Prostě nekojím, došlo mléko. Reakce okolí jsou strašné

dennyl
10. led 2008

Ahoj holky,
už delší dobu si pročítám vaše diskuse,názory a rady.Poprvé sem píšu,protože si myslím že je tu parta dobrých maminek co poradí,pomůžou i potěší.
Jsem mamča dcerky narozené ve 34tt,naštěstí ťuk ťuk ťuk je naprosto v pořádku a zdravá, dokonce už v 8 týdnu začíná dohánět své vrstevníky 🙂 Sice ne váhově,ale vývojově určitě.Mám z ní ohromnou radost.Jediné co mi ji kazí je že nekojím.Prostě není co,snažili jsme se obě 7 týdnů,alespoň částečně + UM. Najednou došlo. Obrečela jsem to asi milionkrát a těch špatných pocitů,ale myslím že to někdo z vás zná. Ale vzchopila jsem se a řekla si a dost, spokojené mimi je pro mě nejdůležitější. Bohužel ty reakce okolí jsou strašné:kojíš?Hlavně koj.Ty nekojíš?Proč ne?Musíš!A ta neskutečná propagace,všechny známé tváře kojí a jak jim mimi prospívá a jak jsou šťastné.Jediné co mě hodně potěšilo, že jsem si přečetla článek o Hance Kynychové, že její dvojčátka jsou už doma(hodně zdraví) ale Hanka se chystá do práce a o děti se bude starat tatínek.Jediné co mě v tu chvíli napadlo,ona přeci nemůže kojit!Jedna známá tvář a nekojí.I když nevím jestli je to pravda,ale v tu chvíli mi bylo nádherně(ne že bych jí to nepřála,právě naopak).
Snad je můj článeček srozumitelný,ale vypovídala jsem se a je mi hoooodně fajn.
Díky!

kopcik
20. lis 2008

vy, kdo plánujete další dítě, budete se pokoušet kojit - sisstin tvou odpověď znám 😉
já si totiž nedokážu představit, že bych ještě někdy kojila.... jsem už zvyklá krmit flaškama. třeba že bych nevěděla, v kolik bude malý chtít jíst je pro mě nepředstavitelné. nebo že bych někde na veřejnosti měla vytáhnout prso... 😲 asi bych byla do půl roku věku dítěte zavřená doma....

sisstin
20. lis 2008

kopcik: nooo...hele..nemůžu ti říct stopro..ale jelikož další dítě je veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelmi, ale veeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeelmi hypotetické...takže spíš to nebudu muset řešit 😉

kalerat
20. lis 2008

Kopci tak jestli bude někdy druhátko, tak se o kojení pokusím. Ale pokud to nepůjde tak na řadu přijde flaška. 😉

sisstin
20. lis 2008

kopcik: ale myslim si, že v mým případě by to bylo stejný...psychickej odpor ke kojení je fakt velkej..a myslim si, že tělo to pak zařídí, aby žádné mléko neprodukovalo 😕

kopcik
20. lis 2008

no já fakt nevím. musela bych se zase všechno učit znova... 😒 ale to bylo jen takové zamyšlení. zatím pořád řeším to své první natož druhé dítě... 😉

sisstin
20. lis 2008

kopcik: pokud bych kojit chtěla..a neměla problém, kterej mám..tak bych určitě kojení zkoušela 😉

meni
20. lis 2008

kopcik, taky si tu otázku pokládám, kdo ví, jak to pak bude 😅

sylvar
20. lis 2008

no já nevím,když by to šlo dobře, rychle, bez řevu a nemusela bych u toho být 😉 taklže je to jasný 🙂 ale já mám možná stejné jako siss, asi to už nikdy nebudu muset řešit 😉

andy80
20. lis 2008

Mě taky laktační poradkyně moc v porodnici nepomohla. A přesně jak píše radka.m: o příkrm jsem si musela opravdu žebrat a koukali na mě jak na zjevení, že jako chci do dítěte cpát UM. Rodila jsem v Havlíčkově brodě. Porodnice super, ale jsou tam hoooodně vysazený na kojení. Jsem jí jako měla nechat umřít hlady? Dětský dr., když nás propouštěl, tak nás napřed chválil, jak jsme konečně po 5ti dnech přibrali a když zjistil že je to UM, tak mi řekl, že se už se mnou nemá o čem bavit a že přeje malé ať je zdravá, i když o tom pochybuje. No, tak takový přístup mě teda dostal. Hlavně, když z váhy 4190g měla 3350g a oni by ji snad nechali dál hubnout.

Kopcik: syna jsem nekojila vůbec, protože se mi neudělala ani kapička mléka, mleziva, ničeho. To bylo ještě v porodnici u Apolináře. Tam za mnou chodila sestra, vždycky zmáčkla bradavku a zkonstatovala, že fakt nic, tak nám dr asi čtvrtý den od porodu napsala UM, to už měl Jiřík z porodní váhy 4030g pouhých 3270g. U druhé dcery jsem se snažila, mlíčko se tvořilo, ale tvořilo jsem ho málo. Budu se opakovat, už jsem to psala v mnoha diskuzích, udělala jsem maximum proto, abychom plně kojili, ale nevyšlo to. Mlíčka bylo fakt málo, max. 10 - 20ml na jedno kojení a to jsem přikládala, po dvou hodinách, mezitím jsem odsávala. Takhle jsem to vydržela do šesti neděl. Pak najednou mlíčko došlo. Jednou chceme ještě třetí miminko, tak pevně věřím, že to už budu kojit plně v porodce 😵

Obě děti mi po porodu hoooodně moc zhubli a ani pátý den po porodu se to nezastavilo a hubli mi dál, tak co jsem měla dělat. Měla jsem čekat, až budou dehydrovaný a čekat na zázrak, že se mi třeba mlíčko začne tvořit? Ten pocit bezmoci si ten, kdo to neprožil nedokáže představit. Hlavně, když se na pokojích střídali mamky, po třech dnech šli domů, přišla další. A všechny kojily v pohodě od prvního dne po porodu. To na psychyce taky moc nepřidá. Jsem si myslela, že jsem nějaká divná nebo co.

sisstin
20. lis 2008

andy: tak se mnou fakt kojila tak 5% ženskejch..jinak nic 😕

kopcik
20. lis 2008

napíšu i druhou stranu názoru. byla jsem hodně nespokojená s některýma zdr. sestrama na šestinedělí, ale protože tam pracuje i tchýně, tak se za ní sem tam jdeme do té porodnice podívat a ty modernější sestry tam kolikrát nadávají na ty matky, že musí prostě kojit. že si ta matka za tím stojí. že ani za nic nebere příkrm, že nebude akceptovat, že jí to kojení nejde, nebo že prostě nemá mléko. a pořád si stěžují, že miminko nepřibývá, že pořád pláče atd...

sisstin
20. lis 2008

já byla tady v Pce spokojená, žádný kojící fanatismus...pomoct se snažily sestry..ale když to nešlo, tak to prostě nešlo 😕 ale ted tam rodila kámoška..a taky o UM musela prosit 😠

kopcik
20. lis 2008

já jsem byla ze všeho tak vyhukaná, že jsem o UM nepožádala. nevěděla jsem, že je to taky možnost. a jak je ta tabulka, kde se zaznamenává kojení atd. tak jsem si tam všimla, že je tam napsané nutrilon 15ml.
nikdo se mě na to neptal, jestli mají přikrmit a tak... ani jsem to nevěděla

sylvar
20. lis 2008

já u apolináře měla na příkrm nárok jen proto, že byla dřív narozená, jinak ten 4den,když jsem malou nesla řvoucí k sestrám, že má hlad, atk mi řekly, že už mám mlíko a že hlad mít nemůže a malá hubla a hubla 😠

sisstin
20. lis 2008

tak u nás to bylo tak, že se vážilo před a po kojení..a když to bylo méně jak třicet ml..u mě vždy nula 😝 tak se normálně dokrmovalo 😕

gabka32
20. lis 2008

kopcik - já se určitě u dalšího mimi budu snažit kojit, ale ne za každou cenu. klidně bych i odsávala a krmila MM ale jen když to poteče.... fakt to ždímání prsou (nic jinéhé ke konci to nebylo - odsávačka tlakem nic neodsávala, já musel vymačkávat) to už nechci. možná bych i využila LP, v okolí si ji dost chválili...

sisstin - já ti tvůj názor o kojení neberu 🙂 koj nekoj, je to jen tvoje věc 😉

a v porodce nám tedy dokrm dávali ochotně - já stejně po císaři s malou hned nebyla, tak ji krmili sestry stříkačkou po prstě. ale je fakt že třeba v noci když se rozeřvalo celé odd.šestinedělí byly sestry nevrlé a přišla jedna třeba ke mě, že proč je nezavolám, když se nemůže mimčo přisát a rukou která smrděla od cigaret mi natáhla prso k malé, té dokonce strčila jeden prst do pusy a jak začla sát tak ryhcle tam šoupla bravadku... no bylo mi na blití, fakt..

sisstin
20. lis 2008

gabka: jsem to taky nemyslela na tebe..ale na všeobecné osazení koníka 😝

gabka32
20. lis 2008

sisstin já vím, některé jsou ochotny do krve se zhádat 😀

sisstin
20. lis 2008

gabka: no tady se nenosí nic, co není dokonalé..ale to by bylo na jinou diskuzi už 😝

gabka32
20. lis 2008

pro každého je dokonalost jinde 🙂

verunda
20. lis 2008

já kojila jen mesic neslo to.......
sisstin jak můžeš říct takovou blbost že kojení má jen samé nevýhody
nezlob se ale tahle slova jsou umerná tvé inteligenci ☹

sisstin
20. lis 2008

verunda: já jsem psala, že pro MĚ..to má samé nevýhody..ne pro ostatní..a že mám s kojení velký psychický problém...tak nechapu, co to má společného s inteligencí

gabka: to je přesně to, proč už radši držim hubu 😖

theresa
20. lis 2008

Ahoj holky, když si tady čtu, jak jste si museli žebrat o příkm pro mimčo, tak mě to zvedá ze židle. Jak kdyby jsme žili před 30-ti roky, kdy neměl člověk nárok na nic, jenom na to, co rozhodl doktor. Já jsem malého přikrmovala v porodnici od začátku, protože se narodil jako hypotrof, prvně mateřským mlékem jiných maminek a pak už jenom Nutrilonem. Snažila jsem se o kojení tři měsíce a celou dobu přikrmovala, odstříkavala, hrozný kolotoč, pak jsem to vzdala a jsem spokojenější. Já když to taky fakt čtu tak snad založím ligu nekojení, protože taky nemám ráda, když je lidem předhazována pouze jedna cesta a jiná cesta neexistuje, prostě jak každý není blond, tak každý nemůže kojit. A řeknu Vám, že znám i takové maminy, co by si prsa vyždímali do krve, jenom aby nemuseli kupovat drahej Nutrillon - " přece za to nebudou vyhazovat peníze". Taky jsem slyšela názory, že malé dítě vlastně nemá nic stát atd. Já nechápu proč si někdo pořizuje dítě, když je mu líto do něj investovat peníze, ale to už je na jinou diskuzi.

radka.m.
20. lis 2008

theresa-jsou matky,které kojí kvůli tomu,že by jim bylo dát líto peněz za um,tak kojí za každou cenu,ale jsou i takové matky,co jsou prostě na kojení závislé,protože je to právě v modě,mně nadzvedají ze židle některé diskuze třeba na batolatech,když matka kojí dvouapůl leté dítě třeba 10krát za noc a ještě přes den a zdůvodnuje to tím,že má doma prostě závisláka a že kdyby mu prso nedala,tak se jí dítě snad i zblázní,ale hned obratem ruky si začne stěžovat,jak je z toho kojení strašně unavená,nevyspalá a rozlámaná,no to by mně zrovna šlak trefil!!!

theresa
20. lis 2008

tak to je nářez, s tím kojením dvouapůlletého dítěte, to snad ta paní nemůže myslet ani vážně. Znám i takové maminky, které razí názor, že malé dítě přece nemůže nic stát, dávají jim paštiky a kupují ty nejobyčejnější plýny, po kterých mají mimčo opruzené a stežují si, že jim doktorka řekla, že mají koupit lepší plínky. ( myslím si tedy, že jsou i levé plíny, třeba Tesco fialové, které jsou dobré a nejsou drahé). A mě do očí řeknou, že já to ještě moc prožívám.

gabka32
20. lis 2008

no já chtěla kojit taky z důvodu že je to nejlevnější 🙂 ale prostě to nešlo, tak jsem šáhla po Nutroši. vždyt stejně to dítě je plně kojené tak max.6 měsíců a pak už se musí kupovat zelenina, masíčko... a mít doma takového závisláka, kojeného pomalu do tří let, tak to děkuji pěkně. myslím že i když malou nekojím bude mě mít stejně rádo, jako kdyby byla 10xdenně přisátá k prsu..

theresa
20. lis 2008

Přesně tak, taky si myslím, že mateřská láska je o něčem hodně jiném. Jsou matky, které kojí a ke svým dětem se chovají strašně.

marianik
20. lis 2008

Radko to s UM samozrejme nemám z vlastni hlavy. Nastesti mam vcelku rozumnou pediatricku, ktera rekla, at skusim co se da, ale pokud se nerozkojime, tak se nic nedeje, protoze UM je dnes jiz hodne kvalitni. Doporucila nam Bebu. Maly si neustalym placem z hladu vyrval kylu, i proto nejsem pro kojit za kazdou cenu. Dostalo mne, kdyz jsem v sestinedeli potkala sousedku a jeji prvni dotaz byl, jestli kojim. A pak spustila pribeh jak ona kojila svou dceru . Na druhou stranu, nektery lidi si vzdy najdou duvod, aby mohli "dobre poradit" Pokud by to nebylo k teme kojeni/nekojeni, tak by prisli s tim ze jsme si poridili spatnej kocar anebo ze malyho rozmazlujeme 😀

theresa
20. lis 2008

Tak to se mi stávalo naprosto pravidelně, že po příchodu z porodnice, první dotaz ze všech stran byl, jestli kojím. A holky řeknu vám, že když jsem pak byla s nějakou tou maminkou sama a zcela upřímně jsem jim vykládala jak kojíme a dokrmujeme, tak se mi s takovým provinilým výrazem sami přiznali, že oni už mají nachystané lahvičky taky. Nevím, proč se za to stydět nebo někoho odsuzovat. A pak jsou zase maminky, které hrozně vyzdvihují jak kojili do 1,5 roku, smekám klobouk, když to jde tak proč ne, ale samozřejmost to prostě není.

sisstin
20. lis 2008

holky..mě se na to fakt nikdo neptal 😅