Prostě nekojím, došlo mléko. Reakce okolí jsou strašné

dennyl
10. led 2008

Ahoj holky,
už delší dobu si pročítám vaše diskuse,názory a rady.Poprvé sem píšu,protože si myslím že je tu parta dobrých maminek co poradí,pomůžou i potěší.
Jsem mamča dcerky narozené ve 34tt,naštěstí ťuk ťuk ťuk je naprosto v pořádku a zdravá, dokonce už v 8 týdnu začíná dohánět své vrstevníky 🙂 Sice ne váhově,ale vývojově určitě.Mám z ní ohromnou radost.Jediné co mi ji kazí je že nekojím.Prostě není co,snažili jsme se obě 7 týdnů,alespoň částečně + UM. Najednou došlo. Obrečela jsem to asi milionkrát a těch špatných pocitů,ale myslím že to někdo z vás zná. Ale vzchopila jsem se a řekla si a dost, spokojené mimi je pro mě nejdůležitější. Bohužel ty reakce okolí jsou strašné:kojíš?Hlavně koj.Ty nekojíš?Proč ne?Musíš!A ta neskutečná propagace,všechny známé tváře kojí a jak jim mimi prospívá a jak jsou šťastné.Jediné co mě hodně potěšilo, že jsem si přečetla článek o Hance Kynychové, že její dvojčátka jsou už doma(hodně zdraví) ale Hanka se chystá do práce a o děti se bude starat tatínek.Jediné co mě v tu chvíli napadlo,ona přeci nemůže kojit!Jedna známá tvář a nekojí.I když nevím jestli je to pravda,ale v tu chvíli mi bylo nádherně(ne že bych jí to nepřála,právě naopak).
Snad je můj článeček srozumitelný,ale vypovídala jsem se a je mi hoooodně fajn.
Díky!

zuzana_ka
18. zář 2014

Dost pochybuju o tom, že kojení má až tak dobré imunitní vlastnosti, jak si některé matky myslí. Když dítě příjde do střetu s infekcí je i kojení slabá zbraň a že kojené děti nemají zánět středního ucha - blbost (osobní zkušenost). Kojené děti, které nejsou nemocné měli spíš jen štěstí, že se nesetkali s nějakou infekcí apod.

A že reakce na nekojení jsou hrozné? Takovou reakci může mít jen ženská, která dokáže kojit i předškoláka jen aby si připadala, že je víc matka....

al_muzna
18. zář 2014

Ahoj holky, chci Vám vyjádřit plnou podporu - za prvé - je to vaše tělo/život a účelem plození dětí není zlikvidovat sama sebe, zadruhé příroda obdařila děti zubama poměrně brzo - proč asi? Abyste jim mohly koupit kartáčky?
Z tady těch matek dojiček si nic nedělejte a na okolí se vykašlete! 😠

leejlaa
18. zář 2014

Tak každá maminka je jiná, hlavně je to o psychice, někdo na to prostě nemá, jako já a fakt proto nejsem špatná matka, svoje dítě miluju, ale platí jednoduchá rovnice : spokojená matka = spokojené dítě. Říkejte si co chcete. Beztak mi je jasný, že to tady půlka z vás odsuzuje, ale aspoň to napíšete zaobaleně. Fajn, zase další, kdo si myslí, že když nevydržíš bolest, nejsi schopná obětovat pro svoje dítě vše..... Na šibenici s náma hnusnejma matkama !!!! Že se nestydíme......

dokument
18. zář 2014

@leejlaa tak toto jsem ti teda nenapsala. Jenom že to fakt bolí a pak si to prso zvykne. Zase nebuď stejně fašistická jako ty matky, který nutí ostatní kojit....

spokojená matka rovná se spokojené dítě, s tím naprosto souhlasím a nemyslím si, že mateřství je nějaká otročina a že se má ženská obětovat do roztrhání těla. To mi psaly tady matky přírodní typy, když jsem kdysi napsala KZ o tom, že svoje dítě naučím režim, že jinak to nejde. A tak si mě tady ty nazi matky daly pryč z přátel, přitom nám se od té doby hodně ulevilo oběma, malýmu i mně. Já jsem poslední, kdo by ti psal, že se máš obětovat.

Ano, styď se... (za svou fanatičnost naruby...)

dokument
18. zář 2014

@leejlaa ještě ti napíšu, že já jstem třeba kojit nechtěla... ale manžel je alergik, težký, celoživotně má buď astma nebo ekzémy, to se mu v průběhu života střídá (vše je projev alergie), takže děcko kojím hlavně proto, že snad bych mu mohla proti tomu trochu pomoct, kdyby to zdědil. Kojila jsem nakonec, protože to nějak šlo, mám kvůli tomu hodně zdravotních problémů, jsem tlustá, z kojení (ale neboj, nejsem stokilová zamindrákovaná, docela mi to i sluší, jen to je o 10 kg víc než jsem vážila dřív a nevyhovuje mi to). Řekla jsem si, že kojit budu maximálně do půl roku věku dítěte. Bude mít rok a nevypadá to, že by se chtěl (ani výhledově) odstavit, což mě docela trápí.

Za mého dětství se kojení tak nepropagovalo, od tří měsíců dostalo dítě sunar a hotovo. To by mě docela zajímalo, co je na tom pravdy, že to dítě chrání, to kojení. Protože třeba já a bratr jsme byli taky na sunaru a nemocní jsme vůbec nebývali.

emin
18. zář 2014

Dobrý den, jsem laktační poradkyně a ráda bych Vás uklidnila. Kojení je dle mého názoru a zkušeností prostě výsada, možnost, právo. Není to povinnost a už vůbec to není samozřejmost. Kojení je v ČR sice "propagováno", ale velmi mizerně. Když nekojíte, dívají se na Vás všichni jako na exota, když kojíte déle než rok, tak take. Maminky dokáží být velmi kruté (I když někdy I nevědomky). Propagace je o tom, že Vám každý říká kojte a kojte, ale profesionální rada je velmi vzácná a někdy I v porodnici slyšíte z úst profesionálů mýty a naprosto mylné rady. To same u pediatra. Laktační poradkyně jsou chápány jako baby kořenářky, případně eko bio ženy rodící v lese za zpěvu ptactva... Laktační poradenství není hrazeno ze ZP - proč asi? Lobby výrobců UM. V takovém prostředí najít adekvátní pomoc je občas nadlidský výkon, takže jste statečná že jste to dala 7 týdnů, někdo nemá ani to. Miminko je zdravé, spokojené a UM není žádný jed, je to jen náhražka, navíc docela kvalitní. A ujišťuji Vás, že většina celebrit nekojí. Naopak, často jejich tváře vidím u propagací UM. A pokud kojí dlouhodobě (Magda Malá), jsou o nich články v Superu jako o exotech. Kojící a nekojící, buďme k sobě tolerantní a akceptujme se!

leejlaa
20. zář 2014

@dokument fašistická??!! to si děláš srandu :D

saminomimino
20. zář 2014

Zajímavé je že všem našim pra bábám a prapra bábám kojení šlo a to vždy a výlučně,prostě to byla jedinná dostupná potrava pro miminko,proč je teď z toho taková věda??myslím že laxní přístup ke kojení jak byl za našich matek je špatně a současná propaganda je taky špatně............navíc se i hodně spoléhá na to že je UM co kdyby nebylo??UM není věc cu tu byla vždy,chápu že kojení se nemusí dařit ale co nechápu je záměrné nekojení,být jiný doba,odsoudím tím defakto dítě ke smrti vyhladověním....

leejlaa
20. zář 2014

@dokument Víš co, omlouám se, asi si to nemyslela špatně, ale už sem opravdu vztahovačná a ohledně tohoto tématu vzteklá. Já závidím všem co kojit mohli a můžou :( hodně jsem to oplakala. A nemyslím si o nikom, že je exot. Jen sem chtěla říct, že mě naprosto vytáčí lidi, co se mi snaží vecpat, že se kojit musí, a že neexistuje matka, která kojit prostě nemůže, že to vždycky nějak jde....no stačilo. Jinak můj přitel je taky alergik a astmatik, a je kojenej, a já kojená nebyla, a byla jsem zdravé dítě ( a zdravá jsem pořád) 🙂
A sorry, ale fašistická, nepřeháněj, kdyby si slyšela některé reakce okolí, tak bys pochopila, že na vztek mám právo. Byla bys vzteklá zrovna tak. Jsem z těch lidí, kteří se neumí ovládat bohužel..... Takže mi promiň, jestli jsem já naštvala Tebe.

leejlaa
20. zář 2014

@saminomimino Když nešlo, dávaly se na kojení jiným, co měly mléka dost. A slyšela jsem, že některé děti holt dostávaly sušený mlíko s cukrem..... taky to nějak musely udělat, když nemohly samy.

bjoucik.15
20. zář 2014

Každej ať si kojí / nekojí jak chce!! Mě přijde kojení jako osobní záležitost týkající se jen té rodiny! ostatním do toho může být (a mělo by být) houby! Naopak - a nechci tady někoho osočovat,nebo urážet - ale úplně mě rozčilujou matky, co kojí na veřejnosti! Bože, to je jako jít a svlíknout se do spodního prádla,aby to všichni viděli! Mě kojení taky bolelo, snažili se mi vnutit kojení v porodnici, chovali se ke mě až hnusně, ale přežila jsem to a kojila jsem dcerku do 4 měsíců - pak onemocněla a nesměla mlíko! Tak jsem na radu odbornic odstříkavala mlíko a ono ejhle, stejně jsem o něj přišla!!Rada nad zlato!! Jsem ráda, že jsem jí kojila aspoň tak jak jsem mohla, ale kojení fakt nefandím... pokud bude druhé a kojení nepůjde už to nebudu hrotit jako s dcerkou, trápit se a bojovat, prostě najede flaška a bude! Funguje to tak všude, tak u nás taky!!

ilonne
20. zář 2014

@saminomimino No tak tohle se fakt hodně dobře čte, obzvlášť když si vzpomenu na svoje šestinedělí, kdy jsem jen jedla homeopatika, pila kojící čaje, odsávala, nahřívala prsa, vážila Anežku, zkoušela kojit Anežku, dokrmovala Anežku a spala jsem asi tak 2 hodiny denně. A stejně to bylo k ničemu, stejně se nepřisála. A já byla akorát na nervy a jak troska, protože každého zajímalo jen to jestli kojím...... Takže ono to jednoduché vůbec není.

hojda
20. zář 2014

@saminomimino Tak třeba moje babička svojí první dceru taky nekojila, nešlo to, dávala jí zakysané mléko místo toho. Dřív taky existoval institut kojné a bylo dost běžné, že maminka třeba kojila i cizí dítě. 😉 TAkže nic není černobílé.

hojda
20. zář 2014

@ilonne Tak mám úplně stejnou zkušenost u prvního dítěte. Malej byl spavej, nepřisál se ani na porodním sále, vůbec byl problém, aby se vůbec přisál. Kojila jsem třeba hodinu a nevypil skoro nic. Do toho jsem si ještě zablokovala záda (taky od toho dlouhého kojení a odvezla mě v noci rychlá do nemocnice a jako bonus zánět prsu a zánět v zubu a rozbitý rtuťový teploměr přímo pod dětskou postýlkou....no krásný časy fakt). Dělala jsem o kojení jak divá, vydržela jsem to 4 měsíce a pak začala přikrmovat, opravdu to už dál nešlo, syna jsem si začala užívat až v půl roce, kdy se začalo s příkrmama a já konečně viděla, že se pořádně najedl. Do té doby jsem pořád bojovali s váhou. Hrozně jsem se bála ,že to bude stejná u podruhé, ale nic se nekonala, malá se hned přisála a 5 dní po porodu vytáhla 100 ml, takže nebylo o čem.... Prostě někdy to tak je, že to nejde.

ilonne
20. zář 2014

@hojda Díky, to jsi mě trochu uklidnila. Kojit chci, ale samozřejmě pracují nervy, když si vzpomenu na první.

gepe
20. zář 2014

@saminomimino jen pro upresneni, vsem pra rozhodne ne! Taky mivaly problemy s kojenim a kdyz neslo, mimino dostalo kravsky, ovci ci kozi mliko.
AD UM - pri um diteti hrozi vyhladoveni? 😕

babulinkab
20. zář 2014

@gepe je to jak píšeš, mě a bráchy mamka nekojila vůbec...

latkovkybrno
20. zář 2014

@saminomimino Veru našim babičkám a prababičkám nešlo kojení vždy a výlučně. Moje babička měla 12 dětí a někdy to šlo a někdy ne. Někdy bylo mléka i pro děti v okolí a někdy naopak ani kapka. To samé druhá babička.. Takže není to tak, jak píšeš. A jak tady píšou holky, dávalo se mlíko kravské či kozí. Moje maminka byla "odkojená" kozím, tátovi sourozenci zase mlékem od krávy, co doma měli. Ale jak píšu, jen část z nich, jiní byli kojení naplno.

latkovkybrno
20. zář 2014

@zuzana_ka Já si myslím, že kojení je moc prima a po druhém porodu pro to opět chci udělat maximum, ale pokud jde o ty autoimunitní teorie, také jsem více skeptická jako vy. Ne 100%, ale jsem.

gepe
20. zář 2014

@babulinkab napr jak udajne pediatri nuti UM, priklad: nase pediatra nechtela od narozeni k prsu, hned v porodnici s ni pry obesli vsechny kojici, zkouseli vsechno mozny a proste bez vysledku. A nam rekla na kojeni, ze kdyz mi kojeni jde, tak bude i rada, kdyz bude vse ok a budu kojit dal. 🙂 kdyz uz mala byla mala na UM, rekli jsme ji co davame a byla spokojena ze je to dle poslednich vysledku nejbliz mm a nejlepsi. A perlicka, sama nam rekla, ze dostaly a maji slevovy kupony na Sunar Premium, ale nenabidla natoz aby nam to cpala v ramci nejaky osvety 😀
@latkovkybrno diky za Tvuj prispevek o babicce 🙂

sedmiteckas
20. zář 2014

Moje malá má 5 týdnů, kojila jsem první dva a to ještě tak, že už v porodnici se malá pořádně napapala jen díky dokrmu Nutrilonu ze stříkačky. Doma jsme týden neresili nic jiného než kojení, malá byla vztekla až agresivní, já byla všechno, jen ne v pohodě, vážení před a po každém kojení, dokrmení nutrilonem, nervy až v háji, když jsem nekojila, zkoušela jsem odsávat. Po 30 min.odsávání celych 15 ml! No nic. Kojení jsem plně stopla a jsme plně na Nutrilonu. Spokojené. Nikdy během těhotenství me nenapadlo, že by kojení nemuselo jít... jsem asi herdek matka, ale mě to, že nekojim, nemrzí. Chtěla jsem, nešlo to. Ale abych si to vyčítala? Proc?

zlatulka89
20. zář 2014

já myslím, že je to každého věc a okolí to zbytečně řeší a deptá tak maminku. já svého syna kojila do 4 týdnů , má reflux, tudíž jsem přišla na UM proti ublinkávání a změna je to podstatná (neblije, já nemusím každý den prát a žehlit, méně pláče, já nejsem vystresovaná ztoho že pláče apod.), nejradši bych kojila tak dlouho jak bych mohla, ale na druhou stranu neodsuzuji ty, které nemůžou ať už kvůli práce , nebo prostě se jim to příčí či zjiných zdravotních důvodů nemůžou.. Já jsem ráda , že jsou tady maminky které s kojením poradí,ale ty co "nutí kojit skoro za každou cenu" tak to se mi nelíbí, mě osobně to teda hodně deptalo, a byla jsem skoro na dně,když jsem přecházela na UM . Jednoho dne jsem se naštěstí vzpamatovala a řekla jsem si no a co , já jsem spokojená , mé dítě je spokojené - kašlu na ostaní !! a to že dítě díky MM nebývá nemocné , neni pravda, já skončila s mým synem ve 3 týdnech v nemocnici s vysokými horečkami ,kdy kojený ještě byl ! v naší skupince bylo spoustu maminek co normálně kojilo a jejich miminka měli rýmu apod. Moje mamka byla kojená do dvou týdnů, já jsem byla kojená do měsíce. žijem a zatím bez problémů. Takže maminky, řiďtě se jen svoji intuicí, když prostě nekojíte, tak kašlete na ostatní ! budte spokojené a tak bude spokojené i vaše díte, a to je nejdůležitější !!

superkousky
20. zář 2014

@saminomimino
Kdyby byla jiná doba,tak své díte defakto neodsoudím ke smrti vyhladověním,ale místo UM mu pořídím kojnou 😉 .

bunny123
20. zář 2014

Manzelova babicka se nedavno divila, ze jeste ve 4m kojim, ze ona uz davala vyvary 😀

sariky
20. zář 2014

opet vybusna diskuze. uz ji ani neprocitam celou. at si kazda mama dela co chce a hlavne at se kazda stara o sebe a neresi proc nekdo koji nebo nekoji. vzdyt je to proboha jedna, hlavne ze je spokojena mama a dite.

merunkova
20. zář 2014

Kdyby lidi neřešili myšlenky ostatních,(protože ty stejně nezmění ), ale naopak vnímali a řešili jen svoje pocity , byl by svět krásný a jednoduchý . 🙂

privka1984
20. zář 2014

@bjoucik.15 Je zvlastni, ze vam vadi kojeni na verejnosti. Kojim uz skoro rok a odstrikala jsem vzdy tak 30-40ml, neslo mi odstrikat dostatecne mnozstvi do lahve. To mam dat UM kvuli tomu abych nepohorsovala okoli? Kojeni je prirozena vec a jestli to nekomu vadi, tak at se nediva. Mam kolem maminky, ktere davaji UM a taky mi to nevadi. Taky jste svemu diteti nedavala na verejnosti lahev s UM? Nebo mi, prosim, napiste radu, jak to mam delat, kdyz chce maly mleko.

cibetkaa
21. zář 2014

@privka1984 Já mohu poradit skvělou vychytávku - kojící zástěru. Jsem hodně stydlivá a rozhodně mě nelákalo vystavovat prsa před cizími lidmi. Takže když bylo potřeba nakojit, vytáhla jsem zástěru a mohla jsem nakojit v podstatě kdekoli. Nemusí to vyhovovat každému, ale pro mě naprosto ideální řešení.

A všem maminkám, které z jakéhokoliv důvodu nekojíte, přeju hodně psychických sil. Neposlouchejte řeči o tom, že kojit může a měla by každá, to je nesmysl. Kojení není a ani v minulosti nebylo žádnou samozřejmostí, i když se občas najde někdo, kdo si to myslí. A dobrou matku dělají úplně jiné věci, než to, jestli kojí nebo dává UM.

jija
21. zář 2014

@saminomimino a proc si asi myslis ze byla velka kojenecka umrtnost? Kdyz se nepoznalo ze maji malo mleka proste deti umrely, kdyz se to poznalo dostaly mleko od kojne a nebo kravy.

evulina77
21. zář 2014

@jija holky kojnou si mohli dovolit jenom bohatý lidi. Navíc i dřív nebyly matky úplně mimo, aby nepoznaly, že má jejich dítě hlad. Kojilo se, jiná možnost byla dost omezená. Ale když došlo mlíko (matka byla nemocná, umřela) dokrmovalo se různýma mlíkama (krávím, kozím apod.). Dětská úmrtnost byla způsobena dětskýma nemocema, špatnýma hygienickýma podmínkama a všeobecnou péčí o děti. Ale taky je pravda, že přižili jen silní s zdravý jedinci...