V 8 měsících neleze po kolenou a nesedne si sama. Mám se bát?

jitulinecek29
9. zář 2019

Ahoj maminky mám 8 měsíční berusku, která ještě neleze po 4 a nesedne si sama. Je pravda že leze jako had dostane se tam kam potřebuje, a hračky si taky podá. Je to špatně že si ještě nesedne a že neleze po 4?dekuji za rady

jipe
9. zář 2019

@jitulinecek29 má ještě čas, zejména na sed, ten je vyvrcholením vývoje. Moje obě děti se plazily, v 10m si stouply a až pak lezení a sed, na kolínkách teda pérovaly, ale kupředu jsem syna vpodstatě nepřesvědčila, kolem dcery jsem lezla a když se někam plazila, tak jsem ji přizvedávala na 4, aby dřív nechodila, než poleze

sobist
9. zář 2019

Nehrotit, každé dítě to má jinak.
Pokud to hrotit chceš, neptej se tady ale vyžádej si doporočuní od dětské na fyzioterapii. 🙂 Taky jsme se synem chodili, cvičili (ne úplně příkladně teda), ale hlavně mě to uklidnilo v tom, že fyzioterapeutka byla o dost sdílnější a chápavější a tak.. a plno věcí mi vysvětlila navíc a naučila jak syna zvedat, abych mu pomohla atp. Takže žádné týrání za řevu, ale trochu nepříjemného cvičení a spousta super rad do života.
A nespoléhej na to, co ti dětská řekne. Mě jeden měsíc řekla, že je to v pohodě a má ještě čas, protože byl veliký, a na další kontrole mi sdělila, že je dobře, že jsem si o žádanku řekla, že by mě tam stejně poslala - nějakou dobu trvalo, než na nás došla řada na odborné vyšetření a první cvičení, nebylo to hned. 🙂

simanov
9. zář 2019

Kazde dite je jine...Nam se mala plazila do 11mesicu...Znama mela stejne starou holcicku,ta uz si stoupala,lezla po 4...A nakonec...zacaly uplne stejne chodit 😊 v klidu....

ladyhacek
9. zář 2019

Syn si sednul v 10m a tak nějak začal i lézt a zároveň i stoupat - vše cca během 14 dnů

linee
9. zář 2019

Zkus pouzit lupu, toto tema je tu casto https://www.modrykonik.cz/forum/staram-se-o-detatko/nelezeme-neplazime-se-v-osmem-mesici/
Kdyz pouzijes lupu, tak stejna diskuze se tu opakuje i pro deti v 9. i v 10. mesici....

jitulinecek29
autor
9. zář 2019

@sobist právě že řeči lékařů dokáži opravdu potěšit i vyděsit..... Tak proto se ptám na rady Vas maminek😉

janablizka
9. zář 2019

Bud v klidu u každého dítěte je to jinak.Jeden syn mě začal chodit v 10 měsících a druhý v tomto věku teprve sedal.

jitulinecek29
autor
9. zář 2019

@linee děkuji za radu😉

uzivatelkapetra
9. zář 2019

Mám za tři dny rok starého prcka a začal se před cca dvěma týdny plazit, na kolínkách ani nepéruje. Chodíme k fyzio, ale ta nás uklidnila, že je malý celkem flegmoš a prostě se mu nechce vystoupit z komfortní zóny a zkoušet něco nového. Očekává, že to přijde bleskem všechno najednou

sobist
9. zář 2019

@jitulinecek29 Jenže každá maminka má úplně jiné zkušenosti, které s tvým dítětem nemají nic moc společného. Nakonec i po odborném vyšetření je to stále na tobě, jak se k případnému cvičení postavíš. Přijde mi lepší vycházet z něčeho, než ničeho, kdy jen porovnáváš věk dítěte, který většinou nic moc neznamená. Zatímco švagrové syn už třeba dávno mluví a to fakt hodně a srozumitelně, můj prakticky vůbec.. její je i pohybově nadaný, můj spíš bambula, co pořád padá a potřebuje podporu. Kdybych o jeho vývoji měla pochybnosti, opět ho nechám raději vyšetřit.
Na uklidnění a zamyšlení jsou tyhle diskuse dobré, ale stav v jakém se tvoje dítě nachází tady nikdo neposoudíme, tak abys později nelitovala (a z příspěvku mi přišlo, že váháš a nevíš). To je celé, nemyslela jsem to zle. 🙂

urtica
9. zář 2019

Tak náš má sedm měsíců a zatím se ani nepřetočí, neumí druhé vzpřímení...byla bych v klidu...

martiniquest
9. zář 2019

@jitulinecek29 Kamaradcin syn ma 10 mesicu a pretoci se jen na bricho. Podle fyzioterapeutky je zcela v poradku, jen je motoricky pomalejsi. Takovych deti je...zpravidla pak zacnou delat vsechno naraz. A ohledne sedu - nevim, kde vznikla fama, ze dite sedi driv nez chodi. Naopak, sed je v motorickem vyvoji az jako posledni faze. Nas syn sedel sam v roce, chodil kolem nabytku od 9m

nazka
9. zář 2019

@jitulinecek29 naše si taky začala sedat v 8,9 měsících.. Už mi kámoška říkala, že by byla znepokojena,coz bylo moc milý. . Já ji dala čas a úplně v pohodě.

cilkat
10. zář 2019

Syn začal lést po kolenou až v deseti měsících, sedět až kolem dvou let (až po tom, co dávno chodil, přesný měsíc neznám - do tý doby klečel). Hlídala nás fyzioterapeutka protože se narodil s vtočeným chodidlem a prý byl pohybový vývoj i rychlostně v normě. Takže pokud se plazí "jako ještěrky", tj střídavým zapojením všech končetin, byla bych v klidu.

kittyy17
10. zář 2019

@jitulinecek29 mladší syn byl velmi líný, v osmi měsících ležel na břiše a občas se milostivě posunul dokolečka. V deseti měsících se začal plazit. Teď v necelých třech letech je to čert...

ahyt
10. zář 2019

@martiniquest ono taky záleží na fyzioterapeutce.Vnučka byla u jedné,ta prohlásila,že je vše v pořádku.Dceři i nám to nedalo a šla k jiné.A ejhle:Těžký hypotonický syndrom a centrální koordinační porucha.Ihned začala cvičit Vojtovku,hipoterpaie,lázně atd atd,nebudu vypisovat,co vše podnikli a podnikají.A vnučka začala v 18 měs. chodit.Teď jí budou 3 roky,dohnala vrstevníky,ale stále cvičej denodenně,hipoterapie, lázně atd vše dále.Kdyby jsme se spolehli na tu první fyzio,tak by byla na inval. vozíku.Taková prognosa od té druhé fyzio byla,pokud nebude řádně cvičit.Tak není vše černobílé,jen píši naši zkušenost.Ta fyzio zachránila vnučce normální život.A nerozchodila by se v žádném případě sama.Bylo nutno neustále posilovat mozková centra,která by zanikla nenávratně,pokud by necvičila.

martiniquest
10. zář 2019

@ahyt Tak tento chlapecek je zcela v poradku. Byl opakovane i na neurologii. Verim, ze matka diky svemj instinktu sama dobre pozna, ze neco neni ok

martinkkaa86
10. zář 2019

Druhý syn se do roku jen plazil, pak ze dne na den začal lézt, sedět a stavět se. Ve 13.měsícich začal obcházet nábytek a od 17.měsíců chodí. Ale on je teda hrozný pohodář, takže jakýkoliv pohyb na víc ho nechává v klidu.

jitulinecek29
autor
10. zář 2019

Děkuji moc za odpovědi a rady..... JÁ se jen lekla, protože člověk pořád poslouchá,, už by si měla sednout, a jak to že nelze už má nejvyšší čas....proto jsem se lekla.... Já vím že každé dítě je jiné.... Je to 11let co byl syn malý, ale byl jiny než je Vikinka... Prostě počkám, plazi se jak ještěrka takže to nebudu zatím řešit.....😉😉😉

zuzik24
10. zář 2019

Já tě taky uklidním, mám tři děti a první dvě seděly už v půl roce, po kolenou lezly v sedmi. Chodit začaly v jedenácti. Teď mám roční cácorku, která se ještě v jedenácti měsících jen plazila jak Meresjev 😀 A pak během 14 dnů si začala stoupat s oporou, jakmile si stoupla, začala i lézt po kolenou, do té doby ani ťuk. Každé děťátko to má jinak a chápu, že tě nebaví poslouchat, co by mělo. 🙂 To pouštěj z hlavy, já teď aktuálně poslouchám, že už by měla dávno chodit na nočník, no a nechodí 😀

iulia
10. zář 2019

Už to tady zaznělo, každé dítě je jiné - někdo je tabulkový a jiný zase ne. Já jsem to se synem řešila - nakonec jsme byli i na konzultaci na rehabilitačním a v pořádku, vše dohnal. Navíc pediatr byl si všiml, že něco není v pořádku a dal ti podnět k dalšímu šetření.