Výlučné kojení i po půl roce věku miminka

baterka
3. led 2011

ahoj, hledám maminky, které se stejně jako já rozhodly nezačít s příkrmy úderem 6. měsíce věku, ale kojí plně dál. Zajímají mne Vaše zkušenosti, co na to okolí a pediatr. U nás mám plnou podporu manžela a mé rodiny, u tchýně je to (jak jinak) problém 😎 . Vadí mi ta glorifikace umělých mlík a konzerviček, když přeci můžu v klidu kojit a začít s příkrmy později. Jsem přesvědčená, že pár měsíců odkladu miminku neublíží, naopak! Je to (podle mé pediatričky homeopatky i mého laického názoru a osobní zkušenosti) skvělá a jedinná účiná prevence alergií a atopického exému.
Tato diskuse je otevřená všem, které to praktikují stejně jako já, díky 😉

radka.m.
6. led 2011

baterka-nejspíše jsme se špatně pochopili,co se týče WHO,právě že WHO má doporučení podle starých studií,tak jim to všechno bylo předáno právě kvůli tomu,aby ty doporučení změnil 😉

luthien.k
7. led 2011

@baterka, mimochodem, vy máte v blízké rodině (hlavně Ty nebo otec prcka) nějaké alergie (inhalační nebo potravinové), atopický ekzém? Jestli ano, podívej se kdyžtak na tento článek, je od velmi zkušené holčiny, která se věnuje této problematice už dlouho, ač nelékař, radí v babských receptech na atopický ekzém miminek a má to v paži 😉
http://www.potravinova-alergie.info/clanek/atop...

baterka
autor
8. led 2011

@luthien.k díky, máme lehkou predispozici na atopák (po manželovi) a taky jsem zastáncem prevence a ne následné léčby. Marek zatím dobrý, ani se neopruzuje (jak by taky v látkovkách mohl, že jo 😉 ), ale na článek se podívám, jsi hodná, díky!

baterka
autor
8. led 2011

@radka.m. jo, to si o WHO myslím taky 😎 a proto je moc neberu vážně 😝 . Jsem zvědavá, s čím zas vylezou na světlo... 😎

olzden
8. led 2011

@baterka Zdravim, robis velmi dobre, kludne mozes plne kojit aj dlhsie ako do polroka. Vo svete sa robili nove moderne studie, proste MM je nenahraditeľne aj po polroku aj dlhsie ma svoju vyzivovu hodnutu a urcite chrani deticky pred alergiami. Venujem sa odborne tejto problematike a mam aj vlastne osobne skusenosti, nie som iba teoretik. Velki odbornici na vyzivu zistili, ze kazde dieta je ine a neznamena,ze zajtra ma malicke 6mesiacov a teda musi sa dat prvy zeleninovy prikrm .lebo sa stane katastrofa. Osobne poznam mamicky, ktore plne kojili aj 9 - 10 mesiacov. A existuje taka praktická rada , že keda je dieta pripravena na prvy prikrm. kanadsky Dr. Jack Newman hovorí: " vteda, ak vam zacne brat vase jedlo z taniera a pytat ..... precitaj si clanky na: www.mamila.sk

kinsi
8. led 2011

@olzden Prosím, nevedela by si mi prosím Ťa poslať link na nejakú štúdiu o dlhšom výlučnom kojeni? Veĺmi by mi to pomohlo pri komunikácii s rodinou, mama sa už minimálne 2 mesiace nevie dočkať ako malej naštope mrkvovú presnidávku 😢 Zatiaľ odolávam, po našom experimente pred 3 dňami s varenou mrkvou, ktorý skončil kašlom a zvracaním by sme radi počkali ešte nejaký čas o mliečku.

katarina82
8. led 2011

Já kojila plně do skoro 9 měsíců. Sice jsem sem tam zkusila dát příkrm, ale malá to nechtěla, tak jsem to odsunula. Dcera přibírala hezky, nevidím v tom problém. Někdo doporučuje kojit plně i do roka. Ani teď to s příkrmy nehrotím, večer sice dávám většinou kaši a na oběd nějakou zeleninu, ale když malá nemá náladu nebo teď byla nemocná, tak jen kojím.

radka.m.
8. led 2011

katarina82-a kde žiješ,jestli se můžu zeptat?u nás,v našich zeměpisných šířkách teda nevím,že by někdo doporučoval kojit plně do roka,proto se ptám,kde žiješ,jestli ti to neva a pokud máš nějaký odkaz,tak ho sem můžeš dát,díky 😉

radka.m.
8. led 2011

jinak dva příkrmy se mi v 9měs.zdají o.k.,pokud dítě prospívá 😉

weri1
8. led 2011

holky a tohle se vám nelíbí?
čtu to tady v jedné chytré knížce 😀
v dnešní době trpí atopickým onemocněním víc než čtvrtina populace. Na vznik alergii mají vliv kromě genetické dispozice a nejrůznějších vlivů prostředí také alergeny v potravě. Právě potravinové alergie mohou být onemocněním, které se u malého dítěte projeví. Zavádění nemléčných příkrmů do výživy dítěte ve druhém půlroce věku je z tohoto pohledu kritické. Přitom oddálit jejich podávání není možné pro narůstající energetické a výživové nároky dítěte!!!! Je tu řešení...kaše Sinlac-složení: rýžová mouka, karobová mouka,sacharoza, rostlinné oleje,vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Vhodná pro bezlepkovou dietu, při intoleranci laktózy, bez bílkoviny kravského mléka atd... 😉

luthien.k
9. led 2011

@weri1, Sinlac je dobrá kaše, ale znám tu už několik dětí, které reagovaly i na rýži 😉 Důležité je vybírat do toho roku pokud možno HA potraviny, ale pokud nejsou problémy, nebát se postupně, pomalu, zkoušet i věci s větším potenciálem alergizovat.

katarina82
9. led 2011

@radka.m. žiju tady v ČR, ale jsem nosící a látkující mamina, takže čtu spoustu článků a knih v tomto duchu, povídám si na netu se stejně laděnými lidmi a tak no 😉 Navíc to teda neřeším, nehledala jsem nikdy žádné studie o tom, jestli plně kojit do roku nebo déle. Kdysi se tak kojilo běžně, že jo... Takže jsem to udělala tak jak nám to s malou oběma vyhovovalo 🙂

miky
9. led 2011

Takže miminkům nedáváte na pití ani žádný čajík? Prostě pouze i nadále kojíte? Ráda bych ještě nějakou dobu pouze jenom kojila - pediatr mi to jenom doporučil, prý když malá prospívá, tak to není problém, ale zapomněla jsem se zeptat jestli bychom neměli začít s čajíky. S tím výlučným kojením je to u nás taky trošku zapříčiněno tím, protože malá absolvuje 6 sérií chemoterapie a mateřské mlíčko je pro ní zatím nejbezpečnější - nehrozí z něj žádná možná "infekce" apod.

radka.m.
9. led 2011

katarina-však každý podle svýho gusta,ale ty jsi přímo napsala,že někdo doporučuje plně kojit do roka,tak proto jsem se ptala,protože toho mám dost přečtenýho a o ničem takovým jsem ještě nečetla,ani neslyšela,že by to nějaký odborníci doporučovali,tak proto jsem se ptala 😉

radka.m.
9. led 2011

ahoj miky-nějaké tekutiny by se měli podávat pomalinku s prvními příkrmy,ale já si teda naopak po své zkušenosti myslím,že zrovna u vás by se hodilo,kdyby malá uměla pít i jiné tekutiny,než mm-jezdíme taky do motola na onkošku a když pak je dětem zle z chemošky,tak jde fakt o život,když ti všechno vyzvrátí,pak je fakt zachranují tekutiny 🙂

weri1
9. led 2011

tak mě doktorka řekla že jeho tekutina je moje mlíko, že voda ani čaj není potřeba a četla jsem to i v knížce o příkrmech kojenců @miky

radka.m.
9. led 2011

weri-určitě to tak je,ale zároven je mléko i jídlo a děti při chemoškách nejsou schopny kolikrát pojmout žádné,ale žádné jídlo,takže pro ně je strašně důležité pití,a mléko obsahuje laktozu,takžre se snadno může stát,že nebude dělat na žaludek,tak proto jsem radila alespon naučit pít čistou vodu.ale miky-možná bych se raději poradila v nemocnici,bud na hemato,nebo na onkošce,určitě to má větší váhu,než pediatr,jinak jestli se můžu zeptat,kam a ke komu jezdíte? 🙂

katarina82
9. led 2011

@radka.m. Jsem to blbě napsala, nemyslela jsem žádný odborníky, ale třeba náš homeopat, než odešel do soukromého sektoru, tak to byl primář na dětském oddělení, mi to doporučil 🙂 A taky jedna známá doktorka, ale uznávám, že taky není úplně "klasická" 😉

miky
9. led 2011

@radka.m. jsme na dětské onkologii v Motole - buď na JIP nebo na "standartu" malých dětěch - takže nás měl na starosti buď p. doktor Summerauer nebo p. doktor Švojg. Zítra nastupujeme na další cyklus chemči, tak jsem zvědavá koho dostaneme. A vy jezdíte kam? Ona malá po té chemče dostává chodně tekutin v kapačkách, takže si myslím, že snad ani žádný čají zatím potřeba nebude, ale zkusím se ještě zeptat na názor přímo někoho na onkologii a uvidím co nám poví

radka.m.
9. led 2011

miky-my jezdíme taky pořád ještě na malé oddělení-C,začínali jsme tam a ještě si nás tam pořád nechávaj,znáš mudr Chánovou?

miky
9. led 2011

@radka.m. jméno my nic neříká. My tam byli zatím jenom 14 dní, pak jsme kvůli komplikacím šli zpátky na JIP, takže znám doktory spíš podle vidění.

radka.m.
9. led 2011

to my už tam jsme jako rarita 😀 ,když jsme tam začali jezdit v r.2001,tak tam byl přednosta kliniky dokonce ještě docent Koutecký 😉

mishad
10. led 2011

@baterka ahojky,at si každý své dětátko vychovává jak chce, nerada někomu do něčeho povídám, určitě zastávám teorii, že MM je to nejlepší pro dítě, a když to jde, tak proč nekojit, ale osobně si myslím, že by si dítě mělo zvykat od 6. měsíce i na jinou stravu něž jen MM a k tomu ještě třeba i štávičku nebo čajíček. Našla jsem článek, kde informují, proč začít s příkrmy a neotálet , tak na to zkus třeba juknout a změníš názor 🙂 : Na konci šestého měsíce již mateřské mléko nepostačuje k pokrytí veškerých energetických a nutričních potřeb dítěte. Příkrmy pak pomáhají přispívat k optimálnímu růstu, vývoji mozku a k budování obranyschopnosti. Čas, kdy dítě dostává první nemléčný příkrm není dán pouze vývojem funkce trávicího ústrojí, ale současně dosaženým stupněm neuropsychického vývoje.
Nedávné studie potvrdily, že po šestém měsíci věku dítěte samotné mléko již nepokryje požadavky na energii a složení stravy. Zaváděním příkrmů tak pokryjeme zvýšený energetický nárok, zajistíme adekvátní příjem minerálů a stopových prvků pro růst a optimální vývoj dítěte. Nesmíme ale zapomínat, že mléko tvoří v tomto období stále velice důležitou součást stravy dítěte.Odborníci doporučují v tomto věku děti začít přikrmovat, aby byly tyto zvýšené nároky pokryty. Je třeba především pokrýt zvýšený požadavek na energii, bílkovinu, železo a zinek.

katarina82
10. led 2011

@baterka hmm, tobě to taky doporučila homeopatka, jak pozoruju, tak asi všichni tito alternativní, lidé "pro přirozené zdraví" jsou pro 😵 😵 😵 V mém okolí je to totiž také tak 🙂 Ti, co propagují klasickou chemickou medicínu jsou naopak pro příkrmy... Na tohle asi budou vždycky dva tábory, které se neshodnou. Stejně tak jako s šátkováním atd... 😉

eloana
10. led 2011

zdravim:taky nikomu neberu jeho nazor, ale muj je zacit s prikrmy od tech 6 mesicu. Mam deti od sebe 4 roky a dost se toho za tu dobu zmenilo - treba, ze se uz muze drive lepek, ryba a kravske mleko. u dcery se to mohlo od roka a u syna pry uz od 6 mesicu -pokud je kojen.
dceru jsem kojila do 2 let- prikrmy mi moc nejedla, takze stejne byla vice na MM
syn je docela cvalik na 7 mesicichc ma necelych 9 kilo -plne kojen do pul roka a prikrmy uz byly na miste -uz mu to tolik nestacilo a prikrmy ji naprosto skvele- pro me uleva neb ma reflux a predci jen tu pevnejsi stravu lepe udrzi
Jinak co znam detske lekarky v okoli nesouhlasi s tim ,aby se pouze kojilo po pul roce zivota. neb to pry neni o tom -jestli staci ci nestaci, ale ty prikrmy potrebuji k dalsimu vyvoji.
Ale je pravda , ze se to stale meni a za 10 let zas prijdou na neco jineho.)) a co doktor to nazor

kinsi
10. led 2011

@mishad ahoj, mohla by s mi prosím poslať link na tie nedávne štúdie, ktoré potvrdili, že MM po 6mes.nestačí? Ja intenzívne hľadám a nenašla som ešte ani jednu.

radka.m.
10. led 2011

kinsi-nevím,odkud čerpala info mishad,ale vím,že takových článků najdeš na stránkách WHO plno 😉

kinsi
10. led 2011

@radka.m. Radka, daj mi prosím Ta link na nejakú konkrétnu štúdiu, ja som našla nejaký 52 stranový elaborát, kde sa porovnávalo plné dojčenie do 4mes. s dojčením do 6.mes. s jednoznačným záverm pre dojčenie do 6.mesiaca. Ale , že by niekto študoval a porovnával plné dojčenie do 6.mesiaca s dlhším výlučným dojčením to som fakt nevidela. Vždy len zkomentujú, že po 6 mesiaci je potreba pridať príkrm , ale nepodkladajú to ničím...Budem fakt rada ak dáš nejaký konkrétny link na štúdiu, nie na nepodložný článok.

mishad
10. led 2011

@kinsi ahojky kinsi, jo to kdybych věděla, opravdu už netušim, kde jsem na to narazila, ale byla to určitě nějaká stránka, kde byly také vypsané postupy při zavádění příkrmů a nějaké receptíky, takže asi žádná konkrétní studie 🙂

radka.m.
10. led 2011

kinsi-konkrétní link nemám,poněvadž už je to přece jenom delší dobu,co jsem to potřebovala 😉 ale vím,že právě na těchto stránkách jsem to vždycky hledala,jinak zkus napsat email p.Mrázkové,ta ti určitě něco konkrétního napíše,jinak s tím porovnáváním 4nebo 6měsíců mě napadlo,že když jsem nedávno četla ten článek o nové revoluci v dětské výživě,na rodičích,tak tam zrovna psali o tom,že pidle nových studií není rozdíl mezi 4nebo 6měsíci kojení,že co se týče alergie,tak postačí 4měsíce plného kojení,tak si vyber,každý má jiný názor,ale všechny jsou podloženy studiemi a výzkumy 😀