Vývar z ovsa. Má vliv na laktaci?

pe3cka
9. črc 2010

Ahoj holky,máte některá z vás zkušenosti s pitím vývaru z Ovsa a jeho vliv na laktaci? Já s tím mám výborné zkušenosti,tak by mě zajímalo,jestli i některá z vás...

monas007
9. črc 2010

@pe3cka tak o pití takového odvaru jsem ještě neslyšela 🙂 🙂

marhulinka
9. črc 2010

@pe3cka tak to já o tom taky ještě neslyšela 🙂

marrakech
9. črc 2010

taky jsem neslysela - porad nam!!! Jak na to?

pe3cka
autor
9. črc 2010

no,poradila mi to maminka, a jí to poradila taky její maminka... :o) hledala jsem něco o tom v knížkách,ale nic se o tom nepíše. vařím si normálně odvar z ovsa(zrní) a piju to během dne. nejenom,že to posílilo mě,ale i malou.(koňům ho taky dávají,tak něco na tom bude.) Nějaká laktační krize? Neznám...má půl roku a stále mi kaká každý den...
A poradila jsem to i kamarádce, trpěla častými záněty a ztrácela mlíčko,ale fakt po tom odvaru ho měla dostatek a kvalitní.takže mohu pouze doporučit k vyzkoušení. ublížit to rozhodně neublíží,právě naopak... 🙂

martinaho1
9. črc 2010

@pe3cka Taky jsem slysela, ze ovesne vlocky zlepsuji laktaci, tak je to asi pravda 🙂

monas007
10. črc 2010

@pe3cka a kampak na ten oves ? že bych to vyzkoušela 😉 😉

pe3cka
autor
11. črc 2010

Já ho vždycky kupuju v racionálce,stojí nějakých 16 kč 1/2 kg...jinde nevím...

marrakech
11. črc 2010

@pe3cka - tak jsem si dneska s Country Life zakoupila oves. Poradis, jak udelat vyvar? Kolik ovsa, kolik vody, jak dlouho nechat macet? Diky moc!!!

pe3cka
autor
12. črc 2010

Country Life má kvalitní bio, moc dobrý výběr...nenamáčím ho,normálně ho propláchnu ve vodě a poměr nějak extra neřeším tak cca 1-1,5 l a 1/3 - 1/4 sáčku, nechám tak 5 minut povařit a scedím.cedím to hned,jinak oves tu vodu vypije.a míchám to s čajem pro kojící matky nebo meduňkovým...tak ať mi to vyjde na celodenní pití...

evcounek
12. črc 2010

škoda,že si sem to nenapsala tak o 10 dní dřív. mému synkovi jsou 2 měsíce a já už nemám ani kapičku. ☹
Přidávám si jí mezi oblíbené chci ještě holčičku. 😀 ta je na plánu tak za dva roky tak abych to našla a použila 😝

monas007
13. črc 2010

@pe3cka určitě vyzkoušíme 🙂 🙂

pe3cka
autor
13. črc 2010

@evcounek To mě mrzí...ale budu držet palečky... 🙂

pe3cka
autor
2. srp 2010

@marrakech Ahojky,tak co oves?pociťuješ nějakou změnu?

keminek
2. srp 2010

já teď četla, že laktaci podporuje lněné semínko.. když jsem si vygooglila "laktace oves", tak mi vyjelo u koní taky to o lněném semínku. A musí se převařit, aby se zničily jisté enzymy, které pokud se semínko rozkouše jen tak, tak se ze semínka uvolní kyanovodík. Po varu už ne 😉 A pak jsem to našla v dalším článku o estrogenech. A vyjel mi též odborný text o prolaktinu.
http://ciselniky.dasta.mzcr.cz/hypertext/200610...

Regulace sekrece prolaktinu laktotropními buňkami předního laloku hypofýzy je poměrně složitý proces řízený hypothalamem. Dominantní úlohu zde sehrává inhibiční vliv dopaminergních neuronů, proti němu pak působí stimulující vliv serotoninergních neuronů. Hovoří se o dvou antagonisticky působících faktorech: inhibující - PIF ("Prolactin inhibing factor") a stimulující - PRF ("Prolactin releasing factor"). Za pravděpodobně identickou látku s PIF je považován dopamin. Podobné inhibiční účinky mají také noradrenalin, acetylcholin nebo ergotaminové deriváty. Jako PRF působí například TRH (thyreoliberin), serotonin nebo melatonin, stimulačně působí také např. opiáty nebo tricyklická antidepresiva. Pozitivní vliv na sekreci prolaktinu mají estrogeny ať již účinkem inhibice syntézy dopaminu nebo přímou stimulací laktotropních buněk adenohypofýzy, obsahujících receptory estradiolu. Sekrece prolaktinu je rovněž pozitivně ovlivňována tzv. "sacím reflexem", tj. drážděním prsu během kojení, nebo fyzickým či psychickým stresem organizmu.

Nevím, v jaké formě lze estrogeny volně koupit. Ženy v přechodu je užívají. Dobrý fytoestrogen je prý červený jetel a koukám i to lněné semínko (oboje viz google). A asi taky je to ve fenyklu, kmínu, anýzu. Na laktaci je prý i řecké seno. Na prolaktin pomáhá také spánek.. melatonin se tvoří, když je tma a spí se.
Noradrenalin je svinstvo (strach, zima, stres.. při těchto příležitostech se asi tvoří, takže při problémech při kojení silou vší vůle zachovat klid!)

keminek
3. srp 2010

takže koňům dávají oves a lněné semínko, estrogeny pomáhají k vylučování prolaktinu. Zajímavý, ale při kojení se estrogeny brát nesmějí, protože mohou snížit laktaci 😀 No nechápu, já mám vyzkoušeno jen časté přikládání a odsávání 😅 😉

pe3cka
autor
13. srp 2010

@keminek taky tomu nerozumím,ale doporučuji to,co mám osvědčené...časté přikládání a odsávání taky pomáhá,a samozřejmě hodně tekutin - hlavně na množství mléka,ale právě u ovsa se mi osvědčilo,že i to mléko je pro malou sytější...více kaká a i déle vydrží...to je moje zkušenost,a pouze ji doporučuji k vyzkoušení...

keminek
13. srp 2010

@pe3cka díky moc, já oves už koupila, tak zkusím.. na to lněný zatím kašlu, protože nechápu to s těmi estrogeny.. protichůdné info

pe3cka
autor
13. srp 2010

@keminek to taky nevím,nemám to vyzkoušené,ale možná že to neublíží,zlepšuje celkové trávení,takže může být prospěšné...