Problémy s přisátím a málo pije. Poraďte

crawler
17. kvě 2010

Ahoj, nenašla jsem toto téma a chtěla bych se zeptat zkušených maminek na rady.
Náš malý se někdy přisává i 30 minut - díky tomu ze mě tahal krev už v porodnici a měla jsem krvavé stroupky na bradavkách - kojení se stalo utrpením, protože bylo bolestivé a včetně přisátí trvalo 90 minut i víc a malý stejně nepřibral ani gram - čili musel za tu dobu vypít hrozně málo. Lékařka a laktační sestra mi řekly, že si musím nechat zahojit prsa, odsávat mlíčko a když nebude stačit (60-80ml - začínáme 3.týden života) tak namíchat s umělou výživou, budit ho atd. Prsa už se mi zahojily, ale za ty 4 dny pouhého odsávání mám pocit, že se mi mlíka tvoří míň a míň ☹ Máte stejné zkušenosti? Podařilo se vám rozkojit a naučily jste se přisávat? Díky za rady a tipy - strašně moc bych chtěla kojit a mrzí mě, že to nějak nejde...:-/

inglesina
9. črc 2010

@j.cien Jak jsi to vyřešila s tou krátkou bradavkou, že se začla chytat i ta druhá holčička? A nebo pořád používáš klobouček?

monas007
10. črc 2010

@inglesina na kloboučkách není opravdu nic špatného !! pomáhají miminkům líp uchytit bradavku a aspoň ten náš i pěkně saje. znám docela dost maminek co používají kloboučky po celou dobu kojení 😉 😉 tak se toho neboj 🙂 🙂

j.cien
10. črc 2010

@inglesina Jednu holcicku kojim normalne a tu druhou jen pres kloboucek..prsa pokazde stridam.Zkousim ji ten kloboucek nedat..tak to ona si cucne,neco treba i napumpuje,kdyz to stika,tak polyka,ale jeji prisati trva jen apr sekund a pust iprso a uz ho znovu nechytne...krouti hlavickou ze strany na stranu a hleda a pritom ma prso v puse..a hleda az se zacne vztekat..takze nasadim klobouk a hned se prisaje a uz se nepousti celou dobu s nim pak v klidu pije....Laktacni poradkyne mi doporucila postupne zacit konec toho kloboucku odstrihavat a takto ho zkracovat postupne,az se ho pak uplne zbavit...Prave kvuli tomu,ze pokud neni primy kontakt bradavka a detska pusinka-tak se nevysle ten spravny signal pro tvorbu mlicka s konkretnim slozenim podle momentalniho pozadavku miminka....
Ale zatim jsem to nezkousela,mlika mam habakuk,protoze kojim vzdy tandem a za noc 3x...proste kojim stale cca co 3hod,tak se mliko tvori....
Bohuzel teda muj spanek =katastrofa ☹ ale cekala jsem na deti pres 10let a tak tech par mesicu nevyspani proste vydrzim 😉 !

jakelina
10. črc 2010

@j.cien to za to stojí a je super, že kojíš obě. Já tě někdy vidím na diskusi o dvojčatech. Chodí tam od nás Zuzka co má Lukáška a Péťu, známe se s diskuse o březnových dětičkách. 😀 😀 teda doufám, že se nepletu.

j.cien
10. črc 2010

@jakelina Jj,Zuzka je drak-ja ji obdivuji,co vsechno zvlada 😉 i s dvojcatkama!Je to uz zkusena mamina 😵

jakelina
10. črc 2010

@j.cien to máš pravdu, já se vždycky směju, jak ona vaří nějaký jednoduchý oběd, to já bych vařila dva dny a bylo by to sváteční jídlo. Ona je fakt skvělá a má toho na starost hodně. Barák, čtyři děti a k tomu zahradu a ještě vyvařuje a šije, plete, háčkuje. .........Je nezmar. 😀

inglesina
11. črc 2010

@monas007 Díky, máš pravdu. Já jsem až do teď o nikom, kdo používá kloboučky delší dobu, nevěděla, tak teď jsem klidnější, že nejsem jediná. Jsem ráda, že to jde alespoň s nimi, protože jinak bych už nekojila.

inglesina
11. črc 2010

@j.cien Máš můj velký obdiv! Až teď, co máme malou, teprve dokážu ocenit všechny mamky od dvojčat, já mám co dělat, abych zvládla vůbec to naše jedno. 🙂 S tím odstříháváním jsem to taky zkoušela, ale to už se malá nechytla vůbec. Moc tomu ale nerozumím, protože když odstřihneš špičku, tak už ten klobouček nedřáždí ten sací bod a tím pádem ona nepije. Taky to zkouším bez kloboučku, dřív se několikrát na pár minut chytla, ale pak jsem zjistila, že nic nevypila, protože měla za chvilku zase hlad. Teď už se nechytá vůbec, možná si zvykla na ten klobouček a nebo to je tím horkem, je strašně unavená a včera se nenapila ani s kloboučkem, tak ji radši nechci vysilovat.
Jak dlouho jí trvá, než se přes ten klobouček napije? Pije pomaleji než ta druhá holčička?

j.cien
11. črc 2010

@inglesina JJ,trva ji to pres ten klobouk dele...MIa je napita za 8-10min-doslova prepita...a Teu mam u prsu nekdy i 30min a vytahne si z prsu stejne mnohem mene.. 😖

inglesina
12. črc 2010

@j.cien Tak to je stejný i u nás. Malá pije vždycky min. půl hod. (když má dost sil, tak vycucne dost), ale teď v těch horkách většinou skoro hodinu a je vidět, že je z toho úplně vyčerpaná. Myslela jsem si, jestli ji nepřikládám špatně, že jí to tak trvá, ale přes ten klobouček je to holt náročnější. Snad jim to půjde rychleji, až povyroustou...

monas007
12. črc 2010

ahoj holky, tak my od víkendu bojujeme se zánětěm ☹ ☹ v sobotu jsem byla na pohotovosti, kde jsem narazila na svého gynekologa, tak jsem ani nemusela nic platit. teď dělám zábaly z tvarohu a když ten došel tak ze slivovice, ale hlavně se snažím přikládat Martínka, aby s tím mamce pomohl. vždycky saje víc jak hodinu a pak ho dokrmuji ještě z druhého prsu. tak snad to brzy zmizí. nemám ani teploty, jen ta bolest 😠 😠 snažila jsem se z toho prsu odstříkávat odsávačkou, ale jde z toho max 10 ml, tak radši přikládám Marťáska 🙂 🙂 aaaaaaach jo....

jakelina
12. črc 2010

@monas007 to je škoda, já měla taky trochu zánět, když měl malý asi dva měsíce a koupila jsme si v lékárně takový chladicí gelový polštářek, šoupla do mražáku a chladila a chladila a samo hodně kojit z toho prsu a za dva dny dobré.

monas007
12. črc 2010

@jakelina děkuji, na obklad si zajdu 😉 😉 teď se mi pro změnu pěkně prokadil až do sedačky 😠 😠 takže se ozvu později 😀 😀

crawler
autor
12. črc 2010

ahoj holky🙂...tak nám se daří překonat ty vedra jedině u prsu 😀ono ho uklidnuje, on si tahá...trochu mu to teče, tak zahání žížu🙂 v tomhle stylu byl celý víkend, takž dneska ráno jsme to zvládli bez dokrmu!!! 😀 spal totiž 8hodin,tak se mi prsa pěkně naloily...během dne už samozřejmě musíme UM, ale malej je u prsa každou hodinu cca na 15minut...sice nedělám nic jinýho, ale říkám si, že snad to k něčemu bude🙂)

monas007
13. črc 2010

@crawler taky mi připadá, že jen kojím a kojím 😀 😀 ale u mě je to spíš i kvůli tomu zánětu ☹ ☹ včera večer ve sprše jsem brečela bolestí, když jsem se to snažila odstříkat 😠 😠 proto je pro mě lepší, když se mi na prso přisaje Marťásek 😀 😀 jen si nedokážu představit jak dlouho ještě budu trpět ?!

crawler
autor
13. črc 2010

@monas007 a jak se to mohlo stát? já myslela, že zánět je, když třeba zatvrdne mlíčko, ale vždyt malý tě snad vysává důkladně, ne? no držím palečky...já když si vzpomenu na bolest, když jsem měla ragády, tak si to asi dokážu představit ☹

bufina
13. črc 2010

@monas007 A zkoušela sis na to dát tvaroh? Ten prý pomáhá. Su ráda že mně nic takovýho teda nepotkalo. Stačí jak to bolí když mám to prso přeplněný.

@crawler To je super že máš malýho pořád u prsu. My už kojíme hlavně v noci, nebo spíš nad ránem když se malej vzbudí a při usínání. Pak jednou dopoledne a odpoledne. Na rozdíl od tvýho malýho nepotřebuje snad pít nic. Žádnej čaj sem do něho ještě nedostala, dá max 3 hlty a vypustí to koutkem ven ☹ Tak se ho snažím hodně přikládat aby se napil, ale to kolikrát taky nechce a zuří.

monas007
14. črc 2010

@crawler vůbec nevím jak jsem k tomu přišla 😠 😠 v noci jsem měla zase vysoké teploty, tak jsem brala paralen a dneska odpoledne je tam můj gynekolog tak zajdu na kontrolu !! ale mám pocit, že se to zlepšuje 😉 😉 tak nevím ...
@bufina dávala jsem tvaroh, ale ten pak pěkně zapáchal 😀 😀 jinak přikládám obklady ze slivovice a zdá se, že zabírají ?! ale hlavně, že Marťásek má trpělivost a tahá z prsu o stošest 😀 😀 zkouším ho pak přikládat i k druhému prsu. tam vezme někdy i 15 minut a někdy zase vůbec nic, tak z něho odsávám, abych jeden zánět nevyléčila a druhý se mi udělal 😎 😎 holky buďte rády, že jste to neměly, takovou bolest a utrpení bych nikomu nepřála !! jeden den jsem to zkoušela odstříkávat ve sprše, ale brečela jsem jak malá holka 😀 😀 odávačkou to nejde vůbec, takže odsává Marťásek !! ale musím říct, že už ho přikládám s hrůzou z té bolesti ... občas pěkně vyjeknu a on se lekne, ale hned ho pochválím, tak to nevzdává ...

bbberta
14. črc 2010

monas: fuj zanet, taky jsem dvakrat zazila..a je to fakt mazec! to byly noci..nespala jsem strachem, ze se to zhorsi..ale kombinaci paralenu, tvarohu, ledovych obkladu po kojeni (do sacku kostky ledu), teplych pred kojenim, masirovanim, castym prikladanim, pokusy o odsavani..jsem to zvladla...ale fakt clovek nedela nic jineho nez se leci..a to jsem mela jeste nespolupracujici dite! takze drzim palce, at se zadari..

bbberta
14. črc 2010

u doktorky jsem byla jen poprve, ale to jsem netusila, ze to muze byt zanet prsu (a taky mozna ani nebyl, ale teploty jsem mela ke 40)..pak stacily ty babske rady..a pretrpet tu bolest!! drz se

bbberta
14. črc 2010

a ja jdu toho sveho chlapecka probudit, neb opet citim blizici se zatvrdliny..uz je velkej kluk, tak mame muze pomahat,ne?

monas007
14. črc 2010

@bbberta jj, celé dny jsem zavřená doma a nedělám nic jiného než tenhle kolotoč ☹ ☹ před kojením to taky nahřívám a od včerejška mi z toho po nahřátí kape i mlíčko 🙂 🙂 tak snad už to bude jen a jen lepší 😉 😉 jen ty teploty 😠 😠 ráno jsem se probudila zpocená a mokrá i s peřinou 😀 😀 včera jsem volala i porodní asistentce, co u nás byla po porodu a ta mi na to doporučila i hlávkové zelí 😀 😀 ale to jsem doma fakt neměla 🙂 🙂 Marťas to vysává fakt zodpovědně !! jen se mi zdá, že zarudlé je čím dál víc ☹ ☹ uvidím co dneska u doktora, jdu tam hlavně i na prohlídku po šestinedělí 😝 😝

bbberta
14. črc 2010

@monas007 jak mas pomocnika, tak je to fajn..a ja, ac zaryty odpurce leku, jsem nakonec paralen brala, fakt to pomohlo-nejen na teplotu, ale i to uvolnilo to prso a mliko..a mas jeste zatvrdliny?ja mela minule cely prso jak kamen, fakt hnus..ale pak bylo super, jak se tto zacalo uvolnovat a vyprazdnovat..ta uleva...kontrolu ti teda nezavidim!!!!!brrrrrr

jakelina
14. črc 2010

@monas007 to je dobře, že malého přikládáš, ale je to pak začarovaný kolotoč, protože tím jak pije hodně z toho prsa co tě bolí, tak se ti tam tvoří víc mléka a tím se zhoršuje i ten zánět. Uvidíš co ti řekne doktor.

crawler
autor
14. črc 2010

já se zánětu vyhla jen tak tak...jak malý začal bojkot prsou, tak se mě během pár hodin nalily prsa tak, že i při ležení na boku mi stály dopředu...bolest šílená, měla jsem je horký a tvrdý jako beton...a pak mi začaly rudnout...nešlo spát...a protože se malý odmítal přisát, tak se přisál manža a odsával jedno prso a já rukou odstříkávala to druhý...byla to hnusná noc...ráno jsme valili do lékárný pro odsávačku - byl státní státek, ale naštěstí měli otevřeno v Kaufladnu u Dr.Maxe, tak pak to bylo dobrý a odsávala jsem každou hodinu a zánět byl zažehnán...tím, že jsem jen odsávala a malý u prsa nebyl, tak se mlíka víc netvořilo - spíš viditelně míň...

monas007
14. črc 2010

@jakelina
@crawler jenže ono to tou odsávačkou vůbec nejde ☹ ☹ zdá se mi to ještě horší než v sobotu, a to jsem si myslela, že se to zlepšuje. už jsem úplně bezradná a bolí mě to už když na to něco přikládám ... je to fakt hnus ...

crawler
autor
14. črc 2010

@monas007 jakouš máš odsávačku? já měla ruční dvoufáz.medelu a stačilo...tak tam máš asi zatvrdliny, že to nejde...Měníš polohy při kojení, aby tě bradičkou masíroval? piješ před kojením teplé nápoje? zkusím se ještě podívat do brožury od laktační ligy na rady...moment...😉

crawler
autor
14. črc 2010

tak tady píšou, že je to způsobeno chybnou technikou čili odstranit chyby je nejdůležitější (to se jim ale řekne, co?:-/)

- začít kojit ze zdravého p.
-brada dítěte směřuje k postižené části p.
- po kojení ještě odstříkat

a zkoušíš masírovat před kojením? Vím, že to bolí, ale aspoň zlehka...třeba se Marťásek snaží, ale někde vzádu je třeba nějaká zatvrdlina...jinak už by se to přece muselo lepšit, ne???nějak se mi to nezdá...

monas007
15. črc 2010

@crawler mně už se to taky nezdá ☹ ☹ od včerejška mám nasazené antibiotika, potím se jak blázen a dneska mám zase teploty 😠 😠 do toho ještě užívám i brufen od bolesti. před kojením to nahřívám a dokonce to i samo začne kapat, a po kojení mám hrůzu se toho jen dotknout, tak při tom hezky trpím. mám od sousedky půjčenou elektrickou ruční Medelu, včera jsem to zase zkoušela ale ta bolest byla fakt nesnesitelná, tak jsem si šla pobrečet a zkusit odsát pod sprchu. ale aspoň odsávám to druhé prso, ve kterém je vždy min. 130 ml 🙂 🙂 zkouším i polohu fotbalisty, aby to tam promasíroval a popošoupl, ale zatím nic ☹ ☹ a když jsem tu zatvrdlinu zjistila, tak na to nešla dát bradička, protože by musel být Marťásek hlavou dolů 😀 😀

crawler
autor
15. črc 2010

@monas007 to je fakt hrozný... 😔 ...s tou odsávačkou - tak teda ruční nebo elektrickou? ono to z tvého příspěvku nějak nevyplývá😀 ale to nic...myslím, že ATB už musí zabrat! ale stejně neměla bys jít za lakteční? 😕