Problémy s neustálým kojením, pije málo a často

merja
20. srp 2012

Ahoj, chci se zeptat jestli máte stejný problém. Malej (3týdny) vyžaduje kojit cca 1-2-3hodiny a nejhorší na tom je, že se přicucne na necelých 10min z toho tak pije bych řekla polovinu času, dám ho k druhýmu prsu, to samé. Když ho chci dát do postýlky, protože už spí (většinou u toho usíná ) tak se mě probudí a začne na novo kolotoč. Trvá to ta třeba hodinu - dvě. Na prdíky trpí, proto dostává kapky - spíše na večer než přes den. Co se týče odříhnut tak někdy to jde a někdy ne. Dudlík nechci ještě dávat. Nebo pak řve a dám ho k prsu, nepije jen ocucává a usne u toho. Dávám ho spát na bok a občas si u toho ublinke ( neodříhne si ani po 10min ) , čekat na odříhnutí by mě zabralo další dobu a to bych už asi ani nebyla schopná něco udělat natož být "vzhůru" 😵 Někde jsem četla, že by se mělo dávat dítěti po dvou hodinách nekompromisně, jinde zase,že je to ještě novorozenec a jak si řekne tak má dostat... Čekáte dlouho než si dítě odříhne a nebo ho dáte na bok ?

dana3262
20. srp 2012

@merja na kapky se vyprdni, je jeste malej (teda pokud to nejsou biogaia). Děti večer prostě breci-mají nastřádané emoce za celý den. Některý chtějí byt pricucnuty furt, tak doporučuju, jestli muzes, vém si Ho k sobě a doprej mu pocit bezpečí, tak se alespoň vyspite trosku oba. Můj první byl furt pricuclej, druhej byl lepsi, ale taky jsem Ho první týdny mela u sebe. Bohuzel si zvykl spát mi na hrudníku (ja v polosede) právě kvůli odrihnuti. Musim uznat, ze to pak uz docela bolelo a chodila jsem jak quasimodo 😀 ale zensky jsou nějak na tohle udělaný a vydrzi to. Je to par měsíců nez je vypiplame 🙂

camelinka
20. srp 2012

@merja uplne stejny to bylo u nas, proste nezbyva nez pockat az to prejde 🙂 .Ja takhle zavedla dudlik, protoze jinak si ho delala ze me 😀

nae
20. srp 2012

U nás to bolo to isté, prvé dva mesiace som kojila každú polhodinu až hodinu... naozaj. A maý aktívne pil, alebo zaspal.
Pomože napr. nosenie v šatke, možno potrebuje akurát ten kontakt, tvoju voňu a prsník "poruke".
Inak na odgrgnutie je ideálna a doporučovaná táto poloha:
http://novorodenec.sk/page.php?sekcia=clanky&id=80
Ja som mu v tomto veku, keď ešte nedržal hlavičku, podopierala hlavičku palcom a ukazovákom v tej polohe, ako je na fotkách. Odgrgol si vždy behom chvíle a na prdíky trpel minimálne.
Skúšala si ho kojiť napr. v zavinovačke? Možno sa tak uspí a vydrží. Ručičky si ešte nevie dobre ovládať a asi ho to ruší.Inak poloha na boku je ok, aj v porodnici tak ležia všetky detičky.
Mne pediatrička "radila" nekompromisne kojiť len raz za 3 hodiny. Vyprdla som sa na ňu a kojila som, keď malý potreboval, aj po polhodine či hodine. Ver mi, že postupne sa tie intervaly natiahnu a bude to vačšia pohoda. Momentálne má syn 4 mesiace a cez deň chce kojiť len raz za 3 hodiny, a kojí sa max. 5 minút a spokojnosť.
P.S.ani jedno z mojich detí nepozná dudlíky, aj keď tlak okolia "daj mu cumeľ" bol enormný, a niekedy ešte stále je.
Držím palce!!!

merja
autor
20. srp 2012

no právě malej se chudák pořád natahuje a snaží se vyprdět a nejde to a nejde, má tvrdé bříško. Máme ty kapky se sloníkem, ale až mu bude měsíc tak chci vyzkoušet ty probiotické za cca 600Kč - biogaia 🙂 . Se nám zdá,že si už nějak moc zvykl být v rukou 🙂 Mamka mě říká ať si nezvyká nebo to bude horší a vidím to u kamarádky, nechce z rukou pryč ..-) Takže říkáte, kojit, kojit, kojit jak si řekne a pak už to bude lepší 🙂 Kapky

merja
autor
20. srp 2012

A jak to holky máte s odříhnutím, daří se vám - dařilo se a nebo jste je dali rovnou spát ( bok, na zádíčka ).... šátek zatím nemáme, uvažuji o vaku 🙂

merja
autor
20. srp 2012

Koukala jsem se na ty fotky na to odříhnutí, teda jsou mi to novinky.Vím,že zakazují mít dítě přitisklé k hrudníku, ale naše mamka ho takto dá a odříhne si jí. Zkusím to podle té fotky, ale bojím se, aby se "nedeformovala" páteř u malého. Fyzioterapeutka je právě proti hrbatění, poloha klubíčko... prý se dětem křivý páteř a pak roční děti musí rehabilitovat a dávat dohromady

camelinka
20. srp 2012

@merja odrihnuti byl orisek, skoro celou noc sme prochodily a prorihaly, jinak mala neusnula 😔 . Do pul roku ublinkavala, takze jsem mela porad naklonenou postylku

andelka
20. srp 2012

@merja mi se malej v té poloze na rameni vždycky poblil. Na radu PA jsem ho začala dávat odříhnout do klubíčka..většinou si říhnul, blinknul malinko a byl klid. Na odříhnutí jsem čekala několik minut a když nic, tak nic. V noci jsem ho držela jen chvíli a pak položila a asi od 6 týdnů jsme kojila vleže a nedávala ho ani odříhnout a nedávám ani teď a neblinká.
Ad kojení..u nás to bylo to samé, u staršího úplně, to jsem nedělala snad nic jiného než kojila. Pil 20minut a po 10min zase řval, takže jsem ještě dokojila. A za hodinu zas. V tom věku usínal u kojení hodně, ale i na rukách houpáním na baloně.
Mladšího pořád kojím jak si řekne, nějaké nekompromisní intervaly jsem nikdy nedodržovala, je to blbost. Na bříško trpěl spíš starší, dávali jsme Bio Gaiu a Infacol. Ale stejně na všecny potíže s bříškem i kojením pomohl nejvíc čas.

slundo
20. srp 2012

klido dej dudlik....bud bude dudlikovej a uklidni ho to a nebo ( jako nas) ho chtít nebude a budes muset chovat, kojit apod. 🙂 Ale malý miminko predevsim potrebuje vedet, ze mu jsou rodice na blizku 🙂 Odrihavat se jeste nauci, nam to taky chvili trvalo. Co se kapek týká, tak jsme davali uz v porodnici, ale zadny extra efekt- nekdy zabraly nekdy ne.... Pomohly az biogaia. Ale do 3 mesicu necekej zazraky, pak se to upravi 🙂 Preji hodne sil a hodné miminko 🙂

zupik81
20. srp 2012

@merja Mám tři děti a všechny byly ubrečené. S prvorozeným to bylo o to náročnější, že se narodil o měsíc a půl dřív a cvičili jsme 4x-5x denně vojtovku. Tři čtrtě hodiny jsem ho kojila, další tři čtvrtě hodiny uspávala a za další tři čtvrtě hodiny byl vzhůru a nanovo.Jakožto novopečená a řádně uvědomělá matka jsem chtěla, aby spal v postýlce - přece si ho nenaučím, aby spal se mnou v posteli, že.Takže jsem kolikrát vytuhla v posteli v sedě s dítětem zalomeným v náruči. V čase největšího zoufalství a vyčerpání jsem mu dávala do pusy cumel, ale nechtěl 😀
Jinak jsem vyzkoušelau každého dítěte všechno možné: masírovala jsem bríško,mazala krémem, pila čaje,nejedla čerstvé pečivo apod.,nahřívala plenky, dávala kapičky, zkoušela jsem zavinout, rozvinout, spaní na briše, na boku, na zádech a nic nepomohlo.
S dalšími dvěma dětmi už to bylo o něco klidnější - spali se mnou v posteli přes noc a přes den, když byli ubrečení, tak jsem si je položila "na tygříka". To zabíralo senzačně, sice jsem dítě měla stejně na rukách, ale aspoň neřvalo
😀
Jinak mě ještě napadá - u druhorozeného jsem si všimla, že je znatelně ubrečenější, když piju mléko - to jsem ho mohla nosit dva dny na rukách, než se trošku utišil. Zpětně jsem si pak uvědomila i u provorozeného, že by to taky odpovídalo.Jinak u dcery jsem si mléko dopřávala maximálně do čaje nebo kafe. Na nějakou cílenou konzumaci mléka v podobě hrnku plného kakaa, s musli apod. jsem si už netroufla 😀

merja
autor
20. srp 2012

🙂 no dneska se zase vyznamenal, řev, kojení, řev kojení 🙂 no uvidíme jaká zase bude noc. dneska si snad vyžužlá ručičky. Zkusím tedy tu polohu z obrázku,pak ty kapičky bio..., dudlík uvidíme jak moc bude dál pokračovat ve řvaní.... Díky za každou radu, kdyby Vás ještě něco napadlo 🙂

nae
21. srp 2012

@merja s tým krivením páteře v tej polohe, ako som ti posielala odkaz: to dieťa si odbrkne a hotovo, zase može ležať alebo sa nosiť v klubíčku.
Inak typický názor staršej generácie: nenoste ho, zvykne si na to a čo potom s ním?... Rob to tak, ako to cítiš, počúvaj svoj inštinkt! Tvoje mimino chce byť s tebou, si mu najbližšia! Toto obdobie sa už nevráti a strašne rýchlo obehne, a potom človek ľutuje, že sa s tým miminom viac nemazlil - uvedomujem si to hlavne teraz pri druhom mimine, strašne rýchlo to letí a je to škoda...

nae
21. srp 2012

@merja Inak súhlasím s @zupik81 - nepiť obyčajné mlieko, ani keď je do niečoho pridané, u nás to bol problém.

A ďalšia velká pomocka - rektálna trubička, to malému nepomáha? To bola naša spása 🙂

hamma
21. srp 2012

@merja Já si úplně vzpomínám, jak jsem byla ze začátku nešťastná - syn se kojil prakticky nepřetržitě, pil dlouho a pak spal, ale když jsem ho chtěla uložit do postýlky, tak se hned vzbudil a začal plakat a tak pořád dokola.
Pak jsem to přestala řešit, dala si k pohovce spoustu čokolády, konev čaje, počítač a knížky a prostě jsem celý den proseděla na pohovce, kojila a četla si - teď na to vzpomínám jako na zlatou dobu, co bych za to dala, abych si mohla jen tak sedět a kojit 🙂.
Že se děti nemají chovat je nesmysl - chování a mazlení miminka potřebují ze všeho nejvíc! Na argumenty, že to pak bude chtít pořád jsem říkala, že to teda bude pěkně nepříjemný, až se bude takhle chtít chovat v 15 a bude o dvě hlavy vyšší než já - na to už ti nikdo nic neřekne. To "pořád" netrvá dýl než pár měsíců a pak ti ještě bude líto, že už se chovat nechce.
Šestinedělí je náročný, tak se drž, dělej co nejmíň věcí (hlavně žádný úklid!!!), užívej si miminko a věř, že to brzo bude lepší, až si na sebe navzájem pořádně zvyknete 🙂

olusenka
21. srp 2012

V Sama doma byli nějací zdravotníci a mluvilo se o péči o dítě a dávání 1.pomoci a říkali, že pokud si miminko neodříhne do 10minut, tak už pak nedávat, nečekat, že nejspíš nepotřebuje. Já nikdy ani těch 10minut nečekala. Když byl takhle malý, tak spal spíš na zádech, nebo na poloboku. Na prdíky jsme dávali kapky, pak jsme změnili značku po pár týdnech, teplé na bříško, dávali jsme ho na bříško, masáž bříška. Hodně pomůže, když maminka nebude jíst a pít výrobky z mléka, mléko. To se vyplatí, pokud má dítě horší koliky a pořád brečí, má bolení. A nutné je věřit, že se to brzy zlepší a ono se to určitě zlepší. Dudlík jsem začala dávat na 6.týdnu, on ho pak stejně nechtěl a pak začal ho chtít na 4.měsíci a trvalo to asi měsíc a něco, teď už zas moc ne. U kojeného miminka je normální že vydrží v průměru ty 2 hodiny. A bude mít menší problémy s prdíky a vydrží déle, pokud mu budeš dávat jen z jednoho prsa. Na začátku kojneí je v každém prsu přední mléko, má víc cukru, a dítě pak víc bolí bříško, trápí prdíky. Proto je dobré dávat jen jedno prso na jedno kojení. Do hodiny dát ze stejného, po hodině už dát zase z druhého. A nekojit déle než 45minut. Náš malý první tři týdny taky pil max. 10minut.

olusenka
21. srp 2012

@merja Ideální poloha na odříhnutí miminka od narození do asi 4-5měsíců je tzv. tygřík nebo na tygříka, kdy je na předloktí rodiče na bříšku obličejem dolů viz. tyhle odkazy:
http://www.horolezci.cz/maruska/article/13/polo...
http://www.maminkam.cz/polohovani-kojencu-na-br...

merja
autor
23. srp 2012

Děkuji, děkuji. S tím bříškem je to právě momentálně takové všelijaké. Když se probudí tak je hladové - nemůžu dát na břicho podle článku. Když se napije tak zase spí a nechci ho kvůli tomu budit, takže zase nejde 😉 Máme doma fyzioterapeutku z Vojtovky a ona je zase proti uričitým praktikám paní Kiedrňové, jelikož pak musí napravovat páteře malým dětem. On si asi každý stojí za svým. Je zastáncem toho, že malinké dítě musí mít vždy pevnou oporu v zádech- páteř a nemělo by se prohýbat. U malého nám zjistila vykřivení trochu páteře, díky tomu, že jsme ho měli v "klokánku" ... Co se týče kojení tak to zkusím tedy z jednoho prsu. Ono opět se píše něco jiného - dávat z jednoho pak hned z druhého když usíná, pak zase dávat jen z jednoho, stačí když pije z jednoho 5min a má už i zadní... hehe. Co se týče odříhnutí tak nám to někdy jde a někdy nejde v té poloze jak se dá na nožku a dělám i to co naše maminy, dám si ho na hrud a čekám a je to také dobré. Teď zkusíme ty probiotické kapky dávat tak uvidíme.Zatím děkuji za rady a příspěvky