"Zácpa" u plně kojeného čtyřměsíčního miminka. Co s tím?

dukie
31. bře 2012

Zdravím všechny maminky a prosím o radu. Mám čtyřměsíčního chlapečka, plně kojeného, prospívá nádherně, ale... ale mimo klasické prdíčky nás trápí potíže s kakáním. V jednom ze dvou případů pomůže až rourka, to už o půlnoci nevím, jak mu pomoci, aby klidně usnul... To pak nejdřív vytlačí cca 3 centimetry takové husté kaše a teprve zbytek stoličky je klasická "snadno kakatelná" řidší hmota - taková, jakou kaká, když kaká spontánně.

Nemáte nějaký nápad, co s tím? Naše dětská lékařka radila trošku heřmánkového čajíku, že má lehce projímavé účinky. No, buďto mu ho dávám co do množství málo (po lžičkách, co kojení, to cca 2 - 3 čajové lžičky), nebo to u nás prostě nezabírá. Kdyby byl o něco starší, zkusila bych švestkovou šťávu, v těch čtyřech měsících bych z toho neměla dobrý pocit, byť Hipp zrovna švestkovou pro děti od ukončeného 4. měsíce dělá...

Když googlím, tak všude čtu, že plně kojené děti zácpu nemají. No ať mi to někdo zkusí vykládat...

kalo
31. bře 2012

Plně kojené děti nemusí kakat i týden a je to normální....Z MM se nekaká denně...

jop
31. bře 2012

ahoj, to, že plně kojené děti zácpu nemají, je blbost. Zažila to kámoška se svojí dcerkou, kadily rourkou až do 6 měsíců, kdy malá začínala dostávat příkrmy, je to fakt zvláštní, ale až s těma příkrmama se to srovnalo. Takže radu žádnou nemám, ale nejste jediní, kdo to tak má. Můj syn měl klasicky zácpu až PO zavedení příkrmů a zachránily ho švestky 🙂 Nevím, možná už bych od toho 4. měsíce tu šťávu zkusila. Určitě ale dávej nějaké probiotika, kapky Bio Gaia se můžou od 1. měsíce a opravdu ve většině případů fungují - upravují zažívání.

bocinka
31. bře 2012

tak tohle přesně jsme řešili se Sofinkou, byla jsem už zoufalá, tak jsem - po dohodě s MUDr - koupila a vymačkala švestky, naředila je vodou a dávala místo čaje a opravdu to pomohlo.... 😉 😉 😉 měla 3 měsíce a 3 týdny....

2hanah
31. bře 2012

Mám kamarádku, která hooodně bojovala se zácpou u svého dítěte, ale bylo na umělém mléce. Vím, že ze začátku jim dětská doktorka radila pomerančovou šťávu - lžičku do každého krmení, ale dítko si tím mléko zprotivilo, a pak vařili ,,senný list", ten zabíral, je to bylinka, ale jestli od čtyř měsíců fakt netuším, v lékárně by poradili. A na prdíky se nám hodně osvědčila masáž bříška teplou sprchou v teplé vaně a Lefax - jedno až dvě stříknutí před každým kojením.

lenka5731
31. bře 2012

kalo - to že kojené dítě nějakou dobu nekaká je normální za předpokladu, že je dítě spokojené a nesnaží se neúspěšně tlačit a zjevně ho nebolí břicho

zkusila bych na radu doktorky ten heřmánkový čaj, potom šťávu ze syrové mrkve (to poradila na stejný problém naše doktorka), ale já ve 4M dala bez porady s doktorkou pár lžiček švestkové šťávy - jestli to pomohlo se už nepamatuju, ale trochu asi jo.. 🙂

lenule01
20. pro 2014

maminky prosím o radu, jaké množství švestkové šťávičky podat 4,5 měsíčnímu dítku při zácpě?? Koupili jsme lahvičku Hipp, kde je uveden název švestkový nektar 71,5%. Zatím jsem podala 5 kávových lžiček neředěné šťávy a nic. Prosím o vaše zkušenosti...děkuji

teplajs
23. srp 2016

Maminky právě řeším úplně to stejné. Syn 2,5m plně kojeny, po ukončení 6ti neděli začal kakat co4den a byl v pohodě. Každopádně teď už 7dni nemel stoličku. 3dny pláče, propinani, papat nechce tudíž s váhou klesl dolů. Já piju 3x denně feniklovy čaj, jemu dávám taky 60ml feniklu, včera jsem nasadila lactulose sirup a taky nic...kroutí se a pláče dal. Ps:prdiky má a poslední tři dny velice smradlave.

kajalka
23. srp 2016

@teplajs I fenykl může přidělávat problémy, mladší dítě ho taky vždycky odkroutilo. Osvědčil se mi kmín.

ajdulas
29. zář 2019

@kalo to urcite normalbi neni. Tyhle blbosti mi dr. Tvrdila, kdyz se moje miminko zmitalo bolesti skoro mesic a vykakalo se jen2x samo jinak s rourkou. Objevilo sr to z niceho nic, predtim kakalo "michana vajicka"..pokud autorka pise,ze ma mimco vetry a bolesti,tak jde stoprocentne o zacpu, protoze mi jednoho dne z niceho nic mimco zacalo kakat krasne ridkou stolicku a z hodiny na hodinu bylo po problemu a hlavne po bolestech. Celou dobu mela zacpu a diky temhle blbostem,co mi okoli tvrdilo,jsem si blahove myslela, jak je to normalni,ze nekaka ze vsrchno stravi!!!!!

alubif
29. zář 2019

Kojene dítě nemusí ladit i 20 dní a je to v pořádku, pokud nemá bolesti. Taky se často stává, že maminky zaměňují bolesti břicha za večerní neklid kdzejy je v prvních 4 měřicích u dětí úplně normální.

barchen
29. zář 2019

@ajdulas Plně kojené děti nemusí kakat denně, pokud dítě netrápí bolesti a křeče, moje jsou toho důkazem. První nekakalo 5 dní, to druhé trhlo rekord, 20 dní bez stolice. Ale nekroutilo je, žádné bolesti, větry fungovali. A vždy to bylo mezi 5-6 měsícem, těsně předtím, než se začali podávat první příkrmy a pak se stolice vrátila do normálu. Ale jelikož je dotaz hodně starý, tak předpokládám, že autorka tento problém už dávno vyřešila.