Příležitostní krmení mateřským mlékem z láhve. Jak na to?

jejepaja
13. říj 2009

Ahoj maminky. Prosim poradte, mam prvni miminko, 12 tydnu a plne ho kojim. Rada bych od ukonceni tri mesicu zacala prilezitostne krmit svym mlekem z lahvicky, abych si mohla alespon odskocit na cviceni. Muzete mi prosim poradit a dat tipy, co a jak? Kdy odsavat, kolik se tak asi odsaje. Kolik toho mimi pak asi vypije, jak velkou davku mu dat do lahvicky. Take jsem koukala na potreby a je to celkem veda, videla jsem dudliky s jednou nebo dvema dirkama , vubec nevim, co mam poridit. Take nejake lahvicky na uskladneni? Jak dlouho vubec muzu mit mleko v lednici? Do mrazaku zatim davat nechci. Dale jak se setrilizaci. Neminim detatko odstavit, jde mi o prikrm tak jednou dvakrat do tydne, tak se mi kvuli tomu nechce kupovat sterilizator a spousta jinych potreb, ktere nevyuziju. Nestacilo by to jen normalne vyvarovat? Jak dlouho? A nebo se mi vyplati poridit si nejakou sadu i s odsavackou? Zatim mam v planu koupit si Medelu Mini Electric z druhe ruky, koukala jsem, ze v bazarech vychazi tak kolem 900 Kc. Proste za kazdou zkusenost budu rada. Predem dik.

segricka
13. říj 2009

ahoj. veľa otázok, aspoň pár odpovedí:
sterilizátor určite nepotrebuješ, stačí fľašky aj cumlík vyvariť. ja by som veľmi nevymýšľala ani s cumlíkmi, ak bábätko nemá problém, kúp obyčajný cumlík - jednotku a fľašku - mne sú sympatickejšie sklenené. nepotrebuješ drahé, ja som mala baby nova, dobre sa neskôr využijú na pitie na cesty, keď už bude vedieť samo piť.
s odsávačkou je to zložité, každému vyhovuje iná. ale ak chceš prikrmovať len občas, skús, či ti nejde odstriekať rukou, mne to vyhovovalo najviac.
pokiaľ ide o množstvo, ktoré sa ti podarí odstriekať - opäť úplne individuálne. niektorým mamičkám sa nedarí odstriekať ani 10ml, napriek tomu, že majú mliečka dosť, iným aj pre susedné deti 😀
vyskúšaj odstriekať, aspoň nacvičíte a neskôr s kľudnejším svedomím odídeš 😉
čo sa týka množstva, ktoré budeš potrebovať, ja by som sa riadila odporúčanými dávkami pre bábätká na umelom mlieku. približne to stačí a ak si odbehneš len na 1-2 hodinky, bábätku to vystačí.
v chladničke podľa odporúčaní vydrží mlieko 24hod. v mrazničke 3 mesiace.
POZOR: nezohrievať v mikrovlnke!!!
dúfam, že som trošku poradila, ak sa mýlim, šikovné maminy ma určite opravia 😉

kko
13. říj 2009

ahoj, já jsem včera také poprvé zkoušela dát mojí tříměsíční holčičce odstříkané mléko z lahvičky, ale vůbec jí nechtěla. Začala hned plakat, jen co jsem jí lahvičku dala do pusinky. Můžete mi poradit, jak na to? V jaké poloze bych jí měla z lahvičky dávat? A když jí nebude vůbec chtít, jde to i jinak?Díky moc.

jk77
13. říj 2009

Ahoj.Tak ja mam 3mesacneho chlapceka, ktoreho dojcim, ale aj dokrmujem svojim odsatym, aj UM. Dva tyzdne po porode som dostala zapal prsnikov, mliecko odislo a vratilo sa ho uz len pomenej. Preto teraz ta kombinacia podavania mliecka. Pouzivam odsavacku Avent ISIS, som s nou velmi spokajna, taktiez flase a cumliky1-2 Avent. Tie su urcene na dokrmovanie popri dojceni.Maly mi teraz vypije bez dojcenia 120-150ml na jedo papkanie. Mliecko moje odsate potom zohrievam v teplom kupeli, nech je take vlazne. Bez problemu ho potom dokrmim.

ava
14. říj 2009

Segricka už ti podala vyčerpávající odpověď, tak jen moji zkušenost : stejně jako ty jsem potřebovala jen na krátko odejít - co se týká množství, raději odstříkej víc, aby nechybělo, náš syn cca ve 4 měsících vypil kolem 120ml, někdy víc. Já mám ruční odsávačku Medela Harmony, cena nové byla 1 200 Kč, ale investice se vyplatila, rukou jsem neodstříkala skoro nic.
Lahvičky a dudlík zn.NUK, bez problémů od prvního pokusu pije, nikdy neodmítl. Sterilizuju vyvařením v hrnci.

desszi
14. říj 2009

ahojte,
ja tiez pouzivam odsavacku avent isis, je sice drahsia, ale vyplatila sa (predtym som mala inu a vobec nefungovala ☹ ) som velmi spokojna ani bradavky ma potom nebolia, a flasky avent s cumlikmi 1 (zatial). Sterilizujeme v parnom sterilizatori tiez tej znacky, ale samozrejme nemusis sa toho drzat, lebo su cenovo nakladnejse, pripadne sa daju za polovicu kupit na mimibazari. Ja to robim tak, ze cez den davam z prsnikov a vecer mu dam z flasky, kde som predosly vecer alebo noc odsala. Ak mas viacej mliecka odsaj si cez den medzi dojceniami. Ja to musim praktizovat takto, lebo navecer uz mam pre neho malo mliecka v prsnikoch, tak mu dam z flasky a viem ze kolko spapal a tak je spokojny a pospinka aj sest hodin. Obvykle mu davam tych 100-120 ml. Krmim ho tak ze ho mam v lone, jednu ruku pod hlavickou a druhou davam z flasky. Zatial mi ju nikdy neodmietol a co je dolezite ani prsnik neodmietne po flaske, takze nie je problem dojcit. A co sa tyka zberania a skladovania je to tak ako povedala segricka 🙂
kko skus este inu flasku, mozno jej nesadol cumlik, alebo potom som citala v najnovsom cisle mama a ja o alternativach krmenia (krmenie striekackou, cievkou, poharikom atd.) ale to si treba precitat, to ti neviem poradit, nemam skusenost.

jejepaja
autor
14. říj 2009

Holky, diky za tipy. Kamaradka mi pujcila pakovou AVENT odsavacku a svete div se, docela to s ni jde. Vcera jsem si zkusila trosku odstrikat a dat mu to a uplne bez problemu to vypil 🙂 Jinak pro dalsi, ktere tapou: objevila jsem v Tescu tzv. cestovni sterilizator, stoji 78 Kc, vypada to jak krabicka na svacinu, vejdou se tam dve velke lahve, ale podarilo se mi tam slozit i tu odsavacku. Sterilizuju v mikrovlnce a je to bezva.

martulikk
14. říj 2009

Ahoj, my máme celou výbavičku od Aventu, odsávačku také Avent Isis (elektrickou) a jsem velmi spokojená! Používám sterilizátor do mikrovlnky, ale když potřebujem sterilizovat jen dudlíčky, tak vyvařujem 5 minut 😉 V sobotu jsme poprvé vyzkoušeli krmení z lahvičky. Měli jsme totiž původně jet pryč a tak jsem rozmrazila jeden kelímek mého mlíčka. Jenže jsme nikam nejeli a mě bylo líto to vyhodit, tak si krmení aspoň vyzkoušel tatínek 🙂 Malá spustila hysterák a nechtěla to chytit. Tak jsem si jí vzala do náručí jako když jdu kojit a dala jí tu lahvičku. Prďolka se přisála a já jí takhle předala manžovi. Také mě zajímá kolik miminka tak vypijí - je nám teď 11,5 týdne. No, na to krmení vyžahla celých 125ml a ještě si vzala maličko ode mě, ale pak už blinkala, takže to bylo asi moc 😅 Savičku jsem použila nejmenší s 1 dírkou. Jo a další kojení bylo v pohodě. Bála jsem se, že nebude chtít, ale dopadlo to dobře.

perchticka
14. říj 2009

Taky se přidám. Odsávám denně, tedy vlastně nočně a malý dostává čtyřikrát týdně jednu porci z lahvičky, když jsem v práci. Mám taky sadu od Aventu, eletrickou Isis a stejně jako martulikkk používám savičku s jednou dírkou. Malý vypije 100 až 120ml. S následným kojením je vše Ok. 🙂
Odsávat je nejlepší v noci, když je tvorba mlíčka největší. Dělám to tak, že vždy odsaju zbytek z prsa, co nechal malý a trochu z druhého (abych ho nevycucla na další kojení). Jedno odsátí asi 40až60ml. Dám to do ledničky. Další odsátí dělám do další skleničky a zase do lednice a až to vychladne, sleju to dohromady, aby se první mlíčko pořád neohřívalo novým. Když mlíčko nepotřebuji (víkend a pátek), zamražuji ho ve vysteril. skleničkách od jogurtu Madeta, které baštím, tudíž dvě mouchy jednou ranou. 🙂
Na každou skleničku permanentním fixem na CD značím datum odsátí kvůli trvanlivosti. Mrazím tak v jedné dávce cca125ml.
Aha, teď jsem dočetla, že mrazit nechceš... 😅 No nic.
Odsávačku sterilizuji každý den v mikrovlnce v destilované vodě kvůli nepěknému povlaku, který nechává voda z kohoutku a vodní kámen. Toť asi vše. Snad ten můj sloh bude k něčemu dobrý... 😕 😉

llllucka
15. říj 2009

Jak psal holky,může se ti stát,že dítě nebude chtít pít z lahvičky,tak na to hlídajícího dopředu připrav.Když krmil manžel poprvé,tak z toho málem zešílel a tím,že to bylo opravdu jen příležitostně,tak se to malej vlastně nikdy nenaučil a pokud se to povedlo bez problémů,tak to byl zázrak.Ale vždycky se nakonec nějak nakrmil.

glickaiva
15. říj 2009

Ahojky holky,
tak já má dvě děti a obě jsem kojila krátce, ale pouze alternativně, páč mám špatná prsa na kojení. Takže jsem mlíčko odsávala a krmila jim z flašky. Mám výborné zkušenosti s antikolikovou láhví MaM, ze začátku jsem používala Avent, ale holky měli bolení a dudlík se mi ucpával. Mamku používáme do ted a perfektní.
Pokud mužu doporučit,tak láhve, dudlíky atd nevyvářejte, strašně se tím ničí, mnohem lepší je sterilizační roztok nebo tablety Milton, jsou cenově přijatelné, poze uděláte na celý den roztok do kterého dáte na min. 15 min. věcičky vysterilizovat. Mužete tak sterilizovat vše, výbornost je to na dudlíky.....

Jinak bych určitě doporučila pokud máte miminko, které málo v noci spinká a pořád ho kojíte, ale pozor, pouze u rozkojených maminek. Na noc odsávat mlíčko a dát ho z lahve, miminko se tak rychle a dostatečně na noc zasytí a bude Vám dýl spát. Ale to je jen doporučení, u některých maminek to bylo přínosem, že se aspon v noci trošku vyspali a miminko si tím trošku začne oddělovat noc a den.

Jinak já jsem používala odsávačku Eletrickou Medela, jednu prodáváme na AUKRU za 800Kč, je výborná, byla jsem s ní moc spokejená.

A poloha při kojení podobná jako u kojení v náručí. Chce to určo vyzkoušet dřiv než to bude zkoušet třeba hlídací tatínek. To souhlasím 😉 A při krmení z lahvičky doporučuji z praxe dát vybrkat víc než při klasic. kojení. At prcka pak nebolí bříško.

Tak přeji mnoho uspěchu, papa

blka
15. říj 2009

Ahoj Jejepajo, já odsávám jenom v noci, prsa jsou hodně nalitá, tak to teče samo. Přes den jsem nezkoušela. Odsaju vypité prso a to druhé nevypité. Klidně ho můžeš odsát celé, naposledy se má odsávat hodinu před krmením, aby se stihlo dotvořit mlíčko, ale párkrát se mi stalo, že jsem odsála a za půl hodinky měl malej hlad. Ale stačilo mu to 🙂 . Lahvičky jsou u odsávačky, takže zvlášť kupovat nemusíš. Stačí 2. Dudlík dávám novorozenecký s pomalým průtokem. Klidně ho můžeš dát také, jde o to, že to prckovi teče pomaleji, tak se namáhá a tak si na flašku nezvykne 😉 . Mareček mi teď vypije 110ml a bude mít 4 měsíce. Ale každé mimi je jiné. Určitě potom zkus dát mimču z flašky sama (nemusíš plnou dávku, jen trošku, ať pak nemusíš nevypité prso odsávat 😉 ) a pak ať si to zkusí i tatínek nebo hlídací osoba. Mareček si ode mě flašku vzal a od manžela asi 2x vůbec nechtěl. Pak si vzal i od něho, tak je lepší trénink.
Sterilizátor nepotřebuješ. Já vyvařuju v hrnci na pařáku (jako knedle 😀 ) 5-10 minut.

ladywitch26
15. říj 2009

tak na toto si uz dovolim povedat,ze som expert. 😀 mlieka mam tolko,ze aj dvojcata by sa uzivili,ale co z toho,ked bradavky ploche. 😒 mala sa mi nevedela poriadne prisat a ked sa mi na 3.den pustilo mlieko, nestihala pit,dusila s nim a pohltala vela vzduchu,takze sme mali este aj problem s prdikmi. este sme sa chvilu trapili,ale potom som sa na to vykaslala.od 3.tyzdna krmim malu flaskou, ale vylucne materskym mliekom.mam odsavacku avent isis, uplne skvela vecicka, vobec to neboli a ide to jedna radost. najskor som odstriekavala pravidelne kazde 3hodiny, potom si prsia zvykli a teraz odstriekavam uz len 2x do dna, ale zato tak pol litra. 😀 celkom mi to vyhovuje,lebo malu moze kedykolvek nakrmit aj ocko,ked si potrebujem niekde odbehnut. inak krmim ju tak,ze si ju polozim na vankus do klina, jednou rukou ju trosku podopriem (musela byt v polosede,lebo sme trpeli aj refluxom) a tak papa. inak pri tej odsavacke uz boli aj dve flasticky, tie kludne budu stacit. sterilizator sa nevyplati, ja som zo zaciatku pouzivala take tablety do vody, ale potom som nasla v tescu cestovny sterilizator, stal nejako okolo €3 a da sa pouzivat v mikrovlnke, takze je uplne super. takto fungujeme uz skoro 5 mesiacov, mlieka mam stale dost, mala pekne pribera a nic nam nechyba. 🙂

blka
15. říj 2009

Jo, a ještě jsem chtěla napsat, že si myslím, že na příležitostné odsávání nepotřebuješ elektrickou odsávačku. Taky mám ruční. Ale samozřejmě záleží jen na tobě 😉

ladywitch26
16. říj 2009

suhlasim s blkou, elektricka je uplny prepych. ja mam obycajnu rucnu a ide to bez problemov. a to som zo zaciatku odsavala 6x denne a neboleli ma ruky.

radka.m.
16. říj 2009

jiá jsem odsávala rok a měla jsem ruční aventku a nemůžu si jí vynachválit,ruce bolely jenom zpočátku,než jsem si zvykla,jinak jsem vyzkoušela i el.medelu a ta byla hlučná,ale hlavně neměla takový tlak,jako ruční,odsála jsem s ní daleko méně,než s tou aventkou 😉 😉

aponchie
16. říj 2009

me ani elektricka medela swing neodsala ani kapku 😒 proste mi to odsavackou nejde a v tomto veku ditete je celkem prej normalni neodsavat uz moc ..skoda mela jsem mit nasosane v mrazaku ze startu kdy to teklo,ale to zase prej dlouho v mrazaku nevydrzi a navic to mleko ma jine slozeni v prvnich tydnech a pak trech a vice mesicich zase tak to je naprd

hupcza
18. říj 2009

od 7 týdne jsme začala chodi cvičit, takže jsem odsávala měla jsme elektrickou medelu (kdybych ji měla kupovat novou považovala bych to za nejzbytečnější investici) - někdy se mi ji nechtělo vytahovat, tak jsem odstříkala ručně - stačí to mít trošku grif - šlo to stejně (ne-li líp než s odsávačkou)

odsávala jsme vždy tak do 100 ml - možná by vypil i víc, ale na to, aby vydržel než se vrátím to úplně stačilo a nechtěla jsem zbytečně odsávat do zásoby (čím víc odsáváš, ím víc mlíka a já opravdu nadměrnou stimulaci nepotřebovala 😀)

krmil manža - ze začátku po lžičkách (ale to asi jen 3x - jako správný chlap na to neměl nervy 🙂)
pak jmse ppřešli na lahvičku tommee tippee a max. spokojenost - absolutně to nemělo negativní vliv na kojení

sterilizátor nekupuj- stačí hrnec a horká voda 🙂

na uskladnění jsme měla lahvičky od aventu - dostali jsme jako dáreček v porodnici (takže třeba jít rodit do krnova 😀)

odsala jsme večer u tv a papalo se ráno - má se spotřebovat do 24 hodin