Problémy s přisátím a málo pije. Poraďte

crawler
17. kvě 2010

Ahoj, nenašla jsem toto téma a chtěla bych se zeptat zkušených maminek na rady.
Náš malý se někdy přisává i 30 minut - díky tomu ze mě tahal krev už v porodnici a měla jsem krvavé stroupky na bradavkách - kojení se stalo utrpením, protože bylo bolestivé a včetně přisátí trvalo 90 minut i víc a malý stejně nepřibral ani gram - čili musel za tu dobu vypít hrozně málo. Lékařka a laktační sestra mi řekly, že si musím nechat zahojit prsa, odsávat mlíčko a když nebude stačit (60-80ml - začínáme 3.týden života) tak namíchat s umělou výživou, budit ho atd. Prsa už se mi zahojily, ale za ty 4 dny pouhého odsávání mám pocit, že se mi mlíka tvoří míň a míň ☹ Máte stejné zkušenosti? Podařilo se vám rozkojit a naučily jste se přisávat? Díky za rady a tipy - strašně moc bych chtěla kojit a mrzí mě, že to nějak nejde...:-/

mamina
17. kvě 2010

Crawler,prosím Tě,hlavně se neboj! ZVLÁDNEŠ TO! Čím víc se bojíš,tím míň mlíčka budeš mít.Ke kojení si lehni na bok a malýho si přisuň blíž-to je nejpohodlnější poloha.Pohlaď ho po tvářičce,ať podpoříš hledací reflex,a až začne otvírat pusinku a hledat,přitiskni malýho k prsu! NE OBRÁCENĚ!!! Ať má plnou pusinku dvorce,nejen bradavky.Vím,že kojení bolí,když jsou stroupky na bradavkách.Ale to je tím,že máš špatnou techniku sání!Prostě jsi měla smůlu a v porodnici Tě nenaučili správně přikládat.To není Tvoje chyba!!To porodní asistentky a sestry v porodnici by se měly stydět!Když se naučíš správně přikládat,za pár dní se prsa zahojí a kojení bude jenom radost. 😉 (Je na to skvělá mastička Bepanthen-po kojení si bradavky namaž,občas je nech nekrytý vyvětrat a před kojením čistou vodou umyj-stačí občas,nemusíš pokaždý..)
Nedávej mu pít každou půl hodinu,ale nejmíň po 2,5-3 hodinách,jinak se to mlíčko nestačí vytvářet. (mezitím mu právě můžeš dát JEDNU dávku umělýho-ale lepší po lžičkách nebo injekční stříkačkou,z lahvičky to snadno teče a pak už by od Tebe nemusel chtít).
Pořádně se vyspi! (jednu noc Tě může zastat tatínek-to přežije!) 😉 Ráno si dej horkou sprchu-co nejteplejší sneseš,aby ses neopařila.Sprchuj si prsa a jemně je přitom masíruj od krajů směrem k bradavkám-to spouští laktaci skvěle!Zítra už by to mělo být lepší.
Pamatuj si,že kolem 3.týdne a koncem šestinedělí,kolem 3. měsíce a kolem 5. měsíce se může stát,že se tohle vrátí.Není to tím,že máš slabý mlíko-mlíko buď je nebo není!Slabý mlíko je pověra.Je to tím,že drobek vyrostl rychlejc,než se dokázalo přispůsobit Tvoje tělo,prostě potřebuje o TROŠIČKU mlíčka víc,než máš.Když budeš dodržovat tyhle rady,během 3 dnů,max.do týdne se to spraví a budete zase oba spokojení.
Taky si dávej pozor na to,co jíš a piješ.Káva,černej čaj,kari snižuje tvorbu mlíčka.Naopak mléčný polívky,kopračka ji podporuje.V lékárně prodávají dobré sušené mlíčko a speciální čaje pro kojící matky.
Dávej si pozor na smažený jídla,jíšku,houskové knedlíky,kynuté pečivo,cibuli,česnek,petržel,celer,zelí,kapustu,luštěniny,okurky,papriky i salátovky.To všechno nadýmá a když malýho bude bolet bříško,zase míň vypije...
Zkus zavolat na svoji zdravotní pojišťovnu.Většina z nich hradí až 3 návštěvy porodní asistentky nebo laktační poradkyně u Tebe doma.Poraděj Ti s péčí o sebe,o miminko a pomůžou Ti opravit i tu techniku při kojení.
Moc Ti držím palečky a kdybys ještě měla dotaz,písni mi,prosím do IP. 🙂

editah222
17. kvě 2010

Crawler - mamina ti popsala snad všechno, takže já ti napišu jen jedno - Drž se, rozkojit se dá. Kojení je věc naprosto přirozená ze které si bohužel my ženy děláme zbytečnou vědu. Já s nim taky na začátku bojovala, ale vydržela jsem a malou jsem plně kojila do 6 měsicu. Ted máme problém, že se prsa nechce vzdát 🙂

mamina
17. kvě 2010

Editah222,já mám taky odkojeno skoro 6 let! 😀 ZATÍM.... Ještě budu pokračovat. 😉 Asi dost brzo... 😅 Hlavně,aby se Crawler moc nebála a uklidnila se.Pak bude mít mlíčka,že to malýmu poleze snad i ušima!... 😀

ivika18
17. kvě 2010

crawler, mi se malý taky někdy nemůže chytnout a nám pomáhá, když chytnu prso nahoře kousek nad dvorcem a zespodu, ono se "zplacatí" a tak mu to nacpu do pusinky. A to už chytne se hned. A když kojím v sedě, tak musí mít hlavičku až v loketní jamce pěkně opřenou, jak není, tak mu to taky nejde. Jinak souhlasím s maminou, hlavně to chce klid a nestresovat se. A ještě nezapomínej dostatečně pít. A zkoušela jsi nějaký kojící čaje, meltu, popř. homeopatika, když máš málo mlíčka?

crawler
autor
17. kvě 2010

Strašně moc děkuju!!! Trochu to ještě upřesním - v porodnici se snažili seč mohli - malý měl zlozvyk z bříška, že si cucal jazýček a horní ret a vypadalo to, že ani kojit nebudu...navíc jsem byla po akutní sekci - nicméně mi ho neustále nosili, co 3 hodiny na přikládání a snažili jsme se ho odnaučit to cucání jazýčka - povedlo se a já z porodnice odcházela s tím, že jsem plně kojíla a malý přibýval. ale ze dne na den bylo přikládání horší a horší...mě se nalívala prsa tak, že jsem bulela bolestí a odsával mi je manžel 😅 ...další den jsme zajeli koupit odsávačku, ale já stále i přes ragády přikládala malého...než se přisál uběhla třeba i hodina...nevzdávala jsem to a nakonec se povedlo a on sál, pak ale začal brzy usínat a kojení trvalo hodinu a půl...já robolavělá a bradavky v katastrofálním stavu...aby se mě tam nedostal zánět, tak mi bylo doporučeno odsávání a krmení stříkačkou přes prst než se mi to zahojí...dnes jsou bradavky ok, ale já mám mlíčka míň a míň a zkoušela jsem přiložit - malý nádherně otevře pusu jako když zívá - já ho přiložím a v tom začne malý házet hlavou zprava doleva i s mou bradavkou a odtahuje hlavičku...nevím proč ☹ a vím, že psychika dělá hodně,ale nemůžu si pomoct...strašně mě to mrzí :-/

Děkuji za podporu, budu se snažit vytrvat, ale bojím se, že když se malý nezačne přisávat, tak budu za chvíli zcela bez mlíčka...☹

crawler
autor
17. kvě 2010

ivika: denně vypiju 2,5-3l - piju fenyklový čaj, 0,5l melty a sem tam i ten pro kojící matky, ale to jen hrnek denně...jinak piju vodu, džusy, apod. v pitném režimu to není...mlíčka jsem měla hodně, ale protože malý netahal, tak mi výroba klesá a klesá...☹

lamarika
17. kvě 2010

crwler: A nemáš ty prsa před kojením moc tvrdý? Možná by pomohlo si před kojením trochu odstříkat. Pak trošku kápnout malýmu aby věděl, že je to bašta.

pani_haf
17. kvě 2010

crawler-nezkoušela jsi nejdřív trošku mlka kápnout na rty, a´t ucítí, že mlíko je a pak se nebude škubat. To škubání mi malej taky dělal, je to hledací reflex, kdy dítě netrúěivě hledá prso....

lucie777
17. kvě 2010

Craw, v prvé řadě gratuluju k miminku! 😵 a dovolím si nesouhlasit, že nepřikládat dřív než po 2,5 hodinách, dávej, kdy on chce, v přírodě se taky nikdo neřídí časem, naopak, čím častěji, tím víc mlíčka bude, po kojení zkus ještě doodsát, jestli tam něco bude a hlavně to nevzdávej, ono to půjde! 😉 A když se nepřisává, tak odsávej, ať se mlíko tvoří, on se pak chytne, to neboj!

crawler
autor
17. kvě 2010

lamarika: já prvně prso promasíruju - vytvaruje se mi bradavka a vyteče pár kapek mléka - bradavkou ho začnu lechtat a on hned krásně otvírá pusinu, ale tady to končí - pak už prostě nechce stisknout a začít tahat...

haf: ale proč hledá, když už má tu bradavku v puse? 😅 ☹

lamarika
17. kvě 2010

crawler: tak mu zkus stříkat do pusinky jak se ti přisaje. Já to dělala taky, protože jedno prso mi nechtěl a pak už se pěkně chytl a jel sám.

crawler
autor
17. kvě 2010

lucie: děkuju za gratulku - odsávám každé 3 hodiny - teda v noci ne - ale odsaju čím dál míň mlíčka - třeba v pátek jsem odsála z každého prsa 50ml čili 100ml a to dvoutýdenímu miminku bohatě stačí - ještě zbylo,ale dnes už jsem schpná odsát jen 50ml z obou a to už je na něj málo...☹ navíc za 3 hodiny po odsátí odsaju ještě méně - jakoby trvala výroba mlíčka dlouho...přitom 3 hodiny by měly stačit...:-/

crawler
autor
17. kvě 2010

lamarika: to zkusit můžu - díky za tip...🙂

lamarika
17. kvě 2010

crawler tím odsáváním se nestresuj. Já byla schopná odsát za celej den pouze 60 ml maximálně a mlíčka jsem měla dost. Kojím ještě do dnes.

lamarika
17. kvě 2010

vyzkoušet můžeš cokoliv a buď to pomůže a nebo ne. U nás to naštěstí zabralo, tak snad i ty budeš mít štěstí 😉

crawler
autor
17. kvě 2010

lamarika: díky za podporu...uvidíme...teď spinká, ale až se vzbudí, tak ho zkusím přiložit a budu doufat, že to zvládmeme...

pani_haf
17. kvě 2010

clawrel-ten můj trruhlík se s tou bradavkou pral! hrozné, však jsem měla ragády, že jsem jen léčila dva týdny, nakonek pomohlo jednak mazat puselanem a odstříkat před kojo, aby změkla bradabka, ale to už tu někdo psal

lamarika
17. kvě 2010

crawler určo to pujde 😉 A pokud by se náhodou stalo, že ne, tak nezoufej. Hlavní je, že toho prďolu máš ráda 😉

lucie777
17. kvě 2010

Craw, máš elektrickou odsávačku? Ještě mě napadly homeopatika Ricinus Comunis 5CH, to je na podporu tvorby mlíka, ale tos už asi někde četla! 🙂 A když se to kojení nerozjede, tak se taky prd stane, horší máma rozhodně nebudeš! Já z porodnice odcházela smířená s tím, že kojit nebudeme a pak se mlíko udělalo, ale na tom svět nestojí! 😉

crawler
autor
17. kvě 2010

lucie: mám ruční Medelu Harmony...musela jsem skrze zatvrdliny odsávat už v porodnici a vyhovovala mi...teď už se mi žádné zatvrdliny nedělají 😒 což je na jednu stranu a na druhou je mi to líto, páč to znamená, že mám mlíka míň.. ☹

lucie777
17. kvě 2010

Já mám jen pístovou a je úplně na prd, ale já odsávala jen trošku, když sem měla prasklou bradavku, ale co sem tak slyšela, tak sou lepší ty elektrický, protože fakt vycucnou všechno, ale nemám vlastní zkušenost..

Mně se zatvrdliny dělaly jen úplně na začátku, pak se to přizpůsobilo.. neboj, to půjde, on se to Franta naučí, že musí bumbat a jak na to.. 🙂 a ty mu teda dáváš i UM?

ivika18
17. kvě 2010

crawler a v noci neodsáváš? Právě po častém nočním kojení, resp. odsávání, se tvoří víc mlíka.

k.ate
17. kvě 2010

crawler - ahojky 🙂 Uvidíš,že to s mrňouskem zvládnete, my jsme ze začátku s přikládáním bojovali, většinou mi pomáhal manža, protože já to prostě nedokázala odhadnout... Kolikrát jsem si říkala, že bych se na to nejradši vykašlala a dala mrněti flašku, ale nakonec jsme se přes to nějak přenesli a kojíme furt...
A k tomu odsávání, tím bych se vůbec nestresovala, že odsaješ míň... Já taky kolikrát odsávačkou odsála málo, ale mrně se pak z toho prsa v pohodě nabaštilo... 😕 Hlavní je se nestresovat... Jak při kojení, tak při odsávání... Kolikrát, když jsem večer odsávala kvuli škole, byla jsem vystresovaná a mlíko neteklo... Pak jsem to nechala být a za chvíli jsem to zkusila znovu, něco jsem si k tomu četla a šlo to mnohem, mnohem líp...
No a pokud to fakt nepůjde,svět se taky nezboří 🙂

ivika18 - taky mě napadlo, že jsem kdesi četla, že právě po nočním kojení se tvoří mlíčka víc...

mamina
18. kvě 2010

Lucie777,tady nejde o to,že častější kojení by bylo na škodu.Není!Jenže jde o to,že malej se při kojení kvůli špatný technice naloká vzduhu,ten mu zaplní žaludek,malej míň vypije a o to dřív má hlad a o to mín přibírá.A za půl hodiny se to mlíčko vytvořit prostě v dostatečný míře nestihne.A naprosto souhlasím:přikládat,když si mimčo řekne.Ale to můžeš aplikovat,jen když se zrovna nesnažíš rozkojit.A v tomhle případě,co popisuje crawler to může být spíš na škodu.Taky jsem u druhýho kluka měla problémy.Jak pořád pil,nalokal se vzduchu a měl koliku,brečel,myslela jsem,že má málo,tak jsem mu zas dala,brečel,....A tak to šlo kolem dokola.A bylo to příšerný.Trápila jsem jeho i sebe! Proto doporučuju počkat-aby měl čas se vyprdět,aby byl čas na dotvoření mlíčka a hlavně,aby stačil vytrávit,protože pak mu mlíčko v žaludku zkysne a tlačí ho a brečí a nechce pít...

mamina
18. kvě 2010

Crawler,jo,a na odsávačku se vykašli.Stačí odstříkat pár kapek ručně,aby bradavka nebyla tak plná a malej se snáz chytil.Na nic jinýho ji nepotřebuješ.Jen se s ní zbytečně stresuješ!Já odsávačkou odstříkala sotva 30,ale když jsem kojila,malej přibíral půl kila tejdně! 😉 Mudra mi nadávala,že mu dávám silnej sunar a že má mít dietu-a já jen kojila! 😀 A pokud budeš mít pocit,že musíš odstříkat-moje nejlepší a nejosvědčenější a nejlevnější odsávačka byl odjakživa manžel. 😀 Já vím,ty máš 2 týdny po porodu,ale když mi skončilo šestinedělí a měla jsem pocit,že je mlíčka míň,dala jsem si s manžou horkou vanu,dloooouhou předehru,a pěknej sexík,mlíčko stříkalo samo na všechny strany,co nevyteklo,manžel dopil a malej ráno nestačil polykat! 😀 😀 😀 Ale to je rada na později,sexovat ještě nemůžeš... 😉

lucie777
18. kvě 2010

Mamino, teda vy ste rodinka.. 😀 Můj manžel by to teda nepil.. 😀 Btw, kolik dětiček ještě plánujete? 😉

Jenže Craw má teď problém, že má pocit, že má málo mlíka, tak proto ta odsávačka, prostě to chce dělat co největší spotřebu, aby bylo mlíka hodně, to samozřejmě neřeší problém s přisátím, ale množství.. A možná bych zkusila jinou polohu, mě v porodnici nutili do lehu, ale to nám vůbec nešlo, chtěli mi cpát kloboučky, ale pak sem si zkusila ke kojení sednout a šlo to krásně i bez kloboučků! 🙂

marku
18. kvě 2010

ahojka craw, ten váš problém co popisuješ nahoře jsme měli taky ....u obou synů 😕 , chápu, že tě to stresuje, když víš, že malý musí jíst a nejde mu přisát. Ale chce to fakt !!!!pevné nervy !!!!!a zkoušet všelicos...Holky daly spoustu osvědčených rad pro které kývu taky ano.hodně tekutin, ta teréní porodní asistentka by ti taky mohla dost pomoct, neb vás uvidí naživo při tom kojení a hned ti třeba řekne v čem je problém.
A napadá mě ještě následující, prvně si také nemyslím, že nepřikládat až po 3 hodinách, ale jak si malý řekne,pokud máte tenhleten problém(to třeba až bude malý pěkně papkat).Malinký je ještě opravdu mimánek co se to taky učí a nikdy nevíš kolik si z prsa vytáhne, než si zajede tu svou dávku. takže přikládej tak často, jak bude malý chtít, čím častěj kojíš, tím víc bude stimulovaná bradavka a častější pokyn pro tvorba mléka. odsávačka je fajn, jako první pomoc,ale nikdy nevytáhne to, co by si vytáhlo z prsu miminko. takže čím míň si odsaješ tím menší dávka se pak bude tvořit v prsu, je to tak jak u miminka, takY si udělá svoji hladinku-množství které mu stačí a které se mu tam tvoří. Mě to trhání a cukání s bradavkou a vztekání se u prsa dělal Kubík hlavně když mám prsa přeplněné a malému se nedaří pořádně se přisát a vcucnout bradavku. Takže jak radilo spousta holek, odsát trošku mlíčka, aby byla bradavka i s dvorcem víc poddajné. Jakmile se malý začne moc vztekat,ta už vím, že to nemá smysl zkoušet dál, musím ho první uklidnit i když mám rozjetý spouštěcí reflex a mlíko mi stříká na všechny strany.
Taky jsem zjistila, že mu dělává zle, když si stříknu deodorant pod paže, jak má ten čich miminko ještě dost citlivý a vůně deo přebíjí vůni mlíčka, tak se začne vztekat a je po kojku. takže už vím, že to taky nesmím. a nakonec ti posílám ještě úžasné rady na tomto odkazu www.kojeni.net.cz- je tam databáze otázek s různými problémy při kojení. A ještě mě napadlo jak ti malý přibírá???Určitě to zvládnete, hlavně to ještě nevzdávej!!!pevné nervy a pozitivní náladu ti přeju!!!!!😵 😉

jakelina
18. kvě 2010

Marku, začetla jsem se a mluvíš mi z duše. Taky se mi někdy malý vzteká u pití. Taky mi pomáhá kojit na holé tělo. Větší kontakt jim vyhovuje.

crawler
autor
18. kvě 2010

marku: právě že mi malý poslední týden nepřibral ani gram. Přikládala jsem ho kdykoliv si řekl a nechala jsem ho u prsu tak dlouho jak chtěl (dokud tahal) každé kojení trvalo cca 90-120 minut a byla každé 2-3 hodiny - prsa mi zhuntoval a stejně nepřibral nic a proto jsem musela začít mixovat své mlíčko s UM :-/ to vypije 80ml a je maximálně spokojený...Fakt nevím, jak na to - zkoušela jsem v leže na boku, v sedě zepřdu i boční polohu...on se třebas i po půlhodině přisaje správně, ale stejně nic nevytahá a přitom bradavky mám dobrý...a když mu dám do pusinky malíček, tak tahá krásně a důkladně - kdyby tak tahal prso, tak by to bylo ideální...Doktorka mi ale řekla, že prostě musí přibrat a to prostě nešlo, když byl bez UM, tak jsem zvědavá, kolik přibral teď - ve čtvrtek jdeme opět na převážení...Já se ale děsím, že o mlíčko přicházím, snažím se odsávat důkladně, ale jde to hůř a hůř...navíc to problém s přisátím a taháním neřeší :-/ ☹

mamina: jojo, než jsme koupili odsávačku, tak mě odsával manžel a bylo to mnohem důkladnější - to byl ale víkend a byl doma, ale když je většinu dne v práci, tak to nejde....navíc já to odsáté mlíčko potřebuju dát malému a ne, aby ho pil manža - to udělal jen, když už jsem měla zatvrdliny a potřebovala jsem ulevit...

marku
18. kvě 2010

craw :zkus se obrátit se svým problémem ještě na tu laktační poradkyni na tom odkazu co jsem ti poslala.... ta má spoustu zkušeností