Problémy s přisátím a málo pije. Poraďte

crawler
17. kvě 2010

Ahoj, nenašla jsem toto téma a chtěla bych se zeptat zkušených maminek na rady.
Náš malý se někdy přisává i 30 minut - díky tomu ze mě tahal krev už v porodnici a měla jsem krvavé stroupky na bradavkách - kojení se stalo utrpením, protože bylo bolestivé a včetně přisátí trvalo 90 minut i víc a malý stejně nepřibral ani gram - čili musel za tu dobu vypít hrozně málo. Lékařka a laktační sestra mi řekly, že si musím nechat zahojit prsa, odsávat mlíčko a když nebude stačit (60-80ml - začínáme 3.týden života) tak namíchat s umělou výživou, budit ho atd. Prsa už se mi zahojily, ale za ty 4 dny pouhého odsávání mám pocit, že se mi mlíka tvoří míň a míň ☹ Máte stejné zkušenosti? Podařilo se vám rozkojit a naučily jste se přisávat? Díky za rady a tipy - strašně moc bych chtěla kojit a mrzí mě, že to nějak nejde...:-/

bbberta
26. kvě 2010

crawler: urco to zvladnete!! ja ted na odsavani kaslu, zkousela jsem to, ale po kojeni vzdy max 10-20ml, tak se mi nechce spinit odsavacka 😉 jinak ted tyden mame jen MM (od stredy do nedele odstrikane+trocha kojeni, od nedele jen kojeni)..a tyden predtim to bylo pul na pul odstrikane a nutrilon + troska, co si maly vysosal).

jak: fakt nemate dudlika? super, ze v tom nejsem sama 😉 i kdyz se bojim, ze se stavam zivym dudlikem..taky nekdy usiname prisati - vecer miva hysteraky a jedine prso pomuze..ale po prvnim nocnim kojeni maze do sve postylky.

blby je, ze moc nepoznam, kdy maly rve z hladu - a preventivne ho prikladam skoro porad (kdyz se vsude pise, at kasleme na nejake intervaly, ze kazde mimco ma jine potreby)..ale z toho pak ma zas nejspis boleni bricha..a rve...hlad se pozna jen tak, ze otevira pusinku a jakoby hleda prso?a kdyz to nedela, tak hlad nema?nerada bych mu v dobre vire pritezovala ☹

mamina
26. kvě 2010

Crawler,gratuluju! Myslím,že už jsi z nejhoršího venku a bude to už jen lepší. 🙂 Teď už opravdu přikládej,kdykoliv má malej chuť a za pár dnů bude plně kojenej přibírat přímo před očima.Mám radost. 🙂 Jen si fakt raděj dávej pozor na to,co jíš,aby neměl bolení-fakt se to snadno zamění.A nezapomeň,co jsem psala o růstovém spurtu. 😉 Dneska mě pustili,tak když budeš něco potřebovat,musíš až k nám,já nikam nesmím. 😉 Ale ráda Tě uvidím a když bude potřeba a budu moct,pomůžu. 🙂

Bberta,je dobře,že nemáte dudlíka.Ničí to techniku sání skoro stejně jako lahev.Blbý je,že hledá vždycky-i když má bolení.To proto,že prostě hledací a sací instinkt je silnej a mimo krmení je kojení i prostředek,kterým se mimčo uklidňuje,když se bojí nebo mu není dobře...Bolení od hladu poznáš podle toho,že i když hledá,2x zatáhne,pak zatne dásničky a škubne hlavičkou na druhou stranu,má tuhé bříško (podobně jako ty při kontrakcích),často je i trochu teplejší,usedavě pláče,kroutí se a nedokáže přestat plakat a prohýbá se jakoby do luku...Něco z toho nebo všechno...Chlapečci na to trpějí víc než holčičky.Dávej si hodně pozor na to,co jíš,po každým přebalení nech mimčo chvilku rozbalený,ať si mrská nožičkama,případně mu s nima trochu cvič,masíruj mu bříško po směru hodinových ručiček nebo ho přetoč na bříško a masíruj mu hlazením zádíčka shora dolů.To všechno je dobrá prevence i pomoc,když už nějaká ta kolika doopravdy je. 😉

jakelina
26. kvě 2010

@bbberta tak to jsi dobrá, já ho teda dám večer do postýlky a pak po prvním nočním kojení už zůstává u mě
Není to ideální, ale já u toho usnu dřív než on a pak už se mi nechce vstávat, on je tak spokojený a já se s ním vyspím úplně v pohodě. Prý je to pro děti dobře, kdysi tak ženské spali s nejmladším dítětem, tak se tím uklidňuju, ale všichni starší kluci spali pořád v postýlkách, to jenom toto je mazánek.

bbberta
26. kvě 2010

jak: tak to mame naopak 😉 dneska po 20h opet rev, tak jsem s nim sla sat, vzdy po par minutach zuzlani jsem ho odpojila, ale hned se zase vzbudil..ja bohuzel vetsinou neusnu, neni to pro me pohodlne-muselo by to byt jakoby pres prso,..ani za 30minut jeste nespal, ja uz strane chtela, tak jsem ho v 21h predala tatkovi..a az ted jsem se probudila, malej vzorne chrupkal v postylce-pry uz od 21.30 😉
mamina: obavam se, ze techniku sani nici i ta strikacka..a i to, ze ho nechavam zuzlat bradavku, aby se uklidnil? ☹ kazdopadne se mi i vic libi miminka bez dudliku..ale mozna na nej jeste dojde..treba az porostou zuby 😉 podle toho, co pises, ma se zkusit prilozit vzdy, kdyz place..a bud mi bradavku "ukousne", nebo bude pit..to zni lakave ☹ boleni miva dost..i kdyz si nejsem vedoma, ze bych jedlla neco spatneho..i kdyz stravu nijak detailne nastudovanou nemam..ale jim jen stare pecivo s maslem a syrem, jogurty,tvarohy,sladkosti, obcas brambory,jahly,ryzi,testoviny, prip.maso,z ovoce banany a jablka,nekdy ananas,ze zeleniny jsem za celou dobu mela snad jen papriky, salat a chybne redkvicky. stejne by me zajimalo, co je bezpecna zelenina a ovoce, to mi chybi ☹

hanule05
27. kvě 2010

ahoj,
my taky máme drobet problémy s přisátím, ale snad to nějak vychytáme časem.

Malá totiž strašně málo otevírá pusinku a já ji musím prso tak nějak vecpat do pusy. Zkoušela jsem ji třeba prsem i prstem lechtat na bradě, aby otevřela víc, prsem přejížděla přes rty, ale nic ji nepřinutí pusinku otevřít víc. Takže žádné otevření pusinky jako když zívá u nás nehrozí (uvídíme, co bude, až bude starší). Ale když brečí, to ji panečku otevře 😀

Sice by měla uchopit bradavku a část dvorce, ale to se nám jaksi nedaří, ale mléko teče a to je hlavní, bradavky mě taky už nebolí, tak uvidíme na kontrole u Mudry, jak přibírá.

bbberta
27. kvě 2010

a taky by me zajimalo, jak moc se ridit tim,ze mimco ma vypit denne sestinu sve vahy...jestli se to musi dodrzovat, nebo proste nektery prcek potrebuje vic, jiny mene - my bychom totiz museli vypit kolem 850ml, ale malej nejspis pije prumerne 80ml, a to cca 8x denne ☹ a nejspis je to ten pripad, ze se o jidlo revem nehlasi a proste asi vic nechce???davam mu cas, kojime i 45minut...tak nevim,jestli ho budit casteji a vyvazit ty male davky cetnosti..

jakelina
27. kvě 2010

@bbberta to jsem neslyšela a já bych se tím tak moc neřídila. Miminka můžou mít různou potřebu jíst a každá maminka má taky jiné mléko. Jestli jíš dobře a malý přibírá, tak se tím vůbec nezaobírej. 😀 To jsou jenom takové doporučení, ty taky nemáš každý den stejný hlad.

mamina
27. kvě 2010

Taky jsem o tý váze ještě neslyšela.A taky jsem neslyšla,že by nějaká maminka,která bez problémů kojí a miminko prospívá,každý den mimiko převažovala.To je právě to,co Vám dělá největší problémy.Že pořád přemýšlíte o tom,kolik asi zase vypije a že to zase asi bude málo a jakto,že jinde to jde a vy si připadáte nemožný... 😠 Blbost,blbost,blbost!
Jaki má pravdu!My taky nemáme pokaždý stejnej hlad.Někdy stačí jabko a jindy by jsme snědly cokoliv objevíme v dosahu,nejlíp i s talířem.. 😝
Ježkovy voči,jáhly NE!!! Nadýmaj ukrutně!Jako všechny luštěniny.Takže čočku,hrách,fazole,kus kus,kroupy,krupky,krupici vynech.Papriky,ředkvičky,salátovky NE!
Z ovoce můžeš v podstatě cokoliv,krom čerstvých švestek a hrušek (kompotovaný nevaděj tolik-musíš vyzkoušet),na banány opatrně,nesníst 4 najednou-stavěj,můžou způsobit zácpu. Někomu můžou vadit i borůvky a trnky a blumy.Pochopitelně pozor na každý ovoce,na který máš alergii.Ořechy radši vynech-aspoň pár týdnů.
Ze zeleniny vynech:papriky,okurky (i salátový i kyselý),ředkvičky,česnek,cibuli,jakýkoliv houby,celer,opatrně s pórem,někomu vadí při kojení i rajčata-vyzkoušej,květák,brokolice,kedlub vynech,zelí,kapustu taky.Na kukuřici a popcorn zapomeň po celou dobu kojení.Pozor-nadýmá i mák!Syrovej i v buchtách.Takže ten radši taky ne.
Vynech jíšku.Polívky i omáčky radši zahusti tím,že prostě rozmícháš mouku s vodou nebo mlíkem a kastrol odstavíš,vliješ za stálýho míchání dovnitř a pak vrátíš na oheň k provaření.Nadýmá cokoliv smaženýho.Takže vař,peč,dus,gratinuj,zapékej,ale aspoň do 3-4 měsíců,než se začne mimčo přetáčet,vynech smažený jídla.Můžou vadit i grilovaný.
Kvasnice nadýmaj.Takže pečivo ze včerejška ano,dnešní radši ne,houskový knedle radši taky ne.Ty jsou snad nejhorší... -a nejvíc se na ně zapomíná.
Pozor na kořeněný jídla,kari,feferony,chily,mletou i pálivou papriku,pepř,zázvor,směsy na zvěřinu,hřebíček,nový koření,bobkovej list...
A bradavku si ukousnout nechat nemusíš! 😀 Psala jsem:cokoliv z toho nebo všechno z toho.Takže pokud je hodinu po kojení,řve a kroutí se a má nafouklý bříško,určitě nemá cenu ho znovu přikládat.Spíš vyzkoušet nahřát to bříško,pocvičit mu s nožičkama,promasírovat,pochovat,přinejhorším použít rektální rourku nebo teploměr do zadečku,aby se vyprděl.(Ale rozhodně ne několikrát denně,protože by si na to zvyk a nenaučil by se používat svěrače.Jen když bude nejhůř a nezabere nic jinýho.Bacha taky na různý homeopatický kapičky a podobný pitominy-můžou se stát taky návykový.Jednou za čas,proč ne.Ale dávat je preventivně před každým kojením je nesmysl...)

jakelina
27. kvě 2010

@mamina já myslím, že jáhly jsou něco jako obilí a ne luštěniny, ty by vadit neměly. Kdysi se běžně jedly a nadýmat by snad moc neměly.

crawler
autor
27. kvě 2010

Holky!!!

dnes jsem dávala UM v 7 ráno pak jsem jen kojila a musela dokrmit až ve 13hod. - považuju to za ohromný úspěch!!! Někdy se malej při přisátí vzteká, ale už ne tolik jako dřív a pak krásně saje...

Mé postřehy:

Neodsuzovala bych šmahem lahvičky a dudlíky - mám takový pocit, že právě lahev to byla, která naučila malého tahat!!! Předtím prso spíš jen tak cumlal a při nasazení lahve se zřejmě naučil jak na to (koupila jsem tuhý dudák s tou nejmenší dírkou - fakt se musí snažit, aby to teklo)...Někomu lahev kojení zruší a věřím, že nám pomohla! Ještě samozřejmě nemáme vyhráno, ale jsme na dobré cestě...A co se týče šidítka, tak u nás bez problému - většinou ho nechce, ale někdy, když nemlže zabrat, tak mu ho lupnu a on se utahá, zabere a dudlík vyflusne...Takže tak....🙂

A k tomu jídelníčku - já celou dobu jím, co chci - jak čerstvé pečivo, zelí, tak ovoce, prostě cokoli na co mám chuť, .... První týden a půl jsem jen kojila a pak odsávala- však víte a malý nijak na prdíky netrpěl. Bříško ho bolelo naprosto výjimečně a stačilo zacvičit s nožičkama a lup ho a bylo to venku. Zastávám názor jako významný americký pediatr, který říká: "copak si myslíte, že ženy v Mexiku přestaly jíst fazole a ženy v asii přestanou kořenit?" ...v některých kulturách jsou luštěniny základ jídelníčku atd. ...podle mě je problém v nasátí vzduchu a v tom, že si malé neumí s bolením poradit - neumí se vyprdět...takže cvičit s nima apod. Kdybychz měla jíst jen starý chleba s máslem, tak bych brzo neměla sílu na to noční vstávání a přikládání 🙂)

pamal
27. kvě 2010

Ahoj Crawler,mému malému je 16 měsíců a stále kojím. A přitom - když se narodil po plánovaném císařském řezu, tak jsem neměla skoro vůbec žádné mléko - v porodnici si při kojení vysál max. 10 ml a to jenom výjimečně. Navíc měl žloutenku, tak byl velmi spavý a pít nechtěl. Prsa jsem měla bolavá - hrůza. Pomohla mi výborná laktační poradkyně - změnila mi techniku namísto té klasické, jsem malého pokládala na kojící polštář a pokoušela se kojit polohou tanečníka. Poté jsem dokrmovala Nutrilonem, ale ne lahví, ale za pomocí stříkačky a sondy, kterou jsem si nalepila na prst a strčila jej do pusinky - takto pil. Bylo to hrozně časově náročné, 70 ml pil tak třičtvrtě hodiny, ale udělala bych to znovu. Poté co usnul, jsem odsávala elektrickou Medelou, abych stimulovala tvorbu mléka (rada laktační) a také jsem tímto mlékem pak dokrmovala. Takže poté co jsem absolvovala přiložení, dokrmení a stimulaci, tak se malý někdy už znovu probudil - ale stálo to za to, chce to vytrvat. Hlavně nepřestat přikládat. Na diskuzích jsem vypozorovala, že holky, které začaly namísto přikládání odsávat, tak velmi brzo se jim tvorba mléka ukončila. Na poraněná prsa se mi nejvíce osvědčila mast Bepanthen Plus (ne obyčejný Bepanthen). A mé kojení také zachránilo to, že když jsem ve 3 týdnech dostala zánět prsa, tak jsem šla k doktorovi a měla jsem antibiotika a prsa se mi krásně zahojila a odtvrdla. stále jsem dokrmovala, až v 5. a 6. měsíci byl plně kojen. Dnes, když se malý po mě sápe a má pusu otevřenou ze všech sil, tak si říkám, že ani není možné, že to je to mimino, které neumělo otevřít pusinku a sát. Drž se a také vy všechny s podobným problémem.

pamal
27. kvě 2010

Ještě dopřesňuji, že jsem po 6 týdnech začala malého dokrmovat lahvičkou od Medely, která má savičku anatomicky tvarovanou, aby se co nejvíce připodobnila prsu. Ta sonda má napomoci neztratit sací reflex při dokrmování než se podaří rozkojit.

mamina
27. kvě 2010

Jaki,kroupy a krupky jsou sice obiloviny,ale nadýmaj zrovna tak,jako luštěniny.Proto jsem je napsala pohromadě. 😀
Crawler,mám ohronou radost z těch pokroků,co děláte.Je to úžasný! Gratuluju! 😀
Každý miminko na bolení trpět nemusí.Jen některý s tím maj problémy.Pak je dobrý dávat si na to pozor a preventivně se radši nadýmavým věcem vyhnout.Něco jiného jsou Mexičanky,když fazole jsou jejich národním jídle a jedí je celé těhotenství.Pak mají prostě metabolismus ony i jejich děti vyvinutý tak,že jim to většinou nevadí.To samý platí i o kořeněných jídel u asiatek.
Samozřejmě,že když je maminka celej život a celý těhotenství zvyklá jíst třeba rajčata nebo jahody,je veliká šance,že to nebude vadit ani miminku.Ale pokud vaří hrachovku 3x do roka,miminko bude mít nejspíš problém,když toho mamka sní talíř na posezení. 🙂Prostě všeho s mírou!... 😀 Vypsala jsem všechno,co by potencionálně mohlo dělat neplechu.Takže prostě zkoušet po trochách.Když máš chuť na kedlub,dej si ho.Ale ne kilo,ale třeba jen 1/4.Pokud pak mimčo nebude mít problém,víš,že příště si ho můžeš klidně dopřát zas.Musíš to prostě vyzkoušet.
A vo tom to je! 😉 😀 😀

lucie777
27. kvě 2010

@crawler Tak to sem ráda, že vám to jde,gratuluju, za chvíli se od kozy neodtrhne a ty pak nebudeš vědět, jak ho odstavit! 😀

Taky si nemyslím, že by dudlíky byly takový zabiják, už sem to asi psala, ale Kája pila dřív z flašky než z prsa a pak se odnaučila flašku, teď naštěstí bere všechno.. 🙂

lucie777
27. kvě 2010

Ještě k těm dudlíkům, už v porodnici dudala, i doma pak chvíli, ale pak odmítala i dudlík, což byla velikáá chyba, prostě sem byla já dudlík a když neměla kozu v pusince, tak neusnula, takže za sebe můžu poradit, ať děti dudají! Možná sme extrém, ale nám dudlík fakt chyběl, teď asi týden dudá a občas už i sama usne.. Vyřvání neuznávám, takže nic jinýho než to prso nám nezbývalo..

jakelina
27. kvě 2010

@lucie777 já už nakoupila asi šest různých dudlíků a on ho prostě nechce, já bych taky byla raději kdyby ho mě, ale už několikrát se z něj pozvracel, když jsem mu ho nutila a dostal úplný hysterák. Tak snad se to naučí později 😀

jakelina
27. kvě 2010

kdyby ho měl, píšu s malým a to pak tak vypadá

crawler
autor
27. kvě 2010

@jakelina náš taky někdy natahuje na blinky...ale někdy po něm skočí 😉

lucie777
27. kvě 2010

@jakelina u nás bylo úplně to samý, jen sme zkoušeli asi 8 druhů dudlíků.. 😀 zvedal se jí žaludek, taky několikrát zvracela, když sem jí ho strkala do pusinky, řvala, jako bych jí chtěla zavraždit, pak sem chvíli dala pauzu a pak sem občas zkoušela MAM dudlík, tak si ho okousávala a žužlala z různých stran a asi před týdnem začala normálně dudat.. 😀 Takže až někdy po 5 měsících, máte ještě čas.. 😀

jakelina
27. kvě 2010

@lucie777 tak to vyzkouším, ten MAM ještě nemáme 😀 😀

lucie777
27. kvě 2010

@jakelina MAM je docela malej a má ten dudel jakoby zdrsněnej, je trochu jinej, no zkuste.. 😀

bbberta
27. kvě 2010

jak: aha,ja myslela, ze nedudate z presvedceni 😉
crawler: tak to je super uspech! urco uz mate vyhrano!

mamina: ja bych nevazila, celkem spokojene jsem kojila, ale malej moc nepribyval, doktor me zblbnul, ze kdyz ve 2tydnech jeste nema porodni vahu a sosa jen 20-40ml,ze je to malo (ze ma jist 80v jedne davce..ale to jsem poznala, ze je kravina- kdyz jsem ho poslechla, trikrat se z toho poblinkal- poprve a naposledy, az jsem o nej mela strach)..dal mi tedy tyden sanci (jen diky tomu, ze jsem mela zanet a byla tri dny mimo, tak myslel,ze se rozkojim). ale pak naridil dokrm..jenze ja proste kojit chtela...a tak jsem to zacala vselijak zkouset...ted podle vazeni vidim,, ze malej fakt pije mene, nez jsou "normy", ale cura dost a nastesti zatim pribira-tuktuk, takze snad to bude ok..ted jsme za 8dnu (4dny odstrikane+kojeni, 4dny jen kojeni) pribrali 290g a mame pres 5kg, takze spokojenost..vahu budu ted vracet (odbouram postupne vse, co je opruz 😉 , obcas uz vynecham u bolave bradavky i kloboucek)a uvidi se..
o tom jidle jsi nemela psat - jeste vic me to omezuje ☹ asi nebudu vynechavat alergeny, cokoladu uz jim, orechy taky...a rajcata a jahody by chybely(vzdycky jim po kilech, tak snad to malej zvladne)..
papriky a okurky me prekvapuji, vsude pisou, ze ty ano??
a ted vazne - co tedy zbyva?!!!
na brisko trpi, ale rektalni rourku jsme zatim neaplikovali, nechavam ho, at si chlap poradi... 😉 ted ma hysteraky uz skoro jen vecer kolem 19-20h, kdy ma jit spat - to vzdycky skonci prisatej zuzlajici, protoze nic jineho nezabere.. ☹

jakelina
28. kvě 2010

@bbberta u nás to bylo s dudlíkem tak, že v porodnici ho nedávali a zakazovali, doma malý první měsíc prospal a vůbec ho nepotřeboval a teď jak už je větší, tak bych mu ho i ráda někdy šoupla, aby usnul jinak než u prsa, ale to už ho nechce a tak jsem takový jeho chodící dudlík. 😀 😀
Někdy toho mám plné kecky, kdyby to bylo první dítě, tak se věnuju jenom jemu, ale já mám doma další tři a navíc u mateřské pořád dál pracuju doma z počítače, tak mám spánkový deficit jak hrom.
Ale máš pravdu, že díky tomu nemám problémy s kojením, malý pěkně přibírá a je spokojený a zase si ušetřím spoustu běhání ke křičícímu dítětí, kterému vypadl z pusy dudlík.
😀

bbberta
28. kvě 2010

jak: to musi byt mazec, tolik deti a jeste prace!!!i kdyz ostatni ditka uz mas odrostle, mohla bys je angazovat jako nahazovace dudliku 😉
podle vahy malej rano vypil 150ml(po 4,5h)- coz je fajn, akorat se pak poblinkal ☹ tak asi nezna miru 😒 no ale aspon ze pije..pres den dava porad jen 60-90.

jakelina
28. kvě 2010

@bbberta oni ti odrostlí pomáhají, ale prát a žehlit, to po nich nemůžu chtít 😀 😀
Ale jsou vážně šikovní, vytírají, luxují, utírají prach a dokonce umí něco i uvařit a Jakub rád peče různé buchty atd.. David zase dělá rád z kuřecího masa a ryby, tak určitě ideální manželé do budoucnu.
Jenom do jejich pokoje vstupuju s práškem na uklidnění pod jazykem 😀 😀 😀

bufina
28. kvě 2010

@bbberta 150 na tak malý dítě je opravdu celkem dost. Malej taky kolikrát neví kdy má dost a pak se poblije. V pěti měsících vypije tak 120.

bbberta
28. kvě 2010

bufina: no ja nevim, co blbnul 😉 byla jsem v soku, ale kdovi, jak moc verit te vaze..kazdopadne to neovlivnim, nemam odhad za 40min nekdy vypije 50,nekdy 120..vsak on se pouci 😉 a kolikrat denne adamek ji?a kolik vazi?120mi zas prijde malo?

bbberta
28. kvě 2010

jak: sikulove!super, ze pomahaji, musi to byt uleva!ale pubertaky bych tedy doma nechtela... 😕

mamina
28. kvě 2010

Bberta,já mám doma puberťáky dva. 😀 Taky časem budeš mít,minimálně jednoho,počkej! 😉 😅
A pak mám doma ještě prvňáčka,školkovýho a batole. 😅 S prací jsem sekla,když mi to zakázal Dr.,kvůli rizikovosti tohohle těhotenství.Ono u takhle velký rodiny je každá kačka dobrá. 😉
Rajčata a jahody taky miluju,jím je po kilech.A je fakt,že nenadýmali nikoho a všechny děti je taky milujou.Maso můžeš jakýkoliv vařený,dušený,pečený.Z příloh můžeš brambory na všechny způsoby krom smažených,rýži,kaše,bramborový knedlíky,jakýkoliv těstoviny.Pečivo všechno můžeš,jen z večera.Problém je s tím kořením,s tím se fakt musí opartně.Používej radši jen sůl a bylinky a pak už radši jen to,na co jsi zvyklá.A jen malinko,žádný velký experimenty.
Co se týče zeleniny,papriky i okurky fakt vaděj,i když si to hodně lidí nepřipouští.Vůbec je to blbý.Ze zeleniny můžeš vlastně jen mrkev,meloun,možná salát-z tý syrový.Vařenou a dušenou a zapékanou snad jo,do polívky,k masu a tak .Ale zase,jen tu,co jsi zvyklá a zkoušet po troškách.Když si dáš někde vývar s nudlema a bude tam kolečko pórku a kousek květáku a 2-3 kuličky hrášku nebo kukuřice,tak to samozřejmě nevadí.Nesmíš to jíst na kila,no 😉 😉
Když bys třeba u telky snědla mísu smaženýho květáku,musíš počítat s tím,že toho v noci moc nenaspíš.Pokud si dáš k večeři 1-2 růžičky,mohlo by to bejt v pořádku.
Vypisuju VŠECHNO,co by MOHLO vadit.Ale většinou vadí jen jedna nebo dvě věci z toho.Jen jsem Ti chtěla naznačit podezřelý věci a Ty si musíš vypozorovat sama,který z toho malýmu vaděj a který ne.Když si něco z toho dáš k obědu a malej bude mít odpoledne prdíky,víš,že TUHLE potravinu je lepší ještě na pár dní vynechat.A když mu nic nebude,víš,že ji ze seznamu podezřelých můžeš vyškrtnout a jíst ji,jak máš chuť.
A HLAVNĚ:stačí vydržet zhruba do 3-4 měsíců.Jakmile se miminko samo dokáže překulovat a začne se víc mrskat a chytat si nožičky,jsi z nejhoršího venku.Už na tu koliku trpět tolik nebude.Ne nadarmo se prdíkům říká tříměsíční kolika... 😉
Vím,že ten seznam je dlouhej a spousta maminek vyděsí.Ale ještě jsem nezažila,že by nějakýmu miminku vadilo všechno.

bufina
28. kvě 2010

@bbberta Váží 6300g. S tím kolik toho mimča vypijou, to je fakt různý. Malá, kterou sem nekojila vůbec pila 120ml ještě v roce. Adámek jí tak různě. Větší množství mlíka pije tak 2x denně a když si dává mezi tím, tak mně přijde že si jen trochu cucne a je spokojenej. Většinou pije tak po 3-4 hodinách. Večer usne kolem osmé a vzbudí se mezi 3-5h, tak to pije jak kdyby 14 dní nejedl 😀 Před spaním sem mu začalá dávat kašu do flašky, takže to má jek hustější mlíko a toho si dá tak 100ml.