Prostě nekojím, došlo mléko. Reakce okolí jsou strašné

dennyl
10. led 2008

Ahoj holky,
už delší dobu si pročítám vaše diskuse,názory a rady.Poprvé sem píšu,protože si myslím že je tu parta dobrých maminek co poradí,pomůžou i potěší.
Jsem mamča dcerky narozené ve 34tt,naštěstí ťuk ťuk ťuk je naprosto v pořádku a zdravá, dokonce už v 8 týdnu začíná dohánět své vrstevníky 🙂 Sice ne váhově,ale vývojově určitě.Mám z ní ohromnou radost.Jediné co mi ji kazí je že nekojím.Prostě není co,snažili jsme se obě 7 týdnů,alespoň částečně + UM. Najednou došlo. Obrečela jsem to asi milionkrát a těch špatných pocitů,ale myslím že to někdo z vás zná. Ale vzchopila jsem se a řekla si a dost, spokojené mimi je pro mě nejdůležitější. Bohužel ty reakce okolí jsou strašné:kojíš?Hlavně koj.Ty nekojíš?Proč ne?Musíš!A ta neskutečná propagace,všechny známé tváře kojí a jak jim mimi prospívá a jak jsou šťastné.Jediné co mě hodně potěšilo, že jsem si přečetla článek o Hance Kynychové, že její dvojčátka jsou už doma(hodně zdraví) ale Hanka se chystá do práce a o děti se bude starat tatínek.Jediné co mě v tu chvíli napadlo,ona přeci nemůže kojit!Jedna známá tvář a nekojí.I když nevím jestli je to pravda,ale v tu chvíli mi bylo nádherně(ne že bych jí to nepřála,právě naopak).
Snad je můj článeček srozumitelný,ale vypovídala jsem se a je mi hoooodně fajn.
Díky!

ladyhacek
29. čer 2015

Já tedy naštěstí kojím, ale mám v okolí 2 známé, které se nerozkojili a rozhodně si nemyslím, že je to jejich chyba, ale dnešní svět je krutej a někdy maminky odsuzuje a ani nezná příčinu ☹
Já bych asi nevydržela mít hladové dítě a příkrm dala. Myslím, že na to není nic špatného. Jinak jak tu bylo uvedono pij Caro já piji 2x denně a někde jsem četla, že podporuje tvorbu. Zkus i fenkylový čaj. Pij min 4 litry denně a nech jí klidně chvilku vybrečet a hlavně se pořádně najez - vývary! Když nebude dostatečně jíst a pít mléko se neutvoří!
Já první tři týdny kojila kojila každou 1,5 - 2 hodiny dětské dr řekla, ať ho nechám klidně chvíli vybrečet že se pak více napije - to jsem neudělala (max 5 minut - než jsem si došla na WC vždy při kojení jsem měla šílenou potřebu 🙂) Po 3 týdnech se to upravilo a pil cca 2,5 - 3 hodiny 🙂.
Držím palce a nezapomeň, že dávat UM není nic špatného a na okolí nedej - nenecháš přeci dítě brečet hlady!

dokument
29. čer 2015

a teda mne se nikdy nikdo (jen doktorka, aby si to zapslaa, jinak k tomu komentar nemela) neptal, jestli kojim, nebo nekojim.

ladyhacek
29. čer 2015

@dokument fakt? mě se ptá někdo furt už mi to leze krkem a kojíte? (kojím), ale co je tomu cizí paní do toho?

maky_s
29. čer 2015

@l_j Ahoj, tvůj příběh je dost podobný tomu mému. Také jsem vyzkoušela vše-od melty, laktační poradkyně až po Medelu Swing a suplementror. Kojila jsem a dokrmovala už z porodnice, stejně jako u Vás. Sestřičky byly fakt dost husté. a já zdeptaná. Pustili nás až šestý den a to jsem malého dopovala Nutrilonem, jinak nevím kdy by jsme se dostali domů. Nebudu ti popisovat vše, co jsme prožily za ten měsíc, co jsem se zkoušela rozkojit . Každopádně od té doby, co jsem přešla na UM jsme oba spokojeni. I okolí to tak vnímá. Hlavně u mě. Z počátku jsem si to vyčítala, ale teď už jsem v pohodě a má to i své výhody nekojit. Na ostatní se vykašli, každý je chytrý a vědí o tom houby. Hlavní je spokojená maminka a miminko 🙂

zuuuzaaa
29. čer 2015

já také měla potíže s kojením a furt se někdo vyptával a otravoval..tentokrát budu mít pusu prořízlou a nenechám si to líbit - je to prostě dle mého intimní dotaz..a na otázku jestli kojím - budu odpovídat a ty souložíš??

dokument
29. čer 2015

@ladyhacek fakt 😀 a ja teda kojila dlouho, teprv ted nedavno jsem prestala po 18 a pul mesicich a jeste jsem byla za exota, ze tak dlouho kojim. V mem okolik nikdo tak dlouho nekoji, nekojil... ja z toho hodne ztloustla a neustale mi nekdo (treba sousedka) rikal, jeeee vy uz cekate druhy? Ja byla vyrizena, tlusta, a jeste takovy narazky... (ze jsem tlusta). Tak pro me to bylo spis na obtiz celkove, psychicky. Ale slo to, tak jsem kojila, dite to tak chtelo. Prite bych odstavovala daleko driv, trvalo mi pul roku, nez jsem odstavila. A kdyz mi nekdo rekl, nebo i gratuloval...ze cekame druhy, tak jsem rekla, ze jenom kojim... Jinak se me nikdo nezeptal. Akorat se vsichni divili (sousedka ma mladsiho), ze jeste kojim.

akankeo
29. čer 2015

@l_j ze vseho nejdriv se musite dat do klidu nebo to mleko proste nebude. Klidne bych diteti dala umele mleko, miminko pohlidat manzelovi a sla se na hodku dve projit a srovnat si myslenky. Dite z Vas tu nervozitu citi a just pit nebude, nervozita umi krasne zastavit i laktaci. Jestli tu moznost pohlidani nemate, tak nalozte dite do satku, jestli mate a umite a jdete na tu prochazku spolu, ale bez klidu to nepujde, musite pravidelne jist a pit, zadne jogurty, spis ovesne kase a teple mlecne veci, studene nejsou vhodne, musite si najit svuj rytmus jak vse zvladat s miminkem a kojeni je jen jedna z veci. Moje deti UM nechtely a bylo to u prvni dcery peklo, nemela pri porodu zadny podkozni tuk, mela maly zaludek, takze co ode me vypila hned vyblila, no prvnich pul roku sme si fakt uzili, kojeni zachranil prave ten satek, protoze sem mela ruce a mohla sem normalne existovat a diky tomu sem se zklidnila a mleko se prizpusobilo potrebam male, najednou ho nebylo tolik, ale asi bylo vyzivnejsi, protoze se i po te trosce co vypila vsechno srovnalo... Druhe dite zase bylo takovy savec ze mi rozervala obe bradavky, i kdyz prilozena byla spravne, ale protoze opet nechtela zadne UM, musela sem to vydrzet, sestry v porodnici si ze me delaly legraci, kvuli vysetreni mala dostala jednou moje z lahvicky a savicka ten jeji tah taky neprezila...

betelgeuzz
29. čer 2015

@l_j Nenapsala jsi, kolik ti malá přibírá. Protože to je hlavní ukazatel, jestli pije dost. On pláč a nespokojenost může mít různé příčiny. U první dcery jsem taky přišla z porodnice s dokrmem, (tam teda byly jiné problémy, přístup ve vaší porodnici mi příjde katastrofální). A na další kontrole se mě doktorka ptala, proč pořád ten dokrm dávám, tak jsem říkala, že malá po nakojení brečí a doktorka mi řekla kouzelnou větu, že přece brečet nemusí jenom hlady 🙂 , což mi jako prvorodičce nedošlo. Prý přírůstky jsou pěkné, takže k Um není důvod. Takže jsem UM vysadila. Ono těch důvodů k nespokojenosti může být spousta, prso neslouží jenom k jídlu, ale i k uklidňování, uspávání, proto ti může malá pořád pobrekávat a hledat prso. Co zkusit nošení v šátku, aby byla u tebe a líp se jí spalo?
A ještě bych vysadila mléčné výrobky (které tady teda spousta doporučuje), protože spousta dětí má koliky právě z toho.

l_j
30. čer 2015

Dekuji vsem za vase reakce a podporu. Uzdicku nemame, to je v poradku. Dudlik jsme vyzkouseli a navaluje se ji po nem. Vyzkouseno nekolik znacek a ty malicke. A na vic, kdyz zkousime dudlik a pak prs, tak mi z prsu nechce sat. Bohuzel mleka mam mene a mene, takze na UM budeme muset prejit. Dnes jdeme k pediatricce, tak uvidime. Prsa bych rada nechala nalit jenze mala nevydrzi po kojeni dele jak 20-40minut spat a pak ten stejny kolotoc dokola. Zacinam se srovnavat s tim, ze asi ne kazdemu je prano plne kojit.

dokument
30. čer 2015

@l_j tak si s tim nedelej hlavu, kdyz to jde jinak a bude spokojena a ty taky, tak je to v poradku. Nebo treba muzes kojit castecne. Ja s tou lepsi imunitou u kojenych moc neverim, sama jsem vyrostla na sunaru a nemocna skoro nebyvam a ani v detstvi.

emisekkk
30. čer 2015

@l_j kojení není všechno!!!! Nesnáším ten militantní pohled na věc, že když nekojíš, tak málem nežiješ!!! To je kravina. Prostě to někdy nejde a hotovo. Láska k dítěti nejde přes prso! Já mám 3 děti kojené 2 měsíce, 10 měsíců a třetí půl roku. Nespatřuji rozdíl v nemocnosti.
Než se trápit a celý den lítat s prsama kolem mimi a být vystresovaná, tak bych dala UM, teď už to vím, ale ten boj s prvním dítětem a kojením byl strašný.

katula78
18. črc 2015

Ahoj, já jsem kojila obě děti, měla jsem to štěstí. Nedávno jsem byla na ultrazvuku na prsa a paní doktorka se mne na to ptala, jestli jsem kojila a jak dlouho. Říkala, že mám pěkné žlázy, že bych klidně mohla kojit i případně další dítě, ale že jsou maminky, které toto štěstí nemají a ty žlázy tam prostě nejsou. Skoro ve všech porodnicích se snaží po porodu ihned rozkojit a přitom není z čeho. Takže se tím netrap, kdo je rozumný, tak se tě ptát nebude a na ostatní se vykašli 🙂 Netrap se věcmi, které nedokážeš ovlivnit a užívej si mateřské 🙂))

achjonetusim
18. črc 2015

Mam dve deti. Prvni kojeny sedm mesicu plne, odstavilo se samo okolo roku. Druhy dite nic. Nic. Nic! Deprese, psycho, rodina naruby. Ja na prasky, prvni dite rozhozeny, manzel vynervovanej, miminko nepokojny plactivy. Tri mesice muceni na suplementoru, homeo, cajich, odsavackach vsech druhu, .... napiste mi co jde zkusit a ja jsem to zkusila. Toho casu, tech penez,... energie co jsem mohla venovat miminku! Prvimu ditku! Rodine 😔 Vlny neklidu ustaly kdyz jsem pochopila ze cela tlupa bude v poradku kdyz budu v poradku ja. Zacala jsem se mit rada bez mlicka, prijala situaci jaka je.
😉

beruska125
18. črc 2015

Nechce se mi číst celou diskuzi ale musím konstatovat jednu vec: přijde mi ze ženy či nekoji se úplně sebetryzni a trápí tim ze to neslo/ nejde. Mne by nikdy nenapadlo se na to ptát nebo to nějak komentovat. Ale z druhe strany musím přiznat ze hodně lidi se me ptalo jestli kojim, občas mi to přišlo netaktni ( i kdyz jsem kojila).

aakashaa
18. črc 2015

Ahoj, taky patřím do klubu nekojících. Malej se narodil sekcí s váhou 2200 g, týden ležel na NJIP a já za ním jen docházela (viděla jsem ho až 3 dny po porodu), mlíka bylo málo, ale odstříkávala jsem čím dál víc. Neměl vůbec sílu sát. Časem začal jakž takž sát přes klobouček, ale stejně jsem mu musela k tomu ještě odstříkat. A s těma našima procedurama s věčným vyvářením a umýváním všech těch serepetiček jsme se pořádně ani z domu nikam nedostali. Nakonec jsem ale začla plně kojit, už jsem si říkala "fajn, tak teď to bude ok", ale H se v noci budil co hodinu na jídlo, byl nevrlej, špatně přibíral a pak mě zklátila nějaká viróza a najednou ode mě už nechtěl vůbec nic. No nebudu lhát, ulevilo se mi, protože jsem byla totálně grogy z těch nocí, vynervená, že je prcek nervní. Dostal flašku a nutrilon a jsme oba spokojení. Sem tam ještě dostal trochu MM, ale jak nesál, tak mlíka ubývalo a teď už není vůbec. No, aspoň se konečně vlezu do všech podprd a neřeším pořád, co si mám oblíct, abych v tom mohla v klidu nakojit 😉 a rozhodně se z toho nehroutím a ať si říká kdo chce co chce. Jo a za otázku "kojíš?" bych vraždila....ptá se na to snad úplně každej, koho potkám...co je sakra komu do toho? A nejvíc mě vytáčí manželova babka...když jsem se snažila kojit, tak byla schopná mi hlavu narvat až do výstřihu a prudit dotazama, v jakým stavu mám bradavky a podobně...prostě na ranu 😀 a teď přede mnou schválně vychvaluje manželku od druhého vnuka, jak má plno mlíka. Já mám taky plno mlíka...plnou krabici 😀 ale teď už se tomu všemu jenom směju. S prckem jsme spokojení a to je důležitý 🙂

olusenka
18. črc 2015

@l_j a co dnes? Kojení zrušeno úplně nebo aspoň částečně zůstalo? Taky jsem si prošla několika krizemi ohledně kojení, z 99% procent to bylo spíš o nízkém sebevědomí, porodnice a pediatři bych řekla, že ho spíš ještě snižují, a k tomu se přidají různé "chytré" rady okolí. Taky jsem pátrala kdoví kde, pomohla mi hodně stránka www.kojeni.net (i později ohledně příkrmů), LP doma, měla jsem doma pro nejhorší případy pikslu UM na radu pediatra a to bylo děsný pokušení, ale zvládly jsme to já i mimčo a piksla zůstala nenačatá.
Držím palce, ať je současná situace jakákoliv. Jen ještě dodám, mléko se tvoří u kojení, ne v pauzách mezi sáním. A kolik mimčo vypije, to se zase utvoří prý (poptávka úměrná nabídce a obráceně).

maudn
19. črc 2015

Já jsem rodila předčasně (33tt) a ted vynecham ty problemy,ale rozkojila jsem se, měla jsem mléka,že jsem zásobovala celou porodnici. No,ale pak přišel strest od ošetřující lékařky, která mě neustále strašila vyhrožovala,co bude když.... nevypije tolik ml mléka apod.... musela jsem odsávat, dokrmovat z lahvičky svým mlíčkem, spala jsem 2 hodiny denně, ted se divim,ze jsem se uplne nezhroutila. Za pár měsíců se syn naucil i sat, ale netrval dlouho a mleka bylo méně a on ho začal odmítat (nevím,co bylo drív) no a ted to začalo, nejdriv jsem se dozvedela,ze jsem spatna matka, protoze jsem pitím z lahvičky synovi zkazila saci reflex (ktery nemel), najednou vsechny matky z okolí kojili dva, tři roky a honosili se,že pro své dítě udělaly maximum. Návštěva trojnásobné matky- první otazka jestli kojím a pak pomlouvala svoji sestru, jak kojení fláká s kloboučky a jak má normálně kojit, jak ona o tom ví vše,když kojila 6 let... nakonec jsem s maximálním vysílénim kojila 9 měsiců, pak nechtel ani kapku a uz ty posledni dva mesice to bylo spis cucání, chtěla jsem už dávno nasadit UM,ale manžel byl kategoricky proti, protože přičuchnul k propagandě kojení a místo podpory, mě nutil kojit,když to nešlo a viděl,že se trápím.... Měl zafixovaný,že kojený dítě- zdravý dítě... Jinak kamarádka kojila jen chvílí, žádnému z jejich 3 dětí její mléko nechutnalo a bez výčitek přešla na UM a byly doma všichni spokojení. Z kojení se sice dělá spás,ale málo kdo myslí na to,že z mlíka jde taky vše špatné za život maminky (co snědla, čeho se nadýchála, jak žila, kde žila...)..

l_j
22. zář 2015

@olusenka Skončilo to tak, že jsme od 3 týdnů na UM. Bohužel to jinak nešlo. Vybrali jsme značku UM, která malé sedí a je klid. Je z ní úžasné, usměvavé miminko a já se konečně dala dohromady. Leontince jsou teď 3 měsíce a přiznám se, že až teď jsem s tím srovnaná. Malá je zatím zdravá a věřím, že bude i dál 🙂 Alespoň si s malou užíváme nošení v šátku.

olusenka
23. zář 2015

@l_j tak vida, to je fajn, já zas třeba nemohla a nemůžu ze zdrav. důvodů nosit.

alboo
23. zář 2015

Tak sem to hezky napsal a smazalo se mi to... to je dobre, ze vam je lip. Na kojeni svet ani materstvi nestoji. Taky sem nekojila, nepocitala sem s tim, ale nakonec to byl pro me neprekonatelnej problem, ze to doslo driv personalu nez me a zastavovala se laktace. Lidi sou s tim hrozny, furt to resi. Nikomu do toho nic neni. Pokud bude nekdy druhe nebudu kojit opet. Jinak je pomerne brzo, ale za prvni rok zivota mela 2x mirnou rymu a jednu strevni chripku, kterou sme melu vsichni mela u ni velmi mirnej prubeh narozdil od nas. Alergie, exem nic. Vsechny kamaradky koji nebo kojily a minimalne polovina z nich resi atop nebo vecne usopleny deti. Ale samozrejme mi je znamo ze MM je pro dite lepsi nez UM. Ale jdyz to proste nejde tak nejde

katinkastud
23. zář 2015
Uživatel katinkastud je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od katinkastud.

Byla bych naprosto v klidu. Je to akorát pohodlné kojit, že večer nemusíš vstát z postele a jít chystat lahvičku. Důležité je, že to není ničí chyba, když žena nemůže kojit a hlavně ne tvoje. Jsou prostě věci, které neovlivníš. Mám dva sourozence a moje maminka měla mléko vždy jen týden po porodu a musela nás dokrmovat. Všichni tři jsme zdraví a dospělí a nikdy bych to nebrala jako něco špatného 🙂

jenny.kay
23. zář 2015

@beruska125 Nemyslím si, že by se sebetrýznily. Spíš je trýzní okolí. Vždyť se podívej na tu masírku všude okolo! Kdo nekojí, je špatný, pohodlný, líný, určitě se dostatečně nesnažil, kojení je to nejlepší, co můžeš dítěti dát, kdo nekojí, nemá svoje dítě dostatečně rád, bla bla bla.....Viz slavný týden kojení, to muselo hodně nekojících maminek slušně zdeprimovat. Jasně, kojení je normální přirozená věc, tak nevím, proč s tím všichni tolik nadělají. A když to nejde? Ježiš, málokterá matka nekojí proto, že by se tak rozhodla. Spíš je potřeba ji podpořit, a ne jí ještě házet klacky pod nohy. S první jsem si užila kvůli nedostatku mléka peklo už v porodnici, sestry mě i malou doslova tyranizovaly. Jediným výsledkem bylo, že malá pak dostávala hysterické záchvaty, jen zahlídla prso. Obě děti nakonec skončily na UM. A rázem jsme byli všichni spokojení. Ten příspěvek je míněn hlavně obecně, aby ti nepřipadalo, že jsem se do tebe chtěla nějak pustit 😉

l_j
23. zář 2015

Setkala jsem se bohuzel s obrovskym natlakem ze strany kojicich mamin. Jsou presvedeceny, ze clovek situaci podcenil a pokud tvrde neargumentuji a nedavaji rady, tak si stejne mysli sve. Bohuzel jsem drive byla presvedcena take o tom, ze kazda maminka musi kojit, dnes uz vim, ze to tak byt nemusi a rozhodne u druheho prcka se tim zdeptat nenecham 😊 Ve vsem existuji dva tabory. S nosenim v satku si take uzivame spousty moudrych rad o rozmazlovani apod. Dekuji vsem za nazory a komentare. Je fajn vedet, ze jsou i normalni lide schopni empatie 😊

mamavnesnazich
6. led 2016

Ahoj chci se zeptat dneska je malej uz od 9 rano vzhuru a usl az ted..kdyz mi davam kojit tak u toho knoura jako by z prsou nic neteklo..kdyz si prso zmacknu nic netece a mam je i mekke ..co mam delat ? :(

betelgeuzz
6. led 2016

@mamavnesnazich nepíšeš, jak máš staré dítko. Podle měkkosti prsou nepoznáš, jestli v nich mléko máš, ani tím zmáčknutím. POdstatné je, jestli dítě přibírá.

mamavnesnazich
7. led 2016

@betelgeuzz ahoj malemu je 14 dni

viktorkaja
7. led 2016

@mamavnesnazich hlavně být v klidu. Může se jednat o růstový spurt kdy miminko potřebuje hodně mlíčka a potřebuje stále pít. To že máte pocit prázdných prsou nic neznamená. Kojit, kojit a kojit.

betelgeuzz
7. led 2016

Tak to se pořád tvorba mléka rozjíždí, hodně koj, hodně pij, dobře jez, můžeš si dát např. meltu, nebo nějaký čaj na podporu kojení. Taky odpočívej, tul se s miminkem. Jestli máš obavy, že má málo mléka, zkus třeba obden převážit, jestli přibírá. Jde to na kuchyňské váze, na který dáš plech.

terezazhh
7. dub 2017

Ahojky,tak se k vám pridavam.Mám 14 denního chlapečka.Mám mléko,ale u prsou nevydrží déle než 15 min a usíná.Vyzahne ode mě jen 30-40 ml a hotovo.Musím odstrikavat a doplňovat UM,když není dostatek.Jenže vůbec nemám čas na malého.Pořád kojim,dojim a mam z toho nervy.Chci stále bojovat.

mku
7. dub 2017

@dennyl vubec se nestresuj! Ja jsem dceru od 8.tydne prikrmovala taky, uplne jsem prestala kojit v 6.mesici a do dneska (je ji 11.5let), tuk tuk, mam naprosto zdrave dite, u ktereho nevim co je angina nebo antibiotika 🙂