Prostě nekojím, došlo mléko. Reakce okolí jsou strašné

dennyl
10. led 2008

Ahoj holky,
už delší dobu si pročítám vaše diskuse,názory a rady.Poprvé sem píšu,protože si myslím že je tu parta dobrých maminek co poradí,pomůžou i potěší.
Jsem mamča dcerky narozené ve 34tt,naštěstí ťuk ťuk ťuk je naprosto v pořádku a zdravá, dokonce už v 8 týdnu začíná dohánět své vrstevníky 🙂 Sice ne váhově,ale vývojově určitě.Mám z ní ohromnou radost.Jediné co mi ji kazí je že nekojím.Prostě není co,snažili jsme se obě 7 týdnů,alespoň částečně + UM. Najednou došlo. Obrečela jsem to asi milionkrát a těch špatných pocitů,ale myslím že to někdo z vás zná. Ale vzchopila jsem se a řekla si a dost, spokojené mimi je pro mě nejdůležitější. Bohužel ty reakce okolí jsou strašné:kojíš?Hlavně koj.Ty nekojíš?Proč ne?Musíš!A ta neskutečná propagace,všechny známé tváře kojí a jak jim mimi prospívá a jak jsou šťastné.Jediné co mě hodně potěšilo, že jsem si přečetla článek o Hance Kynychové, že její dvojčátka jsou už doma(hodně zdraví) ale Hanka se chystá do práce a o děti se bude starat tatínek.Jediné co mě v tu chvíli napadlo,ona přeci nemůže kojit!Jedna známá tvář a nekojí.I když nevím jestli je to pravda,ale v tu chvíli mi bylo nádherně(ne že bych jí to nepřála,právě naopak).
Snad je můj článeček srozumitelný,ale vypovídala jsem se a je mi hoooodně fajn.
Díky!

234venuska
16. črc 2013

Ahojki ženy já mám 4měsíční holčiku a hodně uvažuju otom že kojit přestanu nemám ani nějaké problémy s kojení a mlíka mám asik taky dost ale málá se mi hodně budila tak sme nasadili sunar a šup spíme až do 5 hod a super a navíc potřebuju chodit do práce a opravdu si myslim že jeden kojit a druhej den nekojit se nedá 🙂 ale nejhorší je že to nemužu ani nikomu říct protože když se zmíníte že kojit prostě už nechcete tak navás všichni koukaj jak na nejhorší matku na světě a to je hrozný a je mi stoho smutno furt si říkám co je komu potom ať mi všichni políbějj ..... ale stejně mě to trápí :( a u doktora sem se jen sluvkem zmíníla a hned se do mě pustili že chci malou ošidit atd.. no připadala jsem si uplně strašně! První dcerku sem kojila jen 2 měsíce prostě to dýl nešlo a je uplně zdravá krásná prospívající holka. Tak ubec nevím co stím

ivular
16. črc 2013

@234venuska Pokud máš mlíčko, tak za sebe doporučuju aspoň 1 nebo 2x denně kojit, protože MM obsahuje imunoglobuliny, které prostě ani to nejlepší UM na světě nemá. Většina dětí si tyto látky do cca jednoho roku nedokáže v potřebné míře vyrobit sama, takže mívají slabší imunitu. Byla by škoda, kdybyste se měli v noci pro změnu budit kvůli horečkám. Hodně maminek tuto volbu bohužel nemá. Konečné rozhodnutí je ale samozřejmě vždy na tobě - vždyť to taky budeš ty, kdo ponese jeho důsledky.

helen_8
16. črc 2013

@234venuska Taky mi přijde, že se z toho dělá alfa omega, přitom spousta dětí je nekojených a prospívá krásně. Já bych si tedy nikoho nedovolila kritizovat. Osobně mi ale přijde líto nekojit, když to jde, možný být Tebou vydržím aspoň do toho půl roku, ale rozumím, že pokud budeš pracovat, tak je to náročný. Víš co, tak to nikomu neříkej, doktor ať si trhne a ostatní nic vědět nemusí, prostě už nekojíš a nechceš se třeba bavit o tom, proč to nejde, budeš mít klid.

lusyy
16. črc 2013

@ivular no já nevím,já jsem kojila 14 dní (zdr.problémy) a dcerku jsem do 1,5 let neměla nemocnou,( a to podotýkám ani žádnou rýmu,prostě nic) takže bych asi netvrdila,že děti nekojené jsou více nemocní,že mají slabší imunitu. U nás to tedy neplatilo.

jakoubka
16. črc 2013

Toto bude vždy ožehavé téma :(

Já kojila jen dva měsíce,malý pořád plakal ,byl hladový ...a mlíka opravdu málo....nikdy jsem nezažila pocit nalitých prs :( .Malý ač kojený tak málo....nebývá nemocný 🙂 celou zimu ve školce ...i učitelka měla narážku ...:Kubík se nějak drží,že? :P

a já? nekojená vůbec ....a ve škole jsem musela chodit občas za školu 😀 abych se ,jak se říká "ulila ze školy!" 🙂) ,protože jsem vůbec nebyla nemocná .

Kojení je každýho věc 🙂 Ano ,pro miminko to nejlepší ...ale mateřská láska není jen o kojení 😉

baris
16. črc 2013

Milé maminky,

já jsem taky nekojila a nic si z toho nedělám. Už jsem na to byla připravena, že kojit nebudu - né, že bych nechtěla, ale u nás se už skoro 5 generací rodí jen holky 😀 a všechny jsme vyrostly na UM - žádná z nás nekojila - nebylo co 🙄 .

Názory okolí, že mateřské mléko je alfa omega všeho a pokud nebudu kojit, tak budu mít doma "chcípačky", že ta bolest se musí překonat, že se to "rozteče" .... Blbci ..... Já jsem se vždycky nad tím musela smát, s radostí jsem si nalila sklenici vína, dala k tomu česnečku ... 😀 A ty nejvíce pobouřené matky (že nekojím), co koliky snad málem do 3 let, tak mají doma pořád nemocné děti.

Obě dcery jsem se snažila kojit. Starší se narodila s mírami 53cm/3150g, v nemocnici jsem se trápila s kojením. doma jsem pořád kojila, Katuška brečela hlady, měla reflux, takže to minimum co vypila, vyblila ... Ve 14 dnech měla přes 54cm a váhu 3150g ☹ . Na radu doktorky jsem přešli na sunar a do týdne přibrala 400g a já měla konečně klidné, najezené a spokojené miminko.

Mladší dcera jak přes kopírák. To jsem už nečekala na radu dr. a rovnou jsme šli koupit UM.

Takže to, jestli kojíte nebo né je vaše věc. Nikoho jiného. Jestli chtějí, ať si kojí své děti do 18-ti let.

ratatooy
16. črc 2013

@baris jsem na tom stejne mam to po mamce proste neni ani tuk,a já jsem i z těch a nestydím se za to,co kojit nechtějí,ona to neni ani žádná hitparáda,snaha v porodnici o kojeni me přivaděla akorát do stresu,každy přisátí což bylo jen párkrát protože malej ani nechtel byla katastrofa,to se mi kroutily palce na nohách a myslela jen na to at už jsme doma se sunarem,a další příběhy kamarádek co kojily za každou cenu i u upadnutých bradavek?????děkuji nechci,ja sem na prsa dost hákliva a nenechám na ně nikoho šahnout,je mi to krajně nepříjemný

234venuska
16. črc 2013

jee ženský dík ani nevíte jak je mi líp 🙂 já sem strašně ráda že se mi podařilo kojit už i tak dloho ale právě si ubec neumím přectavit jak bych to kombinovala s prací a když vydím jak je ta starši uplně v poho a to jí je už 8 roku tak si říkám že tejhle tím že bych přestala kojit snad nijak ublížit nemužu .

ivular
16. črc 2013

@lusyy Tahle diskuse asi nepatří do tohoto tématu, ale bohužel, je to jak jsem psala. Imunoglobuliny nenahradíš ničím - kromě kojení už zbývá jen substituční léčba, teda jejich dodání intravenósně. Samozřejmě najdeš spoustu nekojených dětí, které byli relativné zdravé, stejně jako vy - i zde platí Gaussovo rozdělení pravděpodnobnosti. Bohužel ale, většina dětí do toho jednoho roku ty imunoglobuliny prostě postrádá ☹

ratatooy
16. črc 2013

@ivular me by zajimalo k čemu do jednoho roku ty imunoglobuliny jsou když deti hlavně do jednoho roku jsou naprosto zdravé,jestly to s tím má souvislost?

baris
16. črc 2013

@ratatooy jj já taky nesnáším, když mi někdo šahá na bradavky 😠

Porodnice - horor - 2 sestry se pokoušely mi pomoc s kojením - jedna držela hlavu Katušky (poté Karolínky), druhá jim držela ruky a nohy - jak řvaly a vzpouzely se. Když jsem k nim chodila pro nutrilon - tak to bylo ve story - co tu zase dělát???? To jsou už 3hodiny???

Já si myslím, že snad všem jde o to, aby měly spokojené a najezené miminko. Hladové a řvoucí miminko, nervní, těsně před zhroucením matka .... To asi nebude to pravé ořechové.

ratatooy
16. črc 2013

@baris tak to byl přesně náš scénář v porodnici,ale tentokrát se nedám,hlavně jedna škatula na me furt hulakala tak snad přece chcete kojit ne???tak tentokrát jestly ji potkám tak něco uslyší😀

ratatooy
16. črc 2013

@baris no a o matkách nemluve kterejch hromada končí kvuli kojeni zbytečně na antidečkách

baris
16. črc 2013

@ratatooy já jsem si dělala srandu, že mi manžel bude nosit do porodnice sunar 🙂 nakonec jsem natrefila na normální sestry a Karolínku mi přikrmovaly v poho.

ratatooy
16. črc 2013

@baris no to sem taky řikala a sestřenice co ma malou ted v březnu řikala taky že si přiště bere svuj sunar že se jich doporošovat nebude a že ji nedaly 3den po porodu vic jak 10ml,což je hrozny.

lusyy
16. črc 2013

@ivular jasne,to nepopiram,kojeni je to nejlepsi pro mimco a pokud bych mohla,tak kojim klidne do 3 let. Nicmene a ted pisu ciste jen ze svych pocitu,kdyz jsem kojila,tak bych vyskocila bolesti z okna,to se proste nedalo. Samozrejme,ze jsem se bala o zdravi sveho mimca a hodne vse zvazovala,a proto se me nezda vubec fer,kdyz nekdo tvrdi nekojis=nemocne dite,to je pekna darda na psychiku matky,ktera bojuje sama se sebou. Kazdy vi,ze MM je pro mimco super,ale pokud to nelze tak se proste neda nic delat a to i v pripade pokud zena musi do prace,ano je lepsi,kdyz treba jeste nakoji rano a vecer,ale je to na jejim zvazeni.

ivular
16. črc 2013

@ratatooy Imunoglobuliny jsou aktivní biomolekuly; jsou to protilátky, které dokážou identifikovat a zneškodnit cizí bakterie a viry v těle. Zdraví lidé, pokud nejsou vystaveni stresu, si jich dokáží zpravidla vyprodukovat dostatečné množství. U seniorů a dětí do toho jednoho až dvou let je to ale spíš výjimkou. Kojeným dětem se naštěstí dostávají v MM. Bohužel ne každá maminka má možnost kojit ☹
Rozhodně tím ale nechci žádnou nekojící maminku stresovat - jak vidno z této diskuse, hodně nekojených dětí si opravdu už pomůže samo i v kojeneckém věku. Ale pokud ta možnost kojit je, tak bych se jí opravdu aspoň do toho jednoho roku dobrovolně nezříkala.

helen_8
16. črc 2013

@ratatooy Nechápu, jak si toto může sestra dovolit, já se svou povahou bych ji poslala do pr.! Ale chápu, že maminky jsou vystrašené a v tu chvíli je nenapadne reagovat.

Já se od mamky dozvěděla, že nás kojila snad jen tři měsíce, a nikdy jsme jako děti moc nemarodily, ani pak v dospělosti, asi je to opravdu individuální.

Já kojit chci a chtěla bych to i zkusit, vím, že pár kamarádek rodilo císařem, měly potíže a pak se rozkojily, ale lámat přes koleno to nebudu. Napadlo mě, zda třeba před porodem kontaktovat nějakou laktační poradkyni, kdyby to třeba nešlo, co myslíte?

ivis
16. črc 2013

trošku k tématu, jak se říká,že kojené děti jsou zdravé, tak já měla abnormálně kojené dítě, do 1/2roku byl zázrak když vydržel hodinu bez prsa(a to nemluvím o nějakých spurtech, to bylo prostě každý den), a věřte mi,že jsem si hodně sáhla na dno, teď v roce kojíme 10x denně, a teda byl hodně abnormálně nemocný ☹ v podstatě každý měsíc a strašně špatně to filík snášel,nikomu nepřeji to zažít
Takže jestli vám nějaká důra řekne,že kojené dítě je zdravější tak ne vždy to platí, a fakt lepší klidné a spokojené dítě, tudíž i klidná a spokojená mamina, než to co jsme zažili my

ratatooy
16. črc 2013

@helen_8 no jo mela sem prvni tak sem si myslela svoje jinak sem taky povahou že bych ji setřela ale v tu chvily me to jednou tak rozbrečelo že sem nemohla přestat,manža nechaal proč řvu no mazec přitom sama škatula deti ani ješte v tu dobu nemela,maji neo naučeny z knižek a to propagujou přes mrtvoly

elastiq
6. srp 2013

já taky chtěla strašně moc kojit a bohužel mi mléko taky brzy "došlo", psychika hrozná, chtělo se mi pořád brečet, hlavně když všichni kolem kojili, nikdy bych neodsouvala kojení, ale když to nejde, tak to prostě nejde, přešli jsme na umělou výživu, já jsem se zklidnila, že mi mimčo konečně neřve hladem a malá pěkně prospívala, nemoci jsme měli jenom sem tam, běžné, švagrová, ta zase kojila skoro dva roky a stejně byl její malý dost často nemocný, často záněty v uších, píchání uší, takže opravdu to není jen striktně o tom kojení, tak kdo opravdu nemůže kojit, nevěšte hlavu...

terezapetrova
5. bře 2014

Ja mam zase za to, ze kojeni je nejdulezitejsi do 6ti mesicu veku dítěte samo pokud to jde.. Po te je to vice méně hlavne o tom, ze je to pouto prijemne matce. Kojenim po 6, 7 mesici si matky zbytecne priblizuji ridnuti kosti /ten opak co se občas nekde pise je nelogicka blbost / a diteti to uz extra tolik nedava..

mysljaja
23. bře 2014

@bramburka AHOJ musím reagovat jsem na tom uplně stejně mam sto chutí s tím seknout domacnost stojí,dítěte si človek ani neužije jen pořad odsávačka,je to fakt na palici.je tedyfakt že mi příjde že mam tedy i celkem málo mleka. hlavně večer -přez den 40-60-80-když si prso mačkam skoro hodinu dam i 100.výjmečně,.večer mam 20-40,chci se zeptat zdastále pokračuješ nebo už js se ne to vykašlala.a přikládaš jeěte ?

leejlaa
18. zář 2014

Jsem ráda, že jsem na tuhle diskuzi narazila. Já nekojila v podstatě vůbec, v porodnici jsem to vydržela asi dva dny, bolest šílená, celý pobyt tam jsem prořvala, ale tak, že sem měla vyloženě záchvaty breku a slzy mi stříkaly proudem, jak mi to bylo líto a zároveň jsem věděla, že nemůžu nic udělat, že to fakt nedám, nebo z tý bolesti skočim z okna. Nemohla jsem mít ani nic na sobě, takže kterákoli sestra přišla, nebo doktor, ulízečka....všichni viděli moje prsa :D protože jsem nesnesla ani to, že se mi jich dotýkala byť jen látka od noční košile. Fakt sem si myslela, že se zbláznim!!! Ještě že jsem byla na nadstandartu sama ...... Jedna sestra mi dokonce trvrdila, že kojení bolet má, a že bolí strašně a že zažila i maminku s bradavkou natrženou....tak chápete to????? Já sice nic natrženýho neměla, ale vysvětlovat všem, že mě to bolí, pálí, štípe, a tepe mi v tom tak nesnesitelně, že už opravdu nemůžu, na to sem neměla sílu, se všema sem mluvila úplně uvzlykaná, jak magor, fakt MAGOR!! Až mi jedna sestra konečně řekla, že jestli mám být takhle v psychický nepohodě, tak ať se na to vyprdnu a prostě nekojím (jedna z patnácti snad...) všechny ostatní mě do toho vyloženě nutily, a přesvědčovaly mě, že bradavky si zvyknout, že mám mazat mastičkou, že to pomůže. Totální nesmysl!! Nepomáhalo nic, jenom nedotýkání se. Po odchodu z porodnice jsem to léčila ještě asi tři týdny, dokud sem už vůbec necítila žádnou bolest. Malej je na Bebě od začátku, a prospívá ukázkově, spí krásně, prostě má se dobře 🙂 Takže ať mi každej políbí, jestli mě ještě bude přesvědčovat někdo, že kojení se musí vydržet, a že tu bolest musím překonat, tak mu rozflákám hlavu o zeď!!!!

abalajda
18. zář 2014

Ja komika necelé dva měsíce,hned v porodnici jsem každé kojení probrecela,jak to bolelo,je fakt,že po pár dnech si bradavky zvyklý a bylo to lepší. Celé ty dva měsíce a dcera proplakal,když jsem doktorce říkala,že mám pocit,že mám málo mléka proto brečí,tak mi tekla že je to nesmysl,že takhle malé děti pláčou casto. Přišli mi to jako nesmysl a uz mě i nebavilo kojit každou hodnu ve dně i v noci a normální mi to taky nepřipadalo. Jednou večer přítel dojel pro Sunar a od té doby dcera přestala plakát a v noci spala i osm hodin v kuse. Myslím,že každá z nás musí dat hlavně na svůj instinkt a pocit,nenechat si do ničeho zbytečně kecat,ať uz je to od kohokoliv. Přeci jen a naše mámy měly děti uz před desítkami let že? 🙂

popellka
18. zář 2014

Po mé zkušenosti s kojením a hlavně těch nátlaků některých lékařů a hlavně! většiny sester!!! což je opravdu nápor v šestinedělí, kdy se snažíte zvrávorat z porodu a sžít se s dítětem (já měla navíc ještě po porodu dost komplikace-což některé vůbec nezajímalo, hlavně ať vytáhnu prso a kojím! i když mléko neteklo), jsem fakt rozhodnutá u druhého dítětě s kojením ani nezačít - ať si každý myslí co chce!, maximálně pár dní v porodnici!!!! 😠 😝 na to slovo už začínám být pomalu alergická!!! A rozhodně si nemyslím, že by kojené dítě mělo lepší imunitu nebo bývalo míň nemocné proti dítěti, které dostává UM!

micka1
18. zář 2014

Tak jsem ráda že v tom nejsem sama. Mám tři dítě a ani jedno jsem nekojila. Všechny odjížděli s porodnice s flaškou. Mám sice velké prsa, ale mléko bohužel žádné. Pokaždé jsem trávila každé tři hodiny na odsávačce aby se mléko začalo tvořit. Děti přisáte prakticky pořád a stejně nic. Syn i dcera jsou zdravý. Teď mám dvou měsíční dceru a je na tom stejně jako její sourozenci. Od narození na UM. Trávpila jsem se kvůli tomu, ale jsem ráda že mám spokojené děti. 😀

alisek
18. zář 2014

Myslím si že je to tom co jseš ochotná pro to dítě udělat/objetovat co se kojení týče, já poprvé kojila syna až v jeho 6 týdnech do té doby jsem osávala co 2hodiny a prostě se snažila rozkojit ikdyž jsem mu vozila pidi porce mlíka, pak už to šlo líp a kojla jsem ho skoro do jeho 12měs. U druhého syna to taky byla dřina, slzy atd. ale kojila jsem aspoň do jeho 5 měsíců. Jít koupit krabici "sunaru" je prostě snadný. Ale věřím že se může stát že to fakt nejde ale spíš mi přijde že to ve většině případů jsou výmluvy.M. mléko neteče hned..tvoří se pár dnů a taky se zvyšuje jeho množství, takže když s tím "seknete" už v prodnici nebo téměř po odchodu z ní tak jste tomu vůbec nedali šanci.

dokument
18. zář 2014

@leejlaa no mě to taky takhle bolelo a nevěřila jsem, že prsa si zvyknou a fakt si zvyknou 🙂 doma jsem brečela bolestí jednou a řvala na manžela 😀 že "kojit prostě nebuduuuuu" 😀 Nakonec tak po měsíci to přestalo bolet, ale každý kojení bylo strašný a z porodnice jsem šla z krvácející bradavkou a přesto jsem musela i z toho prsa kojit... To prostě chvíli trvá, ten měsíc minimálně, než to přestane bolet. To děcko má sílu jak se přisaje. Jediná hodná sestra v porodnici, mi vždy přes noc dovolila malýho dokrmit. Ale pak tam byla taková trošku "gestapačka" a ta mále udělala scénu, že jsem dítě nevzbudila na jedno noční kojení - spal a nedal se probudit, já jsem chtěla spát a bála jsem se každýho kojení. Nakonec jsme to zvládli, teď mu rostou zuby, dvakrát mě kousnul, takže taky žádnej med, ale jinak dobrý.

dokument
18. zář 2014

@dennyl jpodle mě jsou to jenom kecy a naopak spouta známých tváří nejspíš nekojí. Byly by tlustý (já taky jsem, právě z kojení), je to omezení, nevyspíš se... tou jsou jenom kecy. Na hlídání mají babičky, hned letí do práce, aby jim neujel vlak.