"Unavené" bradavky nebo syndrom bílé bradavky?

klarina_f
31. bře 2013

Kojím 9 měsíců. Ze začátku jsem měla problémy asi jako každá nová maminka. Potom jsem se pořádně rozkojila a po devíti měsících můžu pořád kojit další dvě děti.
Před asi dvěma měsíci jsem synovi objevila moučnivku v pusince. Dr. jsem na to upozornila, dala mi nějakou bílou vodičku, kterou jsem měla pusu vytírat + sobě natírat bradavky. Podotýkám, že syna sání nebolelo a mě taky ne. Ve vytírání pusy a potírání bradavek jsem byla krapet nespolehlivá, ale po asi 14 dnech se synovi moučnivka ztratila, ovšem moje bradavky se začaly zhoršovat. Na dvorcích jsem měla červené skvrny, které byli hodně suché. Potírala jsem bepanthenem, mlíčkem, potom ještě něčím... větrala jsem... . Přišlo období, kdy se to lehce zlepšilo, potom zhoršilo, potom to jakoby vymizelo.
Teď jsem ve fázi, kdy mě levá bradavka vůbec nebolí, pravá jako čert. Červené skvrny mám pořád, suché to je taky... v pravé bradavce mám jakoby bílý flíček, který z ničeho nic zrudne. Je hodně háklivá na oblečení, když se syn přisaje, je to utrpení, potom se jakoby znecitlivý a pak začne bolet zase až na konci kojení. Potom je chvíli zase ok a tak 10 minut po kojení přijde zase bolest. Štípe to, bolest je jakoby pulzující.

Kloboučky jsem zkoušela, ale syn je odmítá. Bolest to je velká, ale kojit chci i přes to dál.

Myslíte, že to jsou "unavené" bradavky, nebo nějaký ten syndrom bílé bradavky, pořád moučnivka??? :/
Ve vytírání jsem nespolehlivá, ale táhne se to už tak dlouho, že i přes každovečerní větrání a potírání mlíčkem myslím, že by se to mělo už ztratit.

Moc dík, kdo poradí. ;)

betysek
31. bře 2013

Mám stejně starou holčičku.Měla jsem podobný problém asi před 3 měsíci. S tím rozdílem, že jsme tedy neměly moučnivku. Jak popisuješ - bílý flíček a šílená bolest na začátku kojení,pak v pohodě a po kojení zase utrpení, někdy i půl hodiny šílená bolest. Jen jsem tedy měla bradavku ještě takovou jakoby průsvitnou...Ta bílá tečka je asi galaktokéla - ucpaný mléčný vývod. Já jsem před tím měla popraskané bradavky, tak že Julča při ublinkávání ublinkávala i krev, tak že jsem to dávala do souvislosti s tím, ale nevím, jestli to souviselo (j¨Julča se totiž během kojení několikrát pouštěla a zase chytala dělala u kojení vylomeniny). Už jsem si říkala, že jsem zvědavá, jak tohle můžu dlouho vydržet. Ale volala jsem si do porodnice na Horkou linku kojení a sestřička mi řekla, že ta jakoby světlá bradavka a šílená bolest na začátku kojení a po kojení, je pravděpobodně nějaký problém v inervaci, že to chce teplo a teplou sprchu na prsa...Tak že jsem si dávala pozor na prochadnutí a kažkdý večer teplou sprchu na prsa a pořádně promasírovat a za pár dní to bylo v pohodě....Snad Ti to taky pomůže. Moc držím pěsti, ať kojíš dál...

ezenduska
31. bře 2013

Ta bílá tečka bude ucpaný mlékovod, zkus nahřát následně rozmasírovat a ručně šetrně odstříkat. může to být i začínající zánět v celém prsu, zkus třeba tvaroh dát na prsa, on tu horkost vytáhne.

marecek4
31. bře 2013

nevím jak flíčky,ale bolesti jsem měla taky a rada od laktační poradkyně-jako na hromadu jiných neduhů-pře kojením odstříknout trošku mlíčka,případně ještě nahřát aby se mimi mohlo líp přisát,po kojení odtříknout do úlevy a tady je u tebe zádrhel-fakt po každém alespoň denním kojení omýt namazat ošetřit-já měla do týdne pokoj,a absolutně v tomto počasí jsem nelezla ven bez plíny v podprsence,aby byly prsa pěkně v teple

bbn
31. bře 2013

Jak píšou výše, ta bílá tečka bude nejspíše ucpaný mlékovod, já to měla taky, 2x, a pomohlo mi jen to, že jsem to propíchla vyvařenou jehlou. Možná se to nemá, ale já byla už zoufalá, vyzkoušela jsem kde co a stále to nepomáhalo, stejné stavy, jak popisuješ. Tak jsem se prostě odhodlala, jehlu důkladně vyvařila a tu bílou tečku propíchla. Z tečky začalo okamžitě vytékat, spíše tedy stříkat, mléko a nastala obrovská úleva, mléko teklo asi 3 min, prso splasklo a byl klid. Prso jsem pak pravidelně kontrolovala a vždy, když se objevila bílá tečka, provedla jsem to znovu.

hamma
31. bře 2013

To vypadá na kandidózu, měla by ses léčit, aby tě kojení nebolelo. Tady je návod: http://www.mamila.sk/domain/flox/files/pre-pora...
Nic jako "unavené" bradavky neexistuje.

llluckaaa
31. bře 2013

Já bílou tečku řešila podobně jako @bbn. Jehlu jsem vymáchala v lihu, tečku propíchla a pak mléko vymačkala. Před tím to byla pekelná bolest, kdy mě bolel jakýkoliv dotek, poté ohromná úleva. Zkus si projít toto http://www.kojeni.net/databaze.php, třeba tam najdeš radu na tvé problémy 😉

sarka.c
31. bře 2013

Tak já jsem měla něco podobného, když bylo malýmu cca 8 měsíců, tak mě asi půl hodiny po kojení začala jedna bradavka pálit, štípat.... No prostě něco nepopsatelného. Bylo to pulzující, úplně mě to přivádělo k šílenství. Nejprve jsem byla na kožnim a tam mi řekla doktorka, že je to ekzem a napsala mi na to mastičku. Nepomohlo. Pak jsem volala na gyndu a tam mi doktor po telefonu určil diagnózu, že je to zúžený mlékovod a že se s tim nedá nic dělat! Přišlo mi divný že by se to projevilo až po 8 měsícich a tak jsem to ukázala dětský doktorce a ta jako jediná se na to prso podívala pořádně a řekla, že to prso mám asi lehce prasklý a mám tam infekci. Takže kloboučky a mazala jsem Canestenem. A po týdnu bylo po problému. Ještě dřive jsem zkoušela Fungicidin ale ten mi nepomohl, až Canesten. A jestli máš vážně kvasinky tak tim mlíčkem je naopak podporuješ.

veruska007
1. dub 2013

Já měla syndrom bělavé bradavky od prvního těhotenství, zůstalo mi to v menší míře doposud. Projevuje se to z ničeho nic silnou, fakt příšernou bolestí, trvalo to vždycky cca půl hodiny než to přešlo, bolestí jsem brečela, kroutila se... když se mi to stalo venku, tak to bylo fakt hrozný. Pomáhá na to teplo. Bradavka prostě téměř celá zbělala, jen kraj byl fialový.