Problémy s přisátím a málo pije. Poraďte

crawler
17. kvě 2010

Ahoj, nenašla jsem toto téma a chtěla bych se zeptat zkušených maminek na rady.
Náš malý se někdy přisává i 30 minut - díky tomu ze mě tahal krev už v porodnici a měla jsem krvavé stroupky na bradavkách - kojení se stalo utrpením, protože bylo bolestivé a včetně přisátí trvalo 90 minut i víc a malý stejně nepřibral ani gram - čili musel za tu dobu vypít hrozně málo. Lékařka a laktační sestra mi řekly, že si musím nechat zahojit prsa, odsávat mlíčko a když nebude stačit (60-80ml - začínáme 3.týden života) tak namíchat s umělou výživou, budit ho atd. Prsa už se mi zahojily, ale za ty 4 dny pouhého odsávání mám pocit, že se mi mlíka tvoří míň a míň ☹ Máte stejné zkušenosti? Podařilo se vám rozkojit a naučily jste se přisávat? Díky za rady a tipy - strašně moc bych chtěla kojit a mrzí mě, že to nějak nejde...:-/

mamina
20. kvě 2010

Jenny73,podle mýho má malej opravdu jen rýmu.Stav se v lékárně nebo ve zdravotnických potřebách pro odsávačku,která jde připojit k hadici od vysavače.Holky si jí nemůžou vynachválit.Má pořádnej tah,vysaje všechno a přitom je snesitelnějí,než ta normál,kdy to možná taháš ty.Počet pokakaných plen není důležitej,protože mateřský mlíko je zcela rozbouratelný,zpracuje se skoro beze zbytku.Není problém,když nemá pokakanou plínku třeba 3 dny.Důležitější je,kolik plen má denně počůraných. 😉
Jo,a kdyby ta rýma nepolevovala,zkus popřemejšlet,jestli třeba nemáte v rodě alergika a jestli nemůže mít malej taky alergii na něco,co jsi snědla,na pyl,prach nebo roztoče...(Tím nechci říct,že doma neuklízíš! I kdybys uklízela 24 hodin denně,prachu a roztočů se 100% zbavit nedá nikdy.Třeba by pomohl nějakej zvlhčovač vzduchu nebo čistička vzduchu.....Prozatím stačí jen vlhká plenka přehozená pře postýlku nebo topení.. 😉

lamarika
20. kvě 2010

jenny, změň polohu při kojení aby byl spíš v horizontální (svislé) poloze. Jak ho kojíš a on u toho leží, tak se přitom dáví i těma hlenama. Tohle by mělo pomoct. Jinak já bych možná začala dávat kapky do nosu na rozpouštění hlenů třeba nasivin (myslím, že je i pro děti od narození)

mamina
20. kvě 2010

Bufy,to už by se vědělo.Při refluxu nemá miminko dovyvinutý žaludek,zvrací po každým jídle (neublinkává,ale zvrací obloukem!),má permanentně hlad a nepřibírá.Musí se to většinou řešit operativně...Tohle není ten případ. 🙂

jenny73
20. kvě 2010

Jen ještě dodám, že o rýmě jsem toho všude načetla mraky, ale nikde jsem nenašla, jestli je to spojený i s těma "zvukama" jako že krká pěnu (on jí nekrká, nebo z něj prostě nic nejde, jen ten zvuk).

jenny73
20. kvě 2010

Teda to je fofr, děkuju 🙂 Každopádně - normálně mi neblinkal vůbec a teď mi vrací jen ty hleny. Kapičky dáváme, plínu na postýlce máme...odsávačku na vysavač taky, ale nevím, jak je to možný, ale nějak nám to s ní nejde. Teď opravdu nejvíc odsaju při kojení a po z krku. Mamino děkuju moc s radou ohledně pokakaných plínek, čůráme teď častěji než dřív, naopak kakáme míň.
Mě nejvíc začalo strašit to pořád okecávané "krkání pěny", protože teď už i docela hezky dýchá nosem - takže zbývají hleny v krku a pěna - je to zvuk opravdu jako když spolknete slinu a krknete jí zpět.

jakelina
20. kvě 2010

Jenny na tu pěnu je dobrý Sab Simplex

mamina
20. kvě 2010

Kdyby nebyl spokojenej,myslím,že bys to poznala.Brečel by,kroutil by se,nechtěl by spát,ale chovat se,pořád by chtěl bejt u prsu... Ta odsávačka by mu měla hodně pomoct... 😉

bufina
20. kvě 2010

Nám malej právě pořád ublinkával, i když si brknul, tak to pak šlo stejně po troškách ven, ublinkával třeba další dvě hodiny. Doktorka mně právě říkala něco s tím refluxem, ale že se to spraví jak bude větší.
No a stěma plínama, malej měl od narození pokakaný tak max. dvě denně, od tří týdnů kadil obden a má to tak dodnes.

crawler
autor
20. kvě 2010

Ahoj Holky🙂

jsem ráda, že diskuze poslouží i jiným maminkám v krizi než jenom mě...😉

Jinak dnes jsme byli na převážení a máme úžasných 300g navíc. Je to ovšem jen díky tomu, že odsávám a dokrmuju Hippem.

Dnes už se mi 1x podařilo ho přisát, nechala jsem ho 25 minut - nechtěl se pustit, tak jsem ho odtrhla, aby mi zase hned nepraskly prsa - jsem ráda, že už je to zahojený, No ale stejně ještě plakal a chtěl hodně dokrmit...Byla jsem u laktační a všechno jí řekla. Říkala mi, že některý děti prostě jsou nesavci a že s tím taháním a přisáváním mají problém, že to nemám vzdávat a zkoušet. Nicméně to nemám lámat přes koleno a každopádně už mám krmit lahvičkou s tou nejmenší dírkou. Světe div se - já myslela, že ten náš prostě neumí tahat silně a rychle, ale za 8minut v něm zmizlo 80ml!!! přitom je to pro něj mnohem namáhavější než z prsu (minidírečka a tuhý dudel)...Takže kde je zakopaný pes? Malý se přisaje dle nálady - jednou na to prso, jednou na druhý. Je jedno, zda je poloprázdný nebo přeplněný...Prostě když se mu chce tak to jde...Bohužel je to jen tak jednou za den a vysaje mi jen tak těch 10-20ml - čili, kdybych to nechala na něm, tak už má jen sotva kilo - to prostě nejde...:-/

mamina: ono to není tak jednoduchý - už jsem se hodila do pohody, teď mi celý víkend hrozně pomáhala mamka, takže jsem nebyla přepracovaná...ale malý prostě o prso nemá zájem, vzteká se, kroutí a je mu úplně jedno, že mu do pusinky kapu mlíčko z prsa...☹

crawler
autor
20. kvě 2010

jinak my máme pokakaných asi 6 plen denně a počůraných taky tak...Když jsem jen kojila, tak jsem čůránky ani nějak nepostřehla ☹

jenny73
20. kvě 2010

Koukám, že se tu člověk dozví víc, než u doktora, děkuju moc!!!

Mrňous brečí minimálně a nijak urputně, spíš na sebe občas upozorňuje a kroutí se akorát, když si ho dovolím budit na krmení 😅

A do teď jsme měli každý předalování zes... až na záda 😝 Ale přibejval, tak jsme to neřešili a možná měli.

Dneska si dokonce po týdnu 2x normálně krknul, tak snad to bude už jen lepší, jsem z toho taky unavená, zoufalá... 😒

Teď pro změnu škytáme - pořád něco 😉

lamarika
20. kvě 2010

craw, tak to je supr, že tak přibral 😉 To je krásný 🙂 Taky je fajn, že už si z toho neděláš tak těžkou hlavu a že to pořád zkoušíš. Třeba mu prostě víc chutná UM než tvoje. V dnešní době když se dítko nechytá, tak už máš možnost jak ho nakrmit. I kdybyste zůstali na UM, tak se přece nic neděje a má to i svá pozitiva. Když už nebudeš moct, tak tě může kdokoli zastat. Je víc syté, takže ti bude pravděpodobně i líp spát. Nečekají vás žádný prdíky.

crawler
autor
20. kvě 2010

jenny: Jé, my taky škytáme - aspoň 3x denně 5 minut🙂čím to je? já to ještě nevypozorovala - někdy jsem si myslela, že mu je chladno, někdy, že se přepil, ale je to asi pokaždé z jiného důvodu...

lamarika: moc díky za podporu - víš co - já si začala připadat jako prašivá - dnes se na kojení klade důraz a já vždy toužila kojit a kojit dlouho - dát dítku prostě to nejlepší...Mlíčka se udělalo dost a najednou takovýhle problém...prostě zoufalost - malé brečí hlady a přitom nechce moje prsa...☹((Už se s tím smiřuju, budu to dál zkoušet, ale jak říkáš - sama jsem začala vidět hodně pozitiv na UM - já si můžu jíst co chci, malému moc chutná (dávám Hipp s probiotikama), neblinká, nemá prdíky a hlavně hýká blahem, když ho krmím a dělám mu pauzy, aby tak nehltal🙂 U prsa se vztekal, plakal, kroutil. I když je to miminko, které nedokáže říct, co se mu líbí a co ne, tak výrazy v obličeji, druh pláče apod. vypovídá za vše...Takže já budu šťastná, když se mi podaří jednou za den ho přiložit, že třeba tu dvacítku dá, tak aspoň něco a pokusím se mlíčko udržet co nejdýl, aby měl aspoň drobné svačinky z mé tvorby🙂, ale jinak to vypadá na UM a svět se nezboří...😉

mamina
20. kvě 2010

Crawler,ODTRHÁVAT NESMÍŠ!!! I kvůli tomu můžou vznikat ty ragády.. Strč mu po kojení do koutku pusinky malíček a pustí se sám-a bezbolestně! 😉 Viděla Tě ta laktační při kojení,nebo jste si jen tak povídaly?Vždycky je lepší,aby Vás u toho viděla.Přece jen,někdy stačí mimi o kousíček posunout,někdy jen jinak podložit hlavičku,prostě maličkost.A rozdíl je ohromující...

bufina
20. kvě 2010

crawler, zkoušej to pořád dál, ale nestresuj se. Je ještě malej, může se to naučit. U nás to byly tři měsíce taky galeje a teď je plně kojenej. I když mu dáš UM, tak pokud má občas i od tebe, tak ty důležitý obraný látky a vitamíny dostane.

bufina
20. kvě 2010

Ohledně UM jsem si psala už s holkama na nekojencích. První holčičku sem nekojila vůbec a po UM měla úplně stejně blaženej úsměv jak má malej teď po kojení. Kojení se hrozně přeceňuje a matky co nemůžou to akorát stresuje. Po první zkušenosti a malou teď v kojení vidím akorát výhodu kolik to ušetří peněz, jinak mezi spokojeností obou dětí není žádnej rozdíl.

lamarika
20. kvě 2010

craw já jsem rodila CR a měla jsem strašnej strach z toho, že nebudu moct kojit, nakonec nám to vyšlo a kojím ještě teď. Ale kdyby to nevyšlo, tak bych si z toho nedělala hlavu. UM už je někdy kvalitnější jak mliko některých mamin. Jsem ráda za to že kojím, ale jak píšeš. Kojení se strašně teďka propaguje, ale někdy není proč. Ano mateřský mliko je pro dítě nejlepší (ale né vždy), ale né za cenu zdeptaný na kraji zhroucení matky. Matka má být v pohodě aby pak bylo i dítko v pohodě. A pokud to znamená, že nebude kojit a dítko bude na UM, tak v tom přeci není žádnej problém.

crawler
autor
20. kvě 2010

mamina: no já měla ragády z toho, že byl u prsa 90minut a za 2 hodiny dalších 90minut , apod. říkala jsem si, že ještě neumí tahat, že je slabý kvůli žloutence apod.tak jsem ho nechala...ale stejně za tu dobu vypil jen desítku a mě pak kvůli ragádám nezbilo nic jinýho než krmit přes prst stříkačkou :-/ s Laktační jsme si jen povídaly - za prvé byl krátce najezený - doma strašně řičel hlady a za druhé - u nás nemůže být o kojení řeč - spíš o snahy se přisát, ale nemůžu o sobě říct že kojím, když ho mám u prsa jen jednou denně :-/ Já to zkoušela už mockrát a všelijak...a co se týče polohy, tak je to opravdu jedno - kojím s kojo polštářem, takže je pořád ve stejné výšce, hlavičku mu chytám pořád stejně a jednou to jde a pak 100x ne...

buf: však já toho odsaju denně kolem 100-200ml - denně mu dávám cca 1:1 UM s MM, takže si říkám, kéž to vydrží co nejdýl to moje mlíčko...

crawler
autor
20. kvě 2010

buf: no vida - já právě když slyším jak nadšeně a nedočkavě hýká na UM, tak už mi to je tyk jedno 😉

lamarika: já právě taky rodila sekcí a bála jsem se, zda se vůbec rozkojím, ale byla to opravdu baby friendly hospital a nosili mi ho neustále každé 3 hodiny ve dne v noci, učili mě přikládat, prostě paráda...Nicméně malý si pak vybral jinou cestu stejně🙂 jsou to sice jen malí "hloupí" človíčci, ale už mají svůj názor na věc 😀

lamarika
20. kvě 2010

craw ono se to nezdá, ale jsou vychytralí až to hezký není 😀 Já kolikrát čučím co ten můj ďábel vymyslí 😀

jenny73
20. kvě 2010

Crawler - škytáme taky často...jednou před jídlem, podruhé po...jak kdy. Někdy to přepije, jindy ho chvíli nosím, jako na krknutí a přestane, jindy se prostě jen vyškytá a pak většinou usne. Ale my škytali každý den už v břiše, tak už jsem si zvykla 😉

Mamino ještě jednou dík, dvojnásob, už jsme se potkaly na diskusi o cukrovce 😉

bufina
20. kvě 2010

Jsem rodila obě dítka taky císařem. Akorát v té naší slavné baby friendly hospital se vůbec nerozpakují vrazit mimčům flašku s UM, aniž by to probrali s matkou. Tak to dělali u malé když měla žloutenku. Mohla jsem ju vytáhnout ven jen na půl hodiny a to sem ju v tom limitu musela stihnout aji přebalit. Po císařu bylo mlíko až později, takže se nakojilo úplný minimum. Asi se nechtěli zdržovat dokrmováním ze stříkačky. A pak už malá nechtěla prso vůbec.

mamina
20. kvě 2010

Jenny,není zač.Když vím a můžu,poradím,pomůžu... 😀
Crawler,máme tu i diskuzi my matky,které máme dětí vícero a nedávno jsme se shodly na tom,že kojící polštář je jen chvilková módní záležitost a vesměs to manželé používají jako polštář pod hlavu nebo my pod nohy..Zkus to bez něj-třeba se malej dostane do lepší pozice... 😀 Bez vyjímky nám to přišlo jako dost nepraktická a omezující věc a rozmlouvaly jsme koupi kojícího polštáře nastávající babičce,pokud si o něj dcera vysloveně sama neřekne....Jediný,kdy bych to MOŽNÁ pochopila,když je mamina po CS,ještě jí bolí rána a chce kojit v sedě,aniž by malýho musela držet na ruce. (ale podle mého je v tom případě lepší kojit v leže na boku,s mimčem přitisknutým bříško na bříško...-s ohledem na ránu,na mimčo i na maminku) 😉

jakelina
20. kvě 2010

Mamino, já mám kojo polštář doteď a kromě noci, kdy kojím vleže mi vyhovuje, ale snažím se někdy kojit i bez něj, aby se změnila poloha malého a navíc aby se pak nevztekal, kdyby měl být nakojený někde venku, nebo prostě bez něj a to se mi osvědčilo. Napije se prakticky v jakékoliv poloze, kromě v sedě 😀 😀 na to je malinký

mamina
20. kvě 2010

Jaki,tys tam u tý diskuze asi nebyla. 😀 Ale Siw o něm uvažovala pro dceru.Chtěla ho jako překvápko...

lamarika
20. kvě 2010

tak já měla s kojícím polštářek problém. V porodce jsem ho používala, supr věc po CR 😉 Aji jsem přemýšlela, že si ho pořídím domů, zatím jsem využívala normální. Jenže jsem pak měla problém, že když jsem někde byla, tak jsem neuměla jinak syna nakojit. Někde na návštěvě to nebyl problém, ale někde v kavárně nebo v parku už docela jo a vysvětlit synovi, že teď nesmí mít hlad, protože maminka je neschopná moc nešlo. Takže jsem rychle polštáře zrušila a začala se pěkně učit i jiný polohy 😉

jakelina
21. kvě 2010

Lamarika, právě proto to já střídám a je to v pohodě. Na polštáři kojím, když u toho třeba svačím, mám pak volné ruce a je to v pohodě. Ale taky bych měla strach, že se jinak nenají, kdybych ho používala pokaždé.

lamarika
21. kvě 2010

Jake já jsem si to pohodlí polštáře užívala až moc 😅

crawler
autor
21. kvě 2010

u nás ten problém ale není kvůli polštáři - však jsem zkoušela mnoho jiných poloh a v těch se mi nepřisál vůbec - když už se to povede, tak jedině s kojo polštářem a konkrétně boční poloha...třeba to klasický kojení, že žena sedí a kojí zepředu a dítě má na rukách...no vůbec nevím, jak na to...Nevím, jak ho mám udržet a zároveň držet prso:-/

mamina
21. kvě 2010

Ale to Ti měla ukázat ta laktační poradkyně!!! 😲 😲 I když byl malej po jídle-mohla Ti aspoň ukázat nějaký polohy vhodný pro kojení... 😠
Třeba tahle-pohodlně si sedneš,překřížíš si nohy,malýho si položíš do ohbí lokte(vnitřní strana) hlavičkou a ruku si opřeš o tu nohu.To je celý ! 😅