Problémy s přisátím a málo pije. Poraďte

crawler
17. kvě 2010

Ahoj, nenašla jsem toto téma a chtěla bych se zeptat zkušených maminek na rady.
Náš malý se někdy přisává i 30 minut - díky tomu ze mě tahal krev už v porodnici a měla jsem krvavé stroupky na bradavkách - kojení se stalo utrpením, protože bylo bolestivé a včetně přisátí trvalo 90 minut i víc a malý stejně nepřibral ani gram - čili musel za tu dobu vypít hrozně málo. Lékařka a laktační sestra mi řekly, že si musím nechat zahojit prsa, odsávat mlíčko a když nebude stačit (60-80ml - začínáme 3.týden života) tak namíchat s umělou výživou, budit ho atd. Prsa už se mi zahojily, ale za ty 4 dny pouhého odsávání mám pocit, že se mi mlíka tvoří míň a míň ☹ Máte stejné zkušenosti? Podařilo se vám rozkojit a naučily jste se přisávat? Díky za rady a tipy - strašně moc bych chtěla kojit a mrzí mě, že to nějak nejde...:-/

bbberta
7. črc 2010

@crawler jeeeeee ten je fakt krasnej..uzasne mimco..ty faldiky taky miluju!!

crawler
autor
8. črc 2010

jéé holky děkujeme- no to víte, pro mě a manžu je to nej miminko na světě, ale to je u rodičů přirozený😀

jinak jsem fakt trubka...jak bylo to volno, tak v úterý se staral o malého manža a já si četla, užívala klidu a tak, ale u prsa jsem ho měla o dost míň než jindy a hned včera jsem zpozorovala úbytek mlíka - já si to vůbec neuvědomila, že ho musím pořád přikloádat...jsem fakt trubka:-/ takže už zase valíme a mám pořád prsa venku, aby jsem měla mlíka zase víc...no nepraštily byste mě? ☹ 😝

bbberta
8. črc 2010

crawler: teda, zapomenout na dite.....to brzo 😀 to nas malej myslim uz prsa nechce ani videt, kdyz mu je furt cpu 😀 a jinak nas chlapecek je samozrejme taky nejkrasnejsi na svete 😉

jakelina
8. črc 2010

@bbberta však ho začnou prsa zajímat znovu kolem těch 15 roků 😀 😀

crawler
autor
8. črc 2010

@bbberta 😀 však tak to má být🙂

crawler
autor
8. črc 2010

@jakelina já se obávám, že i dřív....vzpomínám na synovce - ted je mu 12, ale erótoman je od dětství...už když mu byly 3, tak chdil a všem ženskejm v rodině pořád šahal na prsa a nějak to komentoval... 😅

jakelina
8. črc 2010

@crawler co se v mládí naučíš, asi se tím řídil 😀

crawler
autor
8. črc 2010

@jakelina no ale bylo o strach s ním někam jít - na cizí sice nesahal, ale to bylo pořád "paní prodavačko, vy jste tak krásná" apod... 😅 😀

jakelina
8. črc 2010

@crawler ty brďo, to je kaňour 😀 😀

bufina
8. črc 2010

Ahoj holky, tak koukám co jste napsaly za těch pár dnů. Byli jsme u tchánovců, dnes jsme se vrátili a malou tam ještě nechali. Tady je takovej klid a ticho 😀 Ale možná se tu jen s malým začnu už zítra nudit 😀

@crawler Malej je krásnej, ty faldíčky sou na miminkách to nejkrásnější.

Jinak malej včera celej den bojkotoval kojení, nevím co se mu nelíbilo, ale pil akorát v úterý večer a v noci a pak až dnes kolem 4 ráno. Lítaly tam nějaký pyly, tak sem švagrovi šlohla v to úterý večer jeden prášek na alergie, tak nevím jestli se to nějak projevilo v mlíku a nechutnalo mu... Sem už myslela že mně ty prsa prasknou. No a u přebalování objevil novou hračku, hraje si s pinďourem 😀

jakelina
8. črc 2010

@bufina ještě, že máš chlapečka, jinak by si neměl s čím hrát 😀 😀

bufina
8. črc 2010

@jakelina Tak to by ses divila, malá když sedí na sedačce, tak hodí nohy od sebe a taky tam dole pořád něco loví. Když se jí zeptám co tam hledá, tak většinou odpoví že bubáka 😀 No nevím kde na to přišla.

marrakech
9. črc 2010

Ahoj holky, muzu se k vam pridat - a rovnou s dotazem? Taky se s malym pereme s kojenim. Narodil se o 4 tydny driv, v porodnici mu rovnou zacali davat flasku, prso nechtel, mne se diky tomu laktace poradne nespustila,... a zacal ten hrozny kolotoc. Po par tydnech, pujcene Medele (te velke, co mivaji v nemocnicich) pujcene vaze jsme se dostali do stavu, kdy Nutrilon dostaval pouze jednou za 24 hodin. Takze jsem odsavacku i vahu vratila a tesila se, jak budeme spokojene kojit. No, a ted se to zase zhorsilo. Bez vahy nevim kolik vypil, bez odsavacky se mi zda, ze mam zase min mlika. Maly si vzdycky jen na chvili cucne a pak samozrejme nevydrzi 3 hodiny do dalsiho krmeni. Nejradsi by chtel krmit kazdou hodku, coz mu samozrejme nechci dovolit. Ale nechci aby plakal hlady, tak pomalu sklouzavane k vic lahvim Nutrilonu nez te jedne jedine v noci. Co s nim? Vubec nejde ho donutit vic pit - usne, zavre pusinku, ohrne rtiky a ja s nim nepohnu. Svlekani a otirani vlhkou zinkou nepomaha, to se pry radsi bude otuzovat. 😅
A odsavacka - mam pocit, ze ma prsa jsou "odsavacko vzdorna". Vetsinou jsem odsala tak 30-50 vyjimecne vic, casto min, rucni Aventkou skoro nic. Ted zrovna resim, jestli si poridit nejakou mensi od Medely, ale mam strach, ze si ji koupim a mliko stejne moc neodsaji.
Jak Ty vase prcky donutite vic pit?
Diky za radu, zacinam byt z toho neustaleho strachu a starosti o maleho hrozne vycerpana...

crawler
autor
9. črc 2010

@marrakech soucítím s Tebou - víc, co to je - malý začal odmítat prso úplně v den propuštění z porodnice (asi šok ze změny prostředí, jinak si to neumím vysvětlit) a začal ten boj - bez odsávačky ani ránu a dokrm stříkačkou přes prst. Mám Medela Harmony - je manuální, ale vysála jsem i 100ml - je dobrá - když jsem zkoušela elektrickou, tak žádnej rozdíl. I v lékárně mi paní řekla, že ta ruční Medela úplně stačí...Víš co - ten stres, že máš málo mlíčka...zkus si to nepřipouštět - máš jen třeba takový dojem a realita je jiná...Já bych malého přikládala každou hodinu - klidně když si řekne...My to totiž měli stejně - začala jsem dávat Hipp v lahvičce - prvně jsem to míchala 1:1 s mateřským, ale toho ubývalo až byla jen UM - pak jsem založila tuhle diskuzi- holky radily seč mohly a teď má zase mlíčko i ode mě - sice se bez dokrmu neobejdeme, ale mlíčka přibývá podle toho, jak často ho přikládám 😉 Jinak pokud se Ti nevzteká u prsa apod. tak myslím, že je mlíka dost a jen nechce pít hodně a míň často, ale míň a víc často🙂

bbberta
9. črc 2010

@marrakech a proc ho nechces nechat prisavat casteji? to prave tvorbu mlika zvysuje a pomohlo by to...aspon dle mych zkusenosti...holt tomu chce venovat ten cas..nekdo prvnich par tydnu jen koji..a nakonec se zadari!! nevim, odkud jsi, jestli nahodou od brna, rada ti odsavacku pujcim (el.medelu),nebo proste casteji prikladej..a prestan se stresovat!! kdyz jste to zvladli jednou, urco to pujde! vsechny rady jak stimulovat tvorbu mlika mas na techto strankach.

jakelina
9. črc 2010

@marrakech malé miminka chtějí pít fakt často, někdy i dvakrát za hodinu a pak si udělají třeba jednou, nebo dvaktát denně delší pauzu a spí dýl. Klidně přikládej často, později si bude ty pauzy prodlužovat. Jinak ti bude ubývat mlíčko. ☹

monas007
9. črc 2010

@marrakech náš mrňous se teď taky hlásí častěji a zrovna dneska jsem dokojila a za půl hoďky už chtěl zase 🙂 🙂 ale u něho je to asi tím, že má po tom nočním, dnes skoro 10-i hodinovém spánku asi opravdu hlad 😀 😀 a odpoledne když jsou taková vedra, tak se taky hlásí častěji a i když pije třeba jen 10 minut tak je to dobře 😉 😉 vždyť jen ti malí prckové opravdu vědí, kdy to jídlo potřebují 😀 😀

inglesina
9. črc 2010

@marrakech Já mám podobný problém, malá mi taky u prsa od začátku pořád jen spala. Kojím ji teď přes klobouček a každý den trénujeme chvíli bez. Díky kloboučku vím, jak vypadá správné sání - pomalé pohyby, hlasité polykání. Když ji přiložím špatně, tak jí to všude teče, mlaská a usíná. Po chvíli se zase vzbudí, protože má stále hlad. Když ji přiložím správně, tak u toho nikdy neusne - myslím, že je to tím, že ten příval mléka ji stále nutí sát. Bez kloboučku nám to ale pořád ještě nejde, malá se u toho hrozně vzteká a hází sebou. Někdy se sice na chvíli přisaje, ale opravdu jen na chvíli a po chvíli nepravidelného sání usne. Z toho jsem zjistila, že ji neumím správně přiložit, takže jsem si domluvila na příští týden konzultaci s laktační poradkyní. Vím, že celý problém u mě je ten, že ji prostě špatně přikládám. Jestli mi to nepůjde ani pak, tak je to asi opravdu těmi bradavkami, jak mi tvrdili v nemocnici.
Zkus tedy taky zkontrolovat techniku přikládání, samozřejmě, že existují spavější děti, ale myslím si, že právě to mlíčko by je mělo probrat.

inglesina
9. črc 2010

Holky, nemáte někdo dlouhodobější zkušenost s kloboučky? Četla jsem, že se po šestinedělí zastaví kvůli nim laktace, protože tělo nedostává impulz pro tvorbu mléka - chybí kontakt bradavky a dítěte. Jet to pravda? Neznáte někoho, kdo kojil s kloboučkem i dýl? Mám strach, že se to do konce šestinedělí nenaučíme a nebudu mít mlíčko. (malá má už měsíc) Snažím se tím nestresovat, ale je těžký na to nemyslet. Pořád si říkám, že kojit s kloboučkem je lepší než nekojit vůbec, ale stejně mi to vrtá v hlavě. Vyzkoušela jsem už všechno možný, včera jsem i jeden klobouček ustříhla, ale to pak nepila vůbec. 😢

inglesina
9. črc 2010

@crawler Četla jsem v předchozí části diskuze, že jsi taky ze začátku nevěděla, jak malého držet. Je to jako bych četla úplně svoje myšlenky. Jak ses to nakonec naučila? Nebo se to prostě fakt zlomilo jen tak samo od sebe?
Připadám si jako hrozný nemehlo, ale já fakt nevím, co s rukama. Kterou držet dítě a kterou prso apod.? Vždycky když se zeptám některé zkušenější mámy, tak mi řekne, že dítě prostě chytne a ono pije. Mně to ale přijde jako hrozná věda...

crawler
autor
9. črc 2010

@monas007 10hodinový spánek??? 😕 😕 závidím...ach nesmírně závidím!!!🙂

crawler
autor
9. črc 2010

@inglesina ahojky🙂) ona to JE věda! pro mě jo!🙂 no, já byla po císaři dost bolavám takže jsem zvládala jen fotbalovou polohu při které se ovšem malý chytal tak, že z toho byly ty ragády (nejen z toho), pak doma jsem se bála nějak na něj sáhnout - vždyť byl tak křehký a malý...No, ale chyba lávky...teď jak vyrostl a já o něj nemám takový strach, že mu něco špatně zmáčknu a nebolí mě břicho po sekci, tak ho opravdu pěvně chytnu - na to břicho si ho nalepím tak, že má volný jen nosní dírky a jedem!🙂jeho hlavičku si dám na vnitřní stranu paže (loket) a dlaň mám akorát pod zadečkem a držím ho fakt pevně, aby se nekroutil...a druhou rukou podpírám prso. Ze začátku jsem se bála, ale začni to zkoušet ono to půjde - malá už je velká 😀 Co se týče kloboučků, tak jsme s nima přikládaly dlouho, ale pak jsem to párkrát zkusila bez nich a z ničehonic to šlo - řekla bych, když mu byly tak 3-4 týdny...zkoušej to každý den a ono to určo půjde🙂a jeslti se kvůli tomu zastaví laktace? taky jsem to četla...moc se mi tomu nechce věřit, ale radši se zkuste toho kloboučku zbavit...

bbberta
9. črc 2010

@inglesina ma kamoska koji s kloboucky od zacatku, malej ma ted 19mesicu a ranni mlicko jeste dostava

monas007
9. črc 2010

@inglesina my kojíme pořád s kloboučkem 🙂 🙂 a moje sousedka kojila s kloboučkem po celé ty měsíce kojení a její malý Jáchymek je naprosto v pořádku, tak v tom žádný problém nevidím 😉 😉
@crawler jj, ale ráno to moje vstávání ... měl jsem prsa jak balóny a nemohla jsem se zvednout z postele 😀 😀

crawler
autor
9. črc 2010

😅 @monas007 😀 😀 ale prsa jakbalony taky závidím!

monas007
9. črc 2010

@crawler včera se mi zdálo, že mám taky nějak málo mlíčka a dala si preventivně čajík od Hippu a venku na hřišti malé pivko a ráno takové nadělení 😀 😀

jakelina
9. črc 2010

@monas007 tak ty máš spáče odmalička, ale mě malý spal nejdýl do 8 do 6 ráno a to bylo jako kdybych měla místo prsou dva betonové melouny. Naštěstí mi neteče mléko.

bufina
9. črc 2010

Tak s tím pivem to budu taky muset zkusit 🙂

inglesina
9. črc 2010

@crawler Díky, budu to zkoušet dál, jen tak to nevzdám, ale teď si musím dát alespoň na den nebo dva pauzu, jsem z toho už psychicky dost špatná a o to hůř mi to pak jde. Počkám do příštího týdne na tu laktační poradkyni, třeba mi poradí, jak na to a pak budeme zase trénovat. Já se ještě pořád bojím na ni šáhnout a to je jí už měsíc, ale je to už o dost lepší než ten první týden.

inglesina
9. črc 2010

@monas007 Díky, to jsi mě dost uklidnila, že jste přežili šestinedělí a pořád kojíte.
@bbberta 19 měsíců? To je super! Fakt díky, holky!