Výhradní kojení do 4. nebo 6. měsíce a alergie

qitecek
6. pro 2011

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje prvních 6 měsíců dítě pouze kojit, následně zavádět příkrmy. V UK vznikla nová studie od Mary Fewtrell, která tvrdí, že zavádění příkrmů od 4. měsíce snižuje pozdější výskyt alergií (celiakie, apod.). Laktační liga je s touto informací seznámena a nadále se přiklání k zavádění prvních příkrmů až po 6. měsíci.

Protože je to dnes jedna exkluzivní studie za druhou, které hlásají vždy zaručenou pravdu, ráda bych zjistila, jak je to v praxi, a proto jsem vytvořila malou anketku 🙂

1. Kojíte či podáváte umělou stravu?
2. Do kdy jste výhradně kojily/podávaly UM?
3. Kdy jste s kojením (UM) skončily celkově? (Či stále kojíte.)
4. Kdy jste začínaly s potravinami obsahujícími lepek?
5. Trpí Vaše dítě alergiemi? (Kterými?)
6. Trpíte vy či někdo z blízké rodiny celiakií či jinou potravinovou alergií? (Které alergie? Shodují se s dítětem?)
7. Jaký je Váš názor, kdy je "ideální" zavádět první příkrmy?

Zdroje:
http://www.euro.who.int/en/what-we-do/health-to...
http://www.mamila.sk/post/tak-kedy-babaetkam-za...
http://kojeni.cz/dulezite.php
http://cs.wikipedia.org/wiki/Celiakie - "Příliš časné přikrmování dětí nejspíš zvyšuje riziko onemocnění."

zlatouch
6. pro 2011

1. kojim a prikrmuji
2. do 6m
3. stale kojim, planuju prestat jako u starsi dcery po roce
4. v 6m - dle soucasnych doporuceni, drive nez u starsi dcery
5. nevime o zadne ani u jednoho ditete
6. ne
7. zatim bych se drzela osvedcených doporuceni, tudíz od 6m. Je otazka, jak se vysledky z nove studie osvedci, ale nehodlam to zkouset na svych detech. Ovsem kdybych mela rizikove deti (tj.alergie v rodine), studovala bych si pecliveji vsechny nove poznatky a mozna zmenila nazor.

jasekd
6. pro 2011

1.dite (narozen brezen 2010)
1. plne kojen 5 tydnu, pak castecne s UM do konce 4.mesice, pak uz jen UM.
2. do 4,5 mesicu.
3. stale ma 2x denne UM (je mu 20 mesicu)
4. cca po ukoncenem 7. mesici
5. zatim o zadne nevime
6. moje sestra (potr. alergie)
7. mezi ukoncenym 5. a 6. mesicem

2.dite (narozena duben 2011)
1. plne kojena
2. do 5 mesicu a 3 tydnu
3. stale kojim (plan zatim do roka, pak pomalu odstavovat)
4. v 7. mesici
5. nevime o zadne
6. a 7. viz vyse

weri1
6. pro 2011

kojim a prikrmuji
plne do 6. mesice
stale kojim
cca ukončeny 7.mesic
ne
ne
od ukonceneho 6.mesice,

majatob
6. pro 2011

1. dite
1.plne kojen
2.do 6 mesicu
3.15 mesicu
4. v 7 mesicich
5. ne

2.dite
1. castecne kojena 2 mesice + dokrm UM
2. 5 mesicu
3. 13 mesicu
4. v 5 mesicich
5. ne

3. dite
2. castecne kojen 2 tydny, potom UM
2. 5 mesicu
3. planuju podavat UM do roka, roku a pul a potom postupne prechazet na plnotucne kravske
4. v 5 mesicich
5. ne
6. ne
7. v 5 mesicich

weri1
6. pro 2011

blbě jsem pochopila první otázku....jen kojím bez UM

dana3262
6. pro 2011

1.kojim
2.do 9.mes
3.ve 14.mes, ale musela jsem kvuli tehot. Necelych 5mes mel UM a ted ma zas MM s druhym ditetem.
4.v roce
5.ne
6.ne
7.kdyz dite zacne projevovat o jidlo zajem a narostou mu zuby

qitecek
autor
6. pro 2011

@weri1 to je dobrý, já to pochopila 🙂
@dana3262 Opravdu jsi jen kojila až do 9.měsíců? 🙂 To je hezké, že malému nic nescházelo 🙂

ja.na81
6. pro 2011

1) kojila jsem 2) vyhradne do ukonceneho 6. mesice
3) kojeni jsme ukoncili, kdyz bylo synovi 14 mesicu
4) v prubehu osmeho mesice
5) ne 6) ne
7) vzhledem k tomu, ze u nas super vsechno klaplo se zavadenim prikrmu v ukoncenem 6. mesici, tak se mi to zda optimalni a u druheho prcka bych to take tak rada dodrzela, ja jsem kojila moc rada 🙂

dana3262
7. pro 2011

@qitecek ano, ale mela jsem docela malo mlika, coz jsem poznala az zpetne ted s druhym synem, kdy mam mlika, ze staci pro oba 🙂 Chtela jsem vydrzet do roka, ale mela jsem ho uz porad na prsu, i v noci nonstop, tak uz to moc neslo. Jeste v roce jsem kojila vic nez 10x/24h. Mozna ted se mi to podari, ale kdyz se malej zacne sapat na jidlo, tak to nebudu hrotit. Jinak mu nic nechybelo. V tom mliku je vsechno a ja se stravuju dobre, kvalitne.

apollo11
7. pro 2011

1-2. Kojila jsem plne do 6m
3. do 12m (samostatne odstaveni), nyni UM (jak dlouho bude chtit, KM zatim nezarazuji)
4. od zacatku 8m
5-6. ne
7. tezko rict, kdyz se doporuceni stale meni.. male do tech 6m vubec nic nechybelo 😉 u dalsiho se budu rozhodovat podle toho, co mi napovi jeho potreby - ale asi bych nezavedla prikrmy drive nez od 5m

sabatko
7. pro 2011

1) plně kojen 6 týdnů, pak s dokrmem do konce 4. měsíce, pak na UM
2) do ukončeného 5 měsíce
3) stále 2x denně UM (je mu 22 měsíců)
4) někdy po 7. měsíci
5 a 6) ne
7) řídila bych se podle toho, jaké jsou požadavky dítěte, když se o jídlo zajímá, otvírá pusu pokaždé, když vidí lžičku a sápe se po jídle, tak si myslím, že ochutnat něco jiného nemůže uškodit.

weri1
7. pro 2011

@qitecek já sice přikrmovala od půl roku, ale jelikož Beník nějak s jídlem kamarád nebyl, tak převážně byl kojen až do roka,s jídlem to byl fakt boj

vakiss
29. pro 2011

u 1 dítka :
1) plně kojena
2) do 7M
3) do 16M (odstavila se sama s první MS)
4)po 8M
5)NE
6)NE
7) já jsem zastánce od ukončeného 6M dávat příkrmy pokud dítě v pořádku prospívá , rozhodně se budu i u druhé dcery řídít podle její potřeby.

anieanne
29. pro 2011

1. Plně kojen nebyl nikdy, částečně do čtyř týdnů, poté plně na UM.
2. Do čtyř měsíců.
3. Stále dostává UM na noc, případně když vyžaduje v noci, a hodlám to tak dělat, dokuď bude chtít.
4. Asi v šesti měsících.
5. + 6. Ne.
7. To je individuální, náš malý se dost brzy sápal po našem jídle, takže jsme začali ukončeným čtvrtým.

kfitecko23
29. pro 2011

Filipek má jeden rok a
1. Kojíte či podáváte umělou stravu? ....
-plně jsem kojila 4.měsíce, malý špatně přibýval tak dostával UM na noc.
2. Do kdy jste výhradně kojily/podávaly UM? ...
-kojila jsem do 10.měsíců (na noc stále UM)
3. Kdy jste s kojením (UM) skončily celkově? (Či stále kojíte.) ....
-nekojím, ale stále dávám na noc UM, a někdy i během dne.
4. Kdy jste začínaly s potravinami obsahujícími lepek?
-cca 6.měsíc.
5. Trpí Vaše dítě alergiemi? (Kterými?)
-Zatím nevím.
6. Trpíte vy či někdo z blízké rodiny celiakií či jinou potravinovou alergií? (Které alergie? Shodují se s dítětem?) ....
-já osobně mám alergii na některé potraviny, jsem atopik, astmatik.
7. Jaký je Váš názor, kdy je "ideální" zavádět první příkrmy? ....
-myslím, že je to individuální, matka sama musí poznat kdy to dítě potřebuje a zda mu stačí jen mléko, ale klidně od 4.měsíce.

simei
29. pro 2011

1-2. kojila jsem do 3m plně, od 3,5m částěčně na UM
3. do 7,5m
4. s lepkem asi cca od 8-9m
5. ne
6.ne
7. idelální zavádění příkrmů... to je individuální, nechala bych to na mamince, protože každé dítě je jiné... nikdo nemůže říct když je ten pravý čas... my začali ukonč. 5m a nevidím v tom problém, ani moje holčička s tím problém neměla

luciebx
29. pro 2011

ja kojila od zacatku UM jednou za den a to na noc UM prestal pit nekdy v pul roce max 8 mesicich bych rekla... .. kojila sem do 13 mesicu .. prikrmy sem zacala davat nekdy kolem 5teho mesice.. vubec nevim ktere potraviny obsahuji lepek takze nejak netusim... v uk se na toto nehraje tu se podava co deti papaj ja jela podle skenicek a kasicek s vekem na obalu... alergie zadne nemame.. jime co mu dame.. a moc mu chutna.. zdravy sme a nic nas netrapi

sidynka
29. pro 2011

1)momentálně už UM a jí vše
2) do 8 měsíců jen kojení
3 už zodpovězeno
4) lepek v 7 měsící
5) alergie zatím žádné
6) ne
7) pátý až šestý měsíc, pokud dítě jeví zájem o jídlo, jako třeba u nás to tak bylo,tak klidně začít mrkví

jana83
29. pro 2011

1. Kojíte či podáváte umělou stravu?
- kojila jsem plně do 4. měsíce
2. Do kdy jste výhradně kojily/podávaly UM?
- výhradně jsem kojila do 4. měsíce, výhradně UM do 5. měsíce
3. Kdy jste s kojením (UM) skončily celkově? (Či stále kojíte.)
- s UM jsme skončili krátce po 2. roce, pak klasické mléko
4. Kdy jste začínaly s potravinami obsahujícími lepek?
- cca v půl roce
5. Trpí Vaše dítě alergiemi? (Kterými?)
- naštěstí netrpí, ale před 1. narozeninami se mi osypal po sušence s možným obsahem oříšků ☹
6. Trpíte vy či někdo z blízké rodiny celiakií či jinou potravinovou alergií? (Které alergie? Shodují se s dítětem?)
- nikoliv
7. Jaký je Váš názor, kdy je "ideální" zavádět první příkrmy?
- my začali s příkrmy podle pokynů v 5. měsíci, podle mě by ale stačilo začít v 6. měsíci (malý byl ovšem natěšený už v tom pátém 😀), později bych ale nezačínala, dítě už určitě potřebuje i něco jiného než jen mléko!

kakie
29. pro 2011

1. Kojila jsem plně do 7.m.
2. S příkrmy jsem pomalu začala od 6.m.
3. S kojením jsem úplně skončila ve 13.měsících.
4. Kolem 9.m jsem začala dávat bezlepkové křupínky a postupně jsem přidávala piškoty, dětské sušenky atd.. cca 11.m Babu prvně ochutnala rohlík.
5. Reakce na mléko, alergii nám nepotvrdili.
6. Alergie na pyl, arašídy a mořské ryby u malé se nic takového neprojevilo.
7. Myslím, že jsem mohla ještě chvilku počkat, malá na první lžičky nereagovala moc dobře, takže jsem nakonec stejně dělala týdenní pauzy, aby zapomněla ;)

cervena_vila
29. pro 2011

1. Kojení
2. S příkrmy po šestém měsíci velmi zvolna
3. Pomalu končíme, 21 měsíců
4. Lepek ve formě rohlíku od osmého měsíce, jen v obchodech - tzn asi 2x týdně, ožužlat a zahodit
5. Žádné alergie. Po prvním ochutnání pomerančové šťávy asi v roce se celá osypala, o půl roku později jsem zkusila mandarinku a už bez reakce.
6. Otec alergie na pyl a prach, přesně nevíme, jako dítě byl astmatik. Potravinové ne.
7. Určitě nespěchat! Po šestém měsíci ať zkouší ochutnávat, ale vykašlat se na ten nepřiměřený tlak okolí a tabulek. Plné dávky, skleničkovaná zelenina, 6x týdně maso, to je hrozný, jako by na to dítě nemělo celý život... Doporučuju knihu od Fořta "Aby dětem chutnalo" - rozhodně nabízí jiný pohled na věc, než je vidět v reklamách na baculaté sunaráky.

kulishek
30. pro 2011

1.Kojím
2.Zatím neuvažuji o příkrmech (má 5 měsíců)
3. Plně kojím
4. -
5. Zatím nevím (Když plně kojím jím naprosto všechno zatím mu nic nevadilo)
6. Ne
7. Po 6 měsíci když nebude přibírat na váze myslím, že tohle každá máma pozná že dítěti mateřské mléko nestačí. Nespěchám na to a velice mi vyhovuje kojení zbožňuji ho 🙂

anysek85
31. pro 2011

1. Kojím
2. Do ukončeného 4.m.
3. Stále kojím - 4x-5x denně.
4. Mám v plánu začít cca v 7mi měsících na doporučení naší pediatričky (tlačí mě do toho už od 5.-6.m).
5. Ne, nebo zatím o ničem nevím.
6. Ne
7. Preferuji lidskost a individuální přístup. Malý je napřed, ječel, koukal jak my jíme, chtěl ochutnávat, sápal se po talířích, tak jsme mu dali olíznout sem tam něco už od 5. měsíce. Důvodem také bylo, že jsem nikdy neměla nějaké přebytky mléka a prodělala jsem hospitalizaci, tak se to vše tak nějak seběhlo, že Tomínek dostal první mrkvičku už v 5.m.

zzuzinda
10. led 2012

U prního dítka:
1. kojila jsem
2. do 7 měsíce jsem plně kojila
3. ve 13 měsících jsme skončili (tedy já, malý by klidně pokračoval, ale už docela kousal 😉 )
4. asi tak v 9 měsících dostával kůrku chleba na žužlání, rohlík tak v 10-11 měsících.
5. alergie nemá žádné
6. v rodinách máme jen alergie na pyl a peří (u našich sourozenců) a já mám nesnášenlivost laktozy.
7. je to individuální, myslím, že kolem toho 6. měsíce je to akorát, děti to i zajímá, jsou zvědavé, co to ostatní jedí, jsou schopní pochopit, že mají na lžičku otevírat pusu a proč. Ale pokud se dítko sápe po jídle už dřív a nepřibírá, tak proč ne.

U druhého dítka
1. kojím
2. malé bylo 1.1. 5 měsíců, stále kojím plně, ale už se hodně sápe po našich talířích, loví se mi v puse, když jím, tak asi v 6 měsích (přibližně) začneme s příkrmy.
3. kojit budu asi zase tak do toho roka, uvicím, jak bude prcek chtít.
ostatní body - viz první dítko, budu to asi dělat podobně, jak to bude malé i nám vyhovovat a jak to bude malá snášet, zatím se jeví jako "kyselinka", tka uvidíme, jak se bude živit dále 🙂

qitecek
autor
26. led 2012

Pokus o obnovení ankety... 🙂