Problémy s přisátím a málo pije. Poraďte

crawler
17. kvě 2010

Ahoj, nenašla jsem toto téma a chtěla bych se zeptat zkušených maminek na rady.
Náš malý se někdy přisává i 30 minut - díky tomu ze mě tahal krev už v porodnici a měla jsem krvavé stroupky na bradavkách - kojení se stalo utrpením, protože bylo bolestivé a včetně přisátí trvalo 90 minut i víc a malý stejně nepřibral ani gram - čili musel za tu dobu vypít hrozně málo. Lékařka a laktační sestra mi řekly, že si musím nechat zahojit prsa, odsávat mlíčko a když nebude stačit (60-80ml - začínáme 3.týden života) tak namíchat s umělou výživou, budit ho atd. Prsa už se mi zahojily, ale za ty 4 dny pouhého odsávání mám pocit, že se mi mlíka tvoří míň a míň ☹ Máte stejné zkušenosti? Podařilo se vám rozkojit a naučily jste se přisávat? Díky za rady a tipy - strašně moc bych chtěla kojit a mrzí mě, že to nějak nejde...:-/

mamina
18. kvě 2010

Holky,můžete mi věřit!To,co říkám,mám ozkoušený.Kojila jsem vždycky skoro rok,Bětku a Stáňu rok a půl.Nedávno jsem se seznámila s laktační poradkyní a ptala jsem se na to,co dělám,jestli si to namlouvám nebo je to fakt.A ona mi řekla,že to,co si myslím,že je obrovská pravda a že je zoufalý,jak málo je lidí(i zdravotníků!),který o tom,jak řešit problémy s kojením,opravdu něco věděj!Spousta z nich věří na pověry.Říkala,že sebou málem sekla,když jí DOKTOR tvrdil,že nějaká maminka nebude kojit,protože má prý SLABÝ mlíko! 😝 😠
Crawler,PRÁVĚ PROTO,že čím víc se vytáhne z prsu při kojení,tím víc se vytvoří-je dobrý,aby to táta zkusil vytáhnout všechno,i když je tam mlíčka míň.Protože táta má přece jen silnější razanci,navíc při sexu je zvýšená hladina hormonů,takže to pomáhá úplně zázračně.Fakt! A malej může jednu dávku dostat umělou.Pro JEDNOU se nic nestane.Pak už bude mlíčka dost a snadno najedete na ten cyklus.... 😉 (A táta to nemusí dělat pokaždý.Stačí opravdu jen jednou za čas,když je krize. 😉)Spolu s dobrým spánkem a s tou ranní hrkou sprchou-JEDINEČNÁ VĚC!
Lucka777,je mi vcelku jedno,co si myslíš o naší rodině.Vím,že to pomáhá,tak co.Mateřský mlíko je teplý,sladký,jako bys ho dosladila medem a jsem přesvědčená,že kdybys odhodila falešnej stud a prudérnost,vyzkoušela bys to a zjistila snadno,že nekecám.Mimochodem,když jsem kojila nejmenší,stáli Staník s Janičkou kolem a koukali a chtěli ochutnat taky.Tak jsem jim trochu odstříkala do hnečku a chutnalo jim to taky.A co?Je to zdravý!...
A ta odsávačka:pracuje na jiným principu,takže i když odsaje všechno mlíčko,vytvoří se ho míň.Už jen proto,že fungují čistě fyziologický procesy a podvědomý reakce.A spouštěcí reflex tvorby mlíčka nezpůsobuje podtlak odsávačky,ale právě ta pusinka...
Jo,ještě k těm časům:i v porodnici říkaj,kojit,když si mimčo řekne,ale ideálně vydržet v tom rozpětí 2,5-4 hodny.Protože když má mimčo v bříšku mlíčko,díky žaludečním kyselinám zkysne-v podstatě se z něj stane jakoby kefír.A když bude na tohle pít mimčo další,sladký mlíčko,bude mu jen špatně...
Navíc,když je žena prvorodička a navíc tak krátce po porodu,ještě neumí rozeznat různé druhy pláče.A je hrozně snadný zaměnit pláč z koliky(bolení bříška,na který miminka často trpěj-a chlapečci obzvlášť) s pláčem z hladu.Jsou oba hodně urputný,hodně hlasitý a u obou miminko kroutí hlavičkou ze strany na stranu a hledá...Právě proto nejdřív JEDNOU malej musí vyhládnout-aby měl potom větší potřebu dlouho a dobře sát.A když mu s tím trošku předem píchne tatínek.....

jakelina
18. kvě 2010

crawler, miminka můžou dosáhnout porodní váhy až ve třech týdnech

crawler
autor
18. kvě 2010

jakelina: Františkovi budou 3 týdny v neděli, tak snad ve čtvrtek na převážení už bude znát nějaký postup vpřed

mamina: tatínek zítra přijede, tak ho pověřím tím, aby odsál...Takže myslíš, že trvalé odsávání odsávačkou by vlastně vedlo ke ztrátě mlíčka? Malký se mi nepřisál už od pátku ☹ Tedy 3x se mi přisál, ale nic nevytáhl - nebo jen malinko. Třeba teď jsem ho chtěla přiložit, tak jsem prvně zkoušela v leže na boku - z prsa mi kapalo - on jak ucítil na jazyku mlíčko, tak ztichl, ale jak h spolkl tak řev a kroucení...když už hezky otevřel pusinku a já ho přiložila, tak stejně nezačal tahat- jakoby čekal, že to poteče samo a tak po pár vteřinách opět řev...tak jsem zkusila boční polohu, ale totéž a pak normálně vsedě zepředu a totéž. Vzteká se, kroutí hlavou, kope, strká si před obličej ruce atd. jsem ráda, že ho udržím...tak jsem odsávačkou odsála 75ml - to je tak akorát jeho porce. Pak začnu krmit stříkačkou přes prst a to je spokojený - hned se zklidní, doširoka otevře pusu a mezi jednotlivýma stříkačkama vesele hýká...Spokojený jak želva...Jenomže někdy odsaju jen 30ml - vím, že mlíčko v prsách je, ale odsávačkou ho nedostanu a jeho musím nakrmit a tak těch 30ml svého musím smíchat s 50ml UM...co mám jiného dělat? nemůžu ho nechta řvát hlady a on se prostě nepřisaje ☹ a když už se mu náhodou podaří správně přisát (tak 1x denně), tak tahá chvíli a spí, musím ho budit, ale potáhne 2-3x a spí zase...vytáhne ze mě max.10ml...:-( čím to a jak na to? Nechápu to, že v porodnici dokrmovanej nebyl a zvládl přibrat 11dkg za noc a den jen z mého mlíka - čili tahat správně umí, ale po příchodu domů jakoby to zapoměl a je to už 12dní a znovu na to nepřišel...Já nic nezměnila - mám kojo polštář, deodorant stejnej, polohu jsem volila stejnou...a on najednou reaguje takhle řevem... 😔 Kojení je věda...☹ závidím těm, kterým to jde samo...

jakelina
18. kvě 2010

vyzkoušej ho ještě zabalit do zavinovačky a stáhni mu do ní ručičky, nebo naopak se oba hodně vyslečte a třeba potřebuje ten kontakt
věřím, že je to deprimující, úplně chápu jak se cítíš

lamarika
18. kvě 2010

crawler a po jakých intervalech mu shruba dáváš baštu? Ještě mě napadla jedna taková trošku drastická metoda a hlavně pro tebe psychycky náročná. Prostě mu nedat hned jak si řekne, ale počkat minimálně 30 minut a pak mu dát prso. On by alespoň opravdu vyhladověl. Mně totiž přijde, že už ti tak trochu spohodlněl a nechce poctivě tahat z prsa.

jakelina
18. kvě 2010

jenom aby jí pak neunul hned po pár potáhnutích, když bude tak vyřvaný, ale taky bych to párkrát zkusila.

lamarika
18. kvě 2010

Já jsem myslela třeba jenom jednou to zkusit co to s ním udělat. Určo ne při každým kóju, to by bylo akorát tak na kylu

marku
18. kvě 2010

Já mám úplně stejný pocit z toho co popisuješ.... že malý ti z prsu prostě nechce tahat...možná máš slabší spouštěcí reflex a je to pro něj dřina a tak si prostě vykřičí tu stříkačku... 😅

crawler
autor
18. kvě 2010

jakelina: se zavinovačkou už jsem to zkoušela - lépe se mi drží, ale efekt to nemá :-/jsou to fakt nervy ☹

lamarika: dávám mu po 3-4hodinách...hladový musí být dost po takové době a v noci se mi budí třeba až po 6 hodinách...ono když ho zkouším přikládat tak to minimálně 15 minut trvá...snažím se, střídám polohy...on hladový, mlíko mu kape na obličej a do pusy a nic...nakonec to stejně dopadne tak, že musím stříkačkou buď své, když mám dost odstříkaného a nebo UM...jinak na koliky a bolení nijak netrpí - prdí krásně, takže se určitě nevzteká srze to...:-/

crawler
autor
18. kvě 2010

marku: no teď jak se z toho stresuju, tak je to možný, ale na druhou stranu, vždy prso promasíruju a hned vytéká mlíčko, tak nevím... 😔

mamina
18. kvě 2010

No,já si nemůžu pomoct,mě příjde,že má malej dva problémy.
1.) je opravdu línej tahat-na to je opravdu nejlepší nechat ho nejdřív pořádně vytrávit
2.)má koliku-na to -zase nechat vytrávit a HLAVNĚ si dávat opravdu dobrý pozor na to,co sníš.Pokud má tvrdý bříško,asi ho tlačej větry.Seznam jídel už jsem Ti psala,jen jsem zapomněla-ještě pozor na kvasnice,houby,houskový knedlíky a čerstvý pečivo.To nadýmá taky.(Na tu koliku by ukazovao i to,že se Tě snaží odstrčit a otáčí hlavičku od Tebe,místo aby hledal...)
Kde bydlíš?Pokud někde blízko,docela by stálo za to,setkat se.Pak bych Ti to mohla říct přesně... i bych Ti mohla ukázat,jak mu pomoct od toho bolení z nadýmání,aby se mu ulevilo...

lamarika
18. kvě 2010

3-4 hodiny pauza to je dost, mělo by to bohatě stačit na vytrávení. Malej by mi po takový době už lezl po zdi. Tak už mě opravdu nenapadá jak vyzrát na toho tvýho "lenocha"

crawler
autor
18. kvě 2010

lamarika: jste moc hodné, že si tu hlavu vůbec lámete a chcete pomoct...taky nevím...děsím se toho, že skončíme úplně na UM, protože mi klesá tvorba mlíčka díky tomu, že on mě nestimuluje...sice odsávám, ale asi to nebude tak docela ono...☹

lamarika
18. kvě 2010

jedině možná ještě pomůže ta laktační sestra v akci 😉 Určo se s ní spoj.

marku
18. kvě 2010

craw: dokud máš mlíčko, dávej alespoň odstříkané, má tam spoustu výživných látek , včetně protilátky od tebe na imunitu a je dobře stravitelné narozdíl od UM...... ale to ty jistě víš 🙂 😵

j.cien
18. kvě 2010

ahoj,mam stejny problem a jsem nestastna...mam 3 tydenni dvojcatka...Jedna holcicka se koji krasne a druha ne a ne se prisat....V porodnici mi rekli,ze mam kratke bradavky,ze jedine pres kloboucek...takze pres kloboucek sice dudla,ale nesaje....po 3/4hod "kojeni" ma na vaze +10g....za 14dnu pribrala sotva 100g a to jen asi z prikmu...davam ho bohuzel lahvickou,na alternativni prikmovani nemam fyzicky ani casove...strikackou to fakt nezvladam,ted uz pije 60ml,to by bylo strikackou na 3x...
Nespim cele noci...jsem uplne hotova...
Prosim,nemate nekdo kontakt na laktacni poradkyni v oblasti Trinecka?
Moc dekuji!

lamarika
18. kvě 2010

http://www.kojeni.cz/poradci.php tady je seznam laktačních poradkyň a kontakty na ně. Koukni tam, ale Třinec tam není, nevím co je nejvíc poblíž

ameli
18. kvě 2010

Ahoj necetla jsem tuto diskuzi uplne od zacatku, ale dovolim si prispet. Mela jsem obdobny problem, mala se narodila od 3 tydny driv, vaha 2190g, byla slaboucka na to aby sala z prsu, v podstate prvni 3 tydny doslova prospala. Hned v porodnici ji nasadili UM, zakazali mi ji prikladat aby se nevysilila. Kdyz nas propousteli vazila 2050g a najednou vypila max 10ml. Byla jsem zoufala z toho, ze malo pije, navic jsem chtela strasne kojit, odsavala jsem po kazdem krmeni a mliko vylivala do umyvadla, nase pediatricka mi rekla, ze moc nedoporucuje michat MM s UM a to jakymkoli zpusobem, zatezuje to traveni miminka, kazde to mleko ma jinou dobu stravitelnosti. Postupne jsem zacala malou prikladat, a ke konci mesice uz sala moc hezky, ale jen pres kloboucek, bohuzel ja mela malo mlika, asi tak 40ml denne z obou prs (jeden den jsem zkousela jen odstrikavat). Nase doktorka zastava nazor, ze nic se nema lamat pres koleno a kdyz videla jak jsem z toho nekojeni/kojeni vyrizena, rekla mi, ze to MM neni az takovy zazrak, ze na to aby to byla az tak uzasna tekutina by zena musela striktne dodrzovat spec. dietu (dostala jsem seznam potravin hned pri 1. kontrole a moc jich tam nezustalo), ze je to kojeni strasne precenovane a propagovane, ano je to prirozene a nenahraditelne ani ne tak slozenim jako tim intimnim kontaktem mezi matkou a ditetem, ale pokud to nejde tak to nejde. Proc je tak velky rozdil mezi bio mlekem/bio kravou a normalnim mlekem? Pokud budu jist to co se prodava bezne v obchodech, tak ze me zadna zazracna tekutina nevypadne. Kojeni jsem po mesici odpiskala, mrzelo me to hodne, ale nadruhou stranu se mi strasne ulevilo, odpocala jsem si od toho vecnyho odsavani. Mala byla taky diky me hned klidnejsi. Zacala jsem ji krmit z lahvicky pekne pomaloucku, hezky v klidu.
Chce to cas, jak jsem psala, byl to boj ale koncem 1. mesice uz zacala pit 40 - 60ml v jedne davce, pekne pribirala v 1. mesici mela 2,8kg a ted vazi 5,5kg 🙂 Vypadalo to ze zacatku strasne, nekonecne, krmeni strikackou byl boj, stala jsem u ni treba hodinu nez vypila 20ml! Potom sla jeste odsavat mliko, k tomu sterilizovat lahvicky. Nikoho nechci odrazovat od kojeni, ale myslim, ze pro miminko je nejdulezitejsi byt v pohode, nam to pomohlo uplne nejvic. Omlouvam se, ze jsem se tak rozepsala 😅

jakelina
18. kvě 2010

Ameli, hlavně že jste obě spokojené 😀

lucie777
18. kvě 2010

Craw, určitě ti poradí i dětská doktorka, zavolej jí, ať se za váma staví nebo sestra, jestli nemáte v okolí laktační, taky by měly vědět, jak správně kojit! Podívají se na tebe a třeba něco vymyslí! A když ne, tak nebudeš první ani poslední, co nekojí! I to má svý výhody, budeš si moct odskočit od malýho, jíst a pít, co hrdlo ráčí.. 🙂

Mamino, já to nemyslela vůbec špatně! Mně to taky jedna mamina radila, ať roztahá tatínek, ale můj manžel se toho asi bojí.. 😅

lucie777
18. kvě 2010

J.cien, malá pila dřív z lahve, než z kozy a naopak se odnaučila flašku, takže v tom nevidím nic špatnýho..I druhou kojíš přes kloboučky? Zkus to bez nich, holky se to určitě naučí! 🙂

j.cien
19. kvě 2010

Ameli dekuji za tvuj pohled 😉 ja se dostavam do depky prave z toho,jak strasne jsem chtela kojit...a ted jsem presne v tom kole-jednu nakojim pak se snazim nakojit druhou..zvazim ji,kolikat se vaha ani nepohne..nebo max o 15g...takze jdu michat UM,nakrmim...odrihnu a jdu odsavat...ted taky pisu jednou rukou a odsavam el.odsav....mam 10min,nez se mi vzbudi prvni holcicka na kojeni...a takto 24hod denne...uz fakt nemuzu ☹
Ta co nesaje,mela 2,4kg,zloutenku,stale spala...dokrm strikackou trvaql vecne a mela to pak studene....nervy...
Prvni holcicka je silna,mela 2,9 a saje krasne uz dlouho bez kloboucku...ale ta mala to proste nechape...a ja si vycitam,ze jsem neschopna a neumim ji to naucit....
Takze micham MM s UM-ted ctu,ze se to taky nema.... 😕 ale tolik MM neodsaju,kdyz potrebuji jeste kojit tu prvni holcicku...
Zkousim tu malou bez kloboucku...ale to je katastrofa,prso v puse a hleda...vzteka se,nemuze se chytit...zkousim ji nachystat tu bradavku,kdyz sundam klobouk a je v nem nacucla,tak je delsi...ale ani tak ji nechytne....

bufina
19. kvě 2010

Ahoj, mně se malej narodil v 34tt, byl v inkubátoru na kyslíku, neuměl pořádně sát, navíc měl žloutenku tak pořád spal. Krmili ho tam sondou do žaludku, pak z flašky. Sem mlíko poctivě odsávala, dávala ho pak doma malýmu z flašky, snažila sem se kojit, ale to trvalo snad půl hodiny vždycky. Malej se u toho kroutil, pouštěl se, byl protivnej. Nakonec jsem mu občas dala i UM. Pak jak trochu zesílil, tak začal pít celkem pěkně a od tří měsíců je už jen kojenej. Takže jsme to nějak vybojovali. i když s dvojčátkama je to asi ještě těžší. Dcerku jsem nekojila vůbec a je z ní stejně spokojený a zdravý dítě.

bufina
19. kvě 2010

A ještě taky se vůbec nedá srovnávat množství mlíka kolik se odsaje s tím kolik toho v prsu opravdu je. Sem potřebovala k doktorce, nechala jsem manželovi malýho s tím, že mlíko odsaju. Odsála jsem asi 50ml a to mám docela kvalitní odsávačku. Víc toho nešlo. a když malej pije, tak hltá až se kolikrát zakucká a ještě mlíko teče všude kolem.

lucie777
19. kvě 2010

J.cien, musíš zapojit manžela a babičky nebo kamrádky nebo tak někoho, ať se chvilku stará a ty se můžeš aspoň trochu vyspat! Vůbec si to nedokážu představit, ale máš můj obdiv, určitě to zvládnete, kdyžtak bude jedna na UM, taky se nic nestane! Známá taky míchala MM s UM, myslím, že je to lepší než jen UM, ať má aspoň trošku tvýho, když to jde.. 😉

jakelina
19. kvě 2010

j.cien, taky obdivuju
Já jsem byla prvních čtrnáct dní doma z porodnice a byla jsem hotová a to mi malý jenom spal a jedl a v noci se budil poprvé až v 1 hodinu a pak co 3 hodiny.
Ale u mě je to možná věkem, bude mi letos 40 a to už je trochu poznat na výkonnosti 😀 😀

crawler
autor
19. kvě 2010

j.cien: naprosto Ti rozumím - jsem na tom stejně (proto tahle diskuze) - jen s tím rozdílem, že já mám jen 1 dítě. Je dokonce 11dní přenášený a sílu na tahání by měl - vím jakou silou mi tahá malíček, když krmím stříkačkou...Je to boj a já ho nechci prohrát - staršně jsem si přála plně kojit a kojit až třeba do roku...Malovala jsem si, že to není nic těžkého, ale teď mám koloběh - malého se snažím přikládat - bojujeme třeba půl hodiny, pak jdu připravit UM, chladíme, mezi tím uklidňuju hladové mimi, pak krmíme stříkačkou - vypije už 80ml, takže to zabere strašného času. Když dokrmím, čekáme na odříhnutí, pak uspávání, pak musím odsát - mám ruční odsávačku a než odsaju aspoň 50ml, tak mi to zabere přes hodinu času...A takhle pořád dokola...:-/Jinak ta tvá malá se chová při přikládání zcela stejně a ten můj když je u prsa hodinu a půl, tak na váze přibyde tak 20g...:-/Upozorňuju Tě na poškození prsů - můj malý ještě nemá 3 týdny, já ho kojila přes kloboučky a prsa jsem měla samou ragádu až jsem ho ani přikládat nemohla, protože bych se počůrala bolestí...Teď se mi prsa zahojily, tak zkoušíme znovu, ale žádný pokrok...

Holky dneska ráno se mi ho podařilo přiložit - po krátkém boji se přisál...tahal a polkl zhruba až na každé 5.potažení...Nechala jsem ho u prsa 20 minut (aby se mi zase hned neudělaly trhlinky) a dala mu ještě své odstříkané - a vypil ho 60ml - čili za těch 20minut si vytáhl maximálně 20ml, protože pije teď 80ml...To je hodně málo...vždyť za tu dobu by měl být zcela napitý...!?! :-/ Co s tím? Mlíko by mu jinak stačilo - stále mi odkapává samo a odsávám - jemu to ale jakoby teče málo - tak buď neumí zabrat nebo já nevím... 😔
Co mám dělat? Myslíte, že se to ještě může naučit? Sát víc a rychleji?

bufina
19. kvě 2010

crawler, to zvládnete neboj. Jak sem psala já, trvalo to skoro 3 měsíce. Jak poroste a bude sílit, tak se to bude zlepšovat. U nás se to zlepšovalo pomaličku, ale nakonec to vyšlo a teď je jak vysavač 😀

jakelina
19. kvě 2010

Clawler, mě mléko ani neteče a mám ho dost, tak ty ho musíš mít dost taky, když ti odlapává. Já jenom někdy odstříkávám večer, když jdu spát, aby mě v noci prsa nebolely a taky vymáčknu sotva 20 a malý když se přisaje tak za pět minut vypije 70, podle vážení a je to fakt spíš o té technice. Mě to ručně vůbec nejde a odsávačku ani nemám. Možná by stálo za to půjčit si nějakou lepší, abys u toho nestrávila tolik času.
Já jsem teda nedodržovala ty mezery mezi kojením, jak doporučuje mamina, možná je to špatně, ale já kojím tehdy když malý pláče, a hledá prso. Někdy je to za hodinu, někdy za tři. Miminko může mít žízeň a nebudu ho trápit podle hodin a dám mu kdy chce. Taky mi dělal alotrie a kroutil se u pití, ale fakt to samo přešlo. Chce to trpělivost a klidně prso nabízet a nedělat si nic z toho, když ho odmítne a po chvilce vyzkoušet znova. U nás to taky trvalo nějakou dobu a malý přesto přibírá 200 g - 300 g za týden a já jsem měla pocit, že nic nevypije.
A dělá ti to i v noci???? To by mohl pít klidně a krmila bych ho častěji v noci. Tím se ti udělá i víc mlíčka.

lamarika
19. kvě 2010

crawler: Nezapomeň na to, že UM je sytější. Takže pokud ti UM vypije třeba 80 ml, tak tvýho mlíčka může klidně 100 ml. Na ty ml a dávkování se vyprdni, zbytečně se stresuješ. Ke všemu ti malej může vypít pokaždý jinak.
Určo se to ještě naučí, ale jak píšou holky co mají podobnou zkušenost, bude to chvilku trvat a budou to chvilku asi boje.