Zamražení mateřského mléka. Jak na to?

viona
11. zář 2007

Ahoj holky,zatím mám mléka až moc,ale ráda bych si nějaký zamrazila,kdyby náhodou bylo později potřeba,ale nevím si rady,do čeho ho mám dát,aby v mrazáku zabralo co nejmíň místa a taky aby to bylo co nejvíc sterilní a taky nevim,po kolika mililtrech to mám "nabalíkovat".Ještě nikdy jsem malýho nekrmila jinak,než z prsu,tak netušim,kolik za jedno kojení vypije,poradíte mi? 😉

babulka
11. zář 2007

Ahoj, ja som zmrazovala MM, kym bol maly po operacii bruska a nemohol este prijmat mliecko, a tety v banke materskeho mlieka mi poradili bud kupit tie Avent pohariky VIA, tie su super, alebo normalne pohariky napr. od detskej vyzivy (presnidavky) vyumyvat, vysterilizovat v horucej vode aj s vieckami(aspon 10 minut varit v hrnci s vriacou vodou) a potom to dobre zavriet, pockat kym mliecko vychladne (ma telovu teplotu) a sup s tym do mraznicky. V mraznicke vydrzi 2-3 meisace, vo vyparniku len 48 hodin.

lucildol
11. zář 2007

Já jsem si zezačátku kupovala od medely speciální sáčky - na 150 ml, ale jsou hodně drahý, takže jsem je potom dávala do obyč. sáčků. Dávala jsem to tam tak po 150 ml. Když ho krmil někdo jiný, tak si vzal kolik chtěl a zbytek se vyhodil. 150 ml zvládl asi v půl roce. Mlíčko už mám z mrazáku dávno "propadlý", ale nevyhazuju to, protože až mu budu dávat kaše, tak to udělám z mého MM.
Skleničky jsou asi taky dobrý na uchování, ale myslím, že zaberou moc místa.

dashak
11. zář 2007

V nemocnici nám dávali na MM taky skleničky od přesnídávky. Nesmíš je ale naplnit až povrch, raději nechat 2-3cm od vrchu, protože se mléko zmrazením roztáhne.

ronie
11. zář 2007

ty sáčky sou dobrý na úsporu místa-kelímky zaberou hodně, sem četla že se to dá dát i do ledovače(to jak to udělá kostky..a můžeš tak vždycky rozmrazit kolik potřebuješ..jinak olívek vypije kolem 160 😉 🙂

honzina
11. zář 2007

Já si kupuju šroubovací skleničky, jsou větší, než ty od výživy, asi 370ml. Už toho mám plný mrazák a začala jsem okupovat i mrazák sestry. 😀
Mělo by to vydržet asi 3 měsíce, v lednici - někdo udává dva dny, někdo 24 hodin.
Toníček vypije kolem 130ml po dvou až třech hodinách (v noci po čtyřech až pěti).

dashak
11. zář 2007

ronie, v tom ledovači to pak ale asi už není moc sterilní ne?

ronie
11. zář 2007

dashak no já bych to vysterilizovala-ten ledovač a dala to celý do pytlíku-myslim, že by to vydrželo..já teda občas ty kelímky jen omeju horkou vodou a jarem 😅 a je to ok

tlapicka
11. zář 2007

ja mrazila v klasickej krabickach na pomazanky, co se prodavaji za 15 kc v domacich a kuchynskychh a nevim jakych jeste potrebach. mela jsem 100 i 200 ml.jsou bud podlouhle nebo hranate. Prijdou mi lepsi tenci podlouhle cim je starsi, tim chce mlicka vic. ty krabicky jsou super, hodi se i potom na zeleninove obedy. ty via poharky jsou taky supr, ale prijdou mi nesnesitelne drahy. koupila jsem si s nima odsavacku, takze tedka mam oboje a je to idealni kombinace.z hlediska dlouhodobeho vyuziti jsou lepsi ty placaty, protoze v nich prehraty jidlo lip stydne. kdybys nevedela, co myslim, tak je vyfotim, staci rict.

simik01
11. zář 2007

Jsem ráda za toto téma! 😀 Zrovna totiž řeším to samé... Hlavně řeším množství, protože všichni uvádějí tak 150ml - ale moje kamarádka - odchovala dva kluky-celkem cvalíky-říkala tak 50-60 ml., že 150 je hrozně moc - tak nevím...
Zatím jenom kojím a váhu doma nemám-takže fakt netuším kolik to naše mimi vypije...ale jak tak koukám na příspěvky-tak bude lepší připravit zásobu 150 ml na jedno pití - a uvidíme kolik toho vypije...
Asi je lepší mít v zásobě víc než méně... 😀 😀

dashak
11. zář 2007

Ronie já spíš myslela, jak pak člověk z toho ledovače dostane ty kostky, asi tam je určitě nutné šahat rukama ne?

Simik, tak staré dítě jako máš ty má opravdu dávku tak 60ml, takže bych radši začla zamražovat menší dávky. Zkus 100ml a uvidíš jestli ji spotřebuje nebo budeš muset přidat.

ronie
11. zář 2007

dashak ale to nevadí-všude jsou bakterie a když si předtim omyješ ruce tak to rozhodně přežije, ale jinak já kostky ledu házím do skelnice aniž bych na to šahala.
hlavní je, aby se bakteri moc nepomnožili během zamražování a rozmražování 😉

lubi22
11. zář 2007

Minuly mesiac bolo akurat tusim v casopise Mama a ja pisane, ze treba odlozit 150 ml na jedno nakojenie. Pytala sa tam tusim maminka 2-mesacneho babetka. Zmrazene moze byt az 3 mesiaciky.
Ja pouzivam tiez sacky od Medely, predtym som pouzivala nadobky od Aventu, ale zaberu vela miesta.

bubaczik
11. zář 2007

ahojte..ja tiez pouzivam avent nadobky,maso uz neuskladnujem,nemam miesto 😀 😀

kacka79
11. zář 2007

Ahojky, chtěla jsem přidat svou zkušenost s tím množstvím .... u nás / protože jezdím do práce na porady/ občas musí "kojit" manžel. Takže odstříkáváme pravidelně a náš macek od cca 2 měs vypije 125!! ml, což mi připadá celkem dost.. ale jinak pláče..

viona
autor
11. zář 2007

Ahoj,děkuju za vaše odpovědi,tak jsem se zatim rozhodla pro ty lahvičky,a taky jsem konečně přišla na to,k čemu slouží ta Avent nádobka,co jsem ji měla v tý krabici,co mi dali v porodnici,když jsme šli domů 😀 rozhodla jsem se,že ji použiju už dnes a tak jsem u seriálu odsávala,myslela jsem si,že to odsávání půjde skoro samo,protože když Víťa pije,tak chudák kolikrát skoro nestačí polykat a já těch 150 ml odsávala snad hodinu a to z obou prsou!!!Tak asi nemám tolik mlíka,jak jsem si myslela 😖 ,no ale malýmu to asi stačí,hlady neřve,tak se ho asi tvoří tolik,kolik potřebuje,tak ještě jednou díky a hned zítra vyšlu manžela pro přesnídávky 🙂

alinka76
12. zář 2007

ja som tiež chcela kupovať Avent nádobky, ale pár dní dozadu som si v Lídli kúpila ovocný nápoj (mrkvovo-ovocný) v sklenej fľaštičke, taká sympatická malá 0,32 l fľaštička a veru si idem tie nápoje kupovať a potom si ich vysterilizujem a budem v tom zamrazovať. sú úzke, tak hádam nezaberú veľa mlieka. A budem mať vždy tak na 2 dávky zásobu 🙂 vždy ale treba písať navrch fixkou dátum zamrazenia a vyberať od najstarších.

eva265
12. zář 2007

Take premyslim, ze si zacnu prebytecne mleko mrazit na horsi casy nebo na kase. Ty sacky pouzivate normalni mikrotenove? Nijak je nesterilizujete a sklenicky ano?

ellla
12. zář 2007

ja som to tiez supla do obycajnych mikrotenovych sackov. nie su sice sterilne, ale podla mna ani tie specialne nie su. okrem toho sterilizujem odsavacku a podla mna deticky sa nam aj tak nepodari nachovat uplne sterilne a ani by to nebolo pre ne prospesne. ved oni sa postupne musia naucit zit aj s mikloflorou, aby sa im vytvorila dobra imunita. mimochodom co take cigancata v tych osadach :o)
a k tomu mnozstvu mrazeneho mliecka - mrazim tak 50 - 60ml, lebo ked bude treba, tak vytiahnem 2 sacky. tym zabranim plytvaniu.
chcem sa este opytat - ako to mliecko davate detom? vo flasi, po lyzickach, v striekacke? myslim ked bude treba dokrmit.

dashak
12. zář 2007

http://www.kojeni.net/databaze.php?mc=69

možná se to bude hodit, je tam databáze dotazů týkající se manipulace s MM. Taky tam můžete napsat svůj dotaz

ronie
13. zář 2007

viona při odsávání musíš prsa všelijak mačkat a masírovat docela festovně
a pak to teče o 100 6, když jen přidržuješ tak to nestačí 😉

kacka 125 není moc 😉 🙂 my vyzunknem 150-180 😎

alienka
13. zář 2007

pri odsavani pomoze aj tepla sprcha, resp. teple obklady, niekde som citala, ze aj teply napoj, potom to ide urcite rychlejsie
moj maly vypije tiez viac, tych 130-190, pri mensich davkam velmi placeme

kortanova
14. zář 2007

Ahoj holky, jsem ráda za toto téma. Řeším to samý, tak jste mi vcelku pomohly v rozhledu. Náš Vítek vypije ve 4týdnech 120-150ml a předevčírem zvládnul večer dokonce 180ml, ale to jsem měla celkem nahnáno, aby mu nebylo špatně. A zvládnul to a spal jako špalek.
Tak ať se všem daří...

samsa
15. zář 2007

Ahoj holky,

potřebuju cca za 3 týdny na jeden den odjet (ráno odjedu a večer přijedu), takže budu asi 9 hod pryč. Jen kojím a nikdy jsem ani neodsávala. No a teď potřebuju malé nachystat mlíčko a ono to jaksi nejde. Pořídila jsem si odsavačku od Medely a když ji pustím na plný výkon, tak odsaju tak 20 ml a jsem ráda. Jak je to možné? Přitom malá prospívá, má 5 měsíců a 6,20 kg, při narození 2,80 kg. Když odstříkám rukou, tak to samé - dám tak 20 ml a konec. Tak vůbec nevím, jak to řešit a co dělám špatně, nebo jestli mám málo mléka? Obdivuju vás, jak zvládnete odsát třeba 150 ml. Asi budu muset koupit UM na ten jeden den, což se mi teda vůbec nechce, třeba jí zachutná a už nebude chtít ode mne. Chtěla jsem kojit do roka. Příkrmy zatím žádné taky nedávám.

alinka76
15. zář 2007

ako je to s postupným odsávaním mliečka? Keď mám 3dl nádobku a celý deň budem odsávať, musím ju nakonci dňa dať do mrazničky, alebo môže byť 2 dni v chladničke? alebo večer dám do mrazničky a ráno doplním čerstvé mlieko do tej nádoby zase, dá sa to? asi za deň neodsajem 3dl naraz a dať do mrazničky 1/2 fľašky sa mi zdá neefektívne.

honzina
15. zář 2007

Ali, klidně to nově odsátý můžeš přidat do skleničky s už zamraženým MM. Taky to tak dělám (jen to nově odsátý nechám nějaku dobu v lednici, aby se vychladilo - MM nemá rádo náhlé změny teploty).
Toto nám říkali i na kurzu o kojení. 😉

honzina
15. zář 2007

Myslím si, že by se ani nic nestalo, kdybys to MM nechala v té lednici dva dny (víc už asi ne), i když se udává 24 hodin.

atevi
15. zář 2007

Odporucam na zmrazovanie sacky na lad. Vzdy som si potom vyatlacila tolko kociek, kolko som potrebovala. Rozmrazovala som vo vodnom kupeli.

atevi
15. zář 2007

samsa, najlepsie je odstriekavat v noci, vtedy je najvacsia laktacia. Ja som 9mes odstriekavala kazdu noc cca 100ml. Mozno na zaciatku to bude menej, ale ked sa organizmus nastavi na to, ze o istej hodine sa odstriekava, tak bude v danom case tvorit mlieko. Pocas dna skus po kazdom kojeni, mne sa podarilo 10-30ml. Tvojich 20ml nie je vobec malo. P.S. mne sa osvedcila Medela.

Co sa tyka odlucenia od dietata: ja som kazdu sobotu prednasala v skole, takze maly bol cely den s manzelom.
Pil odstriekane mlieko z flase, ktore mu manzel rozmrazoval. Ani si len nespomenul na maminkin prsnik. Ale ked som prisla tak si vychutnaval kojenie aj kazdu polhodinu, nastastie sa nestal zavislym na flasi. Do dnes kojim, aj v noci a je to jeho oblubena cinnost (16mes).
Verim, ze aj tvojej malej bude nadalej chutit maminkine mliecko.

samsa
15. zář 2007

Atevi,

díky za podporu. Zkusím to v tedy v noci, snad to půjde. Toho odloučení se bojím, kdyby se něco stalo, tak se nemůžu rychle vrátit, protože budu skoro 300 km od domova. Jenže to jinak nejde. Tak snad to manžel s malou zvládnou.

morusa
15. zář 2007

samsa: Né, že bych tě podceňovala,ale máš správně otočenej na odsávačce ten čudlík, kterej určuje, jak je velkej tlak přisátí. Já totiž taky odsávala hodně a pak najednou jen 20ml za půl hodiny, tak jsem si říkala ,že přicházím o mléko či co,no a pak koukám a čudlík otočenej úplně opačně, tudíž jsem pumpovala, ale vůbec neodsávala.