Rozkojily jste se po zánětu prsu nebo se MM ztrácelo?

Maminky, poraďte. 2.týden po porodu jsem měla zánět prsu a od té doby mám kolotoč-kojení+dokrm, neboť už nemám tolik mléka...nebo jen dokrm, když je mléka málo. MM se mi postupně ztrácí.., je to 14 dní od zánětu-myslíte, že se můžu ještě rozkojit? Malá vypije tak 130, já mám v prsu tak cca 70, někdy 50 a to když dvě kojení vynechám, aby se nějaké MM dodělalo. Když nekojím celou noc a večer tak ráno ze sebe vytáhnu 110 max z jednoho prsu. Mám jí potom dokojit i zdruhého? Už jsem z toho taková neštastná, je to pro mě děsná věda ☹

evlyn
8. srp 2011

Nevím jestli poradím, ale můžu popsat mou zkušenost. Zánět jsem dostala taky tak cca 2týdny po porodu - ráno zatvrdlina (nic strašného), dopoledne už teploty ke 40st, odpoledne jsem dostala od doktora antibiotika, pokyn šetřit se, nechodit na sluníčko a bulky rozmasírovat. Rozmasírování mi nešlo, na bulky pomohly zelné listy a tvaroh (na střídačku).
Kojit jsem kojila pořád stejně, na požádání, střídala jsem obě prsa (už od porodnice), jenom z jednoho jsem kojila zhruba od 2. do 4. měsíce, jinak vždycky z obou. Intervaly se měnily od 1,5-3 hodiny podle období (růstový spurt a tak). Mléko mi po zánětu trochu ubylo, ale vyřešilo to častější přikládání - holt jsem kojila z obou prsou po kratší době - cca po té hodině a půl od začátku jednoho kojení po začátek druhého kojení. A to malému trvalo fakt dlouho než se najedl - klidně i 40-45minut, takže jsem v podstatě jenom kojila a přebalovala, pak si malej zdřímnul a jeli jsme nanovo - na druhou stranu to mělo i pozitiva - zkoukla jsem spoustu filmů a přečetla hafo knih, ale je fakt, že jsem měla jenom jeho, žádné další dítě na opečovávání. Dokrm nikdy nedostával, přibýval až moc.
Takže bych spíš radila kojení nevynechávat, raději přikládat častěji a klidně z obou prsou - na rozkojení je nejdůležitější stimulace a vždycky je lepší stimulace dítětem než odsávačkou. Až se ti laktace zase rozjede, tak bych zkusila přejít na kojení jenom z jednoho prsu, ale jak říkám já kojila většinou z obou a malej byl spokojenej. Btw. odstříkáním jsem dostala maximálně 60ml, přesto malej vytáhnul evidentně mnohem víc, takže tím odstříkaným množstvím bych se neřídila.

Jinak by bylo možná lepší založit spíš diskuzi než otázku - mohlo by se pak přispívat opakovaně, nebo se taky podívat do jiných diskuzí - tušímže přes kojení je tu kapacita @annag , nebo spousta informací včetně poradny je na kojeni.net - tam jsem hodně informací vytahala já.

rydal
8. srp 2011

Cim vice budes malou prikladat, tim vic se bude produkce mleka stimulovat. Mleko se nedodela cekanim! Pokud nekojis, je to pro telo signal, ze je mleka potreba mene. Snaz se kojit kazde napr. 3hodiny (nebo jak si mala rekne, ale pod dve hodiny je to malo a pres 4 hodiny pres den zase az moc pro tak male miminko) z obou prsu a to i pokud bys znovu dostala zanet. Sama jsem si prosla zanetem dvakrat a presne takto jsem kojeni uspesne udrzela (moje mimi ma uz 14 tydnu, prave zdvojnasobilo porodni vahu a kojime o 106 🙂

akdar1
8. srp 2011

Ahoj. Zanet prsu jsem mela take v prvnim mesici po porodu - vylecila jsem to obkladem s tvarohem, pote krenovymi listy, a atb mi nemusela byt predepsana... Mleko mi zustalo... Ono si take mimi, kdyz roste, muze brat vice!?! Kojila bych klidne z obou a casto a k tomu jeste odsavala... Nejsem zasvecena v tehle tematice, ale rozkojila jsem se pri druhem ditku, ktere mi bylo prilozeno k prsu teprve po tydnu, take v pohode (odsavala jsem si) a mleko bych mohla v porodnici prodavat 🙂

coxa
8. srp 2011

Určitě nenechávej prsu čas, aby se v něm mléko utvořilo, ale koj, koj, koj! Čím častěji tím lépe - klidně každé dvě hodiny nebo i hodinu ze začátku. Čím více kojíš, tím více se mléko tvoří - je to přímá úměra. Já měla zánět u obou kluků, u prvního dokonce s atb, u druhého jsme to zvládli bez a kojili jsme v pohodě dál. Takže já sama za sebe říkám - jde to. 🙂

vicky007
8. srp 2011

Určitě koj a koj, jak psaly holky. Já jsem si prošla zánětem a pak jsem byla i 2 měsíce po porodu na laparce se žlučníkem, takže týden jsem byla tak napůl na kojení nebo na odstříkávání. Když jsem se vrátila z nemocnice, měla jsem pocit, že mlíčka ubývá. Kojila jsem teda skoro furt 🙂 a za dva dny doma se mi zase mlíčko udělalo jak po porodu a kojila jsem až do roka 🙂
Určitě vydrž!!!

lucy222
8. srp 2011

Zánět prsu jsem neměla, ale léčila jsem se nedávno 3 týdny s vysokými horečkami - z toho 14 dní s ATB. Mlíčka rapidně ubylo, protože jsem kolikrát nebyla schopná k malé ani vstát 😔 do toho ty horečky...Teď už opět kojíme. 😵
Pokud chceš kojit, tak určitě nevynechávej. Nejdůležitější je kojení v noci - to se mlíčko tvoří nejvíc. Pokud máš možnost, pořiď si homeopatika na podporu tvorby mléka, udělej si meltu/čaj pro kojící/ vývar (pij to teplé), zalez si s prckem do postele a přikládej tak často jak jen to půjde. 😉
Koj z obou prsou.
Hodně štěstí 😉