Zánět prsu. Máte zkušenost?

zonja
22. únor 2007

ahoj,
nemáte někdo skušenosti s mastitidou prsu, mám druhý den vysoké teploty a dost mě bolí prso, ale není zatvrdlé ani červené. dostala jsem paralen, ale zabere jen na pár hodin a jen trochu. názory na zábaly se různí, někdo tvrdí teplé a jiný zase studené. snažím se víc kojit, ale mléka mám docela málo oproti předchozím 14 dnům. malému jsou dva týdny. nevím, jestli mám jet zpátky do porodnice(k Apolináři) mám strach, aby si mne tam nenechali a navíc třeba bez malýho, to bych asi nepřežila , nevíte někdo, jak to v takovém případě chodí?ATB jsem zatím vzala jen 1 dávku, kdy by asi měli zabrat?
děkuji všem za rady

haluskacz
22. únor 2007

ahoj,
atb by mely zabrat tak zhruba treti den. Ale casto nejsou potreba, dobry je zabal z tvarohu. Jen to hrozne smrdi, ale da se to prezit. A kojit, kojit, kojit, zkousej ruzne polohy, prikladej nejdriv k nemocnemu prsu, at dite to mliko vytaha. Obklady davej studene (dobre jsou takove ty gelove polstarky, daji se koupit v lekarne - do mrazaku, zabalit a prilozit primo na tom misto, kde to nejvic boli). Pred kojeni naopak muzes nahrat, aby se mlicko lepe uvolnilo.

Mas teploty? Jestli ne, tak by se ti to mohlo povest rozehnat i bez atb. Ale jak vyskoci horecky, uz to moc nejde... aspon ja mam tu zkusenost, mela jsem mastitidu dvakrat, poprve se to bez atb povedlo, podruhe uz ne.

zonja
autor
22. únor 2007

děkuji za radu, byla jsi doma, nebo v nemocnici?

gedren
22. únor 2007

Snaz se najit to problemovy misto, tu zatvrdlinu, pak se muzes dostat dal - rozmasirovat rukou nebo horkou vodou, nechat vytahnout ditetem (bradickou smerem k zatvrdline - je to obcas akrobacie, uz jsem mela dite i za uchem! 🙂, ale vyplati se to, i jen na chvilku, co to jde, uleva je pak velka).

Neboj se, hospitalizovat bez takhle maleho miminka Te urcite nebudou! A predpokladam, ze ani s nim...ale o moc vic nez tema antibiotikama Ti asi nepomuzou.

Zabal ze studenyho tvarohu PO kojeni (ja si dam vzdycky kostku tvarohu do latkovy pliny, to na to pokladam, stridave s chlazenim v lednici). Pred kojenim bud rozehrat horkou vodou, nebo nedelat nic (nekde jsem cetla, ze na zanet teply skodi - ale na obyc zatvrdliny pomaha).

Neboj, bez miminka Te urcite nehospitalizujou - ale predpokladam ani s nim, maximalne by TI dali ATB a ty uz mas. Kojeni je holt nekdy boj, preju brzke uzdraveni!

zonja
autor
22. únor 2007

ahoj Gerden,
děkuji Ti moc za radu a také za všechny maminky, vždycky víš, jak vem poradit a pomoci, moc to obdivuji.
přeji Ti mnoho úspěchů v životě a krásnou holčičku, ať pěkně roste

haluskacz
22. únor 2007

zonja,
neboj, hospitalizace myslim nehrozi. Nikam bych ani nejezdila, maximalne bych dosla k doktorce, ale u te jsi asi byla, kdyz mas atb.

musko
22. únor 2007

Znoja, my maminám odporúčame zábaly alkoholové - najlepšie zo slivovice - síce to smrdí, ale pomáha. A budeš mať teploty aj zajtra, myslím, že to bude na antibiotiká, ale neboj, sú také, čo sa možu dávať aj kojacim maminkám a sú bezpečné. Bez miminka - ak by bolo nutné - by Ťa určite nehospitalizovali! Neboj! A možeš aj Brufen, ak máš pocit, že Paralen nezaberá.

gedren
23. únor 2007

Pokud zkusis ten obklad z chlastu, tak urcite zredit minimalne pul na pul, at si nespalis prso, to jsem taky vycetla, kdyz jsem hledala, jak na vlastni prsni problemy...

Jinak diky zonjo za pochvalu, ja toho az tak moc nevim, spis si pamatuju, na co jsem kde narazila, no a s prsama mam problemy v jednom kuse, takze to mam z vlastni zkusenosti...🙂

zonja
autor
24. únor 2007

gerden: tak to tě lituji, já prvně kojila 1,5 roku a měla jsem třikrát retenci mléka, vždy asi dva tři dny a to bylo něco, ale vždycky bez teplot a taky ne tak brzy, to jsem docela nečekala.
někde jsem našla, že mastitida je způsobená bakteriemi v nosohlatanu miminka a bývá nejčastěji ve třech týdnech po porodu. tak doufám, že ty potvůrky zmizejí a nebudou se vracet 😅
a jaké problémy míváš ty?

lucildol
23. bře 2007

Mně na záněty pomohl tvaroh. První zánět jsem měla hned v porodnici. Teploty mi lezly ke 40, tak jsem byla ráda, že mi v nemocnici dali atb infuzí - zabraly hned druhý den. Trošku jsem ztratila mlíčko, ale naštěstí pro malýho to pořád stačilo. Do druhého prsa jsem chytla zánět do 14 dnů a už doma. Takže jsem si stejně vysokých teplot užila déle,než mi zabraly atb. Ale zase jsem měla po ruce manžela, který mi mlíčko z prsa dostal - měl na to sílu, v porodnici jsem se s tím trápila mnohem déle. Myslím si, že manžel měl zásluhu na tom, že nedošlo k žádné ztrátě mlíčka.
U obou zánětů jsem používala tvaroh. Měkký studený tvaroh jsem naplácla přímo na prso, kde bylo tvrdé a červené. Položila na něj plínu a nechala působit. Jakmile se tvaroh vysušil, tak jsem dala další zábal a pořád dokola. Na tvaroh nedám dopustit 🙂
Jo a radili mi taky do tvarohu slivovici, zkusila jsem to, ale moc se mi to nelíbilo - smrdělo mi to. Ale třeba to má potom lepší účinnek - nevím.
Doufám, že už mě tahle lahůdka nečeká 😖

eleanor911
23. bře 2007

taky mi pomohl tvaroh 😉 a sprchovat prsa horkou vodou a masírovat postižené místo a halvně kojit,i když to bolí...to mlíko musí ven 😉

ivulinka
23. bře 2007

já měla zánět dvakrát a pokaždé mi taky pomohl tvaroh, ale musela jsem si ho dát vždycky hned jak jsem cítila tlak v prsu a potom taky masírovat tu ztvrdlinku i při kojení. Při tom kojení to dost bolelo, ale určitě to stojí za to. Do dvou třech dnů jsem to s tvarohem zvládla. Hlavně musí prcek často pít.

hatla
23. bře 2007

Ahoj holky ja mela zánět také dvakrát a velice se mi osvědčil zabal z brambor....Nastrouhaji se syrové bramory přidají se listy z hlavkového zelí a spojí se to trochou mouky.Osobně mi to pomohlo více než tvaroh.A taky jsou dobrá homeopatika.Jnak ten zábal je duležitý delat opakovaně a mit ho alespon 2 hod.

jana.1
29. lis 2007

Ve 3,5 měsících se mi do rána přeplnilo prso, odpoledne bolest nahoře a červený flek na boku prsa. Ne velký. Žádné zatvrdliny, žádné teploty. Do 3 dnů po chlazení samo odeznělo.. Následně výrazný úbytek mléka, které už se mi měsíc daří a (spíš) nedaří nahodit, ač jsem zakoupila odsávačku elektrickou, odsávám po nebo alespoň místo kojení - dle situace a dělám ze sebe hodiny živý dudlík. Živý dudlík proto, že je to jediná cesta, jak se tam rozproudí mlíko a chlapečka přiměju, aby z prsa následně za pár dní sál aspoň pár minut. Už se mi i povedlo, že jsem ho přes den udržela u prsa 5 - 10 minut. Pak vždy pil ještě z druhého. Rozežral se a plíny měl durch. Ale prodloužil si intervaly a najednou to jedno prso zase nechtěl a teď jsem ráda, když tam vydrží 3 minuty. Odsaju, když nekojím, přes den tak mezi 40 a 50 ml. V noci se mi prso někdy nalije stejně jako druhé a vyžahne ho a ještě odsaju potom 50 - 70 ml. Jindy je to horší. Nevím, jestli mám poškozenou mléčnou žlázu, nevím, kde je příčina toho úbytku. Doufám, že do příštího těhotenství se to spraví a prsu zase pomohou mlíčkové hormony v 6nedělí.
Nyní bych ze sebe udělala živý dudlík okamžitě a okamžitě si vypomohla odsávačkou a nechladila bych rozhodně mraženou zeleninou. Týden po zánětu totiž chlapeček prso absolutně nechtěl a taky vyloženě splasklo. Tím nemyslím, že bylo normálně měkké, což je běžné po pár měsících kojení, ale že bylo totálně splasklé. Podařilo se mi to, že je větší a v noci se nalévá.
Ale mlíčka je tam málo a nedaří se mi to zvednout. 4měsíční dítě si rovněž už nenechá nic líbit a jak to neteče tolik a je tam toho míň, tak se nebude obtěžovat. Volala jsem 3 laktačním a všechny řekly, že to nebude problém, čímž jsem se nechala ukolébat do pohodičky, která ale nebyla na místě.
Máte podobnou zkušenost, kdy se nedařilo prso moc rozkojit? Máte známé v kravíně? 😀 (z důvodů, které uvedu níže v dalším příspěvku.. mám pocit, že vědí o čem mluví, jelikož tam jde o kšeft 😉 )
Kojíte z jednoho prsa od začátku nebo po pár měsících jste začaly např. právě kvůli zánětu? Měly jste problém s kojením kvůli zánětu následně u dalšího dítěte?
Já jsem neměla mastitidu, ale nějaký zánět z důvodu chvilkového přeplnění/ucpání prsa ano.

jana.1
29. lis 2007

Rada laktační:
- není nutné ani odsávat (měla jsem začít hned)
- před kojením ohřát - teplý obklad (to jo)
- chladit - stačí tvaroh, ledové obklady (např. mražená zelenina) - mražená zelenina ani omylem - zužuje cévy a chlad se radí na zastavení laktace (ač to je obecná dobře myšlená rada, protože zabránit zánětu je prvořadé.. ale měla mě na to upozornit a radit pouze tvaroh nebo jogurt)
- ATB nejsou zatím dle vašeho popisu potřeba. Dokud není teplota více než den vysoká nebo se to nehorší, nemáte zatvrdliny, tak opravdu není důvod dávat ATB (ať se to tváří jakkoliv nevinně - hned ATB - i bez teplot)
- Častějí kojení není nutné, kojte dle potřeby dítě (no tak to určitě ano, a pokud mimi nechce, tak odsávat o sto šest)
- u vás jde pouze o lehkou nezávažnou komplikaci, která je přechodná - no jak vidno.. bohužel to nebyla pravda.. ☹

Připadá mi, že u žen se to bere hooodně v pohodě. Stačí odsávat, přikládat. ATB rozhodně nejsou nutná. Mastitida se projevuje horečkami, zchváceností atd. Mlíčko může změnit chuť a barvu. Retence se může projevit horečkami, přejít do zánětu, v prsu jsou zatvrdliny. Toto čtu pořád dokola. Já ale měla červený flek, prso bolelo a neměla jsem teploty a zatvrdliny. O možném poškození mléčné žlázy jsem se dočetla až ve článcích o kravách, kde se k podobným problémům přistupuje úplně jinak. Dobré je, že laktační poradkyně uklidní. Protože i nervy hrají obrovskou roli a zastaví laktaci raz dva během hodiny.. když se jich člověk nezbaví, přestane nakonec kojit úplně. Tohle taky znám a bylo mi hrozně, když dítě řvalo hlady a pro něj neměla mlíko ani v jednom prsu (přechodně mi totiž neteklo ani z toho zdravého) a doma žádné mražené ani UM. To byl očistec. Ale co dělat, když už nejde jen o nervy..?

A teď něco o kravách (jde o mastitidy.. tu já jsem ani neměla.. ale nějaký zánět ano..) - tyhle články jsem vyhrabala náhodou včera nebo kdy, dřív mě fakt nenapadlo je číst.. 😀 😉 ) Dávám to sem proto, aby někdo jiný zarazil podobný problém včas, i když nebude mít všechny projevy silního akutního zánětu.
Každý jsme jiný.

homeopatie:
http://homeopatie.ivories.cz/index.php?strana=c...
ostatní:
http://www.virbac.cz/cl3.html
Buněčné elementy jsou "obránci mléčné žlázy" - tj. bílé krvinky, které procházejí do mléčné žlázy a do mléka z krve. Jsou signálem, že mléčná žláza byla zasažena, a to buď infektem nebo neinfekčními vlivy.
Infekční vlivy - primární původci zánětů mléčné žlázy
(stafylokoky, streptokoky, koliformní)
- infekce jiných orgánů (dělohy, končetin apod.)
Neinfekční vlivy
- trauma mléčné žlázy ( např. špatně seřízené dojící zařízení, krátké ležiště)
- kvalita krmení ( zejména přítomnost mykotoxinů ze zaplísněného krmení)
- stres (teplotní, metabolický)
Jak praví klasik, základem úspěšnosti boje je poznání nepřítele. Nejinak je tomu i v případě řešení mastitid. Pokud chceme úspěšně zasáhnout proti patogenům mléčné žlázy a to jak na poli terapie, tak i prevence, je nezbytné znát jejich zastoupení v chovu. Klinické projevy jednotlivých původců, cesty jejich šíření i dopad na kvalitu mléka jsou mnohdy značně odlišné a proto opatření nelze paušalizovat, ale je nutno respektovat specifika každého chovu.

Klinická mastitida je ta, při které pozorujeme zjevné klinické příznaky zánětu tj.
- zarudnutí, bolestivost, zvýšená teplota vemene
- změny v mléce ( vločky, mléku nepodobný sekret)
Subklinická mastitida je ta, při které CHYBÍ zjevné klinické příznaky zánětu vemene. Jediným signálem postižení mléčné žlázy je zvýšený počet buněčných elementů v mléce.
V subklinickou mastitidu přecházejí klinické mastitidy v případě, že nedošlo k bakteriologickému vyléčení a zárodky přežívají dále v tkáni mléčné žlázy.

Obecné zásady kontroly mastitid v rámci stáda:
1. Včasná detekce klinických mastitid
Včasná detekce klinických mastitid na dojírně je základním předpokladem úspěšnosti terapie. Spočívá v odstříknutí prvních střiků mléka do nádoby s černým dnem ( detekce změn mléka) a prohmatání vemene po dojení. V případě chronických mastitid lze po vydojení vyhmatatat zatvrdliny v parenchymu, které můžou být zdrojem infektu.
2. Časná léčba klinických mastitid (viz Zásady léčby krav v laktaci)
3. Léčba krav v zaprahlosti (viz Zásady léčby krav v zaprahlosti)
Předpokladem úspěšnosti terapie je zasáhnout včas. S ubíhajícími hodinami od vzniku zánětu se naděje na kompletní uzdravení mléčné žlázy výrazně snižuje.
24 hodin po vzniku zánětu se šance na kompletní uzdravení snižuje na 50% .

http://www.vetweb.cz/projekt/clanek.asp?pid=2&c...
Včasná diagnóza a bezodkladná aplikace vhodné léčby vede ke snížení poškození mléčné žlázy a zvýší její znovuobnovení a také zvyšuje pravděpodobnost návratu k produkci mléka, která bude jen minimálně nižší než produkce původní.
http://www.agroweb.cz/Dezinfekce-v-procesu-vyro...
V neposlední řadě zavedení rutinní dezinfekce struků před dojením přispívá ke zvýšení množství uvolněného mléka. Jestliže je dojicí zařízení nasazeno na struky bez jejich řádné předchozí stimulace, trvá dojení déle a na jeho začátku jsou struky vystaveny dráždění, aniž by z nich vytékalo mléko. To vede k jejich poškození. Dezinfekční přípravek je třeba aplikovat těsně před dojením a před nasazením strukových násadců musí být struky očištěny a osušeny. K dezinfekci struků před dojením se používají roztoky jen ve velmi nízkých koncentracích, aby se minimalizoval přenos reziduí.
http://old.af.mendelu.cz/mendelnet2003/obsahy/z...
http://www.morcata.cz/cavia-bohemia/01repro.htm

jana.1
29. lis 2007

jo jen ještě.. laktační radily, že není nutné odsávat, když nemám zatvrdliny.. ale já bych odsávala proto, abych rovnou zvyšovala mlíko, když chlapeček z prsa pít nechtěl, protože po zánětu naprosto běžně klesá produkce, což ty laktační vědí. A ta mražená zelenina - v mém případě! - nebyla na místě.. si myslím..

eva265
30. lis 2007

Jana, ja jsem mela mastitidu nedavno. Nejdriv jsem se to par dni snazila uspesne rozmasirovat. Pak mi ale najednou vecer vyskocila teplota, prso vic zcervenalo, bylo mi na zvraceni a celkove hrozne. Obklady, masirovani ani sani uz nepomahalo, tak jsem si radeji zasla dalsi den na pohotovost pro antibiotika. Tam mi sice sestricka vynadala, ze jsem mela jit do porodnice, a ze jsem mela jit na pohotovost Prahy 4 ne P1 (bydlime na okraji P4 a na pohotovost P1 to mam bliz, ale to je pry jedno). Antibiotika ale rychle zabraly a vecer jsem se uz citila mnohem lepe. Celou dobu, co jsem je brala, syn prospal celou noc bez kojeni a i pres den pil trosku min. Ted kdyz jsem atb dobrala, tak se to snazi dohnat. A jinak je vsechno OK. Bala jsem se, ze se mu zhorsi atopicky ekzem, ale zadne zmeny jsem nespozorovala. Mozna atb nejsou vzdy nutna, ale me pomohly.

bramburka
21. led 2008

kámoška ho má asi co s tím?

petraluk
21. led 2008

Ahojky, jestli má horečku ať hned běží na gyndu, kde by jí měli dát antibiotika. Jinak stačí obklady z tvarohu a pořád odsávat a odsávat. 😉 Měla jsem ho 2x a opravdu ty antibiotika hned zabíraj, nemá cenu se trápit, při kojení to nevadí a fakt je to lepší než se léčit sama. 😉

zdenka26
21. led 2008

Tak já jsem je měla dvakrát,Poprvé teplota 38,jela jsem na pohotovost,řekli že antibiotika dávají až jsou teploty38,5 tak jsem jela domů.Za dvě hodiny jsem tam přijela znova s teplotou přes 40.a zabraly do druhého dne.No a jak jsem tam jela podruhé tak jsem rovnou řekla,že mám taplotu38,8 a dali mi je hned.Jinak studený tvaroh do utěrky.Ale antibiotika zabýrají hned a na 100% 😉

jajinak
21. led 2008

Ahoj,taky pomáhají ledové obklady na 20 minut.Zabalila jsem do kapesníku nebo do pleny mraženou zeleninu a přiložila to na bolavé místo.Dělala jsem to několikrát za den a druhý den už to bylo dobré.Ale pokud jsou horečky,tak se asi musí opravdu ty antibiot.A ty obklady z tvarohu jsou taky dobrý.

bramburka
21. led 2008

díky vyřídím

eva265
21. led 2008

Bramburka, ja jsem 1x brala antibiotika a pak jsem mela nekolikrat nabeh na dalsi. Osvedcilo se mi co nejvic odsavat, jakmile se objevi nejake zatvrdliny. Nakojit a pak jeste co nejvic odsat. Nebo soucasne z jednoho prsu kojit a z druheho odsavat.

vivian
21. led 2008

petraluk: není nutné hned běžet na gyndu, ani při horečkách... nemusí to být zánět. Horečkami se projevuje i prostá retence mléka, na kterou ATB nejsou zapotřebí, dá se zvládnout samoléčbou. K lékaři bych šla, až kdyby se to několik dnů nelepšilo. Retence mléka je, když se z nějaké části žlázy nevylučuje mléko, "zatvrdne" tam. První den to nemusí být ani zarudlé nebo zatuhlé, jen bolí prs, ale postupně se objeví i to zarudnutí, vyskočí teplota (a to často velmi vysoko) a objeví se únava, zchvácenost a bolesti svalů a kloubů (ty souvisejí s tou horečkou). Tyhle příznaky působí dost dramaticky, ale pokud je to ta retence, tak opravdu není nutné hned nasazovat ATB, ani rozumný lékař by je nenasadil, doporučuje se obvykle jen klid na lůžku (v rámci možností samozřejmě, s kojencem toho klidu stejně moc není), antipyretika (např. Paralen) a obklady, a hlavně kojit, kojit, kojit, případně i odsávat nebo odstříkávat, hlavně co nejčastěji, aby se ten prs vyprázdnil. Četla jsem taky kdesi takovou radu, že při kojení má brada dítěte směřovat k tomu postiženému místu.

Já jsem retenci měla 2x, když mi poprvé vyskočila horečka skoro ke čtyřicítce, tak jsem se taky vyděsila, že mám zánět a že budu muset na gyndu pro ATB, ale pak jsem si vzala do ruky takovou příručku, "manuál k dítěti", co jsme dostali v porodnici, a tam jsem si o tomhle přečetla (výše uvedená doporučení) a uklidnila jsem se. Dva nebo tři dny jsem měla horečky, ale pak to odešlo, jak to přišlo. Kojila jsem třeba každou hodinu, snažila jsem se co nejvíc malou přikládat, a když nechtěla, tak jsem odsávala, a vždycky předtím jsem se snažila to zatuhlé místo rozmasírovat pod teplou sprchou nebo po horkém obkladu, jak taky radili v té knížce. Po těch zhruba 2 dnech to povolilo. A obešlo se to bez doktora 🙂

vivian
21. led 2008

Holky, fakt to zkuste vyřešit bez ATB, brát antibiotika je zbytečné, miminku to sice nevadí, ale zbytečně si rozhodíte mikroflóru ve střevech a v pochvě a riskujete problémy, které mít nemusíte (průjmy, zánět pochvy). Teprve kdyby se to několik dnů nelepšilo, běžte k doktorovi, ale nejdřív to zkuste samy doma, může to být opravdu jen ta retence (i když to hodně bolí a máte vysokou horečku) a to zvládnete samy 🙂 Chce to jen hodně odpočívat (horečka vás vyčerpá) a hodně pít (se zvyšující se teplotou se zvyšují i ztráty tekutin) a při horečce (nad 38 st.) si případně vzít Paralen, který srazí horečku a ztlumí bolest... Mezi kojením se na prsa dávají studené obklady (doporučuje se tvaroh, led nebo alkohol) a před kojením nebo před odsáváním se zase prs nahřeje, aby se mléko uvolnilo, případně lze vypít hrnek něčeho teplého.
Mně to pokaždé asi za tři dny přešlo samo 🙂 A tyhle znalosti mám vyčtené z té příručky, co jsme fasovali v porodnici, a tu napsal lékař, MUDr. Gregora.

berunka
17. pro 2008

holky mate nektera zkusenost s ucpanim mlecne zlazy?ne primo se zanetem prsu?co vam pomaha?

andilek
17. pro 2008

beru, měla jsem několikrát, tvaroh, ať se ti z toho neudělá zánět a odstříkávat, ale jen do úlevy
měla jsem za 14 měsíců, co jsem kojila snad 10x , tak jsem měla preventivně tvaroh v mrazáku 😉

berunka
17. pro 2008

a zanet se od ucpani pozna jak?nemam teplotu a prso neni zarudle,jen trochu teplejsi ale to asi od toho jak ho porad zmoulam.a do ulevy to znamena az zmizi ta zatvrdlina?

andilek
17. pro 2008

no já jsem ze začátku s "pouhou" zatvrdlinkou byla na gyndě, tam mi to zkoukla a řekla, že to zánět zatím není, pak už jsem to poznala sama, měla jsem dokonce i vysoké teploty a měla jsme to zarudlé, ale na ATB to nebylo, prostě jsem to tím tvarohem rozehnala sama do druhého dne .....
no a do úlevy....ta zatrdlinka ti hned tak nezmizí, stačí trošičku to mlíčko odstříkat a fakt hodně chladit...to pomáhá nejvíc....pokud by jsi neměla ten tvaroh, tak jsem dávala i zeleninu z mrazáku 😉

coriven
17. pro 2008

Ahojky, jj zánět je, když jsou i horečky a horké prso a bolavá či bolavé grčky - já dostala od dr. mastičku a ATB, ale pomáhá i tvaroh a chlazení...
a na ucpané mléčné žlázy odstříkávat... já je měla ze začátku tak ucpané, že malej chudince mléčko ani neteklo (přitom prsa jak balony a začly se mně dělat i grčky) a sama sem ještě nezvládala odstříkávat, tak mně pomohla sestřička od dr., boleloto jako dˇas, ale díky tomu sme zachránily kojení...

berunka
17. pro 2008

holky a jak dlouh ten tvaroh nechat na prsu?ted jsem dokojila,nechala jsem malou sat z ucpaneho prsa aby mi od mlika pomohla a ted jsem napatlala tvaroh.