Tlačí, ale nic nevytlačí. Máte zkušenost?

usounek25
5. bře 2009

Prosím o radu. Mám 6ti týdenního syna, od narození jsme bohužel museli přikrmovat Nutrilonem až jsme na něm skončili úplně. Snažila jsem se 3 týdny rozkojit, ale nepovedlo se. Od té doby co jsme přestali úplně kojit a začal papat jen UV, začal mít problém s kakáním. Měl tuhou stoličku, ne tvrdou, ale takovou gumovou a nedokázal ji vytlačit, takže jsme museli pomoct rektální rourkou. MUDr. mi řekla, že po čase by se to mělo upravit. Teď už má stolici měkkou, ale tlačí a nedokáže se sám vykakat 😒 Někdo možná řekne, že si zvykl na to, že jsme mu pomáhali rourkou a že už je línej se vykakat sám, ale on se opravdu snaží, tlačí, je celej rudej, spocenej, naříká u toho a nic. A já už to psychicky nevydržím a pomůžu mu rourkou. Někde jsem četla, že některé mimi mají súžený konečník. Máte s tím některá zkušenost?? Jinak samozřejmě k tomu nás trápí prdy. Možná máme jen tu tzv. tříměsíční koliku, ale to kakání mi nejde do hlavy. Příští týden jdeme k MUDr. na kontrolu, tak se jí zeptám a uvidím co poradí, třeba změnu mléka (Nutrilon), ale ráda bych věděla jestli jste některá měla taky takový problém. Díky předem za radu 😉

smajlik
5. bře 2009

ahojky, my taky trpíme kolikou a navíc i opravdu velkou pupeční kýlou, takže rektální rourku používáme aspoň 1x denně vyloženě na rady jak doktorky tak dětského chirurga, takže pokud to malému pomáhá a uleví se mu, neboj se. Opravdu návyk vytvořit nemůžeš, někde je tu diskuze a tam maminky v drtivé většině píšou že jim děti začaly sami prdět a kakat po 3 měsíci ,a to rourkovali několikrát denně ... 😉

garfieldmail1
5. bře 2009

ahoj, pokud má koliku, tak to chce asi vydržet a pomáhat tou rourkou. My jsme měli velký problém s tlačením, když jsem v 7.měsíci po plném kojení začla přikrmovat. Bylo to strašné, syn taky rudý, strašně plakal, tlačil, trvalo to vždycky několik minut, byl z toho chudák pak úplně vyčerpaný ☹
Nám pomohl Duphalac, je volně dostupný v lékárně, pomáhá právě pro změkčení stolice, účinkuje po cca 2 dnech. Později jsem to tedy začla používat hned, jak jsem měla pocit, že už syn dlouho nekadil a že by mohl mít pak zase problémy. Doktorka mne uklidnila, že to můžu používat klidně i preventivně, že to ničemu nevadí, hlavně když to pomůže. 🙂

beruska2x
5. bře 2009

ja jsem malymu pomahla - dala jsem mu kolinka na brisko, po case se to opravdu upravilo samo, taky je dobry mu dat tekutiny, staci koj. voda... 😉

dnada
5. bře 2009

ahojky - nám vždy hrozně pomohla autosedačka i teď,malej se mi začne kroutit a i držkovat tak ho šupnu do šedačky a do 10ti minutek se pokadí. Když byl menší,pomáhala sem mu teploměrem,nedalo se vydržet to jeho kroucení a hroznej srdceryvný pláč. Většinou to bylo večer před spaním,protože ho to v noci budilo. KOlem 3tího měsíce sem mu přestalapomáhat a dávala do sedačky,tam si zmáčkne bříško a hezky se vykadí😉

Jinak,hodně pomáhá cvičit s nožičkama(dělat takovou žabičku a zatlačit trošku na bříško),pak masáže bříška jsou také fajn a hodně polohovat na bříško nebo alespoň nosit bříškem dolů na ruce. Kup si i mast Pupíček a tím masíruj ;a hlavně pevné nervy,bude líp ,tedy do doby než začnou růst zoubečky 😉

kamanka
6. bře 2009

Ahojky, tak my máme taky problém☹ Až do půl roku jsem plně kojila, ale přesně na jeho druhý měsíc mi přestal kadit a kadil po 7-9 dnech! Ale doktorka říkala, že u kojených dětí je to normal! Tak jsem se těšila, že až začnu přikrmovat, tak se to spraví a ono houby! Napřed kadil jednou za týden (to trvalo 3 týdny), pak už začal každý den, ale vždy tak jeden dva bobky, no ale teď...už druhý den nekadí, dva dny tlačí a nic! Včera jsem mu měřila teplotu, byl takovej rudej, tak jsem doufala, že mu to pomůže...bohužel☹ Co je to ten Duphalac? To je projímadlo?

usounek25
autor
6. bře 2009

Ahoj, díky za rady. Rourku používáme, ikdyž mi tady tchýně říkala, že si na to malej zvykne a pak nebude chtít kadit sám, ale ty její chytrý řeči mi jdou jedním uchem tam a druhým ven 😠 , zvlášť když poslední dítě měla před 30ti lety. Řekla jsem jí, že ho přece nenechám puknout, když se mu chce a nejde to. S tou autosedačkou to možná taky zkusím, protože už se asi 2x stalo, že když jsme někam jeli a byl v sedačce, tak měl potom většinou v plíně trochu uprcnutý, ne nakaděný, ale zřejmě mu ta poloha pomáhá. Jinak samozřejmě zkoušíme vše možné i nemožné, od cvičení s nožkama, dávání noh k bříšku až po masáže atd. Ohledně těch tekutin - zkoušela jsem mu dávat feniklový a heřmánkový čaj, bohužel mu to pití čaje moc nejde. Prvně se šklebí, protože samozřejmě pozná, že to není mléko (už tak malý a tak chytří 🙂 ) a když už se rozhodne, že se napije, tak se strašně zakuckává, někdy až dusí, přitom mléko není o moc hustší než ten čaj, tak nevím. Snad se to časem zlepší. O tom Duphalacu jsem taky slyšela, je to prý nějaký roztok, který pomáhá tomu, aby stolice neměla tvrdou, ale právě naopak měkkou konzistenci. Užívá se to třeba i v případě, když má někdo hemeroidy nebo po operaci konečníku apod. Určitě bych ale užívání tohoto prostředku konzultovala s MUDr., idkyž v příbalovém letáku píšou, že mohou užívat i kojenci. Stačí si do vyhledávače zadat název Duphalac a vyskočí požadované informace 😉 U nás je ten problém, že prvně byly hovínka tuhý a nemohl je vytlačit, teď už jsou měkký, ale stejně je nemůže vytlačit. No, příští týden jdeme k dětské, tak třeba poradí něco chytrého.

jaku
6. bře 2009

Ahojky, my už jsme veliký 😉 , ale taky jsme měli takové problémy. Zkus po konzultaci s dr. přejít na Nutrilon Comfort, cca po 14 dnech se stav upravil. Rourku jsme taky používali a žádné následky prcek nemá, rozkakal se normálně. Jo a s tím zúženým konečníkem a tlačením je to tak - tak mi to vysvětlovala naše dr.- miminka mají ještě nezralou trávicí soustavu a jak tlačí, tak se jim sevřou svalíky u konečníku místo aby se povolily. Proto se dává ta rourka, která to rozšíří. Vše je jen otázka času, miminka dozrávají a vše se upraví. Přeju všem maminkám i jejich miminkům ať je brzo líp! 🙂

mikulka
7. bře 2009

jaku, a kdy se vám to asi tak upravilo?

usounek25
autor
7. bře 2009

Jaku: já jsem ho právě pozorovala, když jsme kakali přes tu rourku, vždycky mu napoprvé pomůžu a pak už ho nechávám, aby se zkusil vykadit sám. A právě on, když začne tlačit, tak místo toho aby se mu ta dírka trochu roztáhla, tak se jakoby stáhne, asi tlačí špatně a ještě moc neumí, jak píšeš. Teda doufám, že jsem to popsala trochu srozumitelně. Tak snad se to brzy upraví, musíme to přežít. Hlavně aby se těm našim prckům co nejdříve ulevilo 🙂

markchina
7. bře 2009

usounek25: já sice kojím, ale malému také pomáhám rourkou, protože se mi kroutí, rudne a má problém s tlačením, přitom má stoličku skoro úplně vodnatou. ☹ Samozřejmě cvičíme s nožkama, masíruju bříško Pupíkem, polohuju na bříško a další možné věci, abych mu od stoličky pomohla, ale rourka je zaručená a vždy pomůže. Taky jsem se bála, aby mu časté používání rourky neuškodilo, tak se snažím ji používat jen pokud je pláč neúnosný a nedá se utišit ani kojením, ale myslím si, že než takový trápením, tak rorku vždycky ráda využiju. Taky mi všichni radí, že to je jen do 3měsíců a pak se to upraví, prý to je doba, než se vyvinou střeva a trávicí soustava začne norm. fungovat. Takže přeju pevné nervy! 😉

jaku
7. bře 2009

Mikulka, dost nám pomohl právě ten Nutrilon Comfort, po 14 dnech se rozkakal při každém jídle. Jenže náš prcek měl reflux, tak brzy pak musel přejít na AR mlíko a to byl problém, to začalo nanovo, po něm ho bolelo bříško. Takže u nás celkově úprava až co se upravil reflux, čili po 7.m když už měl víc hustší stravy.
Usounek - ale s tím stažením zadečku, to se upravilo už dřív, řekla bych tak kol 3.-4m. U starší dcerky tohle neznám, ti kluci jsou na tohle takový bolavější 😒 .

terrestriss
7. bře 2009

usounku, vyzkousej az maly zase bude se snazit vykakat, vzit ho bez plenky nad zachod nebo nad umyvadlo, vanu pripadne nejakou nadobu, chytni ho pod kolinkama, opri si ho zadickama o sebe (jako bys davala vycurat venku nad travnik dite). je to vlastne poloha "klubicko" - zdrava poloha - mimi se dava takhle vyprdet. navic mu muzes ty nozicky roztahnout od sebe a tim padem se i poroztahne zadecek. moje mala, kdyz ji to nejde, se vetsinou pri tomhle vykaka. kdyz vystreli davku a bude porad tlacit ale uz nic nepoleze zkus zase pro zmenu dat kolinka k sobe - mala se mi vzdycky jeste "dokákne". snad jsem to napsala pochopitelne...

nikolic
8. bře 2009

Usounku,nevím jestli pomohu,ale mám měsíční holčičku a taky se pořád kroutila,tlačila a brečela´.Myslela jsem že to jsou prdíky,tak jsem si koupila fenyklový čaj a malý kapky,nejdřive sab simplex a potom baby calm.Trochu se to zlepšilo,ale stolice moc neodcházela.Po kontrole u doktorky jsem dostala rektální rourku pro zúženej konečník a doporučení do nemocnice do proctologické poradny.Tam nám dal doktor rovnou dilatátor a po kazdém přebalování ji tím roztahuji konečník.Do poradny chodíme zhruba po 10 dnech a dilatátory postupně měníme za větší,než se konečník roztahne.Ještě k tomu cvičíme s nožičkama,masáže bříška,apod.

mikulka
8. bře 2009

jaku, to je zajímavé, mně dr. řekla, že s příkrmy počkáme právě kvůli kakání. A ty říkáš, že se to spíš upraviulo? Tak popřemýšlím, zda nezačít dří. Otázka je, čím začít, když mrkev staví?

usounek25
autor
8. bře 2009

Nikolic: právě jsem nad tím taky přemýšlela, jestli ten konečník nemůže mít zúžený, někde jsem už o tom četla, tak se na to pozeptám MUDr., prý se to dá poznat tak, že se mu do prcky strčí malíček dospělé osoby, asi jen kousek, ne celý 🙂 . Sama to teda zkoušet nebudu, ale řeknu to dětské. Pokud by tohle bylo v poho, tak asi zkusím změnu mléka. Jinak, ještě, že ta rektální rourka existuje, dá se říct hloupý kus hadičky, ale jak umí pomoct. Už si to bez ní nedovedu představit. Dneska jsem zkoušela jestli se malej nezvládne vykadit sám, když už jsem viděla, že se kroutí a tlačí, tak jsem ho vzala na přebalovák, dala nožky k bříšku, jenže malej tlačil, naříkal a nic. Takže zase rourka 😒

Terrestriss: docela zajímavá rada, určitě vyzkouším, taky si říkám, že my přece při tom taky sedíme na wécku a neležíme, tak třeba by mu to mohlo pomoct. Díky. Napíšu jaký byl úspěch.

Markchina: přesně, jak říkáš, radši mu pomůžu rourkou než abych ho nechala trápit. Tchýně sice měla blbý kecy, že si na to zvykne apod., ale na ni kašlu, taky už mě ke všemu leze na nervy. 😠

nikolic
8. bře 2009

usounku,tak ten malíček se tam opravdu strká,doktorka nám pak dala rektálku tlouštku č 8,z nemocnice máme dilatator 8,5 a v týdnu si jdem pro širší.Asi bych se tedy znovu obrátila na dětskou doktorku a nechat se doporučit do proctologické poradny.Jinak si myslim že na rektálku si nezvykne a hlavně bych ho nenechala trápit.Malá se po tom dilatátoru krásně vykákne,kolikrát až na mě 😀 ,ale je pak spokojená.

kamanka
9. bře 2009

Ahojky, potřebuju poradit s tou rourkou, pověřila jsem přítele, ať mi jí koupí, ale na nic se k tomu nezeptal. Jak hluboko se to má do zadečku strkat? Na jak dlouho nebo tak?

nikolic
9. bře 2009

kamanka-nejdříve jsem rektálku namazala vazelinou z lékárny,nebo by postačil i nějaký krém.Nožičky pokrčit k bříšku a opatrně zavádět ,nejdříve mi to šlo tak na 2cm a po uvolnění i víc,postupně jsem zasouvala kam to šlo.
Tak snad ti to pomůže.

kamanka
9. bře 2009

A to se vždy musí mazat? Proč mu v té lékárně teda rovnou tu vazelinu k tomu neprodali, že? A tak jaký krém bych měla zvolit?

mikulka
9. bře 2009

kamanko, já to lehce namažu rybilkou, jen malinko, nejdřáve trochu povolím nožičky, zavedu asi 2 cm a pak nožičky skrčím k bříšku. Nejde to ven hned, děcko musí zatlačit. A je jedno čím to namažeš.

kamanka
9. bře 2009

Děkuji, děkuji, děkuji🙂 Dnes už kakal, ale aspoň jsem trochu zase ponaučená🙂

jaku
9. bře 2009

Mikulka, já právě ze začátku vůbec nedávala mrkev, květák neměl doteď, brokolice jen vždy malinko do polívky. U nás byla super volba cuketa. Tu můžou děti hned od začátku příkrmů, krásně po ní kakal, moc mu chutná. A pak je výborná dýně od 4.m od Alnatura z DM- taky výborná zkušenost.
Jinak to co výše psala s tou polohou klubíčko Terrestriss je super rada, taky jsme to tak dělali a děláme i dnes, když malého trápí prdíky. Hodně to pomáhá , zkuste to!
Co se týče mazání rourky, tak je dle mého jedno jaký krém dáš, já dávala mast na zadeček z lékárny, vazelínu nebo i dětský pleť . krém. Jde o to, aby rourka nedráždila mechanicky konečník (aby "nedřela" ) a aby nedráždila sliznici konečníku "chemicky".

mikulka
9. bře 2009

jaku, aha, mně právě dr. řekla, že cuketa nemá minerální látky, tak tou, že je blbé začínat. A ty jsi s ní tedy začala? A jen samotnou jsi dávala, nebos bramborem? A pam jako 2. zeleninu co? Dýni?

jaku
9. bře 2009

Mikulka, mě ji dr. schválila, Ondra trpěl celkově na bříško, mrkev by byl průšvih. Dala jsem první dva dny bramboru s trochou UM (jestli kojíš tak MM), pak brabory bez mlíka a další den s trochou cukety. pak jsem Dala brambory s dýní. To jsem neslyšela, že by vadilo, že cuketa nemá minerální látky, stejně je to miminko po celý den na UM nebo MM, myslím si, že by to spíš bylo nevhodné, kdyby jedlo jen tu cuketu a nic jiného, což nikdy nenastane ne? Stejně v prvních dnech to jsou 2-3 lžičky, oběd nahradíš až cca za týden, dle toho jaký je dítko jedlík. A UM nebo MM mají dostatek všeho co mimi potřebuje, mojí kamarádky kojená holčička skoro do 9m nic jiného neměla krom MM, prtože vše odmítala. s tím bych si opravdu hlavu nelámala, cuketou neublížíš a naopak hezky "pročistí", má hodně vody.
Jinak jukni na http://www.prodamy.cz/cuketa-patri-do-zdraveho-... viz první odstavec - obsah prospěšných látek.... 😉

usounek25
autor
9. bře 2009

Ach jo holky, malej měl dneska dopoledne zase brečící záchvat, jak ho bolelo bříško ☹ Jsem už z toho na prášky, když brečí a já nevím, jak mu pomoci ☹ Zítra jdu k dr., tak se s ní domluvím na změně mléka, protože jinak už fakt nevím. Taky jsem si dneska všimla, že když mu udělám mléko a otevřu tu flašku, tak jak je to naštěrchaný, tak v tom šíleně syčí a bublá. Takže zkouším to mléko nechat odstát až opadne pěna a nebude v tom syčet a pak mu je teprve dát. To mu asi taky dělá pěknou neplechu, když to všechno nabublaný spolyká. Jenže nevím jak v noci, to by mě vzbudil celý barák, kdyby jsme čekali až opadne pěna. Jo a taky jsme nasadili kapičky Baby calm, druhý den po nasazení prděl, úplný dělobuchy, tak jsem se zaradovala, že aspoň ty prdíky se zlepší, že něco začlo konečně fungovat, jenže teď už zase neprdí a kroutí se, tlačí a než si prdne, tak se na to strašně nadře. Chudáček můj malej, ještě že si tohle období nebude pamatovat, myslím, že by mě proklínal, že jsem krkavčí matka a nepomohla jsem mu.

jaku
9. bře 2009

Usounek já vůbec nemůžu láhev s UM proklepávat, napěnilo by se to a byl by průšvih....Já naleju vodu, přidám UM a zamíchám opatrně lžičkou. Pak teprve láhev uzavřu, mlíčko není napěněné 😉 . Zkus to, třeba to taky pomůže. A taky jsem dávala probiotické kapky, taky pomohly.

markchina
9. bře 2009

usounek25: to sou ti chlapecci-to mi rikaji vsichni! Ja to prece vim, ale nijak me to neuklidnuje, stejne jsem z toho nestastna, takze te naprosto chapu. Jinak jsem taky dnes nasadika kapky Baby calm, tak jsem zvedava, co to s malym udela. Koupila jsem i Sab, takze kdyby selhaly jedny kapky, tak snad zaberou ty druhe. Dam tomu tak 3 dny. Nekdo to dokonce kombinuje, tak uvidime. Sab likviduje penu ve strevech, ktera tam dela takovou paseku a pritom se nevstrevaba a odchazi se stolici z tela ven, zatimco Baby calm pomuze stolici snadneji protit strevy.

usounek25
autor
9. bře 2009

Já se upínám k tomu, že změníme mléko a třeba se to spraví. Chtěla bych vyzkoušet Beba sensitive, kamoška si to strašně vychvalovala, jenže jako naschvál nám to nepomůže. Já jsem Sabinky taky používala, ale mám pocit, že nám nepomáhali.

mikulka
9. bře 2009

jaku, tak to jsi mě hodně uklidnila. Sama mám cuketu ráda. 🙂

usounku, neboj, změna mlíčka pomůže. Dobrý je prý Nutrilon Comfort, ale nevím, sama kojím.

jaku
9. bře 2009

Mikulka, cuketa je u nás favorit stále, akorát teď je docela drahá 😒 , ale co bychom pro jídelníček našich dětiček neudělali, že? 😉 . Opravdu a spolehlivě se po ní malej krásně vykaká.
Usounek ten Nutrilon Comfort je právě na bolavá bříška, viz http://www.nutrilon.cz/cs/reseni-kazdeho-proble..., ale u každého mlíčka se projeví změna cca za 14dnů, takže nečekej efekt ihned.