Problémy s přisátím a málo pije. Poraďte

crawler
17. kvě 2010

Ahoj, nenašla jsem toto téma a chtěla bych se zeptat zkušených maminek na rady.
Náš malý se někdy přisává i 30 minut - díky tomu ze mě tahal krev už v porodnici a měla jsem krvavé stroupky na bradavkách - kojení se stalo utrpením, protože bylo bolestivé a včetně přisátí trvalo 90 minut i víc a malý stejně nepřibral ani gram - čili musel za tu dobu vypít hrozně málo. Lékařka a laktační sestra mi řekly, že si musím nechat zahojit prsa, odsávat mlíčko a když nebude stačit (60-80ml - začínáme 3.týden života) tak namíchat s umělou výživou, budit ho atd. Prsa už se mi zahojily, ale za ty 4 dny pouhého odsávání mám pocit, že se mi mlíka tvoří míň a míň ☹ Máte stejné zkušenosti? Podařilo se vám rozkojit a naučily jste se přisávat? Díky za rady a tipy - strašně moc bych chtěla kojit a mrzí mě, že to nějak nejde...:-/

bufina
29. kvě 2010

@crawler To si za chvilku zvykneš, když ho máš v posteli. já už u kojení vždycky vytuhnu úplně natvrdo 😀 Ze začátku sem měla spíš strach z toho že je brzo narozenej, tak aby nepřestal dýchat. V postýlce má monitor dechu, tak su víc klidnější. Ale teď jak je starší a budí se až kolem třetí nebo čtvrté, tak je to už pohoda.

Jinak teď dopoledné spí už podruhé. Poprvé usnul kolem půl 10 na celých 30 minut a teď spí zatím asi 10, tak uvidíme. No vypadá to že snad bude hezky, tak půjdeme po obědě ven.

jakelina
29. kvě 2010

craw, jsi šikulka, za chvilku budeš vozit mlíčko do mlíkárny

@bufina já u toho taky chrním a kolikrát se vzbudím, že si konečně spravím prso a malý už se budí znova na další kojení za tři hodiny 😀 😀

bufina
29. kvě 2010

@jakelina Mně zas malej občas vzbudí že se chce zase přisát, ale nemůže se trefit, tak mně třeba žužle ruku 😀

Teď ještě pořád spí, zlatíčko

k.ate
29. kvě 2010

craw - koukám, že se válčení docela daří... 🙂 tak gratulu... 🙂 my jsme byli u manžovejch rodičů tejden a počasí fakt nic moc ☹ Přemýšlela jsem jestli se ozvat, ale na nějaký sejití se mi to přišlo ještě docela brzo, když je malej tak maličkej... Tak snad někdy příště, ono to počasí stálo hezky za prd... ☹ Až na vyjímky...

jakelina
29. kvě 2010

@bufina 😀 😀

bufina
29. kvě 2010

Ale zas je to dobrý že nebudí Nikolku a manžela, lepší než kdyby se budil s řevem. Když má to první spaní ještě v postýlce a probudí se, tak si začne "povídat" 😀

jakelina
1. čer 2010

krásný svátek všem dětičkám

crawler
autor
3. čer 2010

Ahoj Holky🙂

aktuálně: za necelý 2 týdny jsme přibrali 700g - kombinace UM a kojení...

František se momentálně vcelku bez problému přisává a krásně tahá - bohužel cca 5 minut a poté usne a není k probuzení...Jakmile mu prso vyndám, chce znovu a vydrží ještě míň jak 5 minut a pak už ho neprobudím vůbec, ale třeba za 15 minut řve hlady...Nedokáže mi vytahat celý prso...prostě stále musím dokrmovat UM...mlíko se krsáně dělá a kdyby ho pil, tak už plně kojíme, takhle jsme pořád na začátku.
Žádné rady jako šimrání, chlad, apod. nepomáhají - já ho sice proberu, ale on potáhne třeba 1-2x, ani nestihne polknout a už zase spí...připomíná mi to dobu v porodnici, kdy mě žloutenku, ale teď už je silný, má přes 4 kila a navíc - z lahve dokáže bez usnutí vypít 120ml...chjo - ráda bych se hnula z místa, ale malýmu se nechce...☹

mamina
3. čer 2010

Crawler,aspoň,že tak...Vím,že je to na pytel,ale vem si,že jsou maminy,kterým se nepovede ani tohle. 😉 Jsi šikulka.Kamarádka na tom byla podobně jako ty,dávala odstříkaný mlíčko prostě do lahve a kojila svoje i o týden mladší sousedčino skoro do roka.Tak hlavu vzhůru! TOHLE je přece obrovskej pokrok,že takhle krásně přibýráte,ne??? 😉 A ještě je čas,třeba až ještě trošku povyroste a zesílí,zvládne si mlíčko vytáhnout i sám. 😉 (Jen dávej pozor,aby měl na lahvi tu nejmenší možnou dirku,aby mu to dalo taky práci se najíst.Jsou to vyčuránci líný-když nemusej,netahaj. 😉 Aby to prso nakonec nevzdal a snažil se i z něj.)

monas007
4. čer 2010

ahoj holky, tak koukám jaké tady děláte pokroky 😀 😀 my jdeme na kontrolu 8.6. tak jsem zvědavá jak na tom budeme 🙂 🙂 náš prďoch si za poslední tři dny vytvořil jakýsi svůj režim. přes den se ozývá tak plus mínus co tři hodinky, saje minimálně těch 20 minut ale poslední mňamku si vezme kolem půl šesté večer a pak se přihlásí až kolem půl jedné v noci !! jsem pak celou noc jak na trní, protože vždycky čekám do těch půl jedenácté co kdyby náhodou ... ale asi mu to tak stačí ?! jen aby jsme pak neměli málo mlíčka !!

jakelina
4. čer 2010

@monas007 tak to skoro závidím, náš malý se v tomto věku budil co dvě hodiny a usínal až kolem 8. 😢

monas007
4. čer 2010

jj, jsem ráda, že tak hezky spinká, ale zas na druhou stranu jsem z toho i trošku neklidná. tak doufám, že na kontrole bude všechno v pořádku a že přibíráme v rámci našich možností 😀 😀 jinak vypadá spokojený a mlíčko mu stačí jen z jednoho prsu na každé kojení. přikládám jednu fotečku z našeho včerejšího výročí 4 týdnů 😀 😀

jakelina
4. čer 2010

@monas007 bobeček 😀

jakelina
4. čer 2010

@crawler taky si myslím, že se to časem naučí vytáhnout víc, vydrž, jedlík to je, když vypije tolik a krásně přibírá, tak jenom aby se naučil tahat i to prso 🙂
Náš malý má už 6 kilo, taky je to už poznat při nošení. 😀

bufina
4. čer 2010

@crawler Dej mu ještě čas, malej když se teda uráčil tahat z prsu, tak byl třeba přisátej 15 minut a stejně pak dostal ještě mlíko z lahvičky a fakt jsme bez flašky byli až ve 3 měsících.

@monas007 Že v noci spinká pěkně, tak buď ráda a o mlíčko si starosti nedělej. Malej se dřív budíl co 3 hodiny a po třech měsících najednou spal od osmi večer až do čtyř ráno. Jakmile se některou noc budil častěji, tak se mlíka zase začalo dělat mnohem víc. Pokud už jednou kojíš, tak se ti to mlíko nijak neztratí, aji kdyby se v noci nevzbudil vůbec. Malýmu bude za 14 dní půl roku a na každý kojení mu zatím stačí taky z jednoho prsu. A jídlo mu trvá max 5 minut.

crawler
autor
4. čer 2010

@mamina já jsem odsávala, když prso nechtěl vůbec, teď ho přiložím a on si vytahá co jde snadno (plus mu pomáhám, že prso masíruju a jakoby vytlačuju mlíčko), ale když jsem chtěla doodsát, co v prsu zbylo, tak mi to nešlo - bylo to jen pár kapek a nestálo za to špinit odsávačku, přitom když jsem prso promasírovala a jakoby zmáčkla, tak ještě mlíko teklo...

Zatím malému dávám obě prsa a někdy i 2x behěm jednoho kojení...a už se nám párkrát podařilo, že vydržel i hodinu a půl...Ovšem s mou vydatnou pomocí - kdyby bylo jen na něm, tak by si toho asi tolik nevytahal...Já jsem ráda samozřejmě i za tohle a pořád mám naději, že se rozkojíme...

@bufina však mi dáváš naději, že to ještě může jít. Nám byl tento týden teprve měsíc🙂Jen mě mrzí, že často mlíčko odtéká jen tak nazmar a druhý den se ho vytvoří o to méně...Pak se nám třeba zase daří a další noc mám zase promočené tričko mlíkem...Prostě náš malý má výkyvy - jednou to jde, pak zase jakoby neví jak na to...JInak je fakt neuvěřitelný, že se dokáže najíst za 5 minut. Vím, že už je mnohem starší, ale i tak - kolik cca potřebuje ml?

A jak má vlastně vypadat správné sání??? Co mám v prsou cítit??? Předtím jsem byla zvyklá na ostrou bolest, protože jsem měla ty velké ragády, ale teď defakto necítím nic a tak vždy nabývám dojmu, že malý si jen tak hraje s bradavkou...Jo a mělo by to být, co potáhnutí, tak to polknutí??? Mému to občas trvá a musí třeba 5x potáhnout a až pak polkne, ale někdy je to 1:1...sání a polykání...

jakelina
4. čer 2010

@crawler prvních pár potáhnutí tahá a skoro nepolyká a pak mě ty prsa jako by začnou brnět a ztvrdnou a mléko teče hodně, že potáhne a polkne 1:1a ke konci, to už taky třeba jenom tak slaběji tahá a nepolyká po každém potáhnutí.
Možná to někdo má jinak, jenom popisuju, jak to cítím já. Malý zatím pije alespoň deset minut a kojím z jednoho prsa.

crawler
autor
4. čer 2010

@jakelina mě se párkrát stalo, že brnělo, ale jen výjimečně...tak jsem zvědavá, jak to cítí další...jak a u každého z tvých dětí jsi to cítila takhle? pamatuješ si to?

bufina
4. čer 2010

@crawler A když mu dáváš během jednoho kojení z obou prsů, nemůže se stát že vytahá jen to přední mlíko co je spíš na žízeň než na hlad? Jinak já teda u kojení necítím nic, kdybych neslyšela jak malej polyká a sem tam se zakucká, tak ani nevím že pije. Vždycky tak 2-3x potáhne a polkne. Mimčo nepolyká při každým natáhnutí, ale až se mu trošku mlíčkem zaplní pusinka.

jakelina
4. čer 2010

@crawler ano, pamatuju, vždycky musím to prso z kterého nekojím zmáčknout, aby mi neteklo mléko.

jakelina
4. čer 2010

@crawler každá to máme jinak, možná až bude Eliáš větší, tak to bude taky jinak.
Hlavu si z toho nedělej, vidíš
@bufina taky nic necítí a kojí jak o život. 😀

crawler
autor
4. čer 2010

@bufina no to je dost možný, jenže já do něj chci dostat maximum mlíka a z každýho prsa mu to ze začátku jde krásně - polyká jak o život a hlavně! NEUSÍNÁ - jenže když ho nechám jen u jednoho, tak zřejmě po vytahání toho předního už ho nebaví snažit se a začně chrupat - tak si to vysvětluju já...tak je radši prostřídávám, ale možná je to chyba...

mamino? hoď sem zkušenosti zkušené 😀

@jakelina no jo, vypadá to, že co kojná to jiná zkušenost ;-D - jé, mě se taky většinou rozteče i to druhý - jak ho držíš, aby neteklo? zmáčkneš bradavku?

jakelina
4. čer 2010

@crawler jenom tak přes podprdu zatlačím na bradavku dlaní a ono to přejde. Pro rozběhnutí tvorby mléka je dobré střídat prsy během kojení i třeba třikrát. Doporučuje se to při nedostatku mléka, tak to děláš dobře. Sama vidíš, že je mléka víc.

bufina
4. čer 2010

@crawler Ono taky to přední mlíko je hodně sladký, tak mu asi chutná víc 🙂 Hlavně aby byl spokojenej.

@jakelina Mně někdy když kojím z jednoho to druhý docela bolí a taky z něho odkapává mlíko. Ale vycpávka to jistí 😀

jakelina
4. čer 2010

@bufina já mám ty textilí prací a i jednorázovky. Tak hrozně mi ale mléko neteče, mě stačí na celý den jedny. Ty prací jsou fajn, po čase se ti zaplatí a na 40 °C stačí přidat k bílému prádlu.

jakelina
4. čer 2010

už neumím psát, má tam být textilní

jakelina
4. čer 2010

Zrovna mi zmizla fotka, nevím proč.

bufina
4. čer 2010

@jakelina To sem ani netušila že existujou prací, používám jen jednorázovky z dm. Ale taky si vystačím s jedněma na den.

monas007
4. čer 2010

@bufina tak to jsem ráda 🙂 🙂 už nejsme nejmladší a je to naše první miminko, tak má člověk strach 🙂 🙂 právě jsme se okupkali, napapkali a uvidíme jak dlouho vydržíme 😀 😀 a děkujeme

jakelina
4. čer 2010

Tak náš malý spí od 5 a půjdu ho asi vzbudit, ať mi usne večer. 😀