Taky těžce nesete ukončení kojení?

ly1987
19. pro 2017

Ahoj, když byly našemu miminku tři měsíce, tak přestal přibírat. Dr mi tenkrát doporučila dokrmovat UM. Teď je malému pět měsíců a už bohužel tři týdny vůbec nekojím. Ačkoli jsem kojila a pak dokrmovala, tak to malému stejně nestačilo. Nesu to ale docela špatně. Už od začátku, co jsem začala dokrmovat UM, tak jsem měla výčitky svědomí a úzkosti. Každý mi od začátku říkal, jak je dobře, že kojím a že UM není to, co kojení... Teď jak už nekojím vůbec, tak jsem z toho špatná... Říkám si, jak to bylo lepší a že i pro miminko jsem možná byla bližší ☹. Asi jsem se měla pak s tím kojením více snažit, ale bohužel jsem měla málo mléka a moc už to nešlo ☹. Také jste to některá nesla docela špatně, že už jste nekojila? ☹

vrana80
19. pro 2017

Ahoj, ja som mladsiu dceru musela prestat kojit ked mala rok a myslim ze som to niesla tazsie ako malinka...niekedy to nesieme tazsie ako tie nase deti 😉 ked je maly spokojny tak bud aj ty. Hlavne ze je on spokojny a pribera a uz sa netrap tym, ze nekojis, ked to nejde tak to nejde. Nam trosku trvalo kym sme nasli mliecko co by jej chutilo, mala pije Amilk Bifido a aj ked uz mala nedavno tri roky stale si ho vecer vypyta 😉 uz sa tym netrap, ked je maly stastny a spokojny tak bud aj ty.

ajja87
19. pro 2017

Ahoj,ja kojila do deseti měsíců,pak mala najednou nechtěla a i přes vsechnu snahu se znovu nechytla.Bylo mě to tak líto, spíš takový zvláštní pocit, jakože už nejsme spojeny, prostě mi to kojení chybělo, přestože jsem nechtěla kojit až kdoví do kdy.A ještě jedna zkušenost, když byla malička a vypadalo to, že budeme muset dokrmovat,tak jsem manželovi pár dní brečela na ramenou,jak jsem špatná matka, že nedokážu nakrmit dostatečně svoje dítě.Tehdy jsem se teda rozkojila a malá začala přibírat,ale kdyby ne,tak bych rozhodně měla výčitky jako ty,a to ne pro, že bych v UM viděla něco špatného,ale prostě pro ten pocit a blizkost toho malýho broučka.Netrap se tím,koukej jaký dělá jiný pokroky mazli se s ním a on ti to vynahradi tímto.🙂

barumat
19. pro 2017

Hele, to je normální a podle mě je to tak zařízené přírodou. Já kojila jen dva měsíce, od začátku s dokrmem, neměla ke kojení vztah a přestala z vlastní vůle a cíleně, a stejně jsem z toho měla takový jako jen pocitový výčitky a smutek. Podle mě je to prostě tak zařízeno, aby matky kojily co nejdéle. Přejde to, neboj.

smudlinka24
19. pro 2017

@ly1987 Mela jsem to stejne jako ty, drzelo me to asi mesic. Ted uz je to v pohode, mne kojeni moc neslo, udelat lahvicku UM je pro me rozhodne pohodlnejsi, ale musela jsem k tomu dospet. Nikdo okolo moje uzkostne stavy nechapal, brala jsem to jako selhani, ale pro mimco je rozhodne dulezitejsi stastna maminka v pohode nez kazda kapka MM jak nam vsude predhazuji, tot muj nazor.

kika266
19. pro 2017

@ly1987 Ahoj, mala ma dva a pul roku a prestala jsem kojit kolem pateho mesice, protoze uz jsem taky nemela dost mleka a nestacilo ji to. Mrzi me to, ze jsem si nemohla dal kojit, ale muzu ti rict ze nijak nas do neodcizilo, mleko z lahvicky jsem ji davala porad v naruci, takze jsme byly porad na blizku 🙂 a tulidlo je to do dnes 🙂😍

terezapetrova
19. pro 2017

asi te moc nepotesim ale u staršího syna si drivejsi ukonceni kojeni vycitam dodnes - bude to 6 let..

poah
Autor odpověď smazal
Zobraz
smudlinka24
20. pro 2017

" A ze to,ze to,ze si nektera necha ozuzlavat prsa pomalu predskolakem,je proto automaticky lepsi mama nez vy?"
😅😅😅

verusky
20. pro 2017

@ly1987 hlavne se co nejdriv dej do klidu, at kojis nebo nekojis, jsi mama, ten nejdulezitejsi tvor Tveho uzlicka. takze budes-li stastna, bude stastne taky. budes-li mit uzkosti, bude je z Tebe citit. lito to cloveku muze byt, ale jak psano vys- nahrad to mazlenim... a telo si rika sve- neprestala jsi zamerne, proste to dal neslo. vycitky tedy nejsou na miste! preju Ti, at jsi s tim brzy srovnana, najdes vnitrni klid a stastne se uzivas stastneho miminka 🙂

smaug
20. pro 2017

@ly1987 Ahoj, sice podobnou zkušenost nemám, ale asi jako každá tady mám taky občas pocity viny a pocity, že jsem jako máma selhala. Někde je těžké se s tím srovnat, ale hlavně k sobě buď laskavá, děláš pro své dítě to nejlepší, co můžeš a prostě se všechno vždycky nepovede tak, jak by člověk chtěl. Netrap se tím, co už nezměníš, ani tím co bude a co by bylo, kdy to či ono bylo jinak, raduj se z přítomnosti. Přeju Ti, abys to brzo zpracovala a abyste spolu všechno překonali.

portinari
20. pro 2017

Pokud vás ukončení kojení tak trápí, co zkusit kontaktovat laktační poradkyni (mamila.sk) a zkusit zase začít kojit?

listopadka1
20. pro 2017

UpřímNě podle mě na to má vliv ta současná až hysterická mánie kolem kojení. Ano, určitě je kojení fajn a pro miminko dobrý, ale někdy to prostě nejde a tím, jak se to teď všude zdůrazňuje a každá druhá matka by nejradši kojila někdy do puberty, tak to akorát působí hroznej tlak na ty, co třeba nemůžou (a nedejbože nechtěj). Já přestala kojit v 7 měsících, malá se odstavila sama, ale nijak jsem toho nelitovala, docela se mi ulevilo. Ne, že by mi kojení nešlo nebo mě nějak vadilo, ale prostě mi to nepřišlo tak strašně důležitý. Jako fakt, je to hlavně jídlo. Vždyť lásku svýmu dítěti můžeš dávat i jinak, ne?

jostein
20. pro 2017

já od začátku kojím s UM, Um dávám přes cévku s prsem, aby malá nebyla navyklá na lahvyčku a vydržela mi co nejvíc u toho prsa...
upřímně ale si často říkám, jak by bylo jednoduší jí prostě dát láhev a neřešit to... protože takhle by jí mohl krmit i otec....
jsem rozhodnuta se snažit dávat prso do 6 měsíce jen kvůli tomu, že se tam ještě tvoří ty protilátky a takové ty věci pro mimi, ale pak už se toho ráda vzdám...

baris
20. pro 2017

@ly1987 hlavně se přestaň obviňovat! 😉 Já jsem kojila obě dvě dcery cca 14 dnů. Pak byly obě dvě na UM - nešlo to. A ani mi to vůbec nechybělo. Kojení je jídlo, na to abych se se svým dítětem pomazlila nepotřebuji mu strkat do pusy prso.

A hlavně - každému je potom prd. Vaše dítě milujete a miminko má rádo i Vás.

kata267
20. pro 2017

Kojeni do 5 mesicu jak pisete je podle meho bohate a nemusite si nic vycitat, jak tu nekdo psal je to jen jidlo a I deti na UM vyrostou navic pokud uz davate prikmy tak za chvilku se ani nenadejete a nebude treba chtit mliko vubec ☺ ... dnes je na to kojeni hroznej tlak, ja prestala u prvni dcery cca ve 3mesicich a ty reakce okoli sem si pripadala jak nejakej herodes kterej nekoji ale dava flasku...no a mala vyrostla I na um a bez problemu

alzbeta_kubicek
20. pro 2017

dobre odpoledne. myslim, ze s kojenim je to dulezite udelat tak, aby byla spokojena maminka i dite. pokud ukonceni kojeni tezce nesete, mozna by stalo za to zkusit se znovu rozkojit. jiste to pujde, mleko se tvori na zaklade "poptavky", stimuluji-li se prsa, mleko se zas zacne delat, presne na miru miminku (tedy i dostatecne vyzivne).

prijde mi dulezite, rozhodovat se o vecech informovane a o kojeni zrovna spoustu maminek i pediatru vi pomerne malo. nejlepe vsechno vysvetli akreditovana laktacni poradkyne z mamila.sk, ale prave i na techto strankach www.mamila.sk jsou informace k dispozici.

za me je kojeni komplexni psychofyzickou zalezitosti, ne jenom jidlem. a telo maminky je skvele nachystane na to, aby dite uzivilo. problem s nepribiranim nezpusobuje "slabe mleko", ale vetsinou omezovani pristupu k nemu (kojeni v intervalech, dudlik, nocni separace...).
ja jsem se pro kojeni "informovane rozhodla", znamená to splneni urcitych podminek (dite bylo prvnich 9 mesicu prmanentne u me, bez dudliku, spolecne spani...), ale za me prevazuji benefity (imunita, vztah, bezpecne reseni nemoci...)

chcete-li, napiste, reseni jiste existuje.
preju, abyste se rozhodla tak, jak to bude doopravdy dobre - pro vas i mimi, at uz to bude pro kojeni ci ne. at se vam dari!

kata267
20. pro 2017

přesně, každý ať to dělá tak jak vyhovuje jemu...pokud má dítě flašku a ne prso není podle mě o nic ochuzené, vztah se přece buduje i jinak než jen prsem...
jinak jen doplním z mého pohledu-kojení u první dcery se mi nijak moc nerozjelo a to jsem zkoušela opravdu všechno možné a stejně měla hlad a musela jsem dokrmovat, tzn. tvrzení, že množství mléka se dělá na základě poptávky bych úplně jako fakt nebrala...a druhá věc imunita-moje dítě (na UM) a synovec (kojený ještě ve víc jak roce) a protože se hodně vídají jsou nemocní/momentálně zasoplení úplně stejně, takže asi tak...

luj89
20. pro 2017

ahoj, ja musela od 3 tydnu dokrmovat UM, ale vse bylo poporade s LP, takze mi ukazala spravnou techniku a jak dokrmovat cevkou po prsu. Postupne jsem mela mleka vice a vice a od cca 4 mesicu jsem pouze kojila. Ty pocit na zacatkubyly strasny a mela jsem nekolikrat chut s tim seknout a jen davat UM. Nakonec jsem vydrzela a jsem opravdu moc rada! Co tim chci rict? Je normalni, ze vam odstaveni vadi, protoze kojeni je prirozena vec, na kterou jsme nastavene 🙂. urcite stoji za to kontaktovat LP z Mamily a znovu se rozkojit! Kdyz ae muzou rozkojit i adoptivni maminky, tak co by to neslo tobe! 🙂. Kojeni totiz neni jen o prijmu mlicka, je v tom spousta dalsich pozitiv priroda je proste chytrejsi nez my. Drzim palce!

smudlinka24
20. pro 2017

Presne takhle vznikaji ty tlaky, ze kojit muze kazdy, staci jenom "informovane" chtit🙄

luj89
20. pro 2017

@smudlinka24 Az na naproste vyjimky to tak ale je 😉. A chtit nestaci... nekdo koji ani nevi jak a nekdo to ma tezce vybojovane (vim o cem ,,mluvim,,). Spis bych rekla, ze velmi casto kdo nekoji, nedostal se ke spravnym informacim. Samozrejme ze UM neni jed a svet se taky nezbori, kdyz nekdo nebude kojit ackoliv muze, ale me by to treba mrzelo a citim,ze zakladatelku taky.

alzbeta_kubicek
20. pro 2017

@smudlinka24 myslim, ze jsem dostatecne zretelne napsala, ze je to svobodne rozhodnuti kazde z nas a poprala silu k obema variantam.

nicmene ano, kojit muze kazdy. jen asi 3% matek ne, ze zavaznych zdravotnich duvodu: absence mlecne zlazy, onko a biologicka lecba... priroda neni blba, kdyby matky nemely plosne schopnost kojit, lidstvo by vymrelo. 😉

kata267
20. pro 2017

Ono asi je taky na zvazeni kazde maminy jestli ten "boj za kojeni za kazdou cenu" za to nekdy stoji...znam I takove pripady kdy je ditko sice kojene ale matka tou urputnou kojici snahou tak vyflusana, ze uz ani nevi ci je...v takovych pripadech bych to nehrotila

smudlinka24
20. pro 2017

Do debat jestli to jde kazde nebo ne se poustet nebudu, zazila jsem si svoje, takze take vim o cem mluvim. A tyhle komenty zakladatelce urcite nepomuzou. Pekne Vanoce vsem kojicim i nekojicim☃❄

poah
Autor odpověď smazal
Zobraz
dominika1986
21. pro 2017

@poah bohužel, poslední dobou mi kritika nekojících matek pomalu připomíná hon na čarodějnice 🙂, naopak každý, kdo kojí, je považován pomalu za nositele Nobelovy ceny. A opravdu si nemyslím, že některé dámy, pomalu v jedné ruce cigaretu, výživa se skládá z nekvalitních uzenin, rohlíků, polotovorů, ale dítě do dvou let u prsu(často hlavně z finančních důvodů) mají k dítěti lepší vztah a poskytují mu něco hodnotnějšího než maminka, která kojit nemůže, ale podává kvalitní UM a o dítě se řádně stará. Mimochodem znám kojené děti, které jsou pomalu od narození v tahu nemocné a na antibioticích a neopak nekojené, které prakticky nezastonají, takže výkřiky o úžasné imunitě jen díky MM jsou také trochu mimo mísu. Nechci tady v žádném případě působit jako kritik kojení, ale nic není černobílé.

luj89
21. pro 2017

@poah doufam, ze jste spokojena, ze jste si prave Vy pohonila ego nad Alzbetou, ktera se misto poplacani po zadech snazila skutecne poradit. A uprimne? Kdyby nebylo toho tlaku dnesni doby na kojeni, tak ja uz to davno vzdala... Podle me tady neni zadny prispevek, ktery kritizuje zakladatelku. Je tu jen nazor, ze UM davat muze bez obav a pak nazor, ze se muze rozkojit. A ac to vyzni pro nekoho tvrde, pro nekoho realisticky, tak zakladatelka neudelala vse pro rozkojeni, proto se ji laktace snizila. Coz ale neznamena, ze je spatna mama, jen se nedostala ke spravnym informacim...

bbubble
21. pro 2017

@poah ja som teda ziadne nahonenie ega od @alzbeta_kubicek necitala, naopak som citala kopu komentov od nekojacich maminiek, ako je kojenie stejne len jedlo a nema to riesit. Tak to jej naopak urcite pomoze vyriesit situaciu, ked by ocividne kojila rada ;)

bbubble
21. pro 2017

@ly1987 inak este by som sa spytala, ci tvoj maly inak prospieval dobre (vyvojovo, bol v pohode a tak), alebo plakal od hladu? Lebo pokial bol v pohode, iba zrovna jeden mesiac nepribral, nemusi to nic znamenat. Kojene deti casto priberaju skokovo a nemusia sediet do tabuliek pre deti na UM. Moj syn naopak je od narodenia nad hornou hranicou tabuliek, ale mam kamosky ktorym kojene deti priberali velmi malicko, niektore mesiace aj schudli, ale bolo to v pohode.. kazde dieta je ine a jak sa zacne viac hybat tak aj to moze byt dovodom preco uz tak nepribera. Nechcem do teba nijak kopat, len ma zaujimaju okolnosti, lebo to moze byt tiez moznost. A urcite by sa k tomu este aj dalo vratit, ale ak aj nie, nemyslim ze si kvoli tomu spatna mama, urcite su aj dolezitejsie veci vo vztahu s mimcom 🙂 ale vidim ze ta to trapi, tak aby si vedela ze to este nemusi byt stratene. 🙂

martiniquest
21. pro 2017

Bic si nevycitej. Pokud budes mit dalsi dite, pamatuj si dve zakladni veci. Kojit se ma na pozadani, nikoli v intervalech, protoze to nici laktaci. A druha vec, pokud se snizi mnozstvi mleka, laktaci nastartuje kontakt kuze na kuzi. Zapomen na vsechny poucky o kojeni a pamatuj si toto a kojit budes jak dlouho budes chtit (nebo dite). Jedine, kdy se mleko ztrati i pres dorzovani techto pravidel, je dalsi tehotenstvi, tam casto dojde k zastaveni laktace.

martiniquest
21. pro 2017

Strasne me mrzi, ze pediatri vetsinou o kojeni nic nevi a hned vsem podbizi um. Pritom um neni potreba temer nikdy. Staci mit spravne informace a podporu.