Prostě nekojím, došlo mléko. Reakce okolí jsou strašné

dennyl
10. led 2008

Ahoj holky,
už delší dobu si pročítám vaše diskuse,názory a rady.Poprvé sem píšu,protože si myslím že je tu parta dobrých maminek co poradí,pomůžou i potěší.
Jsem mamča dcerky narozené ve 34tt,naštěstí ťuk ťuk ťuk je naprosto v pořádku a zdravá, dokonce už v 8 týdnu začíná dohánět své vrstevníky 🙂 Sice ne váhově,ale vývojově určitě.Mám z ní ohromnou radost.Jediné co mi ji kazí je že nekojím.Prostě není co,snažili jsme se obě 7 týdnů,alespoň částečně + UM. Najednou došlo. Obrečela jsem to asi milionkrát a těch špatných pocitů,ale myslím že to někdo z vás zná. Ale vzchopila jsem se a řekla si a dost, spokojené mimi je pro mě nejdůležitější. Bohužel ty reakce okolí jsou strašné:kojíš?Hlavně koj.Ty nekojíš?Proč ne?Musíš!A ta neskutečná propagace,všechny známé tváře kojí a jak jim mimi prospívá a jak jsou šťastné.Jediné co mě hodně potěšilo, že jsem si přečetla článek o Hance Kynychové, že její dvojčátka jsou už doma(hodně zdraví) ale Hanka se chystá do práce a o děti se bude starat tatínek.Jediné co mě v tu chvíli napadlo,ona přeci nemůže kojit!Jedna známá tvář a nekojí.I když nevím jestli je to pravda,ale v tu chvíli mi bylo nádherně(ne že bych jí to nepřála,právě naopak).
Snad je můj článeček srozumitelný,ale vypovídala jsem se a je mi hoooodně fajn.
Díky!

klarves
20. únor 2009

tereziep,
přejdu, ještě dnes ho koupím, protože ta Beba nám asi fakt nesedla. Tak uvidíme, co ten Nutrilon Comfort, ten je přímo na zažívání, že jo? A maximální souhlas ohledně kojících matek, co kouří. To jsou fakt hvězdy, že kojí, ale že do svých dětí cpou jedy...
Holly1, moc děkuju, už jsem Ti napsala 😉

garfieldmail1
20. únor 2009

Teda Millist, to je ale smutné, takové zážitky první dny s miminkem! ☹ Takové případy bych skoro dala k soudu, kdyby to šlo ovšem nějak dokázat a naše soudy byly k něčemu... 🙄
S jiným přístupem bys možná v pohodě kojila, aspoň že se Tě Tvoje maminka zastala 😉
Já jsem kojila, na začátku mi to moc nešlo, ale nakonec jsem to zvládla. Ale nikdy bych si nedovolila žádnou maminku odsuzovat za to, že nekojí a je jedno, jestli to nešlo nebo prostě nechtěla, to je každého věc.
A kojící maminky - kuřačky, no comment ☹

Je v pořádku, že se pořád připomíná, jak je mateřské mléko nenahraditelné a důležité. Ale zároveň by se mělo naprosto respektovat, zda se někdo z jakéhokoli důvodu rozhodne nekojit. Maminek, které nekojí a trápí se tím, co na to okolí, je mi opravdu líto. I když, možná bych měla litovat spíše ty, které takové maminky odsuzují... 🙄

mousunek
20. únor 2009

Ahojte, prcek se narodil týden před termínem, jenže porod nepostupoval a šel nakonec císařem.
Dali nas dohromady az treti den co me pustili z jipu pac nebylo na pokojich misto a celou tu dobu mu cpaly flasku, tak se mi mliko nezacalo pořádně tvorit.
kdyz jsem zkousela kojit uz na spolecnem pokoji mel odemne maximalne 5ml ani caj podporujici kojeni nepomohl. Dokrm mi pro nej davat nechtely a jedna sestra mi rekla ze drive taky umela strava nebyla tak at se staram,
o to vic jsem byla uz v nemocnici vystresovana protoze ve dne v noci rval a sestram to bylo fuk.
Pak nam daly na pokoj ohrivacek s mlikem a jako kdyz utne byl klid.
Kdyz jsme prisli domu dalsi dobracka doktorka detska mi rekla at mu prestanu davat prikrm ze odemne ma udajne dost na to konto kdyz mi prcek zas rval jsem koupila odsavacku mleka a nezbylo mi nic jineho nez odstrikavat ten zbytecek co jsem mela max 40ml. Takhle jsme to zkouseli asi do 2mesicu dokud jsem mela alespon trochu.
Pak jsme presli na bebu a te doby co jsme presl jsme oba v pohode a je klidek....

garfieldmail1
20. únor 2009

Mates : neměj lidem za zlé, že se Tě ptají, jestli kojíš. Na té otázce není nic špatného, kojení je přirozené a holt i taková otázka k miminku patří. Něco jiného je, když se pak na Tebe koukají nechápavě nebo kriticky, když řekneš, že nekojíš, to už by se mi samozřejmě taky nelíbilo. Ale určitě jsou i takoví, co řeknou, že to nevadí, hlavně když je miminko i maminka v pohodě 😉
Mně se taky každý ptal, já jsem teda kojila, ale ne proto, abych za to sklízela slávu a ovace, kojila jsem kvůli miminku, naštěstí to šlo. Taky jsem se na to ptala jiných maminek, ale ne pro to, abych je za to odsuzovala, že nekojí. Prostě jsem se jen zeptala, to je vše 😅

luciejadr
20. únor 2009

holky škoda že jsem tuto diskuzi nečetl apřed týdnem kdy mě to, že mi nejde odsávat mlíko totálně rozhodilo. a hlavně kritické pohledy všech okolo (kromě mé mámy a tchýně a pár kamarádek). obrečela jsem to a nepodržel mě ani manžel, který chtěl at malej dostává mé mléko. nebudu psát příběh, ale přidám se k Mates. nenávidím otázku zda kojím. a pak ten pohled a proč jako nekojíš??vzdala jsi o brzo a tak.. fakt hnus. proč se neptá,kolikrát denně Domino kaká 😀 nebo jak se mi jezdí s kočárkem atd.. ale tohle.. tohle je vždy rána pod pás. a doufám, že až se mi uklidní hormony, tak uý mě tenhle dotaz nerozbrečí.
a vám díky za vaše příběhy

ronie
20. únor 2009

tak já taky přispěji-vidím, že třeba luci to pomohlo si to přečíst...
Olivera sem kojila asi 2 měsíce, pak sem přešla na odsávání a to mi vydrželo asi měsíc. Kojení nemám ráda, vadí mi, je mi to nepříjemný a Oliver i teď novopečená Julinka se neumí pořádně přisát, tím pádem hodně vzduchu a mlaskání, který mě dovádí k šílenství. Tušila sem, že situace se bude opakovat, v porodce sem se rozkojila, ale je to opravdu úplně stejné, ne-li horší, takže dnešním dnem sme přešli na UM a jednu dvě dávky odsaju. KOjení pro mě znamená neskutečnej stres, mám vztek na dítě a po kojení na sebe, kdyby děti sáli pořádně, možná bych to přečkala, ale takhle sem se už začla bát, aby se to u mě nezvrtlo v nějaké větší problémy, takže sem to vyřešila takhle a spadl mi kámen ze srdce. Pokud jde o manžela tak mě taky nepodporuje, což je asi nejhorší, jeho slova, že fůra ženskejch kojí až nevim do kdy mě fakt moc pomohli. POdporu mám u mojí mamky, která má stejnou zkušenost a tudíž to mám nejspíš po ní-zřejmě máme nervy na těch kozách nějaký vadný a nepřináší nám to ty božské pocity 😔 je mi to moc líto, kojení je určitě fajn, ale není pro mě 😝 Teď už to bude v pohodě 😉 🙂 a při krmení z lahvičky můžu Julince vyprávět jak ji miluju místo nadávání, kterému sem se neubránila při kojení 😝

Zajímalo by mě jestli se tu najde ještě někdo s podobným problémem, většinou jsou tu jen maminky, které kojit nemůžou, že nemají mlíko.

Mě nevadí otázky na kojení-namám problém říct otevřeně v čem je se mnou a kojením problém 😉 naopak se o tom ráda bavim 🙂 Ale rozhodně mi vadí odsuzovaní na to nemá právo nikdo 😉

luciejadr
20. únor 2009

ronnie, tak vidíš, tohle čtu poprvé takový problém. třeba to taky budu mít, až jednou budu mít Leontýnku, ale ted se moc těším, že třeba ji budu kojit. já vlastně nevím, jaké to je kojit, protože DOmino nemá sací reflex a nepřisál se ani po 3dnech.

lukin
20. únor 2009

ronie: Já měla takový problém ze začátku, neskutečně mě kojení štvalo. Trvalo cca půl hodiny, vše rozpraskané, krvavé, šílená bolest. Ale přečkala jsem to a zhruba po měsíci byl klid 🙂 Pak se i naučila rychle sát - tak 7 minut, vše se zahojilo a bylo to super. Jenže teď už bych chtěla odstavit, protože mě to obtěžuje - kojím jen v noci.

Na otázce zda kojím, nevidím nic špatného. Tak se prostě někdo zeptá, no a co. Klidně odpovím a povídáme si dál. Ovšem věřím, že když někdo nekojí a někdo se ho zeptá na kojení a pak blbě čumí, tak to není zrovna 2x příjemné.

knobloska
20. únor 2009

Já jsem taky nekojící matka. A lukin, proč tahle otázka tolik štvala mě? Protože jsem se považovala za neschopačku a brala jsem to jako ostudu. Do teď si vyčítám, že jsem měla 100 věcí udělat jinak a ne být tak pohodlná. I když...nám to fakt nešlo a malá nám rychle hubnula ☹ . Byla přisátá 2 hodiny a vytáhla 20ml. Odstříkávání mi vydrželo asi další měsíc.

radka.m.
20. únor 2009

garfielmail-mně teda otázka jestli kojím lezla taky pěkně na nervy,myslím,že tato otázka není na svém místě a každému je houby po tom,lepší by určitě bylo,kdyby se lidi zeptali,jestli je mimčo zdravý a třeba hodný,jestli spí v noci a tak,ale ptát se jako první na kojení mi zrovna moc chytré nepřijde,už jen tím,že se někdo zeptá,to vypadá,jako že kojení je nejdůležitější věc pro miminko,přitom je to jen jedna z mnoha věcí,jsou daleko důležitější věci,než jestli kojím své dítě.ani se nedivím,že třeba ten facebook začal stahiovat fotky kojících matek z internetu,vždyt lidi začínají mít toho kojení plné zuby,včšude jenom samé letáky,propagace jak blázen,laktační liga...mně samotné to pěkně leze na nervy a to jsem teda kojila všechny své děti

ibolia
20. únor 2009

Ahoj, nemůžu se nepřidat. Jsem sice mamča, která kojí od narození, ale moje sestra, která má kluka jen o 1,5 měsíce mladšího než já dcerku nekojí, protože se jí narodil předčasně. Teď už moji dcerku dorostl, dokonce předrostl a je šťastný a spokojený. A navíc, kojení není zásluha. Vyhrnout triko a dát dítěti cucnout, ale představte si to, že před každým krmením UM musíte připravit láhev, vodu, mléko. Pak vše vysterilizovat. Kloubou dolů před těmato maminkama.

luciejadr
20. únor 2009

knoblo, tak přesně tenhle pocit mám i já-neschopačka. a hlavně pozpátku čtu časáky, a rady atd. a pak mě to zdeptá, že jsem zklamala. ale prostě malej nemá sací reflex, takže jinak než odsáváním to nešlo a když jsem chtěla jít třeba na procházku, tak díky odsávání jsem nic nestihla ani tu procházku .(

luciejadr
20. únor 2009

tak holky ted se mi to opět stalo přes skype..
aha al ekoukam na fotku uz je pekne velky !
jojo. už má 3640g :D
ty brdo
máme o 500g více, než když se narodil
[to nas za chvili dozenete mi mame jen 9 lg :D cim ho krmis ?
[nutrilonem
aha tak to jo ja kojila 13 mesicu tak kristynka je drobek a ty nekojis ??
ne nekojím. domino nemá sací reflex a odsávačka nedokázala tvořit mlíko..
ááááááááááááá ještě že jste mě podpořili. jdu věšet prádlo

knobloska
20. únor 2009

Lucie...já jsem odsávala hodinu, pak jsem jí hodinu krmila přes injekční stříkačku. Pak jsem hodinu spala, a zase odsávat. Kvůli nízké porodní hmotnosti jsem měla nařízené ji krmit každé 2 hodiny. Bylo to hroznýýýýý. Vzpomínám si na svatbu svý ségry: nějakej cizí chlap mi tam, když jsem jí dávala Nutrilon, zeptal, ty už jí nekojíš? Za prvé "ty"? Do háje, husy jsme spolu nepásli, ne? A pak...co je mu do toho. Kvůli takovým deb...jsem potom brečela. A neměla jsem sílu jim něco říct, abych třeba nebyla za hysterku, co chytá na první našlápnutí.

luciejadr
20. únor 2009

no tak tak přesně reaguji i já .. na první našlápnutí, pak je mi to líto-když je to někdo znmý, ale já se tak prostě bráním. a cizí bych nejradši poslala 😖
a když jsem naposled zkusila odsávat, tak jsem za hodinu ze sebe dostala z obou prsou 10ml a to mě dostalo do takové depky, že jsem vzteky řvala i po chudákovi dominovi a to byla poslední kapka a rozloučení s "kojením".

fim
20. únor 2009

Ahoj holky, malýmu jsou sice už 4 měsíce a krmení mám už rozumově dávno vyřešený, ale emočně mi to asi ještě bude dlouho trvat. Nebudu popisovat žádný dlouhý příběh a nikomu přisuzovat vinu za to, že nekojím, ale věřte, že mám "své viníky" a spousty věcí udělám u druhého míma jinak a nenechám si do nich kecat.
Jen jsem chtěla těm, pro které je to aktuální, popřát hodně síly a nadhledu nad neurvalcema, co se starají o věc, do které jim vůůůůbec nic není. A věřte, že své miminko o nic nešidíte - dnešní mlíčka jsou podle mne naprosto plnohodnotná a lásku během krmení mu projevíte také. Stačí dloouhý upřený pohled do očí, vůně vlásků a měkký uzlíček v náručí a láska z vás bude jeho směrem jen stříkat. A ten uzlíček ji vycítí. 😵
Taky jsem chtěla za každou cenu kojit, ale když se nedařilo a já na pokoji řvala jak "nána" a nemohla si pomoct, záviděla všem, u kterých to šlo samo a hned...... Každá zmínka o kojení - v časopise, na nástěnce, mezi řečí - mě nadzvedávala ze židle a nadzvedává teda doteď. Ale zároveň jsem moc a moc ráda, že malý krásně z UM prospívá, je zdravý (ťuk ťuk) a nemusím neustále řešit, kolik toho asi tak mohl zbaštit a případně po kojení stejně utíkat dodělat dokrm. 😉 🙂

knobloska
20. únor 2009

Kojení je fajn, ale když to nejde, tak to nemá cenu. Já už jsem se z toho dostala, ale bojím se, jak to zvládnu u druhého dítěte. Některé děti jsou bezproblémové, přicucnou se a pak pěkně papají každé 3 hodiny, přibírají, paráda. No a holt pak ten zbytek...záleží na tom, jak to zvládne mamina a hlavně...co jí kdo poradí. Mně radili pěkný kraviny, pže budit dítě každé 2 hodiny, to bych už neudělala. Malá byla nevyspalá a pak samozřejmě nesála. Dostali jsme se díky tomu do začarovaného kruhu. A a u tebe je to úplně bezpředmětný, to se jinak udělat nedalo, přece ho nenecháš umřít hlady, ne. 😉

fim
20. únor 2009

I kojení má svoje výhody a nevýhody, stejně tak UM. Dnes už vidím u UM nevýhodu jen jednu a to jsou peníze.... Říkám si, že pojišťovna by mohla trochu přitlačit u nekojených dětí, ale to se asi nestane. ☹ A když jdeme s kamarádkama do MC nebo na kafíčko, tak už se tomu jen směju - ony vytáhnou prso a já lahvičku, dávkovač a termosku. 😀 Přeci kvůli tomu nebudu brečet! 😀 😀 😀 Tak přeju stejný optimismus všem, co jsou na UM odkázaní. A to že si občas posteskneme je úplně normální a lidské. 😵 A těm, co se nejapně ptají a starají, vezměme tak vítr z plachet! Hurá hurá hurá. 😉

lenkaaa
20. únor 2009

holky, ja vidim problem v UM ten, ze porad nevim jestli muzu prekrocit davkovani. Mala ma 5 tydnu, vazi 3,8kg, papa Nutrilon, na krabici je napsano ze deti od 3,5 do 4,5kg maji mit davku 100 ml 6xdenne. No, me se ale zda, ze holcice nekdy ta 100vka nestaci ☹ Muzu ji dat vic nebo ne? jak to delate vy? prosim moc o pomoc, protoze uz si fakt nevim rady ☹

radka.m.
20. únor 2009

lenkaaa-já bych malé dala tolik,kolik vypije,přece ji nenecháš o hladu,ty chytré tabulky jsou jen orientační a každé dítě je jiné,některé je velký jedlík,jiné by zase nevypilo ani tu 100ml.je tady téma výživa pro novorozence a kolik,tam se holky na to taky ptali,tak tam zkus mrknout.

lenkaaa
20. únor 2009

radko - diky moc. Ja uz jsem z toho na nervy, protoze vsude ctu, jak je MM lehce stravitelne a neda se ho prejist. Kdezto UM je hure stravitelne nebo co a proto mam strach ji toho dat vic ☹ bojim se, ze by ji to mohlo nejak ublizit ☹

fim
20. únor 2009

Leni, jj, jak říká Radka.
Za1) udělej větší dávku a uvidíš, kolik ti skutečně vypije.
My odcházeli z porodnice s tím, že mám dávat malýmu 6 - 7x denně 50 - 60 ml, tj. 420 ml max. A porodní váha byla 4 150g. To mu nestačilo ani náhodou. On byl hladový a plakal, já nervní, protože jsem nechápala jak je to možný. A zároveň vzteklá, že mi nezapadá do tabulky - věkově měl dostávat 600 ml denně, váhově 670. Nakonec jsem udělala stovku a vyžah ji skoro celou. 😉 A od té doby klid a Toníček je nejpohodovější miminko široko daleko. 😵
Za 2) jukni do diskuzí, tam se toho dočteš ažaž. 😉

garfieldmail1
20. únor 2009

Fim :souhlasím.
Trošku si myslím, že když je otázka jestli někdo kojí něco špatného, tak potom maminky, které nekojí a kterým tato otázka tak moc vadí, samy dělají z toho kojení víc než by chtěly. Nevěřím, že lidi chodí a pomalu místo pozdravu se zeptají : Kojíš? Určitě se ptají na víc věcí, ale jakmile padne tahle otázka, vše ostatní je zapomenuto. To se mám jako bát se zeptat nějaké maminky, jestli kojí? I když ji za to neodsoudím a řeknu, že to nevadí, hlavně když je s miminkem v poho?
Bavím se s maminkama o všem možném a skoro bych řekla, že právě maminky, které nekojily, se jako první zeptají, jestli jsem kojila já a skoro mám pocit, že jsou tak trochu zklamané, když řeknu, že jo.
Nekojíte, dobře, nebojte se nebo nestyďte se o tom mluvit a stát si za tím, že to prostě nešlo nebo jste prostě nechtěly. Jedině tak možná podpoříte budoucí maminky, které se nebudou hroutit z toho, když jim kojení nepůjde. 😉

bonparka
20. únor 2009

milist: mám skoro stejnou zkušenost z plzně

vyšel zajímavý článek v reflexu, koukněte:
http://www.reflex.cz/Clanek35023.html

fim
20. únor 2009

Garfield.: Mě osobně nevadila otázka, jestli kojím jako ta následující doprovázená nechápavým výrazem:"Jakto?" 😔 A souhlasím, že z kojení se dělá zbytečná věda a mánie, ale už ne s tím, že to dělají právě nekojící maminky. Ty jsou na to podle mne právě jen hodně citlivé. 😉

smardik
20. únor 2009

holky taky se přidávám do klubu nekojících, ráda bych kojila ale malému to prostě nestačí takže má UM, někdy odstříkané - ale odsávačkou mi to nejde, ručně je to na dlouho takže tak. Ze začátku jsem se tím trápila, obrečela to ale už jsem se s tím smířila a říkám si hlavně že je můj Tomášek štastný, lepší dítě na sunaru než plně kojené dítě ale řvoucí hlady

tereziep souhlasím naprosto s tím co jsi napsala naposled 🙂

holly taky bych brala radu jak zvýšit tvorbu mlíčka

amira55
20. únor 2009

Se přidávám...Já potkala známou a ta se ptala jestli kojím a když jsem řekla, že už i dokrmuju že malej byl slabej a nechtěl sát takže to bylo složitý, tak jsem dostala přednášku jak mám kojit, že její děcka pak nebyli vůbec nemocný, že kamoška kojí ještě dvou a půl letý dítě a že teda mám kojit aspoň v noci, že aspoň nebudu mít starosti s flaškama...Ona to vůbec nechápala, myslela si že je to moje rozhodnutí-od té doby se o tom s nikým nebavím...

smardik
20. únor 2009

amira55 jo to znám,taky jsem potkala podobnou známou. ted už to neřeším,nebavím se o tom a je to

amira55
20. únor 2009

smardík jé ty máš stejně staré dítko🙂hele a nekojíš oid začátku? já kojila 4 týdny plně, pak nám doktorka dala příkrm jehož množství se zvyšovalo a snažila jsem se kojit cca.10 týdnů ale bylo to o ničem tak jsem toho nechala. podezírám malého že neuměl moc sát protože mlíčko jsem ze začátku měla, sice málo ale měla a v prsech zůstávalo-možná se mi pomalu spouštělo, možná obojí ale to je teď jedno...
jedeme k tchýni a ta si myslí že kojím ještě částečně tak se děsím co mě tam čeká☹

knobloska
20. únor 2009

Bonparka, jestli je to z FN Plzeň, tak se přidávám. Já jsem z oddělení šestinedělí odcházela v depresi a úplně zmatená. Malej dali samozřejmě dokrm už od začátku, měla malou porodní váhu.