Prostě nekojím, došlo mléko. Reakce okolí jsou strašné

dennyl
10. led 2008

Ahoj holky,
už delší dobu si pročítám vaše diskuse,názory a rady.Poprvé sem píšu,protože si myslím že je tu parta dobrých maminek co poradí,pomůžou i potěší.
Jsem mamča dcerky narozené ve 34tt,naštěstí ťuk ťuk ťuk je naprosto v pořádku a zdravá, dokonce už v 8 týdnu začíná dohánět své vrstevníky 🙂 Sice ne váhově,ale vývojově určitě.Mám z ní ohromnou radost.Jediné co mi ji kazí je že nekojím.Prostě není co,snažili jsme se obě 7 týdnů,alespoň částečně + UM. Najednou došlo. Obrečela jsem to asi milionkrát a těch špatných pocitů,ale myslím že to někdo z vás zná. Ale vzchopila jsem se a řekla si a dost, spokojené mimi je pro mě nejdůležitější. Bohužel ty reakce okolí jsou strašné:kojíš?Hlavně koj.Ty nekojíš?Proč ne?Musíš!A ta neskutečná propagace,všechny známé tváře kojí a jak jim mimi prospívá a jak jsou šťastné.Jediné co mě hodně potěšilo, že jsem si přečetla článek o Hance Kynychové, že její dvojčátka jsou už doma(hodně zdraví) ale Hanka se chystá do práce a o děti se bude starat tatínek.Jediné co mě v tu chvíli napadlo,ona přeci nemůže kojit!Jedna známá tvář a nekojí.I když nevím jestli je to pravda,ale v tu chvíli mi bylo nádherně(ne že bych jí to nepřála,právě naopak).
Snad je můj článeček srozumitelný,ale vypovídala jsem se a je mi hoooodně fajn.
Díky!

ivulinda
23. únor 2009

ale nekojené děti mužou pít čaje.Já jsem teda dávala,a nevidím v tom žádný problém 😉

radka.m.
23. únor 2009

ivulina-čaj m ůžou pít děti na um,ale i kojené,jde spíš o to,že už je to zbytečná starost na víc,kterou si může člověk ještě na pár měsíců ušetřit,když pak jdeš třeba někam ven,tak ješzě přemýšlet nad tím,že s seb ou musíš vzít ještě čajík a aby měl tu správnou teplotu...

smilers
23. únor 2009

Ahojky, tak ja se pridavam k nekojicim, po cisari sem mela tak malo mleka, ze by to ani nestacilo, ted se vytratilo uz uplne, jsme od zacatku na UM a co se tyce caje, davam holkam sem tam fenyklovej caj neslazeny, kapky na prdiky nam moc nepomahaji:-/

jinak,ze nekojimme nechava v klidu, je jasne, ze kojit je lepsi ale kdyz to nejde tak se svet prece nezbori a reci kolem toho prechazim, hlavni je, ze mrnata hezky pribiraji🙂

petka80
23. únor 2009

smilers, no ono taky kojit trojčata, to si teda neumím představit 😕 To bys asi nedělala nic jinýho a ještě by vždycky minimálně jedno brečelo zatím hlady 😅
Každopádně před tebou smekám a přeju hodně síly, ať to zvládáš!!! 🙂

smilers
23. únor 2009

petko🙂 ono staci, kdyz je krmim z flasky😀 a jinak diky

jankapavol
23. únor 2009

Holky,sterilizujete lahvicky a savicky po kazdem pouziti?

smilers
23. únor 2009

janka u nas sterilizujeme porad, pac tech flasek mame vic🙂

ronie
23. únor 2009

janko já nesterilizuju vůbec jen oplachuju právě převařenou vodou a to ještě ne po každým použití, mezitím oplachuju horkou z vodovodu 😉 Ale s Olim sem sterilizovala víc v milton tabletách, ale teď je nemám doma, musim koupit, ale určitě pokud jsou děti donošený a bez alergií tak se to nemusí přehánět 🙂

tereziep
23. únor 2009

Ahoj, já sterilizuji taky pokaždné. Nic se nemá přehánět, ale tohle ráda přeženu. Myslím, že jen opláchnout pro malé děti nestačí. No a s vyvyřovačkou je to hotové za 10 min. Takže v tom nevidím problém.

luci23
19. srp 2009

Ahoj holky - jdu si pro radu - je nám 6 týdnů, mám slabé mléko, sice dost, ale slabé a tudíž přecházíme na Sunar - nutrilon nám nechutnal.
Mudr mi to schválila, jen mi doporučila to střídat, ob kojení - mé mléko a pak další kojení sunar.
Jenže z mého mléka má za chvíli znovu hlad - můžeme to utnout (já bych pouze odstříkávala, aby se mi postupně přestalo mléko tvořit, ale už bych jí to nedávala) a dávat jen sunar?
A ještě - dle dávkování sunaru mi malá vypije max 70ml, dávka 2-4tejdny je 100ml. Vim, že nemůžeme být dle tabulek, ale musím jí i tak dát až za 3 hodiny další dávku? Malá má občas hlad znovu už po hodině a půl nebo dvou..jak to řešit? Víc než těch 70ml do ni nenacpu, někdy vypije i jen 40,50ml...
díky za radu,...Lucka

lucenek
19. srp 2009

lucko tak malé miminko má určitý obsah žaludku, moje mudr říkala pod 1,5hodiny nejít.....a dejte jí kdy si řekne je maličká, byla zvyklá v bříšku nemít hlad a mít vše kontinuálně....tak jsem kojila snad hodinu a po půlhodině zas....ale vydržela jsem to.....zase slabé mlíko no nevim.....ten pojem mi přes pusu nejde, bud je mlíko nebo není...a pak bych to rozdělila na přední mlíčko a zadní.Přední průsvitnější na žízen zadní hustější a energeticky bohatší......
být tebou tak se řídím rady dle mudry a zkus ten interval hodinu a půl a ne víc než těch 70ml....nenutit.....

luci23
19. srp 2009

Jo no zkusíme - ještě abych to upřesnila - když dám sunar - vydrží třeba dvě hodiny..
když dám své mléko - i odstříkané - čili i přední i zadní - vydrží tak 20 min. a má znovu hlad. Prostě moje mléko ji nezasytí. A to jsem si myslela, že to je tím, že třeba vypije málo, ale vidím, že i když jí to dám z lahve, řve po chvilce hlady a po sunaru ne.
Ovšem i tak si myslím, že nevydrží celé ty tři hodiny. Vím, že při kojení se můžou děti kojit klidně každou hodinu, my to tak dělaly do teď, vlastně poslední týdny jsme kojily každých 10 minut, což je neúnosné. Bolení jsme neměly.
Ale po UM se prý musí dodržet tři hodiny interval, aby se to stihlo strávit.
Dáváte někdo UM i častěji, když malý chtějí?

usak
19. srp 2009

A co takhle ji ošidit a rozdělit jednu - třeba trošku větší dávku do dvou a dat ji to po dvou hodinách?

luci23
19. srp 2009

Vyzkoušíme 🙂 No jsem zvědavá 😒

achina
22. srp 2009

Ahoj holky, tez jsem skoro nekojici mamca, odsavam a zatim krmim pres prst strikackou, coz mi doporucili v porodnici. Malej je ale otesanek, tech strikacek vypije 5-6, takze mi ta prace uz leze krkem. Do toho mam slabe mleko, takze dokrmuju Nutrilonem. Chci se zeptat, jakou pouzivate lahev a dudlik, jestli zachovavate ten saci reflex pomoci dudliku, ktery je podobny bradavce. Nebo to neresite? Ma to vubec nejaky efekt?? Mozna se odchyluju od tematu, ale bohuzel nemam cas hledat a procitat sahodlouhe diskuze. Diky za jakykoli typ. 😵

shaula
22. srp 2009

Achina - zajímala by mě jedna věc - pokud nekojíš, ale jen dáváš odstříkané mléko, proč se trápíš stříkačkou? Pokud už nechceš kojit z prsu, tak je to zbytečné a klidně dej láhev. Stříkačkou se krmí děti, které se "normálně" kojí nebo kojit budou, tak právě aby s tím kojením pak neměly problémy... I když ti spousta maminek napíše, že krmí z lahve a stejně se dítě kojí normálně. Asi ano, jenomže dopředu nemůžeš vědět, jak dítě zareaguje a jestli pak prs bude chtít, tak proto se to nedoporučuje s lahví riskovat.

petka80
22. srp 2009

achina, shaula má naprostou pravdu. A rovnou z prsu vám to nejde? A proč myslíš, že máš slabý mlíko?
Každopádně ale buď zkoušej kojit přímo z prsu a pokud to nejde, tak dej mlíko z láhve.

achina
23. srp 2009

Ahoj holky, abych to uvedla na pravou miru, kojila bych strasne rada, ale nekde je neco spatne a nejde to. Maly se uz od zacatku nechce prisat, bud u toho hrozne rve nebo schvalne usina. Rodila jsem cisarem, chlapecek byl moc maly a jeste mel zloutenku, takze porad spal. Navic nemam dobry tvar bradavek. Takze duvod nekojeni je asi tohle vsechno dohromady. Ja se snazim ho pred kazdym krmenim k prsu prilozit, ale akorat ho vystresuju, takze jdu pak stejne krmit odstrikanym mlekem a protoze ma po 50 ml MM stale strasny hlad (na jedno krmeni vic jak 40-50ml neodsaju), tak musim dokrmit Nutrilonem. Az pak se dockam, ze maly je naprosto spokojeny. Tim, ze vypije uz tak 100-120 ml, tak strikackou uz me to prestava bavit, proto shanim rady ohledne lahvicek. S kojenim to chci zkouset dal, hodne lidi mi rika, ze se to treba jednoho dne zmeni. A i kdyz vim, ze ho nenakrmim dosyta, ze stejne budu muset prikrmovat UM, tak tu trosku MM mu proste chci davat, at uz se to casem podari z prsu nebo z lahve. Akorat, procetla jsem par diskusi a zjistuju, ze koupim lahev a maly z ni treba nebude chtit sat. Zatim u me vede Avent s tim specialnim dudlikem, ale necham si poradit. A jeste jeden dotaz: opravdu vsechny vylevate zbytek nespotrebovane UM? To je prece strasny, ja bych toho vylila pulku plechovky, maly chce treba jen maly nasup, ja mu udelam 30ml, on vypije par loku a usne. A levny to zrovna neni. Tak opravdu vylevate ??? Diky za rady. Mejte se....

shaula
23. srp 2009

Achina, já jsem asi 3 měsíce taky přikrmovala UM, no a přiznám se, že jsem ho nevylévala... Ještě jednou jsem ho přihřála, a když ho ani pak nevypili, tak už jsem to vylila, protože pak už mi to smrdělo. Asi mě tady ukamenují, vím, že se to tak nemá dělat, ale jak píšeš, polovina mléka by šla do záchodu ☹ Kluci s tím žádné problémy neměli.
Ale s lahví ti asi neporadím, dokrmovali jsme stříkačkou, chvíli i lahví (úplně obyčejná, tuším Nuk), ale pak ze dne na den začali stříkačku i láhev odmítat, řvali, jako bych je chtěla otrávit. Mně vůbec nenapadlo vyzkoušet třeba jinou lahev, tak jsme skončili jen u kojení, protože dokrm odmítali.
A máš pravdu, tvůj Daniel je ještě maličký, ještě se to může zlomit. Mně sice kluci prs neodmítali, ale narodili se dřív a taky měli žloutenku a brutálně usínali, musela jsem je lechtat, otírat mokrou žínkou apod. Nakonec jsme stejně museli vždycky dokrmit UM. Takže vím, že to máš hodně pracné, přeju pevné nervy! 🙂

petka80
23. srp 2009

achina - a nezkoušela jsi kontaktovat nějakou laktační poradkyni? Třeba by to pomohlo. Napadá mě třeba, jestli by nestálo za to zkusit nějakou jinou polohu, třeba by malýmu vyhovovala líp, např. tzv. fotbalová poloha, kdy máš dítě jakoby z boku. Je to vyfocený např. na www.kojeni.net.
No a pak se doporučuje při kojení pít nějaký teplý nápoj, mlíko pak líp teče. Někomu taky pomáhá těsně před kojením nahřát prso a trochu odstříkat kolem bradavky, když je prso moc tvrdé, líp se pak přisává.
Jinak hodně dětí při kojení usíná, ono je to pro ně děsná makačka, takže je potřeba budit, nebo holt kojit častěji.
Ono je toho víc, tohle mě teď jen tak napadá, třeba to je úplně mimo a u vás to nezabere. Ale bylo by super, kdybys nemusela odsávat a malej by pil normálně z prsu, takhle to máš děsněj stres. Tak bys třeba nakojila a pak přikrmila UM, pokud by to bylo potřeba.
Přeju hodně štěstí a jsi super mamča, děláš pro kojení moc 😵

magdulenka
23. srp 2009

achina: vylévání/ohřívání mléka - mě přímo v porodce sestřičky řekly, že jednou to ohřát můžu, normálně udělalay lahev, měly to v lednici, daly mi ji na dokrm a když to malá nedopila, tak jsem si to dala k sobě na pokoj do lednice a jednou jsem to nedopitý ohřát mohla, a pak už vylít. a i neohřáté mlíko vylít do 24 hod.

achina
24. srp 2009

Holky, diky moc za povzbuzujici odpovedi. Ja to mleko taky ohrivam maximalne jednou, vickrat uz si urcite nedovolim. Jinak to moje krmeni vypada jako martyrium, ale ono to neni tak hrozne. Odsavani je sice ztrata casu, ale me zaroven tesi, ze dneska uz takove vynalezy jsou a ze to mleko vubec odsat muzu. Rucne odstrikavat - to bych se teprve zblaznila. A tesi me, ze malemu muzu dat aspon trochu MM. Petka, laktacni poradkyne me nenapadla, ani nevim, kde bych nekoho takoveho hledala. Tu fotbalovou polohu zkousim, ale maly proste odvraci hlavu, jak kdyby to prso bylo prasive. Ja ho podeziram, ze uz je proste trochu liny a moc si zvykl na tu strikacku. Ach jo, ach jo. To by bylo pohoda - kojit a pak jen trochu dokrmit UM. Ale nestezuju si, jsou horsi veci, ze? Tak se mejtek, ja musim jit odsavat 😝

petka80
24. srp 2009

achina - mrkni sem, třeba najdeš někoho u vás v okolí: http://www.kojeni.cz/poradci.php
Většinou chodí až domů, případně to můžeš aspoň zkonzultovat po telefonu. Třeba by přišla na to, co malýmu vadí a proč to prso nechce.
Tak jen tak dál a třeba se i toho odsávání zbavíš....... 😉

radka.m.
24. srp 2009

achina-vím přesně,co prožíváš,nejmladší syn byl taky hrozně líný,začalo to kolem druhého měsíce,kontaktovala jsem laktační poradkyni,párkrát jsme tam v centru dokonce byli,techniku jsem měla dobrou,ale malý fakt více jak 40ml ode mně nevypil,byl prostě líný a nikdo ho nedonutil,aby se pořádně najedl,takže jsem si vypůjčila odsávačku,později jsem si koupila svoji a rok jsem odsávala,nic jiného mi nezbylo.ono se to někdy řekne,že prostě když se chce,tak kojit může pomalu každý,ale nikdo už nemluví o tom,co když nechce dítě,že?takovéto řeči bych poslala někam...a přitom mléka jsem měla aspon pro dvojčata,ale když prostě mimčo nechce,tak s tím neudělá nic ani celá laktační liga ☹

nevesta2009
25. srp 2009

čau holky tak malému je 3 měsíce a týden cca a nedávno se rozhodl že se prostě už přisát k prsu nepřisaje....takže odstříkávám.Ale chci se zpetat ve 3 měs měl váhu 4,600 kg a za měsíc přibral jen 20 dkg.dle doktorky je to v pořádku del mě teda moc ne...zdá se mi nějakej hubenej.Takže teď to kombinuju, odstříkané a nutroš.Uvidím jak dlouho to vydržím 🙂

achina
27. srp 2009

Tak jsem malemu koupila lahev Avent, cekala jsem krik a on se hned napoprve chytil, jakoby z te lahve pil odjakziva 🙂 Fakt super, pro me je to o moc jednodussi. Kojeni stale na bodu nula, dnes jsme zkouseli polohu v leze, ale to je jeste horsi nez v sede.

radka.m. - krasne napsany komentar, mas pravdu, mam pocit, ze nas synacek si proste postavil hlavu a ja se muzu stavet na hlavu, ale on se proste neprisaje. Nechapu, jak jsi mohla rok odsavat!!! Ja odsavam mesic a nekdy uz toho mam plne zuby.

Petka, jedna laktcnii poradkyne tady odtud prece jen je, tak popremyslim, jestli ji zkontaktuju. Diky

nevesta, ta vaha neni extra vysoka, ale zalazi, kolik maly mel, kdyz se narodil, a pokud mas dobrou a rozumnou doktorku, tak ji ver. Kazde dite neni stejne, nekdo je tlustous a nekdo hubenour. Uvidis, jak porostete dal. 😉

beruska24.9.
19. únor 2010

Ahoj holky, obnovuji téma:
4 měsíce jsem plně kojila, pak pro nedostatek začala kombinovat kojení (3x denně) a sunar z flašky. 14 dní v pohodě, pak nastaly problémy v rodině, mlíčka ubylo, ale tak na 1 kojení denně by bylo. Jenže.........po kojení mi malá hodně blinká (pravidelně), po sunaru je spokojená, dělá lumpárny... 😉 Blinkala od narození, po 3.m. se to zlepšilo.
Po týdnu jsem to vzdala a přecházíme plně na sunar. Jen pořád přemýšlím, proč po MM blinkala a po sunaru v poho. Že by se ten stres vrazil do mlíčka a nedělalo jí to dobře??? 😖 Nebo vás napadá nějaký důvod???
Problémy s kojením byly od začátku, ale 4m. plného kojení jsme si vybojovali. Už v těho jsem si říkala, když to půjde, budu kojit, když neúůjde, nebudu. Nejspíš jsem také už zblblá tou propagací kojení 😀 protože o tom všem teď pořád přemýšlím ☹

meleri
19. únor 2010

Ahoj Beruško,

a neřekla vám doktorka jestli malá nemá reflux?
Můj syn taky pořád blinkal, ale kolem 4 měsíce přestal. ale nám to řekli hned že má reflux.

S tím jak jsi měla míň mlíka - tak to byl asi růstový spurt - příchází kolem toho 3 měsíce a pak kolem půlroku, dítě najednou potřebovalo víc než prsa tvořily..stačilo víckrát přikládat, hodně pít, odpočívat a po týdnu nebo podobné době by se to spravilo a prsa by zvýšila tvorbu...

ale je fakt že jestli se k tomu přidal stres tak to už opravdu moc nepomohlo.

MOžná je sunar hustější a tvé mlíko řidší.

Jak se stravuješ?

Být tebou tak ještě neházím flintu do žita...stačí ubrat sunaru a častěji kojit..po kojení nechat dobře odříhnout, nechat ji v klidu na tvém rameni..

hodně štěstí! 🙂

beruska24.9.
19. únor 2010

meleri - dík za příspěvek!

Malá blinkala od narození, ale protože přibírala, tak se to nijak neřešilo. Nějak po 3.m. se to blinkání trochu uklidnilo, ale poslední týden (po tom stresu) se zase rozjelo naplno ☹

Zatím jsme si prodělali každý růstový spurt, hodně info jsem hledala na netu, tak o tom vím. U nás to byl fakt asi ten nedostatek, měsíc jsem kojila každé 2h. ve dne v noci, pila jak duha, dělala vše možné (i lakt. p. mě pochválila) jenže téměř nespala a pak se málem sesypala. Po přidání sunaru se to zlepšilo.

I když, ještě to asi zkusím 😉 Kojila jsem naposled včera ráno a dnes mám prsa pořádně nalitá a bolí jak čert 😠 Tak zkusím dát malé jen jedno prso (od začátku jsem kojila z obou, jedno prostě nestačilo 😀 ) a uvidím, jak to dopadne. Přeci jen, po všem tom snažení... A navíc, ta bolest je hrozná 😀

pavlicka
19. únor 2010

KOJENI JE OBSESE !!!!- hlavne tady v cechach a vubec se nedivim maminkam, kterym to nejde (nechteji atd.) ze pak maji vycitky...
ja teda kojila prvni dite do roka, druhe stale kojim, ale myslim ze bych to zvladla i s UM, me zase vadi ze po tom kojeni se ani jeden syn nechce naucit na flasku s dudlem, vlastne ani na hrnecek, UM po vysazeni kojeni nepili vubec a tak jsem taky mela svy starosti...

lehko se to rika, ale neni to klise - hlavne ze deti prospivaji 😉