Problémy s přisátím a málo pije. Poraďte

crawler
17. kvě 2010

Ahoj, nenašla jsem toto téma a chtěla bych se zeptat zkušených maminek na rady.
Náš malý se někdy přisává i 30 minut - díky tomu ze mě tahal krev už v porodnici a měla jsem krvavé stroupky na bradavkách - kojení se stalo utrpením, protože bylo bolestivé a včetně přisátí trvalo 90 minut i víc a malý stejně nepřibral ani gram - čili musel za tu dobu vypít hrozně málo. Lékařka a laktační sestra mi řekly, že si musím nechat zahojit prsa, odsávat mlíčko a když nebude stačit (60-80ml - začínáme 3.týden života) tak namíchat s umělou výživou, budit ho atd. Prsa už se mi zahojily, ale za ty 4 dny pouhého odsávání mám pocit, že se mi mlíka tvoří míň a míň ☹ Máte stejné zkušenosti? Podařilo se vám rozkojit a naučily jste se přisávat? Díky za rady a tipy - strašně moc bych chtěla kojit a mrzí mě, že to nějak nejde...:-/

crawler
autor
19. kvě 2010

buf: obdivuju, že jsi to vydržela čtvrt roku!
jakelina: dělá to i v noci - prostě se nechytne - podaří se mu to fakt max.1x za den a to vytahá těch 10ml...čili šílený...No a jak se mi má tvořit mlíko, když ze mě za den vytáhne jen 10 ml? snažím se to dohnat odsáváním, ale to není ono...No jo Tobě malý přibíral, ale mě ne - za 5 dní nepřibral ani gram a to se mudře hodně nelíbilo, protože už by měl mít pomalu svou porodní váhu...:-/
lamarika: to máš recht...no já každý jídlo mixuju - většinou 40ml svého a 40ml UM...No jo boje to jsou a budou...za chvíli se vzbudí, tak bude zase bitva 😀

lamarika
19. kvě 2010

Craw, tak pevný nervy. Nejraši bych ti řekla aby ses na to vyprdla a zbytečně se tím nestresovala, ale vím že to nejde. Hlvně si alespoň odpočň kdy to jen pujde a snaž se myslet na něco jinýho

mamina
19. kvě 2010

Jaky,tu pauzu jsem doporučila jen na pár dnů,aby se malýmu srovnalo zažívání.A pak už jasně podle potřeby. 😉
Holky,odsávačky a váhy hoďte do koše!Zbytečně se stresujete!Říkala jsem,že odsávačka funguje a jiným principu než dětská pusinka.Já jsem odstříkala vždycky malilinko-a přitom VŠECHNY moje děti přibírali první 2 měsíce půl kila týdně!...Vážit stačí jen u doktorky,jednou za týden max.Jinak se z toho zblázníte!A chci se zeptat:z jednoho prsu kojíte a pak ještě odstříkáte nebo z druhýho odstříkáte?...Já teda prsa střídám přez kojení.Prostě jednou z leva a druhý nechám,při dalším koju z prava a levý nechám....A žádný naše dítě,ač plně kojený do roka nemělo v roce míň jak 10 kilo.Martínek měl 12,5...
Chce to hlavně klid,dostatek spánku,věřit si a nehledat za tím žádnou vědu.Žádná věda v tom není.Jen se musíte s miminkem zžít.A taky nemůžete čekat,že když máte miminko předčasný nebo oslabený po žloutence,že vypije hodně a bude přibírat tolik,jako třeba ty naše.Nejdřív budou pít málo,přibírat jen trochu,ale až se dostanou z tý žloutenky nebo dosáhnou zralostí novorozence narozeného v termínu,všechno se urovná samo.Dejte tomu klid a hlavně čas... 😉
Jo,někdo se ptal jakej je rozdíl mezi kravským a mateřským mlíkem.Kravský mlíko má víc tuku a prostě se miminku hůř tráví,má z něj koliku(tzv.bolení,větry..) a může na něj až získat alergii.V mateřským jsou tuky víc naštěpený-přesně natolik,aby bylo dobře stravitelný pro toho našeho bobečka a obsahue i spoustu vitamínů a látek na podporu imunity.Ne nadarmo se říká,že kojený děti nejsou tak často nemocný jako ty,které maminka kojit nemohla...

jakelina
19. kvě 2010

Clawr a nejsi u toho kojení v křeči, prostě napjatá a už předem čekáš , že to zase nepůjde???

Je to asi trochu divná rada, ale mojí švagrové poradili, když se jí dcera vztekala u kojení, ona to dělala jenom večer ať si dá štamprli zelené, nebo nějaké vínko, samosebou, že trochu a tím jak se jí rozproudíla krev, tak to pohlo asi i tím mlíkem a po týdnu ji to přešlo.
Ale to bys byla každý den na šrot, kdybys to měla dělat před každým kojením 😀 😀

jakelina
19. kvě 2010

Mamino, tak to si neumím představit, že by mi malý přibral 2 kila za měsíc. Ty brďo to obdivuju, to jsi asi měla smetanu místo mléka. Malý mi přibírá kolem toho kila a něco za měsíc.

lamarika
19. kvě 2010

teď mě ještě napadlo po přečtení přísěvku od maminy 😉 Craw a ty při každé snaze o nakojení kojíš jen z jednoho prsu nebo zkoušíš přilžit i k duhýmu? Já totiž malýho kojila zásadně z obou. První mu nešlo hnedka roztahat, ale mezi tím jak se snažil se uvolnilo a spustilo druhý. Takže u druhýho mu to šlo už jednoduše a pokud mu to nestačilo, tak jsem ještě přilola zpět k tomu prvnímu.

mamina
19. kvě 2010

No,však to stačí! 😉 To je ideální stav. 🙂 Mně mudra nechtěla věřit,že jen kojím a nadávala mi,že ho cpu kašema... 😀 A znám docela hodně dětí,který šli do první třídy a měli to,co Martin v roce a půl...16 kil..... 😀 😀 😀

lamarika
19. kvě 2010

u nás to bylo s tím přibíráním stejně jak píše mamina. Malej má v roce 11,5 kg. Mliko mi nikdy neteklo, odstříkávat mi nešlo, ale do půl roku byl plně kojenej a měl 9 kg. Takže mlika bylo dostatek

jakelina
19. kvě 2010

Lamarika malému krásné narozeninky. 😀

bufina
19. kvě 2010

Crawler, vydržela sem to proto, že mně doktorka pořád říkala ať vydržím, že je nedonošenej, slabej (2240g a 44cm) a ať ho přikládám často a třeba jen na chvílu aby se zbytečně nevysiloval. Je možný že kdyby mně to takhle dělalo dítě narozený normálně v termínu, tak bych se na to asi už dávno vybodla. A i když ti vytáhne jen 10ml, tak se ti těch 10ml zase udělá a jak bude postupně tahat víc, tak ti toho mlíka bude přibývat. Malej teď poslední dobou v noci pěkně spával, vydržel i 8 hodin bez jídla a prsa sem měla úplně v pohodě. Pak se tři dny v noci zase budil co chvílu a jedl. Další den spal zase celou noc a už ve dvě sem měla pocit že mně ty prsa asi prasknou jak sou plný a vložky v podprdě sem mohla ždímat. Takže tvorba mlíka se bleskově přizpůsobí potřebám dítěte.

jakelina
19. kvě 2010

Bufin, to mi dělá malý taky, když je nějaký neklidný, tak se dva dny budí častěji v noci a pak mám ve dne prsa nalité jak hrom. Ty děti si to řídí sami, my jsme jenom takové pojízdné cisterny. 😀 😀

jakelina
19. kvě 2010

crawler a ještě mě napadlo, když jsi jenom kojila, čural malý dost???
Podle počtu plínek se pozná, jestli má dítko dost a je pravda, že zpočátku mu těch 10ml může stačit a za hodinu bude chtít pít znova, ale to nevadí. Pořád by ti mělo toho mlíčka přibývat. Jenom aby se naučil přisávat. ☹ Jo a ještě někdo zkoušel tomu miminku před přisátím pát kapek toho mlíčka vstříknout do pusinky, aby se líp přisálo, tak můžeš taky vyzkoušet.

bufina
19. kvě 2010

Z tou cisternou je to přesný. Když jdu u nás u Olympie kolem automatu na mlíko, tak si z toho dělám srandu, že mám taky denně čerstvé 😀

bury
19. kvě 2010

Já bych moc neřešila, kolik vypije za jedno kojení... Spíš opravdu celkově za den. Každý kojení je jiný, někdy vycucne míň, někdy víc.
Držím hrozně moc palce ať to zvládneš. Odsávačka sice nenahradí pusinku, ale znám i příběhy, že půl roku někdo plně "kojí" pouze odstříkaným mlíkem. Je to teda asi pěknej záhul 😝
Mám taky hrozný problémy s kojením, ale chci vydržet. Nejdřív jsem měla strašný praskliny, dokonce jsem měla místo jedný bradavky a korát jeden velkej strup - odstříkavala jsem z toho prsu - bolelo to míň, než kojení. A stejně jsem u toho vždy brečela. No a aby toho nebylo málo, tak mám po kojení šílený bolesti prsů, jde to až k lopatkám. Sotva můžu dýchat. Někdy je to celkem v pohodě a jindy bych mlátila hlavou o zeď, jak to bolí, pálí atd. A ne a ne to přestat.... 😖
Už jsem si několikrát říkala, že se na to vykašlu, ale nedá mi to.
Tak hlavu vzhůru 😉 😉

mamina
19. kvě 2010

Holky,všeobecně se dělá víc mlíčka v noci a po ránu,kdy jste odpočaté a v klidu.A večer je ho míň úměrně k tomu,kolik práce jste udělaly a jak jste unavené.Zkuste víc zaměstnat tatínka,babičku nebo kamarádku,co nejvíc odpočívejte,choďte spát po obědě s miminkem....ke kojení si pusťte nějakou romantickou hudbu nebo hezkej film...Proto,že není umytý nádobí od oběda nebo že nejsou vyžehlené košilky,se svět nezboří! A mimču i vám to pomůže...

monas007
20. kvě 2010

ahoj holky, doufám, že nevadí, když se přidám do vaší diskuze 🙂 🙂 před 14 dny se nám narodilo naše první miminko a taky jsem měla strach, jestli mu mlíčko stačí a jestli vůbec přibírá, když se mi pomalu ani nebudí na kojení a vydrží spinkat i 4 hodinky a pak se přisaje, usíná u toho, takže celou dobu škrabeme za uchem... ještě kojím přes klobouček, takže mu to přitíká vlastně pomalu bez práce 😀 dneska jsme byli na kontrole a byla jsem mile překvapena 😉 při propouštění z porodnice měl 2790 g a dnes, přesně ve 14 dnech 3150 g 😀 😀 za deset dní nám přibral 360 g a to je super !! takže žádné stresování, odpočinek a věřte těm malým prckům - oni ví nejlíp kolik jim vlastně stačí a když to na ně přijde tak se sami přihlásí !

lamarika
20. kvě 2010

monas, tak to gratuluju k novýmu přírůstku do rodinky a jen ať vám takhle pěkně prospívá dál a nedělá vám žádný trápení 😉

monas007
20. kvě 2010

děkujeme 😀 taky doufám, že bude i nadále přibírat tak jak má a poroste jako z vody ! zatím ve všech oblečkách ještě plaveme, ale určitě to hezky doženeme 🙂)) byla to hodně dlouhá cesta k miminku, tak se člověk strachuje, aby bylo všechno v pořádku 🙂 ale ten malý asi opravdu nejlíp ví kolik si má vzít mlíčka 😀

lamarika
20. kvě 2010

jen počkej až za měsíc budeš vyřazovat to oblečení ve kterým teď plave a budeš si říkat: "A tos byl tak malinkej a tak to na tobě plandalo. . ." 😀

monas007
20. kvě 2010

jj, koupila jsem mu takový krásný svetřík s kapuckou a má to teď spíš jak kabát 😀 ale sestřičce na kontrole se moooooc líbil 🙂)) aspoň mu není zimečka. jinak dupajdy ze spodu přichytáváme ponožkami... napíšou velikost novorozenec... 😀 😀

bufina
20. kvě 2010

Tak to taky známe, jaký je to plavat v oblečení. Malej měl při propuštění 2250 g a 44 cm 🙂 no a za 4.5 měsíce vyrostl o 18 cm a přibral 4 kg, takže to teď oblečení jen lítá, jak rychle roste.

monas007
20. kvě 2010

bufina tak to hezky rostete a přibíráte 😀 my povyrostli zatím jen o půl centimetru 😀

bufina
20. kvě 2010

Dohání to pěkně, už skoro ani nemá s předčasně narozeným miminem nic společnýho, jen když jsme byli u doktorky a bylo tam stejně starý mimčo, akorát narozený normálně v termínu, tak to trochu rozdíl byl.

jakelina
20. kvě 2010

náš malý dorostl za dva měsíce o 10 cm, je to šílené jak rychle mu jsou krátké dupačky 😀

bufina
20. kvě 2010

Je to hrozný jak rostou, ještě v lednu mu byla vel. 50 veliká a teď mu už dávám 68.

monas007
20. kvě 2010

to ten náš drobek se narodil jen o 10 dní dřív, tak možná proto byl ze začátku takové trdlo 😀 ale ta dnešní kontrola mě uklidnila a jsem moc ráda, že povyrostl a hlavně přibral 😀

jakelina tak nám než bude něco krátkého to se asi ještě načekáme 😀

my se musíme jít pomalu chystat. taťka nám nechal ráno auto a sám jel autobusem, tak mu chceme jít s Martínkem aspoň naproti 🙂 ale jak bude chvilka tak mezi vás zase moooooc ráda nakouknu ! ještě se chystám stáhnout fotečky do PC tak pak můžete na to naše drobátko mrknout 😉

lamarika
20. kvě 2010

Holky tak my jsme se ve velikosti 50 nebo 56 ani neohřáli. Malej se narodil a měl 4,5 kg, takže šel hnedka do velikosti 62 🙂

bufina
20. kvě 2010

Tak to je pěkný 🙂 Měla jsem pro mylýho na cestu dom z porodnice takovej teplejší overálek vel 56 a ani nohama nedosáhl do nohavic jak mu to bylo velký 😀

jenny73
20. kvě 2010

Ahoj holky!

Blahopřeju je všem vašim kojencum-nekojencum i větším ratolestem a zkouším tu najít radu. Sice máme trochu jiný problém než vy, ale kojení se týká taky a je tu dost zkušených mamin ( 😉 ), tak třeba pochodím...

Včera nám byli 4 týdny, kojíme celkem bez problémů od porodnice (samozřejmě to bylo ze začátku jak na houpačce, chíli mi kozy div nepraskly, pak jsem plašila, že mám mlíka málo a tak dokola, navíc mi prvních 14 dní bylo dost mizerně....nicméně malej přibíral přiměřeně, takže vše OK). Momentálně máme rýmu. Minulý týden ze čtvrtka na pátek se mi malej začal jakoby dávit při kojení, ale šly z něj jen chuchvalce slin....ráno jsem volala k Dr. - po konzultaci, že mu není nc jiného, že to bylo ráno lepší a nemá teplotu - se usoudilo, že je to jen rýma a ublinkává hleny...víkend jsme přežili jakš takš, chvíli kobrý, pak zas to dávení a vykašlávání.....nedalo mi to, v úterý jsme byli u Dr. - na průduškách ani v krku nic, jen rýma. Navíc malej v ordinaci ani nezafuněl, (ještě v čekárně chrápal v kočáře jak medvěd) takže nakrosto úžasný zdravý miminko s hysterickou matkou 😒 Co mi tedy Dr. doporučila, že když mu nejde rýma z nosu, ale hromadí se mu ty hleny až v krku, tak odsáváme hadičkou rovnou z krku.

Tak a teď k dotazu - přiložim malýho na kojení, skočí mi po bradavce jak hladovej vlk....roztahá cca minutu a začne vydávat zvuk, jak když se topí...většinou se mu to vrací s hleny, pouští bradavku, tak odsaju a jedem dál a pořád dokola. Jenže - nemám doma váhu a netroufám si odhadnout, kolik toho vypije - jednou saje 30 min, až mám cecek jak kus hadru, jindy mi za 7 min. usne. Co mě straší je, že potom vydává zvuk, jako když krká pěnu...doufám, že je to všechno z té rýmy, ale nevím...

Pořád si říkám, že kdyby měl hlad, že by nespal "spokojeně" třeba 4 hodiny v kuse. Možná míň kaká, ale dřív měl zaflákanou plínu každý přebalování, tak si nemyslím, že v tom je problém.

Nemáte některá zkušenost?? 😔 Soucítím s vámi, vím co to je nespat, jíst jen kvůli tomu malému, být psychicky totálně na dně, ubrečená víc než prcek.... ☹ Držím všem palce!!

bufina
20. kvě 2010

A nemůže to být třeba reflux, že se mu to z části hned vrací zpátky?