Som tehotná. Dokedy môžem kojiť?

lenca30
5. únor 2011

Ahojte. Chcem vas poprosit o radu a skusenosti ako je to s kojenim v tehotenstve. Som v 8tt a kojim este 16m dceru. Dokedy mozem kojit? Alebo mam radsej prestat? Moze sa nieco stat plodu? Velmi mi pomozete. Vdaka

ined77
5. únor 2011

@lenca30 🙂 ...sama zkušenost nemám, ale co nám říkala PA v těhu kurzu tak je to docela velká zátěž - těhotenství plus ještě kojení staršího dítka.
Spíš bude záležet na tobě jak se budeš cítit...myslím, že tělo si samo řekne jestli toho má dost nebo mu to vyhovuje.Miminku se ale jistě stát nic nemůže 😉 .Jen bude asi potřeba dbát opravdu na zvýšené dávky vitamínků a pestré stravy 😉 .

marrei
5. únor 2011

Na začátku mého 2. těhotenství jsem řešila stejný problém... Dr. mi říkala, že bych měla raději přestat, že budu moc vyčerpaná. Já ale měla kolem sebe několik maminek, které zvládly kojit v těhotenství a všechno bylo OK, tak jsem kojila dál, nakonec to dcera vyřešila - odstavila se sama, když jsem byla v 5. měsíci 😉

Pokud jsi zdravotně OK, klidně bych kojila dál, tělo si fakt řekne. Nebála bych se, že by mělo mimi málo vitamínů - primárně jdou živiny do těla nenarozenýho miminka, pak až do mlíka a co zbyde, to si vezme tvoje tělo - takže fakt hodně dbát na vitamíny a zdravou stravu 😉 Třeba se ti starší dítko taky odstaví - říká se, že mlíčko změní chuť, když je žena těhotná, a hodně dětí se pak samo odstaví. Tak držím pěsti 😉

rozarka65
5. únor 2011

@lenca30 Ahojky!Mám starší dítko...29měs. a taky pořád kojím....doktorka říkala,že bych pomalu měla přestat...ze začátku mne to hodně vyčerpávalo,ale teď už si tělo asi pomalu zvyklo...zrušila jsem noční kojení...a mám pocit,že se asi "prokojím" k druhému mimi...ale nevím,jakou má tvoje dítko potřebu mlíčka, řekla bych že větší než to moje...a jak tě to hodně vyčerpává...Jinak obecně se tvrdí,že pokud jsi v pohodě,tak mimi si vezme,co potřebuje a nemělo by ho to ohrožovat...když budeš dobře jíst (vitamíny,maso) a nebude tě to vyčerpávat,tak myslím,že v pohodě...Chtěla jsem malou odstavit,protože mi to říkali všichni kolem,ale potom jsem potkala maminku,která také v těhotenství kojila a vše ok...Jinak se určitě zeptej své doktorky, co ti na to řekne...přeji pohodové těhotenství...🙂

sussanah
5. únor 2011

@lenca30 ahoj, taky kojim a zatim prestavat nehodlam 🙂 Mam to schvalene i mojim gyndarem ( a to mam problemy se spinenim), pry to nemam resit, vetsinou se to vyresi samo kolem 5-6m tehu, kdy se meni mleko. A pokud ne, tak taky muzes kojit deti 2 😉 Jina situace je kazdopadne v poslednim trimestru tehu, kdy by se mohly ozvat predcasne stahy delohy, to se doporucuje potom radeji s kojenim prestat. Kazdopadne se vuubec neboj o mimco, pro telo je jednoznacne priorita tehotenstvi, potom kojeni a az potom tvoje potreby. Takze pokud nekdo bude stradat, tak to budes ty (vlasy, nehty, unava atd..), ale deti si vezmou, co budou potrebovat. Ja to resim zatim vitaminama, nijakou zvlastni unavu (krome bezne tehu) necitim a resit to zatim ani neminim. Takze pokud chces a zasadni problemy nemas, tak klidne koj dle chuti tve a holcicky 🙂

jajulin
5. únor 2011

@lenca30 ahoj, jsem těhotná a staršího synka také stále kojím. Moje gynekoložka neměla vůbec nic proti, naopak mě hodně podpořila a doporučila mi jedny přírodní vitamíny, abychom všichni 3 měli dostatek vápníku. Pokud jsi zdravá a máš bezproblémové těhotenství, není třeba se bát. Samotné kojení nemůže způsobit žádné problémy v těhu, jen kdybys měla např. rizikové těhotenství, tak se kojením můžou ty problémy zhoršit. Já byla připravená na tandemové kojení po porodu, ale malý se asi začíná pomaličku sám odstavovat, tak uvidíme, jak to dopadne.

dana3262
5. únor 2011

Ahoj! Prave zacinam resit tento 'problem' a mam par otazek.
S kym to resit? S gynekologem?
Maly si pres den nezada kojeni. Je to s nim boj i kdyz se zavru do loznice. Chci ho ale prikladat pres den min 5x protoze se bojim, ze prijdu o mlicko. V noci pak chce temer nepretrzite (jsem trochu nevyspala).
Jak velke riziko je ve 3.trimestru? Poznam, ze je neco spatne? (napr. Tvrdnuti bricha, ale muze a nemusi byt vlivem kojeni,co pak?). Kdyz tedy ve 3.trimestru prestanu a po porodu zase zacnu (napr. 1-2x denne) lze to?

rozarka65
6. únor 2011

@jajulin Ahojky!🙂 Můžu se zeptat jaké vitamíny Ti doporučila? Já jsem teda lempl, všechny vitamíny vydržím brát tak týden....vadí mi jak jsou velké...Vydržela jsem akorát listovku...☹

jajulin
6. únor 2011

@rozarka65 já jsem taky hrozný lempl na vitamíny ☹. Tyhle taky bohužel beru, jak si vzpomenu. Jsou to tyhle:
http://eshop.finclub.cz/doplnky-stravy/fintabs-cd
Je tam 300 tablet, mám brát 2 denně.

jajulin
6. únor 2011

@dana3262 já doporučuju stránky www.kojeni.net. Je tam velká databáze otázek a odpovědí, konkrétně tady je 10 otázek na téma kojení v těhotenství: http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=51 Odpovídá zkušená laktační poradkyně.
Pokud bys měla ještě jinou otázku, můžeš tam zadat dotaz do online poradny. Je otevřena v pondělí a v sobotu od půlnoci, limit je 10 dotazů na den, takže je potřeba si trochu přivstat 🙂.

k.ate
6. únor 2011

tak já jsem těhu a malýho kojím a zatím přestávat nehodlám, plánuju, že časem budu i tandemově kojit... gynekoložky jsem se na to ptala a ta se na to moc netvářila, ale spíš s tím, že mám počítat, že budu ještě víc unavená, než v prvním těhu, když mě budou vysosávat dva prcci 🙂 a říkala, že mám doplňovat vitamíny (taky hlavně kvuli sobě), ale na ty poctivě zapomínám 😀

rozarka65
6. únor 2011

@jajulin Děkuji...🙂

pajinkaa
8. únor 2011

Tak já jsem kojila do 19 měsíců prcka, což bylo 14+2 tt nového těhu... kdy skončil zástup a vrátil se můj gyndr... ten mi řekl, že bych měla co nejdřív přestat.. že to hodně odvápňuje a že to není dobrý ani pro mě ani pro nové miminko (ale jako netvrdil, že by to nešlo, ale prostě mi to nedoporučil - musela bych prý vypít víc jak litr mlíka denně!)... tak jsem přestala ještě ten den a v pohodě! 😉 Malej si trochu pobrečel, ale snad jen jednou, řekla jsem mu, že mlíčko je aa, tak to vzal a ok. A můžu říct, že se mi skoro okamžitě zlepšily nehty na nohou i rukou, vlasy atd... takže něco na tom asi bude 😉

Nakonec jsem byla ráda, že se to takhle vyřešilo, malej byl hroznej závislák!! že to tak krásně zvládne přestat - to mi udělal obr radost! 😉

lenca30
autor
10. únor 2011

Ahojte, zdravim vas vsetky. Valmi pekne dakujem za rady a nazory. Velmi som sa bala , ze kojenie ma vycerpa a ze mimi v brusku nedostane to co potrebuje. Vidim, ze vas je dost co kojit budete. Ja som viac meneje rozhodnuta prestat pomaly. V noci uz nekojim a mala spinka od 20 do 6,30h, takze to zvladla v poho, aspon sa trosku vispim lebo som strasne unavena a uzimena. Cez den kojim 3x ale pomaly to budem minimalizovat, lenka je zavisla na mliecku aspon do teraz bola, tak nechcem naraz prestat. Nejak sa neviem stotoznit s tym ze budem kojit dalej. Uvidim....
Prajem pohodove tehu a prijemne kojenie