Problémy s přisátím a málo pije. Poraďte

crawler
17. kvě 2010

Ahoj, nenašla jsem toto téma a chtěla bych se zeptat zkušených maminek na rady.
Náš malý se někdy přisává i 30 minut - díky tomu ze mě tahal krev už v porodnici a měla jsem krvavé stroupky na bradavkách - kojení se stalo utrpením, protože bylo bolestivé a včetně přisátí trvalo 90 minut i víc a malý stejně nepřibral ani gram - čili musel za tu dobu vypít hrozně málo. Lékařka a laktační sestra mi řekly, že si musím nechat zahojit prsa, odsávat mlíčko a když nebude stačit (60-80ml - začínáme 3.týden života) tak namíchat s umělou výživou, budit ho atd. Prsa už se mi zahojily, ale za ty 4 dny pouhého odsávání mám pocit, že se mi mlíka tvoří míň a míň ☹ Máte stejné zkušenosti? Podařilo se vám rozkojit a naučily jste se přisávat? Díky za rady a tipy - strašně moc bych chtěla kojit a mrzí mě, že to nějak nejde...:-/

jakelina
11. čer 2010

@crawler tak to ti přibírá krásně, asi mu to umělé mlíčko fakt jede a je to jak říká
@bufina hlavně být spokojení.

bufina
11. čer 2010

A když nebudete kojit, tak co. Když srovnám první nekojený dítě a teď malýho, tak mají oba po jídle úplně stejně blaženej úsměv. jim je to jedno, hlavně že nějaký jídlo je 🙂

andelka
12. čer 2010

Ahoj holky, tak čtu jak všechny bojujete a jak vám to jde.
Já jsem nakonec rezignovala na flašku, když bude potřeba zkusím to stříkačkou. Ale pro nic za nic UM nechci dávat, takže ještě pořád jen kojím. Když někam musím, snažím se brát malého s sebou a doprovod.

Byli jsme teď 2 dny v nemocnici (na pozorování po domácí nehodě) a zjistilo se, že malý sice pije co 2 hodiny, mlíčka mám akorát, přibývá podle tabulek, ale vypije hrozně málo. Většinou kolem 50ml, ke 100ml jen po delší pauze. Takže možná tolik plakal nejen kvůli bříška, ale že měl i hlad - což mě vůbec nenapadlo. Takže v nemocnici někdo radil kojit častěji a někdo zas dělat mu větší pauzu. Tak dělám kompromis - přes den kojím častěji, v noci nechávám spát jak chce.
No ale všimla jsem si, že někdy chvíli pije a pak se začne kroutit, kopat nožkama a bradavku vyplivne - čím to je?

bufina
12. čer 2010

@andelka Mně malej taky dělával že ze začátku chvílu krásně tahal, pak se najednou začal kroutit, házet hlavičkou, pouštěl se a zase přisával a pořád dokola. To bylo "super" hlavně když jsme někde byli. Většinou měl bolení bříška, pak se vyprděl a bylo to dobrý. Takže řval zároveň že ho bolí bříško a hlady. Akorát nechápu proč ho to chytalo vždycky při jídle. Pokud přibývá, tak bych si s tím hlavu nelámala kolik toho vypije. Jestli je spokojenej, tak by zase nemělo cenu ho nějak překrmovat, pak by ho mohlo teprve bolet bříško. A co se vám stalo doma za nehodu?

jakelina
12. čer 2010

@andelka dost často to taky děti dělají v období spurtu a po čase to přejde.Vydrž 😀

andelka
12. čer 2010

@bufina No my s tím papáním a bříškem asi budeme ještě bojovat. Já jsem právě koukala, jakto, že tak málo pije, když tak pěkně roste. Ale má i zelenou stolici od minulého týdne, tak možná je to ten suprt a musí pít častěji. Nebo nevím no.
Stalo se nám to, že při koupání sebou škubal akroutil se a asi si ručkou vyšplíchl trošku vody na obličej a asi trošku do nosu a začal se nám dusit. Tak jsme ho dávali hlavičkou dolů, plácali po zádech, po čase se to spravilo, ale stejně jsme volali rychlou. A vzali nás na dva dny na pozorování. v nemocnici jsem právě při každém kojení vážila a jak to doktorka viděla a to kakání, tak se jí to nelíbilo a že mám kojit častěji.
@jakelina To mě taky napadlo, tak uvidíme. dneska ho mám ale u prsu skoro furt - což i chápu, je vedro, možná má žízeň. Taky sleduju, jestli fakt pije nebo si už jen hraje. Když opravud pije pořádně jen chvilku, tak tuším, že za chvíli bude chtít zas.

bufina
12. čer 2010

@andelka A to se ti přisaje když ho dáváš častěji aniž by se on sám přihlásil o jídlo? Sem to taky tak dřív zkoušela a malej prostě když nechce, tak nechce, jediný co bylo, tak že se začal vztekat.

crawler
autor
12. čer 2010

@jakelina no evidentně mu šmakuje - známá je s malým taky na UM a týdně přiberou "jen" 150g a máte pravdu - jde o spokojenost miminka🙂
@andelka mě začal František dělat totéž - v den propuštění z porodnice a od té doby bojujeme. V porodnici byl u prsa většinou hodinu a půl, ale neřešila jsem to, páč byl slabý (pod 3kg) a spavý kvůli žloutence, nicméně jsme to zvládli a přibíral. Byla jsem po sekci, takže nás pouštěli až 6.den a nastal zlom. Malý se po chvíli kojení začal kroutit, hlavičkou mrskal sem a tam a prso vyplivl a přitom pusinkou hledal, tak jsme se zase přisávali a pořád dokola. Hodně se nabrečel a mě nenapadlo, že hlady ☹ zjistila jsem to až na převážení u doktorky :-/ a bojujeme dodnes - buď je zceela v klidu a při kojení během pár minutek usne a nebo naopak sebou takhle vrtí - výsledek je ovšem vždy stejný - vypije toho málo. Každopádně zelené stolici se říká hladová, takže Danielek jí málo a co kdybys ho přikládala a ještě odsávala a zkoušela mu takhle pomoct?

crawler
autor
12. čer 2010

@bufina já mám vypozorované, že to vztekání a kroucení u prsa není z bolení bříška. My na bolení vůbec netrpíme, malej si slastně prdí a kaká bez problému. a jakmile přijdu s lahví, tak pláč ustane a začal taky jedině u krmení z prsa - čili evidentně se zlobí, že ho k tomu prsu dávám a s bříškem to nemá vůbec nic společného...

bufina
12. čer 2010

@crawler Asi si říká co ho otravuješ s prsama, když na něho čeká ve flašce taková dobrota 😀 Malej zase když už vyhrnuju tričko, tak se úplně rozzáří a otvírá pusu jak kapr 😀

crawler
autor
12. čer 2010

@bufina teď už asi jo, ale proč to začal dělat? když jsme šli z porodnice, tak vůbec nevěděl, co to flaška je a nevěděl to ještě 3 týdny, co jsem ho krmila alternativníma metodama :-/...no to už nezjistím 🙂 Před chvílí jsem ho chtěla nakojit - krásně se přisál a po třech potáhnutích úplně vytuhl...po pár minutách snahy ho vzbudit jsem ho odstavila a položila - začal brečet, tak dostal lahev a vypil 150ml 😝

bufina
12. čer 2010

@crawler Je to škoda že dává přednost flašce, když se umí přisát hezky. My jsme začínali úplně od nuly. Desátej den jsem ho doma porpvé přiložila. Do té doby byl krmenej hadičkou přímo do žaludku, nebo mu pak dávali mlíčko z flašky.

bufina
12. čer 2010

@crawler K té druhé sekci, měla jsem pocit že to bylo o něco málo horší. Navíc jsem měla v břichu drén na odvádění krve. To mně pak druhej den vytahovali a moc příjemný to není když ti tahají z břicha 20 cm dlouhou hadičku. Při prvním jsem to neměla. A stehy se tam nechávají 7 dní, při prvním mně to vytáhli při odchodu domů ten pátej den. A bolesti se daly, ani jsem na ně nepotřebovala nic, žádný prášky nebo injekce, i když mně pořád něco vnucovali.

crawler
autor
12. čer 2010

@bufina já teď taky dren neměla, stehy jsem měla samovstřebávací, takže ty mi taky vytahovat nemusely. injekci na bolest jsem měla jen na tu první noc po sekci (tu mi dělali v 16,00), abych se vyspala. jinak jsem taky nechtěla...a jakou jsi měla indikaci k sekci, že to bylo i u druhýho porodu? u mě to byl nepostupující porod - po 16hodinách jsem byla jen na 3cm a malýmu klesaly ozvy, tak si říkám, že třeba u druhýho mimi to bude lepší a budu rodit přirozeně... a jinak ano, je to škoda, že dává přednost lahvičce, ale budiž, hlavně že prospívá...s tím pláčem nebo spíš řevem u kojení je to hrozný, u lahve se nevzteká nikdy, takže ani mě to nedrásá nervy...

bufina
12. čer 2010

@crawler První bylo taky pro nepostupující porod a polohu KP, to bylo 35+2tt a malej byl taky KP v 33+6tt. U prvního porodu mně nechali půl dne v bolestech, pak mně píchli epidurál s tím že ráno mně dají ještě něco aby se to rozjelo. Nakonec pomohl i ten epidurál, byla jsem úplně otevřená, akorát že malá vůbec nesestoupila dolů, tak doktor říkal že to už nebudem prodlužovat a šlo se na císaře. Takže vzhledem k prvnímu porodu a poloze malýho taky KP mě radši automaticky vzali na císaře. O šesti večer jsem dojela do porodnice a v devět byl malej na světě 🙂

bbberta
13. čer 2010

fujfuj tady se mluvi o porodech 😝 😀
nam malej se ted 3 noci po sobe budi kazdy cca 2hodiny 😠 tusim,ze kvuli brisku...a asi mozna trochu kvuli teplu?? kazdopadne ho vzdy prilozim (vim,ze mu to mozna jeste zhorsuju,ale 2Hodky snad nejsou malo + mne se prsa nalivaji a proste potrebuju,aby to vypil,prijde mi skoda odsavat-mimochodem je to vzdy jen malo a mrazit,kdyz to pak budu stejne nejspis vylivat), neco vypije (cca prumer na jeho pomery) a celkem pravidelne vytuhne u prvniho prsa 😖 posledni dny nepribira(nebo moc nepribira), ani moc necura,ale to snad bude tim,ze se vic poti,tak mene vylucuje moci???porad mu duveruju, ze si vypije,kolik potrebuje...stejne jako danielek od andelky vypije nekdy jen 40,50, jindy pres 100..tak to nechavam na nem..a jen kdyby nepribral vubec treba tyden,tak zacnu vic nutit..

bufina
13. čer 2010

@bbberta Malej toho teď taky moc nenačural, ale slitej byl pořád od hlavy až k patě z toho horka. V noci teda spinkal jako obvykle celou noc, což sem se divila, v ložnici pod střechou jsme měl 31 stupňů. Ještě že se už ochladilo. Bych ho taky přikládala pokaždé když se vzbudí. Pokud je jinak spokojenej mezi jídlama, tak mu to asi stačí, jinak by asi řval hlady.

Mně před chvilkou malej papal, najednou se pustil a začal řvat jak kdyby ho někdo vraždil, takový úplný ječení. Trvalo to asi minutu, pak na chvílu přestal a zase. Po chvíli ho to pak přešlo. Neprdnul si, neblinkal, že by ho třeba něco tlačilo v bříšku, tak vůbec nevím co to mohlo být. Teď je už zase vysmátej.

crawler
autor
13. čer 2010

@bbberta ty ho pokaždý vážíš?
@bufina no já nevím - mě Išek hlady neřval, protože si každou chvíli cucal, ale nikdy se nenajedl na fest - jedl totiž každou chvíli, ale po troškách - čili se mu stáhl žaludek a nepřibral mi nic...a protože měl staženej žaludek, tak vypadal naprosto spokojeně, vůbec mi neplakal a tak mě nenapadlo, že je něco v nepořádku ☹...Můj občas taky někdy takhle vyšiluje a já marně hledám důvody jeho vřeštění 😀obvykle to ale bývá asi proto, že mu mlíko z prsa neteče jak z kohoutku - odvodila jsem to, protože prvních cca 5 minut hlasitě polyká a pak najednou ne a začne se vztekat a kroutit ...

crawler
autor
13. čer 2010

jinak náš malej má cca 10pomočených plen denně z toho tak 7 fakt nacucaných a 3 jen tak lehce...

ija1
13. čer 2010

ahojky, mam asi blbej dotaz ale jeste se v tom moc nevyznam, ted jsem prebalovala a mala zacla kadit, a nejdriv zelena tuha jako vypadalo to jak pasta a pak normalni okro oranzova jako mela vzdycky tekutejsi s prdikama.........hned za sebou, nevite co ta zelena znamena? omlouvam se, vubec nemam zkusenosti, Alenka je moje prvni mimco a s detma jsem predtim nemela vubec zadnou praxi........

crawler
autor
13. čer 2010

@ija1 no zelená obecně bývá smolková, ale měsíc po porodu už by samozřejmě dávno neměla být a jinak se jí říká hladová - pokud se nepletu - čili, že by měla malá málo jídla?

bufina
13. čer 2010

@crawler Jenže u nás je kojení úplně v pohodě, tak nevím co se mu nelíbilo. Jediný co máme ještě pořád problém, tak to že MM hodně blinká. Dneska taky, se najedl a další dvě hodiny pořád ublinkával, už pořádně natrávený. Když mu dám večer hustou kaši, tak v pohodě. Dřív jsem mu kupovala "protiblinkací" Nutrilon, ten jsem mu dávala 1-2x denně, pak se mu to zlepšilo že jsem mu ho už nekupovala a poslední týden je to s tím blinkáním zase strašný.

lojzina
13. čer 2010

@ija1 ahoj,podle meho neni zelena stolice nic nenormalniho,nekdo rika ze je ,,hladova",ale muj syn ji ma od mala a rozhodne nehladovi 🙂 .,obcas je zluta ale zelena taky,a malej se me zda v pohode...Samozrejme kdyby se ti neco nezdalo,ptej se dr...

crawler
autor
13. čer 2010

@bufina já když jsem ještě víc kojila, tak mm taky blinkal a to tak, že hodil přmo šavli...po um se poblinká jen, když s ním nějak neopatrně hýbnu - že ho chci třeba přebalit ale jinak nee...škoda, že neuměj říct, co jim vadí a tak...kdyby išek řekl - mámo nekoj mě - je mi z toho mlíka na nic - chci jen hipp...to by bylo príma 😀

ija1
13. čer 2010

@crawler dekuju, myslela jsem si to a od vcera jsme dali o jednu davku navic....tak snad uz to bude dobry, kdyz uz hned pote mela normalni.....tak se trosku uklidnuju ze to snad bude dobry....

crawler
autor
13. čer 2010

@lojzina no,mě to říkala mudra na poradně a i se to dá všude pořečíst, a když ti malý prospívá a má zelenou, tak ses neptala mudry proč? to by mě celkem zajímalo, protože kojené děti mají mít "míchaná vajíčka"

bufina
13. čer 2010

@crawler No jenže on nešavlí, pěkně se nají, brkne si a třeba až po dvaceti minutách to začne a ublinkává až do příštího kojení. Doktorka mně kdysi říkala že u malých miminek je to normální, že se to s postupem času zlepší, ale malýmu už bude za týden půl roku. Se asi poptám zase u doktorky, ve čtvrtek se tam chystám.

@ija1 Bych se tím asi zatím nijak moc neznepokojovala, když kadí aji v normální barvě 😀 Kdyby to bylo pořád zelený, tak by to asi bylo horší.

lojzina
13. čer 2010

@crawler no hodne sem to slysela,kdyz sem mela malyho Marosa,tak ten ju mel taky casto,at sem nekojila nebo kojila,a dr mu tenkrat dokonce delala odbery,nenaslo se nic,a prospival....A Sebik ma nekdy mich.vajicka,nekdy zelenou,aleuz sme na UM...tak si vyber 😉

bbberta
13. čer 2010

taky nemyslim, ze obcas ci vyjimecne zelena je zavadna...my tedy porad okr, mnohdy s penou 😀.
crawler: nene, pokazde nevazim, to ani nejde, nechci byt zavislak, navic ted hodne kojim venku,uzivam si tu svobodu...vazim cca 1x denne naheho a 1-2x denne kolik vypije (i kdyz dnes teda vubec 😉 )...ale i tak vim, ze za tech par dni "pohubl"...ale jinak spokojene vypada...akorat ted trochu radi - v parku mu to moc neslo, doma jsem ho zas prilozila,ale za chvilku rev..myslim, ze trochu ubylo mliko???ale ted jsem prilozila znovu...a po predani tatkovi je uz klid..snad to vydrzi..kazdopadne rozmrazuju prvni davku z mrazaku,aby mu ji tatka dal,ja jdu do sprchy a spat..a kdyz bude hrozit exploze,tak holt pujdu odsat..aspon obnovim zasoby zamrazenyho mlika 😉

jakelina
13. čer 2010

@bufina mě malý taky hodně blinká a dávám mu jednou denně Nutriton, je to prášek do vody, nebo mateřského mléka a zahustí to v žaludku to mléčko.
Je to o hodně lepší. Jinak jsme se museli pořád převlékat oba. 😀 😀