Problémy s přisátím a málo pije. Poraďte

crawler
17. kvě 2010

Ahoj, nenašla jsem toto téma a chtěla bych se zeptat zkušených maminek na rady.
Náš malý se někdy přisává i 30 minut - díky tomu ze mě tahal krev už v porodnici a měla jsem krvavé stroupky na bradavkách - kojení se stalo utrpením, protože bylo bolestivé a včetně přisátí trvalo 90 minut i víc a malý stejně nepřibral ani gram - čili musel za tu dobu vypít hrozně málo. Lékařka a laktační sestra mi řekly, že si musím nechat zahojit prsa, odsávat mlíčko a když nebude stačit (60-80ml - začínáme 3.týden života) tak namíchat s umělou výživou, budit ho atd. Prsa už se mi zahojily, ale za ty 4 dny pouhého odsávání mám pocit, že se mi mlíka tvoří míň a míň ☹ Máte stejné zkušenosti? Podařilo se vám rozkojit a naučily jste se přisávat? Díky za rady a tipy - strašně moc bych chtěla kojit a mrzí mě, že to nějak nejde...:-/

monas007
13. srp 2010

ahoj holky, tak se opět hlásím a u nás nic nového. po dobrání ATB a následné kontrole krve jsem dostala další ATB. už jsem se radovala, že máme po problému a ten neřád tam pořád je 😠 😠 už jsem zoufalá ale boj nevzdávám. zatím nám pořád stačí mlíčko co odstříkám a přes den přikládám a dokrmuji ohřátým mlíčkem 🙂 🙂 jinak v pondělí jsme byli s Martínkem na kontrole a ve třech měsících má 60 cm a 5650 g 😀 😀 takže i přes tu krátkodobou ztrátu to dohnal a přidal ještě víc než kilčo navrch 😀 😀 😀 je to šikula a už jen když se na něj podívám, tak vím, že ten boj vzdát nemůžu !!!
@peko já ze začátku kojila bez problému, mlíčka bylo dost a pak najednou abscesující mastitida a od té doby boj o každy mililitr mlíčka. ale taky jsem to nevzdala tak bojuj 😉 😉

peko
13. srp 2010

tak u nás to vypadá, že se k problémům s kojením přidá ještě problém s usínáním, do hodinky máme nakrmeno, zkusíme přiložit, přebalíme a pak malou hodinu přesvědčujeme, že má spinkat, dožaduje se dalšího mlíčka, ale z prsa nechce ☹
tak mi přijde, že když budu malou budit ve 4-hodinových intervalech, tak malá naspí vlastně jen 2 hodiny, což mi přijde strašně málo

hanncca
13. srp 2010

ahoj holky. Ráda bych od Vás získala cenné rady. I když rychlým pročítáním této diskuze jsem zjistila, že se snažím dělat vše, co radíte a asi nic dalšího neporadíte. Ale těžko říct, třeba je něco, co jsem nezkusila. Ale velice mne to trápí. Mám 17ti denního chlapečka, který se narodila dříve 32+6. Ale váhu měl dobrou 2480g. Týden byl na JIP, ode mě oddělený, po porodu ho převezli do jiné nemocnice. Já byla v porodce a odsávala mlíko, teda snažila jsem se. Byla jsem v porodce 2 dny a pak dál odstříkávala doma tak jednou za 3 hodiny. (jako kojení). Mlíka jsem odstříkávala hodně i 100ml z jednoho prsu. Takže mám nějaké zásoby v mrazáku a jsem za ně ráda. Malého po týdnu převezli zpátky do porodnice, kde se narodil a já tam byla už s ním a začli jsme zkoušet kojení. Ze začátku to šlo docela dobře 30,ale i 40ml na jedno kojení z jednoho prsu. Tu první noc, když jsem měla malého u sebe se mi prsa hrozně nalily, až to bolelo, ale další 2 dny a noci byl u sester kvůli fototerapii na žloutenku. Jen na kojení mi ho nosili. Ale pil čím dál míň a já i odstříkala čím dál míň mlíka. Nicméně přibíral (po dokrmu mým MM) a tak nás pustili domů. Doma se mi jeden den zase prsa hrozně nalily, ale teď už zase nic. Malý se dlouho přisává (občas se přisaje hned), ale hlavně vypije málo,tak 10-20ml ode mě, tak ho ještě dokrmuju svým MM. Po kojení ještě odsávám, tak ještě 20-30ml z obou prsou odsaju, ale víc nic. Všichni říkají, ať vytrvám, že se to zlepší, ale jsem zoufalá. Chci kojit a je mi z toho i do breku... ☹ taky si myslím, že až bude ještě trošku větší, že se to zlepší, že ještě nemá moc sil. Měl být vlastně ještě v bříšku (teď jsem měla být 36tt). Při kojení vydrží třeba 30minut, ale fakt jen těch 10-20ml. a začínají mě bolet bradavky. Prosím o váš názor a rady...díky moc.

evlyn
13. srp 2010

@peko s tím usínáním se to poddá, malej taky usínal zezačátku v noci po kojení i hodinu, hodinu a půl, občas s pláčem.Teď už je to lepší, usne i třeba do čtvrt hodiny - pokud ho nebudí ublinkávání - to neusne dokud se ven nedostane to co mu vadí, ale většinou u toho nepotřebuje asistenci - prostě se "vyheká" a usne. Takže vydrž, ona se to taky naučí.... Že by mi usnul přímo u kojení a vydržel by spát i po tom co ho položím do postýlky, tak to se mi stalo za celou dobu asi tak třikrát. Ale opravdu to musím zaklepat, noční kojení už se většinou zkrátilo na hodinu - půl hodiny jí, a do půlhodiny je většinou tuhej.

jakelina
13. srp 2010

@hanncca prostě přikládat, chovat, zase přikládat a ono se to upraví. Je ještě malinký a narodil se dřív, tak jí po malých dávkách a často. Bude líp, uvidíš. 😉

bufina
13. srp 2010

@hanncca Já jsem rodila v 33+6tt, malej se poprvé přisál až desátej den. Snažte se pořád dál, ono to půjde. Sice to bude chvílu trvat, ale bude to dobrý. Malej byl plně kojenej až od třetího měsíce. Odsávej dál a přikládej, ale neděs se že odsaješ málo mlíka. Sem tady už psala, malýmu bude 8 měsíců, když pile tak hltá jak divej a odsávačkou sem odsála za 20 minut asi 30 ml.

eriska
14. srp 2010

ahoj holky,
můžu vám sem vlést a poprosit o radu? už druhý večer, my tomík po kojení brečí, z prsou nic neteče, vyžahne hned obě a má hlad. Nechci mu dávat UM, protože přes den mu mlíčko stačí z jednoho prsa a večer to asi dohání. Chtěla jsem se zeptat, když budu odstříkávat, tak jak to mlíčko ohřát? můžu v mikrovlnce? nějak mi to připadá divný. a můžu odstříkávat do lahvičky každé kojo? jako jestli tam to mlíčko k mlíčku můžu přidávat, nebo každé kojo = nová samostatná lahvička? promiňte za blbé otázky, ale já to fakt nevím. Pokud nepůjde jinak, tak mu UM dám, ale chci to mít jako to poslední řešení🙂 moc vám díky za rady

jakelina
14. srp 2010

@eriska mlíčko dej do lednice a přidávej postupně co odstříkáš. Můžes ho tam mít klidně celý den, pak ohřej v hrnci s teplou vodou. Mikrovlnka není dobrá, ničí to dobré co v mlíčku je.

monas007
14. srp 2010

@eriska my teď taky odstříkáváme, protože malošek v noci spinká 12 hodin 😀 😀 a přes den to všechno spotřebujeme. já si koupila ohřívačku, je to už i na příkrmy a dělání džusíků, protože jsme měli velké problémy po prodělaném abscesu a ještě teď to pořád léčíme. teplota má být tak těch 40 stupňů, protože pak se ničí to co je fakt v mlíčku dobrého 🙂 🙂 mikrovlnka není fakt dobrý nápad, raději ta vodní lázeň. pak si kápni na zápěstí a když to bude OK tak ať si prcek smlsne 😀 😀

monas007
14. srp 2010

@eriska my taky dolíváme do lahviček. ale je lepší tak 2 cm od vrchu ať to můžeš i promíchat, protože pak tam zůstává usazený tuk z mlíčka 😀 😀 jinak můžeš i zamražovat a mít na mrazáčku až 3 měsíce. jinak v té lednici do 24 hodin spotřebovat. já si na každou skleničku píšu čas prvního vloženého mlíčka 😀 😀

bufina
15. srp 2010

@eriska Sem to s mlíčkem dělala taky tak jako monas, hlavně aby bylo do těch 24 hodin spotřebovaný.
@monas007 a jak to teda máš s tím přikládámím a odsáváním? Z toho "nemocnýho" prsu může taky mlíčko nebo ne? Je to hrozný že se to tam pořád tak dlouho drží ☹

monas007
15. srp 2010

@bufina ono tomu nepřispívá ani to počasí. pořád teplo a chlazení po kojení moc dlouho nevydrží. může i z toho nemocného prsu, prý to může odmítat, ale je na něm přisátý jak klíště 😀 😀 takže mu chutná. ale už mě to fakt štve, člověk je pak skoro celý den uvázaný doma a už mi nezbývá čas pomalu na nic, protože když můžu večer po odsátí zalehnout, tak tomu se nedá odolat. odsávám po třech hodinách a někdy zbývá na odpočinek jen hodinka a půl. ale někdy to prso není tak horké a můžu chrnět i dvě hoďky 🙂 🙂 v pondělí jdu na kontrolu, ATB mám ještě na 4 dny 😠 ☹ ale odstříkané mlíčko nám stačí, tak ani nedokrmuji Nutrilonem 🙂 🙂

bufina
15. srp 2010

@monas007 Tak to je dobře že mu vystačí odstříkaný mlíko a nemusíš ho cpát Nutrilonem. My teď zase kojíme jak o život, malej se už pár nocí budí po hodině a půl, max. po dvou ☹ Asi mu lezou zuby, jinak nevím čím by to mohlo být, když vždycky spal krásně celou noc a to i když byly ty šílený horka. Takže vždycky když se vzbudí, tak dostane prso a zase spí, ale někdy mám pocit že už v tom prsu nic ráno není. Asi budu muset zase pít kojící čaje 😀 Ráno už vstal definitivně v 7 o osmi dostal snídaňu v děvět zase usnul a teď šel spat zase. To se má když si může spat kdy chce. Sem si o těch sedmi říkala jak si pak půjdu lehnout s ním a nakonec se mně už nechtělo.

monas007
15. srp 2010

@bufina tak to my včera ponocovali 😀 byli jsme na oslavě a přijeli kolem půl desáté. prcek to zvládal bezvadně, ale krmila jsem ho jen z lahvičky, protože jsem zkoušel z prsu a on sledoval všechno možné a ještě když mi na něho začali mluvit, tak jsem už fakt nemohla, hysterický pláč a prso odmítal. a pak odstříkávala, protože tam bylo hodně lidí a pomalu žádné soukromí 😠 ale doma už hltal z prsu 😀

bufina
15. srp 2010

@monas007 Tak to znám. My jsme byli minulej víkend na svatbě a taky, když sem ho kojila, tak stačilo aby někdo prošel kolem, nebo začala hrát hudba, tak se hned pustil a koukal co se děje. Naštěstí už papá normální jídlo, tak dostal na oběd skleničku a na sváču přesnídávku a to prso měl když už byl utahanej, tak dudlal a usnul u toho. Sem se úplně divila že se tam v pohodě v kočárku vyspal. Hrála kapela a on spal jak zabitej 🙂

jakelina
15. srp 2010

Já jsem dnes dala poprvé asi tři lžičky mrkvičky a vůbec mu to nejelo, prskal a mám to všude. Udělal brrrrrrrrrrrrr a pak to prskl až někam za mě. Prasátko, pak začal řvát a nakonec vypil obě prsa a pak se poblil. ☹
Snad to bude příště lepší, kaši jsem ještě nezkoušela.
@bufina nestraš, že se budí tak často ☹ Co nás ještě čeká ☹ ☹

jakelina
15. srp 2010

@bufina Včera jsem jela do Pompa pro savičky a u nás to tam vůbec nemají, myslela jsem, že mě picne. ☹ ☹

bufina
15. srp 2010

@jakelina To jste dnes měli veselo 😀 A to jsi mu mrkvu vařila, nebo dala ze skleničky? Malej poprvé měl tu skleničkovou a zbaštil půlku. I když doteď zatím žádným jídlem nepohrdnul, tak nevím jestli vařím tak dobře, nebo je mu to úplně jedno 🙂 To je škoda že to v tom Pompu neměli, ale Opava je velká ne? Přece to tam někde musí mít... to by bylo divný.

jakelina
15. srp 2010

@bufina vařila jsem, ale zkusím i skleničky, ale ještě jsem nenakoupila. ☹ Opava je velká, ale Pompo je v Tesku a není to tam nějak obzvlášť velké, to bude tím. Koupila jsem antikolikový od Nuku a ten celkem vzal, ikdyž prvních pár minut to jenom tak převaloval v puse. 😉

bufina
15. srp 2010

@jakelina Tak snad si nějak zvykne. Malýmu sem před chvilkou už potřetí dolívala čaj do flašky, pije dnes jak duha. Koupila sem mu pomerančovej v granulích. No nevím teda jestli se to vůbec dá nazvat čajem, ale chutná mu to. Zkus koupit tu skleničku, tam ta mrkva chutná líp. Sem ve skleničkách koupila mrkev, květák, brokolici s bramborem a špenát. To jsem mu dala na vyzkoušení a asi po třech týdnech sem začala vařit, až toho měl větší spotřebu. Už by teď snědl celou skleničku, tak to se už vaření vyplatí, když to má na dva dny a zbytek na někdy do mražáku. Má hrozně rád cuketu a červenou řepu. Ale nikde nemůžu sehnat dýni. Možná asi musím počkat až na Halloween 😀

jakelina
15. srp 2010

@bufina Já jsem právě jela včera do Teska a tam byla nějaká akce 2+1 zdarma na ty skleničky a bylo to tam strašně vybrané a většinou zůstaly nějaké od 6 měsíce a takové co nikdo nechce. ☹ A jinam jsem už nestihla zajet, protože ho hlídal syn a on mu tak nevydrží jako mně a pak mu řve.

bufina
15. srp 2010

@jakelina Já sem vždycky šla na jistotu do DM, tam se mně nikdy nestalo že by něco neměli. Jednou sem letěla do Rossmanna a tam měli taky skleničky jen od osmého měsíce. V tom Dm se mně nakupuje nejlíp. Ale zítra se taky chystám ještě do Tesca něco nakoupit, mají tam taky levný ty granulovaný čaje.

jakelina
15. srp 2010

@bufina taky jsem chtěla, ale už nebyly, jenom jsem si za 29,90,- koupila od Lerosu ten pro kojící matky a mají tam 2+1 zdarma i kaše, tak nakoukni. 😉

bufina
15. srp 2010

@jakelina To určitě kouknu, sem tam spíš jen vybrakovala regály s oblečením 😀

eriska
16. srp 2010

ahoj holky, moc vám děkuji za odpovědi, usím zaklepat, bylo jen v sobotu, celý den jsme cestovali, tak ho prospal a pil málo a večer to chtěl dohnat a ono najednou nebylo..včera už dobrý..tak jsem ráda..ale ten mrazák, to je dobrý nápad, to bych mohla zkusit, když by byl zase nečekaný hlad😀

jakelina, můžu se zeptat, jakou značku a za kolik jsi koupila tu ohřívačku na příkrmy i na mlíčko? jsem si říkala, že když mu udělám třeba mrkvičku, tak pak vystydne a studená není ono..do mikrovlnky dávat nechce, tak bych tu ohřívačku koupila..to se mi zdá jako dobrá investice😉

jakelina
16. srp 2010

@eriska tu ohřívačku má
@monas007 , tak se zeptej jí 😀 😀 Píše o tom na této straně nahoře 😀

monas007
16. srp 2010

@eriska já mám tuhle. u nás byla za 590 kč + ještě 10% sleva a je fakt super 😉 😉 http://eshop.onlysoft.org/?Mode=Sti&StiId=63925

eriska
16. srp 2010

monas007, moc, moc díky...stejně bych nějakou pořizovala a lepší nějakou, kterou už má někdo odzkoušenou 🙂

iris
17. srp 2010

Ahojky, hlásím, že jen kojíme a malá má už 3,01kg. 😉

jakelina
17. srp 2010

@iris tak jste šikulky 😀