Problémy s přisátím a málo pije. Poraďte

crawler
17. kvě 2010

Ahoj, nenašla jsem toto téma a chtěla bych se zeptat zkušených maminek na rady.
Náš malý se někdy přisává i 30 minut - díky tomu ze mě tahal krev už v porodnici a měla jsem krvavé stroupky na bradavkách - kojení se stalo utrpením, protože bylo bolestivé a včetně přisátí trvalo 90 minut i víc a malý stejně nepřibral ani gram - čili musel za tu dobu vypít hrozně málo. Lékařka a laktační sestra mi řekly, že si musím nechat zahojit prsa, odsávat mlíčko a když nebude stačit (60-80ml - začínáme 3.týden života) tak namíchat s umělou výživou, budit ho atd. Prsa už se mi zahojily, ale za ty 4 dny pouhého odsávání mám pocit, že se mi mlíka tvoří míň a míň ☹ Máte stejné zkušenosti? Podařilo se vám rozkojit a naučily jste se přisávat? Díky za rady a tipy - strašně moc bych chtěla kojit a mrzí mě, že to nějak nejde...:-/

ivosh
2. srp 2010

@kalerat takhle to je, když je to v pořádku. já krizi měla teď od čtrtka v jednom prsu a v sobotu už i v durhém a včera jsem byla pár hodin totálně bez mlíka. Malá nechtěla stříkačku ani po lžičce. Malému jsme v pohodě ze lžičky dávali kapičky, ona tu lžičku plive. Prostě jedna věc je ta moje krize a druhá věc je, že málo pije, hltá, pak kašle, škytá a nemůže třeba popadnout dech. Asi mi to na ní rychle teče a ona má malý žaludeček a možná záklopku by musela mít dovyvinutější. A nevím, kolik na jedno kojení vypije (pokud je stav mých prs únosný). Zatím jsem ráda za každý den.

ivosh
2. srp 2010

@kalerat měla i málo počůraný plíny.. včera

crawler
autor
2. srp 2010

@keminek František neuměl vůbec tahat - neměl kloudně reflex, protože z bříška si na svět přinesl zlozvyk - cucal si vrchní rtík a vlastní jazýček - nedařilo se nám přisávání a tím všechno kixovalo a já měla zničená prsa. Od toho třetího měsíce díky zesílení díky UM jsme se víc snažili, stejně ale neumí pít rychle - kojíme i ted půl hodiny - 5minut je pro mě sen - a to se přitom ze začátku zalyká, kucká, pustí se, aby si odpočl a pak se přicucne zase. Ten skvělý přírůstek je i díky UM, kterou jsme dokrmovali - bylo to sice vcelku dost málo, ale přece🙂 Jinak mi na prsách visel opravdu pořád - občas už jsem šílela, ale vyplatilo se...

dnes už dostal lahev 2x (pokaždé 100ml), ale neřekl si o ně - prostě jsem mu to dala a on to vypil - možná bysme to zvládli i bez toho, ale chci ho zvykat postupně - momentálně mám prsa nalitý, zkoušela jsem ho přiložit, ale zatím nechce... 😅

crawler
autor
2. srp 2010

@ivosh tak to bych dokrmila - osobně mám strach, když málo čůrá a o to víc mu strkám lahev i prsa...

kalerat
3. srp 2010

ahoj holky,

tak já dneska po týdnu vážila malou a přibrala +- 140 g

crawler
autor
3. srp 2010

@kalerat to je pěkný🙂 gratulka!

kalerat
3. srp 2010

@crawler díky, no je to sice na spodní htanici, ale snad to stačí

iris
3. srp 2010

Ahoj holky..takže naše malá přibrala za týden 200g, máme teď aktuálně 2710g, v noci už ji mám nechat spát, když má hlad, tak se přicucne a kojím, z levého jí to teče krásně, ale v pravém mám asi mlíka míň a nevím, jak ho rozkojit, přikládám, odsávám...a mám dotaz, jakou používáte odsávačku?Já mám půjčenou od kámošky, ale bude ji potřebovat, tak musím koupit.
Kalerat, super!

kalerat
3. srp 2010

@iris super přírustek!!gratuluji k rozkojení, je to dobrá zpráva 🙂
Já mám elektrickou od medely a jsem moc spokojená

bufina
3. srp 2010

@kalerat Ty odsávačky od Medely sou fakt dobrý, mají je v porodnici, tam je teda taková velká elektická, zvuky to dělá že to vypadá jak v kravíně, ale super. Nemohla sem malýho prvních 10 dnů kojit a stejně se mně díky té odsávačce pěkně spustilo mlíko.

kalerat
3. srp 2010

@bufina já si s ní taky kojení rozjela. Měla jsem císaře a ani týden po porodu jsem neměla nic. Manžel mi ji dovezl už do porodnice.

bufina
3. srp 2010

@kalerat Malej byl taky císařem a na tu odsávačku mě poslali asi třetí den. Byla jsi v některé brněnské porodnici?

iris
3. srp 2010

já jsem taky po císaři, v pododnici jsem měla půjčenou medelu mini electric a doma mám teď elektrickou od Nuk
kalerat, zatím spíš odstříkávám, než kojím ☹

crawler
autor
3. srp 2010

@iris vidíš, jak jste šikovné! 😉 já bych to prso rozkojovala tak, že bych ho malé nabídla jako první, pak na chvíli k druhému a pak opět k tomu, kde je mlíčka míň - čím víc k němu budeš přikládat, tak se tvorba zvýší, ale nezanedbávej to levé, abys pak neměla problém i s ním🙂 já zrovna odsávačku prodávám, kdybys měla zájem, tak koukni do mých inzerátů. Já osobně bych bez ní byla bezradná - hrozně mi pomohla. Bez ní bych to dávno vzdala - nejvíc jsem ji použila, když jsem měla ragády, tak jsem odsávala a dávala to malýmu alternativně. Jinak každopádně kup odsávačku dvoufázovou - ne jen nějakou pístovou. Osobně mám tedy dobrou zkušenost s Medelou - koupila jsem si dvoufázovou manuální (viz ty inzeráty), ale vyzkoušela jsem i tu elektrickou - rozdíl v odsávání ale nebyl, takže pro mě vyhrála manuální - ta stála 1219kč, zatímco ta elektrická 2219kč 😝

crawler
autor
3. srp 2010

@iris ale nevzdávej to a přikládej - Išek se mi taky nechtěl přicucnout a pak najednou to šlo a zalíbilo se mu to 😉

jinak to tady je klub maminek po sekci? já su taky po císaři 😀

keminek
3. srp 2010

elektrickou mám.. je to medela mini electric. minule jsem s ní odsávala furt několik měs. a oddělala jsem motorek. náhr. díly se dají koupit zvlášť, takže pohoda. maj to vidět na jejich stránkách.
hm.. rozkojila jsem si trochu to pravý, včera už mi dělalo fleky na košili. Ne že by bylo mega velký, jako jsem měla s malým, to ani omylem, ale OK.. no tak mi večer hnedle splasklo. Naopak se zlepšilo trochu to levý. Prostě jak to začne vypadat slibně, tak to jde hned do háje. Nechápu, to je moje specialita, to snad nikdo jiný takhle nemá. Já to měla s malým 3 m. v pohodě. Prsa měly rezervu + v nich bylo to, co vypil, takže byly nalitý furt, mlíko stříkalo proudem. Nemusel se ani moc snažit, teklo mu to až až. Malá ždíme měkký prso. Po třech m. najednou se stala tato krize a od té doby ty splasklý prsa jen startuju odsávačkou. S malou to bohužel začalo už první týden ☹
Teď mi po kojení neusnula, takže hledala prso už po hodině, nedala jsem, chovala jsem a dala až po hodině a 3/4. Samozřejmě si párkrát posála a vytuhla. Takže jsem odsála to prso pravý, od včera malý do mrtě a vycucla jsem 50.
Hm.. takže se za chvíli vzbudí, vytáhne si levý, ale míň, protože už v bříšku něco málo má a já to levý teĎ ODSávat nechci.

Změklo tak, že jak jsem psala, se lepšilo, fleky dělalo. Pak trochu nevýznamně pobolívalo kolem bradavky. Tak jsem z něj po kojení odsála 20 ml. Bylo tam o trochu víc, to už jsem nechala. A poté se začalo nalévat míň. Chápete to někdo? 😠 Už mi to štve. Aspoň mám teď nasysleno 20+50. To už na dokrm je. Jen se mi dáví u lžičky i stříkačky a všechno vyplivne. Dokrmit se nechá leda z lahve.
a omlouvám se za zmatky s nickem. to je manželův, nepoužívaný, založený kdysi, je to kvůli inzerátu

keminek
3. srp 2010

@iris já tohle dělala tak, že jsem přiložila k menšímu, pak dala vypít to větší (malý ale to větší vypil celé, neb byl starší. malá mi ho nevycucne a kdybych to dělala takhle furt, tak za chvíli snížím tvorbu). až bylo vypito, odsávala jsem to malé. Co teklo (ať to bylo 60 ml nebo 2 ml) + vzduch tak 5 min. Přikládala jsem co 2 hod., ale od odsávání to byly necelé 2 hod. Takto den dva. Pak jsem vynechala odsávačku a prso se najednou nalilo (hodně). Vydrželo to chvíli (10, 14 dní) a mohla jsem začít znovu 😝

crawler
autor
3. srp 2010

@keminek no popravdě se v tom trochu ztrácím... 😅 každopádně bych řekla, že je to kvůli té tvé psychice...zkus to tolik nesledovat - přilož malou, když bude chtít, když jí nebude stačit jedno prso, dej jí i k druhému a střídej je, dokud bude klidně sosat. když bude mít hlad, tak dokrm UM alternativně a další kojení opět střídej prsa. Odsávačku bych zkusila pro ted odložit - možná tě to zbytečně stresuje. Nech to jen a jen na malé - pokud bude líná sosat, tak se můžeš rozkojovat do aleluja a nebude to k ničemu - nech ji prostě vytáhnout z tebe, co umí a když bude mít hlad, tak ji dokrm umělkou 😉

iris
3. srp 2010

já dokrmuju jedině z láhve,páč když mi u toho spí, tak se jinak nakrmit nedá, to by měla mlíko všude...teď odstříkávám míň a víc zkouším přikládat, třeba v noci i ráno jsem kojila z prsu, ale teď už zas spinkala, tak musela dostat z láhve

crawler
autor
3. srp 2010

@keminek začínala jsi pořád znovu a znovu protože bud jsi byla unavená a stresovaná a proto klesla tvorba mlíka nebo prostě mimi nesosalo tak, jak by mělo...to je právě ten případ, kdy bych to tak nehrotilo a šlo by to třeba líp, ale vím, že psychice se někdy poroučet nedá...někdy jsem to brala s nadhledem a jindy jsem byla na dně 😔

keminek
3. srp 2010

@crawler já právě neodsávám skoro vůbec teď. prostě mi vysadilo pravý, pak obě, pak nastartovalo pravý, pak levý a mezitím zas kleslo levý, protože se začalo trochu nalévat. prsa střídám, když to jde. většinou to nejde. Malá už pak nechce nebo jí začne být špatně, má s tím fakt problém..
Tudíž dělám to teď tak, že kojím ve dne co 2 hod. Pokaždé z jednoho prsa + víc nebo méně z druhého. Střídat většinou nejde.. Když je na řadě to slabší, tak dám z něj + z druhého (tím druhé sílí) a pak jdu to slabší odsát. Tzn. kojím každé prso po 4 hod. a to slabší odsávám. Takhle jsem včera rozjela to levý, ale mezitím mi kleslo pravý. Psychika je důležitá, ale u malého mi to dělalo bez ohledu na psychiku, dělalo mi to i v době, kdy už mi to bylo jedno. Jak u blbejch na dvorku. Já si dokázala nesčetněkrát z nuly a splasklého prsa udělat opravdu hodně nalitý a těžký prso. Ale copak to takhle jde furt.. Teď mi prostě vysadily obě a já je nastřídačku srovnávám. Nemůžu kojit do dna z obou, to malá nechce. Pak se to rychle sníží. Plíny dneska zatím počůraný, tak nedokrmuju. Během dne si vždycky můžu něco po trochách naodsávat a na jeden dva dokrmy mi to stačí.

keminek
3. srp 2010

@crawler víš co.. prostě po porodu maj být ty prsa nalitý a mají to řídit hormony. pak tohle vůbec neřešíš. později ano, ale po porodu prostě ne. pokud se něco stane, tak už ty prsa jsou splasklý, není tam ta zásoba mlíka. a koj z toho..
no ale zkusit to musím, pro malého jsem to udělala xkrát. Pro malou bych to měla udělat aspoň jednou..

keminek
3. srp 2010

@crawler a začínala jsem znovu a znovu vždy po tom, co mě jednou za 14 dní trochu bolelo prso 🙄 nic významného, o zánět s horečkami nešlo.. ani to nechci nazývat retencí, protože tvrdý a přelitý to nebylo 😝

crawler
autor
3. srp 2010

@keminek když je prso nalitý, tak to pak vede k nižší tvorbě mlíka...prsa normálně kojeného dítěte by měla být úplně normální, ani vložky do podprsenky nejsou potřeba - jen, když dojde k nějajému výkyvu...

bufina
3. srp 2010

@crawler Teda tohle sem vůbec netušila, sem se stresovala z toho že mám asi málo mlíka, když nemám prsa min. velikosti G 😀 Přijdou mně pořád stejný jak než se malej narodil.

crawler
autor
3. srp 2010

@bufina já právě taky, stresovalo mě, že nemám mokrý pyžamo, apod., a pak jsem vyčetla tuhle informaci, že prsa by se měla nalít vlastně jen v porodce a pak už se to srovná podle toho, kolik mimi pije a když se stane, že se nalijou hodně (třeba se dítě v noci nevzbudí na jídlo), tak se automaticky příště vytvoří míň (i když to dítě po té dlouhé pauze vysosá všechno)...

bufina
3. srp 2010

@crawler To se mně stávalo když malej začal spávat celou noc, že byly tak nalitý, že sem už ani nevěděla jak si lehnout a mlíko z nich už kapalo samo. Teď je to už pohoda, jen třeba když malej tahá z jednoho, tak to druhý bolí jak kdyby taky chtělo vyprázdnit, i přez den. Ale i když je malýmu už 7 měsíců, tak malýmu na jedno najezení pořád stačí se napít jen z jednoho.

crawler
autor
3. srp 2010

@bufina no já ted poslední týden mám prsa těžký, ale malej moc nechce jíst...vůbec si neříká, ale když ho přiložím, tak po mě skočí jako hladovej pes...nevím, co si o tom mám myslet a sice vím, že to není žádný hubeňour, ale pořád mám strach, že nechce jíst a vždy mu narvu 1 lahev dopo a 1 odpo... 😅 😕 v těch prsách mám podle svého mínění mlíka docela dost, mám je fakt těžký, ale prostě nemám kontrolu nad tím, kolik toho z nich vysosá, a jelikož jsem byla zvyklá mít přehled kolik toho sní, tak mu tu UM občas šoupnu ať mám klid na duši - i když je to asi špatně 😔

iris
3. srp 2010

no, mně když se malá konečně přisosne, tak taky nevím, zda vypije to, co má...jenže se sama třeba pak pustí a dál už jíst nechce, no, tak snad si vycucne, co potřebuje...ale u láhve mám aspoň přehled, kolik sní

keminek
3. srp 2010

holky já to myslím u sebe. Jednak vím, jak to bylo s malým, když to šlo a nešlo. A jak to přesně vypadalo pohledově a pohmatově 😀 No a dále jsem kojila 3 m bez problémů a další rok s pomocí odsávačky. Takže já na sobě docela trefně poznám, kolik mám v kterém prsu mléka. A hlavně já mám prsa malý, takže jak je v nich mlíko, tak rostou. Vy máte asi prsa normální, takže zas je to jinačí 😉 Ono se to hlavně nedá popsat takhle v nějakém příspěvku, to by bylo spíš na kafčo 😀
@iris jj.. ona pak taky už nechce sát. Jen vím, že jedu nadoraz. Zatím jí to asi stačí, ale v těch prsech nic nezbude. S malým zůstala určitá rezerva a jak rostl, tak vypil víc a víc, ale furt bylo z čeho čerpat. Takhle to už není tak samo sebou a musí se to zvyšovat i všelijak jinak.