Výlučné kojení i po půl roce věku miminka

baterka
3. led 2011

ahoj, hledám maminky, které se stejně jako já rozhodly nezačít s příkrmy úderem 6. měsíce věku, ale kojí plně dál. Zajímají mne Vaše zkušenosti, co na to okolí a pediatr. U nás mám plnou podporu manžela a mé rodiny, u tchýně je to (jak jinak) problém 😎 . Vadí mi ta glorifikace umělých mlík a konzerviček, když přeci můžu v klidu kojit a začít s příkrmy později. Jsem přesvědčená, že pár měsíců odkladu miminku neublíží, naopak! Je to (podle mé pediatričky homeopatky i mého laického názoru a osobní zkušenosti) skvělá a jedinná účiná prevence alergií a atopického exému.
Tato diskuse je otevřená všem, které to praktikují stejně jako já, díky 😉

dana3262
5. led 2011

Ja to naopak vnimam tak, ze @baterka problem nema, ze je rada, ze se ubranila propagaci vsemoznych detskych vyziv a hleda maminky, se kterymi by si vymenila informace a vzajemne se podporily. Sklenicky jsou kontrolovane ALE... Vyrobce casto uvadi, ze jsou vhodne od nizsiho veku, nez opravdu jsou. Napr. veprova kyta od 5.m Obsahuji ruzne mouky, ktere maji za ukol dite 'zaplacnout'. Setkala jsem se i se sklenickami, ktere obsahuji sul, dokonce pepr! Rajcata od 6.m Sklenicky vhodne pro starsi deti (od 8.m) obsahuji krome asi 2 druhu vsechny maso!! A ty 2 obsahuji lepek.. Take hodne z nich obsahuji sojovy olej, mouku a dokonce boby i kdyz je znamo, ze soja ovlivnuje hormonalni vyspelost a detem do 3 let, by se nemela podavat vubec. A co se tyce hodnoty mleka, nejsem si jista, zda pripadny takto kratkodoby nedostatek zeleza nebo casto zminovaneho vapniku necemu skodi.

Rada bych se zeptala maminek, ktere s prikrmy zacaly pozdeji, kdy zacaly davat yogurt. Nas syn dostal 3x maslo, jine mlecne vyrobky ne, tak by me zajimalo, od kdy davate yogurt nebo zakysanou smetanu?

kocicinka
5. led 2011

@dana3262 to máš pravdu s tím pepřem. Jednou jsem si četla složení skleničky Sunárek, byla to treska s rýží a ve složení byl opravdu pepř. Nemohla jsem uvěřit vlastním očím. 😕
Jinak i kdyby byla sklenička stokrát bio, tak dítě potřebuje čerstvé jídlo. Když člověk ochutná jídlo ve skleničce a to samé čerstvé, tak je to úplně něco jiného.

Já jsem začala dávat jogurt v roce. Dávala jsem jen kozí, takový v tom modrobílém proužkatém obalu. Jonáš si ho vypil z hrnečku, je řidší, což mu vyhovovalo. Pak mi je začal ze dne na den odmítat a už asi 2 měsíce jí normální kravské, nejčastěji choceňské a lipánek.
Zkusila jsem i sýr cottage, ale nechtěl...

baterka
autor
5. led 2011

@kocicinka přesně tak, taky jsem dostala už v porodnici samý reklamy a vzorečky, u doktora taky, je toho plná čekárna, člověk na to tam čučí a pak to dostrane ještě ústně.... 🙂. Já jím vitamíny pro kojící, mořské řasy mám skoro obden, takže snad je s železem vše ok, ale možná bych mohla požádat aspoň u sebe, ať mi dr mlj udělá krevní obraz, dík za tip

baterka
autor
5. led 2011

@weri1 já opravdu nemám žádný problém, je to přesně tak, jak psala @dana3262 (díky!!!), jen hledám spřízněné duše, se kterými bych si mohla psát o tom, jak kdo odolával případnému nátlaku okolí a pediatrů.
Jo, jasně že můžu pediatra vyměnit, ale my bydlíme na malé vesnici, nejbližší pediatr je ve vedlejší obci jednou týdně a protože nemáme auto, tak jsem ráda, že mi někam jezdí autobus 😅. Vím, že musím "přetrpět" těď pár měsíců, povinné očkování a prohlídky a pak tam už nemusím. Kamarádka je dětská dr. a homeopatka, takže kdyžtak mi poradí po telefonu co a jak, ale registrovaná být někde musím a tady je to kvůli očkování nejblíž.

milunka11
5. led 2011

Ahoj,jen bych se chtěla zeptat - zatím JEN kojíš?Žádné čajíky,přesnídávky apod?

kinsi
6. led 2011

@baterka Našla som zaujímavý článok, kde autorka doporučuje príkrmy až od 10-12mesiacov:
http://www.got-breastmilk.org/Whydelay.shtml

kinsi
6. led 2011

@baterka No tu je ale jeden, ktorý zasa pred tým vystríha, teda pred výlučným kojením nad 7 mesiacov, dokonca udávajú, že zdrojom informácii je kojací guru Jack Newman.
http://www.associatedcontent.com/article/155194...

No ono si človek asi musí vybrať sám, v podstate asi neexistuje nejaká objektívna štúdia, ktorá by porovnávala zavedenie príkrmov po 6 mesiaci s deťmi so zavedenými príkrmami po povedzme 9.tom mesiaci. Asi ide dosť o to, či malé prospieva.
Objektívneho výskumu sa asi ani nedočkáme,ono asi nijaký potenciálny sponzor nemá záujem zistiť, že je vhodné príkrmy odložiť o ďaľší mesiac...

kinsi
6. led 2011

@baterka Ešte ma napadlo, že keď by Ti už niekto bral krvný obraz, skús rovno poprosiť nech Ti skontrolujú aj hladiny železa - ferritin, transferin, saturáciu železom. Samotný krvný obraz, hemoglobin Ti ešte nepovie nič o železe, anémia može mať 1000 dovodov. Ja si raz za čas toto kontrolujem, spolu aj s hladinou B12, som totiž 15 rokov vegetariánka a zatiaľ vždy všetko OK, v norme.

delapa
6. led 2011

Asi bych jela nějak zlatou střední cestou - tzn. příkrmy nemusí být striktně hned v 6 měs., ale třeba v 7 pomalu něco zkoušet dát ochutnat. To každá pozná sama, kdy dítě začně mít chuť něco nového zkusit.
K té masáži u lékařů - stačí jít do čekárny 99% doktorů, samá reklama. Taky jsem vyfasovala tuny letáků a reklam. A stejně tak to bylo u očkování, promiňte za odbočku, ale souvisí to s tou masáží, kdy jsem chtěla po dr vysvětlit smysl očkování (Prevenar) a jeho dopověď byla "dělá se to všude tak to smysl má" a sestra mi jen tupě dala do ruky opět reklamní leták (který samo Prevenar vychvaluje). A pak si velká část populace myslí, jak dělá "pro své dítě jen to nejlepší", přitom netuší, že je to jenom trik a kamufláž gigantických farmaceutických firem. Ještě jsem nezažila "reklamu na očkování", takovou citovku, proč?? Už jen to je varování, dobré věci nepotřebují reklamu.
Takže i s příkrmy to vidím stejně - jsme zmasírovaní reklamou. Výrobci skleniček je fuk, že by naše mimi neměla pepř, on potřebuje prodávat. Taky jsem se musela postavit dr, když mě nutil abych 3.měs. dítě krmila UM, přitom mlíka jsem měla plno. Zdůvodňoval to tím, že UM má víc železa a naše mimi se mu zdá bledé! Samozřejmě jsem se na něj vybodla a přešla jinam.
Zavádění příkrmů má být pomalu plynulá věc, která může trvat klidně několik týdnů. A neexistuje ani žádné pravidlo, každé miminko je jiné, každá maminka je jiná.

kinsi
6. led 2011

@delapa Hovoríš mi úplne z duše.Inak ja som lekárka, čiže o tom tlaku výrobcov mi nemusíš nič vravieť. Pneumokoka očkovať nebudeme, dáme len len hexavakcínu. Vravím dáme, lebo furt očkovaný nie sme, lebo máme komplikáciu po očkovaní proti TBC (uzliny v nadklíčku, viditeľné bohužiaľ aj voľným okom). Už si fakt dobre rozmyslím, čo a kedy zaočkujem. Ale hexavakcína má význam - očkuje proti fakt celkom reálne získateľným chorobám, napr.čiernemu kašľu.
Čo sa týka príkrmov, budem to robiť ako ty- pomaly jej budem dávať ochutnávať, včera napr. žužlala varený zemiačik z mojho taniera.Prehltnuť ale nechcela nič, keď sa jej oddrobilo, vypľula to von. Žiadne komerčné kašičky neplánujem.

radka.m.
6. led 2011

Ahoj,holky,co píšete o skleničkách-ty jsou kontrolovány na obsah škodlivých látek a ne na to,co obsahují za potraviny,to si musí každá mamina ohlídat sama,od toho nejsou skleničky kontrolovány ;- v každé krajině je to jinak,takže do toho dají různé a vy si pak můžete vybrat poidle složení,co vám vyhovuje,ale určitě tam máte kontrolované množství dusičnanů,které v normální stravě prostě zkontrolovat nelze 😉 ,jinak jak píše dana třeba o lepku,tak zrovna s lepkem se to mění každou chvíli,takže nemůžete říct,že když sklenička obsahuje lepek a je to od 4.měsíce,takže je to špatně,jo a pokud si chcete nechat zkontrolovat krevní obraz kvůli železu pro mimčo,tak to vám stejně prd ukáže,aby jste si byli jisti,že při výlučném kojení po 6.měsíci mimčo nestrádá,tak by jste si museli nechat udělat rozbor mléka 😉

radka.m.
6. led 2011

Dana-bud si jistá,že i krátkodobý nedostatek železa může mít velké následky na zdraví 😒

kinsi
6. led 2011

Trošku som sa v tom ešte pohrabala - ak sa o to tiež ešte niekto zaujima, pozrite´si link na članok v pediatrickom časopise - veľmi zaujimave, poukazuje na menší výskyt nedostatku železa a anemie prave u deti dlhšie výlučne kojených (v tomto prípade 7 mesiacov), je toho viac, pozrite sa sami:
http://www.jpeds.com/article/S0022-3476(95)7007...

Ďaĺší celkom pekný článok:
http://www.kellymom.com/nutrition/solids/delay-.....

kinsi
6. led 2011

Ale pre objektivitu zasa niečo proti dlhodobemu výlučnému kojeniu:http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16911357
vysledky 20 ročneho sledovania - vylučne kojenie 9 a viac mes. štatisticky významne zvyšuje riziko atopickej dermatitídy.

cocka
6. led 2011

@baterka ahoj, přidávám svou zkušenost - syna jsem plně kojila do necelých devíti měsíců. Konzultovala jsem to i s naším pediatrem a nebyl proti, syn hezky prospíval a já měla mléka dost. Těch šest měsíců je prý doporučeno, ale neznamená to, že se nemůže plně kojit i déle. Jen mi pan doktor říkal, ať dbám na pestrou, vyváženou a zdravou stravu, ať mám dostatek vitamínů a vápníku.

delapa
6. led 2011

No jo, skleničky jsou kontrolovány, o tom žádná, ALE, ví někdo, jak je už pak obchodníci skladujou? Známá (mimochodem je dr) byla v jednom velkoskladu, tuny skleniček, na které skrz okno svítilo sluníčko. 😕 Mně je nějak proti srsti dávat konzervy, jídlo pro mimi má bejt čerstvý, ale to je celkově moje třecí plocha - co se brzy nezkazí, to není to pravý jídlo. Ale už nebudu odbočovat. 😉

meleri
6. led 2011

@baterka
ahoj to se nedá tak házet všechno do jednoho pytle, není to o přístupu maminky ale o dítěti.
např moje kamarádka kojila výlučně do 9 měsíce a jejímu synovi to stačilo, měla hodně mléka a zřejmě i kvalitního, hodně odpočívala a vůbec jí to nevyčerpávalo. já musela začít přikrmovat protože malý měl i po kojení hlad a plakal, ale rozjedl se mi taky až po tom 9 měsíci..

chápu že tě konzervy štvou, mě taky, já jsem je dala jen párkrát a to protože jsme byli na místě kde nebyl ani sporák ani hrnec tak se to muselo kupovat a z této zkušenosti vím že to chutná fakt hnusně..takže jestli ti to vadí tak klidně vař bio zeleninu, dělej si vlastní jogurty , vař si vlastní kompotky, není nic jednoduššího! 🙂 a můžeš se spolehnout že dítě ti přijme později normální stravu i zeleninu líp než kdyby jedlo ty skleničky.

meleri
6. led 2011

doporučuju fakt koupit spolehlivou a dobrou kuchařku s dětskými příkrmy protože člověku v tomto období často dojde fantazie! 😅

baterka
autor
6. led 2011

@milunka11 přesně tak, JEN 🙂! Jakmile už ěnco přidáváš, není to výlučné kojení 😉

baterka
autor
6. led 2011

@kinsi díky za odkazy, zajímavé čtení i za ten tip na krevní obraz. Ano, taky si ho nechávám dělat, protože jsem 11 let vegetarián, tady teď v období těhotenství a kojení se snažím jíst české ryby (babička má rybník), ale víc jak jednu týdně nedám..., ale musím zaklepat, všechny testy v pohodě jak v těhotenství tak teď

baterka
autor
6. led 2011

@delapa je to tak, skleničky jsou sice možná kontrolovaný, ale i tomu moc nevěřím, nejlepší je vařit z čersvých surovin, ale kde je sehnat v lednu??? Takže podle mě je nejlepší kojit a jíst u toho co nejlépe (bio, i když ani tady to nemusí být 100%) a doufat, že se to ve mě "přefiltruje" a mlíko bude to nej 😉

baterka
autor
6. led 2011

@meleri jojo, já doporučuju Fořta (Aby dětem chutnalo), ale taky je tam pár věcí, ve kterým s ním nesouhlasím - třeba banán! Protoboha, vždyť i když je to bio, tak k nám chudák musí jezdit z takové dálky..., to je přeci lepší dát jablíčko z vlastní zahrádky. Jinak vlastně souhlasím skoro se vším, tedy hlavně: žádné alergeny (citrusy, soja, lepek, kravské mléko) a pokud už něco z toho "musí" dítě jíst, tak co nejpozději, ideálně až po dvou letech věku.
No a mlíko - nevím, moje zkušenost je hlavně o sobě a mlíku nepochybovat, tím se zastaví spouštěcí reflex a mléka ubývá a ubývá, dítě cítí nervozitu, mléko neteče a začně být nevrlé... Měli jsme jednu laktační krizi (při spurtu v 6. měsíci), kojila jsem co hodinu, kamarádky se mi smály a nechápaly, proč přeci nedám na noc kaši, že má očividně hlad...., podle mě je to blbost, bylo to tak týden a zas se budí jen dakrát za noc. Nevím, to je moje zkušenost. Pak taky hoooodne pít, já vypiju tak 5 litrů vody z kohoutku

kinsi
6. led 2011

@baterka Čím viac sa o to zaujímam, tým skor mám pocit, že s tými alergénmi to tak úplne nie je.Je už niekoľko štúdií, ktoré dokazujú, že eliminačná dieta ako prevencia alergií neposobí. Viz napr.stanovisko amer.inštitútu pre štúdium alergií a inf.chorob pod min.zdrav.- Department of Health and Human Services • National Institutes of Health
http://www.niaid.nih.gov/topics/foodAllergy/und...
Samozrejme myslím po 6mesiacoch veku.

Čítala som to už i inde, nejaké konkrétne štúdie, i ke´d ešte pred pár rokmi v škole sme sa ešte učili aké doležité je nedávať do 3 rokov potenciálne alergény.

Osobne si skor myslím, že hlavným rizikom skorého zavádzania príkrmov je v znížení množstva prijatého MM dieťaťom, resp. potenciálnej hrozbe odstavenia.Preto sa mi ako najrozumnejšie asi zdá dávať malinké množstvá príkrmov, skor také ochutnávanie, od povedzme, okolo 7 mesiaca. Možno by stála za zváženie metóda BLW.

radka.m.
6. led 2011

kinsi-s těmi alergiemi s tebou souhlasím,četla jsem taky hodně článků,kde se píše,že výlučné kojení po šestém měsíci výrazně zvyšuje riziko alergií a kardiovaskulárních onemocnění,je to všechno doložené dlouholetými studiemi,však taky ted byly předány nové studie WHO,kde se vyloženě tyto rizika dokazují,je to úplná revoluce v zavádění příkrmů a ted se jenom čeká na nové doporučení WHO,myslím,že ten článek ohledně této revoluce byl i v češtině uveřejněn tuším na rodině,ale nejsem si jistá,jinak doporučení od Fořta jsou myslím dost staré a hlavně extrémní a pokud jde o domácí stravu,tak pokud nemá někdo udělány testy přímo na půdu,na které pěstuje třeba zeleninu,tak je to taky na prd,stejně nevíte,co ta domácí zelenina všechno obsahuje,

kinsi
6. led 2011

@radka.m. Kde by som našla doporučenia od Fořta, to nepoznám?
Otázka je čo sa myslí slovom príkrm - ja som presvedčená o tom, že takmer výlučné kojenie je do cca 9-10 mesiacov dobré, ale malo by sa mierne kombinovať s "ochutnávaním" - povedzme do 10%kalorického príjmu denne, aby nepokleslo množstvo prijatého mliečka, ale vyhlo sa neskoršiemu rozvoju alergií.

radka.m.
6. led 2011

s tím ochutnáváním-v zásadě s tebou souhlasím,každé dítě je jiné,takže může být dítě,který opravdu bude stejně třeba do roka dávat přednost mléku,at už mm,nebo UM a k tomu si občas zobne nějakého příkrmu,ale jsou také děti,který jsou schopný po prvních třech dnech příkrmu sníst plnou dávku příkrmu-třeba těch 150g a v tom případě si myslím,pokud dítěti šmakuje,tak nemá cenu mu odepírat,jinak veškerá doporučení a názory od Fořta najdeš v jeho knize,určitě se dá stáhnout i z internetu,někde tady bylo téma týkající se přímo této knihy

kinsi
6. led 2011

@radka.m. Ale dieťa toho príkrmu zje len toľko,koľko mu dá matka a je na tej, aby spravila všetko preto, aby dieťa prijímalo dostatok mlieka. asi teda neda´t príkrm 5x denne, ale len povedzme 2, ak pri piatich už mlieko nechce. A tiež si myslím, že je vhodné začať neskor a fakt len po troškách.
Ale som len teoretik, takže možno o pol roka budem s tebou súhlasiť.

luthien.k
6. led 2011

@baterka, s těmi alergiemi je to opravdu podle dnešních studií i zkušeností tak, jak píše @kinsi, že je třeba, aby se dítě s alergeny setkalo, pokud možno právě v době, kdy je kojeno, nikoli aby se odkládalo jejich podání až po dvou či více letech života! Je to proto, že MM do značné míry pomáhá imunitě se s nimi poprat (laicky řečeno) a tělo si tak na ně tvoří toleranci, nikoli alergickou reakci. Samozřejmě pokud dítě i tak reaguje, je jejich úplná eliminace alespoň na půl roku nezbytná a poté je možné znovu je otestovat, protože potravinové alergie u dětí do tří, resp. pěti let věku ve velké většině případů postupně vyhasínají. Výlučné kojení prcka od alergií neuchrání, to je mýtus! Co pomáhá, je kojení do těch cca tří let věku, nicméně proti alergiím neexistuje žádná 100% obrana.

luthien.k
6. led 2011

P.S.: Ale jinak nejsem proti výlučnému kojení delšímu než půl roku, myslím, že každá soudná matka pozná na dítěti, zda mu to stačí nebo už nestačí. My výlučně kojili do ukončeného 7. měsíce, příkrmy malej dřív odmítal a rozjedl se pořádně až po roce, kdy se sám odstavil, do té doby to bylo spíš to ochutnávání, než jídlo na zasycení... Takže řídit se intuicí a informovat se ne jen z jednoho zdroje 😉

baterka
autor
6. led 2011

@luthien.k hm..., možná na tom něco bude, nevím, musím si toho víc přečíst. A po pravdě - dporučení WHO..., 😅 , no WHO přece potvrdila "epidemii" prasečí chřipky stejně jako "epidemii" ptačí chřipky, takže to mi potvrzuje, že tahle organizace je, podle mě, dost ve vleku farmaceutických a jiných koncernů a moc těm jejich "studiím nevěřím. Stejně tak, jako si myslím, že v jiných věcech je zas dosz zastaralá a konzervativní... asi jako OSN 😅 , ale uvidíme, jdu si o tom mtaky něco prostudovat