Problémy s kojením. Popraskané bradavky a návyk na dudlík.

lucianka
11. říj 2007

Ahoj, mám těch problémů trochu víc.
Jde o to, že mám krátké bradavky, takže nám trochu trvalo než jsme se naučili kojit. Od začátku mám na jedné bradavce prasklinu, teď se to zhoršilo a už to i krvácí. Já bolestí při kojení trpím. Myslím, že technika kojení je správná - mlíka se mi tvoří tak akorát, malej hezky přibírá, spí v noci i 6 hodin. Teď mě prsa bolí i mezi kojením, tak nevím jestli to není začínající zánět? Na té bolavé bradavce se mi objevil i hnis a nad bradavkou mám červený nepravidelný flek - tak asi nad celou horní polovinou bradavky.
Navíc trpí na prdíky, tak jsme ho po návratu z porodnice naučili na dudlíka. Až potom jsem se dočetla, že to má špatný vliv na techniku kojení - tak si myslím, že ta bradavka je následkem i toho dudlíku. Jak odnaučit takhle maličké miminko (jsou mu dneska 3 týdny) od dudlíku? Je na něm vyloženě závislý a když nedudlá, tak brečí. ☹
Poradíte někdo, prosím?

beton
12. srp 2011

@barca127 ahojky. robis to vyborne, ze odstriekavas, no urcite to nepodavaj cez flasku. flaska pokazi techniku prisavania a dostanes sa do zacarovaneho kruhu, ked ti moze dopadnut takto aj druhy prsnik. ak jej jeden prsnik nestaci, odstriekane mliecko mozes podat striekackou, lyzickou, poharikom, to su dost narocne metody na cas a trpezlivost...:o)) najlepsie cez cievku (kupis v zdravotnickych potrebach, typ CV01). jeden koniec cievky das do flasky, druhy prilepis na dvorec zdraveho prsnika a dietatko taha dvojitu davku, z prisnika aj z flasky. nepokazi si vsak techniku dojcenia. flaska malokedy nenarobi v dojceni problemy, ja som si to nikdy netrufla riskovat (dojcim dvojicky...) este skus masticku od DM babylove, ovela lacnejsia ako z lekarne, pricom zlozenie je to iste. urcite sa nenechaj ukecat na klobuciky, pod nimi sa praskliny este zhorsia, tym, ze nevetraju, mozu az zahnisat. ak nepomoze, tak laktacna poradkyna pride aj domov, skontroluje prisatie a polohu, pretoze bolave bradavky a popraskane su VZDY dosledok nespravnej polohy alebo prisatia. drzim palce a vela stastia.

silente
12. srp 2011

Mně malá taky jednou strašně potrhala bradavku. Volala jsem své kojicí poradkyni a ta mi poradila tu obyč fialovou genciánku. Natírala jsem a do 2 dnů pohoda. Pak už jsem ji měla doma furt připravenou. Takže vřele doporučuji. Nanášela jsem ji na bradavku tou vatovou tyčinkou, co se používá na čištění uší.

barca127
12. srp 2011

@beton ahoj mno bohuzial s flaskou sme uz krmili a teraz ked som sa chcela vratit k prsniku tak mi mala odmieta zle sa prisaje nevie tahat takze som z toho nestastna a kojenie je vnedohladne a pochybujem ze sa k nemu este vratime aj ked by som velmi chcela :((

beton
12. srp 2011

neboj. aj adoptivne dojcenie existuje, takze urcite sa da este nieco zachranit. treba len vydrzat a odporucam riesit toto uz osobne s laktacnou poradkynou. na www.mamila.sk si najdi nejaku v tvojom bydlisku, alebo zavolaj nejakej, co je najblizsie a ta ti urcite niekoho odporuci. mam kamosku, co s laktacnou poradkynou zacala kojit az v 3 mesiacoch, dovtedy boli na flaske. takze urcite sa da, len vytrvaj. kojenie je v hlave, nie v prsiach 🙂

beton
12. srp 2011

@barca127 vid odpoved vyssie, nedala som odvolavku.

barca127
12. srp 2011

@beton ďakujem, skúšala som kontaktovať už dve v mojom bydlisku ale zatiaľ sa mi ani jedna neozvala tak uvidíme

pe
12. srp 2011

@cincinnati prosim ta, pomahaju ti tie vlozky? ulavia?

pe
12. srp 2011

ja som si tiez strasne vytrpela pri kojeni, najprv na zaciatku, lucka mala riadny tah a po kazdom kojeni som mala riadne bolave bradavky, potom ked sli zuby a furt vsetko hryzla - aj mna... a teraz ked uz zuby ma - no vsak nemusim hovorit... tiez mi na to najlepsie zabera bepanthen, zvykla som si nan uz od porodnice, kojenia by som sa za ziadnu cenu nevzdala a chcela by som kojit, kym sa mala sama neoodstavi 🙂

cincinnati
15. srp 2011

@pe Jako jediné mi pomohly. Používala jsem bepanthen a genián. violeť, ani jedno nepomohlo. Jedině ty hydrogelové vložky pomohly....

jop
15. srp 2011

@pe ty hydrogel. vložky od Chicca mi pomohly taky. A taky mi pomohla mast Purelan. Bepanthen a fialka vůbec.

pe
17. srp 2011

aha, tak to je super, to musi fajne ulavit, mne pomaha aj ovlazit vlaznou vodou, ale mne aj ten bepanthen ulavi, ked si ho dam na noc, tak rano to mam lepsie... teraz ma moja mala zase take obdobie, ze chce strasne casto papat a tak strasne silno taha ako o zivot, mam uplne vytahane bradavky, no ale co clovek nepretrpi pre to spokojne dieta... snad su to len zuby a prejde to...

ducci
18. srp 2011

no ja uz mam zase zapal bradaviek fuc 🙂), chvalabohu, nebolo to moc prijemne.. ale zase mi bepanthen velmi pomohol... spolu s umyvanim castym a asi tak 3 prsnych vloziek som striedala za den, aby som to mala v cistom...dufam, ze sa mi to nevrati tak skoro! 🙂

beton
22. srp 2011

@pe ochladit je super, ale s vodou opatrne. radsej na bradavky velmi nedavat, prilis vysusuje a v konecnom dosledku problem este zhorsi. radsej potierat materskym mliekom alebo lanolinovou mastickou z DMky. a este by som si nechala skontrolovat prisatie laktacnou poradkynou, lebo to, ze su bradavky velmi vytahane este neznamena, ze to ma boliet....keby si videla moje :o)) hlavne je, aby dieta malo chyteny cely dvorec, nie len bradavku. drzim palce

beton
22. srp 2011

@barca127 telefonuj, otravuj, chod si za svojim....:o)) asertivita nad agresivitu samozrejme :o)) drzim palce

pe
23. srp 2011

aha dobre, dam si na to pozor... inak dnes ma zacal strasne boliet jeden prsnik, akokeby ma tam bolela mliecna zlaza, velmi ma to boli na dotyk, fakt velmi velmi, ako udrete alebo tak, prosim vas, ake su vlastne priznaky zapalenej zlazy? alebo co by to mohlo byt, a co s tym?

evlyn
23. srp 2011

@pe u me to byla zatvrdlina - nejdriv jenom bolestiva na omak, pak i jenom pocitove - stacilo pohnout rukou, k tomu se tak do 4-5hodin pridala horecka 39 a zimnice (venku bylo tak 32ve stinu a ja se klepala jak ratlik)
Uz v porodnici mi rekli, jak to zacne bolet a hlavne jak vyleti horecka (a ze je vysoka a jde to fakt hrozne rychle), tak honem do nemocnice pro antibiotika.

pissskotka
12. říj 2011

@cincinnati to ti závidím, já ty vložky měla taky a ani malounko se mi to nezahojilo...

modrofuzik11
10. srp 2012

popraskane bradavky to je riadna bolest. nastastie tieto veci uz mam za sebou 😉 mne pomohol bepanthen. netreba ho z bradaviek ani pred kojenim umyvat. pouzivala som aj prsne vlozky, ktore som casto menila. potom to bolo lepsie.

x1martina
11. srp 2012

na popraskane bradavky - ok balsam, nebo ok gel, rada vam jej dodám
na podporu kojeni - emulips, rada vam jej dodám
vse jsou ceske vyrobky, doporucuji je a dalsi dotazy zodpovim rada pres email.

lencika
14. lis 2012

ja urcite doporucujem bepanthen, mne mala na zaciatku kojenia dala pekne zabrat, ja som si mastou natierala aj tie vlozky a kocky ladu, no super bolest, ale nakoniec sme to zvladli kojila som do roka a ziaden cumel

adelap
20. lis 2012

Ahoj, ráda bych doporučila stříbrné kloboučky, které pomohly na popraskané bradavky mě. Jmenují se Silverette Léčivé kloboučky, najdete je na netu. Přikládají se mezi kojeními na bradavky, dovnitř se nakápne pár kapek MM, aby držely, před dalším kojením se bradavky a kloboučky jen opláchnou a může se kojit. Funguje to celkem rychle, takže není potřeba přerušovat kojení. Funguje to díky stříbru, které má antiseptické účinky a zabije veškeré nežádoucí bakterie, které se na ráně pomnožují. Držím palce a přeji kojení bez bolestí.

zuny
3. led 2013

Holky, já jsem prvního syna od porodnice přikrmovala, nechtěl se vůbec přisát. Druhého syna už jsem kojila normálně, ale ze začátku mi dodrásal bradavky, takže bylo pro mě kojení utrpení, někdy jsem zatínala zuby, někdy brečela abych to vydržela. Jedna bradavka byla popraskaná do krve a i když jsem natírala Bepathenem, genciálkou a vším možným, tak nic nepomáhalo. Při každým kojení mi to zase prasklo.Nechtěla jsem to ale vzdát, tak jsem šla na net a nakonec jsem našla příspěvek od paní, která se tím taky moc trápila. Pomohl mi Hemagel, tak jsem si ho šla koupit a bylo to daleko lepší (syn měl 2-3 měsíce), až se mi to zahojilo úplně a kojila jsem do 7měsíců - protože už jsem měla málo mlíka. Tak tohle mi moc pomohlo, tak snad to pomůže i jiným, kterým osvědčené rady nepomohly. 😵

tess85
7. led 2013

Ahoj, jsou nám skoro 4 týdny a měla jsem hodně podobný problém. Malý mi roztrhal bradavky. Naštěstí jsem narazila na skvělou laktační poradkyni. Ta mi řekla, že má malý ustupující bradičku a neumí pořádně sát. Používal víc horní dáseň a tou spodní to dost flákal. Takže prvně mi bylo řečeno, že zraněné prso musím odsávat a nekojit z něj. Krev je hodně špatně stravitelná, takže to miminku dělá dost zle, když pije mlíčko s krví. Až když se bradavka zahojí, tak z ní můžeš kojit dál. Pokud tam máš i hnis, tak s tím určitě jdi na gynekologii nebo se spoj s nějakou laktační poradkyní. Dají ti na to mastičky. 😉
My jsme ještě byli u paní doktorky, která nám ukázala, jak procvičovat tu spodní dáseň, aby malý líp sál. Na přední mlíčko stačilo jedno cvičení a hodně to pomohlo. Přestala jsem šílet bolestí... A po delší době bude umět i sám vytáhnout zadní mlíčko.

chuan1973
9. led 2013

@lucianka Dobrý den paní Mikulko, našla jsem Vás na koníkovi a chtěla bych vás velice požádat o radu či potvrzení, že je to ok. Kojím jeden měsíc, malý přibral asi za 2 týdny a něco 740 g, což je nejspíš v pohodě. Kojím každé dvě až tři hodiny, nemám žádné problémy s bradavkami. Ale mám pocit, že se mi prsa nalévají málo, Jonášek asi vypije dost mám kojenecku váhu tak ho někdy převážím a pije tak 65 až 100 ml, někdy méně. Někdy kojím z jednoho prsa někdy z obou, někdy 5 minut někdy déle, malej vypije někdy hodně za chvíli a někdy málo za delší dobu. Mne jen připadá, že prsa nemám někdy za ty dvě hodiny nalitá, že musí hodně tahat, většinou se chytne rychle, ale někdy mu to nejde se prsa chytnou a pak se vzteká a přijde mi, že to teče pomalu. Spíše mám strach, aby po šestinedělí bylo mlíčka dost. Taky má dudlík, protože pláče a já mám druhé malé mimčo, ale myslím, že techniku a pítí mi to nějak neovlivnuje. Je to normální, že nemám pocit nalitých prsou a ani nějak netečou a malej normálně přibírá? A nebude v tom problém do budoucna? Děkuji.

kristy1508
19. led 2013

Ahojte, potrebovala by som poradit, uz neviem, co robit... Mala ma 15 dni a s kojenim mam problemy od sameho zaciatku, po cisarskom mi malu prikladali v nemocnici ako sa im chcelo, kedze ja som sa den a pol nevedela hybat...bradavky som mala znicene hned na druhy den! Pomohla mi velmi jedna mast na bradavky a po 2-3 dnoch som zacala normalne kojit skoro bez bolesti... Ale tesila som sa len chvilu - asi 2 dni mam na dvorcoch krvave podliatiny, malu si vobec nemozem prilozit a s odsavackou tiez trpim ako pes... Neviete mi poradit, co s tym? Robim nieco zle ja?

chuan1973
20. led 2013

@kristy1508 zkuste se podivat na www.kojeni.net - to super poradna, je tam toho hodne, chyba urcite neni ve vas, uci se to i miminko a zalezi na tvaru bradavek, urcite si to sedne..

zuny
20. led 2013

kristy1508 - zkus ten Hemagel, já jsem úplně trpěla každý kojení, žádné mastičky co se uvádí mi nepomohly.

nikus5
20. led 2013

@kristy1508 Ahoj, ja som prešla presne tým istým, len s tým rozdielom, že malý bol prisatý vždy správne, na každé kojenie už v pôrodnici som otravovala sestričky, aby to skontrolovali, aj laktačná bola pri mne a prisatie bolo správne, ale napriek tomu, že mlieka bolo dosť sa malý nevedel dosť napiť ani po vyše polhodinovom kojení /max 10-20 ml/,takže bol od začiatku prikrmovaný, lebo celú dávku sa mi nepodarilo odstriekať /predsa len -najlepšia odsávačka je bábo 🙂 / Bradavky mi popraskali hneď na 2.deň, bolesť pri kojení ani neviem opísať. Pomohol mi taký obklad Multimam, ale aj tak sa to vrátilo, presne , ako píšeš. Mne poradila jedna sestrička a pomohlo to: malú 2-3 dni neprikladaj, len ručne mlieko odstrekuj a podávaj jej ho /striekačkou alebo fľašou s čo najmenším cumľom a otvorom,aby sa musela namáhať tak ako na prsníku/, ale najdôležitejšie je dodržiavať tie 2-3 hod.intervaly /aj v noci/ a pravidelne odstriekavať, aby si nemala potom málo mlieka. Bradavky zatiaľ pravidelne po každom odstriekaní natierať lanolínovou masťou Multimam. Sama uvidíš, že za tie 2-3 dni sa bradavky dajú do poriadku a potom malú opäť začneš prikladať /neboj, že si odvykne, ešte je maličká/. Je to síce námaha, ale určite to stojí za to - náš malý má už rok a ešte stále kojím. Držím palce,aby sa to čím skôr dalo do poriadku. 😉

zejneb
10. led 2014

@cincinnati mám záujem o jeden kus gelovych vloziek ako by si mi to mohla poslať zejneb

janafor
1. čer 2014

mám tretie babatko a nikdy by ma nenapadlo ze budem mat problemy s kojenim, kedze tie dve predtým som kojila vyse roka a vzdy bolo vsetko ok.
Teraz ma maly 2 mesiace a mala som tak bolave bradavky, vsetko popraskane okolo, ze som to vzdavala. citala som si vsetky mozne rady z tohto fora a teraz nanovo bezbolestne kojim. velmi mi pomohlo ze som zopár dní nadoma nenosila podprsenku, Odsávala som si 2 dni mliecko rucne - je to uplne bezbolestne, kedze sa nedotykate rán, stlácate len dvorec. síce je to poriadna drina, kazdu chvilu treba malému papat, a kým vystískate aspon tých 90 ml, dalo mi to zabrat aj hodinu. Ale stacilo 1,5 dna odsavania a za ten cas sa vsetky ranky zahojili. V noci som si pomohla rozmrazenym odsatym mlieckom. zatial som si bradavky natierala bepanthenom. ale ako ste pisali, len ranky, z bradavky sa nema stat jemna kozicka, skor to má byt "mozol". Teraz dbám uz len na to, aby bol malý správne prisatý - presne podla linku vyssie. ked mám prílis plný prsník, radsej si trosku odsajem mliecka rucne, aby nezacal prilis silno hltat. 🙂