Problémy s přisátím a málo pije. Poraďte

crawler
17. kvě 2010

Ahoj, nenašla jsem toto téma a chtěla bych se zeptat zkušených maminek na rady.
Náš malý se někdy přisává i 30 minut - díky tomu ze mě tahal krev už v porodnici a měla jsem krvavé stroupky na bradavkách - kojení se stalo utrpením, protože bylo bolestivé a včetně přisátí trvalo 90 minut i víc a malý stejně nepřibral ani gram - čili musel za tu dobu vypít hrozně málo. Lékařka a laktační sestra mi řekly, že si musím nechat zahojit prsa, odsávat mlíčko a když nebude stačit (60-80ml - začínáme 3.týden života) tak namíchat s umělou výživou, budit ho atd. Prsa už se mi zahojily, ale za ty 4 dny pouhého odsávání mám pocit, že se mi mlíka tvoří míň a míň ☹ Máte stejné zkušenosti? Podařilo se vám rozkojit a naučily jste se přisávat? Díky za rady a tipy - strašně moc bych chtěla kojit a mrzí mě, že to nějak nejde...:-/

bufina
8. srp 2010

@jakelina To jo, su moc ráda že ho máme 🙂

kalerat
11. srp 2010

ahoj, tak včera na převážení + 280 g, dr. byla spokojená 🙂

bufina
11. srp 2010

@kalerat No vidíš, nakonec papá hezky 🙂

iris
11. srp 2010

kalerat, super 😵

jakelina
11. srp 2010

@kalerat hezký přírustek. 😀 My jsme po očkování, už druhý den teploty a kňučíme a chceme se nosit. No radosti. Ve dvě ráno přijel manžel se synem z Chorvatska, tak tu trochu štrachali a všechny vzbudili, no jsem jak po koťatech. 😀 ☹ 😀

bufina
11. srp 2010

@jakelina My jsme měli taky super noc. Malej se vzbudil už kolem 11, tak sem si ho dala do postele, to se pořád vrtěl, kopal do mě, na další jídlo se v zbudil kolem třetí, pak zase nemohl usnout, tak su zvědavá co dneska. Není to poprvé co takhle v noci vyvádí. Si vždycky myslím že to sou už třeba zuby a další noc spí jak zabitej.

jakelina
11. srp 2010

@bufina no to asi budou nějaké zoubky, nebo bolení, protože hlad to určitě není. 😀 😀 To vypadá moc dobře, určitě hlady netrpí. My už taky můžeme začít kašičky a polívečky, tak se s tím musím začít vařit a chystat, Zlaté kojení, vytáhnout prso a nic nemuset připravovat. 😀 Dnes jsem mu ještě nic nedávala, byl protiva a zítra uvidím večer, jak to zvládneme s kašičkou a jestli mu bude chutnat.

bufina
11. srp 2010

@jakelina Tak to už budeš mít víc práce s jídlem. Člověk by řekl že se oloupe brambora, mrkva, ještě se k tomu něco přidá, ale u nás v kuchyni to vždycky vypadá jak po výbuchu 😀 Teď se mně nechtělo vařit, tak sem malýmu dala skleničku, no prskal to, tvářil se jak kdyby žvýkal citrón, nakonec začal řvat, tak sem mu vytáhla moje uvařený z mrazáku a pěkně to zbaštil, takže se skleničkama už u něho asi nepochodím. Kaše by mu mohly chutnat, Adámek dostal první vanilkovou od Nutrilonu a chutnala moc 🙂 Jinak se mu dívám na ty zoubky a nemá ani dásně nateklý, nebo červený, tak nevím....

jakelina
11. srp 2010

@bufina to máš pravdu, já jsem to taky zamražovala a pak ohřála ve vodní lázni. Nechtělo se mi vařit každý den, budu to tak dělat zase. Já mám malou zahradu, tak mám vše svoje. To je fajn, že to nehnojíme a nestříkáme. Jenom nejsou letos jablka, chtěla jsem dělat přesnídávku. ☹

bufina
11. srp 2010

@jakelina Tak víš jakej je rozdíl mezi normálním a bio zemědělcem.... Normální práškuje ve dne a BIO v noci 🙂

jakelina
12. srp 2010

@bufina to máš pravdu, často to takhle šidí a proto já nic Bio nekupuju.

peko
12. srp 2010

Ahojky děvčata, my máme taky problémy s kojením.
Malá měla po narození těžkou žloutenku, pár hodin po porodu putovala na fototerapii, kde strávila 8 dní ☹ , chodila jsem za ní každé 4 hodiny na kojení, ale mám ploché bradavky, tak jsme hned vyfasovaly klobouček a případně dokrm ze stříkačky, malá si dokázala vytáhnout max. 10, výjimečně 20 ml. Se zvyšujícími se dávkami dokrmu nás sestry přelifrovaly na lahev ☹ .
Teď jsme 4. den doma a malá se nechce přisát vůbec, zkouším to teda bez kloboučku, ale přesně jak psala crawler - vzteká se, odtahuje se, šermuje ručičkama, prostě to prso do pusy nevezme a když, tak jen brdavku a hned se pouští. Včera u nás byla laktační poradkyně, podařilo se nám malou přiložit, ale asi si nic nevytáhla, protože pak si velmi hlasitě řekla o dokrm, zblajzla ho plnou dávku. Já se snažím odstříkávát, ale nějak mi na to nevybývá čas, mám doma půjčenou elektrickou odsávačku od Medely, ostříkám tak těch 10 - 20 ml z jednoho prsa, což se mi zdá strašně málo.
Tak nevím, jak na ni, aby si to prso pěkně vzala do papulky a pila.

bufina
12. srp 2010

@peko Co čtu ten první odstavec o porodnici, to je jak u nás s prvním dítětem. Byla jsem v Brně Bohunicích a fakt úplně to stejný, žloutenka, kloboučky, flaška..... Bych ty sestry zastřelila, když jim bylo zatěžko malé dávat větší dávku ze stříkačky, tak sem to mohla dělat sama.... Byla ve fotu 2 dny, takže sem ju jen chodila kojit, to nevytahala skoro nic, tak ju pak dokrmovaly. Takže doma sem mohla kojení rovnou zabalit, protože malá byla u prsu hysterická, vůbec se nechtěla přisát, max. pila pár vteřin, pak se pustila a zase řev dokud nedostala flašku. Taky sem odsávala, asi 3 měsíce, aby měla aspoň občas moje mlíčko. Snad se vám to podaří zdolat a rozkojíš se. Bych takový sestry střílela...

crawler
autor
12. srp 2010

@peko no, uvidíš, jak to dopadne, zkoušej dál přikládat, Išek se najednou ze dne na den chytil, ale to už měl aspoň 4-6 týdnů. Pak se přisával, chvilku bumbal a pak se začal příííšerně vztekat - dával mi najevo, že mlíko došlo, já měla totiž taky zásoby cca 20ml, když on potřeboval už 80ml - dokrmovala jsem alternativně, ale když potřeboval čím dál víc, tak jsem mu dala lahev a bylo - kojení to vůbec nenarušilo - nám to naopak pomohlo, měla jsem tu nejmenší dírku a on se musel pachtit i u lahve a pak jak jsem se snažila rozkojit a mlíka přibylo, tak mi přišlo, že z prsou mu to teče líp 😉 ovšem obávám se, že pokud se nepřisaje, tak mlíčko ztratíš, protože já takhle málo měla, když se 3 týdny nepřisával, ale v dobu, kdy byl malý jako tvá Nela jsem bez problému odsála 70-80ml, což mu stačilo...pak tvroba samozřejmě postupně klesala až na těch 20ml, pak se začal zase chytat a postupně ho přibývalo. Zkoušej ji přikládat aspoň každé 2 hodiny a když se aspoň na chvíli chytne, tak to bude super ;.)

peko
12. srp 2010

@bufina - no hádej kde jsem rodila ....... malou jsem si dokrmovala sama, ale po týdnu nervů, kdy bude Neluška v pořádku, jsem občas v noci nedokázala vzdorovat nátlaku, že nám to ze stříkaček moc dlouho trvá a ona musí rychle zpátky do fota, aby ta léčba byla úspěšná a tak to dostala z flašky.
A přesně jak píšeš, malá je u prsu hysterická, teď odpoledne se mi podařilo, že se přisála, ale ke každému prsu jen jednou a spíš si dumlala a spala, než aby sála a když se pustila, tak podruhé se mi ji přiložit nepodařilo, pak jsem ji stejně musela dokrmit plnou dávkou UM.

@crawler - a jakou flaštičku jste měli? mě přijde, že všechny strašně tečou, z flašky to malá vyloženě hltala
s tím přikládáním každé 2 hodiny nevím, malá se naducá a spí ty 4 hoďky, občas ji musím budit, to by pak vůbec nespala (o sobě ani nemluvím) .......

bufina
12. srp 2010

@peko No jo, u nás to bylo taky, z fota vytáhnout na max. 30 minut a stihnout nakrmit i s přebalením a vážením. To se fakt nedá stihnout. Ty sestry se tam s tím fakt nese.... U druhýho dítěte to stejný, byl v inkubátoru, krmili ho sondou do bříška a pak opět přišla na řadu flaška, ale to jsme nakonec kojení vybojovali, tak budu držet palce.

peko
12. srp 2010

no já musím přiznat, že už jsem docela vyčerpaná, manžel mi sice pomáhá, ale nevyspíme se pořádně ani jeden a já se děsím toho, až se bude vracet do práce .... takhle jsem si ty první dny doma rozhodně nepředstavovala ☹

crawler
autor
12. srp 2010

@peko savička nuk s tou nejmenší dírkou - tu ale na druhou stranu nedoporučuju, páč malej z toho byl tak zmoženej, že ani tu plnou dávku nevypil...přibíral krásně, ale tvá holčička je přeci jenom malinká a mohlo by ji to moc vyčerpávat......ted máme babynovu savičku 0-3m na mlíčko a jde to taky hůř než z prsa...víš já si to taky představovala zcela jinak - až ted!!! se začínám vzpamatovávat - mám víc času, ale do ted jsem nedělala nic jinýho než kojila, dokrmovala a odsávala...první měsíc stál úplně za prd....jak už jsem psala - chce to zvážit, co je důležitější...Nela je taky vaše první dítě, takže já bych zkusila přikládat a přikládat - prostě jí dej mín dokŕmu, aby nespala tak dlouho, páč když jí budeš přikládat tak málo, tak se stejně nerozkojíš a zbytečně by ses trápila😉

bufina
12. srp 2010

@peko @crawler Ono spíš záleží na mlíčku, jaký se dává. Hipp je hustší než třeba Sunar. Takže ten by tím Nukem protekl asi v pohodě. Jinak mně se osvědčily savičky Lovi od Canpolu. Sou krásně měkoučký, zato třeba Aventy sou úplně na houby. Taky sem občas koupila Tesco babys a u těch se mně právě stalo že mlíčko (sunar nebo beba) tekly v pohodě, pak sem koupila Hipp a najednou se malá hrozně nadřela. Takový hustší složení jak Hipp má aji Babylove, nebo Humanna.

jakelina
12. srp 2010

@bufina já chci začít učit malého na čajíček. Jakou mám koupit savičku, nemám zkušenost. Mám od MAM a tu nechce. ☹

bufina
12. srp 2010

@jakelina Sem malýmu koupila tu Lovi a byl spokojenej, je strašmě měká, tak mu to asi vyhovuje a stojí kolem 40 kč. Předtím taky vůbec nic pít nechtěl, až sem mu vyměnila na flašce dudlíky, tak začal bumbat hezky. Dnes vypil skoro 300ml.

jakelina
12. srp 2010

@bufina a kde to kupuješ ,jestli v nějakém marketu, nebo DM ???

bufina
12. srp 2010

@jakelina Kupovala sem to v Pompu, v žádným hypru to neměli a v dm taky ne ☹

peko
12. srp 2010

@crawler - my máme lahvičky od Tommee Tippee, je fakt, že jsem to zkoušela a mlíčko z ní kape, ale jinak musí sát, savička se tvaruje trochu jak prso, takže se musí snažit, ale teď jsme ji nepoužívali, snažili jsme se dokrmovat ze stříkačky
přikládat zkouším, ale dočkám se jedině řevu, malá prso vzít nechce, když jí dám k pusině prst, tak ho chňapne a drží jak drak 😲 , je fakt, že ty moje bradavky za moc nestojí, levou mám celou popraskanou a bolí to jak 100 čertů

jakelina
12. srp 2010

@bufina tak děkuju, to máme v Tesku, tak to alespoň nemusím hledat po celé Opavě. 🙂

crawler
autor
13. srp 2010

@peko hele, mě taky děsně vyváděl - zkoušela jsem ho přiložit před každým krmením, řval a ječel, kroutil se atd. trvalo to dlouho. bradavky mám ok, takže tím to rozhodně nebylo. většinou se nechytl vůbec, ale cca v tom 1měsíci najednou z ničeho nic to šlo, mlíčko už skoro žádný, ale tím jak tahal, tak se zase začalo pomalinku dělat, příkrmu ubývalo...uvidíš, každý mimi je jiný, ale zatím bych ve snaze nepolevovala +😉

bufina
13. srp 2010

By mně zajímalo co by ty mimina dělaly v době kamenné, kdy neexistovaly Sunary....

jakelina
13. srp 2010

@bufina asi je to i tím, že tehdy se mimčo od maminky vůbec neoddělovalo a ty co byly malinké, nebo měly nějaký problém prostě nepřežily. Je to smutné. ☹

peko
13. srp 2010

@crawler - no večer už jsem se rozhodla, že na nějaké kojení kašlu, v noci malá dostala UM z flašky a nad ráne m se pěkně přisála, sice trochu s bojem, ale šlo to, i když mi přijde, že si nic nevytáhne, protože ten Nutrilon si pak vyřve celou dávku
tak jdu zkusit zase přiložit a uvidíme, dopoledne se mi podařilo odsát dokonce 40 ml, tak to teď dostane jako předkrm 🙂

crawler
autor
13. srp 2010

@peko jo🙂 nevzdávej to - ještě je na to brzy😉