Vypadl mi zub při jídle. Je to následek kojení?

mikulka
21. únor 2010

Holky,

poraďte, dneska mi vypadl zib. Normálně prostě jím - rohlík, nebyl tvrdý, a pak lup a vyndala jsem si z pusy celý zub!!! Jsem v šoku!

Malému je 16.5 měs. Kojím 1x denně.

Do 15. měs jsem kojila 4-5 x denně.
Možná jsem si nedávala pozor na příjem mléčných výrobků?

Myslíte, že to je z kojení? A co teď? Co s tím zubem? Mám tam jen takový menší černý kousek - jak plomba či co.
Stalo se to některé z vás? Jsem z toho vyděšená.

☹ ☹ ☹

atrami
21. únor 2010

Ja som tiež príšla o zub. Pri kojení je vyššia postreba vápnika, takže to je dovod.

Určite bež k zubárke.

mikulka
autor
21. únor 2010

atrami: a jak to zubař řešil, co s tím?

atrami
21. únor 2010

No jeden mi vytrhla- tiež mi ostal len kúsok. a do druhého mi dal výplň a potom korunku.

shaula
21. únor 2010

No moc se mi nezdá, že by snížená hladina vápníku zapříčinila vypadnutí zubu 😖 Větší kazivost možná, ale vypadnutí?
Mikulko, šla bych k zubaři, ať se na to podívá, nevím, kolik je ti let a jestli nemáš se zuby třeba nějaké potíže, ale teoreticky to může být i paradentóza... Držím palečky! 🙂

mikulka
autor
21. únor 2010

Ještě jsem psala jedné laktační poradkyni, prý to kojením být může. Sama prý ztratila u každého dítěte zub. 😒
Ale beru vápník v tabletkách, tak nevím.
Shaula: taky mne napadlo, že by se třeba od těho víc kazily zuby a tím to vzniklo? Nebo obojím dohromady...
Ach jo.
Hlavně se děsím taky tím, co to bude stát, nový zub!

aurecon
21. únor 2010

A který zub to byl? Doufám, že ne nějaký přední 😀

Když jsem kojila já, tak jsem měla jeden čas dojem, že se mi kýve jednička nebo dvojka (už si nepamatuju přesně). No byla jsem pořádně vystrašená, protože jsem si myslela, že mi vypadne a budu vypadat jak debil.

Pak to ale asi po týdnu přešlo ani nevím jak, no každopádně, teď mám zuby zase pevně v dásních, tak snad mi žádný nevypadne. Ale taky mi není jasné, že se nejdřív zub trošičku kýval a teď je pevný.

mikulka
autor
21. únor 2010

aurecon: naštěstí je to pětka nahoře!
No, už jsem se trochu vzpamatovala ze šoku.

shaula: paradentoza to není, to vypadne celý zub i s kořenem, mně kořen zůstal, vypadla ta část, co je vidět. Jako by se ten zub odloupnul.

zitaje
21. únor 2010

mikulka, mne sa pocas mojho druheho tehotenstva rozpadli dva zuby, postupne, vzdy mi z nich odpadli nejake kusky, uz som z toho bola na nervy. Raz mi zubarka zaplombovala jeden, a o par dni mi plomba vypadla tak som to isla reklamovat, a zubarka ma vyviedla z omylu - plomba ostala na mieste, odlomil sa dalsi kusok. 😠
Myslim ze lepsie, nez tabletky, su prirodne zdroje, okrem mliecnych vyrobkov este brokolica, mak, sezam, plus do toho orechy, a ja sa snazim vylucit biely cukor, lebo co som sa docitala, tiez moze mat za nasledok vyplavovanie vapnika z tela.
Drzim palce!

mirri
21. únor 2010

mikulka-myslim,ze behem tehotenstvi se meni ph v ustech,takze se zuby mohou vice kazit.takze je dulezite,si poradne cistit zuby(zalezi na technice).to,ze se zlomil-bud tam byl nejaky kaz,nebo ti mozna chybi nejake vitaminy a zuby jsou krehci..zitra se ti poptam v praci. 😉

mikulka
autor
21. únor 2010

mirri, děkuji, jsi moc hodná. 😅

amira55
21. únor 2010

říká se že co dítě to zub 😉

mirri
22. únor 2010

mikulka-tak jsem se teda poptala naseho mladeho zubare 😉 .bylo mi receno,ze s kojenim,to nema nic spolecneho,ikdyz si to hodne mamin mysli....
takze priciny mohou byt asi 3.bud si mela ten zub uz zaplombovany,nebo mel kaz a nebo kdysi davno i v detstvi si se mohla prastit do toho zubu a ten se ted zlomil(ale to bych rekla,ze pripada v uvahu u prednich zubu).
no ja jestli muzu poradit-jestli ti z neho zustalo aspon neco,utikej k zubari,snad se da jeste zachranit a nebude na vytrzeni!!!

kacka.va
23. únor 2010

já se na to ptala zubařky a ta říkala, že to, co už v zubu je, dítě vzít nemůže, ale problém je v tom, že maminy by měly víc konzumovat věci, kde je vápník, ale se to do těch zubů dostalo a nešlo to jen do mléka.

mikulka
autor
23. únor 2010

Holky, byla jsem u zubaře. Dr. říkal, že si nemyslí, že je to z kojení. Že zub měl velkou plombu, takže byl slabý a prostě se ulomil. Také se víc v těho a při kojo zuby kazí, tak možná i proto.
Jsem ráda, že to není z kojení.
No a do kořene zubu mi dá něco, a to korunku. Nevíte, kolik ta korunka stojí?

mirri: moooooooooc díky, že ses zeptala!
kacka: taky moc děkuju!

ilijanka
25. únor 2010

keď som bola po pôrode na preventívnej prehliadke u svojho zubára, povedal, že kojace matky by mali chodiť na prehliadky 2x do roka- ale nie preto, že by im chýbal vápnik, ale preto, že pri starostlivosti o bábo často nemajú čas na dôkladnú zubnú hygienu- to citujem, aby sa niekto neurazil, že sa im občas stáva, že na obed zistia, že si ešte nestihli umyť zuby 😀

kacka.va
26. únor 2010

ilijanka: já teda nevím, ale já chodím na zubní prohlídku 2x ročně i normálně.

jennyf
13. únor 2012

zdravim, mě včera večer vypadl přední zub, jsem z toho uplně v j hajzlu, zubařka tu není kvůli nemoci, mám sedmiměsíčního syna a plně kojim, ttaky něják moc nejim jogurty a nepiju mléko:( 😢

maca_p
13. únor 2012

@ilijanka tak tak.
@mikulka btw. predminuly tyzden som bola na zubnej operacii 8 stehov, dvoje atb a zubom sa moc nedari... tento piatok pojdu asi bohuzial von. operaciou som do nich investovala 230 eur + 2x10 eur atb, cestovne BA spät 24 eur. trochu drahy spas a nakoniec mi ich aj tak vytrhne... na porazenie.

cicimon
13. únor 2012

@mikulka mne sa to stalo min rok na vianoce pri jedeni kapustnice, pri jednom hlte sa mi odlomilo zo zuba - to som bola 500km od mojej zubarky a este k tomu mala tyzden volno, v tom case som kojila 9mes (po tom este dalsich 10). nakoniec mi spravila plombu a ked som menej kojila tak mi dala korunku. Ale aj zubarka povedala, ze to je kvoli kojeniu - hormony a pod

luthien.k
13. únor 2012

Vypadnutí zubu rozhodně ale není kvůli nedostatku vápníku @jennyf, tělo si vápník ze zubů nikdy nebere, jedině z kostí (info od kamarádky zubařky). Pokud jíš málo mléčných výrobků, zkus reis drink celcium z DM drogerie a nebo doplňovat vápník například Biominem H (má výbornou vstřebatelnost, když se dá na lačno a hodinu se potom nejí) - ale ne kvůli zubům, ale kvůli kostem.

veruska007
14. únor 2012

Nevim, cim to je, ale mne pri kojeni vypadavaji plomby... uz druha ☹. Zubarka ma objednaci dobu 2 mesice, tak doufam, ze to derave zuby preziji ☹