Problémy s kojením. Popraskané bradavky a návyk na dudlík.

lucianka
11. říj 2007

Ahoj, mám těch problémů trochu víc.
Jde o to, že mám krátké bradavky, takže nám trochu trvalo než jsme se naučili kojit. Od začátku mám na jedné bradavce prasklinu, teď se to zhoršilo a už to i krvácí. Já bolestí při kojení trpím. Myslím, že technika kojení je správná - mlíka se mi tvoří tak akorát, malej hezky přibírá, spí v noci i 6 hodin. Teď mě prsa bolí i mezi kojením, tak nevím jestli to není začínající zánět? Na té bolavé bradavce se mi objevil i hnis a nad bradavkou mám červený nepravidelný flek - tak asi nad celou horní polovinou bradavky.
Navíc trpí na prdíky, tak jsme ho po návratu z porodnice naučili na dudlíka. Až potom jsem se dočetla, že to má špatný vliv na techniku kojení - tak si myslím, že ta bradavka je následkem i toho dudlíku. Jak odnaučit takhle maličké miminko (jsou mu dneska 3 týdny) od dudlíku? Je na něm vyloženě závislý a když nedudlá, tak brečí. ☹
Poradíte někdo, prosím?

ajuskamimi
12. říj 2007

HEDUNECKA, bolelo to asi este dva dni, ale menej, potom to uz nebolelo vobec. Stoja okolo 150,- Sk a su fakt velmi dobre.

SLOBODA4 a ty si ako dlho kojila s klobucikmi?

PUCIK, zial ani na objednavku sa tu nedaju zohnat, neviem preco. Ja som zhanala po viacerych lekarnach v BA a nakoniec som pytala svagrinku, ktora zije v Prahe, nech mi to kupi a donesie.

ajuskamimi
12. říj 2007

BIBINKA moze to byt aj tym. Mna vsak fakt brutalne boleli a sla som s tym aj za laktacnou sestrou, ci teda robim chybu v kojeni, kedze ma tak boleli. Ona mi povedala, ze to maly ma nejak nizku bradu ci co a ze on to nemoze dobre uchytit. Ukazala mi ako mam s nim cvicit, ale stale to moc bolelo. Mne pomohli tie klobuciky. Kojim s nimi stale a bez problemov 😉 klop klop klop, snad som si to nezakrikla 😠

eleanor911
12. říj 2007

Luci zkus klobouček,než to bude lepší,ale radši koj z jednoho prsa tak 2dny,jak už někdo psal,ať se ti to druhé uzdraví 😉 mě pomáhal ten bepanthen,v jiné diskusi psaly holky tu fialovou vodičku teď si nevzpomenu na název...a co zkusit kojení v sedě?to vám nejde?
já kojila asi 2měs přes klobouček a pak normálně a dudlíka jsme se taky nezbavili 😀naštěstí se ho pak dobře odnaučil,už jako větší 😉

sloboda4
12. říj 2007

ajuskamimi....ja som takto kojila 2 týždne, lebo ked sme prisli z porodnice tak maly mal silnu žltačku a nechcel papat. bol velmi ospali /dokazal prespat aj 6 hodin v kuse bez jedla a pochudol/ a nemal sil cez klobucik tahat, tak som musela odsavat /este horsia bolest/ a zacal papat cez flasu....ked zltacka trosku ustupila tak sme sa vratili ku klobuciku ale nie na dlho /potom mi zmyzlo mlieko 😠 / a aj ked to bolo iba na 2 týždne tak papal cez klobucik pekne 😉
inak maminy pozrite este toto:
http://www.kojenie.sk/poradna/bolesti_prsnika_p...
http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i...
www.nanicmama.sk/kojenie/trapenie-s-kojenim - 74k

lyzenka
14. říj 2007

...dala som na radu kamošky... kúpila som si tvaroh - jemný ....a s tým som si to natierala .... a pomohlo..... už kojím aj bez klobúčikov....

prajem každej kojenie bez bolesti... 🙂

reruna
16. říj 2007

Ahoj lucianko. jestli ti vytéká z bradavky hnis, něeměla bys z ní kojit, ale pouze odstříkávat nebo odsávat a kojit jenom ze zdravého prsa, dokud se to neuzdraví. jinak masírovat teplou žínku, já jsem měla ten červený flek a zatvrdnurtí taky, měla jsem u toho i teplotu naštěstí ne horečku, brala jsem paralen a masírovala a odstříkavala. Bradička miminka musí při kojení směřovat k tomu červenému místu. A porodní asistentka mi radila masírovat slivovicí. Asi za tři dny to bylo pryč, trpěla jsem, ale kojila. To prso mám ale citlivý pořád, už je to tři týdny. Prý to tak někdy bývá, že jedno prso je náchylnější na záněty.

sorbik
16. říj 2007

Ahojte,

pri prvom dietati som si na popraskane bradavky davala kalciovu mast, ktoru mi poradila laktacna poradkyna cez telefon a vravela, ze pred dojcenim staci iba utriet a nemusi sa umyvat....teraz pri druhom dietati som uz mala kalciovu mast pripravenu v porodnici a tam mi laktacna poradkyna povedala, ze kalciova mast sa uz nepouziva a musi sa aj umyvat...ze bradavky staci potriet mliekom a zohnat si obycajnu mast s lanolinom v lekarni....vravela, ze mast od Aventu je zbytocne draha a je to reklamny tah, nema bohvieaky ucinok.Tak si vyberte....ale bolest je to strasna!!!Ja som si ich potierala mliekom a repikom - potom nechala zaschnut - samozrejme som to cez den robila aspon stokrat - lebo dojcila som aj v desatminutovych intervaloch - tak to posobilo iba ked mala zaspala aspon na dve hodinky....
lucianka s tym dudlikom mas pravdu....ja som dudlik nedala, ale revy to boli strasne....vydrzala aj styridsat minut v kuse....teraz sa to uz trosku upravilo, ale este stale reveme.....

bubinko83
9. zář 2008

Ahojte,baby kojili ste s popraskanymi bradavkami?Mne jedna znama povedla,že to je koniec kojenia,ked mi praskla ,že sa to už nezahoji ☹

annag
9. zář 2008

bubinko, čosi, čo by sa nezahojilo 😉 , žiaden strach

bábetko Ti má mesiac, už by i mala mať bradavky zvyknuté, ak Ti praskla, bolo to nesprávnym priložením bábetka. Ešte raz si skontroluj, či je bábetko dobre prisaté - erikasadek nedávno pridala odkaz tuším v téme o laktačnej kríze, ako má byť bábo prisaté - podstatné je, aby malo bábo v puse celú bradavku aj dvorec, len tým, že stláča dvorec, môže ísť mliečko z prsníka von cez bradavku.

Teraz si bábetko na postihnutom prsníku prikladaj tak, aby tá ragáda- prasklina bola v kútiku pusinky. Tam je tlak bábetka pri pití najmenší. Určite z prsníka neprestaň kojiť, resp. odsávať, lebo dôjde k preplneniu prsníku, zástave mliečka a následne k mastitíde- tým ťa zrejme staršila tá známa, ale k tomu nedôjde, ak budeš ďalej dojčiť. Na prasklinku môžeš naniesť vo veľmi tenkej vrstve mastičku na bradavky - napr. bepanthen a nechať bradavku čo najnviac na vzduchu, aby vetrala, ranka nemokvala a rýchlo sa zahojila. Ak by Ti z nej tiekla krv, nevadí, bábetko ju môže aj vypiť, nič sa nedeje, ak by si našla po odgrcnutí krvičku - tak to je z toho, nezľakni sa, je to v poriadku.

Ak Ťa to staršne bolí, môžeš napr. na jeden deň vysadiť kojenie a len odsávať, no ja Ti odporúčam kojiť, lebo aj odsávanie bolí a pre bolesť sa Ti nemusí dobre mliečko spúšťať a podvedome budeš mať tendenciu odsať menej mliečka ako by bolo vhodné. Tak ak môžeš, perkonaj sa a dojči z neho. Tá bolesť je veľká na začiatku dojčenia, kým si prsník bábo "rozpumpuje", potom sa zmierni. Preventívne si môžeš bradavku natrieť kvôli dezinfekcii genciánom, alebo si na ňu raz - dva krát denne dať obklad zo slaboružového roztoku manganistanu - hypermangánu, aby si si do prsníka nezaniesla infekciu.

drž sa, určite sa zahojí, len musíš byť trpezlivá a statočná 🙂

stvura
9. zář 2008

ja som davala Cicadermu, hlavne kvoli tomu ze maly chce hocikedy dojcit a tu netreba zmyvat ako kalciovku

radka.m.
9. zář 2008

ahojda,snaž se,aby se prcek té krve moc nenapil,protože krev je pro mimča těžko stravitelná.jinak odsávání bych ti v žádným ořípadě nedoporučovala,protože to je daleko víc bolestivější,než kojení a bradavku si tím ještě víc poničíš.

annag
9. zář 2008

radka.m - myslela som skôr na ručné odsávanie, aj z vlastnej skúsenosti - to sa dá pri dobrej technike aj relatívne s menšou bolesťou, len máloktorá mamička to vie a hlavne neodsaje dobre všetko mliečko, však?

ešte k zmierneniu bolesti - dobré je začať dojčiť krátko zo zdravého prsníka a potom rýchlo prejsť na choré, najmä ak je bábo veľmi hladné

zrepka
9. zář 2008

Ahoj mne praskla bradavka už po prvom tyzdni. Urcite to nebol koniec kojenia.Dnes uz najdes rôzne maste na bradavky ktore ti pomozu stlmit bolest a trochu preliecit jazvu aj ked, myslim, ze kym budes kojit uplne sa jazva nezaceli a urcite to bude obcas pobolievat.
Ja som skusala kadeco celkom dobra mast je Bepanten ale najlepsie mi zabrala Babylove (malokto ju pozna ale je naozaj uzasna, kazdy kto vyskusal sa presvedcil).Tu predavaju len v DMku. Je cisto prirodna takze netreba ju zmyvat(maly si tiez nevsimol ze by tam bolo nieco navyse 😉 ).
Urcite si z toho prsa neodsavaj mliecko odsavackou.Ja som to skusala bola to katastrofa viac to bolelo a pri kojeni som skoro plakala.To je potom lepsie ked nebudes prsniky striedat pravidelne a to zranene prso si nechas len na kazde tretie kojenie.Prso si tak trochu oddychne, ale da sa to len ak mas dost mliecka(my mame na rozdavanie). Ja som to tak robila týžden a zabralo teraz uz kojim normalne aj ked niekedy to zaboli kym ho Matejko rozsaje.

katkaromi
9. zář 2008

ahojte, ja som mala zo zaciatku tiez velke problemy, mala som velku ragadu, zo zaciatku na obidvoch bradavkach, potom sa jedna zahojila a druha sa este zhorsila. pri dojceni som niekedy aj plakala-hlavne pri prilozeni. skusala som rozne masti /kalciovka, cicaderma, potom rad multimam/. vsetky masticky priniesli ulavu, ale nevyliecili, kedze som musela dojcit aj z bolavej strany. nakoniec mi pomohla kamaratka-kupila som si masticku bactroban-je to nieco ako ako framykoin. samozrejme to pred dojcenim treba riadne umyt. ale to bol fakt zazrak ako sa ta rana zacala rychlo zacelovat. tuto masticku som si davala len mozno 3-4 dni. tyzden som to riesila tak, ze som si rucne odstriekavala mliecko do flasky a postupne cez klobuciky /ale pozor treba ich navlhcit napr. mlieckom pred dojcenim-lebo to bola riadna bolest prvy krat-tiez si na ne asi treba zvyknut/ no a nakoniec som to doliecovala cicadermou+multimam. problemy boli cca 1,5 mesiaca a potom to uz bolo ok. teraz ma malicka 11 mesiacov a som na seba doslova hrda ze som to na zaciatku nevzdala. drzim palce bubinko, neboj to zvladnes. inak suhlasim aj s kockami co ti davali rady predomnou.

bubinko83
9. zář 2008

dakujem babule,ste zlate
od včera si bradavky vetram kolko sa da a možem povedat,že mi to velmi pomaha.Cim viac som to mastila tym viac mi to mokvalo.Dufam,že mi ten lepši vzduch a nova tachnika pomože 😉

annag
9. zář 2008

bubinka, to mastenie ozaj len v nutnom prípade, ideálne je nemastiť bradavky vôbec, lebo bradavka má byť taký"mozoľ", nie jemná kožtička (tak ako na pätách, tam tiež koža musí byť, pevná , inak by sa nám zle chodilo.
Tak napr. masť si daj len na noc, resp. vtedy, keď máva bábo dlhšiu prestávku v dojčení.
Len sa snaž dokonale a pravidelne vyprázdniť ten prsník, dojčenia radšej nevynechávaj, ono sa to síce dá - utlmiť laktáciu v jednom prsníku na istý čas alebo aj na stálo, ale veľmi opatrne a postupne. Kedže máš asi menej skúseností, tak neriskuj, lebo hrozí pri zlom vyprázdnení mastitída, ktorá býva veľmi častým, hoci zbytočným dôvodom na odstavenie.

adam
19. led 2010

Ahojte.Chcela by som sa spýtaťmalý mi nechce zobrať prsník, som po cisárskom a hneď v nemocnici mu dali fľašku a vôbec nechce prsník.Chcela by som stratiť mliečko, pretože sa mi nadalej tvorí.Neviete mi niektorá poradiť čo mám robiť?

jankanej
19. led 2010

adam ty teda už kojit nechceš?pokud ne zkus homeopatika ricinus comunis vyšší koncentraci než 5ch (9,15 nebo 30ch) to ti zastaví laktaci

vchudobova
21. led 2010

Ja by som sa chcela poradiť, alebo ak mi môže s tým nejako niekto pomôcť, lebo som bezmocná.Mám za sebou dve detičky.Prvého som kojila asi štyri mesiace aj s prikrmovaním, lebo mliečka mám velmi málo ale so strašnými zápalami.Bradavky som mala celé dopraskané do krvy až mi jedná odčnievala.Striedalo sa to so zahnisaním a stálymi hrčkami v prsníkoch. Počas celého kojenia som musela prsník masírovať inač som mala hneď zápal. Tak som ho nahrievala a odstriekovala aj ručne alebo kojila s obrovskými bolesťami.
Mala som aj stále teploty až do 40 stupňou, skúšala som calciovu masť, postruhané jablko s maslom ako obklady na bradavky( recepty starých mám), Multi-Mam Bioclin, Babylove- masť na bradavky, občas aj framikoinovu masť už keď som si nevedela dať rady.
Zmíkala som prsníky do poslednej kvapky, strašne moc som chcela kojiť.Po 4 mesiacoch som to ukončila nemala som už ani 5 ml.
Pri druhom dieťaťi som s velkým predsavzatím sa vrhla do kojenia postup sa opakoval a vydržala som 2 mesiace.S uľavou som skončila bolo to opätovné trápenie,teraz čakám ďalšie babo v apríli a snažim sa získať dake informácie čo by mi mohlo pomôcť už dopredu si tie moje prsia dako pripraviť.Počula som, že ich treba dráždiť frote uterákom, tak to skúšam len sa bojím aby som si neublížila ešte viac.Aj, že existuje suplementor na miesto fľašky na kojenie, ja teda neviem.
Pomôžte mi prosím ak to mám posledné dieťatko cítiť ten krásny pocit kojenia, ktorý vidím na tvárach. kamarátok, keď si babetko priložia bezproblémovo ku prsníku.Velmi po tom túžim.

lucia375
21. led 2010

Ja som mala tiez malo mliecka a musela som prikrmovat hned od zaciatku, vlastne este v porodnici. S bradavkami som mala tiez problemy - bolestive natrhnutia, chrasty, popraskania. Skusala som tie plastove chranice ale nemalo to efekt. Dieta som rôzne polohovala a bradavky som si stale natierala kalciovou mastou alebo Bepanthenom. Snazila som sa ich mat co najviac na vzduchu. Toto vsetko asi vies. Chcem ti len povedat ze som tiez velmi tuzila dojcit a pri prvom som mala aj depky ze nemozem ale je zbytocne sa trapit ked to jednoducho nejde. Kazda matka sa snazi dat dietatu to najlepsie a ked je dojcenie nad jej sily tak to tiez nie je uplne v poriadku. Dnes uz vyrabaju dobre umele mlieka tak ak nebudes môct dojcit tak si povedz ze si pre to spravila vsetko.

barca127
6. srp 2011

Ahoj potrbujem poradit ako co najefektivnejsie vyliecit popraskane bradavky bez toho aby som musela jeden z prsnikov odstavovat.Mam strasne ragady na bradavkach kojenie je pre mna utrpenim ale velmi by som v nom chcela pokracovat.Skusala som aj odstavit prsnik kym sa to nezahoji ale nevydrzali sme malej nestacil ten jeden a odstriekane mlieko flaskou odmietala.

luthien.k
6. srp 2011

@barca127 , hlavní je správná technika kojení, pozvi si domů laktační poradkyni, aby to skoukla, jestli to je OK. Mně se osvědčilo natřít ragádu genciánovou violetí, ona to vysuší, stáhne, vydesinfikuje, samozřejmě pořád větrat. Pak po zaschnutí genciány klasicky Bepanthen a nebo Purelan od Medely.

ducci
6. srp 2011

mne velmi pomohla masticka bepanthne,ked som zacala kojit a mala teda tahala poriadne.. mala som ich velmi bolave.. aj teraz ich mam nejake zapalene tak tiez ich natieram.. 🙂

michaela.g
6. srp 2011

@barca127
mrkni tu, mne to dost pomohlo

https://sites.google.com/site/problemysdojcenim...

a tiez je fajn homeopaticka masticka CICADERMA

modrofuzik11
6. srp 2011

ahojte, mne tiez pomaha bepanthen. viem, ze je teraz moderne a urcite aj zdraviu dietatka prospesne dojcenie. no popravde budem rada, ked to budem mat za sebou 😉

ducci
6. srp 2011

a to zase ja nie 🙂).. ono je to take pekne s tym babetkom ked sa kojime.. take puto 🙂) mne sa to velmi paci....a tiez je super, ze z kojenia sa aj chudne 🙂 ... no a ked mam trosku problem tak bepanthen vzdy pomoze... tak len dufam, ze to nezakriknem.. lebo zacnu rast zuby a budem hovorit inak, co? 🤐

barca127
7. srp 2011

dakujem babule za odpovede...tak nakoniec som musela prsniky odstavit takze teraz odstriekavame a krmime flaskou len velmi dufam ze sa to zahoji co najskor a k dojceniu sa pekne vratime

majloo
7. srp 2011

@barca127 ja som mala velikansku ragadu na prsniku na zaciatku kojenia, bolelo to, ked sa maly prisaval tak, ze som az plakala, ale bala som sa ho neprikladat a iba odsavat, lebo mliecka bolo aj tak malo. Ja som si to tiez natierala, mala som avent masticku a este nejake ine, velmi podobne a doma som chodila hore bez, prsniky som vetrala ako sa len dalo a maleho som aj tak prikladala a cele to trvalo asi dva tyzdne utrpenia a zahojilo sa to, ale teda muky riadne. ☹ Drzim palce, nech sa ti to vylieci. Potom som uz nenatierala, ako sa to zacalo hojit, nechala som to radsej suche, pripadne rozotrete mliecko po ragade a zaschnut, mala som pocit, ze je to ucinnejsie.

cincinnati
10. srp 2011

Ahojky, už v porodnici mi popraskala jedna bradavka a kojení pro mě bylo utrpení. Vyzkoušela jsem všechno možné i nemožné. Na doporučení jsem nakonec koupila hydrogelové vložky do podprsenky od firmy Chicco a v pondělí poprvé nalepila. Dnes (ve středu) jsem se prasklin neboli ragád konečně díky nim sbavila 🙂 .

cincinnati
10. srp 2011

Ještě mě napadlo. Koupila jsem balení hydrogelových vložek do podprsenky - 10 ks, ale použila jsem jen 2 ks. Tak kdyby měl někdo zájem o nějaký ten kus, dejte vědět do IP.