpím bolestí. Nekojit - je to tak špatný?

tezu
21. čer 2010

Ahoj vsem maminkam!
Chtela jsem se Vas zeptat na nazor, jestli rozhodnout se nekojit je opravdu tak spatny, jak mi po precteni nejruznejsich clanku a diskuzi pripada. Mam sestitydenni holcicku, a hned na zacatku mi prokousla obe bradavky. Diky pitomym clankum, ze kojeni neboli, a ze ragady se zahoji za par dni jsem nakoupila a postupne vyzkousela bepanthen, purelan, gencianku, propolisovou masticku i hydrogely, a kojila zurive i pres neuveritelnou bolest dal s tim, ze je to normalni a ze to prejde. Po 14 dnech jsem uz myslela, ze to nevydrzim a pozvala jsem si lakt. poradkyni. Ta mi techniku schvalila, a dala na zkousku mast od welledy. Bohuzel po ni se mi obe bradavky otevrely do zivyho, tak jsem na jeji radu druhy den jen odstrikavala(rucne),a vesele jsem si privodila zanet prsu s teplotou 39,4. ..Takze jsem kojit zase musela..Bylo to priserny, obe bradavky rozsklebeny a zhnisany a ja na dne. Tak mi poradkyne dala kloboucky. Pravda, zpocatku byla bolest mirnejsi, ale pak se vratila, a ke vsemu se bradavky pod kloboucky vubec nehojily. Tak jsme si pujcili el. odsavacku a krmili strikackou. Je to uz 14 dni a bradavky se teprve zahojuji (i lakt. poradkyne rekla, ze byly neskutecne hluboky), zato moje holcicka pribrala za dva tydny 700g, takze ji to evidentne prospelo🙂 Vcera jsem s poradkyni zkusila kojit, a bylo to temer bezbolestny, jenze dneska je bolest zpatky a jizvy na bradavkach vypadaji hur. A ja uz po sty brecela. Neumim si predstavit, ze kojim, ale stejne tak je mi smutno z predstavy, ze takovy mrne bude pit z lahvicky umely mliko jen proto, ze ja nevydrziim nejakou bolest.
A tak se Vas tady chci zeptat, co si o tom myslite. Zacinam mit pocit, ze se z toho zblaznim. Kvuli odstrikavani nemuzem na zadnou delsi prochazku ani na vylet, a kvuli bolestivym prsum si mrnouska po kojeni ci odstrikani ani nepochovam. Pripada mi to jako zly sen. Myslela jsem si, ze kojeni je samozrejmost a ted mam za se bou probreceny sestinedeli a vyhlidky nejsou o moc lepsi.

tetes1
22. čer 2010

jaru:Kačenka byla víceméně od začátku spíš na UM a váží v 11 měsících 8,08kg Míša byl dlouho kojenej a váží 9,25 kg a to jí Kačenka víc,ale vyhejbe to,častěji kaká......prostě je to blbost. Dítě vykrmíš,když mu budeš neustále cpát jídlo,aniž by to bylo potřeba.Mám tenhle zásobník a nemůžu si ho vynachválit http://shop.i-tatinek.cz/zasobnik-na-susene-mle... chystám si do něj mléko i na noc a pak jenom vysypu a je to rychle.
stroužek:taky neohřávám, teď už to všechno nedodržuju tak striktně,přeci jen už jsou větší. Ale ani teď bych nedala třeba 2 hodiny udělané mlíko.Prostě mi přijde lepší udělat čerstvé.

strouzek
22. čer 2010

no naše Neluš je buřtík ale to byla už když se narodila a to ještě o sunaru ani neslyšela 😀 i dr. mi říkali že je to genetika, my s manžou byli velké děcka takže to má chudák po nás. hlavně jak mi řekla dr. u miminek to nejde nějak moc sledovat, to buď má hlad nebo nemá, kdybys kojila tak ani nevíš kolik ti toho vypije takhle to můžeš aspoň sledovat i když je to stejně k prdu, někdy mimčo ani nevypije dopor. denní dávku a jindy jí překročí prostě má hlad tak ho přece nenechám řvát hlady jen kvůli toho aby byla šlang ne? 😀 spíš se má prý hlídat jídlo potom až je starší jako sladkosti, zbytečně nesladit čaje aj.

tetes mě to odstáté mlíko smrdí, to čerstvě udělané ani ne ale to studené a ohřívané jo 😖 takže i kvůli toho mám takový pocit že tam už musí být nějaký bakterie, každopádně už nesterilizuju lahvičky po každým jídle tak aspon v tom jsem udělala pokrok 😀

tezu
autor
22. čer 2010

Ahoj vsem! Tak Vam znovu diky za pomoc. Vcera jsme se vydali na nakup lahvicek a vecer to vyzkouseli. Mrnousice je fakt dokonalej savec-3 tydny prso, tyden kloboucky, 14 dni prst se strikackou a od vcera lahev - ke vsemu se prisala bez nejmensich rozpaku🙂 Jen me proto vic mrzi to nekojeni :( Ale fakt to nedam..
wobludka: ja kojit nemuzu vubec, takze odsavani jen obcas se u me praktikovat neda, vzhledem k tomu, ze uz jsem si zanet prsu uzila, to nechci zazit znovu..
strouzek: u nas v porodnici jsme meli kvetakovou polivku,pak jakejsi vyvar z repy , ke svace pomerance a kiwi, jako hlavni chod maso s hraskem..pobavily jsme se..koukam ze je to vsude stejny
tetes1: a na co je ten zasobnik, neni stejny to nasypat rovnou do lahvicky a pak jen zalit vodou? ja teprve zacinam, kazda rada draha🙂

tezu
autor
22. čer 2010

Jo a chtela jsem se zeptat zaslouzilych maminek🙂 na sterilizatory a ohrivace lahvi a dudlajzu. nestaci to proste prevarit?koukala jsem na sterilak od avent do mikrovlnky, ale poisou ze se pak musi voda vylit, aby se neusazoval vodni kamen, takze to stejne clovek musi hned otevrit a prendat nekam jinam, cimz to kontaminuje, tak neni to na nic?
a co ohrivace do auta? ja bych ocenila neco na ohrati pres den a hlavne v noci, protoze Terezka jakmile se probere, jeci hlady, a je tezky vydrzet i tech pet minut nez to ohreju v hrnku s teplou vodou. Ale na en jsem si chtela poridit jen termosku, nestaci to? A kolik mate dudliku a lahvi?

strouzek
22. čer 2010

tezu no super gratuluju k lahvičkování , neboj za chvíli ti to ani nepřijde a na kecy lidí se vyprdni. za týden už budeš spokojená mamina a ostřílená "lahvičkářka ". já to říkám jednou zkusíš a nechceš jinak, my taky krmili hadičkou asi 14 dnů ale pak jsem jednou zkusila láhev že jen tak na zkoušku a už jsem se jí nepustila protože to je prostě pro mě pohodlnější a snad i pro malou
jinak koukám že porodnice mají asi nějaký doporučený prdící jídelníček 😝

strouzek
22. čer 2010

tezu já ohřívač nemám ani sterilizátor, po krmu to umyju, 2 x denně buď vyvařím a nebo to hodím do toho nálevu s těma desinfekčníma tabletama ty jsou přímo na desinfekci dudlíků lahviček aj. já mám termosku a tam mám teplou vodu na doma i ven a hodí se i na noc. prostě jí tahám všude sebou a stačí to. lahvičky mám 3 ty menší 150 ml a jednu 250 ml (mám od canpolu Lovi) ale myslím že dvě ti pro začátek stačí. akorát začni dávat i čajíky u UM se to prej má dávat( i když já bych dávala i při koju čajík) kvůli lepší stolici, u UM bývá někdy problém se zácpama

tezu
autor
22. čer 2010

@strouzek Aha, to jsem nevedela, a jaky cajiky, to koupim v lekarne primo kojeneckej caj? A kolik ho mam tak davat? Aby mi zase jen nepila, a nedojedla davku, to se stat nemuze?

strouzek
22. čer 2010

no počítej s tím že u UM se kadí méně a hovínka tvrdší právě proto se mají dávat čajíky. já jsem koupila od HIpu a hame granulované čajíky (je na tom napsaný od kterýho týdne se můžou pít) nejradši máme od Hame čaj s názvem na dobrou pohodu(dávkování je tam napsaný), teď už dáváme i ty sáčkový normálně se daj koupit všude (v marketech, v lékárně , drogerce...) dávám nějaký bio dětský čaj. každopádně je průběžně vyměnuj a přímo fenyklový třeba nedávej protože když je ho moc tak naopak vyvolává bolení bříška. neboj že by se ti dítě přepilo, mě pije Nelouš 300 ml i víc ve vedrech a přepitá není, když je hic tak jí méně ale to my taky to není tím že má plnej žaludek vody. já dávám čaj mezi jídly a nebo po jídle, malá už je na to tak zvyklá že bez napití se čaje večer neusne. akorát si na ten čaj vyber jen jednu láhev a v tý dávej jen čaj, protože ty čaje štávy aj. ten plast a gumu barví dožluta abys neměla pak zažloutlý láhve jako já a nestyděla se do toho dávat někde venku sunar 😀

tezu
autor
22. čer 2010

tak to musim omrknout.)je toho nejak moc, snad nic nepos...🙂

tetes1
22. čer 2010

@tezu když někam cestuji, tak beru ten zásobník sebou,protože ve flaštičce mám vodu. A jestli můžu přijde mi,že to děláš trošku složitě s tou vodou. Já to mám tak,že mám v konvi převařenou vodu (máme hodně dobrou vodu,nikdy jsem tudíž kojeneckou nekupovala) nebo kojeneckou v lahvi a nachystám si potřebné množství vody přímo do lahvičky u nás je to 150ml vody ohřeju v mikrovlnce na 30 sekund a mám akorát požadovanou teplotu do toho vsypu UM, zamíchám a je hotovo.
Vyvařovala jsem normálně v hrnci a to asi do 6m, teď už jenom vyplachuju. Ohřívač do auta jsem měla a využila minimálně, myslím,že je to zbytečné.

tetes1
22. čer 2010

Jo,a mě dr. říkala,když nebyly horka, že stačí u takhle maličkých jenom to UM,že čajičky nejsou potřeba. Ale když byla horka,tak jo. Dobrý jsou i ty granulovaný čaje od Čajánka není tam cukr a je to hned hotové.

tezu
autor
22. čer 2010

@tetes1 ja zatim nic nemicham, davam odstrikany svoje, teprve se v tom orientuju. Myslela jsem venku, na prochazce, ze bych mela ohratou vodu v termosce, v lahvi suseny mliko a smichala to az bude treba. A kdyz jedu nekam, kde je mikrovlnka, tak to uz muzu vzit celou pixlu mlika a nemusim nic odsypavat do zasobniku ne, kdyz se s tim nikde daleko netaham?

strouzek
22. čer 2010

tetes já mám taky doma v petce převařenou vodu studenou a v termosce horkou takže doma smíchám na ideální teplotu, když jsme pryč tak prostě to trošku pofoukám a když je naopak studená tak vyškemrám třeba v cukrárně ať mi jí ohřejou v mikrovlnce 😀

s těma čajema no nevím, já jsem ze začátku dávala jen malinko čaje malá mi je moc nechtěla pít (protože jsem jí dávala ten fenyklový který jí nechutnal) a měla z toho hrozně tvrdé hovínka kadila 1x za 3 dny a pokaždé pak úplně rudá od tlačení tak jsem volala dr. a ta mi řekla ať začnu dávat víc tekutin. teď minulý týden na poradně se na čaje znovu ptala kvůli tomu že je léto ale i kvůli hovínkům, jsem říkala že se to při přidání tekutin výrazně zlepšilo a navíc malá na čajích dostala závislost bez nich neusne jak už jsem psala tak dr. říkala že čaje můžu kolik chci čím víc tekutin tím lépe a hlavně lepší vyprazdnování
hlavně u koja se taky přece pije, je tam to přední mlíko to je jako tekutina no a kdybych dávala jen sunar tak má jen jídlo ale žádný pití. mě přijde po čajíkách i klidnější
ty čaje od čajánka jsou i pro menší děcka? já jsem koukala v tescu plnej regál čajů ale pro menší děcka (do 4. měs.) skoro žádný jen ten hipp heřmánkový, hame pro dobrou pohodu a pak sunárek fenyklový víc ani ťuk

dzejn81
22. čer 2010

já sebou vozím termosku s teplou vodou a petku ve které mám vodu studenou, pak to smíchám dohromady do lahvičky a přidám potřebné odměky mléčka a je hned hotovo. když ale jedu tam kde je mikrovlna tak šupnu sunar v pytlíku do tašky a do lahvičky si dám potřebné množství vody 150ml a ohřeju až na místě. ze začátku jsem si doma vodu ohřívala a dávala do termoobalu od aventu,ale ono to tak jak tam píšou 4 hodiny teplý stejně nevydrží. myslím, že nejlepší je ta termoska a pak to smíchat se studenou vodou a nemusíš řešit kde to ohřát. čajíky pijeme od začátku a moc nám šmakuje granulovaný od HAMI "pro dobrou pohodu" (ten je myslím od 3.týdne) a taky pomerančový sen od HIPP (ten je až od 6.měsíce) a ze začátku nám pomohl na bříško hodně fenyklový od HIPPu (ten je od 1.týdne), ještě máme malinový sunárek, ale ten malé moc nejede, tak ho piju já (no přece to nevyhodím, že 😉 ). po UM mají prý miminka víc žízeň tak proto jsem malé dávala čajíčky, když teď bylo takový horko tak jsem jí dávala i obyčejnou kojeneckou vodu a taky ji pila. ze začátku než jsem si v tom udělala systém, protože jsem taky nejdřív odstříkavala svoje mlíčko, tak to chvilku trvalo, ale teď už mi ani nepřijde, že něco chystám, všechno zvládnete nic se neboj!

dzejn81
22. čer 2010

strouzek taky se mi zdá, že víc čajíků pro tak malý miminka není, taky jsme dávali ty o kterých píšeš a malé to vyhovovalo mezi jídly si cucnout čajíku, aspoň zahnala žízeň. i když teda někteří doktoři tvrdí,že miminko žízeň nemá, ale já si myslím, že určitě má. a mám vyzkoušené, že malá rozhodně líp kakala, když pila kromě sunaru i čajíky.

strouzek
22. čer 2010

tak to nevím jestli ostatní děcka mají žízeň ale naše má žízeň jak ďas, ona si už sama říká že nechce mlíko odstrukuje flašku z mlíkem jazykem ale pak jí dám flašku s čajem a tu vybzunkne jak malinu. někdy vypije víc čaje než mlíka takže jaksi nechápu maminy které čaje odsuzují. já bych je dávala i při koju, protože každý dítě má žízeň jinak a tekutinama se nic nezkazí

wobludka
22. čer 2010

@tezu a jo já zapomněla, lahev je dobrá volba
vyvařuju jen jednou za čas, kvůli bakteriím ze zbytků mlíka, s ostatníma ať se pěkně skamarádí...

strouzek
22. čer 2010

woblud skamarádí , no já taky už ty bakterie nehrotím, první týdny jsem byla tak pošahaná že jsem desinfikovala po každým jídle

tezu
autor
22. čer 2010

Tak diky, hrubou predstavu mam, odpoledne vyrazime na nacup caju, termosky a kojenecky vody. Normalne uz se tesim🙂 Na sterilizator kaslu, staci vyvarit, akorat ten ohrivac omrknu.

zofinecka
22. čer 2010

ahoj

tak já měla na kojení taky smůlu a jak u prvního tak u druhého. Jestli můžu doporučit čaj tak my kupujeme fenyklový a ten je opravdu senzační jak na prdíky tak na kakání a já kupuju značku Čajánek vyjde levněji než Hipp 😉

strouzek
22. čer 2010

nám fenyklák moc neseděl, malé nechutnal a přišla mi po něm neklidná, tak dávám ty směsi , tam je taky fenykl a ty jsou super, nejlepší je podle mě ten na dobrou pohodu po tom malá spí parádně

brusinka.pusinka
22. čer 2010

My na téma čaj nejraději máme čistou vodu ale když čaje ak to jsme začaly na těchto i v nich pokračujeme jen už kupujeme ovocné 😉 http://www.slune.eu/papani-bio-potraviny/pitny-...

hancazivocich
22. čer 2010

ahoj, my měli pro malou podobné lahvičky :http://www.rajmaminek.cz/doprodej/mam-lahev-antikoliko.... Jdou celé rozšroubovat, perfektně vymýt, na koliky trpěla, takže pohoda...
Jo, v roce měla 11,5kg a 82cm... Ale máme to daný genetický - sladký nedáváme, lítá jak Ďas, jako mimo pila mlíko 4x-5xdenně, dr. nevěřila....
Porodní údaje : 3800 a 50.. Ono to odkoukáš, kdy mají hlad, kdy chtějí jen pomazlit, kdy brečí, protože se bojí, je jim teplo, atd.... Pokud dítka nemíníte zaplácnout stravou při každým zabrečení (tak to bylo u mě - máma na každej pláč jídlo 😝 )

Kika je zimní mímo, v létě na chatě jsme byli párkrát třeba na jídle v ,,dětsky přátelský restauračce - spíš takovým koutku", sympatická paní, jídlo ohřát v mikrovlnce nebyl problém!! Nekouřilo se tam

ija1
22. čer 2010

holky dekuju vam za rady a podporu, moc mi to pomohlo............uz obcas cloveku ze vseho hrabe 🙂
hanca- nase mamina by vsecky druhy place resila jidlem..........pokazdy kdyz zaplace mi rika......asi ji malo krmis ma hlad............ackoli jsou to prdicky..........no fakt obcas nedavam 🙂, dneska koncime sestinedeli amame o kilo a ctvrt vic nez pote co v porodnici zhubla.........

ija1
22. čer 2010

jinak kupujeme Vetrnicek na prdiky a je fajn, v kombinaci se Sab Simplexem..........

strouzek
22. čer 2010

no já se u krmení snažím hlídat aby nejedla dřív jak za 2 hod. kvůli bříšku aby stihlo to mlíčko natrávit a taky se mi zdá že malá si už i řekne kdy chce napít nebo najíst, kolikrát se mi teď stalo že byl i čas na jídlo a namíchala jsem sunar a ....a madam to vysrkovala jazykem a dala jsem čaj a slupla celou flašku takže myslím že to mimčo snad ani překrmit nejde.navíc mám pocit že tak často nekrmím za den, tak 6x7x za den po menších dávkách a stejně je pěknej puclík, znám holky co kojí i 15x za den, neví kolik toho děcka vypijou, na každý kvíknutí mimča ho dávají k prsu a mají děcka drobečky tak mi řeknete čím to je 😀 😀

hancazivocich
22. čer 2010

ija..
ono ti bude hrabat ještě víckrát a víc 😅 😅
Ono se naučíš ty kříky ,,dešifrovat" 😀 A od nějakýho měsíce ti natvrdo řekne Ham, takže buď v klidu 😉
Nám pomáhal baby - calm - ale ten jak načneš, tak musíš dodělat - takže u častých kolik, já dávala i preventivně, ale pozor - je od ukončenýho jánevímkolikátýho týdne nebo měsíce..
Jo a PUpík nebo Pupíček - na bříško .- mastička.
Taky bezva na úpravu prdíků je Hylak - který se běžně dává na průjem - já dávala nějak kubík do flašky s čajem, to byly pak řachy.. 😝 😀

A jak už tady zaznělo ... přístup porodnice, rodiny, atd... velmi, velmi důležitý........ I partnera - pokud vás podpoří, máte se kam obrátit, tak je to fajn. Jinak je to na provaz 😝 😔

hancazivocich
22. čer 2010

Stroužek - přesně... Malá, když hlad neměla, tak jsi to mlíko do ní nedostala a mohlas pátrat po jiným důvodu 😅 Jinak občas měla den, kdy chtěla UM po 2,5 hod, pak zase byl 6 hod klid 😎 Mimčo si řekne.... Naše malá byla kolem 3. měsíce pěknej papuláč, teď to sice žádnej hubeňour není, ale tlouštík taky neee.

wobludka
22. čer 2010

@hancazivocich v porodnici to bylo psycho, dítě spadlo z 3200g na 2800g, začal být apatickej, byl dehydrovanej, pusinku úplně oschlou, po kojení usínal vyčerpáním a sestry mi tvrdily, že je určitě spokojenej, když tak hezky spinká. Po chvíli se budil s řevem a v noci mi jedna sestra vynadala, že nemá co řvát, protože maminky po porodu se chtějí vyspat a mám ho nosit, protože miminka chtějí chovat 😠 já nezkušená vypsychlá jsem se ani nezmohla na odpor... o dokrm jsem musela škemrat, doktorka do papírů napsala po 3-6 hod a některý sestry mi ho odmítaly po třech hodinách dát, potupně jsem ho ohřívala pod kohoutkem s teplou vodou, protože ho nosily z jinýho patra, stalo se, že jsme oba usnuli a sestra mi dokrm odnesla...

Neznám větší beznaděj, než když víte, že vaše dítě umírá hlady a vy mu nemáte co dát... hlavně že mě pořád chodili uklidňovat, ať se nestresuju, že se to mlíčko určitě udělá. To mě žralo ze všeho nejmíň. MMch, mlíko se mi udělalo 2 hodiny po tom, co jsem přišla domů a mladýho jsme pěkně napusli Nutrošem. Ale stejně ho je málo...

@ija1 hele, ty nějak dokrm odměřuješ? Mně dr. řekl po každém kojení nabídnout a nechat na něm, kolik si vezme, ale už jsem zaznamenala, že někde to tak dělají. Ono někdy si vezme desítku a někdy šedesátku, tak proto se ptám...

eloana
22. čer 2010

holky ja v porodnici prikrmovala a uplne v pohode -prisly s tim sestry prikrm mi vzdy udelaly a bylo -mliko se mi udelalo az paty den a ja jim to rikala- jeste me uklidnovaly at si z toho nic nedelam a fakt nedelala -s malou to bylo take tak a nakonec jsem kojila 2 roky🙂