Ukončení “kojení” kvůli tomu, že mám málo mléka

daggg
19. črc 2019

Ahoj holky, mám doma 8mi denní miminko. Bohužel jsem se ale nerozkojila a malý je na UM. Mléko se mi tvoří velice málo a velice slabé.. Za den odtříkám max 80ml. a to nestačí ani na jedno kojení. Navíc jak píšu. Dle Dr. Je mléko slabé a malému nestačí ani jedna “sesbíraná” dávka nahrazující UM například večer. Navíc malému svoje mléko mohu dát jedině z lahve, protože se nechytí ani na kloboučky, ani na prs normálně... (Mám naprosto obří bradavky) Přijde mi tedy škoda “plýtvat časem” na ostříkávání mléka, které stejně velejvám.. Existuje nějaká rada, jak zastavit tvorbu mléka?
Věřte, že bych strašně ráda kojila.. A je mi hrozně líto, že je malý na UM, ale bohužel.. Proto bych poprosila, nelinčujte mě za můj dotaz.. Já jen potřebuji radu jak na to.
Díky

pxtulka
19. črc 2019

Já se rozkojila až po 14 dnech. Taky se mi malý nechtěl prisat, taky jsem měla málo mléka, takže vím jak se cítíš. Určitě tě nebudu lyncovat za to že nekojis, jen než to vzdas, zkusila bych laktační poradkyni. Co se týká zastavení mléka, tvorba mléka odpovídá poptávce, takže když nebudeš odstrikavat mléko samo postupně zmizí.

yene
19. črc 2019

urcite laktacni poradkyne, je to jednorazova navsteva obvykle, takze ani tech penez za to tolik nedas (za UM rozhodne vic). Najdes seznam treba na Mamila, nebo na fcb jsou skupiny k podpore kojeni a tam ti poradi laktacni poradkyni v okoli bydliste... Na kazdy prso se da prisat, jen treba v nejake min obvykle poloze ;) taky jak miminko poroste, bude samo sikovnejsi a zvetsi se i pusinka,zejo... mne s prvnim v porodnici narvali kloboucky, ucili prikrmovat, ty kecy "nojo ne kazda maminka muze kojit..." apod....no a kojim ted jeho i mladsi segru, bez klobouku a byly doby, kdy jsem mlika mela nadbytek i tak... Drzim palce! Jo a slaby mliko je dle vedy uplny nesmysl, takze toho doktora bych bud hodne rychle vymenila nebo zacala ignorovat...

alterego
19. črc 2019

Buď se to zastaví úplně pomalu přirozeně, když nebudeš odstříkávat... Nebo ti gynekolog (případně v porodnici) může předepsat Dostinex.

hanulkaha
19. črc 2019

Chapu tvoji situaci... Urcite tu budes mit spoooustu komentaru typu Pozvi si laktacni... Zahod UM a jen koj, rozjede se to... Pokud na to mas chut, cas a pevne nervy, proc ne, ale spokojena maminka-spokojene miminko! S prvnim synem jsem se mi mleko zacalo vic tvorit az kolem 2.tydne, ALE on nebyl schopny to mlicko ze me vytahnout (nam prsa E a takove ty "plandaky") a ve snaze dat diteti to nejlepší jsem podlehla tlaku okoli a ocitla se v kolotoci vazeni- hodinove kojeni- vazeni-dokrm-odsavani... Syn neprospival a ze me se pomalu stavala vynervovana unavena troska, kterou tlacilo svedomi ze je neschopna matka krera nemuze ani vlastni dite nakrmit! To trvalo 4 mesice a utnul to az doktor, ktery mi rekl at se proste vy💩 na kojeni a prejdem plne na UM (syn mel ve 4 mesicich neco k 5kilum!) Tak jsem najela na umele mlíčko a najednou ja spokojena, maly spokojený, zacal krasne nabirat...ale natkak z okoli nepřestával...proc uz nekojis? Mela jsi to zkusit! Je blbost aby z tebe to mliko nevytahl!... O dva roky pozdeji druhy syn (nyni 9tydnu) a ja se zarekla ze pokud to bude stejne, poucena z prvniho syna kaslu na kojeni a jedem na UM... maly se narodil a uz od porodnice naprosto stejny scénář! Sal, ale nic nevytahl-vazeni- vyhrožování ze nas nepusti domu protoze moc zhubnul... Pustili nas na moje nalehani domu, doma jsem dca dny zkoušela kojit a vazit (mleko jsem mela, odstrikat slo) ale maly proste nic nevytahl a kricel hlady! Tak jsem vzala flasku, syn ji dal na jeden zátah a bylo jasno 💙 a tak jak jsem rekla, tak jsem udelala a mam spokojené prospivajici miminko 😊 A ted k vaší otazce... Nechala jsem prsa, at si samy poradi. Tim ze jsem nekojila, tak mlicka nebylo tolik, takže jsem jen kazde rano a obcas pres den odsala do ulevy, rozmasirovavala zatvrdlinky a asi behem dvou tydnu se mlíčko prestalo zcela tvorit 😉

svija
19. črc 2019

Doporučuje se pít šalvějový čaj na zastavení laktace a taky na to jsou nějaká homeopatika, zkus to tu dohledat.

baris
19. črc 2019

@daggg starší dcera - nechtěla se přisát, doma jsem měla 2 laktační poradkyně. Dcera hubla, tak jsem ji po 14 dnech vrazila do pusy flašku se sunarem. Vyřeštila oči, vše vypila a chtěla další dávku 😁.

Mladší dcera jak přes kopírák, jen jsem to kojení utla dříve. S 17 měsíční starší dcerou doma jsem neměla čas se válet nahatá s novorozenou mladší dcerou v posteli, abych se rozkojila.

Co se týče prsou, samo to přešlo do 14 dnů.

Na okolí a jeho komentáře ohledně kojení 💩.

kacka214
19. črc 2019

Ještě bych neházela flintu do žita. Pozvi si LP a třeba to ještě rozkojite. Je to ale o trpělivosti.
Pokud jsi rozhodnutá přestat,tak postupně odstrikavej min a min. Z mojí zkušenosti to jde bez chemie. Prvorozená dcera mi zemřela v šesti týdnech a do týdne jsem odstrikavala třeba už jen jednou denně. Teď se synem si kojení cením moc, proto jsme snad překonali i ve 4 měsících laktační krizi,kdy opět pomohla LP.

fouskovi
19. črc 2019

Určitě sama cítíš že to prostě nejde ať děláš cokoliv jak se píše spokojené miminko spokojená maminka a co spousta děti vyrostla na UM moje děti taky se nám to kojení nezadarilo určitě pij salvejovy čaj a když budeš mít tlakv prsou malinko odstrikni do úlevy a ono se pomalu přestane dělat nebo ať ti doktorka něco napíše jestli to chceš rychleji a netrap se tím ne každá máme dar kojit,, věta že každá může,, mě v dnešní době tak strašně štve

lastovenka
19. črc 2019

@daggg Podle mě se to zastaví samo. A nebuď smutná. Hlavně že je miminko zdravé! věnuj se mu a užívej si to. Já se snažila rozkojit 2 měsíce a díky tomu jsem přišla o 2 měsíce, které jsem krásně s miminkem mohla prožít. Místo toho jsem byla v depresích a z miminka jsem neměla nic............. takže moje rada zní: hod to za hlavu a uživej si miminko!🙂

lastovenka
19. črc 2019

@baris S tím vytřeštěním očí jsi mě pobavila 🙂 Mám tu ted záchvat smíchu 🙂

20190418
19. črc 2019

8dnu je fakt málo na ukončení kojení a množství odsateho mléka vůbec nevypovídá o tom, kolik mléka máš. Ještě to nevzdavej. Co si tě pamatuji z jiných diskuzi, tak zrovna tobě se bude kojení hodit. Je to univerzální prostředek na uklidnění mimca, nic nestojí, snadné a flexibilní na použití, většina ženských kojením hubne.
Prikladej, prikladej a ono se to podda. Až miminku porostou zoubky tak kojení podekujes. Jinak, laktaci ještě nemáš ani pořádně rozbehlou, takže pokud opravdu nechceš kojit, tak ti mliko zmizí samo. Kdybys měla hodně nalita prsa, tak si rukou odstrikni do úlevy.

hanulkaha
19. črc 2019

@lastovenka taky jsem se zasmala a uplne si vzpomněla na Davídka, kdyz jsem mu poprve dala plnou flasku UM misto nejakych dokrmu... Oci jak tenisaky, v lahvicce vír a hltal jak o zivot 😁💙

zoyee
19. črc 2019

U mě to bylo podobný, vydržela jsem 3 týdny a vůbec nic, malá hladová, plakala, vztekala se, že ji nic neteče. Odsavackou jsem odsala jenom mlhu. Pak dostala flašku a až do dvou měsíců vždycky pritiskla zataty ručičky k hrudníku a na jeden zátah vypila všechno. Laktační jsem tu měla a nepomohlo to. Kdybych to tušila, vybodla bych se na to dřív. Malá brečela, já s ní. Ne každá maminka může kojit, kdyby jo, neexistovaly by v minulosti kojny.

meesha
19. črc 2019

Ahoj, pokud opravdu chces jak pises, tak tomu dej sanci. Zatim ta podpora byla mizerna a zjevne ti okoli neradilo dobre. Vse jinak padlo vyse. Laktacni poradkyni, protoze nesystematicky kloboucky, nekloboucky, odsavat, lahvickovat je na prd.
Muzu ti napsat jak bych to resila ja, nejdriv bych zapomnela na vsechno co mi kdo predtim napovidal. Zalezla do postele, do pphodlne polohy prilozila. Nemusi byt uspech hned za 5minut. Zkousela, nuchnala (hormony ti spusti mliko), dala si neco teplejsiho k posteli na piti. Pripadne prebytky odstriknout, zamrazit na jorsi casy. Pokud te nic netlaci, klidne na cely den. Proste do pohody. Ona to je v zasade v sedtinedeli tvoje jedina uloha a starost. Pokud by to bylo divoke, um mas ve skrini, nic te nemusi trapit, hlady neumre. Tohle muzes zacit delat nez ti dorazi laktacni poradkyne. (Mne teda dorazila do pul dne, byvaji rychle, flexibilni, neboj. Cenove to za ty dve krabice umeleho mlika stoji ;) pripadne ti usetri mnohem vic).

veronka_123
19. črc 2019

Ne vzdy to kojeni jde a nekdy ani snaha a LP nestaci. Ja jsem se rozkojila po porodu okamzite, kojila bez problemu prvni tyden a pul, mleka bylo hodne, pak prisel zanet delohy a zacali obrovske problemy, ktere se mi ani s LP nepodarilo prekonat, mleka ubyvalo a nakonec jsem po umorne snaze kojeni po 4mesicich ukoncila. Dnes lituji, ze to nebylo drive a vic jsem si neuzivala miminko. Mne se laktace ukoncila uplne sama, proste jsem uz jeden den syna neprilozila ani mleko neodsala a do 2 dnu bylo pryc, ale jinak na to pomahaji homeopatika a salvejovy caj. Preju at to mate rychle za sebou a netrapte se nad kecy okoli (me hodne trapili a prisla jsem si hrozna matka), asi jich prijde hodne ale dulezitejsi je ze se oba s miminkem prestanete trapit a budete si uzivat jeden druheho 🙂

ah1234
19. črc 2019

Ahoj, ja som 2 mesiace odstriekavala mlieko a potom som sa na to vyprdla (nemala som cas na nic len odsavanie, maleho potom pri kombinacii UM a MM bolelo brucho).. proste som pomaly odstriekavala menej a menej a mlieko sa prestalo tvorit. A to teda ti poviem, ze ja som bola jak dojka - nakrmila by som 4 deti, mlieko mi tieklo horom dolom..
Takze - pomaly som odsavala menej a menej az nakoniec mlieka nebolo. Netrebalo ziadne lieky ani zabaly, mal maly nesal, tak odstriekavanie menej mlieka bolo jak postupne odstavovanie. 🙂

la_amanita
19. črc 2019

Malý se dostal na potřebnou dávku asi až osmý nebo devátý den. Já fakt nechtěla krmit umělým, tak jsem si zavolala laktační a do tří dnů malý pil ukázkově. Teď je to velké tlusté spokojené mimino. Kromě jasných benefitů pro dítě má kojení něco i pro matky, pokud jsi líná a ráda spíš, jako já, noční krmení zvládneš v polospanku raz dva. A pokud ráda chodíš ven, na akce a výlety, nemusíš malému balit svačiny a můžeš courat, jak budeš chtít. Osm dnů je imho fakt strašně brzo kojení odpiskat.

ah1234
19. črc 2019

@veronka_123 tak na konikovi sa ani neda citit "dobre", ked clovek prestane kojit.. je to tu jak hon na carodejnice 😂

baris
19. črc 2019

@hanulkaha
@lastovenka úplně ti vidím jak teď 😀, vytřeštěné oči a hladové sání a pak blaženost na obou dvou stranách. Já byla konečně v klidu, dcera konečně najezená.

A růst zubů, nemoci ... Vše jsme zvládli i bez přikládání k psru. Mazlit se s dítětem mohu i bez toho, aby mělo prso v puse.

Zkusit kojení určitě ano, ale pokud to nejde, tak to nehnát do extrému. Na um se neumírá.

ah1234
19. črc 2019

@hanulkaha ja som si v nemocnici tvrdo vydupala po 3 dnoch dokrm UM.. tiez nas nechceli pustit, lebo vsetci tvrdili ze nie je dovod k nekojeniu, ked mlieko mam a ide len o to ze sa maly neprisaje.. ako narodil sa s 2.6kg a po 3 dnoch mala 2250 gramov, vydupala som si UM (3 dni nic nejedol!) a na deuhy den na nas az primar prisiel mrknut a vyhlasil, ze hold UM malemu prospieva a odchadzali sme s 2300g domov..
Doma sa kolotoc opakoval, pediatra nevidela problem v kojeni.. ani LP nevidela problem, aj ked ma len vystresovala a maly sa aj tak neprisal.. nikto nevidel problem v tom, ze maly sa neprisava na moje obrie kozy a nijake bradavky 😂🤦🏻‍♀️ Ja som potom ostriekavala lebo mlieka som mala dost a bolo mi luto aby bol na UM, ale vydrzala som to len dva mesiace.. nerobila som nic ine len odstriekavala mlieko.. nasadili sme UM a dieta konecne prestalo hulakal od rana do vecera a zacalo dokonca spavat!
Ja by som samozrejme kojila keby sa nejako rozumne dalo, ale hnat to cez mrtvoly je nezmysel

hanulkaha
19. črc 2019

@ah1234 ja to v porodnici take rikala, at mu daji dokrm a pusti nas domu, ze mam po prvnim klukovi koj.vahu a muzu si pribytek kontrolovat sama doma a v klidu a kdyz nic nenakojim, tak mu po predeslych zkusenostech stejne dam flasku a nenecham ho vriskat hlady, tak o co jde... Divali se na me jako na krkavci matku a pozde odpoledne nas tedy milostive propustili! 😡
Kdyz jsem porodila prvniho, pri kontrole mimca lekarka kontrolovala i mamkam prsa a rekla mi, ze ma dlouholete zkusenosti, ze s mym tvarem poprsi budu mit velky problem kojit (jsou to proste takovy ty visici plandaci knedle s bradavkama nekde dole, zadne pevne kozy)... A problem jsem mela, syn to proste ze me nevytahl... Kazdy mi rikal ze je to kravina, ze neexistuji prsa, ze kterych by se nedalo kojit... Druhy syn, naprosto stejny scenar...opravdu to neni mozne?! 🤔 A porodni vahu meli kluci 3700 a 3800 g takze zadni drobecci! Pri propusteni 3450 a 3470... Nelituju toho, ze jsou kluci na UM, jedine ceho lutuji je to, ze jsem to u prvniho nechala zajit tak daleko 😢

klea81
19. črc 2019

Já se plně rozkojila po každém porodu až po 1 měsíci a pak jsem kojila do 15. měsíce. Ze zecatku jsem odstrikala pár kapek! Máta, šalvěj nebo recept na Dostinex. Prsa chladit a odstrikavat jen při velkém tlaku a minimálně.

meesha
19. črc 2019

@ah1234 jakepak carodejnice. Sama psala, ze kojit chce. Za druhe: pokud vse doted “delala blbe”, tak stoji za to, to aspon jednou zkusit odznova. Laktacni pomuze odstranit chyby. Kdyz to nepujde, tak nic, um muze dat vzdycky. Ale prijde mi skoda toodpiskat takhle brzo jen proto, ze ji nikdo nepodporil. A kojeni neni nemoc nebo moda. Je to normalni vec. Akorat - jako se vsim v zivote- to holt nekdy nejde samo od sebe a je potreba aby nekdo poradil.

(Na druhou stranu, mne asi nejvic pomohlo, ze jsem to nezkoumala na internetu, proste jsem mela dite, mliko, jednou doma laktacni a “proste jsem jo nakrmila jak chtel”, bez zkoumani, vazeni, atd...)

drakenn
19. črc 2019

No za mě, pokud kojit nechceš, nutis se do toho a jsi z toho akorát na nervy, tak dej UM a hlavně se nikde neobhajuj a sobě nic nevycitej. Ty jsi máma, ty rozhoduješ jak co bude..

lastovenka
19. črc 2019

@la_amanita Já taky nechtěla krmit UM a pozvala si laktační a účinek to nemělo žádný. LP mi byla k ničemu..... Takže LP nejsou vždy spásou....

fazolkave
19. črc 2019

Pokud bys opravdu rada kojila a mas na to jeste dost psychické a fyzicke energie, zkus to. Pokud to nedavas (ano kojeni neni sranda, ze zacatku je to fakt dřina, i ja si rikala, ze se na to vyprdnu a dam UM), jen pokracuj s UM a odstrikavej rucne do ulevy.
Z porodnice jsem odchazela s dostatkem MM, pak ale prisly rady okoli, ze mam slabé mleko, ze nemam kojit driv, nez po 3h, ze mam davat cajik a slo to do kelu. Pak me neco osvitilo a ja tadyty rádoby radilky povyhazovala, zalezla s malym do postele, hodne pila, kojila na pozadani a zase se to ustalilo. Musim rict, ze ale nejblizsi okoli mi v tu dobu v podstate skazilo velice dobre rozjedou laktaci. O bolesti pro kojeni ani nemluvim. Kojeni jw dřina, zpočátku, ale jak ja za to byla vdecna, kdyz maly byl nemocny, rostly zoubky, nocni kojeni - nemusela jsem nic připravovat, proste se obsloužil sam (spal s nami) a vsichni jsme se vyspali. Dokazi pochopit, ze to maminky maji jinak a přikloni se k UM, je to ve vysledku kazdeho vec, jak se rozhodne. U tebe mam dojem, ze jsi na tom podobne jako ja tehdy. Pokud by sis chtela treba vic popovídat, poradit, dej vedet.
At uz se rozhodnes jakkoliv, drzim palce, aby jste ty i prcek byli spokojeni a zdravi 🤗🌷

michaeladur
19. črc 2019

@hanulkaha já to měla úplně stejně takže plně chápu 😉 vydržela jsem kolotoc hodinove kojeni (s klobouckem)-povzbuzovani aby sal-rev-dokrmeni asi 2,5 mesice a sama doktorka mi rekla, at se netrapim kdyz jsem z toho byla zoufala. Navic od te doby co je plne na UM mam doma zlate miminko, prospi celou noc a skoro nekrici - za me UM nejlepsi vynalez vsech dob 👍
Jinak ohledne odstaveni, cca 1-2dny jsem kojila jen rano a vecer, pak uz jen rano a za cca 4dny uz me prsa nebolela vubec a mleko pryc, takze doporucuju postupne omezit a ono se prestane tvorit samo 😉 odstrikavala jsem snad jen jednou a trochu. Jeste jak pises ze za den odstrikas max.80ml, tak ja ani to 🤣 vzdycky tak 10ml 🤣

veronka_123
19. črc 2019

@ah1234 lenze to bohuzial neni len o konikovi 😀 Ja som sa prve mesiace bala vobec priznat, ze musim dokrmovat s UM, a co bolo ked som kojit prestala ani nevravim. Obzvlast reci typu, ze som sa malo snazila ma privadzali do sialenstva - len moj muz vie co tu so mnou chudak zazival :D Pokus o kojenie-syn place-ja placem-cievka-odsavat-rychlo este dokrmit UM :D a aby toho nebolo malo tak budiky na nocne odsavanie, syn sa totiz medzi pol nocou a 5 rano nikdy nebudil a tak aby som mala aspon jedno to nocne "kojenie" 😂 A vazne ani laktacna poradkyna neni zazracna zena ktora vsetko zachrani, ja som mala skvelu LP ale sama povedala, ze niekedy si telo zvoli inu cestu ako by sme si priali...

veronka_123
19. črc 2019

@hanulkaha mela jsem uplne stejny problem s tvarem prsou, i LP mi sama rikala ze by mi to nikdy rict podle jejich "pravidel" nemela, ale s myma prsama je to kojeni tezsi a bude to vyzadovat hodne snahy. Sice jsem po 6 tydnech uz nasla polohu a trik jak syna prilozit aby to slo, ale moje laktace byla silena, tyden jsem kojila plne pak ze dne na den mleko zmizelo a to na stridacku az se zacalo ztracet po 4 mesicich uplne...

merope
19. črc 2019

Asi jsem jiný případ - rodila jsem ve 33tt a ještě císařem, ale teď se dívám i do svých poznámek z porodnice a tam mám, že týden po porodu jsem poprvé odsála malou skleničku. Ta měla tuším 50ml. Na odsávačku jsem chodila tuším 3x denně. Takže ano, týden po porodu jsem odsála tak těch 50ml. Pak mi chtěli zastavovat laktaci kvůli tlaku a lékům, já se nedala, ale nechtěla jsem dělat nějaký rozruch, tak jse na odsávačku ani nechodila a odsávala trošku ve sprše. Po pár dnech se tlak srovnal, já si půjčila domů dvoufázovou medelu a s ní jsem se "rozkojila" že jsem odsála denně tipuji kolem 200ml. V cca 4 měsících malého jsem denně odsála i nakojila odhadem maximálně 500ml. Pak jsem na odsávání začala úplně kašlat a nechávám malého, co si odsaje sám - výhodou je, že v noci mu to stačí, přes den prostě dokrmuji, občas odhadem. Nevím, kolik odsaje, ale tipuji, že přes 500ml za den to nebude. Ale je to fajn rituál s drobkem a ta možnost v noci není k zahození.

Takže - pokud kojit chceš a nestresuje tě to, tak prostě odsávej a dávej jí to + dokrmuj UM, aby přibývala a neměla hlad. Co znamená "slabé mléko", to jsem stále nepochopila - zvláště nerozumím, jak to pozná, když skoro nic neodsaješ. To jsi jí ho ukazovala a ona dělala nějaký rozbor? Nebo "slabé" = "je ho málo"? Takže kašli na doktory, kašli na rady z okolí - pokud ti kojení přijde jako fajn rituál s dítětem a těší tě dávat jí "svoje" mlíčko, odsávej a uvidíš. Pokud tě to otravuje, tak se na to vykašli. A pokud máš velké bradavky, tak doporučuji tak za měsíc sehnat nějakou laktační poradkyni či dulu, která ti ukáže, jak kojit, aby to aspoň trošku šlo. Dokud je malá do pusinky nedá, tak to ani nemá cenu. Já tedy kojila s kloboučkem (S-ko) a přisával se dobře jenom na jedno prso s menší bradavkou.

Prostě - dělej, jak to cítíš a pokud to nevidíš jako ztrátu času, tak to zkoušej, pokud by tě to mělo stresovat, tak je lepší být v klidu.