Také kojíte / kojily jste déle než rok?

lusy82
3. led 2012

Ahoj, je tu někdo kdo také kojí nebo kojil déle jak rok a potýká se s nepochopením okolí a hlavně kojení uznává a bere ho jako něco přirozeného, co k matce a dítěti od pradávna patří. Pokud máte opačný názor tak prosím ani své příspěvky nepište.Nevím jestli už tu takové podobné téma je, já žádné nenašla a docela mi to tu chybí. Tak prosím pište a podělte se. 🙂

mamkamarketa
3. led 2012

muzu se zeptat,co te vede k tomu kojit tak ''stare'' batole?
pry kojeni po prvnim roce (nekdo tvrdi,ze i drive) pry ztraci smysl. tak bych jen chtela vedet proc 🙂

mamkamarketa
3. led 2012
ivular
3. led 2012

@mamkamarketa uf, roční dítě, že by bylo na kojení "staré"? Tak to jsem z toho docela paf. Já myslela, že právě proto je až do jednoho roku dítě KOJENEC 😀 Mimochodem, v mnoha asijských zemích (např. Japonsko) je zvykem kojit dítě do jednoho roku plně. V našich krajích se odborníci shodují na tom, že MM imunizuje dítě cca do dvou let věku, takže, pokud se nepletu, laktační poradkyně doporučují tuto hranici.

eloana
3. led 2012

@lusy82 Ahoj prvni dite jsem kojila 19 mesicu druhe 16mesicu.... u prvniho dr nic nerikala, ted propaguje kojeni pouze do roku a dost na me tlacila at prestanu -trosku mi to az vadilo.... tvrdi mi jak vypadam pry spokojenejsi a vyspalejsi kdyz uz nekojim🙂)) pritom syn usina a spi daleko hur nez kdyz jsem kojila🙂
dceru jsem kojila dele a musim rict, ze se ji spanek po kojeni krasne upravil u syna bohuzel ne
Muj nazor je takovy, ze po tom roce je to spis zavislost.... deti nemely ani flasku ani dudlik---bohuzel nevzaly.
takze syn usina, tak ze mi drzi prsa s tim rozdilem,ze uz teda nepije

mamkamarketa
3. led 2012

@ivular no tak 20ti mesicni ditko neni kojenec,ale uz dle meho vetsi batole. no nevim,ale to kojeni jako takove je jednou temer diteti skodlive (tusimze to byla 70ta leta) o par let pozdeji temer svate,jedna generace temer kojit nesmela a ted kojeni je nejdulezitejsi. a zenska co nekoji jakoby ani nebyla matka.
nevim,co rikaji laktacni poradkyne,ale pry pediatri tvrdi,ze po 1 roce zivota kojeni ztraci smysl a napriklad nocni kojeni nici mnohem vice sklovinu nez UM 😉

lusy82
autor
3. led 2012

No právě že se to říká, ale smysl to má. Dodává to imunitu, je to zdroj vápníku a je dokázaný, že to má dlouhodobí vliv na zdraví člověka až do stáří. Taky složení MM se příspůsobuje potřebám díděte, to znamená, když mu něco ( až samozřejmě na látky které MM moc neobsahuje a musí se dodávat jinak ) chybí, nebo je např nemocné, nebo i podle počasí ( více předního mléka v létě ). A to jsou jen základní věci, to nemluvím o té praktické a citové stránce. Toto jsou doporučení Světové zdravotnické organizace, která doporučuje kojit plě 6 měsíců a pak nejlépe do dvou let a podle potřeb a chuti matky i dítěte i déle. Nechápu proč by nemělo mít smysl, Jenže bohužel u nás v době komunismu vzniklo spoustu mýtů a z kojení se udělala věda. Např. kojení po třech hodinách, slabé mléko, nedostatek mléka atd. Proto spousta z nás vyrostla spíš na sunarech. Tím samozřejmě netvrdím, že může kojit každý, samozřejmě že u některých maminek to opravdu nejde, ale to je na dlouho. 🙂

mamkamarketa
3. led 2012

@lusy82 neber to tak,ze chci hadat (spis me to zajima) kdyz kojis uz vic nez rok a pul, porad si hlidas co jis? ted myslim,jestli si vybiras potraviny bez ucek, v bio kvalite...protoze, do mlika jde i to spatne,to vime asi vsechny ze

marecek4
3. led 2012

@lusy82 no já to měla tak nějak různě dlouho-první Terka ode mně mlíčko nechtěla,nebo jsem byla nějak moc nezkušená,nevím,ale skončili jsem po pěti týdnech,Honzíka jsem kojila do půl roku,určitě by si dal říct i dýl,ale dostala jsem průjem a po týdnu jsem si vzala po konzultaci s dr jeden endiaron a byl konec,už mu to nechutnalo,Radušce jsem zase po tom půl roce přestala stačit,no a Marečka jsem kojila do dvou let pak jsem řekla že by to mohlo stačit,přece jen chodila jsem dost často vypomáhat do práce,kam dojíždím a vstávám ráno ve čtyři,takže nejen kvůli vyspání,ale i kvůli tomu,že tak ty poslední dva měsíce to bylo spíš už o tom,že ani moc nepil,spíš jen tak namazlení.

eloana
3. led 2012

@lusy82 imunitu mozna do roka -po roce uz je to na skodu -dite ma imunitu matky a netvori si vlastni -- bylo m ito receno vice odborniky- jo a jeste si dcera nocnim kojenim zkazlila zuby:(( jenze ja mela deti fakt zavislaky -odbourat nocni kojeni znamenalo prestat uplne

lusy82
autor
3. led 2012

Hm tak to je opravdu to co jse nechtěla, hledala jsem maminky, které budou se mou za jedno a zatím se tu musím pomalu hájit... A vím že nejsem sama, kdo tyhle názory má, naštěstí je i v mém okolí pár maminek se stejným názorem.

ja.na81
3. led 2012

@lusy82 ahoj, neco podobneho je mozna tahle diskuse https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/dokedy-j... (mam pocit, ze je to diskuse ktera se driv jmenovala neco jako kojeni starsiho ditete a nepochopeni okoli... obcas jsem tam nakukovala, tak snad se nepletu)

kocicinka
3. led 2012

@lusy82 odstavila jsem před 14 dny dva a půl roku staré batole. Zaplať Bůh, nikdy jsem se s nepochopením okolí nesetkala. On to taky nikdo moc nevěděl. Kojila jsem ho už pouze doma- ráno a večer, občas i přes den, takže o tom věděl pouze a jenom můj manžel a ten byl rád. Nikomu jinému do toho, že kojím/nekojím své dítě nic není.

mamkamarketa
3. led 2012

@lusy82 koj si treba do 5ti let ( 😀 ) ale opravdu bacha na zoubky, MM obsahuje dost agresivni kyseliny a nocni kojeni fakt nici zoubky

kocicinka
3. led 2012

@lusy82 Tak se nehaj, nereaguj, prostě kojíš a hotovo. Nikomu nejsi povinna skládat své účty 🙂

eloana
3. led 2012

@lusy82 tak ja kojila deti celkem dlouho.... kdybych nesla na operaci kojim jeste ted... jenze muj nazor je, ze tu hodnotu to da detem do roka pak uz je to spis o psychicke strance, nic mene je to prijemna zalezitost a mrzelo mi to,ze jsem musela prestat...... ale s odstupem casu fakt vidim, ze ma dcera dost zkazene zuby.... ( doktorka mi staler tvrdi,ze to je vysledek nocniho kojeni atd.........

prochi
3. led 2012

@lusy82 Lusy, můžeš být v klidu, je nás dost, co kojí/kojily takhle STARÉ dítě a co je komu do toho 😉
Syn byl kojený do dvou let - do třech let zdravý jako rybička, první ATB až ve školce...
Dcera kojená do 2.5 roku - ač syn přitáhl ze školky kde co, počínaje obyč. rýmou, kašlem, přes spálový angíny, nikdy od něj nic nechytla.
Ad zuby... syna jsem kojila v noci do roka a půl, zubařka taky šílela, jak je kojení v noci nejhorší a jak ty zuby budou vypadat. Ťuk ťuk ťuk zatím ani jeden kaz - a že v mém okolí není vyjímkou, kdy vrtají dětem od třech let.
Dcera kojená v noci do dvou let zatím zoubky taky v pořádku.
Názor, že kojení nemá po roce smysl je pro mě více než úsměvnej. Navíc "odborníci" tvrdí každých pět let něco jinýho, takže věřím, že si moje snacha za třicet let, až si bude číst "synův deníček", bude rvát vlasy, jak to dětství mohl vůbec přežít 😀
Ad kojené a nekojené děti... nikdy jsem se nepozastavovala nad tím, jestli někdo kojí nebo ne, nikoho jsem nesoudila ani neodsuzovala. Taky je mi úplně šumák, když tříleté dítě usíná s UM ve flašce 😉
A můj názor je, proč kupovat náhražku, když mám to štěstí a můžu nabídnou originál 😉

tichackova
3. led 2012

@lusy82 Dodává to imunitu? No nevim, možná tak první rok. Švagrová kojila kluka dva a půl roku, holku dva roky a oba mají alergie na všechno možný, holka k tomu ještě astma, věčně jsou nemocný a každý rok s nima musí na měsíc do lázní...

kocicinka
3. led 2012

Joo a zuby. Jonáš je má naprosto v pořádku, jak perličky.Musí se hold čistit. Kojení kazí zuby a sladký šťávičky, čokoláda a lízátka ne? Nám taky kojení zubařka div nezakázala, ale zajímavé, že na to, čím maminky děti krmí se neptá, tuhle jsem v čekáně viděla dítě s obr lízátkem v puse, na to se zubařka určitě neptala, ale běda, jak někdo kojí 😠 😀

petja
3. led 2012

Tak já kojila synka 24 měsíců a jsem tu za exota asi 😀

lusy82
autor
3. led 2012

@kocicinka No vdyť jo, já vážně hledala jen spřízněnou duši a myslela jsem si že lidi pochopí upozornění že ne pro matky s jinými názory. Já to nikde taky moc nevykládám, ale když se někdo zeptá tak to řenu narovinu. Nemám se za co stydět. Spíš naopak. Já bych chtěla kojit do těch dvou let. Tak uvidíme. 🙂

kocicinka
3. led 2012

Vidíš, mě se nikdy nikdo neptal. 🙂

lusy82
autor
3. led 2012

@tichackova Jenže kojení ti nezaručí zdraví, pokud k tomu máš sklony, jen ti to pomůže zmírnit a švagrová dělala dobče když věděla, že k tomu májí dispozice.

tichackova
3. led 2012

@lusy82 No oni k tomu ale dispozice právě že nemají... 😒

ivular
3. led 2012

@mamkamarketa Do 12 m je kojenec, do 36 batole. Jak psala lusy82, v době komunismu u nás kvetla velká propagace UM, ale nevím o tom, že by i v nějaké jiné době nebo zemi docházelo ke zpochybňování významu MM. Nevím od kolika pediatrů a s jakou erudicí čerpáš info, ale WHO opravdu doporučuje z důvodu imunizace ty dva roky.
A co se týče výběru potravin - pokud člověk nemá speciální zálibu v alkoholu, "umělých" nebo fast foodových potravinách, nevidím v tom větší problém 😉

eloana
3. led 2012

tak syn ma imunitu snizenou byt jsem ho kojila 16 mesicu.... ale mame to asi po ockovani proti tuberkoloze mel prehnanou reakci....a od te doby reaguje spatne na kazde ockovani, ale to je na jine tema))

lusy82
autor
3. led 2012

@prochi My máme taky zdravé zoubky, pokud vím tak je to teď nový objev, který může být za pár měsíců zase změněný a ono UM obsahuje taky cukry tak nevím jaký je v tom rozdíl. Jo to jsi napsala hezky, proč dávat náhrašku, když je originál. 🙂 Obzvlášť když je to pro nás přirozené.U jiných savců se jejich mlíko taky neřeší, tak proč unás jo?

lusy82
autor
3. led 2012

@tichackova Takže jako maj z kojení jo? ...

tichackova
3. led 2012

@lusy82 No tak tohle jsem snad neřekla, ne?🙂 Jen že to kojení bylo v tomhle případě zbytečné, od nemocí a alergií je to stejně neuchránilo...

eloana
3. led 2012

@lusy82 tak ono hodne holek ty starsi deti koji treba rano a vecer.... ale dcera byla prisata treba pul noci....neni to pouze kojeni -muj nazor,ze v tom hraje roli dedicnost, ale to nocni kojeni nam k tomu pomohlo)) no co narostou nove zoubky -nema je unile pouze plomby

eloana
3. led 2012

@lusy82 jinak na roce a 9 mesicu ty zoubky taky byly v poradku, projevilo se to az dele