Problémy s přisátím a málo pije. Poraďte

crawler
17. kvě 2010

Ahoj, nenašla jsem toto téma a chtěla bych se zeptat zkušených maminek na rady.
Náš malý se někdy přisává i 30 minut - díky tomu ze mě tahal krev už v porodnici a měla jsem krvavé stroupky na bradavkách - kojení se stalo utrpením, protože bylo bolestivé a včetně přisátí trvalo 90 minut i víc a malý stejně nepřibral ani gram - čili musel za tu dobu vypít hrozně málo. Lékařka a laktační sestra mi řekly, že si musím nechat zahojit prsa, odsávat mlíčko a když nebude stačit (60-80ml - začínáme 3.týden života) tak namíchat s umělou výživou, budit ho atd. Prsa už se mi zahojily, ale za ty 4 dny pouhého odsávání mám pocit, že se mi mlíka tvoří míň a míň ☹ Máte stejné zkušenosti? Podařilo se vám rozkojit a naučily jste se přisávat? Díky za rady a tipy - strašně moc bych chtěla kojit a mrzí mě, že to nějak nejde...:-/

jakelina
21. kvě 2010

craw, já si ho přitisknu celým jeho tělíčkem k mému břichu a pusinku jenom nasměruju na bradavku. Když kojím z pravého prsu, tak prso držím levou rukou. Všechny prsty, kromě palce dole pod bradavkou a palec nahoře. Malý mi leží na pravém předloktí a můžeš di ho třeba podložit normálním polštářem.

crawler
autor
21. kvě 2010

jak: dělala jsem to stejně tak - já mám od laktační sestry celou brožuru od lakatční ligy, kde je hodně poloh, jsou nafocené a popsané...Nicméně mě vyhovovala jen ta boční a samozřejmě se mi líbí ta vleže, ale to se malý nepřisál..u těch ostatních to prostě nezvládám - neudržím ho a to váží jen 3,4kg...ale různě se kroutí a já se u toho hrbím a pak mě berou křeče do zad...v porodce jsem mohla jen s polštářem - jizva tak bolela, že jsem se nezvládla překulit ani na bok, takže opět jen boční...:-/

mamina: zdá se to jednoduché, ale já bych na toho našeho potřebovala aspoň 4 ruce - prostě nezvládnu držet jeho tělíčko s hlavičkou v klidu a nabízet prs, když on se zmítá a hlavou trhá na obě strany a když je doma manžel, tak mu třeba drží hlavičku, aby s ní nemohl vrtět, ale to není řešení, páč malý se stejně nepřisál a navíc když kojit, tak na to musím stačit sama...Jinak já nepotřebuju ukazovat další polohy - znám jich dost...napsala jsem, že nevím jak na to - já to teoreticky vím, ale v praxi je to prostě nerealizovatelné :-/ zkouším dál, ale dnes v noci opět nespolupracoval a protože už začal řičet, tak aby nevbudil celou bytovku, tak jsem mu dala své odstříkané, které jsem měla připravené z večera...Ale UM začíná převažovat, protože nezvládám odsát tolik, kolik on potřebuje :-/

jakelina
21. kvě 2010

craw, ono se to radí, já vím, když to nejde, tak to nejde. Já jsem prvního syna taky rodila císařem a dělal mi to stejné co tobě a kojila jsme jenom asi dva týdny a pak to vzdala. Je to už 18 let a tehdy se to tak neřešilo. Teď je takový všeobecný tlak na maminky ať kojí a tak věřím, jak tě to mrzí. U dalšího miminka si to vynahradíš. Já už jsem pak rodila normálně, ne operativně a to bylo úplně jiné a kojila jsem pak už všechny.

lamarika
21. kvě 2010

craw chtělo by to nějakou pidi kazajku 😀

mamina
21. kvě 2010

Craw,zkus si ho pevně zabalit do zavinovačky,aby se nemrskal a aby měl stažený i ručičky.(Ale ne do rychozavinovačky na suchej zip,co rozdělaj-do tý klasický,se šňůrkama,aby se z ní nedostal.)To je asi poslední,co mě ještě napadá...Když ho jednou rukou budeš držet v tý pevný kukle a bude mu koukat jen hlavička,tu už druhou rukou zvládneš. 😉
Ještě jsi mi nenapsala,odkud jsi.Pak bych Ti to mohla třeba i ukázat prakticky-pomoct Ti upravit ty polohy správně... (Klidně do IP,jestli chceš. 😉)

crawler
autor
21. kvě 2010

jak: sekce u nás taky určo udělala své - to, že jsem byla naprosto nemobilní mi bránilo zkoušet s ním různé polohy hned od začátku...☹

lamarika: existuje kazajka na hlavičku? 😀 to bych potřebovala 🙂

mamina: jsem ze slatiňan (to je u Chrudimi) to by ale byla fakt náhoda, kdybys byla zblízka 😉 Jinak ano - klasické zavinovačky mám - podědila jsem je a malému se v nich moc líbilo, ale dnes už to nemá rád - hrozně rád se prokopává a hlavně pořád něco dělá ručičkama a když jsem ho zhruba ve druhém týdnu balila, tak už byl nespokojený...co se týče koja v zavinovačce - máme vyzkoušené a šlo to opravdu líp, ale ne dobře - nemohl se hýbat, takže jsem ho defakto přinutila se přisát, ale on plakal, takže se přisál stejně špatně (jazýček nahoře) a když už se uklidnil tak stejně nesál...:-/ František je dost čiperný - hned 6.den zvedal hlavičku a bez problému ji udrží čtvrt minuty...ale na to sání je teda tupej 🙂)) Mě už nápady došly...Jen teda mám v plánu se příští týden sejít s kamarádku, co má jen o málo starší mimi a zkusíme ho přiložit k jejímu prsu, jak bude reagovat...zda se přisaje a bude tahat, tak budu vědět, že je chyba třeba v tom mém držení nebo v prsou...

jakelina
21. kvě 2010

craw, pak jedině sehnat kojnou 😀 😀 jestli bude té kamarádce pít a tobě ne 😀

crawler
autor
21. kvě 2010

jak:jedině - prý se dá rozkojit i žena která si dítě adoptuje 🙂 tak nevím...ta kamarádka má o dost větší prsa, tak se to Františkovi třeba bude líbit 🙂...ale spíš si myslím, že se prostě nechce namáhat...ze začátku chtěl a teď má víc síly a paradoxně nechce - asi by si představoval, aby mu to teklo jako z kohoutku či co 🙂

jakelina
21. kvě 2010

craw, velikostí to nebude. Já mám prsa nic moc velké a ani se mi už tak nenalívají a mléka mám dost 😀
Někdy je lepší malé prsa, fakt 😀 U těch velkých jsou ještě větší problémy s kojením

jakelina
21. kvě 2010

to věřím, že se dá rozkojit, ale když malý nechce spolupracovat, tak asi nic neuděláš ☹

crawler
autor
21. kvě 2010

jak: bohužel máš pravdu - je to čistě na něm...a s těma prsama máš taky recht - já mám jedno B druhé C a je mu to fuk - když se zadařilo přisátí, tak to bylo pokaždé u jiného prsa 😀...má tchýně má takřka nulky a kojila všechny své 3 syny, takže na velikosti oprvadu nezáleží...

lamarika
21. kvě 2010

jojojo, v tom má Jake pravdu. Na kojení jsou převážně lepší menší prsa jak větší a často se stává, že maminy s velkýma prsama nemůžou z nějakého důvodu kojit (málo mlika, dítě se nepřisává,. . .).
Craw je to prostě chlap, proč by si to dělal složitý když nemusí 😉

crawler
autor
21. kvě 2010

lamarika: přesně - můra jedna ví, že maminka nemá nervy na to, aby ho nechala řvát hlady a že jsou prostě jiné alternativy jako je malíček se stříkačkou a nyní lahvička...no co naděláme? 🙂
Ale jste holky moc hodné, že jste se snažily pomoct!!! 😉

jakelina
21. kvě 2010

craw 😀

akras
21. kvě 2010

craw, určitě dělej, co můžeš, ale kdyby to nešlo, tak určitě nepanikař a nevěš hlavu. Napíšu ti, jak jsme to měli my, ale u nás se asi spojilo několik faktorů dohromady (špatná technika, bojkot kojení, bolení bříška možná, nervy z toho, že to nejde taky nepřidaly,...) a asi to nebude váš případ a rozhodně tě nechci strašit, spíš říct svou zkušenost a názor, že Bára je šťastné miminko, i když jsme skončili na lahvičce a MM, kojení prostě nešlo:
Rodila jsem normálně, Bára se přisála hezky na porodním sále, šestinedělí pohoda, ale 7 týden se všechno začalo horšit, malá se nechtěla přisát, když se přisála, tak vydržela hrozně krátce, jakmile jsem neměla úplně tvrdý prsa, tak se hned pouštěla a začalo se to stupňovat v absolutní řev, jakmile jsem ji na kojení jen přiblížila. Snažila jsem se jakkoliv, chodila stále na kontrolní kojení k doktorce, zkoušeli různé polohy, čaje, meltu, ...ale já měla mlíka celkem dost, tak v tom problém nebyl - jednou 40ml, blbý, jednou 90ml, slušný (po dlouhém boji)...bylo to strašně stresující, Bára nechtěla ani z lahvičky, ani ze lžičky, sem tam se mi podařilo do ní narvat něco ze stříkačky odsávala jsem, jak blázen i v noci každé 2-3 hodiny, aby se mlíko neztratilo,... Volala jsem laktační poradkyni, aby poradila - její rada, abych se s malou zavřela na 3 dny do ložnice nahatá a furt zkoušela kojit...ale Bůh ví, jak by to dopadlo, kdybych ještě ty 3 dny takhle zkoušela. V tu dobu Bára už nakonec byla jen apatická, kam jsme ji položili, tam usnula, řvala jen při pokusu o kojení. Naštěstí ještě ten den přišla sama od sebe doktorka, že se jí nezdál Bářin průjem, který předvedla v ordinaci a že je taková apatická a napsala žádanku do Motola. tam nás nejdřív považovali za hysterické rodiče, protože Bára nejevila ani známky dehydratace ani podvýživy nic, jen prostě už šetřila síly spánkem...ukázalo se, že i když se podaří Báře přisát a sosá třeba 4min, tak vypije jen 10ml a ostatní asi vzduch...dostala 2x sondou do břicha kaši, vysáli jí vzduch, aby ji nebolelo bříško a postupně jsme se rozpapaly - odcházely jsme asi po 5 dnech, kdy malá dala tak 70ml kojení + UM z lahve...no, když jsme přišly domů, tak se začala situace zase zhoršovat, tak jsem mléko odsávala a dávala z lahvičky, abych věděla kolik vypije...no a teď se podrž cca do začátku 5. měsíce jsem musela Báru krmit jen ve spánku 😲 , prostě celý den byl o tom, abych jí po těch2- 3hodinách uhoupala na míči nebo ujezdila venku a pak v limbu vypila alespoň něco, sála prostě instinktivně. Za bdělého stavu dala tak 30ml (i třeba po 14 hodinách, kdy jsme ji v noci zkoušeli nebudit, aby měla ráno hlad 🙄 , no neúspěšně, nic to nezměnilo), ve spánku místo třeba 120 požadovaných dle tabulek dala aspoň 90ml.
Počítala jsem jak blázen, kolik toho za den vypije, nikdy jsme nedosáhly ani nějaké slušné dávky (ve chvíli, kdy dr řekla, že 600ml za den ujde, tak my se horko těžko dostali na 500ml. apod)
Nikdy jsem nezažila, že by malá plakala kvůli hladu, že by si sama o jídlo řekla,ona prostě kdybych jí to nevnutila ve spánku, tak by si nedala 😕
Vše se zlomilo s příkrmy - když jsme začali dávat večer kaši (jen rýžovou do MM nebo UM), tak vyžahla během 2min třeba 200ml, takže kdybych chtěla, asi jsem jí mohla celý den ládovat kaší, ale to jsem úplně nechtěla, takže jsme ještě asi měsíc bojovali s mlékem...a s přechodem na zeleninku apod se všechno srovnalo, mlíko začala pít super a od té doby s jídlem vůbec problém není, jí naprosto všechno a dalo by se říct, že je jedlík 🙂
Máme to asi v rodině, sestra byla taky taková - naši se jí snažili obalamutit lahví zabalenou do zeleného papíru, aby se napila aspoň než zjistí, že je to mlíko nebo střídali lok čaj, lok mlíko 😀 Já byla asi ještě horší, protože v roce jsem byla nejlehčí dítě na Břevnově, ale se mnou to naši už tolik neřešili...
Nakonec jsem Báře odsávala mléko do konce 7měsíce.
Ze začátku jsem si připadala neschopná, kojit jsem moc chtěla, záviděla jsem ostatním, jak to mají jednoduché, dítě se jim hnalo po prsou a mně jen řvala....ale když už jsem ji pak viděla, bylo mi úplně jedno, co jí v té nemocnici dají, jestli skončíme na UM nebo ne, jen aby jedla něco.
Dětská dr nám pak řekla, že jestli bude takové i další dítě, tak začneme s příkrmy (kaše)už ve 3.měsíci, abychom se tak netrápily, že za nich se to taky dělalo (ani v nemocnici po všech možných různých testech se nenašla příčina, snad jen, že byla nafouklá, ale to má hodně dětí a nějak se to nakonec u většiny srovná).

Omlouvám se za ten román, jen jsem ti chtěla říct, aby ses nehroutila z toho, kdyby to náhodou nevyšlo, můžeš MM odsávat (je to teda opruz, ale aspoň nemáš pocit viny z toho, že vůbec nemá MM) nebo na UM taky odrostla spousta dětí a jsou spokojené (já jsem kojená nebyla skoro vůbec a jsem zdravá, žádné alergie..., můj muž kojený asi do roka je astmatik, alergik na spoustu věcí 😅 )

Zastávám názor zkusit vše, co se dá, ale zase je lepší si udržet zdravý rozum než z toho zešílet, protože pro mě to teda bylo opravdu peklo, když malá jíst nechtěla....někdy to prostě nejde.

Doufám, že se ti podaří všechno zvládnout (vím, jaký to jsou nervy) a moc ti přeji, aby ses rozkojila, ale kdyby to nešlo, tak hlavu vzhůru, nebudeš kvůli tomu špatná matka 🙂

akras
21. kvě 2010

Ježkovy voči, to je teda román, fakt hrůza, pardon 😅

lamarika
21. kvě 2010

akras, tak teď jsem to dočetla a musela sis zažít teda svý 😔 Jseš moc statečná, že jsi to všechno zvládla a nezbláznila jsi se z toho 😔 Vůbec jsem netušila, že nějaký takovýhle problémy vůbec jsou 😅

akras
21. kvě 2010

No, pak už jsme si dělali legraci, že bude vtipný, až jí bude 15 a my do ní budeme ve spánku cpát ten řízek 😅
Já myslím, že každé dítko rodiče něčím potrápí, každé má něco dřív nebo později, tak doufám, že my už si to vybrali 😉

akras
21. kvě 2010

Lehký to nebylo, ale mohlo být hůř. Prostě jsme si jen navykly na trochu zvláštní režim dne 😉

mamina
21. kvě 2010

Crawler,já jsem ze Sezemic!To je 8 km od Pardubek.Na víkend mě pustili,tak jestli chceš s malým přijet,něco spolu vymyslíme,ju?Cca 20 minut od Slatiňan... 😅 Do IP Ti napíšu adresu-když budeš chtít-jste vítaní... 🙂

jakelina
21. kvě 2010

Akras, to je story, jsi statečná a vybojovyly jste to úžasně. Máš můj obdiv, představ si, že bys už měla jedno dítě doma a prožívala tady tohle. Snad to bude s druhým lepší.

akras
21. kvě 2010

No, toho se právě trochu bojím, co bude, když bude druhé stejné. Ale plánujeme ho až tak za 4 roky, až budeme mít vyřešené bydlení, tak už Bára bude docela velká, tak by to snad šlo. Ale tajně doufám, že druhé bude po manželovi, v tomhle směru 😉

Ono to možná zní strašidelně, ale zas tak hrozný to nebylo, nějak to prostě člověk přijal, ale pravda, žře byly dny, kdy jsem chodila brečet mámě do práce, že malá vypila třeba místo 150 jen 60....no nervíky to byly, ale teď nám to vynahrazuje 🙂

jakelina
21. kvě 2010

Akras, máš pravdu, každé dítko něčím pozlobí a přesto je milujeme. 😀

bbberta
24. kvě 2010

hojky holky jste tu jeste nekdo? celou tuto diskusi jsem procetla a vidim, ze se bojuje i jinde ☹
my se trapime v podstate od zacatku..napred rozezrany bradavky, pak zanet...(to byl zacatek strikacky a nutrilonu) nepribyvani, vazeni, nervozni doktor...melej ve 3tydnech nasosal misto 90ml cca 30-70ml,takze jsme dostali nakazano prikrmovat + jsem odsavala..a pribrali jsme najednou 300 a 360g za tyden...ale porad jsem mela a mam touhu se rozkojit (nejen proto, ze odsavani a krmeni pres strikacku je opruz)..takze ted od stredy jsme chteli zkusit jen MM - napred jsme jen kojili, ale za dva dny mi zas rozezral jednu bradavku, takze momentalne jedno prso-to bolave odsavam (50-110ml) a z druheho davam pit (ted pri vazeni jsem ale s hruzou zjistila,ze vysosa skoro nic!!! vetsinou prilozim k jednomu a pak dam strikackou to odstrikane...malej se prisaje vicemene dobre (i kdyz se mi v posledni dobe zda,ze se hodne cuka,vzteka a krouti),ale spis jen zuzla a nesaje - je zpohodlnely z te strikacky..
v teto diskusi me zaujaly dve veci - ze pres lahvicku s malou dirkou se mimca museji namahat vic (ja se lahve bala,aby si neodvykl sat...a hle, strikacka ho zlenivela taky)...a taky ten napad s "vyhladovenim" - ktery jsem se dnes rozhodla praktikovat...tj. budu jen prikladat a at se snazi...snad to nebude mit nasledky..ale zas me napadlo, jak je to s tim bolenim briska vs. nestravene mliko - jestli tim, ze budu dnes casteji prikladat (predpokladam,ze budeme prisati porad), ho nebude vic bolet bricho???navic mu asi jedno prso stacit nebude..tak mozna trpet s klobouckem??
jo a taky me prekvapilo, jak pisete, ze mimco je lepsi nez odsavacka - to by znamenalo, ze kdyz z 1odsaju min. 50ml, mel by malej mit k dispozici mlika dost..
uz z toho silim, taky jsem moc chtela kojit, chci ted ucinit posledni pokus o "rozkojeni", v nedeli koncime sestinedeli, to se rozhodne, jestli skoncime na flasce s nutrilonem, nebo se zadari..

jakelina
24. kvě 2010

Berta, máš asi poslední šanci, protože po šestinedělí už se mléko hůř rozjíždí.
Bude ho asi víc bolet bříško, ale přikládej co nejčastěji.

bbberta
24. kvě 2010

jak: u nas je myslim vetsi problem to nesosani, nez ze by nebylo mleko..jak jsem psala, kazdy 2-3hod z 1prsu odsaju 50-110ml, prumerne kolem 75ml..tak kdyby poradne sosal z toho druheho, muselo by nam to stacit-8davek po 100ml...
dnes je tedy polovinu casu prisatej, druhou polovinu se musi nosit nebo tak na 3-5minut usne..z toho bolavyho kojim ptres kloboucek a prijde mi,ze se snazi,rozhodne polyka lip nez z toho druheho..

jakelina
24. kvě 2010

Tak snad se to zlepší a malý se umoudří. 🙂

bufina
24. kvě 2010

bbberta, my jsme se rozkojili po třech měsících, byl to skoro zázrak, ale teď je to super. Na to kolik se toho odsaje se určitě nedá spolíhat. Sem potřebovala oběhnout nějaký doktory, tak sem nechala malýho manželovi s tím že odsaju mlíko, odsála jsem asi 40 ml, víc nešlo. Tak on že mu dá Sunar, mám ho už od narození v záloze kdyby byla nějaká krize. A malej ho vypil asi 150 ml. Takže v prsu asi taková zásoba je, když se malej ode mně napije a je dalších několik hodin spokojenej.

bbberta
24. kvě 2010

bufina: gratuluju, jste sikulky! taky bych se rada pridala do rad zazraku... 😉 prave, kdyz vsichni tvrdi, ze se odsaje min, nez kolik tam je/kolik vypije mimco, dava mi to nadeji...jen holt rozsosat malyho..je to drasticky, ale verim, ze kdyz fakt bude mit hlad, tak pit zacne...dnes neodsavam a uvidim,co bude...od stredy to zvladame s odstrikanym + 1x dostal 60ml nutrilonu, to je u nas uspech..ted jeste odbourat to odsavani...par desetiminut spanku navic by mi prospelo🙂

bufina
24. kvě 2010

Ještě mu dej čas, zatím je malinkej. U nás to bylo ještě s tím že malej strašně trpěl prdíkama, takže když už celkem dobře sál, tak se zase hrozně kroutil, pouštěl se a brečel. Takže řval zároveň bolestí aji hlady. Bylo to veselý, hlavně když jsme byli někde na návštěvě. Si tak říkám když ty dětičky s tím pitím dělejí takový ofrky, jak to dělali v pravěku, kdy nebyly sunary, nutrilony atd... 😀