Výlučné kojení i po půl roce věku miminka

baterka
3. led 2011

ahoj, hledám maminky, které se stejně jako já rozhodly nezačít s příkrmy úderem 6. měsíce věku, ale kojí plně dál. Zajímají mne Vaše zkušenosti, co na to okolí a pediatr. U nás mám plnou podporu manžela a mé rodiny, u tchýně je to (jak jinak) problém 😎 . Vadí mi ta glorifikace umělých mlík a konzerviček, když přeci můžu v klidu kojit a začít s příkrmy později. Jsem přesvědčená, že pár měsíců odkladu miminku neublíží, naopak! Je to (podle mé pediatričky homeopatky i mého laického názoru a osobní zkušenosti) skvělá a jedinná účiná prevence alergií a atopického exému.
Tato diskuse je otevřená všem, které to praktikují stejně jako já, díky 😉

radka.m.
10. led 2011

kinsi-a tvoje malá nemá zájem o jídlo?

kinsi
10. led 2011

@radka.m. Skúšala som jej dať mrkvičku, povracala sa, odvtedy som jej už nič nedávala.Teda ešte som jej dala do ruky zemiačik (vzala mi z taniera, žužlala ho, ale v momente keď sa jej z neho odžmolilo začala pľuť a už viac nechcela.
Naviac som v tej dobe začala o tom viac premýšľať a už jej asi ešte nejakú dobu už ani nebudem dávať.
Hľadala som o tom odborné články a mám z toho pocit, že nikto nikdy nedokázal ani jednoznačný profit, ale ani jednoznačné riziká dlhodobejšieho výlučného kojenia. Preto si myslím, že bude vhodnejšie ešte nejakú dobu s príkrmom počkať (samozrejme pokiaľ malá prospieva - naša áno, polročná kontrola 9,3kg, 71,5cm).
Ono totiž skutočne nikto nikdy nedokázal, že by dlhšie výlučné kojenie nejako škodilo (teda aspoň ja som nenašla), napríklad často spomínané železo - našla som dokonca štúdiu, kde najlepšie obišli práve plne kojené deti do 7 mesiaca (link je v nejakom mojom príspevku vyššie). Ten polrok je asi taký dlhodobý, zrejme i kultúrny úzus, ktorý sa vlastne ani nikto nepokúša nejako potvrdzovať, či spochybňovať. Navyše si myslím, že ani nie je v záujme potenciálneho sponzora sponzorovať štúdiu, ktorá by mohla doporučiť ešte dlhšie výlučné kojenie (z komerčného hľadiska úplne plané obdobie).
Navyše si myslím, že je veľmi neprirodzené dávať "mládatku" čo ešte nemá zúbky inú stravu ako MM.

olzden
10. led 2011

Zdravím všetky maminky, ktoré majú pochybnosti o dlhodobom dojčení aj v našich podmienkach. Je to ustanovení WHO a Európskou úniou. Mám perfektný edukačný materiál z odborných konferencii, ktorá máte záujem napíšte mi do IP.Na nete si môžete nájsť aj" Výživa dojčiat a batoliat - štandardné odporúčania pre Európsku úniu. Alebo priamo napísač Dr. Newmanovi do Kanady. Už 3-razy navštívil Slovensko a bol super, je to svetový expert pre dojčenie WHO. Určite príde aj tento rok, termín navštevy ja vždy na zverejnený na: www.mamila.sk

radka.m.
11. led 2011

kinsi-někde jsem četla,že pokud se dítě pozvrací po příkrmu,tak je to důvod,proč ještě chvíli počkat a první příkrm odložit,pokud to takhle malá snáší,tak bych i já ještě chvíli počkala,nikde není napsáno,že se musí začít přesně v šestém měsíci,klidně bych to na chvíli odložila a zkoušela nabízet až třeba za 2-3týdny 😉

kinsi
31. led 2011

@baterka Ahoj, chcem sa opýtať ako sa Vám darí? Stále výlučne kojíte, či už skúšate aj príkrmy? Ako malé prospieva? My viac-menej len kojíme + každý deň dostane na hranie a žužlanie chlebovú korku, kúsok zeleninky, ovocia, ale moc nechce.

baterka
autor
10. únor 2011

@kinsi ano, pořád jen kojím a ještě tak měsíc to plánuju, po 10. měsíci bych asi pomalu začla s tou mrkví.... 🙂, Marek je spokojené nmiminko, doktor taky říkal, že vše je v pořádku

petruskaz
16. únor 2011

@baterka ahoj, já se teda přidávám... malému bude 7 měsíců a plně kojím... teda doktorka mi už od 5.měsíce navrhuje, že můžu začít přikrmovat... lektorka na plavání zase říkala, že dítě do jednoho roku nemá potřebu pestré stravy a nejlepší je mm... tak nevím... matěj přibírá a krásně prospívá, proto je mi líto začít ho už teď šidit o to nejlepší, co mu můžu dát, když mu evidentně stačí, hlad nemá, nestrádá... kamarádka také kojila plně do 10měsíců věku dcery...
krom toho matěj má po manželovi dispozice k alergii, takže plným kojením ještě po nějaký čas, myslím, nic nezkazím...

terezt
17. únor 2011

Ahoj holky. Ja teda taky nepatrim do vasi skupiny, ale prikrmy jsem hodne resila se synkem, protoze byl predcasne narozeny (tak jsem se obavala moznych alergii apod a procetla mnoho literatury). Ja osobne zacnu pomalu s ukoncenym 6. mesicem a uvidime, jak to pujde. Rozhodne si myslim jako vy, ze neni treba nic hrotit a na nejakem mesici nesejde. Rozhodne nejsem zastancem umelych mlik (ja jsem odstrikavala a mrazila a vydrzeli jsme s tim na kasicky dlouho...). Jelikoz jsem to ale hodne diskutovala s doktorkou z rizikove poradny, tak bych chtela jen rict toto. Mlicko se take dobou kojeni meni a je to tim, ze matku vycerpava. Novorozenec ma jinou spotrebu nez 6 mesicni decko a to klade naroky i na stravu matky. Po pul roce kojeni je organizmus matky uz docela "vycucly" a naroky ditete na vitaminy se zvysuji (samozrejme je to vysoce individualni) - a to je podle me ten hlavni duvod, proc doktorky "nuti" maminky k prikrmum. Druha vec je spojena s psychomotorickym vyvojem. Detatko by si melo v urcitem veku zvykat na trochu jinou stravu (kasovitou, s malymi kousky), nez je uplne tekuta. (Samozrejme je zde zase otazka, jestli je ten pravy vek prave 6. mesic a jestli nejake 2 mesice poseckani vadi...) V urcitem veku by uz zase melo umet drzet rohlik (sucharek, krupku) a umet ho strcit do pusy. No a dalsi vec je alergie. Pro deti s alergiemi v rodine je urcite dobre kojit co nejdele a davat velky pozor na zavadeni prikrmu (my cekali vzdy 5 dni az tyden po nove potravine). Rizikove davat az po 2. resp. 3 roce nebo vubec. Co se ale tyka lepku, tak u toho pry casnejsi (po 6. mesici) zavedeni riziko nezvysuje. Proste dite je nebo neni celiak, at uz sni lepek drive nebo pozdeji. Doporucuje se ale urcite lepek vyzkouset jeste kdyz matka koji, protoze od matky ziskava protilatky, ktere pripadnou alergickou reakci zmirnuji. (Ve zkratce, vyzkouset lepek je lepsi kdyz jeste kojime, nez az kdyz prestaneme).

baterka
autor
26. únor 2011

@terezt díky za ty info k lepku, všimla jsem si, že se to teď dost mění, dřív se to neřešilo vůbec a sotva mělo dítě zub, uýž mělo v puse rohlík 😝 , teď zas všechny čekáme po roce a vlastně to co píšeš zní taky logicky... 🙄 tak já nevím, co s tím udělám.... A co sejemné motoriky týče, tak Marek umí vzít a dát do pusy cokoli, takže s jídlem to jednou vidím optimisticky 😀 . Už jsem asi před týdnem zkusila mrkev, pak asi za dva dny opět, jako nezvracel, ale nadšený moc nebyl, ale snědl to. Takže po ukončeném 10. měsíci (za 14 dní) mu ten jídelníček asi budu trochu zpestřovat...
a co vy ostatní, jak jste na tom a co drobci?

baterka
autor
26. únor 2011

@petruskaz myslím, že jsme na tom podobně, hlavně to moc nehrotit a dokud je Matěj spokojený, tak proč sebe i jeho nutit 😉 a s alergiema jsme na tom taky stejně, takže plný souhlas! Ať se daří a napiš, až se pousíte sníst první mrkev

lendaw
26. únor 2011

Zdravím všechny a přidávám se k těm, které by rády - pokud to bude možné - kojily plně i po ukončeném 6. měsíci. Ideálně bych to viděla tak od 9.měsíce - jsem atopik, manžel alergik, takže i to je jeden z důvodů delšího kojení. Hodně inspirace a argumentů proč ANO, jsem získala ve svém nejbližším okolí (sestra plně kojila 2. dítě až do ukončeného 12. měsíce, mamča je bývalá porodní asistenka) a v odborné literatuře (P.Fořt - Aby dětem chutnalo, Yntemová/Beardová - Vegetariánství a děti). Už téměř 19 let jsem vegetarián (krevní obraz před porodem vynikající) a mám takový dojem, že naše dětská doktorka mne "zaškatulkovala" do kategorie problémových "alternativních" matek hned poté, co jsem si dovolila odmítnout očkování proti pneumokokovi a rotavirům 🙂 Ve 4 měsících jsem od ní vyfasovala dvě brožurky od HAMI, takže čekám pořádnou masáž až půjdeme za 3 týdny na půlroční KO. To, že jsem vegetarián té naší Dr. radší ani říkat nebudu, nebo na mě ještě pošle sociálku 😀
Ráda se podělím s ostatními o zkušenosti jak "bojovat" s tlakem okolí. Už několikrát mi bylo zasloužilými matkami z okolí tvrzeno, že pokud nezačnu s příkrmy včas (rozumněj v půl roce života), nebude mít mé dítě dostatek živin, vitamínů apod. a že v cca 8. měsíci je potřeba dát sem tam jogurt nebo Bobíka 😲
Jak jsem tam vyčetla, moc dětských doktorek není prodlouženému plnému kojení nakloněno. I má kamarádka (tatkéž vegetariánka) to s Dr. řeší tak, že jí jednoduše na otázku: "Jí malá všechno?" odpovídá, že ano - jí všechno co jí dá 🙂

fru
26. únor 2011

@lendaw
ahoj, mojí dceři bude rok a téměř výhradně kojím,ale nebylo to mým záměrem..🙂 zkoušela jsem od ukončeného 6.měsíce, ale prostě nechtěla..až kolem 8.měsíce začala občas žužlat křupky, teď už i rohlík, nebo těstoviny, dneska už mi i něco sní, ale odmítá lžičku a kašovitou potravu, takže jedině rukou a kousky, prospívá dobře, nevypadá, že by jí něco chybělo..jediný, co si myslím, že by potom mohl být u vás problém, že kolem 6., 7.měsíce jsou děti nejlíp připravený na zkoušení příkrmů, pozdějc můžou odmítat, ale je to asi individuální.. na kojení.net jsou diskuse, kde je to docela dobře rozepsaný.. mmch u potenc.alergiků/atopiků je doporučeno mléčné výrovky zavádět až po roce a lepek od ukonč.9.měsíce..

lendaw
26. únor 2011

@fru na kojeni.net koukám už od porodu 🙂 měla jsem neplánovaný císařský řez a velké problémy s nástupem laktace (MM se spustilo pořádně až po 6nedělí). Ale téma delšího kojení jsem tam ještě neštudovala. Mrknu na to 😉
S mléčnými výrobky vůbec nemám v plánu spěchat. Já sama mléko nepiju, jogurty nejím, takže to zas takový problém nebude 🙂 No a lepek...nemám problém počkat. Dokud bude Bety prospívat, nebudu nic lámat přes koleno. Navíc - ono to plné kojení je na jednu stranu i dost pohodlné - odpadá vaření těch obřích porcí zeleniny, generální úklid celé kuchyně po každém obědu 😀

petruskaz
26. únor 2011

@lendaw jj, přesně 🙂 taky si připadám (a nejen u doktorky) jako ve škatulce s nálepkou problémová/alternativní/ta divná matka 😀 ať už díky příkrmům, nošení, látkování, znakování apod. ... ale tak nějak mi tohle všechno - a hlavně malýmu - vyhovuje, takže se s názory středního poudu srovnávám už dobře... ale není to vždy jednoduchý...
takže držím palce vám všem, které to máte v některých věcech taky trochu "jinak" 😉