Prostě nekojím, došlo mléko. Reakce okolí jsou strašné

dennyl
10. led 2008

Ahoj holky,
už delší dobu si pročítám vaše diskuse,názory a rady.Poprvé sem píšu,protože si myslím že je tu parta dobrých maminek co poradí,pomůžou i potěší.
Jsem mamča dcerky narozené ve 34tt,naštěstí ťuk ťuk ťuk je naprosto v pořádku a zdravá, dokonce už v 8 týdnu začíná dohánět své vrstevníky 🙂 Sice ne váhově,ale vývojově určitě.Mám z ní ohromnou radost.Jediné co mi ji kazí je že nekojím.Prostě není co,snažili jsme se obě 7 týdnů,alespoň částečně + UM. Najednou došlo. Obrečela jsem to asi milionkrát a těch špatných pocitů,ale myslím že to někdo z vás zná. Ale vzchopila jsem se a řekla si a dost, spokojené mimi je pro mě nejdůležitější. Bohužel ty reakce okolí jsou strašné:kojíš?Hlavně koj.Ty nekojíš?Proč ne?Musíš!A ta neskutečná propagace,všechny známé tváře kojí a jak jim mimi prospívá a jak jsou šťastné.Jediné co mě hodně potěšilo, že jsem si přečetla článek o Hance Kynychové, že její dvojčátka jsou už doma(hodně zdraví) ale Hanka se chystá do práce a o děti se bude starat tatínek.Jediné co mě v tu chvíli napadlo,ona přeci nemůže kojit!Jedna známá tvář a nekojí.I když nevím jestli je to pravda,ale v tu chvíli mi bylo nádherně(ne že bych jí to nepřála,právě naopak).
Snad je můj článeček srozumitelný,ale vypovídala jsem se a je mi hoooodně fajn.
Díky!

llucka
16. led 2008

U nás taky problém nebyl s přechodem na UM. A to máme HA, který je nahořklý.

Jinak já dávkuju UM podle kil a podle toho, jeslti jí to stačí. Já zvyšuju dávku po 10tkách. Teď jsme na 110 ml. Nevím, jeslti je to dobře, ale nám to vyhovuje. Přijde mi přechod z např. 90 na 120 moc. Ale asi záleží na dítěti.

Taky jsem se setkala s tím, že to přece leze do peněz, neeee a kojení je zadarmo a měla jsem to zkoušet kojit a blabla.......no jo, leze to do peněz, ale když vidím svý spokojený mimčo, tak raději dám víc peněz a urvu si od huby já.

kacerka
16. led 2008

No jo, oni si všichni myslí, že nekojíme záměrně . . . . 😝 Taky bych prachy, které dáme za UM, ráda utratila jinak, ale co, když vidím toho svého dobře napapkaného broučka, jsem nejšťastnejší mamka 😉

pecule
16. led 2008

Ahoj,holky taky se přidám do diskuse i když jsem přečetla pár příspěvku. Já nekojím od druhýho měsíce a pořád jsem z toho špatná a říkám si kde jsem udělal chybu.To co napsala DENNYL,že každej se jí ptá,kojíš?a proč? a co? tak já mám to samý a když toho člověka potkám podruhý a řeknu že už nekojím a že jsem z toho špatná ,tak mi řekne a proč?já byla ráda,že jsem mu dala flašku!!!tak to je drsný!!!
Jinak se s tím srovnávam do ted a nejhorší jsou ty celebrity .jak jsou všechny happy a ják jen kojej,hm 😢 ..
Jinak já kupuji Sunar a vyjde mi to na měsíc přes tisícovku,ale co,hlavně ,že prd malej spokojenej 😉 😲

iza
16. led 2008

holky já byvh asi taky nedala svému dítěti MM od jiné maminky..nějak se mi to hnusí..nevím... 😕 😒 ...hlavně teď už se UM dělají kvalitní...Jáchymek byl nejprve na Nutrilonu HA a teď už jede normálka Nutrilon..

llucka
16. led 2008

Izo, od kdy jste na normálním Nutroši? Já nevím, jeslti fakt ten HA v něčem pomůže. Jsme s manžou oba alergici, tak proto HA, ale nevím...no zatím ho dávám.

bramburka
16. led 2008

holky ale nemusi kupovat HA nutráč když alergici nejsme? zatim mame A.R. a dobrý

luucia
16. led 2008

Ahoj holky, tak se k vám bohužel přidávám. Před 3 dny sem skončila s kojením a to proto, že sem měla mlíka sice dost, ale nevýživný 😢 Malou sem přes měsíc trápila hlady. 😖
Dřív sem si tý otázky - Kojíš?? nikdy nevšímala, ale ted už mi leze na nervy! To je jak na konci těhu otázka - Už rodíš? 😠 Neznám mámu, která by nekojila záměrně. Mě to pořád mrzí a sem z toho špatná! Připadá mi, že když ji krmím z flašky, tak na mě vyčítavě kouká, chjooo. Doufám, že ty výčitky brzy přejdou 😒

iza
16. led 2008

llucka jakmile Jáchymek začal 5tej měsíc tak jsem HA vysadila..pokud jste s manžou alergici, tak určo vydrž alespoň do toho 5.tého měsíce...

ezi
16. led 2008

holky, chci vas povzbudit. u nas to sice nakonec vyslo, nar. 34+6, ale tri tydny v nemocnici, pak doma tri tydny, pumpovat co 2 hod 24hod denne a k tomu co tri hod prikladat - byla jsem uz opravdu silena. Nakonec teda mala sat zacala, ale bylo to opravdu o fous. A pumpovat 30ml z obou prsou je depka. Jeste tak dva tri dny a vdala bych to.

Tak to treba vyjde priste? Drzim palce!!

PS ja teda byla rada, ze mala dostavala v porodnici mliko z banky, rozhodne jsem to preferovala pred sunarem. (rodila jsem v Norsku).

Tady v Norsku je to stejne jak v CR - vsichni "MUSI" kojit. Hodne zen uz to povazuje fakt za natlak.

pecule
16. led 2008

luucia:taky jsem si připadala hrozně jak krkavčí matka co je neschopná a výčitka mám futr i když mín ,ale občas se mi chce až bulet. Výhoda je ,že dneska večer krmí přítel 😀

luucia
17. led 2008

pecule, nejhorší je, že ty krkavčí matky z nás dělá okolí! Už v porodnici mi kojit nešlo - rodila sem CR a sestry vždyky když sem si šla pro příkrm, na mě spustily, že už mi nic nedaj, že musím kojit,... Jak kdybych to dělala schválně! 😠 Na konec sem se rozkojila, ale jen na 3 měsíce 😒 a to sem malou ještě měsíc a půl trápila hlady, chjooo 😢 Ale ted už je spokojená a jak píšeš, má to i výhody! Papá jen 1x za noc, tak se vyspím, může krmit někdo jiný, můžu jíst o chci a nemusím koukat na to, aby ji to nenadýmalo 😅

llucka
17. led 2008

Iza díky.

Holky, kašlete na okolí. Hlavně, že děti netrpí hlady (taky jsem malou trápila a když jsem ti to zpětně uvědomila, tam mi to přišlo hrozně líto....a já pořád, že má prdy a tak a ona přitom brečela hlady .-/) a jsou pokojené a že vy jste v pohodě!! Tak hlavu vzhůru, nejste v tom sami a ať si všichni políbí.

PS. Ještě když jsem kojila a šla jsem s malou na ultrazvuk kvůli refluxu, tak mi pak Dr. řekl, že nějak moc dlouiho kojím (ultrazvuk se dělá po jídle)....já kojila 20 min a on, že prý za 7,max za 10 min má být dítě napité...no, asi toho pan Dr. hodně odkojil 🙂)

strouzek
17. led 2008

zdravím všechny kojící a nekojící maminy, dítě nemám, vlastně se o něho ještě ani nesnažíme ale tyhle stránky mám ráda a tak koukám a čtu. tahle diskuze mě dostala, proto přidám zkušenost mojí mamky. Moje máti rodila 4x, nikdy nekojila, pokaždý to obrečela, ale tělo si nedalo říct.jenže v té době byla osvěta podobná současné, kojit kojit!!! začali jí pomlouvat kamarádky, doktoři jí seřvali že nekojí a nesnaží se. Dokonce když jí umřela holčička (na věc která absolutně neměla souvislost s tím jestli byla kojená nebo ne) řekla jí jedna baba že umřela kvůli toho že nebyla zdravá kvůli kojení 😠 máti se stáhla do sebe, když jsem se pak narodila já s bráchou sledovala nás jako blázen jestli se u nás něco neprojevuje. U mě navíc víc protože mě měla až kolem čtyřicítky. to je taky kapitola sama pro sebe. doktoři jí seřvali, sousedky pomlouvali jakto že si dovolila mít dítě ještě tak pozdě, prej bude mít malého dementa. neskutečný!!! a teď?? nikdo to neřeší. jsme s bráchama zdravý, žádný alergie, nemoci a jiné. Kojení není podle mě záruka nesmrtelnosti. Takže maminy držtě se a nehleďte na okolí.

maly_strom
17. led 2008

ahoj holky, tak se taky přidávám. Od ledna kojím non stop, max.půl hodinka přestávky mezi kojením a malá řvala a řvala.Ze začátku jsem myslela, že to jsou prdíci. Ale houby prdíci, hlad měla chudinka, ke konci už skoro ani nespávala, nečůrala a o kakání jsme si mohli nechat leda tak zdát. A víte co mi řekla doktorka i po té, co mála zhubla? Všechno moc sledujete! Kojte! Na otázku, proč tedy pořád brečí a skoro nespí mi řekla, že takové děti prostě existují, že se to věkem spraví. Vtipné. Doporučovala mi, ať maloukojím 10 minut z jednoho a 10 minut z druhého prsa, a nejdřív by měla dostat za hodinu. To by se malá asi uřvala ☹
Tak jsem si sehnala odsávačku a odstříkala jsem 50 ml z obou, teď je to snad už jen 10. Tak dáváme Nutrilon HA(a malá je od té doby spokojená), protože manžel je alergik. A to mě doktorka sjela, proč dávám HA. 😕
Mlíko ubývá a ubývá, jsem zvědavá kdy dojde úplně.

johanda
17. led 2008

Holky, taky vám musím vyjádřit podporu. Já sice kojím, ale kojení teda není žádná sranda a vrozená vlastnost všech matek. Běžný doktor člověku moc neporadí, někteří se skutečně zabetonovali někde v 70. letech a dobrá laktační poradkyně, pokud vidí, že se snažíté a týráte a děláte možné a nemožné a nic z toho není, doporučí přejít na UM. Ostatně neschopnost kojit není jen záležitostí současnosti. Kdysi existoval dokonce termín sourozenec po mléce pro děti, které maminka nemohla kojit a odkojila ho nějaká příbuzná nebo úplně cizí žena.
Pokuste se nebrat si k srdci reakce chytrolínů z okolí, krkavčí matky nejste, miminko milujete a ono vás miluje i s lahvičkou.

bramburka
17. led 2008

Strouze - to je děsný teda! To snad není možný! Bych bejt tvoji mamkou se zbláznila. Naštěstí si myslím, že tyhle kecy už maj dnes jen starý babky, mladý holky vědí, že to není žádná prča. A kdyby se nějaká mamka rozhodla jít rovnou na UM, je to jen její věc. Svagrová kojila a v roce se její děti živí jídlem z KFC nebo synovec jí prakticky pouze chleba s máslem. Tak nevím, zdravýho to teda není nic moc.

jana.1
17. led 2008

Příspěvky jsem zatím nečetla, ale přečtu. Kojení je krásné.. ano je to krásný pocit.. Ze začátku jsem to tak nebrala, protože jsem nevěděla, jak mám mimi pořádně držet, sama jsem sotva lezla.. Ale pak jsem za to byla moc ráda. Mohla jsem být v parku na lavičce, sluníčko svítilo, ptáčci zpívali 😀 To je všechno moc hezké do chvíle, než se objeví problém. A může mít ženská nastudováno všechno možný, že by mohla skoro dělat laktační. Těch problémů je.. Někdo má moc mlíka, že se tím mimi hltí, nebo stříká všude kolem a pro mimi už nezbyde.. některá mimi nechtějí sát, netvoří poptávku po mlíku atd. atd. nebudu jmenovat různé bojkoty, záněty, po kterých někomu může klesnout o dost mlíko.. rozkojování se.. ten hrozný pláč hladem... To tak bolí, maminky ve dne v noci odsávají.. no to bych se rozepsala, že by to konce nebralo. Maminka pláče, chce dát to nejlepší.. JÍDLO.. nejlepší obecně je totiž láska! Ale to je těžké si uvědomit, když to kojení je tak krásné. A všude se dočteme o protilátkách a stravitelnosti a vyváženosti a optimální teplotě a dostupnosti. No to je všechno pravda. Maminka má toho plnou hlavu, snaží se snaží.. nic pořádně nestíhá, je nešťastná a šup, máme tu nervy. Natož když má 2 děti.. he he.. to je skoro nemožné se rozkojit. Nervy, nedůvěra v sebe, v mlíko.. Některé maminky razí teorii o vyřvání novorozeněte, pak ani nepoznají, že má hlad.. Stejně ta maminka je zmatená ze sebe, z té situace, neví, jestli bolí bříško nebo je to únava. V hlavě pořád zvoní, to dítě má hlad! A šup nervy se kupí, balí a mlíka je míň, blokuje se, neteče a je to horší a horší. Ano, lze to rozesát odsávačkou. Ale na jak dlouho. To je individuální. Každé miminko a maminka jsou jiná dvojice. A nezáleží, zda je to po porodu, kdy to ještě není zaběhlé a je to hrozně náročné období nebo později, kdy už pro změnu tolik nepomáhají hormony, kterých je v 6nedělí a v 1. 3 měsících dost. No to je jedno. Každý má jiný problém. Laktační liga (hustej název 😝 ) je dobrá v tom, že řekne, jo kojte, láhev není normální, umělá strava není normální.. to se tvrdilo dřív, vzpamatujte se a chovejte se podle přírody jako to bylo před 100 lety, jako to je u zvířat. No fajn, to beru, takovou osvětu. Je fakt, že na UM je taky všude reklama... Ty jejich rady jsou ale příliš obecné, můžou být špatně vyloženy nebo nemusejí vůbec pomoct... Někomu jo, někomu prostě ne. Mluvěj o tom, jako by to nic nebylo a šlo to samo, stačilo trochu párkrát odstříkat a hotovo - vyřešíno. Jenže to takhle jednoduché kolikrát není. Máma v háji, dítě nespokojené. A kolikrát takové maminky "závidějí" maminkám na UM. Nejen tu pohodu, že připravíno raz dva, intervaly jasné, odstraněna otázka hladu.. "závidějí" spokojené miminko!! Šťasné usměvavé miminko a pohodovou maminku. Otázky typu kojíš nekojíš osobně neznám a ani by mi nevadily. Ty masáže v těch časákách ublíží mamince, které kojení nejde nebo té, která se s ním loučí nebo rozloučila. Neustále se jí to připomíná a velmi to bolí. Jiným maminkám ale zas mohou pomoct.. takže to nelze jednoznačně odsoudit. Jako osvěta dobrý.. já měla představu mimina pijícího z lahve už co si pamatuju, protože panenky byly s lahvema a maminky kojily zoravidla max. do 3 měsíců a i jsem si v těhu láhev koupila jako něco normálního. Mlíkem jsem si jistá nebyla.. Atd. Ovšem ty články opravdu vypadají, jako že kojení je to jediné pro miminko nejlepší. Nikde žádná pořádná rada, co dělat při problémech (krom těch pár obecných chytrých vět 😒 ). Laktační poradkyně jsou často taky vygumovaný, člověk musí narazit na dobrou laktační a ta se taky může seknout... nebo.. na dálku se to špatně radí, že jo...
Ty všechny články o kojení a ty otázky okolí bolí asi hlavně proto, že to kojení je od přírody životně důležité! Je a pro každou maminku je přirozeně nutné ho stavět na první místo. V přírodě s kojením nesmí být problém. Ale je.. i zvířata mají záněty nebo přijdou o mléko stresem... Bohužel je ta laktace dost závislá na psychice, což není zrovna 2x vykoumané. Takže pokud se nedaří, jsou pláč, obavy, nervy a stresy normální reakcí, která ale dělání mlíka moc nepomůže. Jenže tohle máme, mít budem, budem se snažit do zblbnutí a buď to mlíko bude nebo ne. A když ne, tak holt bude mimi na UM, které je kvalitní a díky za něj. O inteligenci to není, zdravotní problémy jsou taky individuální. Ale ty stresy, nervy, zoufalství, pláč.. To je něco, co nezažívají maminky, které přešly na UM, pokud je miminko jinak zcela zdravé samozřejmě. Úsměv miminka, jeho pokroky, pohoda a klid a to, že mu nic nechybí a je v pořádku, je dostatečná náplast na bolístku po ukončeném kojení. Kojení není všechno. Důležitější je radost a harmonie v životě. Ať se miminko má dobře a pamatuje si nás jako usměvavé milé tvory a ne zdeptané nevyrovnané a trosky s ujíždějícíma nervama. Omluva za román a chaos, ale pospíchám a podle toho to vypadá 😉 😝 😀

jana.1
17. led 2008

ještě tohle jsem chtěla.. nemám ráda, když někdo někojí jen tak kvůli blbosti, postavě, pohodlnosti apod. Neviděla bych kojení jako právo matky.. to je pitomost. Kojení je samozřejmost a žádný uvažovaní o tom, jestli mám nebo nemám kojit.. Pokud se utne kojení záměrně a cíleně, tak leda ze zdravotních důvodů. To si prostě myslím. Tak ať to ale do háje jde.. samo a bez problémů! Ať nejsou záněty nebo ať po nich nejsou problémy s mlíkem, ať se mimi normálně přisává, nehryže, nemá záchvaty, nebojkotuje, ať se mlíka dělá dost a dost a ne málo, ať mu hezky teče a hotovo. To by kojila drtivá většina ženských, nevím jak dlouho. Když se dělá podle potřeby, tak ať ho teda není ani moc ani málo. Na co odsávačky atd.? Jenže když je závislé na psychice a furt jsou s tím nějaký problémy, tak to asi taková sranda už není 😒 😉 To jen pro ty šťastné, které žádný problém během kojení nepotkal a když jo, tak byl bez větších problémů překonán nebo alespoň při vyvinutí nějaké snahy překonán na trvalo.

gabca1
17. led 2008

tak to já také měla problém s kojením, malá se občas odtrhává a pláče a prostě nechce papat, vydrží to i 3 hodiny a stále pláče. Doktorka, ale tvrdí, že mám kojit, kojit, kojit a že normálně přibívá. Tak ať si to zkusí sama... Bohužel jsme se jednoho dne dostali na jeden den do nemocnice, kvůli úplně ničemu jinému, a já se tak stresovala, že se mi prostě nechtělo spustit mlíčko, malá plakala a plakala, samozřejmě hlady. Přišla sestřička postavila mi tam lahvičku s Nutrilonem, pronesla dejte jí najíst a nestresujte se. A bylo to. Malá se napapala byla v klidu. Večer jí teď doma dávám UM, protože večer jsou ty scény u kojení nejhorší a i krásně usne a je spokojená. Jinak se snažím celý den kojit i v noci. Jo a to, že máme doma krabici s UM ve mě vyvolává zvláštní pocit klidu a najednou problém s tvorbou a spouštění mlíčka téměř není... Třeba už ani nebudu muset dokrmovat uvidíme. Jen nevím jak to řeknu MUDr. 🙂 🙂 🙂, že dokrmujeme.

bramburka
17. led 2008

Gabčo, vůbec se neboj, normálně jí řekni, večer dokrmujeme, malá se nechtěla přisát a plakala. A dál to nerozvíjej a za nic se neomlouvej. Jestli to nepochopí, není dobrá. Já mám Dr. která velmi podporuje kojeni a maminky, ale sama mi navrhla dokrm, i když malá přibívala podle ní krásně - cca 150 g týdně, to by jiná dr, označila za málo...

Jani, koukám, že sis taky prožila.

já osobně si opár chyb co jsem udělala uvědomuju, u 2. dítěte se budu zkusit snažit líp, ale zatím se aspon snazim holt odsavat. Takže 45 min odsavam, zbytek krmim, jen je mi lito že se jí memuzu tolik věnovat. Aspon nebude takovej maman.

nissanek
18. led 2008

ahoj, tak já se asi taky brzo k vám připojím (teda aspoň částečně), mám stený problém jako Gabča, večer proste moloko nět. Vycucne naximalně tak 100ml z obou (mám váhu) a víc ani ťuk. Už jsem se několkrát snažila znova rozkojovat, po každém kojení odsávat, homeo, melta...to vše týden, trochu se to nastartovalo, ale za pět dní to bylo zase špatný...

Chci se zaptat, jak je to s vitamínem K, když bych dávala na noc UM? Tam přece káčko je a pak se nemá dávat v kapkách. Nebo když je to jenom na noc, tak je to málo a káčko dáváme dál.

sisstin
18. led 2008

nissanek: my jsme na UM od narození..a K dávám 😉

nissanek
18. led 2008

sisstin: to mě překvapuje, tak si to možná pletu...no my taky ještě budem dávat

sisstin
18. led 2008

nissanek: vigantol každej den..a Kanavit jednou tejdně 😕 ta kapka týdne ho předávkovat nemůže..snad...každopádně Dr. mi to K normálně předepsala 😕

nissanek
18. led 2008

sisstin my od začátku 2. měsíce dáváme K jenom jednou měsíčně...podle mudry...??!! a vigantol denně, jasně 😉

sisstin
18. led 2008

nissanek: co doktor, to názor..to neřeš 😉

nissanek
18. led 2008

sisstin, to sem blázen...na tomhle by se ale shodnout měli, nééé??, 😕

sisstin
18. led 2008

nissanek: jsem tu už četla..že někdo dává K jednou týdne a někdo jednou měsíčně..tak si vyber 😅

janickabez
18. led 2008

my jsem a UM a mě dr řekl, že mám přejít s Kanavitem na 1x měsíčně(do těď jsme dávali 1xtýdně, ze začátku ob den, protože nám krvácel trochu pupík)....a takhle dávat do 1 roku, Vigantol 1x denně do 1 roku....je to fakt, co dr, to jinej názor

maly_strom
18. led 2008

my jsme dávali kanavit ze začátku 1x týdnně, a od prvního měsíce máme dávat 1x měsíčně