Výlučné kojení i po půl roce věku miminka

baterka
3. led 2011

ahoj, hledám maminky, které se stejně jako já rozhodly nezačít s příkrmy úderem 6. měsíce věku, ale kojí plně dál. Zajímají mne Vaše zkušenosti, co na to okolí a pediatr. U nás mám plnou podporu manžela a mé rodiny, u tchýně je to (jak jinak) problém 😎 . Vadí mi ta glorifikace umělých mlík a konzerviček, když přeci můžu v klidu kojit a začít s příkrmy později. Jsem přesvědčená, že pár měsíců odkladu miminku neublíží, naopak! Je to (podle mé pediatričky homeopatky i mého laického názoru a osobní zkušenosti) skvělá a jedinná účiná prevence alergií a atopického exému.
Tato diskuse je otevřená všem, které to praktikují stejně jako já, díky 😉

sussanah
3. led 2011

@baterka ahoj, sice jsem plne kojila "jen" do 5,5m, ale chtela bych se zeptat, proc odkladas zavedeni prikrmu? Je to hlavne kvuli alergiim? A nemas strach, ze treba bude mit mimco hlad? Opravdu nechci rypat, fakt me to zajima 🙂 Pro me bylo totiz zavedeni prikrmu fakt uleva, konecne jsem po tom zacala kojit zase s radosti a ne se strachem, ze zase bude mit malo 😅 Kazdopadne uz jsem tady na MK nekolik takovych maminek potkala, co kojily do 8-9m, jedna tusim az do 12m, ale to bylo ze zdravotnich duvodu

esicko
3. led 2011

ahoj, já první dítko kojila do dvou let a do jednoho roku měla "pouze" moje mlíčko, v roce měla 12kg,porodní váha 3200g, tak myslím, že jí kojení prospívalo 🙂

weri1
3. led 2011

já teda ráda kojím a jsem za to vděčná, neumím si představit až jednou přestanu, ale myslím si, že mlíko pak už není až tak výživné, aby mimi dostávalo vše co potřebuje. Tak se omlouvám, že jsem to sem napsala, když nepatřím do této skupiny. pa pa 🙂

broucek2
3. led 2011

Sice do této skupiny nepatřím, protože už máme příkrmy, ale když jsem se bavila s naší pediatičkou, do kdy kojit plně, tak říkala, že problém není tyk do ukončeného 7. měsíce, ale pak by doporučila postupně příkrmy dávat. Protože se bojím ekzému a alegií, které jsou u manželovi mamky, tak třeba lepku se vyhýbáme jak čert, kravské mléko taky ještě ne (kromě bílého jogurtu). Řídím se hodně jídelníčkem dle www.kojeni.net

jajulin
3. led 2011

ahoj, taky se omluvám, že sem lezu, když sem nepatřím, ale chtěla bych doplnit jedno info ohledně souvislosti příkrmů a alergií: http://www.rodice.com/clanky/prvni-rok//nove-po...
Fakt nechci prudit, ale myslím, že začít s příkrmy neznamená přejít na umělé mléko a konzervičky. Já kojím doteď, prvních 6 měsíců plně. Syn nikdy neměl v puse žádné umělé mléko.

luciebx
3. led 2011

ahojky ja taky stale plne kojim ale zacala sem davat k obedu bud kasicku nebo jinou presnidavku ale jen ze zvedavosti... jinak si myslim ze pokud kojeni staci a mimi prospiva tak proc to hrotit prikrmama.. mozna si ted pritirecim ale kdybych nebyla tak zvedava na to jak bude maly papat a co mu bude chutnat a co ne.. tak s prikrmama pockam jeste klidne par tydnu..

simi.w
3. led 2011

@baterka Ahoj, dceru jsem plně kojila do jejich sedmi měsíců, syn bude mít osm měsíců a zatím je pouze kojený, hlad rozhodně nemá a prospívá výborně. Myslím si, stejně jako ty, že pár měsíců odkladu miminku neublíží.
S příkrmy bych chtěla začít po dokončení osmého měsíce, syn je už veliký a je čas jej zvykat na jiné jídlo, než mateřské mléko 😉
Někomu určitě bude vyhovovat ještě déle plně kojit, ale podle mne se nemá nic přehánět a já cítím, že takhle jsem svým dětem dala a dávám to nejlepší 🙂

innes
3. led 2011

Dle WHO se doporučuje kojit plně do 6ti měsíců, ale co jsem tak četla, u dětí se sklonem k atopům, alergiím apod. se doporučuje plné kojení i déle. My jsme začali v 6timěsích, malá už se nám vrhala po jídle 😀 V 8. měsíci měla zásek, příkrmy vůbec nechtěla, nebo jen určité a v malém množství (asi kvůli růstu zubů), tak byla taky jen na mlíku. Záleží jaké k tomu máš důvody a jestli a jak dlouho to malému bude stačit ( on se nejspíš ozve 😀 ). A k těm příkrmům - nemusí jít přeci jen o umělá mléka a konzervy 🙂

broucek2
3. led 2011

příkrmy si vyrábím téměř všechny sama doma, kupuji jen zeleninu a ovoce od soukromníků, kteří nepoužívají hnojiva a postřiky. Taky v létě jsem si nadělala domácí výživy a mamka mi napěstovala zeleninu a ovoce. Myslím si, že takovéto příkrmy nemohou škodit. Konzervy a umělá mléka nepoužívám

baterka
autor
4. led 2011

@esicko skvělé, díky za podporu, tady jsem se zatím setkala většinou jen s tím, že to určitě Markovi nemůže stačit a div, že nejsem krkavčí matka 😉 , jak jsi to řešila Ty? Co pediatr a Tvé okolí?

baterka
autor
4. led 2011

@simi.w přesně tak, vidím to podobně, myslím, že plně kojit budu ještě tak měsíc, maximálně dva, pak bych chtěla taky už něco zkusit, hlavně aby si zvykal na jiné chutě a konzistence, jianks mlíkem problémy nemám, je ho až dost, mrzí mě, že blízko není žádná banka MM... 😉

baterka
autor
4. led 2011

@broucek2 jojo, my se takhle stravujeme celá rodina, naštěstí bydlím na venkově a soukromých bio zemědělců je tu dost, takže pak bude z čeho vybírat, nehledě na ty naše záhony, snad na ně budu mít sílu 😅

baterka
autor
4. led 2011

@innes já vím, on má po manželovi možný předpoklad na atop, tak proto, jasně, že bych přírkmy pak dělala doma, žádné UM nebo skleničku ode mě neuvidí, moc tomu nevěřím 😅.

baterka
autor
4. led 2011

@luciebx jasně, přesně tak, když to Beníkovi stačí, proč to hrotit. Já to taky zkusila, asi před měsícem jsem mu zkusila dát mrkev, ale plival to a pak se pozvracel, děsně se šklebil..., vím, že je to normální reakce, je to něco nového, ale proč mu to nutit, že jo 😉

delapa
4. led 2011

ahojky, já začala s příkrmama v půl roce, ale malý je opakovaně odmítá, takže teď v 8 měs. taky vlastně jen kojím plně... Aniž bych to původně zamýšlela. 🙂

valkil
4. led 2011

Ahojky, já plně kojila do 8. pak bohužel začalo ubývat mléko a já s příkrmy začít musela :( Dcera má od mala atopický ekzém, tak jsem se snažila, co to šlo nejdéle. Obvoďačka tlačila ať začnu s příkrmy už cca od půl roku, tak jsem prostě řekla, jo dávám a byl klid. Stejně malá byla vždycky otesánek a přibírala krásně, takže na váze se nic nepoznalo. Teď čekám druhé a doufám, že to bude aspoň stejně tak dĺouho.

baterka
autor
4. led 2011

@valkil vyřešila jsi to s doktorkou stejně jako já, tady na vesnici chodím k obvoďákovi, který mám snad s těmi výrobci kašiček nějaký kontrakt nebo co 😝 , taky mi říkal, ať přikrmuju a ať dávám i lepek ' 😠 😕 ) a to je to doktor.....! Takže plně kojím a jemu tvrdím, že Marek jede na zelenince, ale že mu moc nechutná... 😵, takže dost kojím. Taky přibírá nádherně. Tobě držím palce, ať je mimčo hlavně zdravé a ať můžeš kojit tak dlouho, jak budete oba chtít 😉

baterka
autor
4. led 2011

@delapa a nic se prckovi neděje, viď. No, taky budu pak postupně zkoušet a uvidíme, co mu pojede, jasně, že nebude na mlíce do puberty, ale žádné násilí na něm páchat nehodlám. Jsou děti, které poprvé otevřou pusu a padá do nich všechno jak do černý díry, ale jsou děcka, která jsou víc "mlíčná" 😎 a to je zjevně to moje a Tvoje teď taky. On si řekne, až bude chtít zas baštit, to bych se nebála - jak u Vás tak u nás

momonka
4. led 2011

Ahoj @baterka,
já staršího syna plně pouze kojila do 9m a lepek jsem dala až po 1roce, tehdy mi to doporučovali i lékaři, byl těžký alergik, atopik. U mladšího, o 2roky později, jsem lepek taky do roku vůbec nedávala, nicméně stejní lékaři mi řekli, že teď už se má lepek zkoušet od 4měsíců.
Pokud sama cítíš, že to prckovi stačí, tak jej mu dávej mateřské mléko, dokud to půjde. Mám rovněž názor, že začít s příkrmy později přece ničemu nevadí, pokud dítě prospívá.

dana3262
4. led 2011

Ahoj! Ja kojila maleho do 9.m vyhradne a pak jsme zacli zkouset nejakou zeleninku. Po 14ti dnech byl nemocny a dalsich 14dni nic nechtel jist. Na 6.m kontrole jsme se nejak se sestrickou dostaly k prikrmum a ta mi rekla, ze zacit musim, pak se nikdo neptal az na 10.m kontrole a to uz tam byla nase doktorka (pred tim byla nemocna) a schvalila to. Dokonce rikala, ze zna maminky, co kojily vyhradne do roka, ale pak s usmevem dodala, ze byly ponekud jine stavby tela. Podle me na tom nezalezi a ja nejsem zadny vechejtek 😀 (175cm a 58kg). Varim kazdy den cerstve (vyjimecne davam nevarene jidlo-avokado, banan, ryz.chlebicek). Ted uz i zavaruji kdyz zbyde. Davam hypoalergenni stravu (zadny lepek, citrusy, maso, ryby, vejce, rajcata, cukr atd). Ja mam atop.ekzem, ale nevidim duvod proc to tak nepraktikovat i u zdravych deti a rodicu. Vzdyt organismus ditete bude pozdeji zatizen az az. Kojila jsem 'jen' do 9.m nebot se maly v noci budil i 8x (po hodine) a ja uz ani nestihala usnout. Ja mam do ted mlicka mene nez bych potrebovala a tak jsem za vylucniho kojeni kojila snad furt. Vzdycky kdyz slysim nekoho rikat, ze mleko pozdeji neni tak vyzivne, vzpomenu si na zeny, ktere kojily vezne. Stejne jako, ze se ze stresu ztratilo mlicko, tak vzpominam na zeny kojici ve valce.

kinsi
4. led 2011

No dievčata držim Vam prsty, naša mala ma presne 6m a skušali sme jej dať mrkvičku, robila ksichtíky, pľuľa a nakoniec sa neskutočne povracala - uplne oblukom. Tiež asi s prikrmami počkame.Nezda sa mi moc prirodzene krmiť male dieťa ešte bez zubkov iným ako mliečkom.

delapa
4. led 2011

@baterka jasan taky to nehrotím. Občas něco málo ochutná, ale nechávám to na něm. 😉

esicko
4. led 2011

@baterka nemáš vůbec zač 🙂 mám-li být upřímná, tak já to moc neřešila...neměla jsem v plánu zavádění příkrmů nijak odkládat. Když bylo Lotce půl roku, dostala jsem od pediatričky nějaké letáčky o dětské výživě a pokyn, že můžeme začít přikrmovat. Zkoušela jsem vařit zeleninu, Lotynka zdařile všechno plivala a dožadovala se kojení,mě to nevadilo a tak to skutečně trvalo do jejího prvního roku, kdy najela na "normální" stravu+do dvou let moje mlíčko. Teď mám sedmiměsíčního Kubíčka a ten baští příkrmy od šesti měsíců bez problémů+kojo. Určitě záleží na tom, zda jste oba zdraví a jak malý prospívá, Lotynka prospívala dobře, takže to pediatrička nijak neřešila. Moje okolí to nijak zvlášť nezajímalo, spíš se pozastavovali nad tím, že pořád kojím, což nechápu. Přeji tobě i Marečkovi ještě mnoho pěkných chvilek s kojením 😉

vedmicka
4. led 2011

Ahoj,
nasa mala ma teraz 8 mesiacov, tiez som chcela vyhradne kojit, ale pediatricka mi velmi dorazne dohovarala, ze dieta od 6.mesiaca ma zvysenu potrebu zeleza, ktoru vraj kojenim jednoducho nie je mozne pokryt. Takze som to vyriesila tak, ze stale kojim, ale cca od polovice 7.mesiaca raz denne dostava nejaky prikrm,vacsinou kombinujeme ovocie aj zeleninu v jednom jedle, pretoze cistu zeleninku s masom alebo bez proste jest nechce, ako je zvyknuta na sladku chut mliecka 😉 . Spokojne tak basti podla mna dost desne kombinacie ako zelenina s hruskou, merunka s pastinakom apod. Ale chuti jej to, pediatricka nenamieta, tak jej to miesam 🙂
Teraz sa zacinam obzerat po nejakych kasickach na veceru, vlastne preto som dnes toto forum navstivila 😅

kocicinka
5. led 2011

@baterka já jsem kojila plně do 8 měsíců. Nikdo, ani rodina, ani pediatr mi do ničeho nekecají, doktorovi stačilo, že má v roce těch 10,5 kilo a je zdravej, víc se neptal 🙂

baterka
autor
5. led 2011

@kocicinka díky, takových reakcí a maminek víc!! Díky moc. Myslím, že mléko má vše, co dítko potřebuje a když to oběma vyhovuje, že 🙂

baterka
autor
5. led 2011

@dana3262 jasně!!! Díky za Tvoji zkušenost. Myslím, že je to hlavně o psychice každé maminky..., taky mě štve, že někdo říká: Tvoje mlíko už mu nemůže stačit... Některá o sobě začně pochybovat, dost nepřikládá a není vyrovananá a pak to skončí pár dnů po porodu příkrmy, já si prostě věřila a byla v klidu a jde to. Taky si myslím, že to není tělesnou konstitucí, já mám 175 cm a 65 kg, což je tedy víc než u Tebe, ale obézní nejsem a jen prostě dost jím a hlavně dost piju vodu, to je celé kouzlo 😉 . Přesně tak, ženy kojily i za války a to bylo dost málo jídla a taky dost stresu a prostě to musely... Dneska existují zavařené příkrmy v krámě a nespočet umělých mlík a co by se kdo namáhal...

baterka
autor
5. led 2011

@vedmicka díky, no já s tím železem nevím..., každý říká něco jiného. Spíš si myslím, že pediatři jsou naočkovaní těmi výrobci umělých mlék a kaší a nutí to všem..., nevěřím jim, to bude asi můj problém 😝

kocicinka
5. led 2011

@baterka no přesně. Je to jedna velká reklamní masáž. Začalo to už v porodnici, kde balíček pro maminky po porodu obsahoval 80% reklamních letáků, i v těch maminkovských časopisech je to jedna velká reklama. Při nástupu k pediatrovi to samé, ani jsem se nenadála a už jsem v rukách třímala hrst letáků od sestry. Jeden by z toho blil(pardon za výraz).
Železo obsahují prý nejvíc vnitřnosti a tmavé maso, obojí není pro mimina vhodné. Já jsem Jonášovi dávala maso až od roka- jen králičí a krůtí, sypala jsem mu na chleba mořské řasy- jsou také dobrým zdrojem železa. Nedávno mu dělali odběry a krevní obraz má na jedničku 🙂 . Po porodu ho také odebírali, to byl docela chudokrevný, ale žádné preparáty nám nedali. Samo se to kojením spravilo, snažila jsem se jíst hodně železa, aby se mu to dostalo do mlíčka 🙂

weri1
5. led 2011

@baterka neber to ve zlém, ale tvůj problém je, že pořád mluvíš o konzervách, UM a skleniček atd.Mimochodem skleničky jsou přísně kontrolovány. Když ale cítíš že jen kojení i po půl roce je to nejlepší tak koj. A není celé kouzlo v tom jen že jíš a piješ. Mám kamarádku co chtěla kojit, ale nešlo to a dělala proto vše!
Já měla pediatričku, které jsem moc nevěřila, tak jsem odešla a na doporučení jsem šla k jiné.Která pro děti chce jen to nejlepší. Tak zkus taky změnit, třeba ti poradí líp
@luciebx když dáváš UM, tak už plně nekojíš 🙂