Tuhé kakání po příkrmech, čím stolici změkčit?

chechtulin
28. dub 2014

Chtěla bych požádat o rady zkušenější maminky 😵 Mám šestiměsíčního syna, který je už přes měsíc na příkrmech - dostává dopoledne a odpoledne ovocnou přesnídávku a v poledne masozeleninový příkrm. Má ale po jídle tak tuhé bobany, že není schopen je sám vytlačit a musím mu pomáhat trubičkou. Zajímalo by mě, jestli někdo nemá tip, čím mu stolici změkčit. Dostává i dost tekutin. Po přesnídávkách i po obědě dostává 100 - 150 ml čaje. Jinak ráno, večer a 1x za noc UM.
A pak by mě ještě zajímalo, jestli je normální, že se umí přetočit ze zad na bříško jen z levé strany. Neměl by to umět i z pravé? A co vlastně děti dělají dřív - lezou nebo sedí? Malý teď pořád dělá to, že se na bříšku "zaryje" obličejem do podložky a zvedá nahoru zadeček (jako by chtěl jít na kolínka). Tak nevím, jestli se snaží dostat z bříška na záda nebo sedět nebo lézt 😀 Děkuji předem za rady.

hojda
28. dub 2014

Dáváte do příkrmu olej? nejlépe olivový. jinak švestková přesnídávka, nebo štáva.

duvi21
28. dub 2014

@chechtulin Je, mas uzasny jmeno 😀 Ja bych to zkusila bez toho masa a mrkvicku, ta upravuje stolici, to maso, jestli ho tam chces, tak bych pak pridavala opatrne postupne. Teda osobne bych s tim masem vubec nespechala, budu ho davat az dost pozdeji. Pit co nejvic, kdyz ma tu zacpu. Bobanek :-¨Pretaceni bych neresila, je sikovnej a jiste brzy zacne i na druhou stranu. Jestli driv lezou nebo sedi, nevim, myslim, ze sedi, ale ja to ani driv moc neresila, pac byly zdravy a ciperny, tak jsem to nezkoumala, co maji delat a co ne. Ale u me uz je to davna minulost 😀, mozna ted uz to resit budu 🙂 Az tady budu za rok psat, proc mi mimi jeste nesedi nebo tak, bude to uplne normalni 😀😀

chlupacek
28. dub 2014

taky bych radila do příkrmu trošičku oleje a hodně pít, vůbec neomezovat, dítě si řekne kdy má dost. A jinak, naše malá prvně lezla a teprve teď začíná sedět...což je chronologicky správně (chodíme na rehabilitace, takže to máme od odborníka 🙂 )

metallico_mondo
28. dub 2014

nám se to čoveče upravilo samo kolem toho sedmýho měsíce jinak do tý doby taky hůza a děs a když už má tužší bobek tak dostane mango neo mangovou přesnídavku a po ty se zaručeně pos..... 😀 jinak ještě ty švestkový a tak 🙂 . Když se malá takhle rejdila šumákem tak chvíli na to se vyšvihla na kolínka a postupně začala lozit a i sedět 🙂 teď si stoupá o nábytek s přidržením chodí občas se zkusí pustit tak si hrcne na prdel 😀
@chechtulin

hojda
28. dub 2014

@duvi21 Nějak jsem to nepochopila s tou mrkví, jako myšleno vypustit vařenou mrkev, že?

arrowka
28. dub 2014

@chechtulin Kombinuj druhy potravin tak, abys mu nedala v jeden den vše, co spíše způsobuje zácpu. Takže když dáš v poledne mrkev a rýži, tak ten den už nedávej banán, ale třeba jablko nebo švestku.
Jak už tady psaly holky, taky pomůže lžička olivového oleje do každé porce.

duvi21
28. dub 2014

@hojda Je, promin. Neee, prave ze dusenou mrkvicku bych dala zezacatku. Na tu upravu stolice.A ty svestky 🙂

arrowka
28. dub 2014

@duvi21 Švestky ano, ale mrkev je právě vhodné při zácpě úplně vypustit.
@chechtulin Zkus místo mrkvičky třeba dýni.

speedygon
28. dub 2014

@duvi21 ale mrkev je právě stavidlo...ta je proti průjmu, takže tím si tazatelka jen pohorší....

Jinak my měli tentýž problém u Tomíka a pomohlo nám HAMI mlíko proti zácpě...stoličku to změkčilo a od té doby kaká krásně 🙂

hojda
28. dub 2014

@duvi21 Ale vařený mrkev staví a hodně, malej se po prvních mrkvičkách 5 dní nevykakal, mrkvový odvar se doporučuje i při průjmu!

duvi21
28. dub 2014

Fakt, je, tak to se omlouvam. Ja to pisu proto, ze nam ve skole tloukly do hlavy, ze mrkev upravuje stolici, prujem stavi a zacpu zase zredi. Mne to tak utkvelo, ze uz to beru automaticky. To bych nerada spatne poradila ☹

chechtulin
autor
28. dub 2014

Díky moc za informace. Malý má právě mrkev moc rád a tak ji dáváme často, teď k tomu měl i rýži a banánovo-jablečnou přesnídávku 😀 Tak bodejť by se vykakal, chudáček. Zkusím to nějak vhodně kombinovat a přidávat i ten olivový olej. Nevíte ještě, jestli se dá někde na netu najít, které potraviny staví a které ne? Já jsem vůbec nevěděla, že jablko nebo švestka mu pomůžou ke snadnějšímu kakání a mrkev naopak 😅

lenkalenulka
28. dub 2014

Do kazde zeleniny a masozeleninovych prikrmu jsem pridavala lzicku, dve olivoveho oleje a problem s kakanim pak nebyl... jinak pokud zacpu uz ma tak davat svestkovou stavu nebo svestkovou presnidavku

hojda
28. dub 2014

@duvi21 Vařená staví, nevařená strouhaná, by mohlo být lepší na zácpu, ale jsou lepší potraviny na změkčení.

arrowka
28. dub 2014

@chechtulin Tady jsou některé potraviny vyjmenované: http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/texty/jidl...