Prostě nekojím, došlo mléko. Reakce okolí jsou strašné

dennyl
10. led 2008

Ahoj holky,
už delší dobu si pročítám vaše diskuse,názory a rady.Poprvé sem píšu,protože si myslím že je tu parta dobrých maminek co poradí,pomůžou i potěší.
Jsem mamča dcerky narozené ve 34tt,naštěstí ťuk ťuk ťuk je naprosto v pořádku a zdravá, dokonce už v 8 týdnu začíná dohánět své vrstevníky 🙂 Sice ne váhově,ale vývojově určitě.Mám z ní ohromnou radost.Jediné co mi ji kazí je že nekojím.Prostě není co,snažili jsme se obě 7 týdnů,alespoň částečně + UM. Najednou došlo. Obrečela jsem to asi milionkrát a těch špatných pocitů,ale myslím že to někdo z vás zná. Ale vzchopila jsem se a řekla si a dost, spokojené mimi je pro mě nejdůležitější. Bohužel ty reakce okolí jsou strašné:kojíš?Hlavně koj.Ty nekojíš?Proč ne?Musíš!A ta neskutečná propagace,všechny známé tváře kojí a jak jim mimi prospívá a jak jsou šťastné.Jediné co mě hodně potěšilo, že jsem si přečetla článek o Hance Kynychové, že její dvojčátka jsou už doma(hodně zdraví) ale Hanka se chystá do práce a o děti se bude starat tatínek.Jediné co mě v tu chvíli napadlo,ona přeci nemůže kojit!Jedna známá tvář a nekojí.I když nevím jestli je to pravda,ale v tu chvíli mi bylo nádherně(ne že bych jí to nepřála,právě naopak).
Snad je můj článeček srozumitelný,ale vypovídala jsem se a je mi hoooodně fajn.
Díky!

meleri
19. únor 2010

Berusko,

aha tak to o tom víš celkem dost!

no nevím co jiného poradit..u nás to byla trochu jiná situace - v růstovém spurtu jsem měla méně mléka ale po týdnu se to upravilo. ty ale píšeš o měcíci, to je fakt dlouho!

ale zase říkáš že ted máš prsa nalitá. tak by to už snad mělo být ok?

někdo dává ten sunar večer, když už je unavený a má málo mlíka..

každopádně držím palce.

Pavlíčko,

kojení je někdy těžké, hlavně když je člověk nemocný nebo vystresovaný, je těžké se udržet pořád v pohodě, to snad ani nejde. ale zas tomu dítěti dáš něco co v sunaru prostě není.

s tou flaškou je to fakt těžké, taky nám to nešlo, ale jak jsem plně odstavila, začal pít ze všech typů..

beruska24.9.
19. únor 2010

pavlicka - nám se po zavedení sunaru ulevilo oběma 😀 A navíc, zapojil se do krmení tatínek (alespoň občas) což je super!!! Na tatínky se při té ´´kojící masáži´´ úplně zapomíná.

Prostě zůstaneme na sunaru a co bude mlíčko zkusím kojit, pokud malá zase nezačne blinkat. Přednější mi je, aby byla malá spokojená (a to po sunaru evidentně je) než nějaká propaganda. Nejhorší je srovnat se s tím, že to slyšíš ze všech stran 😖

sacvi
19. únor 2010

Ahoj holky,

teda škoda že sem toto téma nenašla dřív. Já malou kojila 2,5měsíce. Ale od porodnice sem už dokrmovala..mlíčka bylo málo, bradavky špatný tak sem kojila s kloboučkama. Každopádně nikdy by mě v těhu nenapadlo že třeba nebudu plně kojit. Plánovala sem si kojení tak do roku a jak to dopadlo no..mlíka pořád míň a míň (a to sem dělala vše abych se rozkojila) a pořád stres z toho kolik malá vypila..kolik dokrmit..jestli má dost..jestli nemá ještě hlad..no hrůza 😒 Navíc sem na tom po psychcické stránce nebyla zrovna dobře takže to tomu asi taky neprospělo. Byla sem z toho vyřízená a dom mně pořád chodily cd s tím jak se musíííí kojit. Jak je to nejdůležitější..jak se má vytrvat a bla bla bla..sem to taky vždycky obrečela..Ještě teď když někdo čtu že má holka hodně mlíka že neví co s tím je mi to líto..někdy se mi chce ještě brečet 😀 Ale holčičku mám zdravou..prospívá krásně a je zdravá..a že má UM místo MM?? Evidentně jí to nevadí 😀

beruska24.9.
19. únor 2010

meleri - jenže prsa jsem měla nalitá až po víc jak 24h. 😝

Jinak ve 13h. jsem malou zkusila nakojit (vypila 1 prso, z druhého jen cucla) pak jsem jí pozorovala jak ve výzkumném ústavu zda neblinká 😀 tak v poho až teď trochu blinkla, ale to bude spíš tím, jaké dělá alotrie 😀
Takže teď jí dám druhé prso (už zase chce jíst 😀 ) a pak budeme x hodin na sunaru, než se zase nějaké mlíčko vytvoří. Až mlíčko dojde 😝 tak budeme na sunaru úplně.

nika
19. únor 2010

beruško plně tě chápu, já jsem odcházela z porodnice s příkmem nutrilonu, byli jsem tam 6 dní, o den dýl dobrovolně že to rozkojíme, ale co nadělat, mlezivo bylo až 4 den, malá hubla, děs. pak se mlíčko začalo dělat. doma jsem to rozkojila, paráda. šťastná nadevše, nikdy v těhu jsem ani nepomyšlela že nebudu plně kojit. jenže, pak to začalo silný spurtík v 3 týdnech, do toho blinkání, škytání, nespavost malé, a na to vše sama, manžel na služebkách celé týdny v kuse pryč a k tomu ukrutná bolest bradavek, žádné praskliny, nic ale tzv. bělostní bradavky, auau au,mimiochodem to bolelo do 3 měsíce, na toto období nerada vzpomínám, hodinu i hodinu a půl jsem kojila (ona totiž slečna po 2 minutách tvrdě usla, takže lechtání, tahání za ouško, omývání studenou žínkou) pak hodinu uspávala na rukách a chození po bytě, pak asi tak 40 minut spala a znovu vše dokola. ve dne v noci. dopadlo to tak že já nevyspaná, nenajezená, unavená,....tak jsem zase začala přikrmovat nutrošem ze stříkačky. několikrát se sešla s laktační poradkyní, fakt bojovala. šlo to, zase jem po pár dnech kojila plně, a za 3 dny znovu krize, v té době mi přibírala malá cca 300g az měsíc a vyrostla o 1 cm, takže opravdu nedostatek. a vše nanovo, zase rozkojila a přišla rána, zánět, a pak už se to prostě nepovedlo plně rozkojit. od té doby kojím a pak dám flašu (říkám tomu "aperitiv") - cca od 2 měsíců už nepoužívám stříkačku, je to tak půl na půl. a jsem pokojené obě. to byla uléva.
bohůžel jsem z mamin které nejsou schopné odsát ani odstříkat, vyzkoušla jsem asi 5 odsávaček a odsaju cca 10ml, ikdyž pak přiožím malou vypije 80 ml. takže prostě nejlepší odsávačka je dítě. takže stimulace odsáváním mimo kojení u nás nešla 🙂

mmt nebojte sice se každý ptá zda "kojíš" ale je plno opravdu plno maminek které nekojí, a nezapomínejte, to UM nevymyslely pro Vás jedinné, takže hlavně že jsou děti zdravé, prosípívají, mají usměvavé maminky a všem je hej, láska není o MM ale o vztahu, ten mediální masakr je opravdu někdy ku neprospěchu 🙂

nika
19. únor 2010

beruško, mi se prsa nalila prvně až když bylo malé 10 dní 🙂
i kdyby měla cucat jednou denně a halvně neblinkat tak pro ni uděláš co můžeš.
my blinkáme i po nutrilonu, ona totiž nepoleží v klidu, pak si ublinkne a škytá, takže škytáme až 9x denně, a toji pak lituji.

beruska24.9.
19. únor 2010

sacvi - hlavně, že malá je zdravá a spokojená. I když jsem si v těho neplánovala kojení nebo nekojení, tak za těch necelých 5 m. jsem zjistila, že pokud vidím, jak je spokojená, je to úžasný pocit. A kupodivu, malá je spokojenější po sunaru než po nějakém mlíčku od maminky 😝 😀 Takže jí nechám vyždímat ty zbytky MM 😀 budu doufat, že po kojení zase nezačne blinkat a budu si užívat, jak je spokojená po sunaru z flašky 😉

sandra81
19. únor 2010

Holky co nekoji netrapte se tim. Ja ziju v NL, tady je kojeni spis vyjimka. Nevim jak v CR ale kdyz nekdo porodi zeptaji se zda chce kojit. Kdyz ne tak holt daji mamince treba i nakou injekci nebo prasek aby se ji kojeni nespustilo.
Nikdo to tu moc neresi. No me jako kojici mamu - uz 7 mesicu to mrzi, protoze je to krasny to kojeni ale tak kdyz nejde nejde ze? to je jedna vec, druha je kdyz proste nechteji, ze je jednodussi dat mliko ve flasce komukoliv aby mamka mohla sup nekam pryc .....Kdyz vidim treba tydenni miminko co mu dava mliko z flasky nejaka cizi zenska,chlap, sousedi treba co prijdou na mimi kouknout tak to myslim ze tak byt nema. I pry kdyz se dava UM to ma davat hlavne prvnich par tydnu maminka, i tak si muzete s mimi udelat pevnou citovou vazbu. Ale to tady v NL vetsinou nikdo nezna....nejake vazby?? Ve 3 mesicich sup s mimcem do "utulku" a mama do prace.

beruska24.9.
19. únor 2010

nika - malá také pořád škytá 😖 Každý pořád, že jí je zima - ale to je nesmysl. Asi si podráždí žaludek, jak nepoleží chvíli v klidu. Tedy, v klidu je vyjímečně chvíli, když spí. Ráno se napapá z flašky, říhne a za chvíli škytavka. Během dne je schopná začít škytat i v kočárku, pomalu půl h. po jídle. Večer se napapá, říhne, položím do postýlky a ......... škytavka. Už x-tý den usíná při škytavkové večerce 😀 A také nevím, jak jí pomoct 😖
Jinak, obdivuji tě, žes zvládla krmit stříkačkou. Já o malé říkám, že je to klubko hadích ocásků 😀 Někdy není jednoduché nakrmit jí ani z flašky - zažene největší hlad a pak se otáčí i s flaškou, jak jí zajímá vše kolem 😀

nika
19. únor 2010

s tím škytáním těžko radit a říci z čeho to je.malá mi škytala i v bříšku, ale mám vypozorované že si někdy ublinkne ale polkne to a začne škytat. ona taky nepoleží v klidu, pořád mele nohama, zvedáje, přitahuje hlavu na hrudník, drží se kolínek. takže jedině kdy neškytá tak je noční krmení, to hned usne 🙂 jinak skoro okaždé.
u ná nepomůže nic, ze začátku pomáhalo dát znovu prso cucla si a klid teď si nic nevezme ani flašu ani prso. moje Dr tvrdí že to má z přejezení, nevím nemylsím si to.jinak malá si umí pomoci sama, ale je to tak že se vztekne, zakřiší a torhcu popláče a je klid. ale mne t mrzí protože nás to ruší od hraní, od pohody.

klubko hadích ocásků 🙂 jak je malá stará????

beruska24.9.
19. únor 2010

nika - příští týden 5m.
Dřív jsem tu škytavku také řešila nabídnutím prsa. Né vždy si ho vzala a pokud už, stejně se nenapila 😀

Ale jak řešit škytavku v období krmení z flašky??? 😝 😲

Později, až budou příkrmy, zkusila bych vodu, čaj... Ale takhle? Máte někdo zkušenost, co zabírá???

jituskak
19. únor 2010

taky jsme kojila jen 6 týdnů. malej se narodil v 36tt a měl 3,6kg!,a le musel hned na operaci a v nemocnici byl 14 a já tam být nemohla. koupila jsme odsávačku a odsávala a mlíčko vozila do nemocnice. tam krmili malýho flaškou.po těch 14 dnechj se jako přisál, ale on je prostě línej a navíc jedlík a nestačilo mu to, musel tahat a neměl plný bříško hned, tak jsme odsávala a prso jsme měla na uklidnění. ale na odsávačku už jsme měla fobii, prsa modrý a bolavý. donedávna jsme na nich ještě měla fleky... já vystresovaná, malje hladnej. tak jsme koupila nutrilon, paní v lékárně byla moc milá a povzbudila mě. jenže pak už nechtěl ani to moje vydřený mlíko. nutroš byl prostě lepsí. laktační poradkyně mi radila: hlavně nepřestat!!! ted se směju 😀 ale v té době jsme byla fakt na dně. a třešničku tomu dala jedna manželova známá, která měla pocit, že já ve 22 letech namám tolik zkušeností (ona měla 30,a le první dítě jen o rok starší), že kdybych chtěla, tak bych se rozkojila, to mě nasralo, tak jsme jí řekla, že to bude ten problém, že já nechci. tak se tvářila, ale to bylo jediný, co mohla dělat. hlavnš jak ona rok a něco starý dítě krmila ostrým gulášem 😀 😀 ted jsem těhotná znovu a neřeším to. když to nepůjde, tak prostě budu dávat UM a je to. není to nejlevnější,a le za ten klid to stojí. to mimčo je malý jen krátkou dobu a mít pak vzpomínky jen na to, jak jsme odsávaly a nervovaly se je ujetý 😉

nika
19. únor 2010

beru moje prtě vodu ani čaj nechce, prostě to nepije.

beruska24.9.
20. únor 2010

nika - však mi také jen mlíčko. V noci měla flašku, k ránu jsem jí nechala vyždímat tu trošku MM, ale za chvíli měla zase hlad, tak jsem šla udělat sunar.

Při kojení nejsou potřeba další tekutiny a počítám, že u UM se také nic jiného nedává.

Tak asi vydržet, ona ta škytavka přejít musí 😉 Ráno jsem dala malou na bříško, protože se o to snažila, ale zatím to neumí a najednou.........škytavka. Až se jí na krčku dělal ďolík 😒 Teď je na zádech, škytka přešla a vymýšlí další lumpárny 😀

lantana
20. únor 2010

Zdravím a přidávám svůj příběh: první mimčo jsem kojila jen 3 měsíce - ubýval na váze, bojovala jsem, zkoušela všechno možné, ještě teď když jen slyším "odsávačka" bolí mě prsa. Obrečela jsem to, vyčítala jsem si, že jsem svému miminku nedala to nejpřirozenější, kolem mne nikdo takový problém neměl. Přešli jsme na nutrilon, když jsem viděla jak je malý spokojený - přestala jsem se trápit. U druhého mimča už jsem na eventuální nedostatek byla připravená - naštěstí, protože problémy nastaly už v porodnici a po měsíci, kdy jsem už stejně částečně přikrmovala, ale opět bojovala - už bez breku a nervování - opět se "dojila odsávačkou", mléko prostě "došlo".

Nicméně, kluci rostou a jsou zdraví (klepu na dřevo), doktorku známe skoro jen z preventivních prohlídek - což nepřipisuji umělému mléku, ale chci tím říct, abyste se prostě žádná hlavně NENERVOVALA a že to, že je dítě "odchované" na UM neznamená, že musí být nemocnější. 😉
Užívejte si v klidu svoje Sluníčka, hlavně ať jsou zdravá, šťastná a hezky rostou. 🙂

mieva
3. bře 2010

Ahoj holky. Včera jsme se vrátily z porodnice a mlíčko prostě není,takže budu muset krmit UM. Jen nějak nikde nemůžu zjistit, kolik si dopředu můžu udětat mlíka, abych ho mohla použít. Nebo musím udělat a malá ho hned musí vypít? Neporadil by mi někdo zkušený? Předem mooooc díky.

moravanka
3. bře 2010

mieva, ja delala vzdy cerstve. vzdyt je to za minutku. zacinaly jsme s 30 ml po dvou hodinach, mala se narodila predcasne, mela jen 2200g a vic naraz nevypila. pak kdyz jsem videla, ze by si dala i vic, tak jsem zacla delat 60, pozdeji 90 atd.
zbytky jsem zkusila dat dopit treba za ctvrt hodiny, a kdyz ne, tak jsem vylevala.
nekdo si udela treba 3 flasky, da do lednicky, a pak behem dne vytahne a ohreje. ale s tim nemam zkusenost.

rimmel
3. bře 2010

mieva, jasom mliecko nemala 4dni, az potom nabehlo, dovod bola nespravne odsavanie, v tvojom pripade to moze byt nespravne prisatie babatka...? 😉

to ja len tak ak ta to nahod.nenapadlo ak ano, tak moj prispevok ignoruj 😉 😉

spimira
3. bře 2010

to mieva :
všeobecně výrobci mlék uvádějí, že mléko by se mělo spotřebovat do 2 hodin od přípravy.Já jsem to dělala podobně jako moravanka, když mléko nevypil počkala jsem nějakou dobu a pokud ho nechtěl tak jsem to vylila. Lepší je udělat méně a dodělat si třeba tu 30 než to zbytečně vylévat. Mléko se také prý nemá ohřívat.Moravanka ti radí správně začni malými dávkami a postupně podle potřeby mimča navyšuj.Já to měla složitější nějaké mléko jsem měla, ale i přesto jsem musela dokrmovat, takže to někdy bylo složitější utrefit tu dávku.

beruska24.9.
3. bře 2010

mieva: já kojila 4m., pak o mlíčko přišla a přešli jsme na UM. Tak půl hoďky před krmením jsem si převařila vodu, aby lehce zchladla a mlíčko připravila až těsně před krmením, příp. dochladila na správnou teplotu. Na noc jsem to dělala tak, že jsem si převařila vodu břibližně na jednu dávku než jsem šla spát, pak jen lehce přihřála a připravila mlíčko. Pak si v noci zase převařila na další dávku. To nedopité jsem vždy vylévala, ale většinou ho vypila. Některé maminky si převaří vodu do termosky a pak připravují mlíčko až na krmení. Prostě zkus menší dávku a pokud se ti bude hlásit moc často, nebo se bude interval v krmení hodně zkracovat, tak zkus příště udělat o trošku mlíčka víc. Časem přijdeš na to, kolik mlíčka máš připravovat.

mieva
4. bře 2010

Ahojky. Díky za rady a tipy. Budu to dělat, jak jste mi radily. Ještě jednou moc díky a přeju všem hezký den.

lesnenka
4. bře 2010

Ahojky. U mě taky mlíčko nebylo, tak jsme od začátku dávali UM. už i v porodnici mi ho přinesli na pokoj a já ho malému jen ohřívala ve vodní lázni. Musela jsem se potom smát(asi to moc k smíchu není), když na mléce je napsané spotřebovat do 2 h po rozdělání, když mi ho tam měli udělané celý den, jen jsem ho ohřívala. To samé, když jsme leželi na kojencích. Přes den se ohřívalo mléko,které přišlo už z mléčné kuchyňky udělané ráno. Na noc tada přišlo nové...

kubinkov
4. bře 2010

Mě se osvědčilo na noc dát horkou převařenou vodu do termosky a v noci už jsem jen rozmíchala v lahvičce a dochladila v hrnku se studenou vodou. Měla jsem to u postele a ani jsem nemusela vstávat.

stylly
4. bře 2010

Taky jsem porodila přečasně ve 34tt a mlíko jsem měla jen necelé 2měsíce 😒 Nicméně se držím zásadou,..MÁM DÁM,..NEMÁM NEMŮŽU DÁT!!!!!Hodně mi to pomohlo,..navíc mladík dostává kvalitní umělé,..takže tuk tuk,..zatím super 😉

leia1
11. črc 2011

ahoj holky, mám dotaz, tak doufám, že i někdo odpovím, páč tu nikdo dlouho nebyl. mám problém se kojením. v porodnici se mi laktace rozbíhala strašně dlouho a malému museli dát umělou výživu. takže můj den vypadal tak, že jsem nejprve kojila, co se dalo, asi tak půl hodiny a zbytek dokrmila. celý proces mi vyšel tak na hodinu. no a po tomhle týdnu, když pořád nakojím menší dávku než miminko vypije a unavená jsem tak stašně moc, že jsem se rozhodla se na to vykašlat. myslela jsem, že pomůže, prostě už nedávat, ale najednou mám 37,3 a prsa bolavý. tak si je leduju a doufám, že se laktace zastaví. nemáte radu, jak to ukončit?

lencza
11. črc 2011

já tedy se zastavováním laktace zkušenost nemám, ale ono to asi nepůjde ze dne na den.....co jsem vyčetla, tak se doporučuje mít pevnou podprsenku, chladit prsa a prý pomáhá pití šalvějového čaje.........hlavně prý prsa nestahovat, protože hrozí větší riziko zánětu prsu

aknela
11. črc 2011

@leia1 já jsem zastavovala laktaci, když jsem měla malou Kristýnku, protože vůbec nechtěla moje mlíčko a nepřisávala se. Je to složitý a hrozí opravdu zánět prsou. Navrhovala bych ti odsávat prsa a postupně prodlužovat čas mezi odsáváním, příjdeš pak o mlíčko. Jinak se opravdu doporučuje šalvějový čaj. Hned to nebude, ale zas by to mohlo byt bezbolestný. S těmi bolavými prsy musíš do horké vody, aby se jim ulevilo. Pak bych navrhovala odsát a pak zchladit.

martiska36
11. črc 2011

@leia1 Ahoj, vím že funguje pití silného šalvějového čaje, případně mátového - to funguje podobně, a zastav se v lékárně pro homeopatika, ty ti zaberou určitě. LAC CANINUM 9 nebo 15 CH
- dávkování: 5 granulí 2x denně, střídat s lékem Ricinus communis 15 nebo 30 CH
- použití: zastavení tvorby mléka

ajahudka
2. říj 2011

Ahoj taky jsem to oplakala a jsme ráda že v tom nejsem sama.....

anysek85
6. říj 2011

Holky, já tohle tááááááááááák nenávidím... 😠. Malej je plně kojenej, ale mlíka ubývá a je to pro mě nekonečnej stres, jestli má dost, jestli neřve hlady. Ve 3 měsících měl 63cm a 6kg, což je prý dost, ale fakt je to stres. Od 4.m chci dávat kaše na noc, protože už fakt nemůžu ALE pořád narážím na fanatický matky, co se mě ptají KOJÍŠ? MUSÍŠ KOJIT! KAŽDÁ MATKA MŮŽE KOJIT a podobný kecy a já ve stresu, mlíka málo, malej občas řve hlady, občas ne... no hrůza.

Prostě jsem jedna z těch, co nemá mlíka na rozdávání a mám tak akorát, spíš míň a to mě hrozně stresuje.
Nenávidím tuhle fanatickou kampaň, nenávidím kravky, co bez přestání melou o důležitosti kojení a vzbuzují pocit, že budete úplná lůza, když vám mlíko dojde.

Moje tchýně je na to úplnej magor, kojila snad do 4 let, ale to proto, že byla shnilá děckám uvařit a neměla prachy na sunar, protože žili všichni z její mateřské. Taky samo myslela, že je to antikoncepce ZADARMO. 😝

No, sory za vyblití, ale nesnáším to a jsem z toho na nervy, že až mlíko dojde, tak jako matka totálně selžu, atd 😝
@ajahudka
@ajahudka