Problémy s přisátím a málo pije. Poraďte

crawler
17. kvě 2010

Ahoj, nenašla jsem toto téma a chtěla bych se zeptat zkušených maminek na rady.
Náš malý se někdy přisává i 30 minut - díky tomu ze mě tahal krev už v porodnici a měla jsem krvavé stroupky na bradavkách - kojení se stalo utrpením, protože bylo bolestivé a včetně přisátí trvalo 90 minut i víc a malý stejně nepřibral ani gram - čili musel za tu dobu vypít hrozně málo. Lékařka a laktační sestra mi řekly, že si musím nechat zahojit prsa, odsávat mlíčko a když nebude stačit (60-80ml - začínáme 3.týden života) tak namíchat s umělou výživou, budit ho atd. Prsa už se mi zahojily, ale za ty 4 dny pouhého odsávání mám pocit, že se mi mlíka tvoří míň a míň ☹ Máte stejné zkušenosti? Podařilo se vám rozkojit a naučily jste se přisávat? Díky za rady a tipy - strašně moc bych chtěla kojit a mrzí mě, že to nějak nejde...:-/

jakelina
25. únor 2011

@crawler tak to moc gratuluju. Náš bobek malý už chodí, tak je to už sranda. V 10 měsících měl 10 kilo, ale teď jak začal běhat, je už pořád stejný, moc nemá šanci přibrat. 😀 😀 Kojení jsem odbourala na 6x denně, tak je to už super. V noci se nebudí, jenom vyjímečně chce napít dřív než v 6 ráno a to pak ještě usne. 🙂

crawler
autor
25. únor 2011

@jakelina Išek moc rád chodí v chodítku. když ho držím za ruku, tak zvládne pár krůčků sám...já si taky myslím, že to pak vyběhá🙂 jéé to je úžasný, že ještě tolik kojíš!!! 😵 taky bych chtěla u 2.miminka kojit :-/ doufám, že to dopadne dobře narozdíl od Iška🙂 a co se týče nocí, tak závidím - my je máme dost špatné :-/, ale já mám narozdíl od tebe míň starostí - víc dětí = víc radosti i starosti 🙂

jakelina
25. únor 2011

@crawler ani to není možné, že to tak letí, že jo. Kde jsou ty naše miminka ☹ ☹

crawler
autor
25. únor 2011

@jakelina no přesně a mě ti to tak chybí 🙂 já asi budu chtít brzy další 😅 😵 ...no po císaři bych měla za ty 2 roky, tak to vydržíme a pak nevím nevím🙂

crawler
autor
25. únor 2011

@jakelina ale samozřejmě s těmihle divochy je už zase kupu legrace, i když já s Fanym jako miminkem jsem se nikdy nenudila🙂 díky těm trablům s kojením, školou atd. - ted si užívám právě mateřské a zatím si teda fakt nestěžuju🙂

jakelina
25. únor 2011

@crawler co ty, ale já bych taky ještě chtěla, ale to už nedáme finančně. 😢 ☹

crawler
autor
25. únor 2011

@jakelina s finanční stránkou je to na prd...manža chce 5 dětí, já i klidně víc podle právě finančních možností...ono samozřejmě záleží, jaké ty děti jsou, když by byl Fany třeba problematický se školou a já věděla, že bude potřebo´vat hodně pozornosti tak bysme nebyli šílenci...ale hrozně ráda bych aspoň 3 své a pak třeba jednou nějaké osvojit...ale ty peníze jsou hrozně zásadní, bez nich člověk nemůže nic a dnes je taková nejistota´práce :-/ ale Tobě už 2 brzy vylítnou z hnízda a finančně by měli být nezávislí, tak se vám zase nějaké prašulky uvolní 😉

jakelina
25. únor 2011

@crawler vyletí, ale VŠ je drahá, teď jak jsou doma, tak mi to nepřijde, ale jak začnou být na koleji, tak to peníze jenom poletí. 😢

smecka
25. únor 2011

Hned jsem do tématu vlezla, protože to je náš problém. Malý se teprve teď odžloutenkoval, je hodně spavý, ale spaním i patrně šetří energii. Dr říkala, že některé děti řvou hlady, jiné naopak spí. Náš chrní jak Šípková Růženka, takže to vypadalo, že si ode mě vytáhne kolik potřebuje.
Z porodnice jsme odcházeli bez příkrmu, ale tím jak málo pije, mám málo mlíčka, takže jsme začali pomaloučku přikrmovat - přes malíček stříkačkou, nejdříve 3x denně 30ml UM. Nyní jsme byli v poradně a přibral pouze 70g za týden, dr řekla, ať dávám příkrm 30-50ml UM po každém nakojení. Hned je spokojenější a víc vzhůru. Kojím stále po 2h, ale spíš mu sloužím jako dudel, párkrát potáhne a už zase chrní. Neodstříkám nic, pár kapiček a jsem na suchu.
Přesně takový průběh to mělo u dcery, kdy jsem se příkrmu nezbavila a takto jsme to praktikovali do půl roku, pak už prso nechtěla ani vidět.
Jsem docela špatná z představy, že to bude to samé, z porodnice jsem odcházela šťastná, že jen kojíme. Nějak mě přešel optimismus. Navíc co začal malý dělat, že se odtahuje, pouští nebo mě za bradavku tahá.
Máte někdo nějakou radu? Díky.

crawler
autor
25. únor 2011

@jakelina ale zase si můžou najít slušně placené brigádky a tak - budou si moct tak přivydělat, že vám ubydou výdaje např. paušály k mobilům, dízy apod. snad i oblečko apod.😉 hlavu vzhůru...😉

crawler
autor
25. únor 2011

@smecka ahojky - naprosto to samé byl náš Išek - byla jsem zoufalá a založila tuhle diskuzi. Ve zkratce - nenech se utýrat - já bojovala jeho 3měsíce a pak jsem to vzdala a oboum se nám ulevilo. Zálezží jaký je dítko, ale náš prostě spal a spal a asi by snad raději umřel hlady než mě pořádně rozkojil, tak jsme pak byli čistě na UM a bylo líp, ale zatím to určo zkoušej, každý dítko je jiný a tvůj třeba přijde k rozumu a jen co nabere trochu síly, tak bude pěkně tahat, ale já osobně bych to zkoušela tak měsíc a pak bych se na přikládání vykašlala a dala ho komplet na UM - toť po mých zkušenostech s Iškem😉 Klidně se ptej, jestli máš nějaký otázky, ale ve zkratce - nejlepší je jen přikládat a hlavně v noci a vykašlat se na nějaký závratný tabulkový přibírání - podstatný je, že přibírá - Išek ten nepřibíral, tak jsme to museli řešit razantněji tou UM, ale jak byl větší, tak jsem ho zkoušela jen přikládat a UM dostal jen např. večer a pak až ráno a jinak jsem to nechala na něm...ale jak říkám některý dítě by asi radši zemřelo hlady a tak jsem to po 3m vzdala...

smecka
25. únor 2011

@crawler: díky, pročetla jsem prvních 6 stránek, budu zkoušet dál přikládat a věřit, že až zesílí, budu víc tahat, ale moc tomu nevěřím. Namlsá se snadným přísunem přes stříkačku a proč by se pak měl snažit tahat .... ty jsi měla tu výhodu, že jsi aspoň něco odstříkala. To mě se nedaří a investovat do odsávačky nehodlám. U dcery jsem koupila Avent manuální a rychle jí zase prodala, protože jsem ze sebe nic nevymáčkla.
Večer usíná po 21h, pak se probudí okolo 3hod. ráno a pak před 6h ráno. Vstávat častěji nejsem schopná. V 7h ráno vstává dcerka a přes den si opravdu moc neodpočinu. Už takhle je to na bednu, když kojím po 2hod., poslední týden ho nechávám max. 15min. u jednoho prsu. I takhle je těžké dcerku zabavit. Kojím vleže, jednou rukou prohlížíme knížky či skládáme puzzle, aby aspoň neskákala po posteli. O klidu při kojení si můžu nechat zdát.
Já bych taky moc ráda kojila, ale ne za každou cenu. Hladovět ho nechci nechat, je jak žížalka, když jsem si dnes prohlížela fotky dcerky ve stejném věku, tak to byl úplný buřtík. Taky moc nekaká, asi nemá co.

jakelina
25. únor 2011

@smecka nehroť to, když to nejde, tak to nejde. 😉
@crawler na brigády chodí už teď, ale je špatná situace a těžko se něco hledá. Ve větším městě to snad bude lepší.

smecka
26. únor 2011

@jakelina: nemyslím, že to hrotím. 😕 Jen se snažím s malou vidinou, že bude líp. 😉

jakelina
26. únor 2011

@smecka promiň, možná jsem to napsala blbě, nemyslela jsem to špatně. On je teď takový tlak na maminky, že kojení je nejlepší a pak si maminka co nekojí, může myslet, že je černá ovce.

smecka
28. únor 2011

@jakelina: v pohodě. Já si nemyslím, že mateřské mléko je extra výživné a bůhví jak cenné.
Mě třeba většina zeleniny nadýmá, takže je nasnadě, že bude i malého nadýmat, z ovoce mi nědělají dobře jablka, citrusy, banánům se vyhýbám, protože staví, přílohama se cpát nechci, protože jsem neskutečně v těhu nabrala a takhle bych mohla pokračovat. Vůbec vymýšlení jídel, co mám vařit je pěkná fuška.
Spíš si myslím, že z psychlogic. hlediska je kojení pro miminko a mámu důležité.
Ale kojení s dvouletým capartem to kouzlo jaksi postrádá. 😀 Na nějaké koukání z očka do očka není čas. Oblékám u toho panenky, skládám puzzle ...

jakelina
28. únor 2011

@smecka to jsem ráda, že jsi se nějak neurazila. Já jsem z toho pak měla blbý pocit. Ono napsané slovo někdy vypadá tak blbě a člověk to myslí úplně jinak. Přeju ať se ti daří i dětem a hlavně buďte spokojení. 😉

smecka
28. únor 2011

@jakelina: díky, i Vám vše dobré. 😉
UM jsem zvýšila, kojit se snažím, ale jestli si vytáhne tak 20ml je to úspěch. Každopádně je to spokojené miminko, konečně přibírá na váze a za pár dnů máme porodní váhu. 🙂

crawler
autor
8. bře 2011

@smecka a jakou má malej potřebu?jaký je poměr UM a MM?jinak myslím, že to bereš rozumně😉

smecka
8. bře 2011

@crawler: naděje, že po žloutence bude ode mě víc sát se rozplynula. Saje max. 5 min., pak si občas potáhne, když ho imrvére lochtám všude možně. Takže ho nechám 10-15min. u každého prsa. Sem tam ho zvážím a ukáže to 20-30ml. UM dávám 70-80ml.
U pití UM saje jak divý a ještě si u toho otevře očíčka 😀 . U prsa mu klapky spadlou téměř okamžitě. 🙄
Jsem zvědavá, jak tohle dlouho vydrží. Dcera si v těchto týdnech ode mě vytáhla i 60ml, pak jsem dokrmila, synek to fláká ještě víc.

crawler
autor
8. bře 2011

@smecka Můj syn to zalomil hned jak se k prsu přisál a nepomáhalo ani lechtání ani štípání...už v prodce mi řekli, že jestli budu kojit, tak to bude zázrak - on spal vždy hrozně tvrdě, ale jak říkáte - u lahve hlty hlty a bylo to v něm...hele, já jsem vydržela 3 měsíce kombinovat MM a UM a, ale u druhýho - pokud to bude taky takový, tak mu dám 4 týdny a víc ani ránu🙂 a kor když máte právě to druhý dítě, který taky potřebuje pozornost...toť můj názor...přeju, aby se malej rozsosal, ale jako realistka se zkušenostma to vidím tak, že z toho nic nebude a malej bude plně na UM 😉

kaja2018
19. říj 2019

Ahoj Craw. Mám přesně takový problém jaký popisuješ a všechny rady,co tady všechny píšete jsem vyzkoušela, protože pravidelně co 4 dny docházíme k laktační poradkyni a ona mi tohle všechno už poradila. Ale s malým stále bojujeme u prsu. Je to nepředstavitelné pro každého kdo už je teď v pohodě. Rozhodla jsem se odsávat co 2,5 hodiny a malému to dávám přes speciální Medela savičku, která simuluje skutečné sání z prsu. S manželem malého podezíráme, že si prostě vybral tu snazší cestu. Z prsa to musí vytahovat pracně a z té savičky to kape hned...taky nevíme co s ním. A vzteká se u kojení tak moc, že je jedno, že z prsa teče mléko o duši a že má plnou pusu mléka,prostě pít nebude a nepřisaje se. Takže já teď prostě odsávám a čekám na pondělí na další návštěvu u laktační poradkyně. Je to náročné a vyčerpávající.A na všechny bolistky na bradavkách všem doporučuji Silverette léčivé stříbrné kloboučky. Jsou sice dražší, ale za 24 hodin je po poraněních. Opravdu tomu věřte! Tak vzhůru do kojení. 👍