Škodí kouření při kojení?

mamina26
29. pro 2006

ahojky maminky, mam problem, za ktery si samozrejmne muzu sama, presto prosim o radu maminku, ktera na to je (byla) stejne, jako ja
mam 3 mesicni miminko, pred tehu jsem byla silny kurak, v tehu jsem prestala uplne a vydrzela to az do 3. mesice myho miminka, nedavno jsem byla v krizi a zapalila si, ani mi to nechutnalo, mela jsem vycitky a doufala, ze to byla posledni cigareta....ale bohuzel sem to nevydrzela a asi 3 den kourim...asi 4 denne, ale prece....to, ze to skodi mne vim, jen chci ujistit, ze nemuzu ublizit miminku, vetsinou kourim po kojeni, snazim se, aby se to co nejmene dostalo do mlicka...neni to nic, na co bych byla hrda, proto jsem si zalozila novy nick a je mi jasny, ze jestli mi napisete, ze sem blba, budete mit pravdu ☹

hanka274
1. led 2007

hej, to sa stava, viem aj ja.
Nie vzdy sa vsetko da napismenkovat ako by si to povedala....

siduska
2. led 2007

ahojky tak to ja som hned ked som zistila, ze som tehotna prestala s fajcenim a to som bola fakt tuhy fajciar.Denne som vyfajcila mozno krabicku, ked nie viac.A nikdy by som nefajcila pri kojeni alebo v tehotenstvi, je to fakt velmi skodlive pre babo a to ono za to nemoze, ze hned po narodeny papa jed.Poradim ti nefajci, to ti za to nestoji.Maj radsej zdrave dieta.

ramzesa
2. led 2007

mamina- necitala som vsetky prispevky, takze neviem, ci sa nebudem opakovat. Aspon v jednom sa budem- NEFAJCI!!! Ked nie kvoly sebe, tak kvoly malemu babuliatku. Veeelmi mu tym skodis. A ak si vydrzala pocas tehu, tak to dobojuj. Svinstvo z cigariet je vsade. V obleceni, vsade v byte,... a hlavne v materskom mliecku. (ja nemozem jest cokoladu, citrusy, oregano + vsetky ine korenia, pit kakao,cesnak,... babulka sa mi hned vysipe a v tom najhorsom sa jej vyhodi ekzem. Staci len malilinka omrvinka z cokolady a je zle, takze ten nikotin sa ti do mlieka dostane urcite ☹ ). Ale kdesi som citala, ze aj ked zena fajci, tak nema prestavat s kojenim, vraj je to vzdy lepsie ako umele mlieko, no ci je to naozaj tak, neviem. Ale len predstava, ze by moje dietatko malo mat kvoly mojej zavislosti/hluposti dychacie problemy, alergie, astmu a pod....asi by som sa mu nemohla pozriet do ociciek a keby som mu povedala, ze ho lubim, pripadala by som si ako najvacsi klamar na svete. 😢

ivett
2. led 2007

mamina: dítěti ani tobě kouření neprospívá, nicméně chápu, že nejde jen tak přestat...já kuřák nejsem, jen příležitostný, ale teď od nového roku přestávám úplně, leze to do peněz a začíná mi to smrdět 😀 Věřím, že to dokážeš, to mimčo za to fakt stojí...
Jinak jak tu někdo psal, že kouření může souviset se syndromem náhlého úmrtí dítěte, myslím, že zas tak horké ro nebude, jinak by to přeci nebyl syndrom náhlého úmrtí, pokud vím, tak tato úmrtí můžou souviset absolutně se vším, tak maminu zbytečně nestrašte...
Mamino držím palce fakt... 😉

msunny
2. led 2007

mamina:Mám úžasnýho gynekologa,se kterým se úplně normáě bavim a kouření jsem měla povolený po celý těhu,protože pokud si kuřačka před těhu,tak je to "skoro stejný"- nikotin zůstává v těla asi pět let myslím. Byla jsem dsot silná kuřačka 20-30 v těhu jsem to snížila až jsem ve 4.měsíci přestala úplně. Pak nastaly problémy a Honzík musel ven o měsíc dřív(podotýkám,že to nebylo kvůli kouření aale špatný pupeční šňůře!) Takže mě den před narozením malýho převezly do jiný nemocnice a tam jsem jela na císaře. Malej měl 2120 gramů a 44 cm. Strávila jsem týden v porodnici a pak přes dva týdny na nedonošeneckym. Poslední týden už to tam bylo neúnosný-nepříjemný sestřičky,kojení nám vůbec nešlo,měla jsem málo mlíka a malej ani pořádně nevěděl co s prsem,všichni odcházeli domů a my pořád nic. Až jsem šla jednou do kantýny a prostě si musela koupit cigára...Nevím,jestli to bylo tím,ale od tý doby se malej na prso chytnul! Sice mlíko nepřibylo,ale aspoň něco. Dám si tak jednu až dvě děnně,ráno kojím,ale stejně i přímo po kojení musím dokrmovat. Ale s tím už nic nenadělám. Teď je malýmu sedm týdnů a má přes 3,5 kg. Držím palce ať se rozhodneš jakkoliv!

bellasandra
2. led 2007

Msunny- 😕 asi vec názoru, no nemyslim si ze fajcenie v tehotenstve nevadí.Aj ja som bola silná fajciarka,a myslim ze to ze som prestala fajcit bolo jedine dobre,Aj ked nikotin zostáva v organizme, urcite to nie je také ako ked dietatko dusis cigaretov 😒

sue
2. led 2007

Niekedy keď je žena príliš silný fajčiar (od 10 cig. denne myslím) lekár radšej odporučí prejsť na light ako úplne, lebo "absťák" by mohol dieťatku ublížiť viac ☹

msunny
2. led 2007

sue:To je právě to očem jsem psala.
bellasandra: Ptala jsem se. a tenNikotin je dodáván miminku stejně.

umatko
2. led 2007

Ahojte, no to je straaasne co ta potreba po niktotine urobi s clovekom, ja mam kamosku, fajcila pred tehotenstvo, pocas tehotenstva a fajci i teraz pocas kojenia a nema ani stipku vycitok svedomia! a vraj neodsudzovat! pocas tehotenstva sa obhajovala tym ze vraj jej lekarka radila aby nepristala hned fajcit, vraj jej telo potom trpi a i dietatko! Skoro ma z nej porazilo! Babatko im spinka na chodbe { vraj dobre vetraju{ kde fajci ocko, maminka i babka... no jednoducho to je taka rodinka, mala sa jej narodila o mesiac skor a mala nizsiu porodnu hmotnost ale uznajte kto sa rad stara do veci inych, ja so sa uz poucila

bubonic
2. led 2007

ja som teda bola silný fajčiar a prestať fajčiť mi nerobilo žiadny problém. Je fakt, že prvý trimester mi aj z vône cigariet bolo špatne, netobôž si ešte zapáliť, ale časom to prešlo. teraz mám občas chuť si zapáliť, ale bola by som blbá, keby som to spravila. a prepáč msunny ale ja tvrdím, že prestať sa musí dať, keď už nie kvôli sebe - to som nedokázala 10 rokov, tak aspoň kvôli dieťaťu.

umatko
2. led 2007

uplne suhlasim pre dieta vsetko, hlavne to fajcenie mi nemal byt problem ked pozname uz v dnesnej dobe nasledky a vsetky tie varovne letaky zastrasuju dokonca i mna ako nefajciarku, nieto este nic netusiace novorodeniatko

jaska
3. led 2007

Holky nechci tady nikoho obhajovat a pod. Ale sama sem kuřačka a kouřila sem celé těhotenství a i během kojení.. Malej se narodil naprosto v pořádku. měl normální váhu. hned se chytil na prso a kojila sem v pohodě.. jesli chcete mimčo a kouříte tak minimálně 4roky před otěhotněním přestat.. tak dlouho totiš zůstávají škodlivé látky v těle.. jo a jesli kouříte v těhotenství a při kojení najednou přestanete mimčo nemusí vaše mlíčko přijmout...

len
3. led 2007

Ano, škodliviny z cigaret zůstávají v těle sakra dlouho, to je pravda. Ale jestli jste někdy viděly tabulky, za jak dlouho a které látky z těla odcházejí, vypadá to asi tak, že již po týdnu nekouření je na tom tělo výrazně lépe a potom je to s každým měsícem lepší a lepší, některé látky ale v těle přetrvají i desítky let. Čili čím dříve přestanete, tím je to pro vyvíjející se plod lepší, ale pokud kouříte i během těhotenství, nejen, že máte v těle nahromaděné škodliviny z kouření předchozího, ale stále miminku dodáváte nové a nové, a to i takové, které už z těla dávno odešly (protože se v něm drží třeba jen pár dní).

Fakt, že se nějaké ženě, která kouří při těhotenství, narodí naprosto zdravé dítě (ale co je zdravé? může někdo říct, že všecky typy ekzémů, alergií nebo třeba psychické poruchy, hyperaktivita, které se projeví až v pozdějším věku... nesouvisí i s cigaretami?), rozhodně neznamená, že kouření neškodí. Však těch statistik existuje dost. Žádná z nich netvrdí, že 100% dětí kouřících těhulí bude postižených, ale třeba zatímco nějaká porucha se třeba objevuje u 5% dětí nekuřaček, u dětí kuřaček se třeba objevuje v 15%, i to mi přijde dost alarmující!

Takže tvrdit, že "stejně už to v tom těle mám" mi přijde jako alibismus, vlastní pohodlnost, slabá vůle a způsob, jak sama před sebou skrýt, že naprosto vědomě ubližuju vlastnímu dítěti 😠

bubonic
3. led 2007

len máš môj úplný súhlas. u ženy ktorá prestane fajčiť v prvom trimestri klesá pravdepodobnosť predčasného narodenia potomka na úroveň nefajčiarky. a obhajovať sa tým, že ja som fajčila a mám zdravé dieťa je a to mi prepáčte ale alibizmus. skôr by som ďakovala Bohu a osudu, ˇže to tak bolo ako sa tým chválila. a i keď som zatiaľ nefajčiar, lebo nikto nevie, či do toho nespadnem znova, z duše neznášam ženy, ktoré v jednej ruke tlačia kočík, alebo vedú malé dieťa a v druhej držia cigaretu.

hanka274
3. led 2007

msuny, jaska- no coment.....msuny, doktor asi nie je az taky uzasny, ked dokaze mamine povedat, ze je to OK. Lebo v konecnom dosledku z toho co si pisala, tak to tak vyznelo, ze radsej fajcit menej ako prestat uplne-ze to je sok. PRE MNA JE SOK, CO TU DAKTORE DIEVCATA PISU O TYCH CIGACH........prepacte, ale je to ubohe. A vsetky co tu pisete ze akoze fajcila ta a ta, a moja kamoska toto a toto, a babo je normal, a zdrave, a DOKONCA akoze aj chce viac pit. Baby, to si myslite, ze to je akoze kvoli tomu, ze mama fajci???? No kristepane!
Je zbytocne tu rozoberat, ze kolko akoze mesiacov a rokov zostava v tele nikotin a tak....Ale predsa zdravy rozum a normalne maminy nenapisu, alebo teda nemaju taky nazor, ze je to v pohode. Lebo toto tu v poho nie je!
Neuspokojujte sa a neobhajujte sa tym, ze je lepsie pomaly prestat, alebo akoze je to lepsie fajcit pre kojenim, po kojeni, rano, vecer. A ze to je vsetko jedno. NENI !

leniik1
3. led 2007

No já lituju že jsem to začala číst.Mrzí mě, že slabá vůle může v tomto případě hlavně ublížit děťátku.Pro mě jako pro zapřísahlého nekuřáka je to teda nepochopitelné.Ale zakladatelce diskuze držím moc palce, aby se přemohla a přestala.Nejhorší je říct si však už to mám stejně v těle tak co, ta troška navíc mu neublíží.Jedna z vás tu psala, že kouřila a má dítě zdravé, ale jak může vědět že takové jako je teď bude celý život?Ten člověk si to nese sebou může být hloupější, být náchylný k nemocem oslabená imunita atd atd.Fakt slušný start dávají matky kuřačky do života svým potomkům.. ☹ Tak moc držím palce všem kuřačkám aby alespoň kvlůli miminkům v těhotenství přestaly a to platí i při kojení, hlavně pevnou vůli!!

hanka274
3. led 2007

leniik1- tak tak, ja som vlastne pisala to iste, len v tvrdsej podobe vyssie pred tebou, len mna to osobne nastartovalo...niektore nazory...ze ta troska nevadi a tak....

ivett
3. led 2007

já se teda kuřaček nechci zastávat, ale to co tu některé píšete zas trošku rozčiluje mě...Řada z vás je tu odvyklých kuřaček, jak můžete jen tak odsuzovat ty, co s tím ještě nedokázaly zkoncovat...A navíc ty, které nikd ynekouřily vůbec netuší jak téžké může být přestat pro člověka závislého na cigaretách, i kdyby sebevíc chtěl...Ty, co tu tvrdí, že je to jen o vůli, ano - je to o vůli, ale nejde to prostě ze dne na den, aspoň ne u všech, proto lepší přestat postupně a být jakž takž v klidu a děťátku neubližovat stresem než přestat ze dne na den, být několik měsíců (těch pro mimi nejdůležitějších) v absolutním stresu, ale mít sama o sobě mínění, že jsem hvězda, že jsem to dokázala...Zamyslete se někdy nad tím, co píšete, ty, co jste odjakživa nekuřačky, můžete kuřačky odsoudit, ale nikdy je nemůžete pochopit, protože jste si to nikdy neprožily...Ono je snadné člověka odsoudit za něco špatného co dělá...Když se to netýká vás...

kim
3. led 2007

Je hrozné, že ani těhu nedonutí ženský s tím svinstvem přestatat!!!!A ještě k tomu kojit a kouřit...je mi z toho na nic!!!!!Nemyslím si, že je to závislost na nikotinu, ale závislost psychická.Vím o čem mluvím, protože jsem kouřila už od střední školy a celkem dost ☹ jakmile jsem chodila s klukem, co nekouřil, přestala jsem, sice ne ze dne na den, ale přestala.Bohužel jsem měla nekuřáka jen jednoho 🙂 a tak moje kouření opět začalo.Před rokem jsme začali s manželem mluvit o miminku(snažení teprve nastane 😉 ) a já se rozhodla něco s tím kouřením udělat, šlo to pomalu, ale jistě!!!Kupovala jsem si ty nejlehčí cigarety a povolila jsem si "jen" 3 za den.Teď jsem ve fázi, že jsem si cigára nekoupila asi 2 měsíce a během té doby jsem měla 3 cigarety od manži, které jsem ani nedokouřila, protože mi to prostě nechutná, smrdí mi po tom vlasy, mám hroznou pachuť v puse atd.Dokonce už manžela buzeruju, když si jde ven zapálit a v autě, když jedeme spolu prostě kouřit nesmí!!!!!Holky mějte tu sílu a přemožte to, nejde už jen o vaše zdraví.....

hanka274
3. led 2007

ja som fajcila 5r asi zhruba po 15-20 cig za den. Nie kazdy vie prestat zo dna na den - uplne uprimne naozaj CHAPEM a mali by pochopit aj ine. Ja som rada, ze som zo dna na den-uf. A ano je pravda ze kto nefajcil tak nevie a nevie teda ani pochopit. ALE normalny clovek zasa nevie pochopit ak si niekto mysli a zastava nazor, ktory spaja mimi-tehu-cigi. To je jedine co tu v tejto debate neviem pochopit zase ja a dalsie normalne, myslim ze sme to skoro vsetky.

hanka274
3. led 2007

kim, som pisala v ten cas ked si pisala ty, trosku dlhsie mi to trvalo, kedze som nahanala malu po byte, nezbednicu jednu. Uplne super si to napisala: Je to o tom, ze nejde prestat niekomu zo dna na den, uplne je super ked niekto vobec dojde do toho stadia ze vobec chce prestat a pomalicky prestava....parada. Ale co sa tyka tehu a neskor aj mimi. Je nutne, dolezite, zodpovedne a neviem este ake prestat HNED! ziadny iny nazor ja osobne neakceptujem. Presne tak ako kim napisala....ma tu raz niekto zabije ☹ ☹ ☹ ....ale ja sa nedam..... 😝 😝 😝

ivett
3. led 2007

hanka274: no tak jsi ta jedna z výjimek, které to dokázaly ze dne na den, gratuluju, nicméně více je těch, co s tím hnusnýmzlozvykem protě ze dne na den přestat nedokážou a proto je lepší skoncovaz s tím postupně, ale být kvůli mimi v klidu...Navíc jak tu někdo psal, to svinsvto v tobě zůstává dalších x let...Navcí dneska je taková doba, kdy i nekuřáci díky skvělému životnímu prostředí mají v těle mnoho svinstva, co je ve vzduchu...Aby člověk absolutně zabránil jakýmkoli nemocem ať už sebe nebo miminka, musel by žít ve vakuu... 😉

ivett
3. led 2007

hanka274: a co takové maminy, co otěhotní, aniž by to plánovaly, jsou zvyklé kouřit 15 cigaret denně a zjsití to ve 3. měsíci, přestanou sice hned, ale chceš mi tvrdit, že tím,že hned přestanou bude vše OK? Ne, nebude, stejně jako kdyby přestaly půl roku před tím...Budou akorát ve stresu, že nekouří a "to mimi fakt prospívá" 😉

tilly
3. led 2007

to s tým absťákom je pravda, niekedy sa to skrátka nedá zo dňa na deň, hlavne pri dlhotrvajúcom, silnom fajčení...

inak, mne žena, ktorá fajčí pri kočíku alebo prípadne ešte vedie za ruku druhé dieťa pripadá ako socka, cigánka, skrátka spodina... ale nemusí to tak byť, nechcem nikoho uraziť, je to len môj osobný pocit, keď vidím matku s cigaretou v ruke...

moja mamina bola dosť silná fajčiarka keď som bola malá, nie v tehu ani pri kojení, ale od takého roka - dvoch hej, môj otec vždy hovoril, že ona si to fajčenie vychutnávala ako nikto, ale nikdy nefajčila na ulici, na zastávke alebo tak, to sa jej hnusilo, ona si to vychutnávala pri kávičke, alebo pri vínku, no ale chcela som toto, že keď som mala asi 8 rokov, tak som mávala strašné záchvaty kašla a aj ona a práve v tom čase jej zomrela kamarátka na rakovinu, to bola bodka za fajčením, zo dňa na deň prestala, nebolo to jednoduché, ale moja mamina absolútne nemá pevnú vôľu (to som zdedila), takže keď to dokázala ona, tak to dokáže každá (aj ja som to dokázala 😉 )
potom ešte raz začala fajčiť, ale fajčila veľmi krátko a málo, našťastie dostala rozum a prestala... a odvtedy nič, teda dúfam... 😉

kim
3. led 2007

Hanka274 😉
Ivet:právě, že když žijeme v tak zas.... době, kde je všude smrad z aut a prach..., tak je zbytečné cpát do sebe DOBROVOLNĚ a ještě za to platit nemalé prašule další hnus...neplánované těhu - myslím, že je to nastejno, buď mimi trpí stresem maminy, která najednou přestala nebo trpí nikotinem, přiklonila bych se k tomu, že ta druhá možnost je horší ☹

kim
3. led 2007

tilly: přesně tak, maminy s cígem mi taky připadají dost nechutně.To s Tvojí mamčou...já taky nikdy nekouřila na ulici nebo při spechu na autobus...jen doma nebo s kamarády na zábavě.Je to hlavně o té vůli.Moje tchýně viděla na vlastní oči umírat tátu na rakovinu - pomalu a průběh fakt hrůza...chtěla by s tím skončit, ale prostě to nejde a kouří dál a hodně...

ivett
3. led 2007

holky tady nejde o ten humus, co do sebe kuřáci cpou, ale o závislost, myslíte, že kdyby cigarety nebyly škodlivé, nikdo by nekouřil? Ne...Lidi by kouřili stejně, protože jsou na tom ZÁVISLÍ...Moji rodiče kouřili oba, asi tak od 2 let mojeho věku, nikdy by si nezapálili v bytě, hnusí se jim smrad, který pak ve všem je a nejde s ním nic dělat...Vždycky kouřili jen na balkoně a stejně tak by sinikdy nezapálili při procházce venku, nebo na zastávce apod. Zkrátka kouřili jen doma na balkoně nebo když byli na kávičce, na pivku apod. Dokázali s tím přestat oba, tatíkovi nic jiného nezbylo, musel přestat protože mu našli nádor na střevech a přes půl roku ho honili po špitálech a operacích, takže ani fakticky kouřit neměl kde, přestal v pohodě, v té době měl myšlenky na všechno jen ne na cígo...Mamka kvůli němu přestala taky, ale znova začla, v malé míře, ale začla a proč? Protože když přestala, byla ve větším stresu než před tím, byla naprosto nesnesitelná, protivná, dokázala ji vytočit absolutní pitomost, až jsme kolikrát měli nutkání jí ty cíga koupit sami...To jen pro představu, jak může být pro někoho přestat kouřit snadné a pro jiného ne...A pokud by měl být někdo takhle nesnesitelný a věčně ve stresu během těhotenství, mnohem lepší by bylo dát si pár šluků, ale nemučit tím stresem to dítě...

kim
3. led 2007

ivett: asi jo...on to každý asi fakt zvládá různě.U mě to bylo tak, že jsem víc jedla, ale nervní jsem nebyla a když zkoušel přestat manža tak s ním bylo k nevydržení a taky jsem si říkala ať raději kouří 🙂

ivett
3. led 2007

kim: přesně tak a tohle se přenáší na to mimčo taky... 😉

leniik1
3. led 2007

Ivett jasně v něčem souhlasím, ale kdo je nenutil začínat s kouřením?Všichni ví že to je svinstvo a život má ve svých rukách, takže je rozhodně nelituji, jen to malé nevinné co si nemohlo vybrat že to nechce přes krev dostávat nebo přes mléko. ☹